Klodderonnenrally li Waarom geen noodbrug naast St.-Annabrug? VINDT IEMAND ZAALTJE VOOR STADSPOPPENTHEATER JAN WELLEKENS, AALSTERS «PETIT-FRERE» Tweede kompetitieve postzegeltentoonstelling «Schaal Fons Singelijn» 50-jarige A.T.B. door stadsbestuur ontvangen Kleinvee - tentoonstelling te Aalst Bloemenkwekers stellen zich te weer! FROM ALOST, WITH LOVE! De Matotten met hun AA-L-KERTONG VELO-TIEM. (Hugo) AALST GAF NATURAPRIJZEN Maandag werd de nieuwe Aalsterse Bloemenfee met veel liefde door het Aalsters Feestkomitee met bloe men en naturaprijzen bedacht Zelden hebben we een meer beschamende verto ning meegemaakt Rita en Marina mochten er in ontvangst nemen wat men in Aalst voor hen had bijeengeschooid. Het duurde eindeloos lang vooraleer men de spullen onder de beide meisjes had verdeeld. Ze stonden er een beetje bedrukt bij. En de schaarse aanwezige leden van het Feestkomitee vonden het dan boven dien nog nodig om «Vader Abraham had zeven zo nen. te zingen. Pijnlijk Echt niet lief van sommige van onze Aalsterse verte genwoordigers bij feestelijke gelegenheden, die wij nochtans bij andere gelegenheden zeer op prijs stel len. Wat zal onze nieuwe Bloemenfee Rita ervan den ken? Aalst kan echt harteloos zijn. Nochtans hopen we, dat Rita Devenijns, net als de lieve Margot Wojtulenski, óók onze harten mag ste len. Na de echt onthutsende demonstratie van de lal lende Aalsterse «prominenten» vorige woensdag durven we sterk betwijfelen of dat meisje nog graag naar Aalst zal terugkeren... C.A.T. kodifikatie Op de tentoonstelling is een ereperk voorzien voorbe houden aan de laatste win naar van de «Schaal Fons Singelijn» en aan de verza meling van Gustaaf Key- meulen «Leven en Werken van Alfons Singelijn». In schrijving en deelname aan de wedstrijd zijn totaal kos teloos Philatelia Alosta zal de nodige maatregelen tref fen om de veiligheid van de verzamelingen te waarbor gen. Elk kader wordt, op kosten van de inrichting- tende vereniging, verzekerd voor een forfaitaire waarde van 3000 fr. leder deelne mer kan, zo gewenst, zelf een supplementaire verze kering aangaan. Kriteria die de jury zal han teren bij de beoordeling zijn de originaliteit en uitwer- Negen jaar lang bestond het Aalsterse Stadspoppen- teater dat toegankelijk was langs de poort naast het speelgoedmagazijn St-Maarten. In het zicht van het tweede lustrum werd het echter, «zonder veel kompli- menten» zoals onze zegsman Gilbert Backaert ons verklaarde, «opgedoekt». Gebrek aan belangstelling zou hierbij aan de basis hebben gelegen doch de heer Backaert stelt dat het eigenlijk meer kwam door ontbreken van passende en voldoende publiciteit. Eens was Aalst de eerste stad met een stadspoppen- teater doch nu ook in de an dere steden dit Aalsterse voorbeeld werd gevolgd bloeit de poppenkast wel in de andere steden maar minder te Aalst. Het stadspoppenteater was een pluralististische groep, onder koördinatie van de zeer verdienstelijke Fritz De Coninck doch waarbij elke groep speelde met eigen materiaal en eigen spelers. De toenmalige schepen van Kuituur Bert Van Hoorick, in de periode dat ook met de jeugdbibliotheek werd ge start, riep in 1967 eens alle poppenspelers van Aalsl samen en de vier kompo- nenten ervan zouden vol gens een beurtrol optreden. Het waren «De Troeba- doers» met een traditie van 1942; de groep Seppeke Sproet met de familie Kiec- kens en Jan De Wilde, de groep De Bondt en de groep Rik Mees. In de eropvolgende jaren kwamen er groepen bij en vielen andere, die moeilijk het vertoningsritme konden volgen, af. leder gezel schap speelde inderdaad twee weken en bracht daar ook al het nodige mee. Van al deze groepen is de groep Backaert, «de Trou- badoers», niet alleen de oudste maar ook de best geoutilleerde. Onafgebro ken spelend, ook nu nog, vanaf 1942 beschikt de groep over verscheidene poppenkasten die naarge lang de aard van het podium kunnen aangepast worden. Verder hebben ze ruim driehonderd eigenge maakte poppen met houten koppen en dit zowel stang- als hangpoppen. «De Trou- badoers» richtten zelfs twee internationale Poppentor- nooien in