OUTIEMAN: VRIEND OF VIJAND VERBROEDERING JZEGEM-MEMBACH K0LL0QUIUM J.F. V0NCK TE BAARDEGEM EEN TOPPER JAAR VAN HET KIND. Edifie Aalst Politiekorpsdag ff De Voorpost VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1979 32' JAARGANG NR. 38 - 22 F een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052-21.40 60 Bankrek. KB 442 8601481 36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41.19 HO Top club zig-zag in koffer kompleet 4.995 F HSttSII ilegenheid van de jaarlijkse Politiekorpsdag zette de rse politie vorige zaterdag zijn deuren open voor een ezoek». Van 9 tot 12 uur werden pers en publiek in de inheid gesteld zich te laten inwijden in de «geheimen» mannen en van de vrouw, die in Aalst de wetten moeten ^jespekteren en het verkeer in de juiste banen leiden. andere. 'et de taak van de moderne ^N «HOEBEECK» 2e man is veelomvattend. ^EN AT00MVRIJE 1aatij gedurende ons meer ufovee uur durend bezoek te Wij waren er al om negen uur en te zien kregen heeft en hoofdkommissaris Cottijn het ware overstelpt. himself begeleidde ons door heen de gebouwen waar de Aalsterse politie is onderge bracht. Hij wees ons de atoomvrije schuilplaats aan, waar ingeval van een A-bomaanval alle per sonen zullen worden onderge bracht, die belangrijk worden geacht voor het verder funktio- neren van de noodzakelijke po litiediensten. Hij liet ons ook een kijkje nemen' in het doorgangshuis, waar be halve personen in kennelijke kjzondag 16 september 1979 had in het oud- De Schepen van feestelijk- «ntehuis van de deelgemeente Gijzegem een re- heden Marcel De Bisschop e plaats ter gelegenheid van de verbroederings- opende de reeks toespra ken tussen deze gemeente en Membach. Zoals het ken met zijn gekende wel- inisatiecomité het als zijn wens te kennen had sprekendheid die hij ook bij iven waren veel huizen bevlagd zodat de autobus- de opening van de feest- pij het binnenrijden van de gemeente de dag voor- markt aan de dag had ge meen welhaast feestelijk onthaal te beurt viel. legd. L d 4 staat ook de individuen een on derkomen vinden, die voor verder vervoer naar Dender monde bestemd zijn. De eerste cel blijft gewoonlijk leeg. Die is namelijk voorbe houden voor de personen, die nergens onderdak kunnen vin den en hier om nachtverblijf verzoeken. Zij moeten er echter vrede meenemen, dat zij achter slot en grendel gaan, omdat men ten allen prijze wil vermij den dat andere eventuele kost gangers zouden «verlost» wor den. Toen de Aalsterse overtreders van de wet nog in de Kapelle- straat werden ondergebracht om hun roes uit te slapen of om over hun zonden te mediteren, verzocht ooit eens een Engelse kolonel om gastvrijheid bij wat men destijds «Bij Hoebeeck» noemde. De man kreeg er prompt een onderkomen tus sen de snurkende Aalsterse Lees verder p46 rbroedering van twee gemeenten die rust op vriendschap. Marcel De Bisschop overhan- e genodigden van Membach een plakket van de stad Aalst Gijzegem heeft overal ien. (Mark) Voor sportevenementen of festiviteiten waarbij tongstreling, maagvulling, hoempa-orkest, disco-bar, benenkriebel e.d.m. te pas komen is de massa wei vatbaar. Waar het gaat om Kuituur, en dan Kuituur met een grote «K» doorgaans veel minder. Dat Baardegem dan ook de kulturele dimensie op weten- stemmige Parochiezaal vulde schappelijk vlak aan bod te la- met een 1500 aanwezigen voor ten komen en naar ons inzien is een kolloquium dat zich dan ze daarin ten volle geslaagd, toch als een eerder cerebrale 150 mensen, waarvan een deel gebeurtenis aankondigde met wel opgekomen kon zijn voor geleerde sprekers en professo- het dankfeest voor medewer- ren is dan zeker bemoedigend, kers aan de Pikkeling, gedu- De V.V.V. «De Faluintjes- rende bijna drie uur in de ban streek» had er immers in sa- van geleerde sprekers houden menwerking met het stadsbe- is zeker niet niets, stuur aan gehouden naast