NEDERLAAG, DOCH KWALIFf ZIT ER NOG IN Genève, stad van konventies, konferenties en... zon ACHTER HET PATATTENVELD GRAZEN DE VLAAMSE KOEIEN r Voetbal SERVETTE MOOI PALMARES MA/ Bert Cluytens wilde het vliegtuig niet in r Pfaff: «Ik begrijp er zelf niets van» Zo speelde Servett Europees J2 - 21-SHW- De Voorpost Duidelijk geen alluzie op het Charmilles-stadion van Ge neve, dit citaat. Wel een zin uit het portret dat een vooraan staand Zwitsers sportblad van de Belgische landskampioen ophangt. «Semaine Sportive» heeft blijkbaar geen lessen ge trokken uit de prestaties van SK Beveren in het voorbije sei zoen en schildert de Vlaamse klub nog steeds af als een ama teuristisch boerengezelschap, sympatiek maar onbeteke nend. Waar hebben we dat nog gelezenToch even een veelzeggend uittreksel: Tot voor kort waren alle spelers nog volslagen onbekenden. Beveren is immers een be- scheiden klub. Zijn nietig sta dionnetje is in ieder geval een Europees spelende vereniging onwaardig. Opgetrokken tegen een fabriek die de uit breiding van de tribune ver hindert, gaat het plein over in een prairie waar enkele Vlaamse koeien rustig grazen. Let echter op, de spelers voe len zich pas thuis op hun patat tenveld «La Suisse» houdt het heel wat deftiger: -De prestaties die Beveren vorig seizoen op de grasmat legde in de Euro pabeker verdienen het grootste re spekt. Voor de nationale doelman Pfaff staat een enorm sterke verdediging en een wer ker als Hofkens, terwijl de in ternationalen Cluytens en Janssens en topschutter Al bert tot nu toe niet eens hun beste vorm gevonden hebben. Voor Servette zal het erop aanko men dat nodige tikkeltje geluk te hebben om tegen de Belgen iets te oogsten «Tribune de Genève» bloklet- terde dinsdag: -Servette doit se méfier de Beveren, ces ama teurs qui jouent pour Ie plai- sir!» Aan de medewerker van dit plaatselijk middagblad had Robert Goethals eerder blijk baar het gekende verhaaltje opgehangen van een ploeg die louter voor de lol voetbalt en zo verbluffende rezultaten be haalde, gebazeerd op werk kracht en vriendschap. Daar is natuurlijk veel van aan, maar je krijgt in buitenlandse kran ten dan een beeld van Beveren dat fel is overtrokken: zo van pure amateurs die vrijblijvend na het werk even tegen een bal letje trappen, een sfeertje van laat maar gaan en doe maar op. Het blijkt echter een doeltref fende metode van image building in de vreemde: sym patic alom voor Beveren. En da's niet onprettig. H.S. Servette Genève, gesticht in 1890, verblijft sinds het be staan van de liga onafgebroken in de hoogste klasse. Ondanks haar indrukwekkend! palmares en een ruim tionale ervaring, leefl op bescheiden Zwitsel Jaspers ligt kreunend op de grond na een hard kontakt met een Zwitsers aanvaller, (dm) Van Genechten weet een Geneefse aanval met het hoofd te ontzetten, (dm) Het is warm in Genève, heet bijna. In de zonovergoten binnen stad lopen de Zwitsers in short en open hemd, de meisjes met frivole splitten in de «bain de soleil». Op het meer spat een huizenhoge fontein uiteen in een schitterende regenboog die de hemelsblauwe hemel kleurt Een paradijs op aarde zou je zo denken als je maar net van het thuisfront bent overgevlogen. Op een dobberende boot kan je frisse witte wijn drinken, mijmerend over een verloren gegane zomer.. Je denkt ternauwernood aan het Europacupduel dat straks komen gaat, ook al omdat het hele geel-blauwe gezelschap vijftig kilometer verder werd af gevoerd naar het Franse An- necy. Omdat alle treffelijke ho tels waren volgeboekt verklaart onze zegsman. Er is immers weer een belangrijk internatio naal kongres aan de gang in verband met de telekommuni- katie. Net alsof het anders kan hier in Genève, stad van kon venties en konferenties om het «Protokol van Genève» niet te vergeten. De overwegend Franstalige hoofdstad van het gelijknamige kanton ligt op 379 meter hoogte, gebogen om het Meer van Genève, daar waar de Rhone er mee samenkomt. Het is de standplaats van tal van Europese en Wereldorganiza- ties. denk maar aan de vroe gere Volkenbond, het Europees bureau van de Verenigde Na ties, het internationaal arbeids bureau, de Wereldraad der Kerken, het Internationale Rode Kruis en noem maar op. Dat brengt mee dat de