D kaarsjes op taart an Gijzegemse Kapellevinken GESLAAGDE KINDERJAARM E HOFSTADE si lm ENERGIE BESPAREN STREEKNIEUWS Aalst iterdag 15 september jongstleden vierden de Ka- vinken van Gijzegem op meer dan waardige wijze tinnen» jubileum, inderdaad, twintig jaar aktief als vereniging in onze kontreien waar om de ha- lap een klubje opgericht, heropgericht of ontbon- wordt, is zeker de titel van prestatie waard, to snel gaat de tijd. 20 kwam er pas toen hij in zijn reeds dat op een ker- opmerkelijke toespraak laandag, op het einde verwoordde wat alle aan- de warme augustus wezigen voelden: zij kon- id '59 enkele aktieve den prat gaan op hun ver- gemenaars. stamgas- eniging, wat men er ook van an de Tom Dooley, be- dacht of zei. Ze waren en )n ook HUN vinkeniers- zijn een volwaardige club te richten. Ze waren die aktief deelneemt aan ird met vijf. daar de datgene wat heden ten Iwaarbij ze zich gingen dage zo «in» blijkt te zijn: de liten een minimum vrijetijdsbesteding! Nie- ijf abonnementen op mand werd vergeten, noch lad eiste om als vol- het toenmalige noch het lige club tot de bond hedendaags bestuur. Dit aten te worden. En laatste blijkt in zijn samen- laar diep in eigen zak stelling wel een unicum in ten, om de negentig het hele Vlaamse land: het skens voor een jaar- heeft inderdaad een dame. mernent bijeen te namelijk Mevr. Rita De Wolf rrelen, want moeder de Van Medegael, als voorzit- w was er alles behalve ster! te vinden om dit for- Het plechtig gedeelte werd toen waren de ne- afgerond door een korte 1 |g franken nog het volle toespraak van de heer Van waard voor te Damme, afgevaardigde van iten. Dat het hun niet Minister M.Galle, en enkele n financieel maar ook woorden door de voorzitter el gelukt is het hoofd van de vinkeniersvereni- n water te houden be- ging van Nieuwerkerken, hun jubileum. Van afvaardiging die samen met !vijfstichterrs:D'Hooge kollega's van Moorsel hun lit, Vereecken Emiel, vierende vrienden te Gijze- Wolf Florent, Blomme gem kwamen begroeten, per en Langelet Kamiel De voorziene toespraak er tot op heden nog door Mevr. Rita üe Wolf, J<$s vier aktief. De intus- voorzitster, kon wegens het overleden Langelet donderend geroffel van de )r iel werd op passende landsknechtstrommels en ;h i met een minuut stilte schetterend klaroengeschal '0 5 viering van zaterdag, van de Chiro-band die de 5 acht. Voor de overge- gasten van het verbroeder- a' sn stichters, die hun end Membach reeds op- n liging zagen groeien, wachtten, pal voor het /en, dank zij hun on- diensteentrum, niet door- zuchtige inzet, bete- gaan. Wijselijk werd toen 1e deze viering uiter- het teken gegeven om met de bekroning van een het proeven van de erewijn a lange en nooit afla- te beginnen. Eindelijk! Pro vriendschap. Een sit jongens en tot binnen vijf schap die de cement is jaar «in 't zilver»! Vóór het elke vereniging van nemen van de traditionele 3 aard dan ook. groepsfoto werd aan de vier B lanier waarop het hui- resterende stichters een bestuur de viering op- herinneringstrofee over- t heeft bewees dat hun handigd. De huidige voor- te en inzet niet tever- zitster ontving, als blijk van zijn geweest. waardering voor haar «veel feestprogramma ving werken» het stadspakket in het huidige lokaal van de stad. Want voorzitter Uil, Stationstraat, ge- zijn heet werken. Het hui- I door een optocht door dige bestuur onder haar lei- imeente voorafgegaan ding, samen met haar echt- de Koninklijke Harmo- genoot, als ondervoorzitter, van Gijzegem. Deze de heer W. Merckx als se- ten bliezen de kou uit kretaris, hh. Lammens M., vingers en hun instru- De Wolf F.enWauters J. als tvjlen en de dorst in hun medebestuurders kunnen i: reden te meer om in daar hun woordje over rijlgvuldige haltes te meepraten. Hun vereniging £ien en aan dit euvel te telt op heden niet minder !lpen. Kortom, de fees- dan dertig spelende leden e sfeer was verzekerd, en een twintigtal steunende xjen laatste slokje Onder leden. Elke zondag binnen pren en met het nodige het seizoen, vanaf