groot.lede LEEDSE SCOUTS VIEREN 30-JARIG BESTAAN MARKTKRAMERS WORDEN TE LEDE GEHULDIGD Ontroerende avond over Meetje Amelie Wie ondervindt lawaai-hinder? STREEKNIEUWS Groot-Lede Vorige zondag was voor de Leedse scouts een heel twee ogen, die links of aparte dag. Reeds vanaf 9 uur gonsde het Dorpsplein rechts keken. Hierdoor van de belangstellenden. Er werd namelijk een over- vonden de groepen wande- gang voorzien en vele ouders wensten mee te maken laars gemakkelijk hun te hoe hun kinderen van de ene groep naar de andere volgen weg en werd het werden geworpen... tema «Trek je ogen open voor de natuur» prachtig Inderdaad, als de kinderen een afzonderlijke viering uitgebeeld, een bepaalde leeftijd be- plaatsvindt. Daardoor gin- De deelnemers, die geen reikt hebben, gaan ze over gen alle jongens- en meis- frank moesten betalen, naar de «hogere» groep. De jesscouts gewoon naar de hebben naar hun eigen 12-jarige welpen gaan naar mis om 11 uur in de deke- de jong-verkenners, de 14- nale kerk Sint-Martinus. Ze jarigen worden verkenners zaten wel allemaal bijeen, en vanaf 17 jaar wordt men maar verder werd er niets «Jin». over gepiept! Op 18 jaar is een scout ge- Om 14 uur was rechtigd om in de leiding te natuur-wandeltocht voor zitten... zien Verschillende jeugd- Achter het Leedse kulturele verenigingen en vele ou- centrum werden de kinde ren «versmeten». Inder daad: op de gekruiste en in- eengehaakte armen wor den de jongeren verder- gesmeten, tot de uiteinde lijke plaats van bestem ming. Ook de nieuwe groepsleider, André Heire- mans (Oude Wichelses- teenweg 9) kon er niet aan ontkomen! Hij kreeg de lei ding over het V.V.K.S. en over de V.V.K.M. Om 11 uur 30 was er een wegwijzering was nog ge- misviering voorzien in het organiseerd en aange- iellege. Dit werd echterver- bracht door Pol Lassuyt, de ijdeld door de heer deken, oud-leider. Ze bestond in die niet graag heeft dat er een eenvoudig plaatje met zeggen enorm genoten van deze natuurwandeling. Er was geen enkele «ver plicht» element, elkeen deed het volgens eigen kunnen en vermogen. Toch waren er onder de baan en kele hindernissen voorzien: zo kon men een beek over steken via een apenbrug (twee touwen die over de beek gespannen waren) en moest men de snelhied van het water meten door een lucifer te volgen. De opzet lukte helemaal: men bracht bracht. We kunnen ze on mogelijk allemaal vermel den, maar geven er toch enkele ter informatie: «Een mus weet veel, waar een arend geen weet van heeft!» en «Niets is on draaglijker dan een draag bare radio!». De lezer moet nu zelf maar even stil ver pozen en erover naden ken.. De aankomst werd voorzien in het lokaal aan de Impse Dam. Daar hadden enkele scouts een waardevolle ten- de mensen eens terug naar toonstelling georganiseerd, de natuur en men leerde Naast foto's van de voorbije hen nog eventjes stil te zijn 30 jaar scouting en de di- om echt te kunnen genie- verse kampen, werd heel ten! Er was helemaal geen wat materiaal tentoonge- kompetitie-element aanwe- steld: touwen, bijlen, schop- zig, waardoor de meesten pen, pannen... Allerlei boe- zich reeds bij voorbaat ge- ken en gidsen trokken de rustgesteld wisten. Aan de belangstelling. Een moeder kant van de wandelweg wa- vroeg zelfs of ze niet te koop ren heel wat leuzen aange- waren! In een kleine afde ling konden we meemaken hoe een kaart en een kom pas moesten gebruikt wor den. Van leerzame vrije tijd gesproken!!! Tegelijkertijd ders hebben deelgenomen. Oud-leider Pol Lassuyt vond het een geweldig suk- ses: niet minder dan 400 deelnemers werden geteld! Het gegeven