Zwit serse stad overspoeld wordt door vreemdelingen: zaken mensen, politici, wetenschaps luiDie lopen deze dagen zwetend in het sjiek kostuum met stropdas langs de luk- sueuze winkels van het fraaie Genève en tafelen 's avonds in de duurste restaurants. Er valt nogal wat te beleven na valavond en de Zwitsers lopen dan ook nauwelijks warm voor het voetbalgebeuren van woensdagavond dat her en der op bescheiden affiches wordt aangekondigd. De nul-vier pandoering van vo rig weekeinde bekoelde ook het entoesiasme van de echte sup porters zodat een stormloop naar kaartjes utopisch blijft voor de overigens steenrijke bestuurders van de klub. Wandelend door het Quartier Saint-Gervais en de Vieille Cité merk je ook niets van de voet balkoorts die wel Milaan en Barcelona in zijn ban hield, ook al omdat de eerste dag slechts acht supporters de verplaat sing meemaakten en stil ver dwenen in een of andere bis- trot. Het hotel «Residence» waar de pers diskpeet werd afgezonderd Y3P. 2Ü6S wai met SK Beveren te maken heeft, ligt er stil en verla ten bij in de periferie van de stadWe missen er helemaal de sfeer van het Europees gebeu ren, de polsslag van de ploeg en hoe die naar het treffen toe leeft. Een gesprekje met een of andere speler, rustig in een kamer of de wandelpaden van de tuin, is er niet meer bij. Als er in Annecy een speler een been breekt zullen onze dag- bladkonfraters het niet weten of naar het thuisfront kunnen doorseinen. Waar zijn de dagen van Baüy- mena, Rijeka en Milaan toen de Wase delegatie er prat op ging het Europees treffen te verbeien in een gemoedelijke sfeer van verbroedering met nationale en streekpers, toen menselijke kontakten een boeiende repor tage mogelijk maakten, toen vreugde en ontgoocheling na een treffen konden geregi- Europacup 1 UITSLAGEN Liverpool - Dynamo Tiblissi 2-1 Arges Pitesti - AEK Athene 3-0 Levsky Sofia - Real Madrid 0-1 V Reykjavik - Hamburg SV 0-3 Servette Genève - Beveren 3-1 Vejle - Austria Wien 3-2 Nottingham Forrest - Oesters Vaxjoe 2-0 FC Porto - AC Milaan Differdingen - Omonia Nicosia 2-1 Hadjuk Split - Trabzonspor 1-0 Linfield - La Valetta Start Kristiansand - Rac. Strasbourg 1-2 Partizani Tirana - Celtic Glasgow 1-0 Helsinki - Ajax 1-8 Ujpesti Dosza - Dukla Praag 3-2 Dvnamo Berlijn - Ruch Chorzow 4-1 Dat de nodige supporters aanwezig waren, bewijst deze foto. (dm) Een perfekt kalm verlopen vlucht met een lijntoestel van Sobelair en een korte busreis brachten de perslui en de acht supporters in hun respektievelijke hotels te Genève. De spelers en bestuurslui van SK Beveren hadden nog een supplementaire tocht van vijftig kilometer voor de boeg. iets waar niet iedereen gelukkig mee was. Tot overmaat van ramp bleek het Charmilles-stadion zo'n halfuur drie kwar tier van het Hotel Résidence verwijderd en had men geen transfert naar daar voorzien. Bijgevolg: geen kontakten met spelers, geen verkenning van het stadion, geen gesprek met Goethals, geen sfeerbeeld van detraining. De geschre ven pers liep er maar voor spek en bonen bij. Een kritische duiding daarover in een andere bijdrage op deze bladzijden Slechts vijftien spelers maakten de vlucht mee. Bert Cluy tens, die een afkeer heeft van vliegenkwam immers met de wagen van een bestuurslid naar het Franse Annecy waar de spelers gelogeerd lagenOok de gekwetste Schönberger en de niet helemaal fitte Stevens bleven thuis. Mare Baecke, erg bleekjes, was er wel bij, maar twijfelde zelf aan z'n paraatheid. Vlak vóór we van de spelersgroep afscheid namen (nou ja afscheid) hield Rik Pauwels nog een geïm- provizeerde perskonferentie. Dertien spelers kwamen voor de type-ploeg in aanmerking, zei de Beverse veldtrainer. Hoebeeck zou zeker spelen in de plaats van Schönberger, terwijl verder de twijfel bleef tussen Baecke en Van Goe- them. Voor de rest was de opstelling van Truyens ten nadele van Simoen een kwasi zekerheid. Robert Goethals zou immers ongetwijfeld opteren voor een behoudende 4-4-2 opstelling waarin de Westvlaming geen plaats had. In de luchthaven van Cointrin werd ook nog gesproken met mensen van de Zwitserse televisie over de mogelijkheid om een beeldbandverslag van de wedstrijd Servette - Zürich te komen bekijken Dat zou echter een supplementaire