HET WEL EN WEE VAN WILFRIED EEN VOETBALEPOS Een eksklusief vraaggesprek met vlotte jongen-spelmaker Wilfried Van Moer jjjM-».**-. sözïïrtn 40 - 28-9-1979 - De Voorpost Een stilaan grijzende beroepssporter. md Vorige week verscheen het eerste deel van de Wilfried Van Moer-story of het verhaal van een jonge man die als voetballer een schitterende karrière maakte. Meer bepaald had onze verslaggever het over de toendertijd veelbesproken transfer van Van Moer van SK Beveren naar Antwerp en later naar Stan dard Luik. Uiteindelijk verzeilde de talentvolle en haast onverslijtbare Wa- senaar in Beringen. Ook praatte Van Moer over zijn blessures, die hem voor een hele tijd van de voetbalvelden hield en zijn internationale loopbaan vroegtijdig deden eindigen. In het tweede deel wordt meer gehandeld over de toekomstplannen van het voetbalidool Van Moer, over zijn visie over sport en reklame in de sport, de levenswijze van een topatleet en de supporters. U bent nu misschien spijtig voor u een paar jaar ouder dan u zoudt willen zijn. Denkt u al aan het afbouwen van uw loopbaan? Ik ben bezig. Daar is geen weg naast. Van het moment dat ik Standard verliet ben ik eraan begonnen. Maar, ik wist dat op voorhand. Ik moet mij geen il- luzies maken. Op dat moment zat ik in een heel slechte pe riode en ik heb moeten kiezen. Ik kon daar blijven. Maar ik ben weggegaan naar Beringen. Er gens is dat meegevallen en dan de spelers ook betalen en het materiaal en dergelijke. Als een ploeg dan per jaar een miljoen of twee krijgt van een sponsor is dat natuurlijk mooi meege nomen en komt dat van pas. Is beroepssport eigenlijk nog sport? Of eerder een job zoals een andere? Ach ja, dat is een job zoals een andere. Als ge kiest voor be roepsvoetballer dan zijt ge be- roepsvoetballjjr. En dan moet ge het daar proberen te maken. Maar ik moet altijd lachen als ik heb ik nooit zoals een monnik was ik een paar kilo aangeko- geleefd. Ik heb de kerk in het men, maar die gingen er vlug midden gehouden. Als er dan af. iets was zoals een kermis of een feest of zo. Tja, dan vloog ik erin. Zo waren we in Beveren allemaal. Dat is me bijgeble ven. Kunnen er sankties getroffen worden tegen een speler? Ik heb op Standaard eens vier entwintigduizend frank boete gehad. Dat gebeurt allemaal. Nu bestaat er bij de ploegen wel een discipline die vroeger Waarvoor? niet of veel minder be- (terughoudend): Voor wat dan stond. Worden de touwen nu nu. Stop maar. strakker gehouden en kon je je kan het ons toch zeggen, vroeger gemakkelijker na een we gaan het niet verder ver match of gelijk wanneer een tellen, alleen maar in de krant pint gaan kopen? zetten .te oud voor Amerika, al zou daar voetballen geen proble zijn. (md) HG OUIMH HGUUGH. ua„ r il mijn beste kameraad vó L na de match. Maar tijdens onmisbc arena. -Als je als jonge gast in Barcelona of Madrid bent, dun ga jt stad in tot 's morgens. Als het moet langs hel venster, maar wel moeilijk als je op de vijfde verdieping je kamer hebt-. (<l J Een reportage van Jean-Pierre De Lamper (tekst) Daniel Michiels (foto's) hoor van liefde voor de kleuren en klubliefde. Die tijd is door. Zo vindt ge er niet veel meer. Misschien Janssens en Buyl in Beveren. Die jongens zijn daar opgegroeid. Maar voor de rest kijkt iedereen naar zijn zak. Als ge een paar jaar bij een ploeg speelt en er komt een andere die zegt dat ge bij haar meer kunt verdienen, dan zegt ge sorry en ge zoekt weg te gaan. Ge vertrekt, voor de tijd dat het duurt, ge voetbalt niet tot uw zestigste jaar hé? Is het als profvoetballer nodig om als een asceet te leven, of doen hieromtrent ook sprook jes de ronde? Er zullen wel jongens zijn die zo