Verbroedering Philemon Van Den Bulcke POLITIEMAN: VRIEND OF VIJAND Gijzegem-Membach Tekenwedstrijd in Molendries kende reuzesukses In memoriam bon-vivants en zette 's mor gens dankbaar en fris als een hoentje zijn reis verder. Van «Hoebeeck» naar de veilige oorlogsverblijfplaatswij hebben een hele afstand afge legd. OPNIEUW «ZWAANTJES» IN DE AALSTERSE STRATEN Ook van de vroegere champet ter uit onze jeugdjaren tot de politieman van vandaag is een hele weg afgelegd. Met name de steeds aanzwel lende verkeersstroom schept voor de politie steeds meer problemen. Dat werd ons duidelijk gemaakt door adjunkt- mannen waarvoor een vol ledig lederen uitrusting is voor zien de BMW's doorheen de straten van Aalst loodsen. Waarschijnlijk zullen er twee voortdurend in cirkulatie blij ven, terwijl de derde in rezerve zal worden gehouden. Het blijft voorlopig echter een sprong in het onbekende, mede omdat men nog niet in de gelegenheid was om zich met deze razends nelle «machienen» vertrouwd te maken. Na zowat twintig jaar onderbre king zullen dus opnieuw «zwaantjes» door het Aalsters stadsbeeld snorren. Vroeger waren Frans Daelman, Leon Linthout, Louis Tombeur, Pol Geeroms en Van den Eynde de hun desundige handen. De Aalsterse politie beschikt als het ware over een eigen garage. Met de drie nieuwe BMW- motoren erbij, hebben zij dus hun handen meer dan vol. Eerlang komen dan nog drie nieuwe wagens het rollend ma teriaal aanvullen. Deze zijn be stemd voor de opsporings dienst. Een «levend» bewijs van hun kunde is de Volkswagen, die er op het ogenblik niet minder dan 160.000 km heeft opzitten en nog steeds met dezelfde motor rijdt. Als men er rekening mee houdt, dat bij wijze van spreken niet minder dan honderd chauf feurs met het karretje hebben gereden, is het een verbazende t-kommissaris Van den Broek leidde ons deskundig rond. (Erik) politiekommissaris Van den Broeck, die de taak van de heer Cottijn overnam, toen deze voor dringende zaken werd weggeroepen. Hij liet ons de garage zien, met als blikvangers de splinter nieuwe BMW 600 motoren. Deze indrukwekkende tweewie- Iers werden de Politiekorpsdag voor het eerst in gebruik geno men. Ze zullen hoofdzakelijk worden gebruikt om er overdag over het hele grondgebied van de stad mee te patrouilleren en wanneer deze uiterst wendbare voertuigen in het moderne ver keer hun nut zullen hebben be wezen, zal het zeker niet bi] deze drie motorfietsen blijven. Voorlopig zullen vier politie- «motards»Zij raasden door de kronkelige straatjes van de stad op hun BSA 750, een halsbre kende krachttoer, die heel wat behendigheid en spierkracht vereiste! EEN VOLKSWAGEN MET VEEL JAREN DIENST Leon Linthout, één van die vroegere akrobaten, staat nu samen met Lucien De Kerpel voor heel wat minder spektaku- lair werk. Maar daarom beslist niet minder nuttig. Deze twee mensen zorgen ervoor, dat alle voertuigen van hun kollega's veilig de straat op mogen ril den. Van de tien huidige voertuigen ontsnapt er geen enkele aan krachttoer te noemen, dat het ding zolang rijvaardig is ge houden. Maar zegt Leon Linthout met een smekende blik hemel waarts: «Alle dagen zeg ik mijn schietgebedekens op omdat het wagentje toch zou willen startenen iedere keer wordt zijn gebed verhoord! De auto is en blijft dus het mid delpunt in het leven van de he dendaagse westerse mens. Het verkeer eist meer en meer de aandacht op van de politie. Verkeersongevallen zijn een in grediënt van ons dagelijks le ven geworden. Ook de Aals terse politie wordt met dit fe nomeen gekonfronteerd, maar is op alles voorbereid. VOORUIT-ZIEN Van elk belangrijk kruispunt in de stad bestaat een blauwdruk, waarover de politieagenten bij elk ongeval kan beschikken. Met behulp van die schets wor den alle details van het ongeval opgetekend en als klad be waard in de archieven. Want in hettekenbureau zorgen twee mensen voor een defini tieve weergave van het verkeers ongeval. Op dit gebied is Aalst de enige stad van het land, waar zulks gebeurt. In andere steden wordt het klad bij het proces verbaal gevoegd Gemiddeld worden per dag zo wat een tiental tekeningen ge maakt! Adjunkt-politiekommissaris Emiel Buyle vertelt ons hoe vlug de op voorhand klaar gemaakte schetsen waardeloos kunnen worden door verkeerswerken en welke onoverzichtelijke pro blemen bijvoorbeeld wieler koersen, omleidingen e.d. met zich