aal/tas® ïïtmn* e zullen hem niet temmen... e echte Belgen trapten het af! Aalsterse dekenijen zullen akties voeren dagen {top met roken ji 5 dagen tijd JERDERSEM MET VERNIEUWDE AARDENOMMEGANGI STREEKNIEUWS Meldert JULES DE WIT '2 e /LIEGENDE SCHOTEL NBAARDEGEM? DOKTORAAT Dom Wilfried Verleyen (geboren te Dworp) behaalde aan de Universi teit te Leuven, met grote onderscheiding, het dokioraat geschiedenis met de verdediging van een proefschrift over Dom Benediktus Van Haeften. Deze studie van 499 pagina's is een onvervangbaar werkstuk voor al wie zich in de Affligemse geschiedenis wil verdiepen. PROVINCIALE PRIJS LETTERKUNDE Rudolf Van de Pcrre. lid van dc Affligemse Adviesraad en leraar aan het Sint-Vincentiusinstituut te Gijzegem werd bekroond met zijn essay «De gekleurde wereld». Rudolf kreeg dc Provinciale Prijs 1979 voor Letterkunde in Oost-Vlaanderen. Dit zelfde werk werd eveneens bekroond met de Arthur Merghelynck- prijs van de Koninklijke Akademie voor Nederlandse Taal- en Letter kunde. Rudolf Van de Pcrre is verder medewerker aan verschillende letterkundige tijdschriften en publiceerde verschillende bloemlezingen en verhandelingen, o a «Ik snijd in dit ivoor». WANDELTOCHT De VTV organiseert op zondag 9 september een prachtige wandeltocht langs de Schcldeboorden o.l.v Lode De Wilde en Ward Geerinck Sanienkijjnst te Hammc vanaf 13.30 u. Vanaf de steenweg Dender- monde - St.-Niklaas tonen pijlen U de weg naar -Driegotcn BSP-BESTUUR Herverkiezing van het plaatselijk BSP-bcstuur op zaterdag 15 september in zaal Capri. Toespraak door voorzitter Mathieu Saeys. verslag door sekretaris Gilbert Dc Cort en huldiging van twee leden wegens 2-jarig lidmaatschap van het ABVV door eerste schepen Eddie Monsieur. Kandidaturen overmaken aan een bestuurslid. NIEVEL-KERMIS Dc -Vlaamse Kiub» Mledert - Moorsel organiseert op zaterdag 29 september haar Jaarlijks Bal ter gelegenheid van Nicvcl-Kermis De Familieband zorgt voor dansmuziek vanaf 21 u. Inkom 80 F. Op zaterdagavond en zondagmiddag Eetgelegenheid, bar en folklore. Tombola op de ingangskaarten met als prijzen o a. eengrasmachieneen een fiets. De festiviteiten gaan door in dc Hovingen van «den ast». Nieveldries- weg. 20. SPORTIEF WEEK-END TE VIELDERI Terwijl beide Meldertse voetbalploegen bij de start van dc kompetitie aan de w innende hand bleven. Eendracht met 2-0 tegen Vlierzele en Thor Kokerij met 1-4 tegen Wilskracht Moorsel en dus beide mede aan de leiding staan waren ook beide wiclerklubs aktief. In samenwerking richtten ze een tweedaagse in voor internationale liefhebbers met een prijzentafel bij het klassement van dc tweedaagse Het Gouden Wiel» had de weermaker volledig mede met een écht zomerse dag. 35 deelnemers kwamen dan ook aan de start voor dc 107 km lange tocht Laureaat werd Frankic Franssens uit Merchtem met de tijd van 2 u. 43 min. Benoni Michiels, Gerrit DeClercq, Mare Meeuws en Mare Sergant bezetten de overige ereplaatsen. Voor dc zondagsrit van - De Bergkhmmers» was het slechte weder de schuld van de mindere opkomst. Toch kwamen nog 20 deelnemers opdagen. Nu was het Mare Meeuws die de palm veroverde vóór Ludo De Keuleman. Benoni Michiels, J .P VanderStraetenen Johan Deman. Dc eindklassering van deze twee ritten ging dan naar Mare Meeuws en Benoni Michiels, beiden mêt 5 punten GESTOLEN ln de woning van hel echtpaar Smcts - Roggeman, Putstraat 