IEUWE RIOOLKOLKENZUIGER OOR 2.134.000 F Kiest Aalst voor ils gewestelijke Gent of Brussel hoofdstad DR. VAN DER BEKEN TEGEN FRANSE PREKEN AAN DE KUST Tweede woonerf bijna voltooid ORGELRECITALS IN ST.- MARTINUSKERK school IK SJSKSME £,danse,esies 'iin aanses,0,en bii de "rij De Voorpost - 7-9-1979 - 7 neen bijwijlen prozaische interpellatie vroeg volks- ertegenwoordiger en CVP-fraktieleider Ghisleen Wil ms naar het standpunt van het stadsbestuur over de H andidatuur van de stad Gent als mogelijke residen- lestad voor 't Vlaams gewestelijk Gewest. De Gent burgemeester Placide De Paepe had in dit ver- and een schriftelijke oproep tot steun gedaan. Ghis- gen Willems was van oordeel dat deze vraag om steun liet onbeantwoord mocht blijven, omdat een stad op »e de keuze zou vallen van «hoofdstad van Vlaande- en» gevoelig haar prestige zou verhogen. %jtat nc üaan< Ie interpellant wees erop it nog andere steden uit deren hun kandida- iur gesteld hadden en dat |en zoveel mogelijk troe- en naar voor brachten als ir zijn: goede gebouwen, langepaste akkomodatie, makkelijke treinen en fl- 133 jbindingen, centrale lig- ti« ng. enz. Iedere stad kon n ii ilgens hem zowat zijn da lecifieke voordelen, opha- verfi, en in ons land hebben autostraden en de veel- ildige korrekte treinver- idingen die bijzonderste Iteden als een krans aan- Holengesnoerd. De norm af- r|nk land diende dan ook in alle i3a lativiteit bezien te worden, nal ok de huisvesting van het d« jrlement zelf kan voor de vaiieeste steden geen kop- '96 jrg zijn aldus de heer Wil ms. ^eifoigens hem was het wel 3r'in belang dat de keuze m de hoofdstad valt op de ize stad die hiervoor als itware het natuurlijk talent heeft, de allure, de omvang, de mentaliteit, zelfs de «pa nache». Volgens de spreker had Gent al deze kwalitei ten. Hij was alleszins van oor deel dat Aalst, dat een be langrijke regionale funktie had, zich zoals andere ste den in het Vlaamse land diende te schikken in haar ambitieuse rol van streek- centrum. Maar daarboven en daarbuiten willen uitstij gen was volgens hem niet aan elkeen gegeven. Hij vroeg dan ook expliciet dat de gemeenteraad een moedig standpunt zou in nemen en de kandidatuur van Gent zou steunen. Waarnemend Burgemees ter Jan De Neve ant woordde onmiddellijk dat ook het Schepenkollege en meteen de meerderheid een moedig standpunt zou innemen. De meerderheid stelde na bespreking de naam van Brussel voorop, omdat deze stad de hoofd stad van de twee gemeen schappen is. Om een nog grotere verfransing tegen te gaan dient Brussel daarom aangeduid te worden als vestigingsplaats van de Vlaamse gewestregering en de vele administratieve diensten. Meteen zal ook het vlaams karakter be stendigd worden in wat eens een vlaamse stad was, aldus de heer De Ne ve. Raadslid Willems was enigszins verbaasd van dit antwoord en zei dat hij per soonlijk de argumenten voor de kandidatuur van Brussel wel steekhoudend kon noemen. Zijn kollega Willy De Turck was het hiermee echter niet eens. Hij was van oordeel dat men jarenlang geijverd heeft voor een decentralisatie van de diensten, zoals Vlaanderen jarenlang vocht voor een ekonomische de centralisatie. Volgens hem kreeg de hoofdstad trou wens steeds meer en meer een internationaal karakter. Nu de idee van de decentra lisatie van de administratie eindelijk doorgedrongen is en de mogelijkheden ont staan, nu zou men toch voor Brussel opteren. Volgens hem diende het bestuurs apparaat tussen en bij het volk te zijn. Hij stelde hierbij de vraag of stellingen en moties in dit verband wel nodig zijn en was alleszins van oordeel dat de Vlamin gen onder elkaar tot een overeenkomst moeten ko men. De heer De Turck. waarschuwde dan ook voor een opbodpolitiek en hij wees zijn kollega's raadsle den erop zich te hoeden voor verdeeldheid inzake de keuze. Gezien men blijkbaar tot geen eensgezind standpunt kwam