f n ELDERT PROOI VAN VLAMMEN XPORTAVOND IN STADHUIS: WIJ ZULLEN DOORGAAN!» Maurice Schollaert: ongewenste Vlaamse vechtjas! BIG BAND TERUG AKTIEF r ft 0 PB ue voorpost - zi-y-iy/y - s je Horingstraat, vlakbij izef De Coster verleden donderdag rond 23 u. uit de rook hij brandlucht en zag witte rook. Kamiel Van Langehove in de Mel de Hoeve van Cauwelaert, bekend De Coster sloeg dan ook alarm. Van Brempt, belangrijk die even verder was met zoon Raf nog plukken toen hij van de hoorde. Hij bleef uiter- niet bij de pakken zitten reed meteen gevulde tank naar de vuurhaard, de loods waar de boer de vruchten van de hopoogst had opgesla gen en waarvan het dak het reeds had begeven. Met zijn hopspuit deed Walter wat mo gelijk was, hierin bijgestaan door andere hopkwekers als Remi De Ridder en Roger Baert. Ook de andere kollega's toonden zich solidair en ver schenen op de plaats van het onheil. Verwittigd via hun pagers en na aan het oud-gemeentehuis de sirene te hebben laten loeien verscheen de Moorselse Vrij willige Brandweer reeds na acht minuten bij de brand, daar mede nogmaals hun bestaans reden motiverend. Maurits Ghysens met Wilfried Canclé kwamen eerst aan met de mate riaalwagen en vlak achter hen de muren blijven achter van de schuur. (Erik) kommandant Benoni Carlé met de tankwagen zodat dadelijk kon worden gespoten. Eens de tank leeg duurde het wel even eer kon worden verder gewerkt daar er op de waterleiding, te weinig druk zat en eerst nog de TMVW Asse moest worden aangeroepen om meer druk te zetten. Ondertussen waren ook de Aalsterse spuitgasten aan gekomen onder leiding van kommandant De Vidts zodat met twee ploegen van elk ruim 20 man kon worden gewerkt. Niettegenstaande al hun in spanningen ging de totale oogst in de vlammen op. De zakken hop werden van de droogzolders gehaald en in de weide gedeponeerd. Hop brandt niet maar smeult en rookt zodat de zichtbaarheid vermindert en er voortdurend gevaar bestaat dat waar men dacht dat de brand bedwongen was hij terug opvlamt. Gelukkig kon het woonhuis worden gevrijwaard en raakten de vlammen niet aan de ma- zouttank wat een ware explosie zou hebben teweeggebracht. De proppensvolle loodsen wer den wel een gretige prooi van de vlammen en de boer zag zijn pas geplukte en gedroogde hop door deze ramp volledig vernie tigd. Waar de hopboeren het laatste jaren niet zo voor de wind ging, de verkoopprijs was inder daad mede door internationale Donderdagavond omstreeks 22.30 u ontstond in een van de schuren van de boerderij van Kamiei van Langenhove brand. Erik) konkurrentie fel gedaald droogkamerwaar detrempera- waren er nu betere perspektie- tuur normaal 60 a 70° Celsius ven. Het ging in dit geval om de bedraagt, best geprijsde variëteit, de De Moorselse brandweerman Hellertau, die vorige jaren een 2000 fr. haalde per 50 kg doch nu naar de 10.000 fr. reikte. Verleden vrijdagmorgen kwam een kommissie de schade schatten. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Waarschijnlijk, zo werd ons gezegd, ontstond hij in de Guido Vinck kreeg bij een ver keerd maneuver in de duister nis bij het aankoppelen van een brandslang deze met grote kracht tegen de rechterpols die gebroken werd. Hij werd dan ook naar een Aalsters zieken huis overgebracht. LH uitwerken van het ge plande projekt. Jean Breeveld, direkteur van het International Tra- deinvest Institute (ITI) wees vooral op de nood zaak aan exportODlei- i Ie dacht dat de stand van de stad op de Jaarbeurs ^stjomaar wat promotie» was zonder meer, zal nu zijn ining wel moeten herzien. promotie voor de in Aalst vervaardigde •rtartikelen kreeg op maandag 10 september een iort verlengstuk in de vorm van een vergadering n9[or bedrijfsleiders met als tema «export». ki[ het initiatief op de jkbezochte handels- turs in de Keizershallen e zich mocht verheu- jn in de belangstelling 46.000 bezoekers, ramelde Burgemees- D'haeseleer vorige }k niet alleen de voor- nmste Aalsterse be- Ijfsleiders rond zich. )t kruim van de Vlaam- ambtenarij was pre- it en ook vanwege de kale pers was er meer in gewone belangstel- |g we dan ook nog even aanwezige prominen- citeren, komen we de slotsom, dat een (lekt gezelschap deze fgadering bijwoonde. noteerden de aanwe- jlheid van: volksverte- iwoordigers Ghis Wil is en Jan Caudron, penne Bogaert, voorzit- van de Kommissie Jonomische Zaken van Aalsterse gemeente raad, Dolf Sedeyn, voor zitter van de Midden- standsraad, Pol De Pae- pe, voorzitter van het Verbond der Dekenijen, Luc Van Dorpe van het Middenstandsverbond en gewezen voorzitter van de Middenstands- raad, mevrouw Verstrae- te, voorzitster van de Jonge Kamer en talrijke bestuursleden van de voornoemde organisa ties. Samenwerking De burgemeester hield een pleidooi voor een nauwe samenwerking tussen industrie, handel en overheid en zag ook in het gezamenlijk deelne men aan binnen- en buitenlandse beurzen, belangrijke kommerciële toekomstperspektieven Een dergelijke gemeen schappelijke aanpak ver onderstelt echter klein schaligheid en speciali satie. Een eventuele ex portcel zou zich dus tot louter Aalsterse bedrij ven beperken. Natuurlijk is het woord nu verder aan de Aalster se bedrijfsleiders zelf, die voldoende goede wil aan de dag moeten leg gen om gezamenlijk het voorstel uit te werken. De bijdrage van het stadsbestuur zou erin bestaan een ontmoe tingscentrum in te rich ten, waar geregeld bij eenkomsten van de be drijfsleiders worden be legd. Dit trefpunt zou worden gehuisvest in het te restaureren huis voor de Keizershallen aan het Keizerlijk Plein. Na de heer D'haeseleer kwam Direkteur Maurice Schollaert van de Bel gische Dienst voor Bui- tenlandse Handel (BDBH) aan het woord. Hij verwees naar zijn 10 geboden om te staven dat export moeilijk is, zeker voor KMO's. Het is niet voldoende om goede produkten te ver vaardigen, men moet ook aandacht schenken aan de verkoopfunktie Burgemeester D'haeseleer overhandigt een aandenken aan Prof. Cracco tijdens de exportdag op 10 sept ji. Links ESIM-direkteur Willy Degrijse en in het midden BDBH-direkteur Maurice Schollaert (C.A.T.) rende bedrijven zijn wél ding, die volgens hem in staat om samen een onmogelijk is zonder exportcel op te richten. hulp van deskundigen. Is de samenwerking een Volgens de meeste aan- noodzaak om in deze wezigen echter, voerde kritieke tijden het hoofd de heer Breeveld een boven water te houden, nogal doorzichtige publi het opzet is al meer maal^ gestrand omdat het te grootschalig is of omdat bedrijfsleiders niet over hun individua lisme kunnen heen stap pen. Konkluderend zei de heer Schollaert dat sa menwerking alleszins le vensbelangrijk is en dat ervan, zeker als men zich aan export wil wagen. De Kleine en Middelgro te Ondernemingen be schikken niet over vol doende financiële mid delen om zich een ex- portdienst te veroorlo ven. Ook Maurice Schollaert legde er de nadruk op dat samenwerking noodza kelijk is wil men exporte- Volgens de Regie der Wegen van het ministerie van Open bare Werken zullen de wegenwerken aan de Kapucijnenlaan en het begin van de Gentsesteenweg tegen eind oktober definitief beëindigd zijn. Meteen zullen de moeilijkheden, veroorzaakt door de wegomleggingen, definitief ten einde zijn. In de lente van volgend jaar wordt onder auspiciën van de Unie van Vrijzinnige Verenigingen een mobiele ten toonstelling over 200 jaar vrijzinnigheid.in Vlaanderen georganizeerd. Wie voor deze tentoonstelling, die we tenschappelijk uitgewerkt zal zijn, allerlei