ffifix§h pikfefeof Aalsters klublid naar Athene MEENTEN MOETEN BROEKSRIEM DICHTSNOEREN ¥AB MENGT ZICH AALSTERS JTRATENDEBAT Aalsterse beiaard >W9 zuinig om te springen arlun uitgaven, terwijl de in- ■ieijten tot een maximum die- er|pgevoerd te worden, ifgaandelijk geeft minister de wet van 5 juli 1979 kreeg minister van het ims Gewest Mark Gaile de voogdij over de gemeen- onder zijn bevoegdheid. Het is, gezien de korte inne, voor de minister nog niet mogelijk geweest ten eigen specifiek beleid uit te stippelen, maar wel Ien in een omzendbrief aan de Provinciegoever- een aantal richtlijnen gegeven voor het opmaken de gemeentelijke begrotingen voor 1980. In deze ||kJ, die goedgekeurd werd door het Vlaams Minister- ékJitee (zogenaamde Vlaamse executieve) in haar zit- t ej van 4 september 1979, worden ten overstaan van hcjg jaar wel een aantal klemtonen verlegd, edij ktiddeze omzendbrief, die 16 deuren in overleg tussen het ééipden telt, worden de ge- gemeentebestuur en het Oatebesturen in teite ver- OCMW. Daarom vestigt hij de aandacht op twee verplichtingen, die op gelegd worden om overlapping te vermijden. Vooreerst moet de gemeenteraad de financiële een" aantal "bemerkingen weerslag van de investering en ^.„de bevoegdheden op dit de totale werkingskosten goed lijisHoe wil men immers uit berekenen, vooraleer men de djiidige toestand nog wijs oprichting of de uitbreiding van rerfen als men weet dat er een een instelling of een dienst RAUvan 6 juli 1979 is, samen goedkeurt. De gemeentebe- imèen wet van 5 juli 1979 heerders hebben hierbij een he? wijzigingen bracht aan de zware verantwoordelijkheid te 3r(jan 1 augustus 1974, in dragen. Ten tweede wil minis- 3 bereiding van de toepas- ter Galle dat er ieder kwartaal jk#an artikel 107 quater van overleg gepleegd wordt tussen ntlondwet, gewijzigd bij wet het schepenkollege en het >n|9 juli 1977. Gelukkig ver- OCMW. Het lijkt hem trouwens lijkt minister Galle dat er wenselijk dat notulen van deze [de gemeenten niets ver- driemaandelijkse overleg- 1bijeenkomsten moeten opge steld en apart bijgehouden worden. Over het tekort van de zieken huizen, wordt herinnerd aan de wet van 5 januari 1976, waarbij niet gefusioneerde gemeenten ertoe kunnen gemachtigd wor den een konsolidatielening aan te gaan bij het Gemeentekrediet van België. Doch vooraleer de gemeenteraden beslissen over die lening, of over een voor schot, dient deze eerst het de partement van Binnenlandse Zaken te raadplegen nopens het irnst van de sociaal- juiste bedrag van die lening, jmische toestand. Bo- Voor het overige worden de in is de toestand van de vroegere richtlijnen van 11 au- lidsfinanciën zorgwek- Qustus 1978 over deze materie jgezien het direkte en indi- opnieuw toegepast, impakt van de krisls. Met het oog op de vermogens- de Vlaamse gemeenten komptabiliteit tenslotte zullen vinden de weerslag van sommige toevoegingen gebeu- ingunstige toestand,» zo ren aan de huidige begrotings- minister Galle, Noch- vorm. Deze toevoegingen zuP- logen zij zich volgens 'en de lokale bestuurders in liet laten ontmoedigen, staat stellen een degelijker uit lij hebben tot plicht de gewerkt financieel beleid te ikelijke en daadwerke- voeren, inspanningen te leveren Vooraleer de gemeenten de inwoners maximale nieuwe initiatieven nemen in- ioiingskansen zouden zake het gebruik van informa- j. tica, moeten zij eerst het depar- 5venwicht