april ikt voor het uurrooster t.t.z. na de twee «zettingen» e men zich terug op, die als proef gelden begeleid door een speelt men voor het kampi- vuriger blazende oenschap. Van al deze «zet- ^ire de weg te kiezen tingen» wordt een gemid- w Ie kerk om er de eerste delde gemaakt, en de vink lag, een pracht van met het hoogste gemid- witzijden wimpel, door delde is uiteraard de kampi- Pastoor plechtig te la- oen. De gebroeders De lijden. Ook deze tradi- Wolfwaardige zonen van 3( erd hier in ere gehou- de voorzitster gingen dit wat in ons Vlaander- jaar met een totaal van gfc toch groot in zijn meer dan 8.000 liedjes, gheden! met de titel lopen. Hechtigheid achter de Maarwatisnueen«vinken- erzamelde men vlug in zetting»? Dienstcentrum waar De vink, of te Fringilla Coe- het gemeentebestuur lebs. een van onze meest !,3telst een receptie aan- algemene zangvogels en een achterneef van onze kwetterende straatmus, wordt in zijn kooitje op een bij loting vastgestelde plaats neergezet. De af stand tussen twee kooitjes bedraagt circa 2 tot 3 meter naargelang de beschikbare uimte. Zijn eigenaar neemt plaats voor zijn buur om diens liedjes op te tekenen. Eens het startsignaal gege ven kan men beginnen met het streepjes zetten. Maar niet elke liedje is geldig, het dient volledig uitgezongen te worden: er is de voorzan die moet afgegrond worden met een «suskewiet». en er is het «wietsjoe». Slechts deze liedjes komen in aan merking voor de punten. Kampioenen halen per zet ting soms 6 tot 900 liedjes: een formidabele prestatie. En ondanks het feit dat met deze sport geen werkelijke prijzen te verdienen zijn een eerste prijs bedraagt per zetting soms 50 frank bij een inleg van 10 tot 20 frank zijn de bedragen die voor sommige kampioenvinken betaald worden onbegrijpe lijk hoog. We lieten ons voor waarheid vertellen dat er in het Moorselse een speler een bod van een nieuwe auto voor zijn zangertje ge woon negeerde! Vinkenzet- ters zijn nog ware liefheb bers die strijden om de eer, een merkwaaridg en uiterst zelden geworden feit in onze tijd waar praktisch elke sporttak door de financiële interesses volledig verziekt is! Maar wat voor de toe komst? Zoals de burgemeester in zijn toespraak terecht op merkte, brengt het verbod op de vogelvangst het zorgen dat het diertje nodig voortbestaan van de vinke- heeft. Ook de bonden zelf niers in het gedrang. Inder- zorgen soms voor moeilijk daad worden deze zanger tjes die eind oktober onze kille kontreien verlaten om in het warmere zuiden te owerwinteren, door de wet gever doelmatig be schermd. Er is zelfs een toe lating nodig om zijn zan gertje te vervoeren. Het heden wanneer de club niet genoeg ringen voor haar spelers ontvangt. We hopen samen met alle winkeniers en vooral met de Kapellevinken, dat ze voor de komende jaren ook aan deze problemen het hoofd weten te bieden en we er kweken van de vink bijkt binnen vijfjaar, bij hun zilve- daarenboven een heel ren jubileum, terug mogen moeilijke opgave gelet op bij zijn. de konstante en dagelijkse S.R. Zaterdag werd de nieuwe vlag van de botvinkenklub De Kapellevink gewijd in de Gijzegemse kerk. (Erik) it id den werd. Óok hier alles tot in de puntjes aj >rgd: alle drankjes op iiste temperatuur, de 2issen met hun warm- e, glimlach en op hun fte hakken, de jon- van de bediening met itroopte mouwen klaar jq thoge bezoek. Enkele ien verkeerde men neen paniekstemming waar bleef dan toch de meester, hij was meer dan twee minu- 'er tijd! Menig zenu- sigaretje werd er in turn van tijd doorge- menige kwinkslag doorgeslikt tot einde- zilvergrijze wagen ize burgervader voor- We ontvingen een leester, besnord en t de allures van een premier» die kwiek lend zijn wachtende ging vervoegen. Zijn igzelf loog er niet om: rd meer uitbundig ge- gegekscheerd en gepalaberd, dan de van de plechtigheid liet Deden. Het bestuur irbij, dichter bij de It zelf, bleek hier geen slagzin! De ernst Op zaterdag 15 september 1979 was de speelplaats van de gemeentelijke lagere school het