AADSLID C. BORMS VROEG BESPREKING AN TWEE PUNTEN BIJ HOOGDRINGENDHEID ILLY OE TRUCK VRAAGT BEKENDMAKING AN MANDATEN ieuw zwembad unit van de grond RIOLEN OP LE0P0LDLAAN VERNIEUWD OREAANSE TENTOONSTELLING IIP GROTE MARKT TELEX OPENBARE WERKEN DAMART OPENT 20® DOKUMENTATIE VERKOOPCENTRUM EN ds bij de opening van de raadszitting vroeg raads- ting van een prefabgebouw wat natuurlijk algemene hi- Chris Lievens - Borms (CVP) twee punten bij aan de Oude Gentbaan dat lariteit in de zaal uitlokte, dringendheid op de agenda te mogen zetten. Het nog niet gebruiksklaar was, Over de verwarming van de te handelde over de verspilling bij de verwarming alhoewel het schooljaar 5 stadsgebouwen wist raads- de stadsgebouwen, terwijl het tweede betrekking dagen later zou starten, lid Borms te vertellen dat zij op een prefabgebouw aan de Oude Gentbaan. Schepen De Neve stelde de dag van de gemeente- gens Schepen van Openbare Werken en waarne- haar echter gerust en be- raad, toen het zeer warm Burgemeester Jan De Neve was het eerste punt loofde dat het gebouw te- was buiten, tot tweemaal hoogdringend wat bij de interpeliant de reaktie gen het nieuwe schooljaar toe de centrale verwarming kte met de woorden: «Als U me toont hoe ik het bedrijfsklaar zou zijn. «Wij op het stadhuis had moeten t doen, wil ik het twee maal per dag komen doen», hebben al andere dingen op doen afzetten. Zij zei trou- zo korte tijd klaargekregen» wens dat het drukkend zo zei hij letterlijk, wat dan warm is in de stadsgebou- weer de reaktie uitlokte van wen, en vroeg dan ook dat Mevr. Lievens - Borms dat deze verspilling een einde indien hij dat klaarspeelde zou nemen, de Schepen van haar een In zijn antwoord wees geschenk zou ontvangen, Schepen De Neve erop dat het einde van de ge- teraadszitting, als alle dapunten en vooraf in- reven interpellaties ndigd waren, kreeg Mevrouw Borms toch de toestemming om haar twee vragen bij hoogdringend heid te stellen. Het eerste betrof de oprich- er in de vorige gemeente raad van eind juni 1979 een punt goedgekeurd was be treffende de aanpassing van de centrale verwarming op het stadhuis. Op dit ogenblik diende men nog te werken met een oude cen trale, die ervoor zorgt dat het in de ene burelen te warm is terwijl het in de an dere dan weer veel te koud was. Door de ingebruik name van de nieuwe cen trale zou het mogelijk zijn dit probleem op te lossen. VEHE laatste interpeliant op de agenda van de jongste getrapte maatschappij ge- nteraad vroeg raadslid Willy De Turck (CVP) dat vormd hebben waar de gemeenteraadsleden ieder jaar vóór 1 oktober aan ekonomische, politieke en Burgemeester al hun ambten en mandaten van sociale ongelijkhéid juri- aard ook zelfs al dan niet bezoldigd, die zij disch ingebouwd is. enen, zouden bekendmaken. Volgens zijn voor- Het reeds geformuleerde zou de aldus bekomen lijst ieder jaar toegevoegd voorstel had tot doel op het n aan het jaarverslag van de werkzaamheden plaatselijke vlak het be- het gemeentebestuur van Aalst. stuursapparaat doorzichti- jn toelichting motiveerde het raadslid zijn voorstel ger te maken voor de kiezer erop te wijzen dat het ingegeven was om de en bij te dragen om de sfeer iende onverschilligheid tegenover het politiek van wantrouwen weg te uren weg te nemen en aldus de burger door een nemen, die volgens hem openheid meer vertrouwen te schenken en aan ook op de gemeenteraads- tten tot een aktieve betrokkenheid in de beslis- leden woog. die hem en de gemeenschap aanbelangden. Uitgaande van het feit dat een open en doorzichtig be- een bezoldigd mandaat. De stuur voorzien