AALSTENAARS DRINKEN AL 60 JAAR KOFFIE DE PAEPE AALSTERS STATION KRIJGT NIEUWE ATELIER Moeten Aalsterse bedrijven meer exporteren? SaSSB Meester-banketbakker in feest ZAL WERKGROEP STADSHERWAARDERING KLACHT INDIENEN TEGEN BOUW VAN C A WARENHUIS? Oe koffiebrander met Pol De Paepe junior. (Erik) In de Aalsterse familie De Paepe krijgt elke eerste zoon sedert de 18e eeuw de voornaam van zijn grootvader mee, en dat geeft dan achtereenvolgend Polydoor, Philip, Polydoor, Philip, Pol en Filip. Een oud schippersgeslacht eigenlijk, dat destijds de Dender met eigen schip bevaarde. De stamboom vermeldt geboorte plaatsen zoals Geraardsbergen, Ninove, Denderleeuw en zelfs Dendermonde - wat wel een guitig licht werpt op een huidige De Paepe die de rivaliteit tussen Aalst en Dendermonde nieuw leven inblies. Het was de voorlaatste Poly door De Paepe die in 1846 defi nitief voet aan Aalsterse wal zette, en tegelijkertijd tabakfa brikant, ontvanger van de ste delijke Godshuizen, stichter van de vrijwillige brandweer en animator van verschillende kul- turele verenigingen zou wor den. De oudste Aalstenaars kunnen nog levendige verhalen opdissen omtrent deze mar kante figuur die het zwaar aan de stok kreeg met de «garde civique», de duitse bezetters en zelfs met Garibaldi toen hij, als pauselijk zoeaaf, naar Rome trok. Later zou een Aalsterse straat naar zijn naam worden genoemd. STICHTING KOFFIEHANDEL Zoon Philip werd in 1895 zeker niet in de wieg gelegd om koffie te verkopen. Zijn studies van konsulaire wetenschappen aan St. Ignatius te Antwerpen dien den in 1914 plots afgebroken wegens de Duitse inval, waarop hij als oorlogsvrijwilliger vier jaar loopgrachten meemaakte. Terug van de oorlog, en kost winner van een groot gezin ge worden, begon hij door toe doen van familierelaties op 1 september 1919 een koffiehan del aan de Esplanadestraat, omdat het ouderlijk huis aan de Molenstraat door oorlogsge weld was verwoest. Terwijl moeder de eerste klanten be diende, rotste zoon Philip de oostvlaamse wegen af op een zware motor om de groothan del uit te breidenNa zijn huwe lijk werd de zaak dan toch in 1922 overgebracht naar de hoek van de Molenstraat. De geschiedenis zou zich echter herhalen. In mei 1940 brandde de helft van de Molenstraat plat. Dat gebeurde nadat Philip als luitenant van de vrijwillige brandweer meer dan veertig branden had geblust tijdens de eerste oorlogsdagen. Op het ogenblik dat zijn eigen woning in de vlammen opging, mocht de brandweer niet uitrukken van de engelse militairen, om dat de eerste Duitse tanks aan de rand van de Dender ver schenen waren. Opnieuw bood het salon van moeders huis in de Esplanade straat een onderdak aan de handel die dan met gerantsoe neerde gerst en voedingswaren werd verdergezet. Gedurende verschillende oorlogsjaren droeg Philip De Paepe de feite lijke last van de burgerbe scherming tegen brand en bombardementen onbaat zuchtig op zijn schouders, schitterend bijgestaan door tientallen vrijwillige brand weermannen. De heropleving van zijn handel kon hij slechts in 1951 beleven, na eindelijk met zijn «Comité der geteister- den» alle administratieve kom- plikaties van de urbanisatie- diensten overwonnen te heb ben. Zoon Pol, tijdens de oor log tijdelijk opsteller bij de di recte belastingen, stond klaar om de zaak over te nemen. Va ders oude droom ging dra in vervulling: firma De Paepe be gon zelf met het branden van de koffie. OPVALLENDE DESKUNDIGHEID Het publiek kent wel de koffie branderij naast de Werfkapel, die het langs de geurende schoorsteen duidelijk maakt dat er dagelijks wordt gebrand. De maximum-kapaciteit be draagt 1.000 kilo ruwe koffie per dag Twaalf verschillende mengelingen staan op de prijs lijst. De beroemde vooroor logse «Gebroken Java» heeft zijn eerste plaats in de verkoop aan andere soorten moeten af staan, maar de prijzen zijn de- mokratisch gebleven. Pol De Paepe is formeel wanneer sommige speciaalzaken zoals te Brussel voor hun beste kof- fiemengelingen