faluintjes KOLLOQUIUM VONCK TE BAARDEGEM «Scheppers» verzamelden te Wieze JONGE KUNSTENAARS VAN BIJ ONS STREEKNIEUWS Herdersem De familieraad van de familie De Sceppere. (Erik) op naam van zijn moeder raakt hij te Valenciennes en belandt uiteindelijk te Rijsel. Met geest verwanten en vrienden sticht hij er het geheim genootschap «Pro Patria» en tracht er gene raal Van der Mersch in zijn rechten en prerogatieven te herstellen. Vonck logeerde er bij een schoenmaker Hippolyte Be- cquart, rue de la Grande- Chaussée, en nam er deel aan politieke besprekingen meestal gehouden in het hotel «de la Cloche d'Or». Op het ogenblik dat voor de demokraten gunstig leek in 1791, kwam Vonck niet terug naar Brussel wegens zijn twijfel achtige gezondheidstoestand, dit tegen de wil in van vele van zijn vrienden. In de hoofdstad van Frans- Vlaanderen, Rijsel, stierf hij op 1 december 1792 en werd er, twee dagen later, voorlopig be graven. Pas enkele dagen later, op 15 december 1792, werd zijn li chaam te Baardegem ter aarde besteld onder pastoor P.J. de Haen. Te Baardegem werd rond de dood van Vonck zowat van alles verteld. Hij zou een godsdienstheater zijn geweest, een vrijmetselaar Hij zou in Frankrijk ter dood zijn veroordeeld waarbij hij zou mogen kiezen hebben tussen zelfvergiftiging of voor de kop te worden geschoten, of zelfs de guillotine Anderen «wisten» dat zijn lijk begraven werd in groot uniform met ernaast niet allen de sabel maar ook een grote schat... De ongerijmdheid van al deze beweringen blijkt duidelijk uit de lezing van de overgebleven notariële akten. Bij de restauratie van de kerk van Baardegem heeft men al deze geruchten nogmaals kun nen kortwieken. Op 9 juni 1969 werd nogmaals tot ontgraving van de stoffelijke overschotten van Vonck overgegaan. Op de aangeduide plaats werd, op een diepte van 2,06m, een loden kist gevonden 1,90m lang, 0,31 m breed en 0,22m aan de voeten en 0,40 m aan het hoofd hoog. Het deksel op de plaats van het hoofd, vertoonde een opening. Op 11 juli 1923 im mers stiet grafmaker Frans De Wolf onder het pastoorschap van Pastoor Grégorius Corne lls, op de kist en maakte er on vrijwillig de opening in. Leon De Nil uit Meldert had er zijn hand in gestoken en er een schedel met zwarte pruik waarop een wollen muts, met spelden vastgemaakt uitge haald. De muts werd er uit gehouden, gewassen en bewaard in de gemeenteschool. De rest werd terug in de kist gedeponeerd en de grafkuil gevuld. In 1969 echter werd de loden kist geopend en er werd een houten kist in aangetroffen van 3 cm dikte. Eens het deksel eraf was het skelet zichtbaar, onge schonden. De stoffelijke resten werden verzameld op een passende plaats ter aarde besteld. Het Testament van Vonck Zolang hij in de Oostenrijkse Nederlanden verbleef beheerde Vonck zelf zaken en goederen. Zonder rijk te zijn beschikte deze jurist-vrijgezel toch over een fortuin dat hem een gemak kelijke levenswijze garan deerde. Zelfs in ballingschap te Rijsel verloor hij zijn materiële belangen niet uit het oog. Zo toont ons een brief van hem dd 17 december 1790 dat hij zijn broer verzoekt hem zijn kracht te sturen met meubelen, zil verwerk enz. Een lijst met boeken en belang rijke papieren e.m.a. wordt op gemaakt voor de banneling. Binst het verblijf te Rijsel is het zijn broer Jeroom die zijn goe deren zal beheren en later zal deze als testamentuitvoerder fungeren. Deze zal de verschil lende sinds 1786 opgemaakte akten verzamelen. Notaris Jean Frangois Walraevens stelde eveneens een lijst ervan op. Al deze dokumenten erinbegre- pen het ultiem kodilie te Rijsel opgesteld op 26 november 1992 worden dan door Jeroom aan deze notaris overgemaakt na de dood van Jan Frans en geopend door deze ambtenaar. De giften en stichtingen worden nog steeds nauwkeurig ge volgd. Zo de beurzen gesticht door Jan Frans Vonck en zijn tante- Marie Anne Van Nuffel, begijn te Dendermonde, die bij de eeuwwisseling circa 400 fr. 