was in de be spreker dacht hierbij aan in- leidsnota van de huidige terkommunales, vzw's of meerderheid, vroeg hij dan bepaalde verenigingen, ook een eensgezinde hou- waarbij het politiek mandaat ding aan te nemen, nuttig gebruikt kan worden. Een nieuwe levensstijl, Volgens hem brengen vele waaraan onze maatschap mensen terecht kritiek uit pij behoefte had, diende tegenover bindingen van volgens de spreker te resul- sommige politiekers met de teren in nieuwe vormen van partikuliere sektor. Hij was demokratie en inspraak en er zich bewust van dat zijn in efficiënte participatie, vraag zou kunnen aange- Hij besloot met de hoop uit voeld worden als aanleu- Ie drukken dat zijn voorstel, nend bij het kumulatiepro- zoals reeds een aantal an- bleem, dat de publieke opi- dere maatregelen die ge nie gaande houdt. Maar zijn nomen werden door het van de vele verwijten voorstel had echter met het Schepenkollege, zouden «de man in de straat», kumulverbod niets te ma- kunnen bijdragen tot een publieke opinie en de ken. Dit probleem diende opener bestuur, tot het was volgens hem het volgens raadslid De Turck wegnemen van de toene- onden zijn van de poli- door de wetgever onder- mende onverschilligheid en ;e mandaatdragers op zocht en opgelost te wor- "liaal, geldelijk en mo- den. vlak met andere instel- Zijn voorstel ging uit van de n |n. Dit verwijt werd vol- ervaring dat de gezagdra- jjt hem nog scherper gers bewust of onbewust de jSCneer het gaat om de macht laten samenvloeien a(i ul van politieke manda- te )fom de uitoefening van beantwoord worden. Zoals zijn kollega was hij er zich bewust van dat de gewone burger van het politieke le ven vervreemde, maar hij was de mening toegedaan dat dit in Aalst, dat nog een provinciestad is, niet het geval is. Elkeen weet im mers wat de gezagsdragers doen, in het private leven (of kan dit gemakkelijk weten) aldus de Schepen. delijker werden. Hij vroeg al leszins aan het Schepenkol lege, en meteen aan de meerderheid om de zaak dieper onder ogen te ne men, omdat de burger een groter inzicht zou krijgen in het gemeentebeleid. Vol gens hem diende de demo kratie gewaarborgd te wor den voor de toekomst. In zijn reaktie stelde Sche pen De Neve dat de hou- Anderzijds wees hij erop dat ding van de meerderheid de alle mandaten die in de ge- demokratie niet in gevaar meenteraad gestemd wer- bracht. Gezien raadslid De tussenkomst zelf het oppositielid nog eng op deze onver- igheid van de burger over het gemeentebe- terug. Als voorbeeld herinnerde hij aan oot aantal afwezige ters en het groot aantal stemmen bij de jste Europese verkie- in in juni jl. Daarom nden volgens hem imiddelen gezocht om betrokkenheid van de ger bij het politiek ge ren te verbeteren. den openbaar zijn. De Schepen vroeg dan ook re kening te houden met het menselijk aspekt van het probleem. Omwille van de menselijke relaties diende het Schepenkollege dan Turck de stemming vroeg over zijn voorstel, werd deze hem ook gegeven. Vooraf kwam CVP- fraktieleider Ghisleen Wil- lems nog even tussen met de opmerking dat de Inter- ook een negatief antwoord communales, waarvooreen tot een groter betrokken heid en vertrouwen in het politiek gebeuren. Namens het Schepenkol lege antwoordde Schepen Jan De Neve (VU) dat de in de handen van een kleine vraag van het raadslid op dit minderheid, en aldus een ogenblik niet positief kon te geven op het voorstel. Tijdens zijn repliek appreci eerde raadslid Willy De Turck de duidelijkheid van het antwoord. Naar mijn zeggen begreep de meer derheid echter niet de in houd van zijn voorstel, ver mits