tussen ont- tement van Binnenlandse Za ten en uitgaven van de ken raadplegen. Bij de opstel- inten kan bereikt worden '»pg van de begroting 1980 :ij een betere aanwending dient eveneens rekening ge- i middelen en een inkrim- houden te worden met een aan- ran de uitgaven. In het tal wettelijke bepalingen zoals van de gemeentelijke au- deze op de begraafplaatsen en lie, die de minister wenst de lijkbezorging (ieder moet ireid te zien, moeten de over columbarium en asver- elijke overheden zelf be- strooiingsweide beschikken), n over de maatregelen, Ook het dekreet op het Neder- de'oeten genomen worden landstalig openbaar biblio- oo it begrotingsevenwicht na teekwerk en de omzendbrieven iaiven. op de betoelaging van riole- Igens heeft Mark Galle het ringswerken mogen niet uit het de OCMW's. Terecht oog verloren worden. Mark hij dat niet kan aanvaard Salie herinnert ook aan de in- n dat gemeente en korting van de wekelijkse ar- Vlc V ieder sociale diensten beidsduur vanaf 1 oktober 5y< ezeifde strekking inrich- 1979. Tenslotte moeten de v< let oprichten van dien- gemeenten zonder uitstel hun ii intra moet dan ook ge- nieuwe personeelsformatie t wat de toezending van Jossiers betreft. De onder- igen die hij in zijn om- Irief opsomt zijn enkel van jssing op de gemeenten let Vlaamse Gewest «be- [op de gemeenten vermeld (artikelen 7 en 8 van het fklijk Besluit van 18 juli Jioudende koördinatie van Jtten op het gebruik van bestuurszaken». In beren zijn er dus blijkbaar poorten gemeenten. I inleiding wijst de minis- fn het Vlaams Gewest op *inde juni was er heel wat heibel in de emeenteraad naar aanleiding van een interpel- >tie van CVP-fraktieleider Gh'sleen Willems 3m|ver de toekenning van een aantal nieuwe Iraatnamen in de sociale verkaveling Ronse- aal te Erembodegem. en h «De Autotoerist» het veertiendaags orgaan gjjan de Vlaamse automobilistenbond vernemen Ij dat deze vereniging op 25 juni jl. in dit aaerband een brief schreef aan het Aalsters itlichepenkollege. In deze brief bevestigt de daoorzitter de heer Jozef Van Overstraeten de iwiandacht op het feit dat een nieuwe straatnaam ogiu kunnen gegeven worden aan de befaamde ari alstenaar, Dr. Hippoliet Meert. Deze personen -v ie in Aalst geboren werd op 1 april 1865, was 11 en zeer verdienstelijk taalkundige, Vlaams n Ftrijder en bovendien oprichter van het Sflgemeen Nederlands Verbond, met het jdschrift Neerlandia. schrijver van de brief meent dan ook dat eze naam zeker waard is aan een straat te orden gegeven. Hierbij wordt benadrukt dat l zeker een nieuwe straat moet zijn, daar de AB-VTB en de heer Van Overstraeten zelf, die jals bekend in Aalst woont, te veel eerbied ebben voor oude straatnamen in verband met 31 uur, enz, «heer Hooghuys, Schepen Van Sociale Zaken i van de Burgerlijke Stand, antwoordde op juni nogal lakoniek«Ik zal niet nalaten in de «komst met uw vraag rekening te houden». VEHE goedkeuren en nadien de no dige maatregelen nemen voor het volzetten van de open staande betrekkingen. Afzonderlijk zullen nog alge mene onderrichtingen over de gemeentebedrijven (regies) toegezonden worden. ALGEMENE BEGROTINGS RICHTLIJNEN Bij het opmaken van de begro ting dient men rekening te hou den met de juistheid van de ra mingen, de soberheid óp alle niveau's en vooral op het on ontbeerlijk evenwicht tussen ontvangsten en uitgaven. De gemeenteraad moet trou wens in