'uivering van Dender log niet voor morgen .i.G. start nieuw werkjaar achend geven start aktie enaltybokaal groot Aalst ARENTWIJNDERDAG TE AALST KRAANTJE Vlaamse Wijngilde proefde SJ 'ifnr A KBG-bestuur van het artondissement Aalst pakt dit jaar een planning en doelstellingen uit, die lovenswaardig zijn. «ijls worden ten onrechte, de gepensioneerden beschouwd jeïsoleerden, die buiten de maatschappij staan. Gelukkig i de meeste «jonge» mensen in dat deze «ouderen» niet md zijn aan hun wereld en op sommige vlakken nog een beeld kunnen zijn van hoe het eigenlijk wel moet loofddoelstelling van het jnde werkjaar bewijst deze ite aanpak. Het zijn de ge- oneerden zelf die de ver- jamden in rusthuizen (en ent er zo geen?), de min- iliden en de zieken zullen ïken om ze in hun organi- te integreren. Ook deze en zullen opgenomen en in alle aktiviteiten. Dat aktie veel voorbereidend vraagt van alle leden is Ijk. geljnieuw werkjaar vol drukke riteiten staat voor de deur. er al heel wat plannen ge- ed worden om er het beste te maken, hoeft geen be- insdag, 19 september te 19 uur, hield een afvaardiging n Levensvreugde en Schoonderhaege een perskonferentie l e vergaderzaal van kafé 't Landhuis op de Grote Markt erband met de aktie «Lachend Geven» aan gezinsver- ■ende tehuizen Levensvreugde en Schoonderhaeghe. Onder het motto «Het tehuis, een thuis» zal vooral aandacht besteed worden aan deze ge pensioneerden en bejaarden in de rusthuizen. De Katolieke Bond der Gepensioneerden zal met al haar leden samen onder zoeken, hoe er best een band kan gelegd worden tussen de leden van de plaatselijke K.B.G.-afdelingen en de ver eenzaamde zieken en minderva- liden in de bejaardeninstellin gen. Er wordt niet alleen wat verwacht van de afdelingen waar een bejaardentehuis is, maar ook van de andere afde lingen. Diavoorstellingen en voor drachten zullen aanleiding zijn om deze punten te bespreken en de gepaste besluiten te trek ken. Naast de jaarwerking gaat de aandacht naar de verdere uit bouw van de hobbyklubs onder de leiding van verbondsonder- voorzitster Maria Coppens. Hobbykursussen te Aalst in het Groen Kruis start een eerste kursus voor plaatse lijke verantwoordelijken op 3 oktober. Er zijn 12 lessen die eindigen op 19 maart 1980. Danskursussen Op 9 oktober te 14 uur vangt te Aalst in het Groen Kruis een lessenreeks aan van 10 namid dagen voor gevorderden onder leiding van mevr. Lucil De Brauwer. Op 9 oktober te 16.30 uur gaat een nieuwe lessenreeks door voor beginners onder leiding van mevr. Nora Van Keymeu- len, verbondsvoorzitster. Al deze kursussen gaan door onder de auspiciën van de Sek- tor Derde Leeftijd van het mi nisterie voor Nederlandse Kui tuur. Tenslotte is er nog een kursus voor reisleiders «ééndagsrei- zen» in samenwerking met Va kantiegenoegens. Deze kursus van 5 lesnamidda- gen start op maandag 5 oktober te 14 uur in het Groen Kruis te Aalst. Belangstellenden voor deze kursussen kunnen kontakt opnemen met het Verbondsse- kretariaat K.B.G.Sint- Jorisstraat 26, 9300 Aalst. tel. 053-21.39.61. VERBONDELIJKE K.B.G. STUDIEDAG Donderdag 18 oktober te 14.30 uur gaat er te Lede in de Volks kring voor de leden van de kleine besturen van alle KBG- afdelingen een startdag door waarop de komende jaarwer king onder het motto «Het Te huis, een Thuis» speciaal zal belicht worden. Ook zal speciale aandacht be steed worden aan de eigen kur sussen en aktiviteiten, evenals aan de Nationale K.B.G. Lour- desbedevaart. MEER DAN 14.000 LEDEN Het Kristelijk Verbond van Ge pensioneerden telt thans 67 af delingen in het arrondissement Aalst met samen mmeer dan 14.000 leden. Op de startdag te Lede worden meer dan 300 be stuursleden uit de afdelingen verwacht om samen het pro gramma te behandelen. Er zal een gelegenheidstentoonstel ling plaats hebben van alle hui dige hobbytechnieken die in de afdelingen door ervaren hob bywerkers kunnen aangeleerd worden, ook