men dit onmiddellijk aan het facet «vergoedin gen» had gekoppeld. Hierna weidde hij nog even uit over het begrip demokra tie, waarvan iedereen houdt, maar waarvoor drin gend iets diende te gebeu ren. Het bekend maken van ambten en mandaten kon er volgens hem voor zorgen dat de politiek doorzichtiger aantal mandaten dienden goedgekeurd te worden, bekwame beheerders nodig zal hebben. Hij stelde dan ook de vraag of men steeds Schepen moet zijn om voor deze posten aangeduid te worden. Volgens hem zijn er voldoende gemeente raadsleden, die deze taken naar behoren kunnen ver vullen. Met de opmerking van de waarnemend burgemeester dat alle mandaten ter be schikking zijn, werd over gegaan tot de stemming over het voorstel van Willy De Turck. Meerderheid te gen minderheid werd dit werd, en dat mogelijke bin- voorstel van de hand gewe- dingen tussen privé- en zen. openbare instellingen dui- VEHE 'feMÖr?re^8eHmeKn,eraadeenlenin990edVan 'a9e ™°r «en bedrag van ,rzz.uoo fr. voor de bouw van een nieuw overdekt 45.796.000 fr. pas in 1979 mbad aan de Aelbrechtlaan. Het betrof hier in feite gegeven worden. In af- T uitvoering van een gemeenteraadsbesluit van wachting dat de subsidies n zf«eptember 1973, dus nog van het voorgaande ge- Antebestuur. re de voorlezing van het jeindapunt deelde sche- F De Neve aan de ge- -4 nteraad mee dat het ge- 73. de bedrag betrekking op de totale bouw met indering van de tech- en zoals waterzuive- verwarming enz en schetste hij ook in ort de historiek van dit ier. Volgens hem ge- den de eerste aanbe- verleend werden, mocht het stadsbestuur echter de werken reeds met eigen middelen laten uitvoeren. Het schepenkollege stelde dan ook aan de gemeente raad voor een lening aan te gaan zowel voor het stads- lofte van toelage bekomen. In 1978 had het stadsbe stuur nochtans reeds een brief ontvangen van minis ter van Vlaamse Aangele genheden Rika De Backer waarbij deze meldde dat zij ueif ia geen bezwaar had tegen hin hoto Van^ L 5! het toevertrouwen van de I8'] w werken aan de laagstbie- deel van de lenmg in éen- taen in 1976, maar gee^krediefen'meirbe" da" ^gekeurd, its in 1979, dus drie schikbaar waren, kon de VEHE later, werd de vaste be- vaste belofte van staatstoe- Ter gelegenheid van het aanleggen van de midden berm op de H. Hartlaan en de Leopoidlaan, waarvoor door het Ministerie van Openbare Werken opdracht gegeven werd, voorziet de stad via een bijakte in de aanleg van de riolering. Deze nieuwe riolering kadert in het Algemeen Rioleringsplan. Deze werken, die 5.248.894 frank zullen kosten, worden gelukkig voor 65% gesubsideerd. Bij de bespreking van het bestek vroeg raadslid Julien Vinck (CVP) aan Schepen van Openbare Werken Jan De Neve of deze werken wel dringend noodzakelijk waren. De Schepen bena drukte dat deze werken nu uitgevoerd werden omdat de straat toch opgebroken wordt. Meteen krijgt de stad Aalst ook de mogelijkheid om de bestaande riolerin gen te herstellen en te ver nieuwen. Een aanpassing van de riolering is trouwens nodig wegens het feit dat er nieuwe straat (Mijlbeke- laan) aangelegd wordt, die voor een supplementaire belasting van de riolen zal zorgen. Schepen De Neve verduidelijkte nog dat de H. Om aan debrandveilighéid te voldoen in het Herenhuis Van Langenhovendat op dit ogenblik gerestaureerd wordt, werd een bestek opgemaakt om een branddetektie-installatie te plaat sen. In elk lokaal worden aldus rookdetektoren geplaatst, aangesloten op een detektiecen- trale. Deze laatste geeft een akoestisch en vizueel signaal en duidt de plaats van brand in het gebouw aan. Bovendien