HET WEL EN WEE VAN WILFRIED Een eksklusief vraaggesprek met vlotte jongen-spelmaker Wilfried Van Moer totar Si«« m Wilfried Van Moer, de vlotte jongen, spelmaker en boegbeeld van de nationale voetbalelite Mn^ge wei eens zeggen (hoewel dat vroeger meer dan nu het geval was) is een geboren Beverenaar. in voetballend Beveren behoorde hij tot de beroemd-beruchte lichting van klassevoetballers zoals Jean en Omer Janssens, Buyl 6n, natuurlijk, hijzelf. Maar Van Moer week uit en sinds zowat elf jaar mag |ers van een tegenpioeg altijd hii Limburq z'n land noemen. Hij woonde er eerst in Tongeren, en nu toch al zes jaar in wilfried van Moer vizeerden •'asseit, waar hij een café, de Wembley, uitbaat. Met sukses. Zijn naam troont in lichtletters voor het raam. Op voetbalgebied ging Van Moer van Beveren naar Antwerp, de transfert weet je zaa£ nog, en dan naar Standard om uiteindelijk in Beringen, een semi-profploeg, terecht te komen. Gevizeerd zijt ge altijd. Ik ben Van'Moer heeft daar zijn redenen voor. Maar die verklapt hijzelf later in dit artikel. Wij gingen vierendertig jaar ais ik een Wilfried Van Moer voor een eksklusief vraaggesprek opzoeken in Limburgs hoofdstad. Er werd SX1 va^twwg i^ar da"n losweg gepraat over voetbal, da's logisch, maar ook over zijn loopbaan, zijn kwetsuren, de ben ik ook gevizeerd. Die me- internationale voetballerij, het leven achter de schermen dat de supporter nooit ziet en nen van Moer er uit te moeten dergelijke onderwerpen meer. Kortom over het wel en wee van een profsporter. Van Moer nam d8aen geen blad voor de mond. Wij ook niet, daarom kunnen in dit stuk onderwerpen naar voor komen nu die je eerder cru kan noemen, maar heb geen schrik, lezer, het is geen artikel voor volwassenen. mjsschjen het nadee| Misschien wel voor rijpere jeugd. een ..naam» te hebben? Daar hij In Beveren het levensDeSeflefba^za^ dat slicht zag is het normaal dat minShehhen of eenier Wilfried Van Moer^zijn^ eerste VOETBALEPOS Maar een spelmaker moeten ze momenten dacht it: verrek ik stop ermee. Maar als je prof bent, wat moet je dan doen?» grasmat zette. Daar behoorde hij echter met Jean Janssens, Omer Janssens en Buyl tot een '^hting fantastische voetbal lers, een zelden geziene voet balluxe. Was daar reden voor? Dat is iets speciaals geweest. Zo'n lichting voetballers is mis schien alleen maar Beveren te beurt gevallen. Toch is Beveren een speciaal geval omdat daar regelmatig jonge, talentrijke voetballers uit eigen rangen ge vonden worden. Voor een grote ploeg is dat dikwijls zeer moei lijk. Nu hebben ze daar Jean- Marie Pfaff. Ook hij komt uit eigen rangen. Maar in mijn tijd was dat inderdaad iets aparts. Er waren vijf, zes spelers die steeds met elkaar optrokken. Allemaal goeie voetballers, maar ik herhaal het; ge vindt dat niet veel. Hoe dat komt? Waar schijnlijk een deel geluk en een deel toeval. Als ik in de eerste ploeg gekomen ben was Fonske De Winter trainer in Be veren. Dat was een oud- Beerschotspeler die ik gehad heb tot ik vertrokken ben, drie jaar later. Is het altijd uw ambitie ge weest om het als profvoetbal ler te maken? In het begin had ik daar geen flauw idee van. Wij speelden met Beveren in bevordering. Maar toen ik zeventien-achttien jaar was, kreeg ik veel aanbie dingen van bepaalde klubs uit ereklasse. En wanneer dat ge beurt denk je bij jezelf toch lie ver in ereklasse dan in derde klasse uit te komen. Je kijkt dan halsreikend uit naar die «grote» ploegen. Als je dan wat geluk hebt, kan je vertrekken. Ik ging naar Antwerp, maar dat was laat het me zeggen toch maar een gewone ploeg. ik herinner me dat rond uw transfert naar Antwerp heel wat te doen is geweest Ach ja, dat is allemaal dorpspo litiek hé? De supporters weet je. Ze hadden een goeie ploeg en niemand mocht vertrekken Maar uiteindelijk is Van Moer dan toch mogen vertrekken. Waarom ik wel en een Janssens of een Buyl niet? Ik heb