SUBREGIONAAL TEWERKSTELUNGSKOMITEE KEURDE BTK PROJEKT VAN RALDES GOED Primeur voor België: opening van komputershop FEM BSP STANDPUNT IN STRAFFE TAAL Geef ons werk De redafctie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. met broodroof en beroepsver bod. Maar wij bedelen niet om vergiffenis voor onze stout moedigheid, wij voeren onze strijd doelbewust. Dit maakt ons zeker niet blind voor fouten en vergissingen die gebeurd zijn, maar dan moet men met andere argumenten uitpakken dan deze die in feite de kollaboratie met het na zisme over de ganse lijn trach ten goed te praten of te mini maliseren. Ray De Smet VERZOENEN MET WIE EN MET WAT? Met zijn antwoord op mijn ar tikel van 7 augustus jl. geeft Jan Caudron me de gelegen heid de kwestie nog wat verder uit te dienen. Drie hoofdlijnen kenmerken zijn dat hij de titel geeft «Amnestie betekent ver zoening». Hij wil de kollabo ratie in Vlaanderen minimali seren en zoveel mogelijk los haken van het wereldschok kend idiologisch, politiek en militair gebeuren van de jaren dertig tot 1945. Hij wil de kol laboratie en het verzet op ge lijke voet beoordelen en doen beoordelen. Hij neemt zijn toevlucht tot plat anti- kommunisme, zij het dan één keer met een kompliment aan mijn adres. Het argument dat honderd jaar België eenvoedingsbodem had geschapen voor een bepaalde kollaboratie, heb ik zelf tot twee maal toe in mijn artikel gebruikt. Dit echter aanwen den om de kollaboratie - vooral vanwege degenen die beter wisten - goed te praten, gaat niet op. De vooraanstaande Vlaamse kollaborateurs wisten wat het nazisme was. Er waren toen reeds voldoende feiten en getuigenissen, de nazipropa- ganda met Hitiers boek «Mein Kampf». de moorden en de koncentratiekarapen - waarvan het bestaan of de gruwelijk heid nu nog en niettegen staande het bezoek van de Paus aan Auschwitz dóór onverbe- terlijken worden betwist - in begrepen. Amnestie alleen voor louter politieke daden? Wat zijn dat louter politieke daden? Ook het oprichten van Zwarte Bri gades die dan in de plaats van de hoge pieten het vuile werk deden Het ronselen van vrij willigers voor het Oostfront? Het ideologisch rijpmaken voor verklikking? Het als vuige moordenaars vorstellen van de weerstanders? Daaromtrent zijn geschriften bij tonnen, en zelfs vandaag nog nemen een reeks van degenen voor wie Jan Caudron amnestie vraagt daarvan geen enkele afstand, integendeel! Kolaboratie machtswellust en verzet op gelijke voet plaatsen, is niet nieuws onder de zon. Deed men eeuwen terug al met het eerste volks- of arbeiders- verzet tegen verdrukking en in vele geschiedenisboeken, is dit vandaag nog niet uitgewist. Weerstandsfouten toegeven blijf de vraag wie de botsing uitgelokt heeft, de bezetter en de kollaborateurs, of degenen die tegen de verdrukking in opstand kwamen en niet beter gevraagd hadden dan in vrede te leven? De kollaboratie van mensen die voldoende gewa pend waren om te oordelen, van heren die doelbewust an deren misleid hebben, van derden nog die vandaag steeds verder alleen betreuren dat zij het pleit verloren hebben, kan in de omstandigheden die van daag deze zijn van het politiek gebeuren, niet zonder meer weggepraat of uitgeveegd worden, omdat het gevaar van het Fascisme lang niet gewe ken is. Zoals de feiten trou wens bewijzen. Caudron moet de leugens gaan zoeken bij degenen die van de eerste dag af na de Bevrijding welbewust de weerstand in een vals daglicht hebben geplaatst, de door hem geciteerde Pholien, aartsreak- tionair, inbegrepen, al loochen ik niet dat de justitie toen grove fouten heeft begaan. Maar wie leidde die? Wie had er onder meer op dat ogenblik alle be lang bij de aandacht af te lei den van de ekonomische kol laboratie en van de kollabora tie