enkel het aller beste kopen dat op de wereld markt voorhanden is zoals hij-zelf beweert te doen voor zijn beste mengelingen dan zouden zij niet minder dan tach tig frank per kilo koffie duurder staan dan hij-zelf. In de zestiger jaren deed de barnum-reklame van grote merken de verkoop van koffie De Paepe teruglopen in de krui denierswinkels van de provin cie. Alle kleine koffiebrande rijen verloren veld in hun groothandel, en sommige kof- fiereuzen uit die tijd zijn inmid dels verdwenen. Toen kon een gans ander kliënteel opge bouwd worden, nl. afnemers van grote hoeveelheden in eigen streek. De bedrijfskosten daal den, de kommissie-lonen vie len weg, de solvabiliteit werd vaster en het kliënteel trouwer. Nooit worden aromaten, addi tieven of kleurstoffen aange wend. Op de machine, zichtbaar van op de straat, staat géén spuit van de waterleiding gemon teerd, zoals dat wel eens ge beurt om het gewichtsverlies te beperken. Tijdens het afkoelen van de koffie worden de «ach tergebleven» bleke en zieke bo nen er met de hand uitgehaald, hetgeen in grote branderijen ondoenbaar is. Firma De Paepe viel steeds op door haar zuinige maar origi nele publiciteit. Tal van ge meenschappelijke verkoopak- ties ontstonden eveneens in de Molenstraat. Pol De Paepe leidde vijf jaar lang de aktivitei- ten van «De Kwaliteitswinkels van Aalst» die in de vijftiger ja ren tweemaal het T.V,-nieuws haalden. Hij stichtte het Ver bond der Dekenijen op het ogenblik dat ten stadhuize een radikaal verbod van alle brade- rijen werd beraamd, en kon deze populaire manifestaties van elf dekenijen met een harde aktie van de dood redden. De eerste edities van de karnaval- ajuinenworp werden door hem georchestreerd, de sint Maar tenontvangst aan 't station heeft hij bij het stedelijk feest- komitee kunnen inburgeren om er een officieel cachet aan te geven, en zelfs de jongste Topdag werd door hem uitge vonden, geprogrammeerd en bezield. RUIME BELANGSTELLING Zijn hobbies zoals schaken, fietsen, tennissen, zwemmen, verzamelen van oude kate- chismussen en filmen komen nauwelijks aan bod door tal van andere aktiviteiten. Zijn per soonlijk gevecht tegen revolte rende oneerlijke handelsprak tijken in het Aalsterse groeide uit tot een verbeten kampagne. Na negentien jaar inspanningen op de hoogste niveaus kwam tenslotte de wet van 14 juli 1971 op de handelspraktijken tot stand, waarvoor de zes volksvertegenwoordigers van het arrondissement Aalst een hand toestaken. De zwaarste hinderpalen bleken de «woor den maar geen daden» van de onverschillige politieke leiders te zijn, alsmede een kleine groep persoonlijk geïnteres seerde senatoren die nog wel de naam van een nationaal middenstandsverbond mis bruikten om de premieverkoop te handhaven. Thans blijft Pol De Paepe be stendig waken op de toepas sing van de wet, en ijveren voor middelen om de mazen van het net te dichten. Ook de huidige konsumentenrubriek op de vlaamse T.V. kwam in dit ver band op zijn aandringen tot stand. Voor gelegenheidsme dewerking en ook voor de door hem voorgestelde titel «Wikken en Wegen» kreeg hij zelfs een check in de brievenbus, wat ei genlijk niet de bedoeling was. Ten tijde van De Gazet van Aalst schreef hij trouwens jaren lang niet enkel de aprilgrappen maar ook de non-konformistische hoofdartikels «Aalsters Pano rama» volledig belangloos. Deze besproken rubriek ge bruikte hij dan om in elke afle vering een luimige beschou wing ten beste te geven, die moest bijdragen tot meer vlaamse fierheid bij de Aalste naars van toen. Maar partijpoli- tiekers hebben hem nooit op een politieke lijst gekregen. Hoe gaat het verder met deze 60-jarige firma? De vérre toe komst van koffiebranderij De Paepe lijkt onzeker. Het is niet uitgesloten dat de «wet van de derde generatie» zou spelen, zoals bij tientallen andere Aals terse zaken: grootvader begint een handel, vader breidt de zaak uit, maar de zoon zoekt zijn eigen weg. In de meeste gevallen omdat vader nog te jong is om