expositiema teriaal in bruikleen wenst af te staan (zoals foto's, do- kumenten, schilderijen, vaandels enz.) kan kontakt op nemen met de organizatoren: Oud-studenten VUB, Triomflaan 7,1160 Brussel. Wie graag wat bijverdient kan zich in verbinding stellen met de stedelijke akademie voor schone kunsten. Men vraagt er immers zowel mannelijke als vrouwelijke modellen. De uurrooster en de vergoeding zijn af te spreken op het sekretariaat. Of dit kadert in de besparingsmaatregelen die het stads bestuur wenst uit te voeren betwijfelen wij, maar tot onze verbazing zagen wij burgemeester D'Haeseleer za terdagmorgen aan het politiekommissariaat toekomen in de wagen van zijn privé-sekretaris, en niet in een stadsauto met chauffeur. Het Aalsterse Sint-Jozefinstituut heeft met een tekort aan plaatsruimte te kampen. Om die reden is er op het stads plan een cirkel aangeduid. De leerlingen die daarbuiten wonen kunnen hun fiets niet in de school stallen. Voor bromfietsen is er helemaal geen bergruimte voorzien. Het gaat in Aalst er slecht aan toe wat de parkeergelegenheid betreft. Brand... Een zonnige zaterdagnamiddag, een zonnige straat met nog enkele kuierende nazomergenieters. Plots sirenege- loei en een uitrukkende brandweer die gierend de zon- lome straat komt ingereden, spuitwagen, brandladder en 900 busje voorop. Algehele opschudding. De brandweer stopt en belt aan bij het huis nr. 82... «Is 't hier dat 't brand meneer?» Een verbauwereerde heer des huizes in zijn luie T.V. stoei gezeten antwoordt naar waarheid nau welijks van zijn eerste schrik bekomen «ah - ba nee, dat ziet ge toch». Waarop een vasthoudende brandweerrepliek: «Dan is 't misschien op 't eerste...» Maar ook op de bovenverdie ping geen spoor van brand. Onderwijl komt een andere brandweerman erbij «Daar is daar een jongen die zegt dat er ginder hogerop in de straat rook uit een huis komt..» Algehele opluchting. Met opnieuw huilende sirenes maken de voertuigen rechtsomkeer en gaan op het zwarte rookpluimpje af in nr. 81. Met een brandblusapparaat wordt het uit de hand gelo pen kachelbrandje ingedijkt Inmiddels is de stille straat volgelopen met een kijkgrage menigte. De straat schrok even op en roezemoest nu na... De kogel is door de kerk. Op donderdag 13 september j.l. besliste het schepenkollege dat per 15 oktober e.k. het Daensarchief of ARCHIEF VAN DE VLAAMSE SOCIALE STRIJD officieel wordt geïnstalleerd in het oud huis De Bolle aan de Kapellestraat. Vanaf die dag is het archief toegankelijk voor het publiek. Naar aanleiding hiervan wordt door de plaatselijke Daensfondsafdeling later op het jaar een «plechtige» openstelling gepland. Terzelfdertijd zou dan een tentoonstelling worden gehouden met als onderwerp de KINDERARBEID. Deze tentoonstelling werd opgezet door het Museum van de Vlaamse Sociale strijd te Gent. Over een zestal maanden, zo luidt dan een soort intentieverklaring van het schepenkollege, wordt het Daensmuseum dan geïnstalleerd als onderdeel van het Oudheidkundig Museum «Oud Hospitaal». Een gewiekste oplichter opereert in het Aalsterse. Hij stelt de mensen voor een eigendom te verwerven aan zeer bekoorlijke voorwaarden. Om een beetje echt te lijken stelt hij ter plaatse een dossier samen met allerlei familiale gegevens. Na een voorschotje te hebben be taald verdwijnt de man in zijn mooie wagen en zien de gedupeerden hem nooit meer terug. Roel Van de Plas 1 Maurice Schollaert: «Dankbaar voor morele steun van Aals terse vrienden...» (C.A.T.) Blikvanger van de exportavond voor bedrijfslei ders op 10 september was zonder enige twijfel Maurice Schollaert, tot voor enkele maanden direkteur-generaal bij de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel. Een man die een dertigtal