in deze waar nog geen hobbyklub werkzaam is. G.V.D.B. int 10* jkjEUR OF STREKKING tfLEN GEEN ROL onmiddellijk opvalt, en chien bij sommigen de ibrouwen zal doen fron- is het samenwerken van verenigingen die kwa cking tegenover elkaar Twintig jaar geleden zo'n aktie onmogelijk nen doorgaan hebben, laag, de dag is het maar dat een samenwer- tussen een «Katholieke» lofficiële» (what's in a vereniging tot stand 'O Want, zijn de problemen van deze gehandikapten niet de zelfde? Hebben ze beide geen nood om een menswaardiger bestaan te krijgen? Gelukkig hebben beide verenigingen dit inge zien en stellen de gehandicapte centraal, boven alle moge lijke kleuren of strekkingen. BETER LEVEN GEVEN Iedereen herinnert zich in 1975 nog de aktie Beter Leven Ge ven». Een aktie die op natio naal gebied gevoerd werd en 45 miljoen frank opbracht. Vandaag, 19 september 1979, dus vier jaar later, hebben zo wel Levensvreugde als Schoonderhaege nog geen frank gezien. Het hen toege wezen bedrag, 1 van de op brengst, wat nu reeds een som van 700.000 F vertegenwoor digt (rente), kan slechts ver kregen worden op voorlegging van fakturen. En het is juist daarom dat bei den nu zelf met een gemeen schappelijke aktie beginnen. Niet om de nationale aktie tegen te werken, wel om het geslenter van de nationale ak- ties te ontwijken! LACHEND GEVEN De gehele aktie «Lachend ge ven» gaat door op 26, 27 en 28 senavolging van de organisatie van een penaltybokaal npr de Wijksportraad van Hofstade, organiseert de Jlsterse Sportdienst en het Sportkomitee, in samen- •king met de overige wijksportraden, een dergelijk i. Wie kan er aan deelnemen? Alle jongens en meis- tussen 8 en 16 jaar van Groot Aalst plus al diegene, schoollopen in Groot Aalst. Vooreerst worden de deel nemers onderverdeeld in 4 leeftijdsgroepen: kategorie I: geboren in'71, '70 en '69 kategorie II: geboren in '68 en '67 kategorie III: geboren in'66 en '65 kategorie IV: geboren in '64 en '63. De kategorie I zullen, zowel de jongens als de meisjes een slalom tussen 4 palen, dienen uit tevoeren, met de bal aan de voet; verder te 7 P 2 n 1 '®1 deelnemers worden 7 fdeeld over de verschil de wijksportraden, die '°$aan voor de organisatie so) de préselekties. De 5%ens en meisjes die wo- tcji in Groot Aalst, worden ö'/jedeeld in hun respektie- ivéijke wijksportraad, vol- 3itns hun woonplaats. DO S'^ van buiten Groot Aalst iyeJen behoren tot de Wijk- 1 oprtraad, waarin hun Tijfcool gelegen is. o4t krijgen de deelnemers 30 opdracht? lopen tot aan de penaltystip en van daaruit trachten te skoren. Een bijkomende in teressante bepaling is dat in het doel 2 palen aange bracht zijn'op een breedte van 3 meter. Indien de deel nemer, de bal tussen deze palen schiet, krijgt hij (zij) 5" boni. De bedoeling is om in de kortst mogelijke tijd 3 doel punten te skoren met een maximum aan tijd van 3 mi nuten. Voor kategorieën II en III komen er 6 hindernissen aan te pas en dient het schot te vertrekken van vóór de grote backlijn voor de jongens, en dienen de meis jes slechts 4 hindernissen te nemen, doch ook te scoren van buiten het strafschop- oktober. Op vrijdag 26 oktober gaat in de zaal Madeion (gratis ter beschikking) een bonte avond door, de aktie zal een door de bezoeker zelf te bepa len inkomstgeld ontvangen en krijgt verder nog een percen tage op het verbruik. Zaterdag 27 oktober zal op onze markt, ter gelegenheid van de «aankomst» van de Sint een tweede luik van de aktie doorgaan. Aan dit deel werd ook de deelneming van be paalde karnavalgroepen be loofd en zullen de leden van het schepenkollege, samen met «een» minister de aktie steunen. Het tweede deel van deze aktie houdt naast het rondgaan van vrijwilligers (worden nog steeds gevraagd) met steunkaarten van 50, 100 en 500 frank en op voorhand ingevulde overschrijvingen (aftrekken van de belastingen) een zangnamiddag in, met of zonder vedetten. Deze aktie zal zondag