toneel voor een kinderjaarmarkt. De organisatie ging uit van de Lande lijke Gilde als initiatiefnemer, de gemeentelijke lagere school met het oudercomité, de vrije gesubsidieerde meisjesschool en het stadsbestuur verleende haar bijzondere steun. Naast deze kleine dieren is er ook een doorlopende be zichtiging mogelijk van groot vee. Olivia, een rood-witte koe geboren in 1974 en van oost-vlaamse afkomst met als voornaam ste bezigheid de produktie van melk en vlees, staat naast Rosine een rood bruine west-vlaamse zuster uit 1976 die hetzelfde doel dient. Later zullen die twee nog het gezelschap krijgen van Rita, een schone dikbil uit midden-België. Zoals ze daar staat te kijken is ze zich niet bewust van het bordje boven haar zware kop waarop staat: «Doel: vlees». Men had ook het idee overwogen om een paar varkens ten .toon te stellen omdat men er geen idee van heeft hoeveel kin deren nog nooit deze vlees producenten van dicht bij hebben gezien. Dat plan hebben de organisatoren bij nader inzien laten varen en de varkens gelaten waar ze waren. Iemand die het kan weten wees erop dat deze dieren van nature uit een zwak hart hebben en zich sterk zouden opwinden bij dergelijke gelegenheden. Het risico van de mogelijke dodelijke gevolgen heeft men niet willen nemen. Achter een der klasramen hangt een uitnodiging om de dranken te komen proe ven die tegen demokrati- sche prijzen aan de man worden gebracht. Inder daad, voor het gevraagde bedrag zal men in geen en kele gelegenheid iets voor gezet krijgen. Rond 9.30u. wordt de muziek aangezet hetgeen 'n echte kermis achtige jaarmarktstem ming met zich meebrengt. Het zal de jongens die er alle dagen naar school ko men wellicht niet meer op gevallen zijn dat het de ver trouwde onderwijsinstelling was waar ze zich bevonden. In de omheinde ruimte waar een pony staat verdringen zich zoveel kinderen dat het beest waarvoor de ruimte oorspronkelijk bedoeld was steeds minder plaats heeft, maar het stoort er zich niet in het minst aan. Een be zorgde moeder beveelt haar zoontje van het paardje vandaan te komen. Zoonlief begrijpt het ouder lijk bevel niet want het is toch maar een pony die jong gezelschap gewend is. Blijft gelijk, is het antwoord, als het begint te stampen wat dan! De eigenaar van 'n pracht exemplaar van een schild pad heeft achteraan het schild van zijn troeteldier een ring bevestigd waaraan een riem kan vastgehaakt worden. Het schijnt mis schien eigenaardig maar Wat vind je van mijn konijntje Oorspronkelijk was het ge pland om deze markt te laten plaats vinden in de vakan tieperiode. Velen vertoeven dan echter nog elders zodal het sukses dat men nc kende toen niet verzekerc zou geweest zijn. Daarom werd in samenspraak tus sen het jaarmarktkomité enerzijds en het ouderco mité anderzijds, de datum verlegd naar 15 september om in de schoolperiode alle kinderen de kans te geven om deel te nemen. Vanaf 9 uur konden de kin deren inschrijven voor de keuring van hun kleinvee, hun honden, katten, vogels en andere troeteldieren. Bij de afsluiting van deze in schrijvingen werden er in to taal 148 namen genoteerd. Al deze deelnemers hadden minstens één dier meege bracht zodat men zich kan voorstellen dat de speel plaats evengoed het uitzicht had van een echte dieren tuin als van een jaarmarkt. Zonder de opsomming vol ledig te willen maken, dat zou te ver leiden, kunnen onder andere vermeld wor den: salamanders, gewone schildpadden en zeeschild padden, een Siamese kat, zeeratten en honden in alle maten en kleuren. Terwijl ze op de keuring wachtten wis selden de eigenaars van ge lijksoortige dieren hun erva ringen uit op het gebied van de morgenvoeding, terwijl een ander jongetje een bakje fris water haalt voor zijn botvink die in de volle zon staat op een venster bank. het is zeker niet slecht be keken. Als het baasje met zijn lieveling gaat wandelen, zelfs enkele uren, dan is hij toch nog niet ver van huis. Honden zijn er zoals ge zegd in alle soorten. Zowel heel kleine bolletjes haar die met een