vroeg CVP- fraktieleider een korte schorsing van de zitting, die door de voorzitter toege staan werd. Na samen spraak met zijn partijgenoten her haalde hij dat de 2 kandida turen, die naar voor ge bracht werden hun voor en nadelen hebben. Hij was echter van oordeel dat bij de keuze van het Schepenkol lege het trauma Brussel doorslaggevend geweest was. Volgens hem was de diskussie zeker niet ten ein de, maar daar de gemeen teraad niet tot een una nieme keuze kwam, mocht men nu nog niet stemmen. Gezien echter de brief van de stad Gent, stelde hij voor het punt opnieuw aan de dagorde te brengen op de volgende vergadering van donderdag 27 september. Ondertussen zou het punt dan in een commissie kun nen besproken worden. VEHE Tijdens de jongste gemeenteraad zorgde het bekende VU-raadslid Dr. Van der Beken voor enige opschud ding door zich bij de bespreking van een aantal agen dapunten in verband met de kerkfabrieken te onthou den. Hij onthield zich als protest tegen de franstalige preken aan de kust en waarschuwde ervoor dat hij in het vervolg zou tegenstemmen als de preken nog voortduren. Het raadslid wist dat men zou denken dat zijn motive ring met de agendapunten niets te maken had, maar indien alle gemeentebestu ren van Vlaanderen alle re keningen en begrotingen van de kerkfabrieken zou afwijzen, dan zouden de pastoors aan de kust toch wel tweemaal bedenken. «Ik heb er genoeg van dat O.L. Heer voor het franstalig karretje gespannen wordt» zo besloot hij zijn korte tus senkomst. Ondanks deze woorden stemden al zijn kol lega's uit de gemeenteraad, zowel uit zijn eigen partij de Volksunie als uit de BSP de punten goed. Voor de begrotingen van 1979 werden aldus vol gende wijzigingen aan vaard. Voor St. Martinus te Aalst is er een buitenge wone toelage voor het her stel van de kerk van 854.766 fr. Voor Baarde- gem wordt de gewone toe lage gebracht van 151.832 op237.479 fr. In Herdersem verhoogt de toelage van 139.010 fr. tot 166.748 fr.en voor de parochie St. Jan tenslotte wordt de gewone toelage verhoogd van 538 249 fr. naar 663.013 fr. Ook de begrotingen van 1980 werden gunstig gead viseerd. Voor Baardegem bedraagt deze 536.190 fr. waarvan 215.670 fr. stads- toelagen. Voor Herdersem 378.960 fr. waarvan 207.109 fr. Hofstade heeft een begroting van 401.800 fr. waarvan 28.000 fr. toe lage terwijl in Meldert geen toelage gevraagd wordt dit voor een begroting van 211.728 fr. De kerkfabriek van St. Jan tenslotte diende een begroting in van 831.850 fr. waarvan zomaar eventjes 661.850 fr. toela gen. Het laatste agendapunt in dit verband betrof de vast- beloofde subsidies van Staat en Provincie voor een bedrag van 2.195.184 fr. in de restauratiekosten van het orgel van de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk te Nieu- werkerken. VEHE Na het Sterrestraatje is het nu de beurt aan een gedeelte van de Sint Kamielstraat om in een prachtig woonerf te worden omgetoverd. De mozaiektegeltjes moeten enkel nog worden aangebracht (Hugo) at eerder als een onschuldige lening voorkwam, b[ oeide spoedig op de gemeenteraad van 29.8.1979 I tot een lange en hevige diskussie tussen eerderheid en oppositie, j orzaak van dit alles waren een aantal vragen die ■fj adslid Lambert Van de Sijpe aan het Schepenkol- stelde over de aankoop van een rioolkolken- |iiger. Aldus vroeg het Meiderts raadslid of deze ikoop wel hoogdringend was en welke de ingende redenen hiertoe waren. Ook wenst hij te ion over welk materiaal de stad beschikte en nog jschikt en hoe men vroeger tewerk ging bij dit ileem. Tenslotte vroeg hij ook of men berekend hoeveel uur een dergelijke dure machine zou ruikt worden op één dag. Volgens hem was deze ikoop een dure gadget, en diende het stadsbe- te besparen op de uitrusting en niet op het toneel. Bgens Schepen De de normale periode dat we werd het principe een arbeider werkt zou Jeger reeds aangeno- gebruikt