PT jeugdpagina u ERVORMING VAN HUIDIG NDERWIJS NOODZAKELIJK? VRAAG STUDIETOELAGE TIJDIG AAN Derde wereld en wij KAJ-AALST BOUWT AAN HEROPSTANDING tu//en @knipÊ in en groot zijn sedert.enkele weken terug een jw schooljaar begonnen, an vernieuwd secundair onderwijs heeft er voor ge- -gd dat het onderwijs in België fel veranderd is, en i drie jaar bestaan er plannen om de lagere school in 1 [elfde zin om te vormen. de; i de leeftijd van zes jaar wordt van een kind ver- ist cht dat het leert lezen, schrijven en rekenen. Aan- s r lende vakken zoals tekenen, turnen en handvaar- heid zorgen voor afwisseling en ontwikkeling over Js algemeen. tistieken hebben aange- derwijs het moeilijkst zijn. h nd dat de eerste drie 43% van de leerlingen moe- en tjaren van het lager on- ten minstens éénmaal een 053-70. OZK maatwerk De laagste prijzen der matrassen Schuimrubber. Latex. Staalveren. Super-Bultex Bergemeersenstraat 18. Aalst I fiDTIIAl C koffiehuis» specialiteit van Wafels MttstrutM TeL 053.777a84 Het koffiehuis der denderstreek 053-21.89.53 jn - telefoonbeanwtoordapparaten - au toradio s - antennemateriaal - stereoinstallaties - modelbouw met afstandsbediening Korte Zoutstraat 12, AALST OURURENiPeizan) Tel. 053-77.48.54 _J(ELLY FURS ODERMATT THEO - Geraardsbergsestraat 1 Aalst naast Politie Bureel Pelzen voor Dames, juffrouwen en heren. Aanvaard alle herstellingen IESMEED 052-21.27.52 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz M. De Backer, Kon Albertstraat 75, Dendermonde Ierman 052-21.38.15 Michem Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Heiman Michem, Potiaulaan 16, St.-Gillis- Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. 10-SP0RT 052-21.17.5» Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping Statiestraat 21. Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. kOM, LEEN GERUST 053-21.60.16 ophandtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding. Inlich tingen bij Van den Berghe Droeskouterstraat 12, Haaltert. E0NIDAS De beste en goedkoopste pralines Specialiteit doopsuiker Lange Zoutstraat 37 AALST 053-21.08.91 IEUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek Motendries 3, AALST IIEUWLANDT 053-7128.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen Langestraat 116. 9300 Aalst FVERGORDUNEN 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardi- sette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex. Louverdrape. vouw deuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen Guido Mi chem. Potiaulaan 11Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begnp wordt omgezet Raadpleeg haar [UANDO 052-21.40.60 om de reeks moeili|ke Latiinse woordies volledig te maken quis. quid. quo. quando. quomodo enz: wie. wat. waar. wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper letro Is een blik in het verleden VAN LIMBERGEN RETRO. Kattestraat 73 in Aalst herinnert aan dit verleden onder vorm van meu bilair in antiek-finish. Kunstvoorwerpen, wandtapijten en reprodukties van gekende meesters Aiomgekend voor salon-garnituren in leder C0UP0NNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken Zoffbediemng van alle stoften (zelfs per Moorselbaan 556, Aalst URWERKEN COVENS 0S3-70.18.20 Lange Zoutstraat 44. Aalst ergeylen R en zoon 053-21.49.91 Manufacture van bontmantels Molenstraat 58-60 - Aalst y n 052-21.40.60 een toverformule' Neen een vergelding Uw inbreng en onze vaklui geven samen een 1i|n resultaat aan uw reklameproblemen Bel even naar Groep De Cuyper VONNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48, Aalst. Alle herstellingen 1 jaar