ermee te stoppen, in andere gevallen omdat een 75-uren-week (samen met de echtgenote méér dan 100!) de jeugd afschrikt. In het huidig geval is Filip De Paepe junior een gedegen computer programmeur geworden, die in deze branche met zijn talenten kan woekeren. De koffienaam De Paepe zal later enkel nog als een symbool gebruikt worden. Want ook bij de drie dochters is er weinig kans tot opvolgingal weet je nooit hoe een koffie boon rollen kan. In elk geval blijft de naam De folklore en milieu- Paepe te Aalst nog jèren ver- bescherming, humor en mid- bonden met koffie en kuituur, denstand. En blijven de De De stichter van koffiebranderij De Paepe. (Erik) Paepe's klare wijn schei met straffe koffie. G Enkele jaren geleden werd het atelier van het Aalsters station, dat gelegen was tussen de huidige pendelpar king en de perrons, afgebroken. Enkel een deel van de gebouwen gelegen aan de Denderstraat werd ter be schikking gehouden van het talrijk spoorwegperso neel. Waar voorheen de gebouwen stonden, werd enerzijds een privé-parking aangelegd door het NMBS-personeel zelf, terwijl anderzijds een doorgang gemaakt werd vanaf de pendelparking naar het eigen lijke station zelf. De Werkgroep Stadsherwaardering ijvert sinds lang voor het behoud van een bepaald stadsbeeld en de i nstandhouding en zelfs verruiming van de woonfunk- tie in het stadscentrum. De Ridderstraat en Keyser- straat alsook het domein Moyersoen worden hiervan voorbeelden genoemd. Naar aanleiding van de bouwaanvraag van het wa renhuis C en A en de ver melding in het bouwdossier dat men op 1 oktober eerst komende zou starten met de afbraak van het huis Mo yersoen en een deel van de woonhuizen in De Keyser- straat vindt de Werkgroep het noodzakelijk te verdui delijken. Zij ziet in deze ge plande bouwwerken im mers een dreiging om de woon- en groenzone op te offeren Tevens zal hierdoor een ingrijpende schending van het stadsbeeld ont staan. Volgens de Werkgroep ge schiedt dit met miskenning van elke architectonische en historische waarde De voorschriften van het struk- tuurplan, de Bijzondere Plannen van Aanleg en de Monumenteninventaris worden immers eens te meer genegeerd. De Werk groep Stadsherwaar- aering stelt verder dat de medewerking van de stad Aalst aan het projekt door zichtig is en twijfelachtig gemotiveerd wordt. Vol gens de leden is het voor deel voor de gemeenschap hypotetisch. De werkgroep stelt in het bijzonder vast dat ondanks de voorschriften en beloften de rooilijn niet gerespek- teerd wordt het aantal bouw lagen de normen te boven gaat en de tegenprestatie van en voor de stad in ver band met het woonkarakter en de groenzone om di verse wettelijke, financiële en planologische redenen op redelijke termijn onuit voerbaar is. Derhalve zal de werkgroep samen met an dere groeperingen in deze omstandigheden niet nala ten alle wettelijke venweer middelen uit te putten, en de huidige handelswijze aan te klagen. De Werkgroep Stadsherwaardering acht het daarom niet uitgesloten datzij klacht zal neerleggen en zich voorzien tegen de bouwvergunning in deze kontekst afgeleverd, zo het moet zelfs voor de Raad van Sate VEHE De afbraak van het atelier had voor bepaalde perso neelsleden niet zo een pret tige gevolgen, vermits zij hierdoor overgeplaatst werden naar andere de pots, zoals Merelbeke en Schaarbeek. Deze perso- neelsafvloeiing leidde ertoe dat er op een bepaald mo ment slechts 24 machinis ten meer hun standplaats hadden te Aalst. Ondertus sen werd die trend door de NMBS terug omgebogen. Op dit ogenblik zijn er im mers opnieuw 12 machinis ten in de zogenaamde «voerderspost» werkzaam. Daar waar voorheen uitslui tend diesellokomotieven te Aalst gestationeerd waren, worden op dit ogenblik ook een aantal elektrische trak- tieëenheden naar Aalst overgebracht. Deze posi tieve trend schijnt trouwens nog steeds verder aan te houden, zodat het Aalsters station steeds verder aan belang toeneemt. De treinvoerders, die in Aalst werkzaam zijn, be