15 D werd door onbekenden binnengedrongen tijdens een afwezigheid van hooguit twintig minuten. Een som geld cn juwelen werden meegenomen. Men zou in het huis zijn gedrongen via een klein venstertje terwijl dc eige naars, even verder bij familieleden, kort na 15 u.. stonden te praten MEDELEVEN Op 2 september overleed plots te Aalst de heer Jules De Wit, echtgenoot van mevrouw Ra chel Moonen. De heer De Wit is geboren te Oudcgem op 22 juni 1922. Als zaakvoerder en stichter van het Huis Standing te Aalst was hij een alom geacht en gewaardeerd mid denstander die door zijn grote werkkracht een begrip werd in de textielsektor. Naast deze beroepsbezigheden was de heer De Wit ook zeer aktief op het sportieve en sociale vlak. Hij was voorzitter van de Moto kiub Hofstade en stichter van een moto - team. De muziek maatschappij «Tot heil des volks» maakte hem tot ere - voorzitter en dezelfde funktie bekleedde hij bij het Sint- Maartensfonds. Hij was.tevens lid van «De Broederband». Dc plechtige eucharistievie ring. gevolgd door de bijzet ting in de familiekelder op het kerkhof van Dendermonde zal plaats hebben in de parochie kerk Sint-Jozef te Aalst op za terdag 8 september om 11,30 uur. De Voorpost biedt aan de ge troffen familie haar blijken van medeleven ran. Van in 1913 was het geleden dat de paardenommegang plaats had in Herdersem. (Erik) Mede dank zij de medewerking van een aantal Aalsterse personaliteiten en groepen (zoals Kamiel Sergeant en Al- kuone) werd de Oost-Vlaamse inzending voor het TV- programma De Vijf Provincies als het beste bekroond. Volgens de jury viel Oost-Vlaanderen op «door zijn eenheid en originaliteit van teksten, muziek en uitvoering». Hoeft het herhaald dat Oost-Vlaanderen ditmaal het karnavaltema gekozen had als leitmotief. Op de wijk Terjoden brandde verleden week een houtmijt van de heer Paul De Vos uit de Binnenstraat Dank zij het snel optreden van de brandweer werd het vuur vlug overmeesterd. Op het einde van de herdenkingsplechtigheid van de bevrij ding van de stad Aalst, was er op het binnenplein van het stadhuis een incident toen bij de uitvoering van de Vlaamse Leeuw, na de Brabangonne, de vlaggedragers van de vader landslievende verenigingen het demonstratief opstapten. Dit optreden bleek niet de goedkeuring weg te dragen van alle aanwezigen. Tijdens de jongste vergadering van de Dekenij Molen straat werd een vernieuwd en verjongd bestuur gekozen. Deken en voorzitter werd de heer Herwig Van Holsbeek, die meteen de jongste deken uit de Aalsterse geschie denis schijnt geworden te zijn. Volgens de bekende BSP-sekretaris Roger D'Hondt moeten maatregelen genomen worden om zowel de Aalsterse avond op de Jaarbeurs als de verkiezing van de bloemenfee nieuw leven in te blazen. Voor de «Oilsterse Ovond» zou een algemeen regisseur-koördinator welkom zijn, terwijl voor de bloemenfeeverkiezing ook een betere formule ge wenst wordt. Voor het afschaffen van deze verkiezing kan of wil blijkbaar niemand de verantwoordelijkheid nemen. Onbekenden hebben ingebroken in de gekende garage De Landtsheer aan de Gentsesteenweg. Via een ruit langs de achterzijde braken zij binnen. Een onderzoek wordt ingesteld. Het nieuw voetbalstadion van Eendracht Aalst zal, indien alles naar wens verloopt over drie jaar klaar zijn. Over dit projekt zullen wij meer details geven in een volgende editie. Naar alle