leven. Persoonlijk heb ik het nooit gedaan. Dat is een kwes tie van karakter. Ik heb nooit kunnen zeggen: ik drink geen pint of ik ga niet uit eten of ik eet Na een wedstrijd heeft niemand iets met je te maken. Ik ga van het standpunt uit dat niemand iets te maken heeft met mijn privé-leven. Natuurlijk, als ge alle dagen op stap gaat en met de meiskes loopt, dan liggen de zaken gelijk anders. Dat is ten nadele van uw fysische konditie en als ge dan niet meer mee kunt dan gaat de trainer of het bestuur automatisch zeggen: luister jongen, zo of zo hé. Maar dat is logisch, want als ze u betalen is het logisch dat ge uw werk doet. Heeft het bestuur dan zo'n vat op een speler dat het hem bij voorbeeld kan verplichten niet met zijn vrouw te slapen? In een amateursploeg niet, maar bij een profploeg wel. Bij Standard ging ik in afzonder ing. Waarom? Misschien om dat ge bij uw vrouw niet moogt Ik was vroeger altijd samen met Nico Dewalcque en we hadden twee keer training. De ochtend training was gedaan om ong. halftwaalf. Dan moesten de spelers samen eten. Maar dat eten was niet al te goed. Ik ben dan met Nico in de stad een fonduke gaan eten. Daarna een pintje gaan pakken. Maar in dat cafeetje zat nogal een schoon meiske en we bleven daar zit ten. In de namiddag was het terug training. We zouden gaan, maar uiteindelijk zijn we in dat cafeetje blijven zitten en gingen we niet. 's Anderen daags kwam de grote baas en we hadden elk (per man ja!) zo'n 22.000 frank boete, enfin, dat ging van ons loon af en bleef in de klubkas. Dat waren dure pinten. Hoe hebben ze dat ontdekt? Tja, we zijn verplicht terug naar •Als profvoetballer word je betaald om uw werk te doen.' (md) Dat is misschien ook zo bij spelers. Bij Beveren is Schön- berger weg en de ploeg draait niet meer zoals vroeger. Normaal mag dat niet, maar het is zo. Zeg, 't is niet voor 't een of 't ander, maar zijn er met prof voetballen werkelijk for tuinen te verdienen? (doodserieus) Fantastisch veel geld. Diegenen die er mee stoppen moeten nooit meer iets doen(barst dan in lachen uit) Maar allee, dat kan toch niet. Dat is te absurd. Wij ver dienen onze kost als profspe ler, maar diegenen die van het buitenland komen verdienen meer. Die mannen verdienen het meest. Een Belgische spe ler wordt natuurlijk minder be taald dan een buitenlander. Er zijn veel voetballers die naar Amerika gaan aan «soc cer» doen. Nederlanders met name Ze hebben gelijk, moest ik drie vier jaar jonger zijn vertrok ik ook. Maar ik ben te oud gewor den. Kreeg je al aanbiedingen uit Amerika? Ik ben vorig jaar naar New York geweest. Ik ben daar alles eens gaan bekijken. Maar pfff, als ge 23-24 jaar zijtGe moet dan zes maanden wegblijven en ge hebt hier een zaak. Dat brengt de zaken in onevenwicht. Maar moest ik jonger zijn dan zou ik als ik de kans kreeg want het hangt allemaal af van de ploeg waar ge bij speeltwel probe ren. Het zou geen enkel pro bleem zijn. zegden ze dat ik op Standard moest gebleven zijn. Mis schien, ik kan dat wel aanne men. Maar ik moet voor mezelf uitmaken wat ik het beste doe. Ik geef het toe, het is misschien verkeerd geweest. Zoals ik nu speel kon ik op Standard ook nog mijn plan getrokken heb ben. Maar ik koos voor Berin gen. Daar is in de voetballerij geen ontkomen aan. Ge kiest of ge deelt. Basta. Denkt u aan een loopbaan als trainer? Ja, ik kan niet stoppen met voetballen. Ge zegt niet van vandaag op morgen dat ge niks meer doet Een profvoetballer is hier nogal een vedette Wat is «vedette»? Dat is alle maal relatief. Het gaat allemaal voorbij. Twee drie jaar zijt ge de vedette en dan zien ze je niet meer staan. Ik ben daar nooit blijven bij stilstaan. Als