strijken een groot deel van het Vlaams grondgebied. Zo dient men niet alleen de lijnen te verzorgen in het ar rondissement zelf, zoals Aalst - Zotegem en Aalst Geraardsbergen, maar ook wordt regelmatig gereden tot in Oudenaarde - Kortrijk en zelfs Brugge. Het aantal machinisten blijkt trouwens onvoldoende te zijn om al het werk degelijk aan te pakken, en rekening hou dend met het feit dat het aantal werkuren binnenkort verminderd wordt, zal deze onderbezetting zich nog sterker laten voelen dan voorheen. Nochtans blijken er in Ant werpen, waar de treinvoer- iders opgeleid worden, wel voldoende krachten te zijn Daar wil men blijkbaar nie mand zijn overplaatsing toestaan Zo kennen wij persoonlijk een Aalsters machinist die dagelijks naar Antwerpen dient te pende len, om er met de treinen te rijden, alhoewel hij reeds lang zijn overplaatsing naar Aalst aanvroeg. Nieuw atelier De NMBS is zich trouwens bewust dat de huidige toe stand allesbehalve ideaal is. In de oude gebouwen aan de Denderstraat be schikken de machinisten, die er hun post hebben, slechts over één toilet en één douche Ook de talrijke spoorleggers werken er in allesbehalve ideale om standigheden. Volgens sommigen zou Aalst veruit het slechtste depot van het vlaamse land zijn. Rekening houdend met deze gegevens en met het feit dat de talrijke lokomo- tieven die in Aalst gestatio neerd zijn, niet langer kun nen geplaatst worden naast de pendelparking, worden op dit ogenblik de plannen uitgewerkt tot het bouwen van een nieuw atelier op de terreinen van het rangeer station op de wijk Kerre- broek. Op Kerrebroek wer den trouwens reeds een aantal werken uitgevoerd, die een eerste stap uitma ken tot een definitieve ver huizing. Niet alleen werden er twee grote tanks aange legd met een inhoud van 25.000 liter elk, maar ook werd er reeds gezorgd voor een nieuwe degelijke tank installatie. Hierdoor zal het mogelijk worden de twee oude spoorwegwagons, waaromheen de talrijke pendelaars dienen te lopen als zij de perrons van Aalst - Noord willen bereiken, te supprimeren. Het waren deze twee oude wagons, waarvan dit week blad in haar editie van 15 juni 1979 een foto publi ceerde onder de titel: «Gaan we Schellebelle ach terna?». Op deze tanks, die gasolie bevatten staat ondermeer vermeld: Zeer gevaarlijke produkten. Volstrekt verbo den te roken of vuur te ma ken. Binnenkort zal dit beeld dus uit Aalst - Noord verdwijnen. In het nieuwe atelier aan Kerrebroek hoopt men naast de noodzakelijke ak- komodaties voor de lo motieven zelf, ook de vc j"s derspost en de spoor! c gerspost in onder te brigj gen. Naar alle waarsch!n lijkheid zullen ook de vo e vi tuigenkuisers, die op fach ogenblik in oude af »n dankte wagons logeren njgj deze nieuwe gebouwen' dergebracht worden. Alles bij elkaar kan men tellen dat het Aalsters s["de tion, dat steeds in belai|jan rijkheid toeneemt, te e maar zeker een ware s_. daanteverandering one ell VE, ien zuc <Üe tan be: thf ontmoetingscentrum dat dien men echter dit initiatief het stadsbestuur definitief wil huisvesten in het te res taureren huis van de Kei- zershallen. Dergelijke bij eenkomsten kunnen vruch ten afwerpen op veel do meinen.Men kan bijvoorbe eld allerlei bedrijfsproble- men inventarissen en op basis daarvan studieavon den "eminaris en af en toe een «brainstorming» orga niseren. Uit een gesprek worden immers ideeën ge- Op initiatief was burgemeester D'Haeseleer werd door De direkteur van de Aka- het College van Burgemeester en Schepenen, de Ka- demie vor Schone Kunsten mer van Koophandel van Aalst en de Jonge Kamer is bereid om met de leerlin- Aalst op maandag 10 september laatstleden een ver- gen en oud-leerlingen van gadering georganiseerd, waarin zij enkele konkrete de grafiekklas, aan de voorstellen zouden doen in het belang van de bedrij- kleine bedrijven een be ven. langrijke dienst te bewijzen door medewerking aan de Deze vergadering werd het besluit gekomen dat een vormgeving van briefpapier, door de