waarborg. Gratis onder houd. Prijzen vanaf4 900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar. overdoen; het eer ste leerjaar blijkt het zwaarst en moeilijkst te zijn. In 1973 waren 1/4 van het totaal aantal eerstejaars zit- tenblijvers. Een omvorming van het on derwijs leek dan ook nood zakelijk. Om de evolutie van de maatschappij bij te hou den werd een brede bewe ging tot aanpassing van het onderwijs op gang ge bracht. Het ministerie van Natio nale Opvoeding heeft een onderzoeksteam samen gesteld om een vooront werp tot hervorming voor het basisschoolonderwijs op te stellen. Op 1 novem ber 1976 startte men met een experiment voor kinde ren van 5 tot 8 jaar en dit in 13 scholen. Vooropgesteld werd dat dit proefonderwijs slechts voor drie jaar voor zien werd. Doel van dit experiment: aantonen dat in de school zelf het kind initiatieven en verantwoordelijkheid kan nemen, dat de school niet kan en mag van de buiten wereld afgesneden worden. In de 13 proefscholen ver dween sistematisch de term leerjaar; er werden werk groepen gevormd; de ver houding tussen leerkracht en leerlingen werd weer ontspannen. Gedachten en ervaringen uitwisselen droegen bij tot de ontwikkeling van de kreativiteit van het kind. Gemeenschappelijke pro- jekten; waarbij het kind een persoonlijke inbreng bij draagt werden opgezet; dit alles zonder het onderwijs; het bijbrengen van kennis te verwaarlozen. Alhoewel dit projekt van vernieuwd onderwijs niet de verwachte resultaten ople verde; zijn de kinderen er entoesiast over en wensen de leerkrachten op dit stra mien verder te gaan. Het V.S.O. bestaat uit 3 schijven van telkens 2 stu diejaren: de observatie graad, de oriëntatiegraad en de determinatiegraad. Tijdens de observatiepe riode wordt het kind een ba sisvorming bezorgd; en worden de bekwaamheden beoordeeld. Mogelijkheden en aanleg van de leerling worden naar voor gebracht. Tijdens het eerste leerjaar is het lesrooster voor alle leer lingen hetzelfde; de vol gende jaren verminderd de gemeenschappelijke vor ming in lesuren om plaats te maken voor de keuzevak ken. Op basis van wat het eerste jaar aantoont over de be kwaamheden en interesses van het kind kan de leerling voor het 2de jaar een be perkte keuze doen: ofwel kiest hij 2 van de algemene richtingen (wetenschappen, kunst) ofwel kiest hij één kombinatie van één alge mene richting met een van de bijzondere richtingen (vb. technische vorming samen met kunst). In de oriëntatiegraad zijn de rich tingen nog veelzijdiger en uitgebreider. De leerling kan kiezen tus sen een overbruggingsafde ling als voorbereiding tot de 3de graad en het hoger on derwijs, hij kan de finaliteits- afdeling volgen als direkte voorbereiding op het ak- tieve leven, onder voorbe houd dat het aanvangen van hogere studies altijd mogelijk blijft, of hij kan op teren voor de beroepsafde ling als rechtstreekse voor bereiding en het uitoefenen van een beroep. Bij het beeïndigen van het eerste jaar van oriëntatie graad van de doorstro mingsafdeling behaalt de leerling een gehomolo geerd diploma van het lager secundair onderwijs. Na het 2de jaar van de oriëntatiegraad van de be roepsafdeling behaalt de leerling een kwalifikatiege- tuigschrift. In de determinatiegraad heeft de leerling de keuze uit 84 vakken als voorberei ding op het hoger onderwijs. In deze fase stelt de leerling zelf zijn programma samen, naargelang persoonlijke voorkeur en. aanleg. Samenvatting: Over het algemeen drukken de ge tuigenissen grote voldoe ning uit over het opvoe dingsklimaat van de school. Elk jaar zijn een aantal gegadigden ontgoocheld