begrotingszaken arti- kelsgewijze beraadslagen en beslissen, nadat ieder lid in het bezit gesteld werd van een ver slag over het beheer en de toe stand van de gemeentezaken alsook over de begroting zelf. Nadat de begroting werd ge stemd moet deze zo vlug moge lijk aan het departement van Binnenlandse Zaken worden toegezonden. Blijkbaar had men in het verleden hierbij wel enkele moeilijkheden, want wegens de in 1979 ondervon den moeilijkheden, moeten de overgezonden stukken «vol komen leesbaar zijn»! De goe- verneurs op hun beurt dienen dan weer in beroep te gaan tegen de goedkeuring door de bestendige deputatie van be grotingswijzigingen die met een tekort sluiten. Daarom moeten dergelijke wijzigingen ten laatste op 15 november voorgelegd worden. Ook worden de goeverneurs verplicht tegen elke nieuwe gemeentebegroting of wijzi ging, die deficitair is, in beroep te gaan bij de Koning. Aalst behoort dus beslist reeds tot deze kategorie. OPMAKEN VAN DE BEGROTING Voor de ontvangsten van het Gemeentefonds moeten de gemeenten volgens Mark Galle een bedrag voorzien dat be perkt wordt tot de waarde van de eerste kwartaalsuitkering voor 1979 vermenigvuldigd met vier. De gemeentelijke toelagen aan het OCMW moeten anderzijds verminderen met een bedrag dat overeenstemt met de ra mingen van het Bijzonder Fonds voor Maatschappelijk Welzijn. Dit Fonds is in feite een staatssubsidie voor de OCMW's die rechtstreeks aan hen uitbetaald wordt. De gemeenten zullen anderzijds individueel ingelicht worden over de in te schrijven ont- vangstenkomplementen Slecht nieuws dan weer voor de Aalstenaars, vermits de stads- begroting deficitair is. Derge lijke gemeenten moeten im mers «hun fiskale mogelijkhe den integraal benutten door de materies te belasten die in nauw verband staan met de welstand van de belastings- plichtige, zoals bijvoorbeeld tweede verblijven, nietbe- bouwde gronden, de luxepaar den. Deze gemeenten moeten an derzijds de aanvullende belas ting op de personenbelasting tegen de toegestane maxi mumvoet heffen, alsmede een aantal opcentiemen op de on roerende voorheffing aange past aan hun bijzondere defici- taire toestand. In geen geval mogen zij minder dan 1800 op centiemen heffen. Voor de ka dastrale inkomens zullen later onderrichtingen gegeven wor den voor de omzetting van de huidige in de nieuwe belas tingsvoet, dit ingevolge de ka dastrale herwaardering. De twee vermelde belastingen moeten alleszins vlug genoeg goedgekeurd worden door de gemeenteraad, met name ten laatste op 15 maart voor de op centiemen op de onroerende voorheffing, en voor 15 mei voor de aanvullende belasting op de personenbelasting. De gemeenten moeten trouwens dringend aan het Bestuur van de Direkte Belastingen het be drag van de raming van de op brengst vragen. Omdat Aalst deficitair is is zij ook verplicht in 1980 een belasting op het afha len van het huisvuil te heffen, waarvan de opbrengst ten min ste de helft van de totale kosten bedraagt. Gezien de ekonomische krisis onderzoekt Mark Galle wel de modaliteiten om een verschil lende aanslagvoet toe te passen naargelang het gaat om drijf kracht belasting of belasting op het nijverheidspersoneel. Alle deficitaire gemeenten moe ten ook een hondenbelasting van 300 fr. (maximumbedrag) heffen. De belasting op de bromfietsen moet anderzijds vóór 15 november 1979 door de gemeenteraad goedgekeurd zijn, terwijl deze op de