aan de hoogste top van het land en van de geldmuur? Do- kumentatie ter beschikking, Jan. Het is waar, dat ik bepaalde zaken in de socialistische lan den heb afgekeurd en vandaag nog, maar dit houdt dan zeker geen verzoening in met het fa scisme de hoogste vorm van verdrukking naar dewelke de heersende klasse grijpt in haar pogingen om de volledige ont voogding van de werkers en van de mensen over het alge meen af te remmen. De uitgebuitenen hebben nooit iets ten geschenke gekregen, zij hebben het stuk voor stuk afgedwongen. Wij kommunisten, weten waaraan wij ons blootstellen, ook vandaag, om te beginnen herstel vorst- SCHADE De langdurige en harde win ter heeft niet alleen tastbare gevolgen gehad op het energiebeleid. Ook ons we gennet werd ernstig toege takeld. Als verantwoordelijke voor het wegenbeheer heb ik zonder verwijl alle schikkin gen laten nemen om ten spoedigste gebruik te kun nen maken van de spoed procedure, ingesteld door de hogere overheid, met be trekking tot het herstel van vorstschade aan de buurt wegen van groot verkeer. Het onderhoud van buurt wegen van groot verkeer wordt trouwens door de Staat gesubsidieerd. Einde april werden de werken voor volgende buurtwegen aan besteed: te Hofstade: Zijpstraat en Korten hoe kstraat te Gijzegem: Pontstraat en Stationsstraat te Aalst en Nieuwerker- ken: St. Jobstraat, Kwale straat, Dorpstraat, Dorp, Molenstraat en Bremtstraat. Door snel te handelen kan Aalst er zich op roemen als een der eerste steden in de provincie over te gaan tot deze dringend noodzake lijke herstellingswerken. Voor de overige gemeen tewegen. waarvoor noch een spoedprocedure werd ingesteld, noch subsidies voorzien zijn, bleven wij evenmin in gebreke. De verbeteringswerken aan de Watertorenstraat zijn reeds voltooid terwijl de werken in de Dr. De Moorstraat in uit voering zijn. Verder staan instandhoudingswerken aan de Blektestraat (Hof- stade), Ledebaan, Slot- straat en Groenstraat op het programma. De werken aan de buurtwe gen van groot verkeer van gen eerstdaags aan en zul len elkaar in een vlug tempo opvolgen. De bewoners van voornoemde straten zullen dus wel enige hinder erva ren tijdens de werken, doch ik ben overtuigd dat eenie der begrip zal betonen voor de noodzaak ervan. De in spanning die geleverd werd im binnen een zo kort tijds bestek de dossiers klaar te stomen die het ongehinderd gebruik van bedoelde we gen opnieuw mogelijk moe ten maken, getuigt van de inzet van allen die bij het wegenbeheer betrokken zijn. Jan De Neve schepen VRUE TIJD Vanavond opent in de Kei- zershallen een uitgebreide tentoonstelling rond het tema «vrije tijd» Een initia tief van partijgenoot sche pen Eddie Monsieur. Dit merkwaardig opzet, het enige in zijn soort in Vlaan deren, geniet de waardering van honderden vrijetijdwer- kers welke individueel of als aangeslotenen bij een ver eniging werkzaam zijn. Wij kunnen niet vooruit lo pen op het succes van deze manifestatie, maar alleen al het idéé om zo'n onderne ming op het getouw te zet ten verdient de aandacht van elkeen. Vrije tijd is een gegeven ei gen aan onze moderne maatschappij, dewelke op- zichzelf nog erg onvolmaakt is. Het is dus wenselijk dat de «vrije tijd» op een krea- tieve manier wordt benut en het resultaat in funktie staat van de ontplooiing van de mens in een kollegiale sfeer. Het gevaar dat de «vrije tijd» uitloopt op een super com mercieel gedoe is echter niet denkbeeldig. Velen in vesteren enorme sommen in een of andere discipline zonder enig besef van de eventuele risico's welke dat met zich kan brengen. Daarom juist is het wense lijk dat de vrijetijdsbeoefe- ning oordeelkundig en goed begeleid wordt, en ge steund door het overheidsi nitiatief, wat dus nu in feite gebeurt door deze