er het gissen naar. Ik had geluk, denk ik. En dan waren ze kwaad op mij omdat ik Beveren verliet. Maar daar kunt ge vandaag de -dag niet meer naar kijken. De centen tellen! k k k Een ober brengt een paar sherry's naar het terras waar het gesprek doorgaat. Onder tussen riep Van Moer die net vóór onze komst nog zijn haar liet knippen —ai een paar keer hallo naar de voorbijgan gers. Een échte zakenman die zichzelf weet te verkopen Naar den Antwerp gaan was wel een grote verandering voor U, daar is uw loopbaan pas goed begonnen Dat was inderdaad een grote verandering. Het lag wel niet ver van huis, op zo'n tien kilo meter. Maar van derde klasse naar ereklasse gaan spelen, dat is een verschil van dag en nacht. Bij Antwerp is mijn kar- rière min of meer begonnen ja. Ik ben daar internationaal ge worden en heb de gouden schoen gekregen. Dat was ge lijk iets anders. U bent van Beveren naar Ant werp gegaan en dan naar Standard om uiteindelijk in Beringen te belanden. Kan U die evolutie een beetje schet sen? Dat is niet makkelijk. Ik heb drie jaar in de eerste ploeg van Be veren gestaan. Drie jaar ook in Antwerp, Daarna draaide ik toch acht of negen seizoenen in Standard mee. Bij Standard had ik dan al die accidenten en dan ben ik overgeschakeld. Ik had hier in Limburg deze zaak en het puur-professionele was voor mij te moeilijk Er was 's morgens ook training en ik moest om tien uur al in Luik zijn voor een ganse dag, zoals op het werk. Té moeilijk voor mij omdat de zaak hier dikwijls tot een gat in de nacht open is. Nu liggen de zaken makkelijker. Bij Beringen traint ge maar één keer. In de namiddag. Ik ben tot, zeg maar, vier uur vrij en dan ga ik trainen. Dat is inte ressanter. Zit er bij de ploegen uit eerste nationale dan zoveel variatie in de trainingsschema's? Bij de profploegen is het nor maal tweemaal per dag te trainen. Dat is zoals een werk. Ge moet daar om negen uur, halftien zijn. Ge traint daar dan en 's middags blijft ge samen eten. Om drie uur is er de tweede training. Die is gedaan om vijf uur en dan komt ge naar huis:Dat is een systeem zoals een fabriek. Maar dat is nor maal, ge zijt volledig prof. Ge hebt uw werk en ge wordt er voor betaald. Als ge internationaal wordt, hoe voelt ge dat dan eigenlijk aan? Is dat iets heel speciaals of laat ge dat gewoon over U gaan met de gedachte: laat maar waaien, het is de gang van het leven Neen. als ge jong zijt, dan hebt ge ambities, dat is normaal. Als ge goed speelt en ge krijgt een goeie pers, dan begint ge een beetje te denken dat ge mis schien een kans maakt. Vooral als ze echt beginnen te schrij ven. Het zijn uiteindelijk de journalisten die een voetballer kunnen maken of kraken. De pers begint te schrijven zo en zo en zo. En dan begint ge te kijken en de supporters, die beginnen ook naar je te kijken. Op den duur zijt ge aan 't rollen. Maar let op, de prestaties moeten er zijn. Bedoelt ge dat ge een kei van een voetballer moogt zijn, maar dat ge het niet maakt als de pers over U zwijgt? Dat is een feit. Maar als ge goed speelt dan kunnen ze niet over je zwijgen. Tenslotte, als ge in een match voor vijftienduizend man de beste zijt, dan is de pers verplicht over je te schrijven. En wanneer er meer en meer over je in de kranten komt, dan spreekt dat de massa aan. Toch is dat allemaal relatief, 's Maandags kijken de mensen de verslagen van de krant na. Ze zijn niet naar de match geweest maar ze lezen wat de joernalist schrijft. En als die een voor liefde heeft voor een bepaalde speler, dan neemt zijn lezer dat automatisch over. Die wordt dan supporter en begint te dis cussiëren. Want: «Die was de beste, ik heb het gelezen Hebben journalisten dan steeds een voorliefde gehad voor Wilfried Van Moer? Dat is misschien mogelijk. Ik weet dat niet: Wel ben ik altijd goed met die mensen overeen gekomen. Maar ik zal niet zeg gen dat wat ik bereikt heb om hooggestoken