heer Burgemeester dergelijke organisatie toch reklamefolders en verpak- gezien als een verlengstuk doenbaar is. Men plant dan kingen. van de stand van de stad ook in de drie komende Men kan ook denken aan Aalst in de jaarbeurs, jaarbeurzen een promotie- geregelde bijeenkomsten waarin Aalsterse produkten stand in te richten, telkens van bedrijfsleiders in het worden tentoongesteld rond een ander thema. In- rond het thema «sport», de toeleveringsprodukten in- wil uitbreiden tot allerlei an- begrepen. dere akties, moeten de Men heeft zich echter niet plaatselijke ondernemingen tot de betrokken bedrijfslei- de handen in elkaar slaan ders beperkt, maar samen en moeten de mogelijkhe- met de Handelskamer en de den en middelen gebundeld Jonge Kamer werden ook worden, heel wat andere Aalsterse Vanuit de ekonomische be- bedrijfsleiders uitgenodigd, leidsnota, die samen met de Op het eerste gezicht bete- bedrijfsleider werd opges- kent een dergelijke stand op teld, kan men aldus de Bur- de jaarbeurs niet zoveel, al- gemeester, een aantal ob- dus de burgemeester, maar jektieven zien. Het stadsbe- toch heeft men er een viertal stuur geeft bijvoorbeeld nu boren zaken mee bereikt. Voor- het tijdschrift uit voor han- Ook kan gedacht worden eerst heeft het stadsbestuur del, nijverheid en land-en met die stand en met de tuinbouw. Men kan zich diaprojektie de bezoekers voorstellen dat er velen zijn willen sensibiliseren voor die daar willen aan mee- sportbeoefening wat zijn werken, niet alleen om de weerslag kan hebben op de kwaliteit ervan te verbete verkoop van de Aalsterse ren, maar ook om het een sportwinkels. Een tweede grotere verspreiding te ge punt is dat men door die ven stand de Aalsterse produk- leer ervan overtuigd dat de bedrijfsleiders wiens pro dukten werden tentoonge steld, in hun stand heel wat inspiratie gevonden heb ben. Aldus zouden deze bedrijven met een gezame- lijke stand kunnen deelne men zowel aan binnen-als aan buitenlandse beurzen, want daarin ligt zonder twij fel een geweldige kommer- ciële kracht. Ten vierde heeft men geleerd dat een gezamelijke aktie slechts behoorlijk kan georgani seerd worden in de mate dat daar een struktuur voor op gebouwd wordt. Ondanks het vele werk dat er aan verbonden is, is de heer burgemeester toch tot Samenwerking kan eclten veel verder gaan, mits e ter bij de praktische uitv en king van projekten sierl: r een klein aantal bedrij 9vl met komplementaire !ei dukten betrokken zijn. 5'P' voorbeeld hiervan kon samenwerking zijn. Ex|en wordt door vele KMO's 'J® varen als een noodziikt maar heel wat KMO's B ven aarzelen om de e be voudige reden dat expo 's moeilijkis, zeker als men f® op een verantwoorde vi wil doen. 'Ia^ Export is echter dikwijls dig om de produktiekap Pa teit maximaal te benut "'d en om ook op eigen boeer^ sterker te staan. Ex|w' vraagt niet alleen een g 3 produkt; de kommercj^ inspanning, veel geld mankracht. aan samenwerking tussen grote en kleine bedrijven. De kleine ondernemingen kunnen bij de kaderleden van grotere ondernemingen zonder twijfel oplossingen vinden voor problemen die in grote ondernemingen meestal opgelost zijn. Men kan tot het besluit men dat een grond diepgaande samenwerl nodig is, onder meer op gebied van export voor bedrijven die exporterer Ir9 voor hen die willen en k JIS nen exporteren. Een z'®.£ konkreet voorstel kan ei een eerste stadium van^,€ menwerking in bestaan groep te vormen om gemeenschappelijke exjr teel te organiseren. ®r De Meester-banketbakkers van de Denderstreek vierden hun 60-jarig bestaan. Ze wer den verwelkomd op het stadhuis. «Uw vereniging heeft ruimschoots haar nut bewezen. Uw leden worden wegwijs gemaakt in de wetgeving en de technologische ontwikkeling in het vak. Veel belangrijker nog is het feit dat de aankopen samen gebeuren, dat de verkoopprijs ook samen wordt besproken en dat de nodige konkurrentie terecht wordt toegespitst op kwaliteit, afwerking en service».

De Voorpost | 1979 | | pagina 8