was eenvou dig: Groot-Lede heeft een mooie natuur, bewonder deze eens! Vragen stellen of er een echte zoektocht van maken ging niet gezien het leeftijdsverschil van de deelnemers (van 6 jaar tot ongeveer 50 jaar). De be- Alvorens te vertrekken voor de natuurtocht warmden de meisjes zich op door een flink rondegang. (Mark) m gen we een plaat: «Wij wor- zijn poten te zetten. Gee «n den allemaal ziek van rod- het geen goede indruk? J{ dels, gelukkig lijdt skouting toch! |qR- daar niet onder». De leiding Hoe js het mogelijk <jat ee opn - - - Wl' ir,derdaad de kinderen jonge man (zoals U) zij traa konden wij even spreken geven of toelaten wat zij zelf vrjje tijd opoffert om met d pbo met een bekwaam inrichter willen, ook al is dat tegen de scouts-kinderen bezig wil in van anderen. De lei- Zjjn9 Hij meende dat er moest ders zijn evenmin akkoord gebroken worden met de met wat er vorig weekend Ik ben van mijn zestien ja< VCI mentaliteit van de vorige ja- gebeurde op de infobeurs bij de scouts. Ik was hei ren en dat er moet gestreefd van de jeugdraad. Ook de tevreden! Dat is nog vertxj worden naar een echte ver- skouting was daar verte- terd toen ik hoofdleid genwoordigd en vele ou- werd. Vanaf dat moment ders hebben hen dat (on- al mijn vrije tijd naar c rechtvaardig) «verweten», scouts gegaan. Het is a^ei nieuwing. Onze woord voerder was dan ook zeer tevreden met de «machts» - overdracht. De nieuwe groepsleider zou veel reso luter optreden in verband met de kledij, de orde en dergelijke. Nu ontbreekt de Nu wordt er gezocht naar een tussenoplossing, zo dat iedereen tevreden blijft en dat de scouting dienaan- ideologie, aldus onze gaande geen kritiek meer steeds aan! het ware een leefgewoonl 98) geworden, die de hederjmer! daagse jongeren niet mei hebben. Wij voelden di^ nog aan, ik voel het nu no ecj' Een heleboel wandelaars waren geïnteresseerd in de natuurtocht van de feestvierende Leedse scouts. (Mark) woordvoerder, en dat zal ondervindt! veranderen! Het probleem In de gezellige bar kon nog «jeugd» moet naar voren een sappig pintje gedron- gebracht worden in Lede, ken worden, tot groot jolijt zodat we hun noden kunnen van groot en... ouders. Dinsdag, 18 september, twaalf uur: het Leedse ge meentehuis loopt leeg. We horen «smakelijk» en «tot straks», maar de rode lopers sieren de overloop. Stil aan loopt het gemeentehuis weer vol, ditmaal niet met ambtenaren, maar met mensen die de viering van een «paar» marktkramers willen meemaken. Inderdaad, de heer Van Craeynest en zijn echtgenote Van Hauwer- meiren stoppen ermee. Hij is reeds 66 jaar jong en zij telt hier nog twee jaar bij! Omdat ze geen opvolgers hebben (hun dochter zit op het ministerie en de zoon baat een bloemenzaak te Aalst uit) zetten ze er defini tief een punt achter. Maar, de beide echtgenoten staan reeds 43 jaar lang op de Leedse Markt, met lederwaren. Het schepenkollege vindt dit terecht voldoende voor een ontvangst! De voorzitter van de markt- kommissie, de heer Calle Emiel uit Kalken - Laarne houdt het kort: hij wenst de echtelieden welkom, nog vele jaren en hoopt dat ze nog geregeld eens op be zoek komen. Schepen Hendrickx sprak in naam van het kollege van burgemeester en schepe nen. Hij vond het een hele eer dat hij voor de eerste keer in de geschiedenis van Lede een marktkramer .