worden. De i door de gemeente- machine diende trou- fed, en heeft het Sche- wens maksimaal te pkollege enkel een be- draaien, en in het Sche- ssing van toewijzing penkollege werd in dit |laan. Er was trouwens verband reeds verschil- i openbare aanbeste- lende malen gepraat over j aan vooraf gegaan, het invoeren van een |lalles bleek niet uit de ploegensysteem. Dit rklarende nota, die bij laatste antwoord viel agenda bijgevoegd blijkbaar in goede aarde ^s, en waarop raadslid bij de vragensteller die de Sijpe trouwens de Schepen dankte voor toezen had. deze mededeling. Schepen van Open- Zijn partijgenoot Ray- 8 Werken deelde nog mond Uyttersprot (CVP) dat Aalst reeds twijfelde echter aan de peger een kolkenzuiger hoogdringendheid van tat, maar dat in de de aankoop. Volgens jtfgemeenten afgeslo- hem was het trouwens waren met privé-aan- drie jaar geleden dat er in piers. Ten behoeve zijn gemeente Moorsel de éénvormigheid nog een ontvanger of |rd nu een nieuwe kol- riool gekuisd was. Als Izuiger aangeschaft, het dan toch gebeurt, I de vraag naar het en dit na één of andere jital uren dat deze telefonische oproep, phine zou werken, wordt dan één rioolkolk ftoordde hij dat deze uitgezogen, namelijk die juist waarvoor de aan vraag binnenliep, waar na de vrachtwagen terug naar het stadscentrum van Aalst verdwijnt. Hij vond de aankoop trouwens pure geldver spilling, en zeker geen voorbeeld'van planning. «Dit loopt de spuiga ten uit» zo zei hij let terlijk. Hierop was het de beurt aan Schepen Mevr. De Maght, die de reinigings dienst onder haar be voegdheid heeft, om de nodige toelichtingen te geven. Zij benadrukte dat de stad Aalst slechts één oude rioolkolker be zit. Nochtans zijn er in de deelgemeenten alleen reeds 7500 kolken. Voor het uitkuisen hiervan vraagt een privé-firma 60 fr. per kolk. De aan koop vond zij dan ook op lange termijn een zeer goede zaak. De schepen vond dit alles natuurlijk geen verontschuldiging voor wat er gebeurd was. in Moorsel en zij beloof de alleszins een onder zoek in te stellen naar de aangehaalde voorbeel den. BSP-raadslid Louis Saerens kwam hierna wel zijn dorpsgenoot R. Uyttersprot ter hulp door te stellen dat het inder daad dringend noodza kelijk was de rioolkol- ken in de deelgemeenten uit te zuigen. Volgens hem diende men trou wens twee maal te ko- ieflos"a«Se!n'1ïf "k"!? de »olksllansv°°rstelling in de stadsschouwburg men. Blijkbaar was de heer Uyttersprot ondertussen zelf aan het rekenen gegaan, want volgens de gegeven cijfers was de aankoop zeker niet nood zakelijk. Hij vroeg dan ook naar de resultaten van de rentabi I iteits- studie. Nadat Schepen De Maght gepreciseerd had dat haar cijfers enkel betrekking hadden op de deelgemeenten, was het PVV-er Oscar Redant (eveneens uit Moorsel) die stelde dat de nieuwe kolkenzuiger wel vier maal per jaar zou kunnen langskomen. «Wij zijn al tevreden met 1 maal per jaar» zo repliceerde weer de heer Uyttersprot. Hij zelf had immers bere kend dat voor alle deel gemeenten het uitkuisen 420.000 fr zou kosten (alles inbegrepen), ter wijl men nu vijfmaal zoveel diende uit te geven. Hij stelde zich dan ook een aantal vra gen over deze aankoop. Toen was het BSP- fraktieleider Jan Van der Vreken die het grof ge schut in gang zette. Hij weerlegde dat de deel gemeenten stiefmoeder lijk zouden behandeld zijn door het huidig stadsbestuur en vroeg zich in dit verband af of één kolkenzuiger wel zou voldoende zijn om al het werk op te knappen. «Als socialist heb ik er iets voor over» zo zie hij verder, tevens benadruk kende dat het personeel toch ook heel belang rijk is. Het stadsbestuur had volgens hem een opdracht, die het naar behoren diende te kun nen vervullen. Hij gaf tot slot wel toe dat niet alles wat door de stadsdiens ten verricht wordt, naar behoren gebeurt. De heer Uyttersprot was dan weer van oordeel dat men niet mensen