en dit in de Bel fortzaal. Ook de technische apparatuur met lichtorgel en degelijke klankinstallatie behoorde al vroeg tot hun patrimonium. Momentaal spelen ze veel in andere steden en op invitatie ook voor groepen te Aalst. Alhoewel werd gekonsta- teerd dat de eerste negen jaren het Stedelijk Poppen- téater suksesrijker was dan de laatste tijd, dient om objektief te zijn wel gezocht naar de reden ervan. Toch kwamen nog regelmatig honderd kinderen via de smalle ingang naar het lo kaal in de Kattestraat. Naar het heet werd het Poppenteater opgedoekt bij gebrek aan lokaal. Het lokaal dat ze vroeger ge bruikt in de Kattestraat werd, bij de realisatie van de fusie, voor andere doelein den aangewend. Wel be grijpelijk. Minder begrijpelijk schijnt wel dat de stad ner gens een zaaltje zou kun nen ter beschikking stellen om de kinderen regelmatig poppenkast te kunnen Een waar kontemplatief leven lijden maar toch niet wereldvreemd zijn en zelf moeten zorgen voor de dagelijkse boterham Is wel een zware opgave. Opgave die niet alleen een spirituele inzet van belang veronderstelt maar ook gekonditioneerd is door een sterke fysiek. Dergelijk leven is het lot Van «les petits- frères» van de Broederschap Charles de Foucauld. Over de hele wereld zijn ze verspreid, deze «petits-frè- res», samen een klein dui zendtal, steeds levend in kleine fraterniteiten van drie personen. In België vindt men een fraterniteit in het Antwerps havengebied en in de Zwarte Streek van Couillet. Een kontemplatief leven doch aktief als arbeider werk zaam in een doodgewone fabriek. Werken tussen de gewone mensen, zonder enig onderscheid. Als dan na hun dagtaak vele uren aan be schouwend leven dienen te worden gewijd op een of ander kapelachtig aandoend mansardekamertje op de zoveelste verdieping in een of andere volkrijke buurt blijft er voor werkelijke rust niet veel meer over. Een vijftal uren slaap is gewoon lijk wel hun deel.De «petits- frères» zijn navolgelingen van Charles de Foucault in wiens leven ook reeds de kiem van een dualiteit wor telde. Geboren in 1858 en ontdekkingsreiziger werd hij in 1890 trappist en vestigde zich na zijn priesterwijding in 1901 in de Sahara- woestijn, meer bepaald te Hoggar. Te Tamanrasset werd hij ten andere ver moord. Onder de leuze «Jesus en Caritas» willen de «petits- frères de Jésus» het gewone leven van de gewone arbei der meeleven, trachten te begrijpen en er uiteindelijk iets aan doen. Levende getuigenissen van Kristus willen ze zijn en dat is dan wel een zeer zware opgave. In het Staatsblad lezen we zopas dat een stadsgenoot, een Aalstenaar, aangeno men werd als geassocieerde in deze Fraterniteit. Name lijk Jan Wellekens, Leo de Bethunelaan 43 naast het «Soete Huys». Wel te Aalst gedomicilieerd doch aktief in een metallurgisch bedrijf in het industriële Hamburg vlak bij de beruchte Reeper- bahn. Op een mansarde ruimte, drie hoog, vindt U hem wel met twee medebroe ders. Jan Wellekens, oom van stadsarchivaris Karei Baert en studiegenoot van deze laatste, studeerde filosofie te Leuven, deed noviciaat waarna hij weer naar Leuven trok voor theologie. In de fraterniteit getreden op 22- jarige leeftijd deed hij zijn eerste geloften en de eeuwige na de filosofiestudiën te hebben voltooid. Verder studeerde hij in Frankrijk. Groot-Brittannië en Duits land en is een waar polyglot. Een mus ten andere in zijn situatie want momenteel is hij de verantwoordelijke voor alle fraterniteiten van Noord-Europa. Kernen die hij dan ook, tijdens de vakantieperiode, gaat be zoeken. Daar er in elk groepje van drie een priester moet zijn en deze uit de groep Wellekens uittrad werd Jan Wellekens dan priester gewijd verleden jaar. Ten andere klasgenoot van archivaris Baert, broeder Ulrik uit Erembodegem, is de geakkrediteerde van de broeders hap bij de H. Stoel te Rome. Ook twee broers van huid specialist Dr. Rollier waren als petitffère werkzaam in Vietnam. Eén ervan veron gelukte er. Bij deze broeders ziet men ten andere illustere namen als luitenant-generaal Jacques de Dixmude, mw Dolly van Neyghem en de broeder van Charles-Fer