jaren geleden bij zijn intrede in de BDBH als kersvers afgestudeerde meteen sekretaris werd van de toenmalige direkteur- generaal, heeft deze dienst gedurende de afgelopen jaren als een natuurlijke leider beheerst met de verve van een vechtjas. Deze minzame man uit Geraardsbergen heeft het temperament van een vechter, wat een zeldzaamheid is in Vlaanderen. Dat was blijkbaar een doorn in het oog van de FDF-minister Lucien Outers, die Maurice Schollaert koudweg likwideerde, zonder dat er vanwege de regering Martens enige reaktie merkbaar was. Vlamingen die geen meelopers willen zijn en niet in een adjunktenrol willen berusten, zijn ongewenst in dit land. Maurice Schollaert blijft ongebroken na de slag onder de gordel van wallingant Lucien Outers. Zonder wrok blijft hij zijn ambt vervullen. Maar op 10 september verklaarde hij getroffen te zijn geweest door de talrijke blijken van genegen heid, die hij uit Aalst mocht ontvangen en die voor hem in de periode van het Outers-incident een morele opkikker van belang betekenden. Het strekt onze stad tot eer en wij zijn er terecht fier op... C.A.T. citeit voor zijn instituut. De ondervoorzitter van de Aalsterse Handelska mer, Eric Huylebroeck, verving zijn voorzitter Felix-Paul Callebaut, die hij verontschuldigde. De heer Huylebroeck zei na mens de bedrijfsleiders zijn medewerking toe, zeker als het projekt de provinciale direkteur stapsgewijs, behoed- van de BDBH bereid is zaam en sistematisch om daaraan mee te wer- wordt aangepakt. Vol ken. gens hem staan de be drijfsleiders er zeer posi- Uitstekende troeven in tief tegenover en zijn zij handen bereid over hun indivi- Direkteur-exportkoördi- dualisme heen te stap- nator Alfons Scheerlinck pen. Hij stelde voor te deed meteen een zeer praktisch voorstel tot gezamenlijke deelname aan trefdagen, Belgische en internationale beur zen. Na hem kwam direkteur van het ESIM (Ekono- misch en Sociaal Insti tuut voor de Midden stand) aan het woord. De heer Willy Degryse meende, dat de burge meester uitstekende troeven in handen had en verzekerde dat het ESIM tot medewerking bereid is. Dit is trouwens geen ijdele bewering, want dit instituut werkt reeds sa men met het stadsbe stuur. Bedrijfskonsulent Jos Moens assisteert zijn nieuwe kollega Ver- heyden, samen zijn ze twee dagen per week in Aalst om de bedrijven te bezoeken en ook de stad Aalst te helpen bij het starten met een soort tref dag te Aalst, waar alle in Aalst geprodu ceerde artikelen zouden worden getoond en waar allerlei buitenlandse ver kopers en vertegenwoor digers zouden worden uitgenodigd om kennis te maken met de Aalster se bedrijfsleiders en hun produkten. Onder de aanwezigen merkten we ook Professor Cracco op, die voorzitter is van de Raad van Beheer van het ITI en de Aalsterse ekonomische problema tiek ten gronde wil be studeren om te gelege ner tijd advies te verle nen. Hei zal nlei gemakkelijk zijn... De wil om samen te werken was dus tijdens deze exportavond duide lijk aanwezig bij de meeste aanwezige VIP's en dat wil toch wat zeggen. De initiatieven van de stad Aalst op ekonomisch gebied blij ken steeds meer in te slaan. Maar de vaste wil om te slagen moet iedereen bezielen, die aan het projekt meewerkt. Men moet bereid zijn, om over de eigen kort zichtigheid en egocen trisme heen te stappen en onvoorwaardelijk sa men te werken voor het algemeen belang. Tijdens de korte receptie na afloop van de verga dering vatte burgemees ter D'haeseleer gevat sa men: gemakkelijk zal het niet zijn, maar we petten door!» CAT De Aalsterse Big Band o.i.v. Octaaf Boone bracht een konsert op de Grote Markt Samen met zanger Frangois Steenhout werd het terug een prachtige Gl en Miller show.

De Voorpost | 1979 | | pagina 5