's jaars opbrachten wat in 1969 evolueerde naar 950 fr. De wilsbeschikkingen van Vonck werden geregeld bij koninklijke en ministeriële besluiten en het beheer is in handen van de Pro vinciale Kommissie van Beur zen van Oost-Vlaanderen. De toenmalige C.O.O. erfge naam van godvruchtige en lief dadigheidswerken, gaf elk jaar een eerder bescheiden bedrag aan de parochieherder. Het ge denkteken echter, gedacht, ge tekend en beschreven in ver schillende akten is er niet ge komen. Wel een in de muur gemetselde steen «Rustplaats er stoffelijke overblijfselen van Jan Frans Vonck R.I.P.». Later kwam een koperen gedenk plaat, momenteel in slechte staat, eveneens aan de kerk muur. Ze vermeldt de persona liteiten van hem zelf, van zijn broer, zijn zuster, hun ouders en van een tante. Door voortdu rend zoeken in de dokumenten van notaris Walraevens is pro fessor Jeroom Vercruysse erin geslaagd dertien teksten gaande van 1786 tot 1792 terug te vinden, allen opgesteld in het Nederlands, taal waarvan Vonck zich tot zijn laatste ademstoot bediende. In krono- logische orde handelen deze kodiciliën (toevoegsels aan tes tamenten) na het testament zelf van 1786 over begrafenis plechtigheden, persoonlijke giften, stichtingen, schenkin gen aan armen aan zijn knecht, beurzen, posthuum beheer, gedenkteken maar over het medisch onder wijs te Leuven, politieke aanbe velingen en kommentaren op de revolutie en de politieke si tuatie. In de map van het kollpquium vindt U ze in extenen weerge geven. De betekenis van Vonck Vonck stierf tenslotte met de oude maatschappij waarin hij aitijd had geloofd. Zijn karrrère had hij gemaakt in het kielzog van de hogere geestelijkheid die meer dan ooit het regime aanhing. Voor rekening van de abdije had Vonck de omwentelinier voor een groot deel geleid. H[PV werd er niet voor beloond. Slechts aarzelend ging hij in oppositie. Zijn vroeger milie !c c begreep dit zelfs ternauweIJ nood want het dacht dat zij zie liet meeslepen. Men was w overtuigd van zijn «goede ii zichten» en als men hem aarf_; viel was het omwille van dei. nen die Vonck in de ontevn denheid hadden vervoegd. D D voorstellen van Vonck waren l gematigd om schrik in te boi zemen. Als ze dia toch deden was het schrik het precaire revolutid nair bewind gedéstabiliseerd zien. Het was dat bewind dr 1 ook het «Vonckisme» uitvom' Dat gebeurde op de preekstoe Nieuwzoekers trachtte men 91 doen doorgaan als een nieuvj">p sekte, de «Vonckisten». Vonck was én als revolution^11 én als voorzitter van de «Si s',0 ciété Patriotique» en uit zi pamfletten de meest bekem K kontestant en tegelijk de gf., vaarlijkste omdat zijn voorst^ len zo gematigd waren. De machtigen binnen de ouf'j- orde maakten van Vonck ei m nieuwzoeker Verdreef Voni Jozef II, toch was hij geen s ciaal revolutionair. Om ei Va staatsgreep te verrichten stoier hij te dicht bij het konservati ideaal van de Brabantse On wenteling en te ver van revoli tionaire demokraten. Vonck fundeerde zijn reden pk> ringen op die van de historiscl jec wetten en privileges en op .a|U