waarschijnlijkheid sluit het Centrum voor Sa menlevingsvernieuwing (CSV), beter bekend als 't Fa- brieksken, in april 1980 zijn deuren. De lokalen gelegen aan de Burchtstraat, is het tehuis voor heel wat gekende groepen als de Wereldwinkel - de stadskrant Vies Oiljst, de Werkgroep Stadsherwaardering, enz. De oorzaak zou te zoeken zijn in de nieuwe disco-wegen die de jongste tijd bewandeld worden. erdersem, het dorp van de Meiviskoppen, grasduint namiddag te belanden. Re- zondag een aantal ruiters kortdurend in zijn rijke geschiedenis. ^en daarbij was dat er op moest deelnemen aan een irikus Jozef Vermoe- ut ardenommegang had. rimeganq die dan aantal moeilijkheden, zo „r bvb qua datum en uur. Waar en ze oude folkloristische eerst gedacht werd aan rb voonte wilde men nu in kermiszondagnamiddag io( rdersem weer doen her- W6rd de ommegang naar de 2 zen voormiddag verschoven om jei iktisch waren er wel een uiteindelijk op de zaterdag- tornooi. Toch waren ruim dertig rui ters met rijpaarden op het appél op de wijk Harding. De «Denderruiters» lever den hierbij het gros van de troepen. Pastoor Mussche ging op Harding over tot de zegening en de ommegang rond Herdersem kon begin nen. Bedevaartkapellen waren er deze keer nog niet bij maar men is gestart en heeft nu ondervonden wat er nog aan hapert. Volgend jaar wordt het ge heel eens flink uitgedokterd en is Herdersem weer een waardevolle folkloristische manifestatie rijker. LH imegang die dan het ka- iter had van een bede- Voor de eerste maal 40 ingeschrevenen, de organisatoren hopen volgend jaar op nog meer. (Erik) ol( armen di Djatschenko heeft zondagavond met verbijste- en og naar de hemel getuurd. Minuten langs zelfs. Alsof zij )|e sn verschijning zag. Ook haar dochter heeft het even- ment van het jaar gezien. Enkel haar man was er niet bij rei «n Carmen en haar 15-jarige dochter op het balkon van ve un woning getuigen waren van het zachtjes voorbijschui- stenvan.. een vliegende schotel, ren iarmen vertelde ons het verhaal van haar leven maandag en liddag. Aan de telefoon. «Het moet ongeveer 23.00 uur be in geweest toen over de kerk van Baardegem want ar woont Carmen een fel en verblindend licht ver- cheen Meteen waren er ook storingen op ons televisie- lestel Ik ging naar buiten en zag hoe op een goede 30 «ter boven de grond een groot en hel voorwerp zachtjes alJ chting Aalst voorbijschoof. Het kwam van Dendermonde. el rer de bomenrij geruisloos en aan eenzelfde snelheid. Op M ïrre afstand was het geluid en ook het lichtje van een !en tfschroefvliegtuig merkbaar, maar die haaste zich als de ,n eerlicht naar Zaventem. ISS e piloot van de helicopter moet vast en zeker dat lichtend e" ttrwerp hebben gezien»aldus Carmen die zich nog maar te goed herinnert dat het «in feite om een voorwerp ging 'de vorm van buiten-formaat- bolhoed. Rondom de rand de hoed waren schijnwerpers aangebracht, die een tod-roze licht uitstraalden als een vuurgloedNet alsof het lie tuig in brand stond» Carmen raakt er maar niet over J Igepraat Zij had niet te diep in het glas gekeken en om te sten of ze niet droomde heeft ze zich zelfs ferm in de arm iknepen. zodat het een blauwe plek werd. Het was.een egende schotel, of hoe je dat ook wilt heten. Feit is dat er •nd 23.00 uur in de Baardegemse lucht een hel voorwerp Do lortbewoog Marsmannetjes of rare wezens met antennes 'het hoofd heeft ze niet