stelt de centrale telefonisch de brandweer op de hoogte van het ontstaan van brand. Verder is ook de mogelijkheid voorzien om manueel alarm te geven door het personeel. Deze brandbeveiliging-installatie zal 599.720 fr. kosten. De speelplaats van de stadsschool aan de Oamkouter te Gijzegem dient dringend een nieuwe verharding te krijgen. De bestaande betegeling is op verschillende plaatsen stukgereden en de waterafvoer is slecht of onbestaande. In afspraak met de schooldirektie wordt een verharding in asfalt voorzien, die minder zal te lijden hebben van eventueel autoverkeer dan een verharding in betontegels. De raming van de kostprijs van deze nieuwe speelplaats bedraagt 1.382.395 fr. De gemeenteraad besliste zopas de onderhandse overeenkomst met aannemer Van De Winkel te verlengen. Volgens Openbare Werken beschikt de stad Aalst voor werken op de deelgemeenten nog over onvoldoende materieel zoals vrachtwagen, kraan, enz. Hetkontrakt bepaalt dat hogervermelde aannemer een kraan of/en een vrachtwagen met bestuurder ter beschikking stelt voor een forfaitaire eenheidsprijs van 775 fr. per uur. De materialen waarvoor het gehuurde materiaal wordt ingezet zijn o.a. het plaatsen van rioleringen, kuisen van beken en duikers en het overwelven van langsgrachten. Dit zijn allen werken die door eigen personeel worden uitgevoerd. Het kontrakt met de aannemer bedraaqt 1.000.000 fr. 160.000 fr. BTW. Het studiebureau Astro werd door de gemeenteraad zopas als ontwerper van de Bijzon dere Plannen van Aanleg voor de deelgemeente Nieuwerkerken aangeduid. Een eerste BPA wordt vrijwel onmiddellijk opgemaakt voor het gebied gelegen tussen de autosnel weg Kerkhofstraat-Maaldreef en Groeneweg (voetweg nr. 48). Het programma van het BPA wordt uitgewerkt in funktie van de uitbreiding van de begraafplaats van Nieuwer kerken, rekening houdend met de bepalingen voorzien in het gewestplan Aalst (KB 30.5.1978). Het kerkhof van Nieuwerkerken zal uitgebreid worden tot voornaamste begraafplaats van Aalst-linkeroever aangezien de kapaciteit van de meeste begraafplaatsen in Groot- Aalst ontoereikend geworden is. Daarnaast voorziet het gewestplan een uitbreidingsmo gelijkheid voor de begraafplaats van Moorsel (Beugemstraat) dewelke zal uitgewerkt worden tot belangrijkste begraafplaats voor Aalst-rechteroever. Na een tweetal vergaderingen met. de handelaars van de Zoutstraten, waarin door hen duidelijk het voorstel tot het oprichten van een verkeersvrij winkelcentrum is naar voor gebracht (brief van 25 januari 1979), werden door de technische dienst van de stad een aantal voorontwerpen opgemaakt. Deze studie rezulteert nu in een definitief ontwerp, zodanig opgevat dat, indien de verkeers vrije toestand ernstige problemen zou opleveren, er met een minimum aan kosten kan overgeschakeld worden op een verkeersarm winkelcentrum. In dit ontwerp zijn de bloembakken niet voorzien. De materialen zijn in overeenstemming met deze die gebruikt werden op de Grote Markt, in de Nieuwstraat (nieuw ontwerp) en in de St.-Jorisstraat. Samen met de bouw van het winkelcentrum wil de stad in de Zoutstraten ook een nieuwe hoofdriolering aanbrengen. Dit volgens het Algemeen Rioleringsplan. De belangrijkste kosten, die hiermee gepaard gaan (meer dan 1/3 van de kostprijs die 18.583.736 fr. bedraagt) worden voor 65% gesubsidieerd. De uitgaven voor deze werken worden voorzien in de buitengewone begroting van 1980. Tussen de brug over de Dender van de Ringlaan en de industriezone Wijngaardveld wordt een nieuwe weq aangelegd. De werken voor de aanleg werden reeds goedgekeurd