we gens het niet bekomen van een studietoelage. Vaak komt dit omdat de aanvraag te laat werd ingediend. Daarom deze inlichtingen die voor wie het interesseert zeker goed van pas komen. Mindervermogende leerlin- komen aanvragen uiterlijk gen van sekundair of hoger op 31 oktoberliefst aange- onderwijs moeten hun aan- tekend. vraag om een toelage te be- Voor sekundair onderwijs te Dinsdag 2 oktober is iedereen verwacht in het Jeugd- servicecentrum (Kapellestraat 15) die de komende 11.11.11 aktie wil mee voorbereiden. Afspraak om 20 uur. Op deze vergadering wordt een keuze gedaan tussen de drie projekten waarop een optie bestaat: Vormingscentrum voor jongeren te Djibelor (Se negal). «Het bestaande on derwijs, dat uitgebouwd is naar het Franse model, is niet gericht op de noden van de landbouwbevolking. Het ligt mede aan de oorsprong van de landvlucht naar de stade n waar de werkloos heid een zeer hoog percen tage bereikt. Nochtans is de verhoging van de voedsel productie door .de verbete ring van de landbouw een eerste opgave voor vele ontwikkelingslanden. De regering van Senegal heeft in deze kontekst een on derwijshervorming gepland, waarbij het onderwijs ge zien wordt in funktie van de primaire noden van de be volking waar het zich toe richt. In dit kader werd het «Praktisch Middelbaar Cen trum» opgericht. Het land bouwvormingscentrum van Djibelor is hier een uitwer king van. Het huidig projekt beoogt mede te werken aan de uitrusting van dit vor mingscentrum voor jonge landbouwers, dat in feite een plaatselijk initiatief is te Djibelor in het kader van de onderwijshervorming. De volwassenen uit de omlig gende dorpen worden bij dit vormingscentrum van heel nabij betrokken». (kostprijs: 500.000 fr.) Sociale en kulturele promotie te Propria (Bra zilië). Eveneens een vor mingsprogramma voor jon geren. «Atpao social de Propria is een plaatselijke organisatie die, in samen werking met Belgische vrij willigers, zich inspant voor de jeugdvorming. De be doeling van deze jongeren werking is de bewustma king van de jeugd van de sociale en ekonomische toestand in de streek, van de mechanismen van ver drukking en uitbuiting. Deze bewustmaking moet de jon geren stimuleren om geza menlijk oplossingen te zoe ken om veranderingen te brengen in deze situatie. De fatalistische levenshouding die bij de meesten aanwe zig is (een soort vicieuze cir- ,kel) moet omgebogen wor den naar een verantwoorde en gezamenlijke inzet voor een nieuwe maatschappij ordening». (175.000 fr. voorziet het NCOS hier). Uitrusting van een kraaminrichting en een weeshuis in de Westelijke Sahara. «De bevolking van de Westelijke Sahara leeft zenden naar het bestuur van de provincie waarin de school gelegen is. Voor ho ger onderwijs naar de «Dienst voor Studietoela gen», Koningstraat 138 (4e verdieping) te 1000 Brussel. Nog leerplichtige leerlingen moeten enkel voldoen aan de financiële beperkingen. Niet - meer leerplichtingen moeten vorig jaar geslaagd zijn, de lessen volgen van een hoger leerjaar tenzij gemotiveerd advies van het schoolhoofd) en slechts één maal het schooljaar niet met vrucht beëindigen. Het netto - inkomen mag in het sekundair onderwijs volgende bedragen niet overschrijden: kandidaat leeft alleen: 149.906 frank gezinshoofd één persoon ten laste: 199.875 frank gezinshoofd 2 personen ten laste: 262.335 frank Sinds het massagebeuren te Genk, Manifest 79, gonst het in Aalst van een ongekende bedrijvigheid. De ver schillende KAJ-groepen zijn inderdaad druk doende hun aktiviteiten te plannen. Dit jaar wordt immers voor de KAJ zeer belangrijk: na