is door de jour nalisten. Dat is té gek. Wij zijn eigenlijk gekomen om over voetbal te spreken. Hoe veel keer ben jij internatio naal geweest? Zesendertig keer, Veel te weinig. Ik ben dikwijls gekwetst geweest. Normaal had ik vijftig of zestig internationale mat chen gehad. Maar in die pe riode met die beenbreuken lag ik er altijd uit wanneer de inter nationale matchen kwamen. Veel matchen zijn daardoor naar de bliksem geholpen. De zwaarste blessure van U was tegen dat was tegen Italië in een internationale match Vanaf dat moment ben ik beginnen te sukkelen. Mijn kuitbeen was overgestampt. Drie maanden nadien stampen ze het daaron der nog eens over en het jaar daarop hebben ze mijn scheen been liggen. En dat moest dan steeds maar weer genezen met plaaster. En eens uit het gips; krak, alweer kapot.Ik denk dat er teveel bier zal ingezeten hebben Als ge zoveel gekwetst wordt, hebt ge dan op de duur geen zin om te zeggen: «foert, ik stop ermee!»? Bij momenten wel ja. Soms dacht ik; verrek, nu stop ik. Maar als ge prof zijt, wat moet ge dan doen. Stoppen en niks omhanden hebben? Ge kunt niet naar den dop Voila, wij trekken niets. De eer ste keer had ik een privé- verzekering, dan trok ik nog wat geld. Maar daarna.als ge twee keer geblesseerd ge raakt schopt de verzekering je buiten. Heeft een profspeler dan zo'n onzeker leven? Moet hij er iets bij doen? Normaal wel ja. Mijn gedacht toch. Ik zeg het; zolang alles goed gaat en ge wordt niet ge blesseerd is dat fijn en dan denkt ge niet aan wat kan ko men. Maar van het moment dat ge gekwetst raakt gaat ge zeg gen: nondedju. Dat is waar. Kijk naar Rensenbrink, ze stampen vandaag zijn been af en het is gedaan met voetbal len. Tuurlijk, die gast zal heel veel verdiend hebben, dat is een speciaal geval. Maar een Belgische speler, een interna tionaal en al wat ge wilt, die staat daar als ze zijn been over- stampen. Wat moet hij doen? Leg het maar uit! Gij kunt diegene die dat been overstampt niet aanvallen? Dat doet ge niet, dat kunt ge nooit bewijzen. Ge kunt niet zeggen dat iemand het met op zet deed. Natuurlijk waren de beelden van de televisie er en hij hééft mij ergens gepakt. Maar een speler gaat U niet pakken met de idee uw been en uw loopbaan naar de haaien te helpen. Hij gaat U pakken om te winnen. Maar dat is overal. Heb je dan pech, dan is je been ge broken. Wilt u persoonlijk dan daarna tegen die bepaalde speler geen revanche nemen? Tja, dat kon ik niet meer hé? Hij zat in Italië. Neen, luister, op die momenten denk je wel «'t is verdomme rot», maar tijdens een match gebeurt er genoeg. Ge maakt al eens fouten. Ik heb dat nooit veel gedaan, al ben ik soms wel eens hard doorge gaan. Maar nooit met de ge dachte van tegen schenen te gaan stampen. Er zijn zulke spelers hoor, maar dat is on kunde volgens mij. Als ge tegen iemand staat en ge kunt hem niet houden, okee' man. Maar ge moet geen vuile truuks gaan gebruiken om hem wél te hou den. En dan hebt ge bepaalde trainers die zeggen nu gaat ge dat doen of ge gaat eraan sleu ren of die pakken of zoiets. Van het moment dat er veel geld mee gemoeid is, dan wordt er hard gespeeld. Zoals in een Europa-beker, dan gaat het niet meer om een paar duizend frank, maar om driehonderd tot vijfhonderdduizend frank. lamleggen, want dan verliest de ploeg een heel stuk van haar waarde. Zo gaat dat dan. U was zeven-achtentwintig jaar toen ze in de match tegen Italië uw been overstampten. Waarschijnlijk is dat één van je slechtste herinneringen Ik heb vier beenbreuken gehad. Dat zijn stuk voor stuk heel slechte herinneringen. Op die leeftijd zijt ge nog maar op de top van uw forme. Dat lamleg gen was een ramp. Maar daar moet ge mee leven. Uw karrière is daar een beetje door geknakt? Ergens wel ja. Ik had op dat moment veel meer kunnen be reiken. Maar dat is de gang van het leven, ge moogt daar niet blijven bij stilstaan. Als ge