gezien. Ook of er ruiten in het ie Mhoedending stonden weet ze niet Carmen was er hele- aal ondersteboven van. Met niemand heeft ze er de dag dien over gesproken. Tot ze op de idee kwam «De Voor- Dst» haar levensverhaal te vertellen. Onder de nogal zonderlinge titel «Aalsterse dekenijen verteren geen profiteurs meer» verscheen een mede deling waarbij akties aangekondigd worden tegen handelaars van de dekenijen, die geen lidgeld willen betalen. Vooreerst wordt erop gewezen dat vijftig jaar geleden te Aalst de eerste handelsdekenij werd opgericht, ter wijl het huidig Verbond der Dekenijen reeds elf geor ganiseerde handelswijken telt. Steeds was de solidari teit de hoogste betrachting en tevens het bijzonderste argument om elke winkelier te dienen als om te over tuigen om mee te doen. matie en verzoening te be wandelen. Zij willen akties voeren die in de eerste plaats gericht zijn tegen de koopwaar, die op straat wordt uitgestald, zonder dat de eigenaar lidgeld betaal de. In een eerste fase zou het om een ludieke maar ef ficiënte aktie gaan, die pas in de tweede fase handtas telijk kan worden. VEHE basis: terzelfdertijdfysiolo gisch en psychologisch. Het doel hiervan is dan ook een spoedige en grondige des intoxicatie tot stand te brengen in het lichaam van de roker. Meteen wordt de wilskracht versterkt zodat de roker beschermd wordt tegen een eventueel herval len. Elke deelnemer aan de kursus krijgt trouwens een handleiding, waarin de be langrijkste raadgevingen worden aangestreept. Deze ontwenningskuur kent blijkbaar een enorm sukses, want volgens de cijfers die medegedeeld werden blijkt 91% van de deelnemers aan de kursus van het afge lopen jaar gestopt te zijn ie wij in onze kleine leetge- senschap tegenover elkaar tn, is bepalend voorde hele van de geschiedenis, ter Peeters, een jonge j lamse wetenschapsman, i ofessor aan de Vrije Universi- tvan Brussel, schreef er een iek over. «Can we avoid a d world war around 0?». In 2010 komt er vol- ns hem mogelijk een derde wereldoorlog, maar die univer sele ramp is bijna even zeker te voorkomen, als men de oor zaak van dit konflikt tijdig weg neemt, namelijk de kloof tus sen rijke en ontwikkelingslan den opheft. Wij, in ons kleine Aalst, acht duizend mensen in een ontzag lijke wereld waar miljarden le vende wezens iedere dag trach ten om te overleven is het onze dure plicht om iedere dag op nieuw te ijveren voor een betere wereld, een wereld waar ieder een vrij is om zijn eigen mening te verkondigen, een wereld waar er nooit meer oorlog is. REIK ELKAAR DE HAND... Burgemeester D'haeseleer meende het ongetwijfeld goed jre lev egens het enorme sukses dat de kursus verleden t rv ir kende, wordt dit jaar voor de tweede maal in onze n; ad gestart met een ontwenningskuur voor rokers, ajaze ontwenningskuur wordt georganiseerd door de enst volksgezondheid van de stad Aalst in samen- arking met de Liga «Leven en Gezondheid», landagavond werd op een perskonferentie het doel het karakter van deze ontwenningskuur toegelicht lor Schepen van Volksgezondheid Antoon Blom- aert en door de heer Cazaerck van de Liga «Leven en azondheid». ize liga maakt samen met schiedt onder de vorm van indere verenigingen deel een groepstherapie. Gedu- |van het Nationaal Anti - rende vijf op elkaar vol- lördinatiekomitee. gende avonden worden de ok voor het zoge- belangstellenden bij elkaar Jamde 5 