tewerk moest stellen tegen om het even welke prijs. Hierbij herinnerde hij er trouwens aan dat door Tie intresten de lening van meer dan 2 miljoen bij de afbetaling zou ver dubbeld zijn. «Aldus zal de stad naar het fail- lisssement gaan» zei hij tekstueel. Meerderheidslid Marcel Lorie (PVV), die vroeger Schepen was in klein Hofstade wees erop dat de werken vroeger in zijn gemeente vier maal per jaar gebeurden maar dat de privé-firma's die het werk uitvoerden soms ook niet degelijk hun taak verrichten. CVP-er Lambert Van de Sijpe gooide daarop roet in het vuur door de aankoop van de rioolkol ker te vergelijken met wat bij het slachthuis gebeurde. Eerst maakt men er een openbare dienst van en na enkele jaren wordt deze dienst terug geprivatiseert. De reaktie van BSP-fraktie- leider Jan Van der Vre ken was dan ook scherp, en hij nam het niet dat men een dergelijke ver gelijking maakte. Blijkbaar was ook Sche pen voor Leefmilieu De Maght aan het rekenen gegaan want ook zij kwam met een aantal cijfers voor de proppen. Zij gaf wel toe dat de aankoop op het einde zowat 4 miljoen zou bedragen, maar rekening houdend dat er in gans Aalst zowat 15.000 riool- kolken zijn (waarvan de helft in de deelge meenten) en rekening houden met een prijs van 60 fr per stuk kwam zij aan een minimum van zowat 1 miljoen per jaar. Hierbij komt nog dat de stad Aalst zelf moet instaan voor een stort plaats bij een privé-op- ruimer. Als men de riool- kolken twee maal per jaar kuist komt men reeds aan een cijfer van 2 miljoen per jaar. De aankoop was volgens haar op langere termijn dan ook zeer voordelig. Het was tenslotte Willy De Turck (CVP) die het laatste woord kreeg en meteen stelde dat als men eerlijk was, men zou toegeven dat de zaak niet ingestudeerd was. Wat wij persoonlijk dan weer niet begrijpen is dat dezelfde gemeenteraad even later op de avond, zonder ook maar enige vorm van diskussie een onderhandse overeen komst goedkeurde met de firma Hellebuyck, On dankstraat, 4 8880 Tielt voor het reinigen, ruimen en ontstoppen van stadsriolen. In de verklarende nota van de dienst openbare werken staat hierbij ver meld dat de stad Aalst niet over het nodige materieel beschikt om overwelfde waterlopen en rioleringen te kunnen kuisen. Daarom moet men beroep doen op de gespecialiseerde aan nemer (vaccuumzuiger, hoge drukpomp tot 600 km/cm2, waterreservoir, enz. De firma uit Tielt voert deze werken reeds uit sedert een viertal Onder de bescherming en met de medewerking van het Stadsbestuur van Aalst worden naar jaarlijkse gewoonte tijdens de maand september drie orgelre citals gegeven in de Sint-Maartenskerk. Deze orgelcyclus, waarvoor steeds grote belangstel ling wordt betoond, is dit jaar aan zijn 9® uitgave tcc Het verloop ziet er als volgt uit: op zondag 9 september te 15,30 recital door Kris- tiaanVan Ingelgem. Deze veelzijdige musicus die in België zijn studies bekroonde met de Lemmens - Tinelpnjs en later nog in Nederland studeerde, bezit een merkwaardig aantal bijzonder lovende persver slagen over zijn recitals in binnen- en buitenland. Hij is de stichter van deze jaarlijkse orgelcyclus die voornamelijk tot doel heeft het door Pieter van Pe- teghem in 1758 gebouwde orgel (zijn grootste mees terwerk en heden het meest verknoeide) van de on dergang te redden. zondag 9 september 15,30 uur St.