rijwielen vóór 15 december moet aamA aard zijn. Dit bleek in het verle den niet altijd het geval geweest te zijn. Voor drinkwaterleveringen wordt eraan herinnerd dat het tarief tenminste de kostprijs er van moet dekken. Indien dit niet het geval is, moet een prijsverhoging aangevraagd worden bij het departement van Ekonomische Zaken. Dit mag echter niet met terugwerkende kracht gebeuren. UITGAVEN Het spreekt vanzelf dat minister Galle ook niet aan de uitgaven voorbij kan gaan. De deficitaire toestand van de meeste begro tingen is immers te wijten aan de enorme uitgaven, die niet in verhouding zijn tot de inkom sten. Aalst is op dit vlak zeker geen lichtend voorbeeld. In zijn omzendbrief behandelt onze Aalsterse minister voor eerst de personeelsuitgaven. De berekening van de eigenlijke bezoldigingen moet gebeuren op basis van het indexcijfer van de maand september 1979, verhoogd met 4 procent, on geacht de datum waarop de be groting wordt gestemd. Ver wonderlijk is ook dat de ge meenten een balans moeten opmaken voor de aktiviteiten van uitzonderlijke aard, die dank zij het Bijzonder Tijdelijk Kader mogelijk werden ge maakt. Men dient hier vooral het wezenlijk nut ten aanzien van de bestaande behoeften te onderzoeken. Ook resultaten en de door de gemeente te dra gen lasten moeten met elkaar afgewogen worden. «Valt dit negatief uit, dan spreekt het vanzelf dat de passende beslis singen en maatregelen getrof fen moeten worden» zo schrijft Mark Galle letterlijk. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Ook de werkingsuitgaven moe ten behouden blijven op het peil van de oorspronkelijke begro ting van 1979, verhoogd met 4 procent. Het getal 4 blijkt in deze omzendbrief trouwens een magisch getal te zijn. Een strikt bezuinigingsbeheer is dan ook noodzakelijk, vooral tijdens het dagelijks beheer. Ook op de vloeibare brandstof fen en de energie moeten nood zakelijke besparingen uitge voerd worden in toepassing van de geldende richtlijnen. In die geest legt de briefschrijver de nadruk op de verplichting maatschappelijk bewust te handelen, ieder op zijn niveau, met dien verstande dat de vei ligheidsproblemen prioritair moeten blijven. Aldus kan een overschrijding van de uitgaven met meer dan 4 procent aanv aard worden, wanneer het gaat om de uitgaven betreffende de veiligheid in openbare gebou wen, de verbetering van de toegang van lokalen voor ge handicapten, de verbeterings uitgaven, die besparingen in het energieverbruik meebren gen. Wat de overdrachten betreft signaleert minister Galle dat dit in hoofdzaak niet-verplichte toelagen zijn. Voor gemeenten zoals Aalst wordt er nogmaals aan herinnerd dat de verplichte uitgaven voorrang hebben op de niet-verplichte uitgaven. Hierbij wordt herinnerd aan vroegere onderrichtingen zoals keuze in de fakultatieve uitga ven zonder enige diskriminatie, kontrole op de verenigingen, en dat de gemeenteontvanger per soonlijk verantwoordelijk is voor de vereffening van de uit gaven. Voor v.z.w.'s moet de kontrole gebeuren via de goedkeuring door de gemeenteraad van de begrotingen en rekeningen. Deze worden dus verplicht een begroting op te stellen. De kon trole wordt trouwens nog meer noodzakelijk geacht voor feite lijke verenigingen. Voor zover wij weten zal dit ook voor de Aalsterse gemeenteraad heel wat wijzigingen met zich bren gen. SCHULD Wegens de verpletterende schuldenlast van steeds