historiek van de oude instellii c gen. De uitspraken van Moi Vt tesqieu stoffeerden voor he k' de konservatieve opposit£nll tegen de keizer. Slechts schoorvoetend en oil der druk van talloze ontgoi i chelingen verliet Vonck het g loof in de Oude Maatschappij» Toch blijft Vonck een grote guur daar hij letterlijk en figuuR()( lijk geschiedenis schree Rond zijn naam kristallisseei'an! den zich een aantal demokral i( sche stromingen in Brabant. Buiten Brabant echter was zi invloed gering. Ware in vroegere periodi Voncks systeem een curiosu geweest, in 1790 betekende h een gevaar voor de oude ort die toen in vraag werd gesteli uv De oude orde liet zich niet mal kelijk verleiden tot «gevaa lijke» wijzigingen en ontwi kelde een eigen ideologie, van de traditie en van de zwif gende meerderheid steunen ;i op een tot in ieder dorp vertal V( dominatiesysteem Mede door zijn vroeg bekenC «mémoires» werd Vonck ee historiografisch verschijnst een figuur die door kritiek e f¥. vervolging een idee ging bel 3, chamen dat meer van de toi s komst was dan van de Voni n van 1789, de idee van vrijhei en medezeggingschap. Na bijna drie uur ononderbrte k ken aandacht te hebben vetr leend trokken de deelnemen;. Sc met een keurige lijvige ma 1 met teksten en foto's, na. ■Gasthof Vonck» waar weifa aangezeten aan een Faluii rtei tjesmaal bekroning van deflbib! merkwaardige voormiddag. Na de intellektuele zware koshijd smaakte het aan tafel dubbt zo lekker. LHjtde r I her m In het AfFligems Kultureel Centrum heeft op vrijdag 21 september een tentoonstelling plaats onder het motto «Jonge Kunstenaars van bij ons». Het betreft hier Hugo Clocheret uit Asse, Etienne De Vis uit Opwijk, Lutgart De Coninck uit Gent en André Van Schuy- lenbergh uit Aalst. Drie van de vier zijn oud-studenten van de Akademie van Aalst. HUGO CLOCHERET Geboren in 1949 te Asse stu deerde hij aan de Akademie te Aalst en volgde van 67 tot 74 de afdeling Teken-, Schilder en Grafische Kunst aan de Kon. Akademie te Gent. Zijn atelier is thans gevestigd te De Pinte. Hij exposeerde o.a. te Aalst inde Belfortkelderen het Oud-Hospitaal, te Baardegem in de Panterbar. reeds twee maal te Affligem en verder ook te Gent, Late. Wetteren, Koe- kelberg. Bergen in Nederland, Ronse, St.-Niklaas en Gent. Hugo Clocheret is laureaat van verschillende prijzen, o.a. van Pro Civitate, André Toelenel- prijs, «Vrienden van het La- tems Museum voor Moderne kunst», prijs Charles De Leu, Prijzen van Gent en Ronse. Verder eervolle vermeldingen in de «Prijs Hoppeland» en Kunstkring «'t Getij» Borger- hout. ETIENNE DE VIS Opwijkenaar (1949) studeerde hij Humaniora aan de Akade mie Aalst, Gent en Brussel en heeft zijn atelier te Mazenzele. Van 76 tot heden leidde hij het Kinderatelier Affligem en nu nog is hij verbonden aan het Kinderatelier van het Konink lijk Museum voor Schone Kunsten te Brussel. Hij be haalde een selektie in de Prijs van de stad Ronse in 1975 Buiten Affligem en Mazenzele stelde hij tentoon o.a. in Ronse, 't Kapelleken te Aalst, Osaka, het Oud-Hospitaal te Aalst, Oudenaarde. Dender monde, St.-Gillis en Ternat. LUTGART DE CONINCK In '52 te Gent geboren stu deerde ze na de lagere Huma niora aan het Hoger - St.- Lukasinstituut te Gent en heeft haar atelier te St.-Denijs- Westrcm. Ze is draagster van verschil lende prijzen, selekties, en ereplaketten o.a. van Ronse, Latem, de Gaverprijs, de Toe- tenelprijs, de prijs Blomme en verder Popcringc. Borgerhout en Lokeren. Tentoonstellingen deed ze te Gent, Baardegem, Kockel- berg, Antwerpen, Ronse, St.