manifes tatie. Schepen Monsieur heeft dit opzet klaarge maakt in funktie van de vrijetijdbeoefenaars zelf. Het is hun manifestatie waarvan de risico's gedra gen worden door de stad. Onze schepen heeft trou wens een goed gestruktu- reerd beleid uitgebouwd in deze richting. Het is niet al tijd zo spektakulair als an dere projekten van de stad. Maar deze manifestatie zal aan de duizenden kijkers welke worden verwacht duidelijk willen maken dat ook in dit departement van het stadsbeleid wordt ge werkt. Het moet en zal on getwijfeld een stimulans zijn voor onze schepen om op de ingeslagen weg verder te gaan! ROGER D'HONDT Politiek secretaris BSP BRADERIJ OP HET STADHUIS Het uitzonderlijk karakter (de uitzonderlijke eer) van ontvangen te worden door het stadsmagistraat ten stadhuize, gepaard met re ceptie, zou een uitzonder lijke gebeurtenis moeten zijn. Niet zo te Aalst, waar men werkelijk aan het braderen is gegaan met recepties, ontvangsten en dergelijke. In de dagbladen verschij nen regelmatig artikelen met opgave van de einde loze reeks ontvangsten van personen, groepen, vereni gingen of wat dan ook op het stadhuis. Van geen an dere gemeente of stad wor den zo'n lijsten gepubli ceerd. Het heet dan dat het stadsbestuur van Aalst «werkelijk onvermoeibaar lijkt». Menigeen betreurt dat op die wijze het bijzondere ka rakter van een stadhuisont vangst teloor gaat. Een bui tengewone personaliteit op bezoek te Aalst, een bui tengewone prestatie van een inwoner, een buiten gewone gebeurtenis in het leven van een vereniging worden op die wijze gelijk geschakeld met allerlei aan leidingen waarvoor het heel wat beter zou zijn dat de burgemeester of een sche pen zich zou verplaatsen naar het clublokaal om er een pint te trakteren - het mag voor mijn part gerust op de kosten van de stad zijn - en zich met volle sym pathie namens het stads bestuur aan te sluiten bij de feestvierende gemeen schap. Zo overbrugt men evengoed of nog beter de afstand tussen het bestuur en de bevolking, afstand die er door de fusie gekomen is. Terwijl men meteen ver mijdt dat de attentie voor merkwaardige feiten en het eerbetoon aan bijzonder verdiènstelijke personen aan kracht zouden verliezen en zouden degenereren tot de zoveelste receptie tussen de andere door. Wij moeten aannemen dat bij dit alles voor bepaalde stadsnotabelen wel de elec torale gedachte doorspeelt, in de zin zo van: als er tien duizenden ontvangen wor den zullen er zich dat later misschien nog enige herin neren in het hokje. De Aals- tenaars kennende, vrees ik dat de meesten eerder bij zichzelven zeggen: als ze ons op 't stadhuis nen drup pel gratis willen inschenken zullen wij hem niet laten staan. Het is een eenvoudig wel vaartverschijnsel gewor den. Ghis Willems Zoals reeds vroeger gemeld was RALDES (Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde) van plan een aanvraag in te dienen tot tewerkstelling van 3 werklozen gedurende 6 maanden in het kader van het plan Spitaels (Bijzonder Tijdelijk Kader). In de maand juli wet d dit projekt dat zeer degelijk uitgewerkt is bij het Ministerie ingediend. Zoals wettelijk vereist wordt het verzoek eerst beoordeeld door het subregionaal tewerkstellingskomitee van Aalst-Oudenaarde. Dit gebeurde op 27.8.1979. Deze keurde het projekt on middellijk goed, maar uit wel ingelichte bron verna men wij dat Minister van Arbeid en Tewerkstelling nog steeds zijn handtekening niet gezet heeft, zodat RALDES voorlopig dient te wachten om met de werk zaamheden van start te gaan. Onder de titel «Leefmilieu- kwaliteitesverbetering in de Denderstreek» beschrijft de gekende leefmilieuvereni ging de inhoud en het doel van haar BTK-projekt. Voornamelijk bestaat het doel erin een aantal posi tieve inhoudelijke