meer gemeenten, vindt de minister van het Vlaamse Gewest het noodzakelijk dat deze een pro- grammatie van de investerin gen opmaken. Op de buitengewone begroting mogen aldus slechts kredieten uitgetrokken worden voor wer ken die vóór 31.12.1980 we zenlijk kunnen vastgelegd wor den. Voor subsidieerbare wer ken moet tevens eerst de prin cipiële of vaste belofte van toe lage bekomen worden. De begroting dient steeds in de bijlage een volledige en gede tailleerde opgave van de op te nemen leningen te bevatten. Als aflossing en interest komen in de tabel bedragen voor die niet noodzakelijk in de loop van het begrotingsjaar zullen wor den betaald. De minister vestigt vervolgens de aandacht op het feit dat de gemeenten de verplichtina nebben de opvraging van grote leningen te splitsen. NIET VERPLICHTE UITGAVEN Voor de deficitaire gemeenten gelden hier dezelfde regels als diegenen die in een vroegere omzendbrief van augustus 1978 werden vastgelegd. Hier verandert er dus niets. Voor het overige worden nog een aantal details aangestipt die slechts bevestigen wat voorheen al ge zegd werd. BUITENGEWONE BEGROTING Mark Galle stipt hier nog aan dat een programma moet ge maakt worden dat aangepast is aan de behoeften, aan de be schikbare financiële middelen en aan de reële mogelijkheden tot vastlegging in de loop van het dienstjaar. «Alle prestige- uitgaven moeten worden ver meden,» aldus letterlijk de om zendbrief. Hopelijk heeft onze schepen van Financiën Van den Eede deze zin onderstreept vooraleer hij de begroting van volgend jaar opstelt. De minister dringt trouwens aan dat voor elk subsidieerbaar werk een aanvraag om subsidie ingediend wordt, en dat er geen aanbesteding of lening goed gekeurd wordt zolang de daar toe op de begroting uitgetrok ken kredieten geen definitieve goedkeuring kregen. Tot slot van de uitgebreide en zeer belangrijke omzendbrief, die ontegensprekelijk verstrek kende gevolgen voor het ge meentebeleid zal hebben, her innert minister Galle aan enkele voorheen gestelde regels, zoals het feit dat interkommunales geen uitgaven mogen doen voor rekening van de gemeen ten als daartoe geen goedge keurde kredieten op de ge meentebegroting zijn uitge trokken. Ook wordt de grootste opzichtigheid gevraagd inzake het verlenen van opstal- en erf- pachtrecht. Ook voor de ver wervingen door de gemeente bestuurders wordt eraan herin nerd dat deze niet «op ondoor dachte wijze» gebeuren. Om te vermijden wat met sommige gemeenten in het Brusselse gebeurde (cfr. de zaak Azur) wordt het verbod ingesteld van onroerende goederen in het buitenland te verwerven. Spijtig bij dit alles is dat de ho gere overheid zelf zich niet de zelfde regels oplegt, welke zij wel aan de gemeenten op dringt. Nochtans is de finan ciële toestand op nationaal vlak al even katastrofaal als deze van de meeste Vlaamse steden en gemeenten. VEHE WERELDKAMPIOENSCHAP KAPPERS. De Aalsterse Kappersvereniging «Club Artistiek» on der voorzitterschap van Pierre Roelandt uit de Twijn- dersstraat en met lokaal «Bistro» op de Markt doet heelwat voor haar tientallen leden. Vooral dan qua vervolmaking in het beroep via seminaries, demon straties en shows. Nieuwe modes worden op de voet gevolgd en trainingen blijken absoluut noodzakelijk om up to date te blijven. Eeen van haar leden, de nog jonge maar reeds erva ringrijke kapper Emiel Be- waert uit de Bosstraat te Mazenzele