internationaal zijt en ge moet veel weg, of ge wordt veel gekwetst, lijdt het gezin daar dan niet onder? Neen, dat hangt ervan af welke vrouw je getrouwd hebt. Als je een vrouw hebt die dat niet kan verdragen, dan zijt ge gezien, Maar door de band komt je vrouw er stilaan in. Mijn vrouw wou eerst niet meekomen naar Luik, ze wilde in Beveren blijven wonen. Nu is ze van hetzelfde gedacht als ik: ze wil niet meer weg uit Hasselt. Ergens klinkt dat raar. Maar ge moet er in komen. Nog iets over internationale matchen: wat denkt ge ervan dat ze Jean Janssens pas on langs in de nationale ploeg gezet hebben? Dat is misschien wat verkeerd geweest. Ik zeg niet dat Jean een slechte voetballer is. Maar hoeveel hebben ze eiS/ooraan? Er is weinig keuze. Vroeger had Jean konkurrentie van een Lambert en van een De Vriendt. Dan mag het enigszins anders Ik zal nu ook niet zeggen dat Goethals honderd procent voor Jean Janssens was. Ik heb Jean altijd gezien als een echte, hele grote, klubspeler. In zijn ploeg is hij onmisbaar, maar zet hem in de nationale ploeg en hij presteert niet. Jean Janssens is van Beveren. U ook. Maar als geboren Be verenaar woont U nu in Has selt Beveren is het Waasland, Hasselt Limburg en de andere kant van het land Hoeveel van mijn leeftijd lopen er nog bij, dat zijn uitzonderingen. (md) - Een Belgische speler wordt natuurlijk minder betaald dan een buitenlander(md) Wilfried Van Moer tussen bloemen op de Hasseltse Grote Markt, (md) Zeg maar de andere kant van de wereld. Maar ik zou niet meer terug willen naar Beveren. Dat is ook iets. Ik zal niet zeggen dat ik de Vlaanders of Beveren zal verloochenen, ik heb daar een buitenverblijf. Maar om er terug te gaan wonen? Neen, ik zie het niet meer zitten. U bent naar hier gekomen om de zaak uit te bouwen? Ik ben gewoon naar hier geko men om te voetballen. Dood eenvoudig, als ik bij Standard voetbalde heb ik vijf jaar in Tongeren op een appartement gewoond. Op dat moment was er nog altijd sprake van terug naar Beveren te gaan. Maar als ge achteraan in de twintig zijt en ge hebt kinderen en ze stampen een paar maal uw been over, dan gaat ge nadenkenDan zegt ge: de voetballerij, dat is alle maal goed en wel en een prof speler heeft een sjiek leven. Maar ge moet realistisch zijn en iets beginnen. Ge hebt als prof voetballer mooie reizen en eer ste klasse hotels en veel vakan tie. Maar er is een moment dat het gedaan is. Ge speelt geen voetbal tot uw zestig jaar. Ge kunt met voetballen zo'n tien jaar goed verdienen. Nadien zegt ge «ciao», dan zijt ge ver sleten. Dat is het leven, dat is normaal en ik verwijt niemand die zegt dat ik de beste niet meer ben. Ge moogt tien jaar de beste geweest zijn, maar als ge niet meer mee kunt, dan pakken ze een ander. Ze zeg gen: Sorry, ge zijt tien jaar goed geweest, maar nuDat is de gang van het leven. En dan moet ge iets beginnen, of terug naar de fabriek of ik weet niet waar gaan werken. Wat natuur lijk heel moeilijk is als ge het leven van een koning gewoon zijt. Terug gaan werken is een groot probleem. Voor mij zag ik dat niet zitten. Ik ben dan ook gaan uitkijken en zes jaar gele den heb ik dit café gevonden. Dat is meegevallen en ik ver dien mijn brood, Hoe lang denk je nog met ef- fektief voetballen door te gaan? Misschien is dit het laatste sei zoen. Maar dat zei ik verleden jaar ook al. Zolang ik fysisch in orde ben, voetbal ik. Als het niet meer gaat stop ik automa tisch. Ik ga me niet belachelijk maken door nog wel te willen maar niet meer te kunnen. Dat ligt aan uw eigen. Wilfried Van Moer wordt even in de zaak geroepen. Een paar minuten later komt hij terug bij ons en willen wij weten: Is uw vrouw ook van Beveren? Ja, die is ook van ginder. Ge hebt kinderen? Ik heb twee dochters: een van twaalf en een van acht, ik kan niet anders maken jong. Dan moet ik mijn volgende vraag niet stellen. Ik wou vra gen of die ook iets zien