kunnen brengen. De heer Buyle is de verantwoordelijke officier voor de verkeerspro blematiek en hoe hij er zo be daard kan bij blijven, is ons een raadsel. Hij toont ons een struktuurplan van de stad, waarop de huidige en ook de toekomstige verkeers arme en verkeersvrije straten zijn aangeduidWant men moet vooruitzien, zegt hij. De dag dat de straat verkeersvrij wordt, moeten alle verkeersvraag- stukken eromheen al lang opge lost zijn. Over het hoofdstuk verkeer komen we graag uitgebreid in deze kolommen terug. Maar het bezoek aan onze politie diensten heeft onze ogen geopend en het zal ook onze lezers verwonderen, wat voor problemen de auto zoal schept Bovendien wordt de taak van de heer Buyle en zijn medewerkers nog bemoeilijkt door het gebrek aan materiaal en door het feit, dat heel wat van die allernood zakelijkste dingen worden ver nield of ontvreemd! Van enige medewerking van wege het publiek is hier dus allerminst sprake! PERSONEELSTEKORT De enorme administratieve rompslomp, die alleen al het gemotorizeerd verkeer voor de politie met zich meebrengt, is er de oorzaak van dat al te veel politiemannen achter een bu reau moeten blijven zitten en er al te weinig manschappen be schikbaarzijn om het burenge beuren gade te slaan Het publiek beseft zulks onvol doende. 24 uur op 24 moeten de dien sten bij de diverse officieren worden verzekerd Het Aalsters politiekorps kampt met een schrijnend personeels tekort. Onlangs werden er weliswaar aanwervingen gedaan: zes mensen slaagden. Bij hun indiensttreding zal men hen echter al dadelijk drie maanden moeten missen, pe riode die noodzakelijk is om de kursussen van de politieschool in Gent te volgen, waar ze bin nen het jaar moeten slagen. Als men bedenkt, dat sinds de fuzie 13 man om diverse rede nen uit het bestaande korps verdwenen zijn, dan kan men allicht begrijpen dat er bij onze politie voor het ogenblik geen reden is tot juichen. Momenteel is er een tekort van 43 man op het voorziene korps. Maar men klaagt niet. Het stadsbestuur heeft oog voor de noden van zijn politiemannen en wil er wat aan doen. Maar men kan geen ijzer breken met de handen en dus wordt het voorlopig roeien met de riemen die men heeft. Als men echter wat meer zou kunnen rekenen op de good will en wat spontane hulp van de bevolking, zou men al wat verder staan.. Nog steeds worden flikken of smerissen of hoe men ze ook noemen mag, met een scheef oog bekeken. Daarom is het te betreuren, dat niet meer mensen van de uit nodiging zijn ingegaan om vo rige zaterdag eens een kijkje te nemen binnen de muren van ons politiebureau. Heel wat ogen zouden dan ver wonderd zijn opengegaan en het besef zou zijn gegroeid, dat de moderne politieagent niet noodzakelijk onze vijand is, maar integendeel onze bond genoot en vriend kan zijn CAT Slechts één schaduwvlek op de prachtig geslaagde jubileum-politiekorpsdag: het overlijden van Philemon Van den Bulcke, die meer dan 15 jaar deel uitmaakte van het bestuur van het feestkomitee der Aalsterse politie. De korpsfeesten waren dan ook een van de verwezenlijkin gen waar hij zich steeds bijzonder voor heeft ingespannen Philemon Van den Bulcke, thans hoofdinspekteur van poli tie, werd geboren te Aalst op 7 maart 1924. In 1954 trad hij toe tot het Aalsterse politiekorps. Aanvanke lijk vervulde hij, in ploegenstelsel, als autogeleider zijn taak in de brigades. In 1973 werd hij aangeduid om dienst te doen op het bureel van de ordediensten: een jaar later werd hij bevorderd tot bijzonder agent: deze funktie staat thans gelijk met deze van hoofdinspekteur. Als gevolg van deze bevordering werd hem de leiding toevertrouwd van het bureel Vakkenkast. Om zijn gedienstigheid en openheid was Philemon een graaggeziene figuur bij zijn medeagenten, die het vertrou wen en de achting genoot van zijn oversten en kollega's. Begin juli van dit jaar moest hij worden opgenomen in het stedelijk ziekenhuis. Enkele dagen nadien mocht hij naar huis terugkeren, maar moest na een viertal dagen opnieuw worden opgenomen. Niemand kon toen een fatale afloop vermoeden. Zijn echt genote en twee dochters en al zijn vrienden van het korps hoopten op een spoedig herstel. De verslagenheid was dan ook algemeen, toen het overlij den van Philemon zondagmorgen bekend werd. Op de dag dat het Aalsterse politiekorps zijn 25® Korpsfeest wou gaan vieren, verwisselde