werd samen met de heren De Ridder uit Bambrugge en Kina, beiden reeds nationaal Kampioen, geselekteerd om ons land te vertegenwoordigen op het Europees Kampioenschap te Athene van 29 september tot 2 oktober e.k. Zijn selektie dankt Emiel Bewaert aan zijn tweede plaats in het Nationaal Kampioenschap en aan zijn reeds talrijke prijzen. In sa lon en wachtplaats wemelt het inderdaad van diplo ma's, getuigschriften uit binnen- en buitenland, tro feeën, kristallen vazen, me dailles en bekers. Een kleine greep uit de vele on derscheidingen met eerste prijzen te Mechelen, Has selt en Parijs in 77 en het Klubkampioenschap, het Rembrandt tornooi te Am- Emiel Bewaert ontvangt één van zijn vele diploma's. (LH) sterdam, de Grote Prijs van Duitsland te Dusseldorf en de Internationale Prijs te La Louvière. Ook Wenen en Amsterdam zag hem reeds aan het werk. Een belofte volle jongeman dus alles zins. Wel verwonderlijk als men hem de raad gaf ge woon elders te gaan werken buiten het kappersbedrijf: «ge wordt toch nooit een coiffeur Nu trekt onze teerde als ambassadeur van zijn land vanuit het rus tieke Mazenzele waar hij 'n heel kliënteel heeft opge bouwd zodat hij nog enkel op afspraak te bereiken is, naar Athene, en dan naar het Hilton-Hotel. Steeds begeleid door zijn eigen model, een dame uit de buurt, Paula De Smedt, die er de nodige tijd kan aan spenderen en uitermate ge schikt lijkt voor die job. Op een en hetzelfde model volgen dan in kompetitie- verband drie proeven. Eerst een modern draagbare dagkoiffure, daarna een gala-kapsel en tenslotte een snit en broshing. Wel moeilijk uit te voeren achte reenvolgens op dezelfde kop. Na de school die hem, zoals gezegd weinig bemoedig de, leerde Emiel zijn stiel te Erembodegem «bij Benoni» waarvan hij nog steeds de beste herinneringen mee draagt. We duimen alvast voor onze vertegenwoordiger in de Griekse hoofdstad. LH AZOEI NI GEBOERD HEIN! Verleide weik sloon ek mènne Veirpost oepen en wa zien ek: nen èrtiekel oever pikkelkes en ajontjes... 'k kost iest mèn oygen oeigen ni geloeiven. 'kZeg allei, wad es meh da na? 'k Stoon op dezëlste plosj niemier en... allei, 't was iet ghielegans anders, 't Er hemmen der meh mensjen gezeid da ze da va moy ni gewoein 'n woren da 'k in 't schoei vloms schreif en tèn nog oever eh koppelken da... ja, 'k peis dagge 't oeik geleizen hetj en domei zwoyg ek er oever. 'kZol ajjer liever iest vertellen woor da 'k van de weik op gepeisd hem. 'k Hooi zjust imand hoeire klaogen da 't toch zu schrikkelèk slecht goot in den tekstiel. En dad es na oeik zjust iet dagge on moy nie 'n moetj vertellen, 'k weit er alles af. Doboy, as ge ne kier bepeist dad Osljt ien van de bezonderste tekstielsteinden geweist es. en wa schitj er nog van oever? Awei, 'k hem eh gedacht! Ze zollen veil mier voebaalploegen moeten oprichten, meh allemol ander koleiren. En 'n betje mier reklam maoken vér azoei van die mini- majaokes in d' ottomobils t' hangen... G'hetj toch oeik al da speildingen ver groeite mensjen gezing: azoei eh ghiel klein majaoken dat dor in nen otto hangt te boyzen en da 't zicht zu goe wegpakt? As 't er na nog mier voebaalploegen zolle kommen en nog 'n betje mier supporters, zèn de broywinkels verom vér 'n toyke goed... Allicht zol da vér ander sporten oeik kennen ooitgevonne werren: klein veloakes ver de supporters van ne koereur. Klein slasjkes ver lief hebbers van loeiperskoersen. Klein bokshand- schoentjes ver amateurs van boks en klein ottokes ver dedie die geren nor Frankorsjaan goon. 