bijdragen tot leefmilieukwaliteitsver betering te leveren. Deze moeten onmiddellijk bruik baar zijn voor de overheid op verschillende niveau's, waarbij zowel een territo riale gebondenheid als een tematische benadering wordt nagestreefd. RAL DES heeft de bedoeling de resultaten op grote schaal te verspreiden. In feite valt het projekt uit een in verschillende deelfa- cetten die over het ganse grondgebied van het wer kingsgebied van Raldes (zijnde de gewesten Aalst en Dendermonde) ver spreid zijn. Een eerste deelprojekt heeft betrekking op de leef- milieukwaliteitenverbetering in de nabijheid van grote verkeerswegen. Allereerst zal men hierbij pogen naar de meest milieuvriendelijke ontsluiting van het gewest Dendermonde te zoeken. Wat de nieuwe expressweg Gent-Geraardsbergen be treft die dwars door de ge meente Leeuwergem (Zot- tegem) loopt zal men pogen een snelstudie te maken over de mogelijkheden tot het nemen van een aantal maatregelen ter verminde ring van de lawaaihinder en tot behoud van de dorps samenleving. Een tweede deelprojekt be handelt de leefmilieukwali teitsverbetering in de na bijheid van grote verkeers wegen. Allereerst zal men hierbij pogen naar de meest milieuvriendelijke ontslui ting van het gewest Den dermonde te zoeken. Wat de nieuwe expressweg Gent- Geraardsbergen betreft die dwars door de gemeente Leeuwergem (Zottegem) loopt zal men pogen een snelstudie te maken over de mogelijkheden tot het ne men van een aantal maat regelen ter vermindering van de lawaaihinder en tot behoud van de dorpssa menleving. Een tweede deelprojekt be handelt de leefmilieukwali teitsverbetering door water zuivering. Hier is de bedoeling een akutualisering te maken van de waterverontreiniging, op basis van de voorhanden zijnde gegevens en studies. Alle mogelijke facetten van de waterzuivering zullen hierbij onder de loep geno men worden. Een derde deelprojekt wordt gerangschikt onder de titel: «Leefmilieukwali teitsverbetering op het vlak van natuur en landschap». Zeer belangrijk hierbij is een studie over het natuur- en landschapswerk Denderland-Zuid, zijnde grosso modo het gebied tussen Ninove en Ge- raardsbergen. Dit projekt is vergelijkbaar met wat reeds in andere streken van Vlaanderen gebeurde, zoals Natuurpark Dijleland, Natuurpark Scheldeland en Natuurpark Leieland. In het noorden van het RALDES-gebied wil men het ekologisch optimaal be heer van de Staatsbossen te Berlare onderzoeken. Voor het zuiden van de streek (en dit is het vierde deelprojekt) wordt dan weer een studie gepland van de mogelijkheden tot recy clage (komposteren bij middel van de methode Jean Pain) van het snoei- hout uit de gemeentelijke bossen en parken van Zot tegem. De stad Dendermonde wordt ook tweemaal onder de loep genomen, enerzijds door een onderzoek over de toekomst van de historische binnenstad, waar natuurlijk ook alle deelfacetten niet zullen bij ontbreken. Op het rekreatieve vlak wil RAL DES anderzijds een alterna tief uitwerken voor de plan nen van het stadsbestuur in verband met de Kalendijk. waar men een soort van luxe-pretpark wil uitbou wen. Het zevende en laatste pro jekt tenslotte behandelt de leefmilieukwaliteietsverbe- i tering in het landelijk ge bied. Aalsters projekt Dit laatste onderzoek dat één van de voorstellen was van de Werkgroep Leefmi lieu Aalst, wil een milieustu die zijn over het Falluintjes- gebied, dat een relatief lan delijk gebleven gebied ge noemd wordt dat morfolo gisch en sociaalfunktioneel een eenheid vormt. Bedoe ling is te komen tot een aan tal voorstellen van «landin richting». Daarom worden volgende facetten belicht: Bepaling der funktie van het gebied op waterhuishoud kundig, ekologisch, land bouwkundigen landschap pelijk vlak; inventarisatie