Sportploeg Aalsterse spuitgasten met zilver en brons op ereschavotje Aalsterse Denderruiters: 20 jaar in galop AALSTERSE BALBOOGSCHUTTERS SCHOTEN ZICH IN DE KIJKER Anti-rookweek kende groot succes Grootkeukenkoks verenige t SI ui i Het ligt ons nog allemaal heel goed in het geheugen toen de sportploeg van onze spuitgasten ter gelegen heid van hun prestaties te TRENTO, Italië op het stad huis ontvangen werden. Ze misten toen nipt goud, maar de ontvangst dit jaar na hun suksessen gedu rende de Oostenrijkse brandweerspelen zullen we ons nog lang verheugen. Onze spuiters kunnen bo gen op een reputatie die er niet om liegt: reeds in 1890 behaalde de ploeg op de na tionale en internationale wedstrijden te Schaarbeek hun eerste suksessen. Een eerste en een tweede plaats. Tijdens de wedstrij den van 1936 op de Werf te Aalst met een deelname van 108 binnen- en buiten landse ploegen verdedig den ze een eervolle wijze onze stadskleuren. 1954 betekent een beker tijdens de wedstrijden te Ninove. 1966 een andere belang rijke ontmoeting tijdens de internationale sportwed strijden te KARLOVAC en tevens een aansporing om zich meer en mee op inter nationaal vlak met andere ploegen te meten. Men ging er keihard tegen aan: wer ken en trainen, trainen en werken. Toch moest het nog 11 jaar duren vooraleer men van een werkelijke doorbraak spreken kon. De wisselbeker van provinciaal kampioen wordt hun defini tief bezit n overwinningen in '69, '70 en 71De twee vol gende jaren zijn minderge- lukkig maar toch wordt er onverdroten en met een nooit aflatende ijver en moed verder gekampt. Lui tenant RUYSSINCK en Korporaal Willy ALLOO vormden hier de stuw kracht. Men gaat zich meer en meer toeleggen op strengere en meer nauw keurige oefeningen. Hun in zet blijkt niet tevergeefs. Reeds na enkele tijd boekt men resultaten: 1974 provinciaal kampioen te Oudenaarde in de reeks A en eveneens in dit jaar Be lgisch Kampioen te MOL. De zegevierende sportploeg van de brandweer werd ontvangen op het stadhuis, na hun prachtprestatie in Oostenrijk. (Erik) 1975, een tweede plaats tij dens de provinciale wed strijden te Deinze, en nog maals de Belgische kampi- oenentitel te LANDEN in de reeksen A. In 1976 richt de federatie haar eigen wedstrijden in voor twee provincies. Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de brand weerdienst wordt'de wed strijd in Aalst gehouden. Het Aalsterse korps stelt zelfs een prachtige gebeeld houwde wisseltrofee ter be schikking. Verbeten spant men zich in om hem in Aalst te houden: een tweede plaats was het resultaat. Hun prestaties gaan echter niet ongemerkt voorbij, en op de spelen van de Neder- oostenrijkse kampioen schappen te Waldhofen van 3 juli 1976, waaraan niet minder dan 1600 deelne men, leggen zij de basis voor hun deelname aan de wereldkampioenschapen van 1977AALST behaalt er een bronzen medaille en bevestigt zijn topklasse. 1977 betekent ook een deelname aan de interna tionale wedstrijden in TRENTO, ingericht door het C.T.I.F., en waaraan alleen de beste, de allerbeste deelnemen. Het goud werd nipt gemist en men moest zich met zilver tevreden stel len. Het stadsbestuur wist echter de inspanningen naar waarde te schatten en ontving de ploeg, als dank vanwege alle Aalstenaars, op een korte receptie. Dat ze zich gewaardeerd wisten kon onze spuitgasten slechts aansporen tot gro tere inspanningen. Aan passingen van de nationale reglementering op interna tionaal niveau, verplicht onze ploeg deel te nemen met twee ploegen: reeks B met ouderdomspunten en reeks A zonder ouderdom spunten. Dit bracht een vol ledige verandering in de ploegenopstelling met zich mee die slechts kon opge vangen worden dooreen in tense training en de