in het profvoetballen. Wie? Die zoons die ge niet hebt Zoons, ze interesseren mij niet, zoons. Als ik er moest hebben, tja, dan had ik er. Maar nu heb ik er geen, dus interesseren ze me niet. Ik heb twee dochters, ik ben kontent. Na dit korte familie-intermezzo gooi ik het roer terug naar het Waasland. Want Van Moer is zo glad als een paling. Bij een in terview met hem moet je je maar zo weinig mogelijk van de wijs laten brengen; wat natuur lijk niets afdoet aan zijn kwali teiten ais gastheer. Beveren speelde vorig jaar formidabel. De ploeg speelde kampioen maar Wilfried Van Moer, de geboren Beverenaar, liep er niet bij. Hebt ge daar geen spijt van? Dat is natuurlijk spijtig, maar als ge ziet hoeveel er van mijn leeftijd nog bijlopendat zijn uitzonderingen Denkt ge dat Beveren het dit seizoen even goed zal doen? Ik denk van niet. En waarom niet? Misschien is de reden het zwaar programma dat de ploeg vorig jaar moest afwerken. Zij had den de Europabeker, de beker van België, het kampioen schap, alles zat bij mekaar. Die gasten moesten tot het einde van hun krachten gaan. Als ge dan ziet dat het dan toch maar semi-profs zijn, laat me zeg gen, het zijn geen profspelers. Volgens mij gaan ze nu ook een zeer zwaar seizoen krijgen. Het is te hopen dat ze dat kunnen doorbijten, maar het zal moei lijk zijn. Is het dan zo dat, zoals soms gezegd wordt, een ploeg naar één bepaald seizoen toe werkt, daar naartoe traint en leeft en dat die ploeg het dan in dat bepaald seizoen moet maken, terwijl wat daarvoor en daarna gebeurt minder be langrijk is? Allemaal zever. Er is geen en kele trainer die zegt: «Nu gaan ze eens spelen voor dat of dat kampioenschap». Dat komt en dat pakt ge mee, het is een cir kel Als ge nu gewoon ergens aan de toog hangt en er wordt over voetbal gepraat Dan zijn wel eens mensen die zegg dat het allemaal omgekoc is. Er zou in de voetballe omkoperij tot en met besta: Is dat zo? Worden er afspi ken gemaakt tussen tw ploegen omdat de ene een paalde match kost wat ki winnen moet om kampioen worden of zo? Er gebeurt «iets», dat is e feit. Maar als er wat gebeu dan gebeurt het tussen de sp Iers onderling, dan weet bestuur daar niets van af. E bestuur zou nooit durven tu senkomen om een match verkopen of zoiets. Ik zeg dat het veel gebeurt, maar a het eind van een seizoen zuil er altijd zaken gebeuren cü normaal niet mogen, D wordt dat waarschijnlijk tuss de spelers gedaan, zonder t bestuur of trainer daar iets m I te maken hebben. I Welk is momenteel de bes Belgische ploeg? Of besta die gewoon niet? za Toch wel, er bestaan altijd li rt! tere en slechtere ploegen. Vid rig jaar was dat Beveren, ds d; was geen weg naast. Maart is het dit jaar? Als ge ziet i ipi Anderlecht nog maar weir on punten heeft en dat Bever 101 ook steken laat vallen. Op moment kan je zeggen dat L1 keren de beste ploeg is. Jaw Al de matchen die ze al gj? speeld hebben waren goed. Waregem hebben ze een pi gelaten, maartegen Anderiet 'e.r en thuis tegen Beveren en Cli Luik, dat waren toch dikke i sultaten. Maar ze zijn nog ma n juist bezig. Ge kunt dat n j moeilijk zeggen. Ik tip op Lol ren als één van de groots kanshebbers op het ogenbl 9' Met Standard dat stilaan teru komt. Maar Standard zegt elk jaar. Van toen ik daar wf gegaan ben. Ik heb drie j| kampioen gespeeld met SI dard en elk jaar zeggen ze tef kampioen te zullen spelen is met veel ploegen zo. Ge hl Brugge, dat drie vier jaar mekaar kampioen speelde, dan gedaan. Standard Ij zelfde, Anderlecht ook. De houdingen zijn niet meer zo: vroeger. Kan een ploeg staan of vall met een bepaalde man? Die kan er veel aan doen. bedoelt misschien een Hap| bij Brugge indertijd. Die kot veel aan doen. De spelers m) ten in een trainer geloven D( ze dat niet, dan is dat een ka strofe. Vervi Een reportage van Jean-Pierre De Lamper (tekst) en Daniel Michiels (foto's)

De Voorpost | 1979 | | pagina 44