op de gemeenteraad van 29 juni 1977. Het dossier werd nu aangepast aan de opmerkingen van de provinciale technische diensten en de principiële belofte van toelage is intussen verkregen. De kostprijs van deze werken wordt geschat op 19.174.441 fr., waarvan 7.600.000 fr. toelage. Op de jongste gemeenteraad werd het voorontwerp aanvaard van het laatste deel van de koliektor, die op de linkeroever zal aangelegd worden. Een eerste voorontwerp voor de sektor vanaf de grens van Denderleeuw naar de grens van Aalst met Erembodegem werd reeds goedgekeurd op de gemeenteraad van maart 1979. Nu kwam het tweede deel van aan de werf tot aan het nieuw te bouwen zuiveringsstation te Hofstade aan bod. Deze eindkollektor loopt over het volgende trajekt: Werf - Nijverheidsstraat - Stationsplein - onder de pendelparking - Denderstraat langsheen de Tragel (onder de industriële vestigingen aldaar - Bergstraat naar de Rijksweg op Dendermonde en de Industrielaan te Hofstade naar het terrein waar het nieuw station komt. Deze koliektor zal het afvalwater verzamelen van Aalst-linkeroever, Nieuwerkerken en Hof stade. Later zullen ook de afvalwaters van Erembodegem (linkeroever en van Erpe-Mere hierop aansluiten. Het spreekt voor zichzelf dat een dergelijk werk enorm veel moet kosten. De kostprijs wordt dan ook geraamd op 269.534.241 fr., weliswaar BTW inbegrepen. Het is pas daarna dat men de eigenlijke zuivering van de waters zat kunnen denken. Met de firma die aan de stad Aalst parkeermeters levert wordt een nieuwe onderhandse overeenkomst afgesloten. Aangezien de stad echter nog over een rezerve van parkeer meters beschikt, zullen alleen de onkosten moeten betaald worden voor het plaatsen van deze toestellen en de benodigdheden zoals betonnen voet en steunstuk. Als gevolg van een aanpassing van het verkeersreglement worden binnenkort parkeer meters geplaatst in de Hoogstraat Door het verkeersvrij maken van de beide Zoutstraten zal er trouwens geen verkeer meer zijn in het gedeelte van de Hoogstraat tussen de Klapstraat en de Zoutstraat Hier worden dan ook geen parkeermeters opgericht Op 19 maart 1978 keurde de gemeenteraad de verbeteringswerken goed aan een deel van de Bredestraat en de Oude Dendermondsesteenweg. Het dossier werd ondertussen aangepast aan de opmerkingen van de provinciaal technische diensten en de principiële belofte van toelage is reeds verkregen. De raming van deze werken bedraagt 39.778.343 fr. waarvan 18.136.000 fr. subsidie. Bij gemeenteraadsbeslissing van 4.10.1978 werd een voorontwerp van het rooiplan van de Lokerenveldstraat te Aalst goedgekeurd. Ingevolge de opmerkingen van 13.7.1979 vanwege de heer Goeverneur werd het rooiplan aangepast zodat het nu in zitting van 29.8.1979 definitief kon aanvaard worden. De breedte van dit rooiplan stemt overeen met het reeds vroeger opgemaakt Bijzonder P|an van Aanleg, zodat geen bijkomend onderzoek meer nodig is. Dit rooiplan zal dienen als bazis voor latere verbouwingen en eventuele nieuwbouw. Binnen de grenzen van dit rooiplan en met de bestaande beschikbare gronden zal eerstdaags een ontwerp van wegenwerken aan de gemeenteraad voorgelegd worden. tentoonstelling van de ambachtelijke kunst uit de demokratische volksrepubliek a kende een groot sukses. Meer dan 4.000 nieuwsgierigen kwamen vazen, borduur- u ik, houtsnijwerk en andere voorwerpen bekijken. (Hugo) bebouwing van de Rozen- weg veel beter bereikbaar wordt. Ook de Spoelstraat, waar een belangrijk stede lijk schoolkomplex staat, wordt veel direkter met de Leopoidlaan verbonden. Tenslotte weze vermeld dat deze