-Martens-Latem, Lokcrcn, Roeselare, Etterbeek, Pope- ringe en St.-Niklaas ANDRE VAN SCHUY- LENBERGH Aalstenaar geboren in 1959 heeft hij zijn atelier in de Dui- vekeetstraat. Hij studeerde te Aalst aan de Akademie en te Gent aan St.-Lukas. Twee werken van hem werden door de Belgische Staat aangekocht en verder bekwam hij diverse selekties en prijzen. Ook de stad Aalst kocht een werk van hem aan en te Oostende kreeg hij een bronzen medaille. Hij stelde tentoon te Aalst, Brus- bcr op zaterdagen van 14.30 sel, Bergen in Nederland, Me- tot 20u en op zondagen van chelen. Gent, Antwerpen en tot 13 u. en van 14.30 u. tot Oostende. u Deze tentoonstelling blijft LI open tot en met zondag 7 okto- KLEINVEETENTOONSTELLING D Op zondag 30 september kleinveetentoonstelling georganizeen D door de Dierenbescherming Groot-Aalst in samenwerking nu' het stadsbestuur. Deze tentoonstelling is open vooralle kinderei van Groot-Aalst tot en met 12 jaar met hun troeteldier(cn). 0 Deze zullen worden onderverdeeld in huisdieren, neerhofdierei 3 en hoefachtigen. Iedereen heeft prijs. Elk kind mag met meerdere dieren dcclnc men. De tentoonstelling heeft plaats op de Pontweg 67 tussen 14 en I j" Inschrijven ter plaatse vanaf 10 11. Prijsuitreiking te 18 u. WANDELEN Op zondag 23 september organizcert de VTB-afdcling een wan deling in het Neigembos o.l.v. Jan Van Wcsemacl. Samen komst aan de kapel van Bevingen te 14.30 u. MARIONETTEN ln het nationaal twirlingskampiocnschap georganizcerd te Puurs door «De Prenaalzoncn» zegevierden de Hcrdersemsc meisjes in de reeksen met vijf. 16 i) ^elk Ai Di V ud burgemeester Robert De Pauw leidde het kolloqium in. (Erik) veran derde de struktuur van de semi naries en legde censuur op. Nadat ook juridische en admi nistratieve hervormingen wa ren uitgevaardigd en aan de konstitutie geraakt kwam er écht reaktie. Jozef II baseerde zich voor zijn hervormingen vooral op de «Aufklarung» waarbij groot vertrouwen werd gesteld in de rede, irrationele elementen verworpen en gestreefd naar een rationele staatsinrichting. «Vrijheid» stond hoog in aan zien en vandaar kwam de scheiding van de machten. Martini, professor in natuur recht te Wenen, was een voor stander van het «contrat so cial» van Rousseau, basis van een demokratische samenle ving. Jozef II wilde naast rationalise ring en modernisering van de instellingen een ver doorgedre ven centralisatiepolitiek. Ook de Kerk diende te worden heringericht, moest wereldlijke macht afstaan en ekonomisch gesaneerd. Daar Jozef II bij zijn hervormin gen niet de minste rekening hield met bestaande situaties liet de reaktie dan ook niet op zich wachten. Zijn mislukken stoelt op ver schillende faktoren. Hij zelf zag als oorzaak van het mislukken van het systeem de onhandige aanpak van de rege ring waarbij hij duidelijk de strijd om de privileges onder schatte. De Deputatie liet hij alleen naar Wenen komen om zich te laten informeren en hen te laten voe len wie de macht had. Van 1781 tot 1786 groeide het verzet dat massaal werd in 1787 en waarmee men zich wilde bevrijden van het keizer lijk despotisme Vooral in Bra bant ontwikkelde zich een kon- servatieve tendens te wijten aan het reaktionair karakter van de Staten en het bezit van de «Blijde Inkomst». In de oppositie trad Van der Noot op de voorgrond. De tweede fase van de omwente ling waarin men onder impuls van Vonck een meer demokra ten slordige 60.400 «Scheppers, De Schepper, De- chepper, De