halve aardap pel nog te veel hebben als kanjers die zoveel eten als twee volwassen personen. Ze besnuffelen elkaar, grommen en als ze er in slagen zich los te rukken vliegen ze op elkaar af. Om 11 uur begint de jury haar rondgang om uit te kijken naar het mooiste of origi neelste. Het wordt tenslotte Cauwenbergh Christine die de vermelding eerste prijs krijgt voor de presentatie van een wandelende tak. Ze was echter niet de enige die niet met lege handen naar huis is gegaan. Er waren 417 prijzen als bijzondere attraktie ter beschikking ge steld zodat van de eerste tot de laatste exposant iets De namiddag was voorbe houden voor ruilen en ko pen. Wel was er de nadruk op gelegd geworden dat het uitsluitend de kinderen wa ren die mochten hun prijs bepalen, afbieden en over eenkomen en dat er onder geen enkele voorwaarde ouders omtrent zouden ge laten worden. Aldus waren er verschillende deelne mers die een nest jonge hondjes of katjes hadden meegebracht in de hoop de Dieren blijken een buitengewoon attraktiepunt te zijn voor kinderen. helft ervan maar nog liefst helemaal van de hand te kunnen doen. Het waren net volleerde veekoopmannen die er aan het werk waren. Hondenoren werden opge licht, muilen opengetrokken en ribbenkasten betast en tot bezegeling van het ak koord sloegen de partijen de handen in elkaar. Wie van de zaken min of meer op de hoogte is die weet on getwijfeld dat bij een derge lijke verkoop het wederzijds op de handen slaan veel meer waarde heeft dan om het even welke geschreven en ondertekende akte. Op die manier gingen kuikens, katjes en schildpadden in andere handen over. Of de nieuwe aanwinst bij de thuiskomst door de huisge noten met evenveel geest drift zou begroet worden als ze werd aangeschaft, dat was een kwestie die bij het onderhandelen en het ver kopen nog geen belang had. Die zorg was pas voor later. Tenslotte dient nog vermeld te worden dat het Uitersprot Hilde was die als enige het juiste aantal maïskorrels in een glazen bokaal had we ten te raden. Ze ging dan ook naar huis met een kana rie, kompleet met kooi. Deze dag voorbehouden aan de kinderen van Hof- stade heeft er met mede werking van hogervermelde besturen zeker toe bijge dragen om in het kader van het «Jaar van het Kind» nogmaals iets dergelijks te verwezenlijken. WM. Deze papegaai die, ondanks zijn vrijheid, niet ei nam om er vandoor te gaan, kreeg veel belangstelling op de jaarmarkt (Mark) Raadsvergadering: op zondag 30 september te 15 uur op Aalst Mijlbeek in de kerk: eucharistieviering. Te 16 uur in 't Apostelken: atdelingsraad. Op vrijdag 5 oktober vergadering in de Kring. Jaarvergadering K.W.B. H. Hart. Op het programma staat: 20 u: welkom - receptie. Te 20.30 uur etentje. Tc 21.30 uur: jaarvergadering. Te 23 uur: Einde. Er is gelegenheid tot inschrijven bij: uw wijkmeester, pastorij of gerante Kring. Alle inschrijvingen moeten uiterlijk op 3 oktober binnen zijn. K.W.B. Aalst Mijlbeek: op zondag 30 september gaat de jaarlijke atdelingsraad door. Te 15 uur wordt er in de kerk een eucharistieviering opgedragen door onze E.H. verzorgd door eigen leden met muzikale omlijsting. Deze eucharistieviering is ter nagedachtenis aan de overleden leden. Voor de volwassenen is er te 16 uur in 't apostelken de verkiezing van het Dagelijks Bestuur en een originele terugblik op de werking van afgelopen jaar en de voorstelling van het nieuw programma. Inmiddels is er voor de jeugd een tekenwedstrijd met als tema: «Papa is bij de K.W.B.». Na de vergadering is er een koud buffet en worden de prijzen van de tekenwedstrijd uitgedeeld. Voor dansliefhebbers is er nadien mogelijkheid om de beentjes uit te slaan op de tonen van mooie muziek. Week voor vrijetijdsbesteding: 1ste kleinveetentoonstelling: voor de jeugd van Aalst tot 12 jaar met hun troeteldieren (geen handelaars!) gaat op zondag 30 september 79 van 14 tot 17uur een 1ste kleinveetentoonstelling door op het terrein Pontweg, 67 Herdersem-Aalst. Inschrijvingen vanaf 10 uur ter plaatse. Inschrijvingsgeld: 20 fr per dier. Prijsdeling: te 18 uur. Organisatie Dierenbescherming Groot Aalst in samenwerking met het Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding. Wielerkoers voor cyclo-toeristen op zondag 23 september 1979. 