jaren van verzwakking, ja van krisis, komt er weer positieve wind in de zeilen. nog steeds in de meest on waarschijnlijke situatie: on gelooflijke ellende en mens onterende levensomstan digheden. De oorzaken van deze situaties zijn zonder twijfel in belangrijke mate van politieke aard en kun nen derhalve slechts een politieke oplossing kennen. Ondertussen spant het «Croisant Rouge Sahraoui» (een afdeling van het Alge rijnse Rode Kruis) zich in om de menselijke ellende enigszins te lenigen. Te Ti- nouf werd een hospitaal kraamkliniek en weeshuis opgericht voor de meest ont erfde Sahara-bewoners. Er wordt een subsidie ge vraagd voor de uitrusting van deze instellingen». (Het NCOS voorziet hier 600.000 fr). De informatie omtrent deze drie projekten komt uit het Aktiedossier 111111 -1979 «Jongeren in de derde we reld» en de bedragen tus sen haakjes wijzen naar de bedragen die het Nationaal Centrum voor Ontwikke lingshulp wil spenderen aan de betrokken projekten. Wie inspraak wil omtrent deze keuze, gaat dus netjes naar die vergadering op 2 Kon de KAJ in het voorbije werkiaar zijn ledenaantal bijna verdubbelen dan dient deze trend verder door te gaan. Dit betekent konkreet dat de groepen uit Herder- sem, Lede, Denderleeuw, Denderhoutem, Haaltert, Herzele, Leeuwergem, Ou ter en St-Maria-Oudenhove naar verdubbeling van hun effektieven moeten steve nen. Leden aanwinnen is echter onvoldoende. Er moet hen iets geboden worden en daartoe dienen gevarieerde aktiviteitenprogramma's te worden opgezet. Ook het verbondelijk sekre- tariaat neemt initiatieven om bij te dragen tot het be reiken van een ongekende groei. Nieuwe groepen zul len in het leven worden ge roepen en tussen de groe pen onderling komt een hechte band. Eenheid maakt de KAJ immers sterk. Een aantal vormingsaktivi- teiten liggen reeds vast. Zo zijn er alvast twee ar beidsweken, denk- en doe- dagen voor werklozen en schooldenkdagen voor stu derenden. Verder wordt gedacht aan weekends voor militanten- vorming en in mei wordt een manifestatie op eigentijdse, jeugdige leest geschoeid, voorzien. Hoofddoel blijft: «Via herop standing van de KAJ naar een krachtige beweging toe». LH Eureka Zat 29: optreden van de groep TOPAZ en dit voor de eerste maal in de streek. Aanvang om 19,30 uur. Iedereen welkom. Tanu Vrij 28: filmavond om 20 uur: They shoot horse, don't they? Zat 29: 14 uur tot 18 uur: retrospektieve The Osmonds Zon 30: autotocht naar de Brusselse Muntschouwburg. Vertrek om 13 uur in de klub. Zat 6: kaderdag: «Werkloos? Uw rechten?» Aanvang 20 uur Zon 7: autotocht naar de Sinte-Katelijnetoren in Brussel. Vertrek om 13 uur in de klub. Jebron Zat 29: 18,30 uur: maandelijkse viering in de Begijnhof kerk. Start van het nieuwe Jebronjaar. Ypsilon Vrij 5: 20,30 uur: officiële opening en vernissage van de tentoonstelling «alternatieve jonge kunst». De tentoonstelling loopt tot 14 oktober. Open woensdag, vrijdag, zaterdag vanaf 19 uur. Zondag van 10 tot 13 uur en van 15 uur tot 23 uur. Wetswinkel Door gratis juridisch advies «willen wij ons steentje bij dragen tot de emancipatie van alle onderdrukte groepen: huurders, werklozen, arbeiders, minderjarigen, vrou wen. elke vrijdag van 19 uur tot 22 uur en zaterdag van 10 uur tot 12 uur. Het V.S.O. helpt tot ontwik keling van de persoonlijk heid van de leerling. De relatie tussen leraar en kind is ongedwongener en bevordert uitingsvrijheid. Getuigenissen van ouders zijn nog te uiteenlopend om te bundelen doch een veel voorkomende klacht is het feit dat de lessen teveel op de te geven stof gericht zijn en de vorming van de leer ling