„mocht officieel ontvangen. Maar de echtgenoten Van Craeynest staan reeds vanaf 1936 op de Leedse markt en dat mocht niet ver geten worden! De schepen legde vooral de klemtoon op het woordje «kramer», want de trouwe standwerker kwam steeds zeer vroeg om zijn kraam in orde te heb ben. Van een wagen wou hij niet weten, hoewel dit veel gemakkelijker is! ledereen die bij het marktgebeuren betrokken is (het gemeen tebestuur, de politie, de kol lega's en de klanten) weten dat de beide gevierden steeds even vriendelijk, stipt en voorkomend waren, wat hen zeker tot eer strekt. Ze zullen het marktgebeu ren verlaten, maar ze wor den niet vergeten: met een tikkeltje weemoed zal de plaats «open» komen en vele bezoekers zullen zich afvragen: «Waar zijn ze naartoe?» De schepen hoopte verder dat de beide markters (als ze ontwaken) zullen terugdenken aan Le de. In het begin zal het wel vreemd overkomen, maar de beide mensen hebben toch veel plezierige dagen beleefd op de Leedse Markt. Wij hopen, aldus de sche pen, dat ge in de toekomst nog een rustige en geluk kige tijd zult mogen bele ven. Een hartelijk proficiat! Ter beloning van hun ge trouwheid werd door het schepenkollege een prach tige pentekening van het dorpsplein geschonken. De voorzitter van de markt- kommissie zette mevrouw eventjes in de bloemen. Na het traditionele «gekus» en de wensen, zei de heer Van Craeynest: «Se kind, as ge da goat bezieng hé, goa je altoad op ons mert peize! En 't es in dees kerk da me getraad zen!» Inderdaad: hij stond reeds van in '36 op de markt en zij was van Lede. Hoe het ge komen is is een ander ver haal, maar ze zijn in 1940 te Lede, in de Sint- Martinuskerk getrouwd! De intiem gehouden plech tigheid werd besloten met een gewaardeerd glaasje schuimwijn, aangeboden door het gemeentebestuur. Er ontstond te gelijkertijd een gemoedelijke sfeer: ie dereen babbelde met ie dereen Toch konden we vernemen dat het huisgezin Van Cra eynest niet geluierd had Elke maandag staan ze te Denderleeuw, de dinsdag zijn ze paraat te Lede, woensdag komt Edingen aan de beurt en donderdag zijn ze te Tubise. De vrijdag is een rustdag en de zater dag kan men ze vinden op de Aalsterse markt... De gevierde wist nog te vertel len dat hij nooit afstand wou doen van zijn kraam. Een kraam is pas het echte marktleven, een serieuze traditie! Het staat veel mooier dan die auto's, waarvan slechts een zijkant moet geopend worden... Binst den oorlog kwamen ze zelfs per velo van Aalst om toch op de Leedse markt te kunnen staan. Want ik ben hier heel kontent geweest, zegt de heer Van Craey nest, en ik verdiende hier ne schoonen boterham! De gemeentesekretaris stond toen even op. Hij moest het niet meer zeg gen: hij was duidelijk ont roerd. Waarom, vernamen we zeer vlug: ook zijn ou ders (die ondertussen bei- dèn overleden zijn) waren echte marktkramers, met een ouderwetse kraam, die zo mooi was op de markt. Met een hartelijk woord van dank en met een traan in het oog, nam de gevierde af scheid: hij moest nog zijn kraam afbreken en het was al bijna één uur! Bij het bui tengaan kreeg hij nog een dankwoordje van de plaat selijke politie: «bedankt voor het vertrouwen dat ge in ons gesteld hebt. Wij vie ren mee, want we hebben met U nooit moeilijkheden gehad. Je was steeds op tijd op de markt en even stipt was je weg! Onze hartelijke dank hiervoor en zeker tot weerziens!» Buiten werd het echtpaar door kollega's in de bloe men gezet. Ook het opladen van de niet-verkochte wa ren bleek vlot te lopen. De buren hielpen een handje. Hun kommentaar: «Het zal ons varen: iedere week wist hij een nieuw mopje te ver tellen! Dat zullen we in het vervolg moeten missen!» Maar geen nood: volgende week komen Van Craey nest en Van Hauwermeiren nog eens terug: de feeste lijke avondmarkt ter gele genheid van Lede-kermis wordt echter een definitief afscheid van het marktle