6000 frank prijzen en premies. Afstand 60 kilometers over 12 ronden. Vertrek om 15 uur. Inschrijving, vertrek, aankomst en prijsdeling in café «Half time», Drapstraat 38 Gijzegem (Hoek) Dienstcentrum Gijzegem: Spreckdagen van Burgemeester en schepenen. Op dinsdag 25 september 1979: Jan De Neve, van 18 uur 30 uur tot 19.30 uur. Vogeltentoonstelling op zaterdag 29. zondag 30 september en maandag I oktober 1979 organiseert de ornitologischc culturele vereniging A O.B. Aalsterse zwaluw de 9e nationale vogelten toonstelling. 50.000 frank prijzen. Opening van de tenttonstel ling op 29 september om 19 uur en inkorving op vrijdag 28 september vanaf 17 uur in zaal «'t. Duifken», zijpstraat 15 Hofstade Inlichtingen: De Smet Paul, Tel.: 053-70.48.88. Secretariaat Molenkouterstraat 42, Hofstade. B.G.J.G.-Hofstade organiseert op zaterdag 30 september 1979 een voettocht naar het Pajottenland. Inschrijving: secretariaat Hoogstraat 38 of bij de wijkmeesters 25 fr. per persoon, 100 fr. per gezin. Toneelkring «Vast als F.ik' speelt op zaterdag 22 en zondag 23 september 1979 in de zaal van het patronaat om 15 uur «Gallo de vrijbuiter», dit in het kader van het jaar van het kind. Tweede P.V.V. Nachtbal op zaterdag 13 oktober 1979 in de zaal «'t Duifken». Zijpstraat 15. Orkest Louis Lind. Aanvang 21 uur. Deelname in de onkosten 60 fr. Zaterdag 22 september 1979: inhuldiging Volkshuis». Programma: 15 uur: optocht harmonie «Hand in Hand» door de gemeente. 16u30: Inhuldiging door Minister Mare Galle ge volgd door receptie en ontspanningsavond met disco-bar. 50-jarig huwelijksjubileum Verscheidene echtparen vieren dit jaar hun 50ste trouwdag het zijn de echtparen: Albert Verbeste! De Petter; Theodoor Keymeulen Claessens; Willem Bullemare Van Den Eede: Jozef Van Dorpe Van Hauwermeiren; De heer en Mevrouw Bonnaers; de Heer en Mevrouw Marckx Het probleem van energiebe sparing is aan de orde van de dag. De pers bespreekt de ri- siko's van de energieschaarste, studiebureaus vergelijken energierendementen, van over- neidswege neemt men «spek- takulaire» initiatieven en som mige instellingen richten «in formatiecentra» op. Maar in feite staan we nog ver af van konkrete en praktische beslissingen. Daarom heeft de Verbruikersunie het zinvol geacht om haar leden enkele nuttige en bruikbare inlichtin gen hieromtrent te verstrekken. Met dit doel voor ogen heeft zij alle middelen, die de konsu- ment in staat stellen om dage lijks energie te besparen, sa mengebundeld in een prakti sche gids. Deze middelen omvatten: enerzijds de verbetering van de woningisolatie anderzijds de rendements verbetering van de verwar mingsinstallatie. In een eerste deel beschrijft het boek hoe men het dak, de mu ren en de vloeren van een huis s of een appartement kan isole ren, hoe men deuren en ramen kan dichtmaken en hoe men «het» geschikte isolatiemate riaal kiest. i Het tweede deel van «Thuis energie besparen» handelt over de keuze van de energiebron, de prijs van de warmte, het rendement, de verbetering en het onderhoud van de centrale verwarmings- en waterver- warmingsinstallatie. Dank zij stnkte aanpassingen van zijn levenswijze, alsook van zijn woning en zijn manier van verwarmen kan hij zo maar eventjes 50 procent besparen op zijn energieverbruik. «Thuis energie besparen» is de eerste titel van een nieuwe reeks boeken, uitgegeven door Test-Aankoop: «DeKonsumen- tenwegwijzers». Het doel van deze nieuwe reeks bestaat erin, aan de lezer praktische en on middellijk bruikbare informatie te verstrekken over meer tech nische onderwerpen. De «Konsumentenwegwijzers» zijn net zoals de praktische gid sen te koop in de boekhandel Ze kosten 245 fr Ze kunnen eveneens verkregen worden bij Test-Aankoop, Hollandstraat 13, 1060 Brussel

De Voorpost | 1979 | | pagina 9