dagen plan dat in gebracht. Elke vergadering, fweek van 17 tot 21 sep- die ongeveer anderhalf uur eerstkomende zal duurt, start met een doku- ast worden. mentaire film Daarna werkt ]et betreft hier in feite een men onder de leiding van iwenningskuur, die ge- animators op een dubbele met zijn toespraak, maar toen na afloop van de korte plechtig heid het vaderlands lied werd gespeeld en onmiddellijk daarna de Vlaamse Leeuw, stapten de echte Belgen het zwijgend af. Of dat Vlaams volkslied op de bevrijdingsfees ten wel degelijk op zijn plaats is, durven we betwijfelen, maar of de aanwezige vaandeldra gers met hun driekleurige vlag gen verontwaardigd moesten weglopen, is een andere vraag. Burgemeester D'haeseleer be sloot zijn toespraak met de woorden: .dat wij alles in het werk moeten stellen voor een bijdrage aan een betere we reld.» En die betere wereld komt er nooit zonder dat wij elkaar broederlijk de hand reiken. Van elkaar weglopen helpt niet! De oorlog ligt reeds lang achter ons en wij zijn bang dat het vuur opnieuw aan de lont wordt ge stoken. CAT Na de plechtigheid kon Jefken-men-hoeiken niet meer aan de drang weerstaan om een liedje te zingen en enkele versjes voor te dragen. (Erik) met roken. Diegenen die toch hervallen blijken dan nog veel minder te roken. Om trouwens dit hervallen tegen te gaan wordt ge woonlijk gedurende de eer ste maand na de kuur een drietal navergaderingen gehouden. Daar waar de liga zorgt voor het organiseren van de ontwenningskursussen zelf zorgt de stad Aalst voor de noodzakelijke materiële hulp zoals publiciteit, akko- modatie, enz. Wie interesse heeft voor deze kuur die doorgaat van 17 tot 21 sep tember ek. in de zaal van de Stedelijke Brandweer, Vrij heidsstraat te Aalst dient zich zo vlug mogelijk in te schrijven op de Dienst van Volksgezondheid, Capu- cienenlaan, 63, Aalst (tel: 21.38.24). Het aantal deel nemers is ditmaal beperkt tot 250, zodat de verstokte rokers, die met hun ge woonte willen stoppen, best onmiddellijk inschrijven. De kursus is trouwens gratis. Hoeft het herhaald dat op dit ogenblik vrijwel algemeen aanvaard wordt dat de siga ret de hoofdoorzaak is van de verontrustende longkan- kerepidemie, terwijl ook het hart en bloedvatenstelsel zeer nadelige gevolgen on dergaat bij de roker. Voor de gezondheid alleen reeds is het belangrijk deel te ne men. VEHE Het aantal akties dat voor de leden werd gevoerd is ontelbaar, aldus de mede deling, terwijl gesteld wordt dat vele bestuursleden ber gen werk verzet hebben om de financiële en mate riële belangen van de gebu- ren te behartigen. Ook op nationaal vlak werd een belangrijke rol ge speeld. Men denke hierbij aan de totstandkoming van de wet op de handelsprak tijken, het wegwerken van de diskriminerende elektri citeitstarieven, de vereen voudiging van de BTW, enz. Nochtans stelt men sedert jaren in elke straat vast dat sommigen weigeren lidgeld te betalen. Dezen zijn er echter als de kippen bij om gratis van vb. verkoopakties te profiteren. «Een doorn in het oog zijn vooral diegenen die zich van elke solidaire daad distanciëren, doch ongegeneerd hun kraam met koopwaar op straat op stellen tijdens de traditio nele braderij - dagen» aldus de tekst. Daarom hebben een aantal bestuursleden beslist niet langer de wegen van diplo- De voorzitter van de Leopoldsorde. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 5