haar Onder de aanwezigen schepen veelvuldige aktiviteiten ook de Jan De Neve, raadsleden' «Wat kan je meer plezier doen dan kinderen die spelen in de zon» zo zingt Will Tura in één van zijn gekende liedjes. Diege nen, die zondagnamiddag langs de braderij van de Molendries en Hoveniersstraat wandelden zullen ontegensprekelijk de talrijke kinderen opgemerkt hebben, die onder een helder blauwe hemel al spelend hun beurt afgewacht hebben om mee te doen aan de gekende tekenwedstrijd. Deze tekenwedstrijd greep dit jaar plaats in samenwerking met ons bloedeigen weekblad. Reeds kort na de middag ston den de kinderen aan te schui ven aan de lange tafel voor het podium om zich te laten in schrijven. Een sticker van De Voorpost met hun inschrij vingsnummer op was hun eer ste beloning. Vanaf drie uur en elkaar vlot opvolgend, begonnen dan de eigenlijke tekenwedstrijden. De allerkleinsten begonnen eerst, gevolgd door deze van 8 tot 10 jaar, van 10 tot 12 jaar om te eindigen met de grootsten van 12 tot 14 jaar. Het hoeft geen betoog dat de kinderen op de meest spontane wijze hun fantasiën botvierden. Lees verder p 4 Een goedgevulde zaal tijdens het kolloqium van J.F. Vonck. (Erik) Borms, Carlier en Stockman O.C.M.W. raadslid Mw. Blanckaert-Bourgeois, de be heerders van de WV, afge vaardigden van «De Dender streek», pastoor Callant die aanwezig was bij de ontgraving van Vonck, Pastoor De Rouck die bereidwillig de zaal ter be schikking stelde en een ruime kring aan belangstellenden al lerhande. De meeste leden van het Kollege hadden zich wegens samenval len met de politiekorpsdag la ten verontschuldigen. Het geheel, een projekt vooral van stadsarchivaris Karei Baert, werd geleid door oud burgemeester van Baardegem Robert De Pauw. Prof. Dr. Jeroom Vercruysse zou het hebben over het «De laatste wilsbeschikkingen van J. F. Vonck», Drs Luc Dhondt over «J.F. Vonck, Herfsttij van het Oud Regime» en Lie Chris Burms over «De aanloop tot de Brabantse Omwenteling». Julien De Vuyst die een referaat zou houden over «Jan Frans Vonck in het Volkslied» moest belet geven. Tevens was er gezorgd voor een niet-alledaagse tentoon stelling waarbij tal van publika- ties akten, handschriften e.d.m. van Vonck te zien wa- Inieiding Op de hem eigen gemoedelijke manier leidde Robert De Pauw het kolloquium in georgani seerd ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van de V.V.V. «De Faluintjesstreek», steeds bekommerd om het kul- tuurgoed van de streek. Hij schetste het leven van Baar- degems meest illustere zoon Jan Frans Vonck zoals aange geven in het Nationaal Biogra fisch Woordenboek naar een tekst van Y. Van den Beeghe. Illustratie Frans Puttemans en Freddy Coppens, medewerkers van de Vlaamse Televisie die met hun driedelige TV-produktie naar een scenario van Drs Luc Dhondt bekendheid verwierven nl. over het «Ancien Régime», zorgden tussenin voor dia's die visueel de luisteraars, nu kij kers, verplaatsten naar de pe riode van Vonck en het Vonc- kisme 1 De aanloop tot de Brabantse Omwenteling Licentiaat geschiedenis Chris Burms had het over «de aan loop tot de Brabantse Omwen teling» waarin ze trachtte een tijdskader op te hangen over de situatie in de Nederlanden die aan de Omwenteling vooraf gingen. De hamvraag in dit verband van prof. Craeybeckx «of de Brabantse Omwenteling een konservatieve opstand in een achterlijk land was» blijft nog steeds velen boeien. De onrust in de zuidelijke Ne derlanden, als gevolg van de hervormingen van Jozef II, kulmineerde in 1787, het kri tieke jaar. Jozef II die de Nederlanden be stuurde van 1780 tot 1789, kwam bij zijn rondreis onder de invloed van de voorspoed doch het ganse bestuursapparaat vond in zijn ogen geen genade. Hij bracht dan na het Tolerantie-edikt tal van her vormingen. Hij schafte kon- templatieve orders af, Lees verder p 12

De Voorpost | 1979 | | pagina 1