het slecht gaat laten ze u vallen ge lijk een steen. Daar moet ge realist in zijn. «Ze», dat zijn de supporters en misschien ook de mana gers? Wij hebben geen managers. Nochtans hebben de meeste ploegen iemand met «mana ger» op zijn kaartje Ik bedoel met managers ie mand die werkt met een speler, die die speler verkoopt enzo voorts Als ze je verkopen dan is daar veel geld mee gemoeid. Daar is inderdaad een hoop geld mee te verdienen. Er zijn in de sport verschil lende hete hangijzers, ook in het voetbal. In Nederland deed men onlangs nogal woest over shirtreklame en wat weet ik nog allemaal? Shirtreklame is ergens nodig Hier in België toch, omdat de ploegen veel geld kosten om ze te kunnen onderhouden. Als de ploegen niet gesponsord wor den kunnen ze niet blijven be- staan. Ge moet eerlijk zijn. De ~lk heb nooit als een monnik geleefd. Als er een feest of een dag van vandaag kost een en kermis was vloog ik erin(dm) ander heel veel geld. Ze moeten Ik zie het niet meer zitten om naar Beveren te gaan.' (md) geen frieten of ik ga om tien uur naar bed. Ik heb ergens een middellijn getrokken. Ge voelt dat aan uw eigen. Als ik goesting rant te gaan, dan doe ik dat. Ik kijk naar niks. Maar ge moet de kerk in het midden houden Hebt ge daar geen last van? Neen. Ook niet qua gewicht. Geen last met het eten en zo. Met drinken, ja, daar moet ge mee oppassen. Maar een pint gaan pakken na een match of in de week. Och kom, wij zijn al lemaal geen heiligen. Zo gaat het. Er zijn misschien wel jon gens die zo leven, maar ik ken er zo weinig. Jean Janssens misschien? Misschien, ik weet het niet. Ik ken de levensstijl van Jean niet. Ik ben al elf jaar in Beveren weg. Ik denk dat die jongen waarschijnlijk een beetje te se rieus geleefd heeft, anders zou hj niet meer kunnen wat hij nu kan, maar ik heb dezelfde leef tijd. Ze kunnen dat misschien van mij ook zeggen (je ziet aan het gezicht van Van Moer dat hij dat laatste niet meent Je geeft praktisch toe dat je serieus moet leven om lang te kunnen voetballen. Dat niet, misschien omge keerd. Ik ben vierendertig en speel nog in ere-afdeling. Toch slapen de nacht vóór de match. Maar dat is zever. Wanneer is het slecht? Dat is allemaal rela tief. De ene zegt dat ge geen betrekkingen moogt hebben de nacht voor een match, en de andere stelt dat het slecht is twee dagen vóór de match. Maar als ge in forme zijt, dan moogt ge alles. Dan moogt ge twee uur voor de aftrap nog be trekkingen hebben en ge zult nog lopen als een gek. Maar als ge niet in forme zijt dan kan het minste je raken Maar wat is forme? Ik heb daar altijd naar gezocht. Ge kunt vijf zes weken aan een stuk spelen en nog eens spelen en dan voelt ge u stillekes afzwakken. Maar dat afzwakken moet ge opvangen op een zekere manier Door meer of minder te trainen, tot ge er weer terug zijt. Het is al lemaal zo relatief. Er is in voetbal ook een dood seizoen. Wat doet gij dan? In een profploeg hebben we maar drie weken tot een maand vakantie. Dan krijoj ge ook nog papieren mee waar op staat wat ge moet doen en laten. Ge moet niet overdreven veel doen, maar ge moet bezig zijn. De ene doet dat, de andere niet. Ik heb tijdens de vakantie nooit iets gedaan. Vakantie was voor mij vakantie. Ik ging drie weken in de zon liggen en at goed. Als ik dan terug moest gaan trainen het plein te gaan. Ons materiaal ligt daar. En ge moet om drie uur present zijn, want dan be gint de training. En wie was er niet? Van Moer en Dewalcque. Maar dat is maar één keer ge beurd zulle, de boete was te zwaar. Daarom hebben ze die boete zo hoog gezet: ge doet het dan geen tweede keer. Zijt ge verplicht die boete te aanvaarden? Dat staat in