uitzon derlijke inspanningen van de sportofficier en de sportmonitor Hun eerste tests klaar waren voor inter nationale meetings. De Landsfeuerwehrtag waar ze zich dienden te me ten met 24 ploegen die reeds op diverse spelen goud haalden bevestigde hun klasse: beide ploegen keerden met zilver naar Aalst terug. Ze weten nu dat ook het goud in hun bereik ligt. In Poperinge waar het kampi oenschap van de beide Vlaanderen betwist wordt haalt de B-ploeg haar slag thuis en werd Algemeen Kampioen. Ploeg A stelde zich tevreden met een mooie ereplaats. Te Roeselare eindigt de A-ploeg op de 2-de plaats en de B-ploeq wordt na een nek:aan-nek race eindelijk met'goud beloond. De internationale wedstrij den te Galneukirchen, Opper-Oostenrijk, bete kende meteen de bekroning van jarenlange inspannin gen: de hoogste in deze wedstrijd te halen trofee, namelijk de zilveren medail le, werd hier veroverd. Ze werden hierdoor één der weinige Belgische ploegen die deze medaille bezitten. Dat dit voor het stadsbe stuureen reden bleek om zijn medewerkers op een recep tie te eren ligt meer dan voor de hand. De door onze spuitgasten (beha overwinningen), zijn toevallige suksessen, wel een verdiende be ning die nu bevestigd gekonsolideerd werd. Hun prestaties zijn e belangrijk, ook al gaat hier om niet-professioné f sport. Een amateursspi mn vraagt soms om duidelijl m inspanningen dan de b nir roepssport. Ondanks het feit dat lst Aalsterse Brandweerkoi de laatste jaren ingrijpen veranderingen moest dergaan, die niet van ajT], waren om de menselijke^ laties en de korpsgeest verbeteren, bleef het 6 echt «team». Als Aalstenaar kan ik slechts verheugen dat I*1 over een dergelijk «team. 101 geval van nood kunnen I 'st schikken. Hun sportivi "r zal zich zeker kenbaar n ,11, ken in hun reddingswerk diverse opdrachten. Mog ze op de ingeslagen v« st genoeg stimulansen vine e(j om het vol te houden, en komende jaren hun klub kaal volstouwen met mi en meer gouden bekers R he Ter gelegenheid van hun twintigjarig bestaan, werd op zondag 23 september, de Aalsterse ruitersvereniging «DENDERRUITERS» op het stadhuis door burge meester L. D'HAESELEER en schepen E. MONSIEUR letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. Hoe sticht men nou eigen lijk zo'n vereniging? Van daag de dag verplaatst de jeugd zich met eigen wagen of met een min of meer zwaardere motor. Twintig jaar terug was daar, be halve bij de werkelijk «ge goede burgers», geen sprake van. Hoe dan ook, enkele pientere boerenzo- doorwinterde «professio nals» moet meten! Er was een nijpend gebrek aan de gelijke training en deskun dige begeleiding. De Deus-ex-machina kwam er pas toen Paul RUBB- RECHT in de Leuvense rui- tersschool zijn «rijvaardigheids»-diploma verwierf en prompt als lijk bij de top te geraken Het jaarlijks af te werken pro gramma omvat een welge vulde boterham: een tiental tornooien, een zestal cros sen, vier jumpings en twee rally's maken onveranderd deel uit vanhun programma. Twee tot drie van deze akti- viteiten zijn voor rekening van onze Denderruiters. Bovenop zijn er dan nog de wekelijkse oefeningen waar ruiters - hoe is het mogelijk: gratis les krijgen van gedi plomeerde instrukteurs Voor eigen wedstrijden - toenemende motorisering. Het paard maakte plaats voor auto's en het opge wekte hoefgetrappel voor het zenuwachtig geronk van motoren. Wat verkiezen wij: een donkere olievlek op het asfalt of een gezonde paar devijg op een ouderwetse kassei. Gezien onze ge makzucht een moeilijke keuze, maar alle gekheid terzijde gelaten: in werke lijkheid is het verdwijnen van het paard uit ons stadsmensenleven. één van de meest spijtige ont wikkelingen van de automa- tizering. Deze evolutie