ven... RDV. kenbaar maken! (voorna melijk bij de oude generatie van de gemeente). Niet iedereen moet scout zijn volgens het boekje, maar de verbeelding van het kind (en we leven uitslui tend met de steun van de ouders) moet meer aan bod komen! Door hun eigen fan tasie, geprojekteerd in een Wat denkt de oud-leider ervan? Pol Lassuyt, ge zijt nu drie jaar hoofdleider of groeps leider geweest. Waarom heb je dit laten varen? De zaak zit hem zo: ik heb een zeer onregelmatig werk. Ik weet nooit bij voor- In vergelijking met de nio2« georganiseerde jeugd, tx nsd zitten wij nog een doel, ons zit er pit in en we doe{ zinvolle daden. De leidirf werkt hier goed en in die zii Hoe zie je de toekomst vaj de scouts? Door de zinvolle daden bÉ ven de ouders hun vertroT wen stellen in de leidinj groep, kan er iets groeien baat of ik op een «zekere* wat heel belangrijk kan zijn. <jag vrjj ben 0f njet De vrije Daar streven we naar hele prestatie was De loka len werden gereinigd, een honderdtal foto's werden opgehangen en alle voor zieningen werden getroffen. Deze personen hebbe if meestal de ervaringen ze opgedaan en delen ze me aan de opvolgers. Zo stich ten wij een jongere kern, di FSI dagen zijn zeker niet te ons werk no9 vele jaren ka |ag voorspellen! Als de groep voortzetten. Toch moet d,ue Wat ons betreft: wij zijn van weggaat, moet dat lang bij leiding zich latenjnformere|an oordeel dat het geheel een voorbaat beslist worden, en ik kan niet zeggen of ik meega of niet. Anderzijds: vroeger waren hier veel mensen die samen met mij in de groep zaten. In hetlokaal, dat eens aan We zijn samen opgegroeid, de heer «Master Vinck» toebehoorde, werden pan- Maar door allerlei omstan- nekoeken gebakken bij de digheden (huwelijk, troep Neen, ik blijf bij de groep! vleet. Alle leden van de doen, familiale redenen...) blijf steeds een begeleidèe scouts-familie kregen ter jS die groep uiteengevallen van de groepsleiding. Ik z de gelegenheid van het 30- en blijf ik alleen over met al- nog steeds feestelijkhede ne jarig bestaan een eksem- lemaal «vreemde gasten», organiseren, of elders eePitl plaar gratis! In het lokaal Daarom heb ik een vaarwel handje toesteken. Men kêf d van de jong-verkenners gezegd! nog steeds op mij rekenei ts (beneden) werd een dia- voorstelling voorgesteld Wat vtndt ge van de leesten over kampen en gebeurte- die nu 9e9even w0rde"7 nissen in Lede. Wij spreken hier over het karnavalbal, Het zijn grootse feesten. Ze ee"s te kaPpf".Ike de groepsfeesten, de wa- zijn veel beter dan onze ge- ™el naar.het ?'s, 'rjn felslag en andere jaarlijkse WOne jaarlijkse feestelijk- hogere leiding. Ik zal proh* aktiviteiten. Op een scouts- heden. Dit is een gewoon fe" om KapoentJ' tafel - vuur. gesjord met gevolg van het dertigjarig leid,n9 een zekere.°r9ar] aarde en houtskool, werden bestaan van de groep! Deze satie en e®n °Pj®'®in9 trippen en haringen in alu- gebeurtenissen waren eerst bezorgen. Ik probeer ook i ;i miniumpapier gebakken, voorzien in april. Maar dan °r9aniseren en te begele^l werd het traditionele We spreken ervan mee: de- Qroepsfeest gehouden. En licious! Tenslotte hoorden die twae mochten niet sa- we wel enige kritiek. Er zijn menvallen. Daarom hebben in de gemeente «roddels» we all®s op alles gezet en geweest! Aan de ingang we hebben een week zeer van de tentoonstelling za- hard 9ewerkt om alles op van buiten uit! Dit is troij wens een essentie voor d toekomst van de scouts. Vi EK een goede groepsgeest ka ter< men rekenen op een txks paalde steun in minde t. goede momenten! Gaat U er nu mee stoppen i Is «scouting» nu