verder gaan en ook tot de randgemeenten uitge breid worden. ■ne! gebied. Voor de oudste categorie is er nog een bijkomende moeilijkheid voorzien deze, dienen na de 6 hindernis sen, de bal nog over een bank te liften, alvorens op de grote rechthoek af te stormen. Wanneer gebeuren de pré selekties? Op een zaterdag, een zondag of een woens dagnamiddag tussen 6 ok tober en 10 november 1979 op een terrein, gelegen in de Wijksportraad. De drie beste tijden per ka tegorie zullen overgaan naar de halve finales, die op 10 november 1979 zullen doorgaan op de terreinen van de Osbroeck. Van deze halve finalisten gaan eveneens de 3 beste tijden van de onderschei denen ieeftijsgroepen over pe 0 7 het antwoord op een parlementaire vraag van de Zeelse itor Etienne Cooreman (CVP) kan men afleiden dat de ering van het Denderwater nog niet voor de liddellijkc toekomst is. (ekende senator vroeg Minister Galle (van het Vlaamse rest konkreet welke de timing van de verschil- e zuiveringsstations langs de Dender. Tevens wou hij timing kennen van de verschillende zuiveringssta- langs de Schelde in het arrondissement Dender- ide. :ijn antwoord, dat zopas volgende faktoren: de be- e Parlementaire Vragen schikbare kredieten, de om- Antwoorden verscheen, vang van de potentiële ver- kt minister Galle voor- ontreiniging, het onmiddel- op dat voor de ver- lijk zuiveringseffekt en het ilijking van de ver- huidig stadium van het pro llende projekten reke- jekt. wordt gehouden met Hierop steunend werd vol- 3 al gende voorkeur van verwe zenlijking opgesteld: voor de Dender: Aalst, Ninove, Den derleeuw en Geraardsbergen en voor de Schelde in het arrondissement Dender- monde: Dendermonde zelf, Hamme, Overmere, Zele en Berlare. De werken behelzen telkens een aantal koliekto ren en de rioolwaterzuive ringinstallaties en zijn uiter aard over een aantal jaren «Derhalve is het moeilijk een planning gespreid over meerdere jaren definitief vast te leggen» aldus letter lijk onze Aalsterse minister in zijn antwoord. Binnen de perken van de begroting wordt voor 1979 een krediet voorzien voor een koliektor te Aalst, een koliektor te Dendermonde en de zuiveringsinstallatie te Berlare. Tevens zijn diverse verbeteringen voorzien. Tot slot herinnert Mare Galle eraan dat wat het bekken van de Dender be treft op het grondgebied van het Waals Gewest,dit gezien de regionalisering van deze materie buiten zijn bevoegd heid valt. Wie tussen de regels leest van dit nogal ontmoedigend ministrieel antwoord, kan onmiddellijk besluiten dat de zuivering van het Dender water niet binnen de eerste jaren te verwachten is. Het duurt immers jaren vooral eer alle kolletkoren aange bracht werden, en dan dient nog gestart te worden met de bouw van de zuiverings stations zelf. VEHE )ir Taterdag 20 oktober wordt weer de GARENTWIJN- 1SDAG, de dag van tekstielarbeiders, gevierd, nagedachtenis van de in het afgelopen werkjaar irleden leden Willem De Vos, Romain Keymeulen, n-Baptist Neyrinck, Willem Monsieur en Jan Van ren,er worcjt te 11,15 uur in de St.-Jozefkerk, Esplana- lie in te Aalst, een H. Mis opgedragen, arna in de Feestzaal FFR dit in een humoristisch iket met aspergeroom- nummer. 'P, gevogeltepasteitje, Tot slot van deze feestna- dstong, madeirasaus en middag speelt Louis Ver- tetten en mokka met moesen op zijn ultramodern r ®k met daarbij uiteraard Hammond - orgel. In de loop van de namiddag r j attraktie, na de Maria zullen eretekens worden Ishow van verleden jaar uitgereikt. Het'arbeidersere- waarschijnlijk volgend teken 2e klas aan Flori- r wordt hernomen, komt mond Haeck, 1° klas aan de internationaal - be- Jean Lauwereys, de gou- nde telepaat - helder- den medaille in de Orde tijn "de Jim Murray. Met Leopold II aan Albert lief foazingwekkende expe- Steenhaut en de gouden ngs nenten brengt hij de toe- medaille der Kroonorde aan houwers in vervoering en Juliette Van Cauter en Jeanne Van der Eecken, bei-, den met 40 jaar dienst. Te 17 uur volgt dan een ge zellig samenzijn met het amusementorkest «The New Star Lines». In te schrijven bij Mw Mal- vina Rimbaut, Dender- mondsesteenweg 143 of bij A. De Luyck, Dendermond- sesteenweg 79 (053- 21.50.80). Gepensioneer den die zich moeilijk kunnen verplaatsen worden gratis afgehaald en naar huis ge bracht. De FFR-Vriendenkring heeft ook nog andere aktivi teiten op het getouw. Op zondag 4 november is er het St.