die ongemerkt aan ons voorbij ging stelt ons nu voor een voldongen feit: we verloren een kostbaar bezit. Alleen al om het feit dat ze een verloren gewaande brok Vlaamse eigenheid ge red hebben door het in stand houden van hun Aals terse vereniging, mogen we deze klub dankbaar zijn. Bovendien dragen ze fier, hun en onze naam, ver bui ten onze stadsgrenzen mee. Hun tornooien, inge richt sedert hun stichting liegen er niet om: 1959:7 ruiters en 7 paarden 1977: 800 paarden. Van een ontwikkeling gespro ken! Behoudens hun tomooien werden ook nog Indoor- wedstrijden en Samenges telde wedstrijden (dressuur met cross) ingericht. Een gevuld programma, voor een amateursgezelschap met professionele ambities. Met de «DENDERRUI TERS» haalt Aalst het beste paard van stal; samen met he stadsbestuur en hun Mi nh huidige ploeg hebben pes dezelfde hartewens: «mc^d het steeds aangroeiend l 0 denaantal en de suksess voortduren, gedurende vjÖO, jaren van groei en bloei, ®rke dat de klub hun en otm J naam steeds eervol, ove iut enop elk terrein, verdedicfog, mag». n R ib mi ba n II «I* 'tt ui 111 In het kader van de Week voor de Vrijetijdsbesteding en als sluitstuk van hun seizoen, richtten de Aalsterse balboogschutters op zondag 23 september, hun plaatselijk kampioenschap in. De wedstrijden werden geschoten in de lokalen van de St-Servatiusploeg, de Bristol op de Grote Markt. Aan het tornooi namen bui ten de thuisspelende ploeg, De Ware Vrienden en De Klauwaarts deel. Markt op. waar elk kapelle ken in een uitbundige stemming bezocht werd. Als men weet met hoeveel monnikengeduld en uiterst precies vakmanschap deze weinig gekende balboog schutters hun eigen materi aal: van boog tot kogels toe, vervaardigen, en in welke sportieve kompetitiegeest van het zuiverste gehalte ze hun sport beoefenen, dan kan men niet anders dan deze verenigingen nog ve le, heel veel seizoenen met ontelbare vogels en nog meer kampioentitels toe wensen Volledigheidshalve vernfmi den we nog de uitslag *en gens puntenklassement? v De Ware Vrienden - 98 ff11' St-Servatius 94 ptn fPf De Klauwaarts 54 ptn fte' Zondag werden de Denderruiters ontvangen door de burgemeester waarna de gebruikelijke receptie volgde. (Erik) nen, moe van steeds «ad- pedes» de lokale bals en maagdekens te versieren, vroegen en kregen de pa triarchale toestemming hun door-de weekse werkmak- ker, hun paard, voor hun wekelijkse trek- en verover ingstochten te gebruiken. En zo ontstaat dan de kom petitiegeest: wie is er het vlugst bij Rozeke of bij Fientje! Eerst komt, eerst maalt! Van Lieverlede groeide dit wekelijks sa mentreffen uit tot een wer kelijke wedstrijd: men mat zich op het gebied van dressuur, snelheid en springen. Dan was het nog maar een klein stapje en de klub werd gesticht. Anno 1959. Zes mensen. Be gaafde ruiters, natuurtalen ten, die met hun paarden van toen, dezelfde eigen schappen gemeen hadden: enorme kracht, onvermoei bare werklust en een nooit aflatend doorzettingsver mogen. Kenmerken eigen aan ons Vlaamse ras dat geen inspanning schuwt om te bereiken wat het zich in zijn stoere koppen als te be reiken ideaal vooropgesteld heeft. Eens de geboorte van de vereniging duchtig gevierd - want veel leute was er wel - wou men zich ook met an dere ruiters meten. Men sloot aan bij de Landelijke Ruitersgilde, en doopte zichzelf in de «DENDER RUITERS». Het kon begin nen. Hoe het groeide Goede wil en vastberaden heid zijn meestal niet vol doende als men zich met kommandant van de Den derruiters geïnstalleerd werd. Frans MAES, Morris DOOMS, René VINCK, Etienne KEGEL, Frans BE- ECKMAN, en Hubert VAN LIERDE, soldaten van het eeste uur en medestichters vormden samen met «hun» kommandant de harde kern die