gedaan! J| Het is trouwens zeer moe sj( lijk om ergens zomaar it den. Ik blijf in eerste instar tie bij de groep... In aanwezigheid van de heren schepenen Grepdon, Hendrickx en Minnibo (die wel veel te laat kwam) en de E.H. D'Hondt (onderpastoor) werd vorige zaterdag een filmavond gewijd aan Meetjen Amelie Verhoeven, de eeuwelinge die een paar dagen na haar 101-ste ver jaardag overleed. De familieleden, de geburen en vele simpatisanten zullen de dertigste april niet vlug verge ten. Die dag kwam het schokkende nieuws: meetjen is overleden! Het kranige oudje werd een jaar voordien, ter gelegenheid van haar honderdste verjaardag, uit bundig gevierd. Een nieuwe viering drong zich op. Veie mensen van het geburenkomitee hadden reeds vergaderd, gepland en uitgekiend.... Maar de tweede viering, waarop een reuzetaart met 101 kaarsjes voor zien was, mocht niet doorgaan. Ook de voorziene filmavond werd voorlopig afgelast. De mensen van de geburen half uur bleven echter «zagen» en De voorbereidingen, de vorige zaterdag werd stoet, de feestviering, de daarom toch de film over de viering afgedraaid. Niet minder dan 298 mensen "kwamen naar de zaal Volkskring om een wande ling te maken doorheen het leven van Amelie Verhoe ven, beter gekend als Meet jen Amelie. Op een klein scherm wer den (ter inleiding) een aan tal dia's getoond, die de ge wenste stemming in de zaal urachten. Maar de hoofd- brok van de avond was de filmvoorstelling van ander- geschenkenregen, de ont vangst en het vuurwerk: al les werd kronologisch be licht en her-opgeroepen. Verschillende aanwezigen pleegden een traan. Op sommige momenten werd een oorverdovend applaus gegeven Feit is dat de kleinkinderen van Meetjen als makers, het geburen komitee als inrichters en speciaal Antoine Brondeel als realisator van de film de ovatie echt verdiend had den. De frtm en de klank kwamen zeer prettig over. Het werd een bewonder enswaardig geheel, waar elkeen kon van genieten. Ook wij, volkomen vreemd aan de situatie, hebben er varen dat er heel wat werk verzet werd om dergelijk in itiatief tof stand te brengen. Door de film kwamen we te weten dat Meetjen 72 jaar lang in hetzelfde huisje in de Stationsweg woonde. Bij het begin van de feestelijk heden (het was op een vrij dag...) regende het nogal. De uitgekozen muzikale achtergrond «I am singing in the rain» viel dan ook erg in de smaak. Ook bij de beel den van het vuurwerk kreeg men een aangepaste mu ziek: «Wie zal dat beta len...?» Een zeer spontaan en langdurig applaus barstte los toen Meetjen zei: «'k en ben nog goed! 'k en zal me zeker nog enen op doen!» Na de voorstelling kregen Antoine Brondeel en de le den van het geburenkomi tee (die alles in vijf weken tijd in elkaar staken) een welverdiend ovatie van alle aanwezigen. Schepen Hendrickx wees er in zijn toespraak op dat dergelijke realisaties enkel mogelijk blekèn door een intense samenwerking, die er dan ook aanwezig was. Hij meende terecht dat een dergelijke film niet alleen een kunstwerkje was, maar enig in zijn bedoeling. Het is een sprekend bewijs voor allen die ergens willen aan samenwerken, dat eend racht inderdaad macht maakt. De mensen van de Vijver, het geburenkomitee en de kleinkinderen moch ten dan ook een gemeend proficiat vanwege het sche penkollege in ontvangst nemen. Na de voorstelling werd er door de initiatiefnemers een lichte achtergrondmuziek voorzien, die een passende sfeer teweegbracht: er werd een danspasje en een pintje verzet... lest wat Meetjen Amelie zeker zou goedge keurd hebben! RDV. WIELERWEDSTRIJD Zondag 23 september kan de sportliefhebber