Scheppere» en andere varianten zitten momenteel in de nationale komputer. Een alleszins zeer verspreide familie waarvan de meeste exsempla- ren wei te vinden zijn in West-Vlaanderen maar die vertakkingen heeft over het hele land met inbegrip van Wallonië. "*ok in Nederland, in Noord-Frankrijk, in de ons omge vende buurlanden tot zelfs in de States, te Los Ange les, vindt men «Scheppers». Te Wieze, waar de familie voor de vierde maal een bij eenkomst hield, werd het dan ook een drukke bedoe ning. Ruim 1300 «Scheppe- res»allen min of meer van elkaar bekenden, waren er op het appél. Onder hen ook een 120-tal uit Nederland, een tiental uit Frankrijk en verder uit alle Vlaamse ge westen. Voor het gemak droeg elk deelnemer een naamkaartje op de borst. Zeer eenvoudig dan zoals bij onze zegsman enkel «Karei, Gistel». Dat stond dan voor Karei De Schep per, architekt-deskundige uit Gistel, een van de tien stamhoofden. De familie telt inderdaad een tiental stamhoofden met o.a. E.H. Maurits uit Moerbeke, Roger uit Loke ren, Yvonne uit Eeklo, Willy uit Kluisbergen Albert uit Erembodegem en een an dere Albert uit Meulebeke. Lucien uit Oudenaarde en Willy uit Bambrugge. Samen vormen ze de Fami lieraad die bijna maande lijks vergadert en geen en kele «De Schepper» in de kou wil laten staan. Scheppend brein en orga nisator van deze familiever zameling is Peter De Schepper, geboren te Moerbeke-Waas doch mo menteel wonende te Gent. Hij nam het initiatief en bracht op Guldensporen- dag 1975 te Wachtebeke in het provinciaal domein een duizendtal «Scheppers» aan de feesttafel. In principe allen nazaten van Jacobus (1689-1738) en van Josina Van Damme (16Ö4-1773). Ze werden echter flink aan gedikt door de afstamme lingen van Egidius te Niel gehuwd met Anna Ver- schueren op 9.7.1724 en met de stam van Jan gebo ren te Oedelem in 1578 en er overleden op 10 januari 1736. Samen met de scheppende kracht Peter De Schepper Tjjn Karei De Schepper uit Gistel en Willy De Schepper uit Kluisbergen gestadig doende aan het scheppen van een stamboom van alle «Scheppers», nakomelin gen van de illustere voor ganger Cornelius-Duplicius de Sceppere, geboren te Nieuwpoort in 1502, zelf achterkleinzoon van Dupli- cicius, Heer van Eke en vice-kanselier van Keizer- Karel V. In 77 vergaderde deze be langrijke familie te Aalst in de Keizershallen maar te Diksmuide haalden ze in de Boterhallen het rekord: meer dan 2000 «Schep pers» samen. Het gros van deze Scheppers zit inder daad in West-Vlaanderen en het servies van alle Scheppers is dan ook ge tooid met Ijzertoren en Pax-poort. Dit jaar was er eerst verle- komelingen. Ook Richard die gehuwd is met de dochter van de werkman-dichter uit Erem bodegem Fonske Van de Maele die het «Scheppers- lied» komponeerde en zorgde voor een eenvoudig versje op de «almanak» van de familiebanden en het ontmoeten van lang gele den niet meer geziene per sonen, zou men bijna spijt hebben ook geen «De Schepper» te zijn. Tenslotte hebben we echter ons zelf Of je het gelooft of niet dit zijn maar een paar honderden van de Sceppere. (Erik) 2000 leden tellende familie De den zaterdag een dankmis opgedragen door E.H. Mau rits De Schepper uit Moer beke en opgeluisterd door het zangkoor «Grego» uit Ruisbroek. Met haar Majo- rettenkorps leidde de Ko ninklijke Harmonie St.