min of meer belemmert. Een vastgesteld feit is dat het V.S O. zeker nog niet volmaakt is. Doch de vele plus punten die uit deze on derwijsvorm naar voor ko men maken dat verdere ontwikkeling en doorvoe ring van het V.S.O. volstrekt verantwoord is. Verdere projekten zullen zeker bij« dragen tot vervolmaking en versterking van de motie ven om het V.S.O. volwaar dig door te voeren. R.M. voor elke bijkomende per soon ten laste steeds 74.953 frank meer Voor het hoger onderwijs mogen onderstaande sommen iets worden over schreden. Bij overschrijding wordt het bedrag van de beurs verminderd met het overschrijdend bedrag. Toelagen van minder dan 5.000 frank worden niet toegekend. kandidaat leeft alleen: 199.875 frank gezinshoofd met 1 per soon ten laste: 266.500 frank gezinshoofd met 2 per sonen ten laste: 349.781 frank voor elke bijkomende persoon ten laste 99.937 frank meer. Voor gehuwde studenten zijn er speciale voorwaar den. LH oktober. Intussen wordt ook een stuurgroep samengesteld. Deze moet bestaan uit één of meerdere leden van de schooldirekties, volwasse nenorganisaties, jeugdor ganisaties en het schepen kollege Maken er reeds deel van uit: schepen Mon sieur, Mw. Schellekens (B.G.J.G.), Xavier Note- boom (K.S.A. Sint-Maarten) en Karei Vlieghe (Jebron). Hierin wil men ook zoveel mogelijk mensen uit de deelgemeenten. Voor alle inlichtingen, kan men terecht in het Jeugd- servicecentrum (vragen naar Marcia). Daar ook kan men de 11.11.11- publikaties bestellen. Zo o.m. de basistekst «jonge ren in de derde wereld», hei aktiedossier 1979, affiches, lessen voor het middelbaar onderwijs, een derde wereldkalender, diareek sen, een romanreeks voor aueurs in de Derde Wereld, het Wereldvoedselspel, het MNO-spelAangezien bewustmaking één van de 11.11.11-doelstellingen is, hecht men veel belang aan deze informatieve uitgaven. (Pd.) Witdoorschijnend Dat van die nul voor godsdienst, daar eens over gespro ken. Als je de kranten van de laatste weken doornam, weet je waarop we doelen. Die nul wegens spieken die een Gentse scholier door god-weet-welke inwendige mecha nismen een drievoudige moord deed bedrijven. Driejaar later komt die zaak voor het Assisenhof. 20 jaar is die scholier van toen nu. Inmiddels heeft de jury misschien al het onmogelijke gedaan, heeft ze al een uitspraak gedaan. Als dokters en psychologen mekaar tegenspreken, als de dubbele funktie van het recht (bescherming van de ge meenschap en sociale aanpassing van het individu) me kaar tegenspreken is dat geen gemakkelijke opdracht. Maar daar niet over. Wansmakelijk vind ik de sensatie die van de reuzeartikels druipt in onze kranten over die «zaak». Met foto's bijna op levensgroot formaat. Naam en toenaam. In het pseudoromantische kleedje dat het altijd doet. Terwijl de auteurs in hun artikel er beklag over doen dat zoiets aan de assisenruchtbaarheid prijsgegeven wordt en niet in alle sereniteit voor een jeugdrechtbank komt, verjesperen ze zelf duchtig in alle toonaarden. Die nul voor godsdienst... Een normale zaak zeggen ze dan. Geen mens die de gevolgen kon voorzien. Haha. Geen mens die de gevolgen kan voorzien van een evalua tiesysteem dat burokratisch is en allang kontakt verloren heeft met de mensen waar het om gaat. Als een leraar zijn reglement heeft, maar in veel te grote klassen komt en zijn leerlingen veel te weinig kent, dan kom je tot zoiets. Dan krijgt spieken een nul, zonder dat ook maar iemand peilt naar de «achtergrond» van die leerling. Om in de kriminele jeugdsfeer te blijven. Het diskoge- dreun van een «Why should don't like Monday» is nog altijd