dinand Nothomb, de Waalse PSC-leider. Deze mannen die willen openstaan voor de proble matiek van de gewone man hebben vaak uiteraard een nogal progressieve visie op vele problemen, problemen die ze niet van in de verte willen bestuderen maar waarmede ze de facto willen gekonfronteerd worden, ho pend voor hun medemens, hoe nietig in het geheel dan ook, iets te kunnen doen. LH voorschotelen. Dergelijke vertoningen hebben im mers vaak een hoge peda gogische waarde. Wel nam het stadsbestuur een inderdaad lovenswaar dig initiatief met het «Rei zend Stadspoppenteater» waarbij de moeilijkheid van gebrek aan lokaal werd om zeild en waardoor de kinde ren uit de deelgemeenten ook twee maal 's jaars aan hun trekken konen komen. De heer Backaert vond wel eigenaardig dat daarvoor slechts op één van de vroe gere groepen beroep werd gedaan terwijl de andere in de kou bleven staan. Ook de stadsanimatie op de verkeersvrije Grote Markt roept bij Backaert vraagte kens op. Na een schriftelijke rondvraag over de moge lijkheid in juli of augustus op te treden op de Grote Markt waarbij hij zich kandidaat stelde voor elke datum in augustus mocht hij hierover niets meer vernemen. De vertoningen op de Grote Markt zouden ten andere ook niet lang hebben ge duurd. Evenmin als in het Stadspark. Of er in het in aanbouw zijnde Kultureel Centrum wel een ruimte voor Pop pentheater voorzien is, kan de heer Backaert onmoge lijk verzekeren. Het is duidelijk dat hier, bij gebrek aan infra-struktuur in casu een zaaltje een tra ditie teloorgaat zo niet snel wordt ingegrepen. Mis schien vindt men, met goede wil, toch iets om aan onze kinderen te brengen wat ze werkelijk verlangen, een-boeiende poppenkast- vertoningen. LH Inschrijvingen gingen zoals het van een karnavalrally (Hugo) verwacht wordt eer grappig voo|cc Tijdens de «Week voor de Vrijetijdsbesteding» richt «Philatelia Alosta», de postzegelkring gesticht in 1935, met de totale medewerking van het jonge A.V.V.V. (Aalsterse Verbond Verzamel Verenigingen), de tweede regionale kompetitieve Postzegeltentoonstel ling «Schaal Fons Singelijn» in. Men kan er zich filatelistisch uitleven door in positieve zin en sportieve sfeer eraan deel te nemen zonder enige drempelvrees. Deze «Schaal» wil een posthume hulde zijn aan de gewezen Expoleider, de heer Alfons Singelijn. Ze heeft plaats van vrijdag 21 tot en met zondag 30 september in de Keizershal- len, Keizerlijk Plein. Alle filatelistische onderwe- pen worden tot de tentoon stelling toegelaten teneinde een brede waaier aan filate listische mogelijkheden te bekomen. De tentoonges telde verzameling mag ech ter nog niet bekroond zijn geweest. Wel mag men er reeds mee deelgenomen hebben. Een deelnemings diploma is geen bekroning. Een puntendiploma echter wel. Elk deelnemer mag slechts met één onderwerp deelnemen en de verzame ling moet in principe toela ten 5 kaders te vullen. Om alle waarborgen van ob- jektiviteit te garanderen mag geen enkel herken ningsteken van de deelne mer op de bladen voorko men. De voorstelling der kandidaten aan de jury zal anoniem gebeuren onder het stelsel van numerieke king, de bladschikking kwaliteit en frisheid van gels of stempels, de uit gebruikte filatelisti: elementen gebleken filal sche kennis en tenslotte! algemene indruk. Artistieke illustratie is toegelaten en de geldel waarde van een zegel dokument zijn niet pril rend als waardemeter De «Schaal Fons Singel] zal worden toegekend de verzameling die hoogste aantal punten toegekend door de jury. rijke bijkomende prijzen len als aanmoediging v den toegekend. Nadere de lichtingen kan men 'bel Ki men bij Louis Verhulst, F D briekstraat 3, bus C-4 nt Aalst. Tel. 053-70.51.73. of Zaterdag laatstleden ontving het stadsbestuur van de stad Aalst de Arbeiderstoeristenbond «De Na tuurvrienden» wegens hun 50 jarig bestaan. Er werd aan het bestuur een receptie aangeboden in het Kasteel Ter Linden, omdat deze plaats goed in het kader van de vereniging past. Schepen Monsieur, waarnemend burgemeester, wees in zijn toespraak op het doel van de vereniging in het sociale milieu