-Maartenfeest voor de kinderen geboren tussen 1.7.67 en 30.6.76, uiteraard kinderen van leden. Attrak tie van dit familiaal feest is «Nonkel Alladin» met zijn poppenkast. Hij brengt «St.-Maarten op ronde». Tijdens dit feest, in de refter der bedienden, Belotters- wedstrijd met 2.500 frank vooruit. Op zondag 7 oktober is er De Vlaamse wijngilde organizeerde vrijdagavond een wijnproefavond in de bovenzaal van de Borse d'Amsterdam, DOEL Het geld wordt integraal en zonder ook maar 1 frank on kosten besteed aan het voor opgestelde doel; gezinsver vangende tehuizen voor onze niet-werkers. Deze mentaal gehandikapten zullen niet deelnemen aan een kompe- tieve produktie, maar in een kreativiteitsatelier werken op een non-produktieve basis. In Schoonderaege gaat in deze richting gewerkt worden op een boerderij omdat daar meer afwisselende mogelijkheden aan bod komen. Bij Levensvreugde gaat het tweede gezinsvervangend te huis gebouwd worden. In beide gevallen gaat het hierom bedragen waar miljoenen mee gemoeid zijn en de instellingen zelf een twintig percent moe ten opbrengen. De aktie die zeker de 11.11.11 -aktie niet in de weg wil staan, hoopt de mensen te kunnen sensibiliseren voor de problemen in eigen streek. G.V.d.B. Graaf de Ligreis (Frankrijk) eigenaar van Chateau Soutard kwam persoonlijk zijn verschil lende wijnen voorstellen. naar de finale, die eveneens zal plaats vinden op de Os- broekterreinen. In de finale krijgen de deel nemers echter nog een bij komende proef te verwer ken, namelijk het trappen van 5 strafschoppen en in het doel staat een bekend doelwachter. Er wordt hier voor uitgekeken naar de Eendrachtdoelman, Jean Trappeniers. Dat deze organisatie heel wat medewerking vereist, lijdt geen twijfel. Daarom worden alle leden-klubs van de respektievelijke wijk sportraden, verzocht kon- takt op te nemen met hun bestuur, teneinde een defi nitieve samenstelling te kunnen maken van officie- len (scheidsrechters, tijd opnemers, ballenrapers, enz Armand Van Hauwermeiren dan een wandeltocht te Vierves, een dorpje bij Cou- vin in Tussen-Samber- en-Maas. Afstand 13 km. Niet-wandelaars verblijven te Philippeville of rijden naar het meer van Virelles of wa gen een sprongetje naar Frankrijk, nl naar Givet. LH Kom eens hier en kijk eens roept mijn vrouw: de kraan lekt. Ik kom dus hier en kijk eens. Wat denk je vraagt ze. Dat de kraan lekt zeg ik. 't Is raar maar er zijn dagen dat er maar vier woorden nodig zijn om teveel te zeggen. Nu moet ik eerst kwijt dat wij in de bad kamer een pracht van een kraan heb ben. Eigenlijk twee, dat heeft als voor deel dat er zeker en vast altijd een aan de loop is. Uithet buitenland komen ze, ver guld of verchroomd, weet ik veel, met hefbomen die moeten overgeschakeld worden als de versnellingsbak van een woestijnjeep. Meteen beetje geluk spuit het water dan in milde beken de kamer door. Die spullen zijn eigenlijk een erfe nis van de architekt, die zich met onver droten moed tijdens mijn bouwdagen uit sloofde om mij elke avond opnieuw we nend en krijtend in bed te laten vallen. Je moet bij de Italiaanse kranen nooit naar het geld kijken zei hij. Naar de lires hebben we dus niet gekeken, naar de liters al dikwijls. En wat ga je doen vraagt mijn vrouw. Mocht het nu vakantie zijn zeg ik, ik ging een maand naar zee, en nadien een maand naar de Ardennen. Er zou wel een of andere brave ziel zijn die het alle maal voor mij oplost. Mijn grootvader, die