van het bouwkundig erfgoed, de nog funktionerende land bouwbedrijven, de rekrea tieve elementen; studie van het hydrogra fisch net: flora en fauna van de oevers, gevolgen van eventuele rechttrekkingen, verontreinigingsbronnen en verontreinigingsgraad; planningselementen zowel op waterhuishoudkundig vlak, als op het vlak van de landbouw en landschap, op ekologisch vlak, op rekrea- tief vlak en op het vlak van de waterzuivering. Organisatie In feite zullen de drie te werkgestelde werklozen onderverdeeld worden vol gens hun aktie- of studieter rein. Zo voorziet men één BTK-er voor het zuiden van de streek (Zottegem en Ge- raardsbergen), een voor het midden van de streek (Aalst en omgeving) en één voor het noorden van het RALDES-gebied (Dender monde en Berlare). De werkingskosten zullen gedragen worden door RALDES zelf, maar indien de moederorganisatie niet voldoende geld heeft, die nen de plaatselijke afdelin gen financieel in te sprin gen. Drie leden van de Raad van Beheer werden in de schoot van de Raad van Beheer df aangeduid als verantior delijken. Voor het da< toezicht zelf werdei nog eens een groot medewerkers in< keld. Dat een dergelijk met heel wat moeilijl gepaard gaat spreel zichzelf. Men moet mers rekening mee hqB i dat RALDES volledié vrijwilligersbasis aktijde zonder ook maar ééiijdf time medewerker. Oijtet keuze van de medewd z en hun beschikbaar lun niet altijd van een leieijter je. Men mag immeripg vergeten dat het werkjfg betreft die wanneer jee kans krijgen om ergemde te werken, natuurlijkHc aarzelen om voor dfiid lijke funktie te optererien Desondanks had RAljvar het klaargespeeld omfer september jl. met heïwi jekt te starten. Doordfan Minister echter nog sjeri niet van zijn goedkfan gegeven had, dient jon DES nog te wachten {9 j starten. {lijk Onze burgemeester feliciteerde de familie Latoir bij de opening van hun «info-winkel». Wie regelmatig het BSP standpunt leest, dat wekelijks gepubliceerd wordt in het partij-weekblad Voor Allen, en dat steeds ondertekend is door de politieke sekre- taris Roger D'Hondt, zal merken dat de toon ervan steeds harder wordt. Indien noodzakelijk wordt zelfs niet geaarzeld de coalitiepartners of bepaalde stand punten die zij vertolken te bekritiseren. Op vrijdag 14 september 1979 laatstleden had de offi ciële opening plaats van FEM'S infowinkel gelegen aan de «zeshoek» te Aalst. Deze infowinkel is eigenlijk een navolging wat grotere komputerfirma's in het bui tenland reeds gedaan hebben. In deze «winkel» wor den geen komputers tentoongesteld maar kan ieder een die geïnteresserd is en een probleem heeft, dat specifiek zijn toestand betreft, uitleg bekomen ten einde dit op te lossen. Dus geen gewone demonstra tie, die men trouwens overal kan krijgen. Onder de titel «Beloften» wordt aldus in het jongste nummer van Voor Allen te ruggekomen op het onder houd dat het stadsbestuur net voor de grote vakantie beloofde met de stakende vakbonden. Halfweg sep tember wachten de vak bonden nog steeds op enig teken vanwege het stads bestuur om aan tafel te gaan en de gestelde eisen en problematieken uit te praten, aldus de heer D'Hondt. Blijkbaar is het stadsbestuur dus niet ge haast. Volgens de schrijver zou men er beter aan doen niet te lang te talmen en de vakbonden die inspraak te geven waarop ze recht hebben. De BSP zal niet wachten op een initiatief vanwege het stadsbestuur. «Men is dus gewaarschuwd op de diensten van de per- soneelsschepen. De socia listen zijn het wachten beu en zullen desnoods zelf ak- ties ondernemen» Of een dergelijk standpunt in dank zal afgenomen worden door de Schepen van het Perso neel Antoon Blommaert (VU) blijft een andere vraag, maar een grotere kritiek ten- overstaan van zijn beleid kan men zich