Philemon Van den Bulcke het tijdelijke met het eeuwige. Tijdens de receptie in de Trouwzaal van het Stadhuis werd zijn nagedachtenis geëerd. De ontroering maakte zich van velen meester. Maar de dood is ongenadig. De feeststem ming was gebroken, maar het leven gaat verder, onverbid- dellijk. Philemon zal in de herinnering van al diegenen die hem hebben gekend, steeds blijven voortleven C.A.T. Hij had het onder an dere over: «Ik weet eigenlijk niet goed wat ik moet zeg gen, maar toch van harte welkom enz. enz.». Ande ren die daarna het woord namen waren voorbereid op hetgeen van hen werd ver wacht. De Heer Lejuste, de laatste burgemeester van Gijzegem, dankte zijn voor ganger voor zijn aanwezig heid en voor de sympatie die het stadsbestuur toon de. Terzelfdertijd maakte hij van de geboden gelegen heid gebruik om de hoop uit te spreken dat er vanaf het volgende jaar enige gelde lijke toelage zou ontvangen worden om de materiële zorgen die de vriend schapsbanden met Mem- bach meebrengen zo veel mogelijk weg te werken. Heel in het bijzonder ver welkomde de Heer Lejuste zijn vroegere collega, de voormalige burgemeester van Membach met name de Heer Andre. Hij hield er te vens aan de grote rol te on derstrepen die de Heer Jo seph Schelfhout heeft ge speeld in de verbroedering en die elk jaar opnieuw, zo wel in Gijzegem als in Membach een aktieve rol speelt bij de «jumelage». Laatstgenoemde kreeg dan ook de titel van ereburger der beide gemeenten. In feite was het een klein ju bileum dat gevierd werd, 1974-1979. Sinds de eerste verbroederingsfeesten kan worden vastgesteld dat de vriendschap bij de inwoners van de twee gemeenten nog steeds aanwezig is en dat er van taalproblemen op geen enkele wijze sprake is. De vijf jaar geleden aange knoopte banden zijn van daag nog even hecht als toen. Het gaat om Belgen van noord en zuid, van oost en west. Zij hebben het recht om van elkaar te ver schillen maar ook de plicht om in de dagelijkse feiten te poaen hun nationaal devies te verwezenlijken, aldus de vertegenwoordiger van Membach. Het woord werd vervolgens verleend aan de heer Be cker. In een staat is het zoals in een huisgezin. Het is niet noodzakelijk de an dere bij wie de fout ligt. Hij beweerde niet dat het door de twee gemeenten toenter tijd genomen initiatief de kracht zou hebben om de grote en kleine problemen op te lossen die in ons land worden ondervonden of dat het een nationale dimensie zou hebben gekregen, maar niettemin zegde hij de moed te hebben om staande te houden dat de toenadering Gijzegem - Membach zou bijdragen om het onontbeerlijke klimaat te scheppen dat nodig is om de droevige konflikten te verbeteren of zelfs op te lossen die hun basis vinden in het enige argument van een verschillend taalge bruik. Ook onze schepen kreeg een geschenkje aangeboden van de mensen uit Membach. (Mark) Dankzij het goede weertje en vriendelijke verkoopstertjes was de braderij weer een ovt'el derend sukses. (Erik) f9; De inschrijvingen liepen zeer vlot binnen. (Erik) het tekenen van een De 20 finalisten die mochten deelnemen aan de laatste proef: I de Aalsterse politie. (Erik) Positief bleek hierbij dan weer baat wisten dat zij niet met lege te zijn dat men niet hoefde te handen naar huis gestuurd wachten tot alle kategoriën hun werden tekeningen voltooid hadden om De vijf besten van elke katego- de uitslag van de eigen reeks te rie mochten op hun beurt dan horen. Het verdikt van de spe- nog deelnemen aan de finale, cialistenjury werd niet steeds Ter gelegenheid van de 25ste op dezelfde gevoelens ont- politiekorpsdag werd besloten haald, maar iedereen was het dat iedere finalist voor één keer erover eens dat in Aalst heel modeontwerper kon worden, wat tekentalent verborgen is. Naar eigen smaak en fantasie De deelnemers tekenden trou- mocht men immers een nieuw wens graag omdat zij bij voor- j<ostuum tekenen voor onze Aals terse agenten. Het spreekl I zichzelf dat sommige tekeL de Aalsterse «flikken» lief een karnavalkostuum rondlopen dan in hun I monotoon blauw kosfc maar anderen zagen danT meer heil in een soort vaii boykostuum. Alles bij kon men zich vanwege c[or kenij geen betere inbreng! sen in dit jaar van het kir Als laatste punt defileerde het politiekorps op de Grote hoogwaardigheidsbekleders. (Erik) Markt voor de burgemeester

De Voorpost | 1979 | | pagina 4