uw kontrakt hee, ge zijt prof. Daar staan clausules in van zoveel voor dat en zoveel voor dit. Maar ze straffen niet graag en dat wordt laat me eerlijk zijn weinig gedaan. Maar als ge een training over slaat, 's morgens bievoorbeeld omdat ge niet uit uw bed kunt, dan is dat zoals ge naar uw werk gaat. Als ge niet gaat wer ken moet ge ook een briefje hebben van de dokter. Dat is bij ons hetzelfde. Wij zijn wel vrijer dan iemand die elke dag moet gaan werken. Wij hebben een schoon leventje. Nu is dat al veel verminderd, maar vroeger was dat echt fantastisch. In het buitenland had ge de sjiekste hotels. En eens de match ach ter de rug, in Barcelona bij voorbeeld, dan ging je de stad in tot 's morgens. Het hangt er natuurlijk allemaal vanaf welke trainer je hebt. Ge kunt een trainer hebben die na het eten zijn jongens toelaat eens een blokje om te wandelen en ging ik ook door hoor, ge daarmee gedaan en naar de gene schrik hebben. Dan kamer. Maar dan kropen we Pol wel door het venster. Maar als en ge op het vijfde ligt, is dat al match gingen wij erop af. moeilijker. Daar moeten wij niet toch normaal. Waarom voor liegen, dat is een feit. Ik mij laten doen? Dat is kom daar eerlijk voor uit. Maar gek. Als wij tegen Hasselt ik spreek nu meer van de natio- len, dan zijn er sommige siL nale ploeg. Daar speelt ge uw porters die zeggen ge hebt match en het is gedaan. De zaak in Hasselt en ge trainer liet ons altijd vrij. Wij ven van die mensen. Ik vind waren gasten van in de twintig te gek. Ik word betaald do R jaar en dan moet ge weten wat Beringen en dan speel ik vo ge moet doen <yi laten. En als je Beringen. je dan de kans krijgt in Barcelonaki of in Madrid, dan moet je toch Hoe ziet u de supporters. eens gaan zien hé. Hoeveel keer Een supporter is komt ge daar? Natuurlijk waren Dat is een feit. Maar ik «js er ook wel jongens die in hun niet, ik heb misschien een sj bed kropen. Ik op het laatste ciaal karakter. Ik heb het i ook. altijd zo voorgesteld: als goed speelt, dan is het van li Met een nationale ploeg spe- jeej a||ejj Als ge dan sle i len is toch niet makkelijk. Ge speelt dan roepen ze: ga speelt met diverse mensen uit p|ejn af en blijf van die bal, even diverse ploegen. Er is feri ajs er dan iemand in wel een gezamenlijke train- café komt die zegt; Van ing, maar toch, ge zijt niet op ge zijt geen k|oten mekaar ingespeeldzeg jk tegen dje meneer Normaal niet, maar wij hebben gelijk heeft en dan is de disk*1 indertijd toch wel goeie resulta- sie voorbij, ten behaald; betere dan dat ze nu behalen. Ge moet daar ook Gij trekt u weinig aan van een beetje geluk in hebben. Als tiek? ge vijftien spelers neemt moe- Neen, ik trek me niets i ten het stuk voor stuk goeie Vroeger had ik totaal geen zijn. Indertijd hadden wij dat. blemen. Maar mijn café is Wij zijn toch ook naar Mexico lokaal van de voetbal van geweest, mijn mooiste herin- se|t. wij hebben daar een nering. Lambert, Van Himst, keer moeten tegen de «Puzze» (Puis), ik, wij voel- dan kwamen ze binnen met den mekaar aan. Dat is interes- blabla. Maar santer. Ge moet de juiste inge- ter? Hij betaalt de steldheid hebben. steunt de ploeg. Moest Komen de spelers van de na- ™e!hziin' „dan iS "l P'°e! ben zij het recht om te Neen, degenen van dezelfde ploeg natuurlijk wel. Maar er V0Btba||Br spelen er bij van Beerschot, van soort akteur dje zjjn sh01 Brugge, Anderlecht en zo en voert? wanneer ziet ge mekaar? Als ge n tegen mekaar speelt. En dan is Da s 2eker Wl' rJ10eten het voor de punten, boem show brengen. Het is nog boem derdoor. Als ik indertijd |Je Romeinen in de tegen Van Himst speelde, dan niet 20 er9- maar toch

De Voorpost | 1979 | | pagina 40