van de arbeider: «het weghalen van de werkman uit de rook van de fabriek en hem vrij te maken van zijn lede bestaan door de natuur» en een psychische opvoeding te geven tot milieubewste individueen aan de hand van voordrachten, reizen, sporten enz. De A.T.B. is een voorname rol speel in de B.S.P. Bert Van Hoorick trad via de A.T.B toe tot de Socialis tische Partij - is de moeilijke periode op het einde van de jaren zestig door de werkkracht van voorzitter Staf De Vilder te boven gekomen. Deze moeilijkheden ontstonden uit de alternatieven reizen die aan de arbeider aangeboden werden, meer vrije tijd, enz... Staf De Vilder die van schepen Monsieur het ere- plakket van de stad mocht ontvangen bood de sche pen een eigenhandig gemaakt geschenk aan. G.V.d.B. Momenteel is de zwarte Hoekbrug onderbroken. Maar wanneer ook de St. Annabrug zal gesloten zijn, zal alle verkeer «van over 't water» langs de Zee- bergbrug moeten. Op verkeersgebied mag men een chaotische toestand verwachten, vooral op de spits uren. En dan zijn er nog de vaak zwaargeladen schoolgaande kinderen maar ook voor de winkeliers wordt het een bedenkelijke zaak Zou het daarom niet mogelijk zijn aan het Ministerie van Landsverdediging te vragen dat de Genie naast de St. Annabrug een noodbrug zou leggen. Op een paar dagen ligt die er. Dit zou trouwens niet de eerste keer zijn dat het leger op een gelijkaardige manier in de bres springt. En voor de Aalstenaars van over 't water meteen een zware dag minder. We komen op deze zaak nog uitvoeriger terug. W.L. Verleden week-end vierde het Verbond van Snijbloem telers van België waarvan Frans Van Langenhove een rasecht Baardegemnaar uit de Kerkstraat, voorzitter is, zijn vijftigjarig bestaan. Dit met een prachtige bloe mententoonstelling in de schaduw van de Grimbergse abdij. Heelwat bloemenkwekers uit Baardegem, Moor- sel, Meldert en Herdersem zijn lid van dit Verbond dat trouwens bijna 70 van de bloemenkwekers groe peert. in kwaliteitsverbetering. De steeds de sterkste troef kwaliteit van de Belgische de plaatselijke telers, bloemen was inderdaad Over een oppervlakte van liefst ruim 1500 m2 hadden deze exposanten een ver scheidenheid van meer dan 200 soorten geplaatst, het geheel dan nog opgefleurd met potplanten in een bloementapijt. Voorzitter Van Langenhove wees in de akademische zit ting die de openstelling van de tentoonstelling vooraf ging op de huidige moeilijk heden in de bloementeelt. Nederland, bloemenland bij uitstek, wil zijn plaats aan de top behouden en wendt dan ook alle wettelijke (en vol gens de bloemtelers ook al minder wettige) middelen aan om deze positie te kun nen handhaven. Ook de grote invoer van- bloemen uit landen van de derde wereld en uit de ont wikkelingslanden is een doorn in het oog van onze inlandse kwekers. Het Ver bond insineert zelfs dat onze noorderburen derge lijke invoer zouden stimule ren om aldus de prijzen- markt te doen instorten. Ook de oliekrisis brengt in deze branche, zoals trou wens elders, mokerslagen toe. In 6 jaar werden de stookkosten immers tot het viervoudige opgedreven. Wegens de interessantere prijzen van aardgas kunnen Buitenlanders nu veel goedkopere produkten onze markt komen afromen. Frans Van Langenhove hoopt dan ook op een nog stevigere samenhorigheid van onze bloemenkwekers die door positieve samen werking het moeten zoeken Op zondag 30 september richt de afdeling van d< «Dierenbescherming» van Groot-Aalst, in samen werking met het stadsbestuur, haar eerste kleinve< tentoonstelling in. Deze tentoonstelling begiftigd met talrijke waard» volle prijzen en trofeeën staat open voor alle kind» ren van Groot-Aalst tot en met de leeftijd van 12 jas Ze kunnen er met hun troeteldieren terecht. Voor d» goede gang van zaken werden de dieren opgesplil in huisdieren, neerhofachtigen en hoefachtigen ledereen heeft prijs en elk kind kan met meerdei dieren deelnemen. De tentoonstelling heeft plaats ti Herdersem, Pontweg 67 tussen 14 en 17 uur. Inschrijven ter plaatse vanaf 10 uur. Prijsuitreiking te 18 uur. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 8