moeilijk in beelden. Ook zijn partijgenoot Jan De Neve krijgt een veeg uit de pan. Op het einde van de jongste raadszitting be loofde hij immers aan raads lid Chris Lievens - Borms dat de kleuterschool Klap roosjes aan de Oude Gent- baan klaar zou zijn bij het begin van het nieuwe schooljaar, dit ondanks het feit dat dit schooljaar slechts enkele dagen later zou star ten. De belofte van de schepen is dus nooit werke lijkheid geworden. «Per soonlijk wist hij wel hoe en op welke manier enkele da gen voor het schooljaar de klip te omzeilen maar achter af klinkt het nogal wraak- 'roepend dat een dienst doende burgemeester in openbare gemeenteraads zitting zulke nonsens durft te vertellen!» aldus het einde van het kort maar hard BSP-standpunt. Jan De Neve was trouwens on langs reeds bekritiseerd geworden om zijn mening over de inplanting van grootwarenhuizen. Dat dit alles de samenwer king en de verstandhouding binnen het Schepenkollege niet bevorderd, spreekt voor zichzelf. VEHE Ter gelegenheid van deze opening had een plechtige receptie plaats, waarop tal van vooraanstaanden wa ren uitgenodigd waaronder tevens de heer Burgemees ter. In zijn gelegenheidstoe spraak wenste deze laatste de familie Latoir als oprich ters en eigenaars van FEM van ganser harte geluk met de opening van deze nieuwe zaak, of beter ge zegd van met dit nieuw in itiatief dat tevens een pri meur is voor ons land. Deze onderneming welke een naamloze venootschap is, bestaat momenteel uit twee afdelingen, namelijk een afdeling voor kantoorin richtingen en een voor komputer systeem. De hui dige NV FEM is echter ont staan uit een zaak die vader Latoir een vijfentwintig-tal jaar geleden heeft opgericht en die bekend stond onder de naam Kantoormachines Latoir. De laatste was ech ter opgegroeid in een bedrijf voor de verdeling van pels- vellen die op een bepaald ogenblik nog vijfendertig mensen tewerkstelde. Door de opkomst van syntheti sche veljen is deze zaak sti laan ven/allen zodat vader Latoir een andere «stiel» moest aanleren wat hij dan ook deed bij fabrikanten van kantoormachines. Na het verwerven van de nodige kennis richtte hij een zaak op onder de reeds ge noemde benaming, die te vens voorloper was van de huidige N.V. FEM. Een twaalf jaar geleden werd gestart met een afde ling boekhoudmachines, momenteel zijn er twee. Aktie jeugdwerkloosheid Grote Markt Aalst Zaterdag 22 september vanaf 15 uur: infostands en straattoneel (J.S. Brussel Kasyncabaret Turnhout) Zondag 23 september van 10 uur tot 12 uur: even eens infostands Vanaf 15 uur tot 19 uur treedt Kollektief Internatio nale Nieuwe scuène op. Een organisatie: werkgroep jeugdwerkloos heid, J.S.K.J.B., ABW Kadeten, kulturele cen trale ABW en RAL. Oorspronkelijk was depoe in feite enkel een groeitt del, zodat het enkel a#vt verkoop betrof. Later 'gt overgeschakeld op d' bouwen van een eigei h teem in samenwerkin n Franse bedrijven. M( teel kan men een syjez aanbieden met een vcfa programma, dat karfent bruikt worden door elke boekhouder. De afgelopen period vijf jaar was vooral em riode van investeren, 1 in kapitaal, technisch! nis als in het op punt! van het materieel. Di ste alsook de techi kennis is een noo<^ aangezien men kleinere firma op het van komputers eeri «wantrouwen» dan derneming met inter nale reputatie. Men moet echter opm 'e dat de firma FEM mlr' teel zeer goed opgew 'a is tegen te konkurren met zijn volledige gian aan produkten alle r''i lijke klanten kan aa ken. Omwille van dit I ct feit voorziet men da &c dat het aantal medewi ar dat op het huidige og )i 15 personen telt waar! al lijk tegen het einde v ie maand oktober zal er breid worden tot 20 in nen wat toch een vooruitzicht is. erd ln n ti id

De Voorpost | 1979 | | pagina 2