lange verplaatsing meebrengen. En de geplande voorbereiding en rust in het honderd sturen. Hulptrainer Guido Ferket had die match trouwens gezien en er omstandig verslag over uitgebracht. Men heeft dan wijselijk besloten alles te laten zoals het was. Niet voor de video maar op het veld wordt de strijd gestreden! H.S. De Beverse bank. (dm) streerd worden. Was er geen plaats genoeg in dit rustig en groot hotel? Men verkoos de spelers echter en kele lange busreizen te laten maken om training en wedstrijd voor te bereiden. Het kon an ders. Nu moeten we genoegen nemen met een stralende zon Vooruit dan maar! H.S. 1955-1956: Landskampioenen Servette - Real Madrid 1961-1962Landskampioenen: Servette - Hibernians Servette - Dukla Praag 1962-1963: Landskampioenen: Servette - Feyenoord 963-1964: Jaarbeurssteden Servette - Spartak Brno 1964-1965: Jaarbeurssteden: Servette - AtI. Madrid 1965-1966: Jaarbeurssteden: Servette - Stockholm Servette - TSV Munchen 1966-1967: Bekerwinnaars: Servette - Helsinki Servette - Sparta Rotterdam Servette - Slavia Sofia 1967-1968: Jaarbeurssteden Servette - TSV Munchen 1970-1971Bekerwinnaars: Servette - Liverpool 1974-1975: Uefa-Cup: Servette Derby Counts' 1976-1977: Bekerwinnaars: Sers'ette - Cardiff 1977-1978: Uefa-Cup Servette - 1978-1979: Bekerwinnaars: Servette - Safoniki Servette - Nancy Servette - F. Düsseldorf Goal: Jean-Marie Pfaff kan niet meer bij de bal. Pechvogel Van Genechten ligt op Beveren staat in hel krijt, (dm) Jean Janssens mag kiezen bij de toss. (dm) Eén van de meest teleurgestelde geelblauwen was wel licht Jean-Marie Pfaff. De Beverse doelman mocht te rugblikken op een schitterende partij, maar was recht streeks de oorzaak van het derde, hard aankomende doel punt. Hij liep naar de hoog ingezonden bal van Coutaz toeaarzelde plots en bleef staan, zodat het voor Ham berg een koud kunstje was om het leder over Pfaff in het doel te droppen: -Ik begrijp nog steeds niet hoe dat zo gekomen is. Natuurlijk had ik moeten doorgaan en de man zoveel mogelijk hinderen. Wal me echter evenzeer dwarszit is dat we tegenwoordig om de haverklap een doelpunt inkasseren. Dat wijst op een mindere organizatie in de verdediging. Het is net alsof ze niet meer naar m'n instrukties luisteren. Het is niet prettig om je iedere match drie keer te moeten om draaien. Jean Janssens vond wellicht terecht dat Beveren woensdagavond zijn beste Europese wedstrijd op ver plaatsing had gespeeldmet een 3-1 pandoering als resultaat Servette was enorm sterk vanavond, terwijl we op de koop toe drie domme te vermijden goals pakken Het is normaal dat we dan naar het einde toe echt ren onder gingen: van een riante l-l naar een ongunstige 3-1 stand terugvallen snijdt onvermijdelijk ieders adem af. Hel was een psychologische opdoffer die ook de fysieke ineenstorting teweegbracht. - Krwin Albert zat een half uur na de match nog wezenloos voor zich uit te kijken. Felicitaties om zijn persoonlijke prestatie konden hem niet opbeuren: - Wat helpt het als ik goed speel en nr verliezen met twee goals verschil, leder- eelt zegt dat ze achteraan te pakken zijnVandaag mis schien wel. maar ur zullen zien hoe de verdediging zich gedraagt als ze onder druk staat. Het wordt moeilijk, echt. Jan Hoebeeck gaf volmondig toe dal men na de rust de denkfout maakte om al te afwachtend te gaan spelen, ook al kon Servette niet meer het ritme van de eerste helft opbrengen en kreeg Beveren vaste voet in het middenveld: Kort na het begin van de tweede helft kwam Jean me trouwens vragen De mannen van Si i om ons weer te kt wellicht het initial >c er echter van ov r scoren en enkele u tweemaal Engel p k komen zelf geen geloof er nog in:\ Van Genechtenol de drie Zwitserse i le voorbij Pfaff. eigt tl tweede was het ge ei toegestane hoekse daarbij liet Serve Standard. De mal snelle aanvallen I beweeglijk spelpd stuitbaar. De fijt ideaal aangevuld' stunner, de Nederi aan Buyl hoe die Freddy Truyens i tans knappe partij uitstekend, nu belt op onze kansen. Ui tickansen, maar k zien. - Wim Hofkens c een meer dan lasti) ijshockeyer gedra iedere tegenstandl 2-2 in plaats van 3-i is dat we nu v. kunnen stellen. Beveren heeft zo'n i broodnodig. •oa

De Voorpost | 1979 | | pagina 32