nieuwe straat voorzien was in het Bijzonder Plan Hartlaan niet mee opgebro- van Aanleg «Rozendreef» ken wordt. Het gaat hier en- en da* aldus de geplande en kei om het stuk tussen de goedgekeurde verkavelin- Moorselbaan en de toe- gen «Maes» en «Pannen- komstige Mijlbekelaan. koek» in uitvoering kunnen Zoals reeds vermeld wor- gaan. den de werken trouwens voor 65% gesubsideerd. Op 2 september 1976 kreeg Tot slot deelde de voorzitter het studiebureau Astro uit van de vergadering mee dat Aalst trouwens reeds de de werken zullen starten op opdracht een ontwerp op te 1 september eerstkomen- maken, en ondertussen de. Even later keurde de ge meenteraad zonder enig kommentaar het aanleggen van een nieuwe verbin dingsweg tussen de Groen straat en de Leopoidlaan te Aalst goed. Tot het opmaken van dit ontwerp werd beslist om volgende redenen: Ten eerste zal er een ontlasting komen van de Binnenstraat, die veel te smal is voor het drukke verkeer. Vervolgens achtte men het noodzakelijk van een betere verbinding te maken tussen de Ro zendreef en de Leopold- laan, waardoor de vroegere 0p donderdag 30 augustus 1979 opende de f|rma Da mart zijn twintigste documentatie- en verkoopcentrum te Aalst in de Kerkstraat nummer 3 en bood voor die gelegenheid een receptie aan. De Heer Jean Tiber- ghien, directeur - generaal van Damart België, was voor de gelegenheid overgekomen naar Aalst om de talrijke genodigden die ieder een prachtig bloemstuk mee brachten te verwelkomen in de nieuw ingerichte zaak. Damart opende reeds ma gazijnen in onder andere Brussel en Antwerpen en eerst meer in Vlaanderen dan in Wallonië. Gedurende Nadat alle aanwezigen voorzien waren van een glaasje schuimwijn zoals dat bij plechtige openingen past, nam de Heer Tiber- ghien het woord. Aangezien meerdere jaren werd er in hij onze taal niet machtig is Aalst naar een geschikte kreeg ook de stad reeds de principiële belofte van toe lage De raming van de aan leg bedraagt 20.315.343 frank waarvan meer dan één derde gesubsideerd zal worden. VEHE en hij evenmin een blaadje papier had met daarop al was het slechts enkele woordjes in de Nederlandse taal, verwelkomde hij «Mesdames et Messieurs» om zijn dank uit te spreken over hun aanwezigheid. Vanaf 1953 reeds, dus meer dan 25 jaar, commer cialiseert deze onderne ming in België per postorder en in zijn eigen winkels een hele reeks artikelen die ver vaardig zijn uit thermolactyl. plaats gezocht en deze werd dan uiteindelijk ge vonden in de voormalige hoedenwinkel in de Kerk straat. De heer Tiberghien maakte van de gelegenheid gebruik om een speciaal woord van dank te richten zcndtr»jo™dl^et der de 9eTOdi9d- gewerkrtebben aan hertór-d^™9a'ekfontvingen stand komen van de zaak. H".1"196 me-! ver3ulcl maar iets te noemen. Ten slotte stelde hij ook de ge- rante voor, mevrouw Peer- linck. In Aalst zelf zijn er toch al meer dan 4.000 per sonen voor wie Damart geen onbekende meer is. In totaal kan men al bogen op 450.000 klanten. Uiteraard hoopt de directie in de toe komst nog te verbeteren. Met dat doel voor ogen wordt er aan aktieve ver koop gedaan. Katalogi en boodschappen worden aan de klanten gezonden ten einde ze naar de winkel uit te nodigen. Aldus verhoopt men hetzelfde sukses als elders, ook al is volgens de directie de belgische koper wantrouwig. Alle aanwezige dames on- De inrichting ervan mag in derdaad met reden ge slaagd worden genoemd. Donker rood vast tapijt en spiegelmuren die de ruimte hartje. Meyrouw Peerlinck, de gerants ontving daar naast de sleutels van het huis. G.D.B.

De Voorpost | 1979 | | pagina 9