-Maartenskerk. volgende concerten: zondag 16 september 15,30 Hans van Nieuwkoop uit Nederland, slotconcert: zondag 30 september 15,30 uur Guv Bovet uit Zwitserland. jaren tot volledige vol- komst te verlengen voor doening van het bestuur, een maximum bedrag Het Schepenkollege stel- van 1.000.000 fr BTW, de dan ook voor de waarbij de werken zou- onderhandse overeen- den uitgevoerd worden k Er waren er twee zei de directeur, en ze waren allebei even vriendelijk hoor, maar nu is er maar een meer. De jonge juffrouw komt dit jaar niet terug, en hij wachtte ook een beetje 't is spijtig, maar je zal toch ook erg tevreden zijn, je J moet maar eens gaan kennismaken. En hij stapte de gang door, met tekeninge- tjes van bambi's en kabouters, die door grote mensen getekend waren, en die ze 1 zo mooi vonden dat ze van de kinderen __L hetzelfde verwachtten. Is hier de eerste kleuterklas vroeg hij, en eigenlijk was dat niet nodig, want het stond op een papiertje en een pijltje, en horen deed je het ook al. Kom maar binnen zei de juf. De man- ~T tels hangen we straks wel weg, en zetje -pi tasje daar maar. Zeg eens hoe heet jij? En het meisje zei niets, het keek alleen "~T maar naar de muur en naar het kindje \1 Vaan de overkant met de rode strikjes dat ~T~ or1-*-' N stilletjes stond te wenen. y(. We/ hoe heet je zei hij, zeg het eens. Maar ze zei helemaal niets, en dus kon hij maar niet anders: Anneken zei hij, An- neken Van der Male. Dat is een mooie naam zei de juf. Ik heb thuis ook een Anneken, maar ze is wel al wat groter hoor, 't is al een An! En 't is raar, maar hij voelde zich daar door ineens thuis en gerust. Ga jij dan maar mee zei meter, en ze begon de kast af te stoffen. En hij ging mee. Twee straten rechtdoor en dan eentje rechtsaf. En hoe verder hij stapte, hoe meer volk er bijkwam. Er stonden een heleboel moeders aan Ze heeft twee koekjes mee voor tij de poort, en je zag de zenuwachtigheid dens de speeltijd zei hij nog, en een zo in de lucht hangen. snoepje als dat mag, en een appel, maar Hij hield haar handje stevig vast, en met die is al gereed in stukjes gesneden, als de andere droeg hij het tasje. Rood met je misschien eens zou willen opletten dat twee helgele stickers erop om over een ze... paar weken als het vroeg donker werd Maar natuurlijk zei de juf, ik zal het zeker goed gezien te worden. doen. En als hij het poortje doorging en de En dan stilletjes, bijna als een afspraak: speelplaats over, dacht hij er ineens aan, ze houdt zich kranig, 't is misschien wel dat het wel veertig jaar geleden kon zijn, het best dat je nu gauw doorgaat, dat hij de binnenkant van een school ge- En hij wuifde nog eens. Tot straks zei hij, zien had. ik kom je halen hoor, en goed luisteren, En hij zag meester Vandamme uit het en braaf zijn... achtste studiejaar weer voor zijn ogen, En hij ging: een keer linksaf, en dan twee die zo deftig was, dat hij dikwijls in de straten rechtdoor, klas zijn hoed ophield, maar kon vertel- 't Is een goede juffrouw zei hij, je ziet dat len, datje soms spijt had, datje naar huis direct. Ze is niet zo jong meer, maar ze moest gaan. Hij wist nog goed dat hij heeft iets van een moeder in zich. naar de dienst geweest was, als de En dan was het stil. meester in de kerk een hartaanval ge kregen had, en er ingebleven was. En hij klopte aan een deur, die open stond en waar 'directeur' opstond. Een vriendelijke meneer, met een bril op Ik heb het ook gezegd van de koek jes en de appel zei hij, en dan omdat hij wist dat ze daar al de hele tijd op wacht te: ze heeft niet geweend. En hij wist niet hoe te kijken, fier of droef. en een open hemd die alles op een berg En dan was het weer stil. papier schreef. /k ga eens zien of de krant er al is deed tisom te laten inschrijven zei hij, voor hij, en toen zat hij in de zetel naar lege het eerste kleuterklasje. letters te kijken. kom binnen meneer zei de directeur Zou je geen kop koffie meer maken en ga zitten, en hij wees naar de beide vroeg hij lege stoelen aan de andere kant van zijn En ze nam de kan en zette die op het bureau. vuur de vrouw begon hij, en mijn dochter Zonder heel die tijd een woord te spre- hebben gevraagd of ze bij die jonge juf- ken. frouw mag zitten die zo vriendelijk voor En ineens dacht hij eraan, dat dat ook de kinderen is, want en hij wachtte wel veertig jaar geleden kon zijn. even er zijn er twee zeker? Fr. Caudron.

De Voorpost | 1979 | | pagina 7