tijdens zijn leven geen moer verlegd, en geen bal uitgevoerd heeft, maar als com pensatie daarvan wijze dingen aan de lopende band spuwde, mijn grootvader dus heeft mij tijdens zijn laatste snikken toegefluisterd: kom nooit aan een kraan die lekt, of een vrouw die weent, wantje maakt het daarmee alleen maar erger. Ik bel dus de loodgieter, want ik zweer je als ik in mijn kop gestoken heb, dat ik niets doe, dat ik niet meer te stuiten ben. Vandaag niet zegt hij, maar morgen zonder fout, in de late namiddag, zo rond zes uur. Zou je het tot dan nog kunnen redden? Ik kijk dus nog maar eens goed. Er is al wat opening gil ik, maar als we niet te hard gaan duwen, verliezen we mis schien niet alles. Kom toch maar zo snel mogelijk op! Ik haal dus zwaar bier in huis, leg de rode loper uit, stop de kinderen in het tuin huisje en nagel de deur vast, spuit een bus dennegeur leeg in de badkamer, ga naar de bank om twee maanden loon, en raad eens wie er om zes uur aan mijn deur staat? Niemand. En ik weer aan de bel. Vergeten? roept zijn vrouw. Hele maal niet. Met de auto naar de keuring is hij. Dat moet ook gebeuren hoor meneer! Hij komt toch morgen vraag ik in al mijn eenvoud. Natuurlijk zegt ze, als hij iets belooft, doethijhetook. Rond zes uur, wat zeg ik, rond vijf uur al. Ik weer met de loper, de spuitbus, de sigaren en de bloemen aan de slag, en raad eens wie erom vijf uur aan mijn deur staat? Niemand. Weetje aan wie ik kop noch staart krijg? Aan de schoolmeesters. Je leest regel matig dat er geen kinderen meer zijn, en dat de scholen moeten sluiten omdat er geen meer gemaakt worden. In de fami lie van de loodgieter alleen al zijn er op een korte maand vier geboren. En de natuur bleef prachtig in evenwicht, want er waren ook vier begrafenissen. En de toekomst ziet er bijzonder rooskleurig uit, want er waren ook nog drie huwelijken. En een keer kon hij niet komen omdat zijn tante-nonneken, Soeur Marie-Cole, die altijd de boodschappen voor het klooster ging doen, een overval gepleegd had, en naarZuid-Amerika gevlucht was. En een keer is zijn oom die tachtig jaar gele den naar Canada uitgeweken was, en nu per fiets de wereld rondreed, drie dagen komen uitslapen. En hij is ook twee keer gewoon thuis gebleven, omdat de schrijnwerker ging komen, en zich niet liet zien. En intussen de kraan maar lopen. Ik heb alles geprobeerd: gesleuteld geduwd, gewrongen, overmept, overlezen, over- beten, met de voorhamer opgezeten, niets hielp, niets. Ik heb er ten einde raad, maar een punt achter gezet, of ik was nog in de coma gevallen. De kraan droop, en ik af. En wie staat er een maand later voor de deur, zonder dat ik gebeld heb. Raad eens? De onderpastoor. En die is nog maar pas weg of de loodgieter valt binnen. Het moet een ijzersterke vent zijn, want je mag op zijn gezicht helemaal niets van de vele schokkende gebeurtenissen die hij meegemaakt had. Je hebt toch men sen met een karakter als een aflooppijp. We stappen dus de badkamer binnen, en wat zie ik? Na weken en weken, komt er plots geen lek meer uit de kraan, geen lik, geen stip, geen druppel een paarde- vlo groot Ik kan mijn kop wel in mijn broekzak steken. Hij gaat intussen de kraan te lijf, hij hefboomt en zwiert, dat ik me afvraag waar hij de tijd, en ik het geld haal. Hij speelt er een toccata, een fuga en een fuga magister op. Geen knop water valt nog. Het enige dat nat is in de hele kamer zijn mijn ogen. Meneer zegt hij, ik heb tijdens mijn hele leven nog nooit zo'n goeie kraan gezien. Weetje wat mijn grootvader zali ger altijd zei? Nee zeg ik want had ik ja gezegd, dan was dit verhaal uit. Kom nooit aan een lekkende kraan en een wenende vrouw, want dat gaat toch vanzelf over! zegt hij.' En we kijken allebei naar elkaar. En ik denk ineens aan grootvader, die wijze dingen aan de lopende band spuwde. En blijkbaar af en toe wel een bal uit voerde. Fr. Caudron

De Voorpost | 1979 | | pagina 7