niet uitgedreund. D'r wordt flink wat geld verdiend aan het meisje dat op een Amerikaanse maandagschool plaats met het geweer voor bloedige sensatie zorgde. Slechts één woord is de moeite waard in dat meestam- pertje: «Why». RISA opent een buro binnenkort Het service- en reisagentschap R.l.S.A. was tot nu toe in Kreja gehuisvest, waaruit het trouwens groeide tot een eigen onafhankelijke v.z.w. De opening van een eigen buro. nl. aan de H. Hartlaan is in het vooruitzicht gesteld. Eén en ander gaat samen met de ekspansie in aktiviteit die RISA de jongste tijd aan de dag legt. EX HOLE en DE KREUNERS Twee muziekformaties van te onzent. In hun heimat te aanschouwen op 20 oktober in zaal MadeionTanu zorgt daarvoor. Aanvang 20 uur, als u dat ook nog zou willen weten. BLAUW op verplaatsing Op zaterdag 29 september gaan onze jonge PVV- mutualisten naar Leuven. Daar zullen ze deelnemen aan de nationale dag «Een blauwe wens voor ieder mens». Ook de Liberale Bond van Gepensioneerden neemt daar aan deel. Een dag voor jong en oud dus. Op zaterdag 6 oktober houden de Oostvlaamse PVV- jongeren hun provinciaal kongres. Deze politieke jonge rengroep komt samen in Lokeren (Zand 18). GUATEMALA-schrijfavond Amnesty International richtte in samenwerking met Ox- fam Wereldwinkel een Guatemala-avond in op donderdag 20 september in Jebron. Vanaf september wordt immers een internationale kampanje doorgezet door Amnesty In ternational ten voordele van de mensenrechten in dat Latijns-Amerikaanse land. Er was een infostand met boe ken over en produkten uit dit land, en uiteraard, konden de aanwezigen «schrijven». Het blijkt immers dat plaatse lijke potentaten overgevoelig zijn voor wat de publieke wereldopinie over hun «beleid» vindt. Informatie in Wereldwinkel altijd te vinden. Inlichtingen: Ammesty International, adoptiegroep 47 Aalst, p/a Leo De Béthunelaan 96/10. Een initiatief dat navolging ver dient. FABRIEKSKEN wil jeugdhuis worden CSV 't Fabrieksken waarrond de jongste tijd nogal wat te doen was, bood deze maand haar jaarverslag aan, aan het Ministerie van Nederlandse Kuituur, Bestuur voor Jeugd vorming. Hierbij stelt men zich voor als Jeugdhuis en de bedoeling is in die hoedanigheid een erkenning te krijgen en dus subsidies binnen te kunnen rijven. Aanvankelijk was het Fabrieksken erkend ten experimentele titel door het Bestuur voor Volksontwikkeling van datzelfde minis terie. Of de werking hierdoor zal veranderen in gevoelige mate, zal de toekomst uitwijzen. Wijzen we er wel op dat van deze omschakeling reeds in november '78 sprake was, dus lang voordat de recente moeilijkheden zich voordeden. Samen met Ypsilon is het Fabrieksken dus aspirant- erkend-jeugdhuis. JEUGDDAGEN op Sint-Jozefparochie Aalst Van vrijdag 19 tot zondag 21 oktober houden de katho lieke jeugdgroeperingen gehuisvest op de Aalsterse Sint- Jozefparochie hun traditionele «jeugddagen»Wegens in terne moeilijkheden verschoof men de editie van vorig jaar, die normaal in april moest plaats vinden naar vol gende maand. Op het programme van dit achtste jeugd weekend o.m. een kabaretvrij-podium, een eucharistie viering, een kinderspelnamiddag en een eetavondje voor pluszestieners. Bedoeling is dat in dit programma elke leeftijd aan bod komt. Speeltuigen in stadspark staan er al! Zolang heeft het dus echt niet geduurd, niet? De mooie avontuurlijke ravotvriendelijke houten klim-daal- spring-glij-zwier-speeltuigen zijn er in het stadspark! Vlug-vlug naartoe, kinderen, vooraleer het er bij ons uitziet als op de Brennerpas: wit van de sneeuw. (P-d>

De Voorpost | 1979 | | pagina 17