- Cecilia uit Ename dan de indrukwekkende stoet Scheppers naar de Okto- berhallen waar de voeten onder de tafel werden ge stoken en een feestmaal werd opgeschept zodat niemand met honger zou kunnen worden opge scheept. Bij ons verschijnen in de zaal was er het er ultra- drukke doch zeer gezellige en familiale bedoening waarbij vele Scheppers een helpende hand toestaken want voor Peter alleen was de taak werkelijk te onover zichtelijk. Disco-bar «Maro Flash- Back» uit Puurs zorgde voor de ambiance en uit het verre Diksmuide kwam een bus aangereden met een Ober- bayernkapel, de «Die Freundschafts Blaskapelle Diksmuide» onder leiding van niemand minder dan Burgemeester Hendrik La- ridon. Onder de vele Scheppers was ook Henri uit Sint- Laureins aanwezig met zijn 15 in leven zijnde kinderen. Ook Albert uit Erembode gem met alle zeven zijn na- «De grote Schepper schiep 't Heelal en dat in vijf zes dagen; Hij schiep ook kleine Schepperkes die er Zijn Naam nog dra gen. Blijf uwe Schepper trouw en wil die Vlaamse namen, hoe simpel en hoe klein ze zijn ook nimmer ooit bescha men» Reeds vijf jaar zorgt men voor een driemaandelijks «Kronycke» die kosteloos wordt toegezonden aan 3000 «sceppersgezinnen» waar ook ter wereld. Verder staat de Raad dagelijks in de bres om spontaan alle sociale problemen in de mate van 't mogelijke op te lossen zodat elke «Schep per» zich gerugsteund voelt en opgenomen in één grote familie. In de loop van de avond had nog een reuzetombola plaats, met prijzen geschon ken door een sponsor en door Scheppers, prijzen als een énig mooi tapijt, een TV-toestel, fietsen, recor ders e.a.m. Naar 't Voor beeld van de Nat. Loterij werd er getrokken uit 4 trommels met de nummers 0 tot 9 elk. Als men dat allemaal mee maakt, die gemoedelijkheid onder elkaar, het uitvissen niet geschapen. Of moet ik voor één keer zeggen «ge schept»? LH tisch regime wilde organizeren, zou maar later doorbreken. Leven van Jans Frans Vonck Op 29 november 1743 te Baar degem geboren als zoon van Jan en van Elisabeth Van Nuffel wordt Jan Frans Vonck nog de zelfde dag gedoopt. Tien jaar oud wordt hij samen met zijn broeder Jeroom Benedikt ge vormd door de aartsbisschop van Mechelen te Affligem op 20 augustus 1753. Na het Kollege studeert hij filo sofie en recht aan de Leuvense Universiteit. Hij wordt er inge schreven op 24 januari 1963 en twee jaar later komt zijn broer bij hem. Van de 108 studenten van zijn promotie plaatst hij zich derde. Samen met 20 andere jeugdi gen ontvangt hij de kleine ker kelijke orden in de private aartsbisschoppelijke kapel te Mechelen. Hij studeert verder «beide rechten» en wordt licen tiaat «utriusque jure» in 1769. Hij plaatst zich als advokaat te Brussel en wordt raadgever bij de Raad van Brabant, advokaat-fiskaal bij de St.- Goedelekerk en penningmees ter van de rijke abdij van Vorst. Bij een kandidaatstelling in jus titiële diensten wordt zijn kan didatuur echter niet weerhou den. Vrijgezel met een eerder wankele gezondheid verblijft Jan Frans vaak bij zijn broer Jeroom, pastoor te Onze- Lieve-Vrouw-Lombeek, mo menteel «Roosdaal». In de kalme, serene sfeer aldaar kan hij nadenken. Tijdens een langdurige verblijf aldaar heeft hij vaak kontakt met de plaatselijke notaris om verschillende akten en codici llen op te stellen. Later zal het ook hier zijn dat hij met enkele vrienden zal samen zweren tegen de politiek van Jozef II. Zijn broer zal voor zijn gulle gastvrijheid echter duur moeten betalen. Na zich later uit Brussel te heb ben moeten terugdenken onder druk van de gebeurtenissen blijft hij te Givet tot rond de 17 april 1790. Met een paspoort

De Voorpost | 1979 | | pagina 12