'k Teif er ni goed op peizen wa dat de die zollen in heren ottomobil hangen die der 'n sport va maoken van ba de schoein maskes te goon... Degein die heer geren beizeg haven meh polletiek, mor tèn in 't groeit hein, zollen toch in heren otto azoei ien van die gralèkke ziere zierbollen kennen han gen... hoe hoeitj da na verom? Aanja, mooilentrek- kers... Ge ziet hein, alle kommèrses kennen der allien mor goe ba voren... Meh da 'k de lésten toyd, deir onverzing omstandig- heiden gelèk as ze zeggen, ni veil booiten 'n kom, 'n kaan ek ajjer ni veil nies vertellen, allei 'k wil zeggen ni veil serjeis nies. En dorom zal ajjer iet anders woysmaoken. Oever da madammeken die per otto radj, 'k weit ni wa da 't er laveiren ba heer honk te zwieren... allei ja, of da 't er oeik eh majaoken of iet anders in honk, mor ze reid toch al reidelèk lank per otto. En op ne slag en ne kier verteltj z'on here kamerood: Zè, zoy ze, 'k weit ni hoe dat da komt, mor van as ek mennen bril opzet in mennen otto es 't gralèk hoeveil mensen dat er 't stroot oeversteiken... 'k Weit ni of da 't zelde madammeken was, mor 't was toch oeik ien die veil per otto reid. En vantoyd dei ze azoei 't smeires ne kier here maan nor de stoosje as 'n hem most hosten. Na kom z' op ne meiret vroeg, meh heer oeigen vol vaok, on heer hoois toegebold en... here maan stoot dor op den délper. Zég, zeit 'n teigen heer, as ge meh van de meiret nog ne kier nor de stoosje wiltj doeng, mag ek tèn meiroyn? 'n Flaa voort hein, mor 't zol toch kennen echt gebeird zèn newoor. Wa dat er oeik echt gebeird es, 'k hem 't hoeiren vertellen van imand die onbekendj wil bleiven, dad es da vried geval van dennen doktoer. Echt, denne mesnj 'n es 't er nog ni ghielegans goe van op zèn ploei. Allei, hoe zojje zelf zèn, 't er komt dor op ne meiret ne zwèrten neiger ba dennen doktoer binnen. Meh ne groeite pooit op zenne kop... Wad-es- meh- da-na, zeit dennen doktoer, dad 'n es na gie zicht... woveir lupte goy dor na meh dènne pooit op anne kop? Aal meh ne kier doet denne pooit zennen bek oepen en hè zeit: 'k weit het menier den doktoer, t 'n es gi zicht, mor ja, dad es begost meh azoei eh klein zwèrt hoebelken tissen mèn tienen... As 't woor es, want va serrevoerdeg 'n moeje van nimmendalen nimmer verschieten newoor. Gelèk as g' oeik nie moetj verschieten van 't gein da naa volgt. Twie goyten, echte zee, op vier poeiten, loeipen dor iver- anst in ne mees woor dat er gekampeird hooin. Die ien goyt vindj dor aal meh ne kier azoei 'n soert groeite ronne platte blikkendoeis; ze stampt dor ne kier tiegen meh heer hoeires en die doeis bosjt oe pen. 't Er komt dor azoei iet ooit dad hem krinkelt: ne fillem. Ze knabbelt ne kier, proeft nog ne kier en zeit teigen d' ander, allei pak mor zee. Op nen ik en ne goy was ghiel denne fillem binnegespeldj. Wa vont er af, vroeg d'ieste. Bah zoy de twiede, 'k vond den boek toch beiter... DOLF. ledereen heeft zijn mond vol over leefmilieubescher ming. Gebouwen worden beschermd. Oe planten en die ren worden beschermd. Mar zoals deze foto illustreert zorgen de duiven ervoor dat het klokkenspel van ons Belfort flink onder de drek komen te zitten. Of is het hierdoor dat de beiaardkonserten zo wondermooi klin ken? (C.A.T.)

De Voorpost | 1979 | | pagina 3