naar de wielerwedstrijd voor liefhebbers van het K.B.W.B, De tweede grote prijs van het gemeentelijk sportkomitee wordt die dag betwist. Vertrek en aankomst aan kafee De Lelie, Kasteeldreef. Vertrek voorzien om 15 uur. TENNISTORNOOI De finale van het tennistornooi «Kampioenschap van Lede» wordt zondag 30 september gespeeld op de terreinen van de Wanzcclse tennis- klub, Ommegangweg te Wanzele. Belangstellenden kunnen de wed strijden enkelspel heren en enkelspel dames volgen vanaf 15 uur. HOBBY-TURNEN EN ZANG De Kristelijke Bond van Gepensioneerden, afdeling Lede, deelt mee dat de bijeenkomsten hervat werden vanaf begin september. Nieuwe leden zijn echter altijd welkom. Het hoofdtema is -Doe wat met je tijd!» Hobby's kan men beoefenen iedere eerste en derde dinsdag van elke maand, om 14.30 u. Turnoefeningen worden gedaan elke eerste en derde donderdag van de maand vanaf 15 uur. Alle aktiviteiten gaan door in de zaal Volkskring, Kasteeldreef Lede. MUZIEKLESSEN Liefhebbers van muziek, die zich graag willen verrijken met een muzi kale opleiding, krijgen hiertoe een uitstekende gelegenheid via de Ko ninklijke Harmonie Sinte-Cecilia Lede. Elke zaterdag te 9 uur wordt notenleer-onderricht gegeven in het lokaal, Nieuwstraat 32 te Lede. Door het koppelen van deze teorie aan de praktijk, krijgen deze lessen een zeer aantrekkelijk en aangenaam karakter. De leerlingen krijgen immers van bij de aanvang een instrument, waardoor ze de techniek ervan gelijktijdig met de teorie aanleren Een zeer goede introduktie tot maat, ritme en muzikale feeling is voorzeker het trommelkorps. Ook volwassenen zullen slagwerk en pcrkisic nuttig aanvolen om later, des te gemakkelijker, een muziekinstrument leren te bespelen. De technische begaafdheid van de lesgeveres isecn ruime waarborg om dit alles ernstig en fundamenteel te bcrwerkstelligen. Stel daarom niet uit, maar voegde daad bij het woord! In de harmonie is immers nog plaats voor velen. Kontakten en inschrijvingen via het sekretariaat: Grote Kapcllcstraat 58 te Lede (tel. 053-21 90.00) De heer Van Keymeulen, Bosstraat 41 te Lede 2l„ vraagt zich af of er nóg Ledenaars hinder ondervin- j den van het steeds toenemend lawaai. Hijzelf heeft reeds menigmaal de politie gebeld. In een rustige straat wordt aan kleiduifschieten en aan motorcross ee (zonder knaldempers) gedaan. Tot groot ongenoe gen van verschillende personen. ar Zijn vraag is dan ook of er door onze Voorpost geen je enquête zou kunnen gedaan worden over dit por- Ka bleem te Lede. Hij voorziet dan een vragenlijst over )rjl de oorzaken, de evolutie en de resultaten van deze 29 milieuhinder De treinen, de vliegtuigen, grasmachi- nes, autostrades, de televisie en de radio zijn er Bt allemaal gekomen door en voor de vooruitgang van ge de mensen. Het zijn allemaal maatschappijver- schijnselen, in een wereld die de laatste decenia (je geweldig veranderd is. De oorspronkelijke bedoeling nt( is wel de mensen gelukkiger te maken en hen meer es[ komfort te schenken. Maar dit is volgens de heer Van es Keymeulen, rustend apoteker, niet zo: de mensen at. worden tegenwoordig overspoeld door allerlei niet te Ju verwerken lawaai! Sommige mensen worden zelfs er gehinderd door het lawaai dat anderen «geweldig» e t vinden... g Indien er Ledenaars zijn die hierover het een en ander kwijt willen, kunnen zij een briefje sturen naar ,gr De Voorpost, Pontstraat 64 te 9300 Aalst of recht- ge! streeks naar de behandelende reporter: R. Devijver, Vo Spoorweglaan 89 te 9470 Denderleeuw. Reeds bij voorbaat bedankt! RDV.

De Voorpost | 1979 | | pagina 14