hun clubje gedurende zijn beginfase leefbaar hiel den. Feminisme: heeft ook zijn goeie kanten! Inderdaad door het toelaten van meisjes tot het lidmaat schap steeg het ledenaan tal zienderogen. Het 50ste lid werd sinds 1960 ruim schoots bereikt. Ook aan de opleiding wordt sindsdien onafgebroken gewerkt: drie instrukteurs eerste klas - mensen met gedegen rij ervaring - getuige daarvan het nationaal bestuur: «klasse ruiters met grote kapaciteiten», staan in voor de opleiding van ruiters en amazones. Ze zijn er weke lijks om de liefhebbers steeds nieuwe zaken en technieken bij te brengen. De klub telt daarenboven verscheidenen leden met een graad van instrukteur- tweede. -derde of -vierde klas. Dus aan vaklui geen gebrek! Volmaakt is men nooit. Toch wordt aan dit ideaal door de Denderruiters sterk gewerkt. Men zoekt steeds meer en meer de perfektie. Dat een ruiter van de Den derruiters reeds mocht de monstreren in de hoogste dressuurklasse bewijst dat de klub meer dan het moge lijke doet om zo dicht moge- zoals de Vijfde Aalsterse Cross in de maand oktober - wordt er nog eens ekstra geoefend. Van werken en inzet gesproken! Een nooit aflatende oefening en scho ling is evenwel aangewezen daar ze niet alleen tegen lo kale provinciale en landelij ke, maar ook tegen Euro pese kampioenen dienen op te nemen. Sinds de ma nége op het Wijngaardveld ter hunner beschikking staat kon men een merke lijke vooruitgang van de rui ters en individueel in groep, waarnemen: een pluimpje naar het Aalsterse stads bestuur. Maar voor wat, hoort wat en op hun jaar lijkse opendeursdag stellen de Denderruiters hun rijdie ren en hun instrukteurs GRATIS ter beschikking van onze kinderen. Laat ook hen eens genieten van de ze, voorheen onbetaalbare sport! Waarom wordt men gevierd? Het huidige stadsbestuur, bekommerd om zich buiten de dagelijkse en jaarlijkse beslommeringen, ook met de mens zelf bezig te hou den houdt eraan dergelijke verenigingen op een recep tie te eren. En dit niet alleen om hun vereniging zelf, dan wel om de aard ervan! Zoals de burgemeester, L. D'HAESELEER,terecht opmerkte WAS het paard indertijd de edelste en mooiste verovering van de mens. Tot voor een twintig tal jaren een vertrouwde verschijning in onze stra ten diende het plaats te rui men voor de steeds meer en Gedurende vijf avonden lang werd door het stadsbe stuur dienst Volksgezondheid in samenwerking met de Liga Leven en Gezondheid een anti- rookkursus georganiseerd. In de ruime feest- en turn zaal van de Stedelijke Brandweer aan de Vrijheids straat begonnen 154 kursisten, waaronder de Schepen van Personeel en Volksgezondheid Antoon Blom- maert aan wat voor velen een onmogelijke opdracht leek. Nochtans bleek reeds na drie dagen dat meer dan 120 onder hen alle roken gestopt hadden. Voor deze lokale en felbe geerde titel, traden een veertigtal fervente schutters in het strijdperk. De Klau waarts konden slechts zes spelers opstellen om hun klubkleuren te verdedigen en vertrokken dus met een zekere handicap. Ook de Ware Vrienden moesten het zonder één hunner topsco rers stellen: Paul De Valke neer die het wegens ziekte moest laten afweten. Het werd zoals verwacht een hardnekkige kamp om de punten en de ereprijzen tussen St-Servatius en De Ware Vrienden. De span ning kwam er pas in toen het om de Aalsterse kampioen stitel ging tussen Philemon AR IJS en Pierre BOULON- NE. Eerstgenoemde van de Ware Vrienden, met een lichte voorsprong van één punt, scoorde tijdens het tornooi op 25 vogels 21 stuks terwijl P. BOULONNE hem op de hielen zat met 20 punten. Misschien lag het aan het feit dat de St- Servatiuskandidaat enkele dagen voordien een nieuwe «pees» diende te leggen. Wie zal het zeggen. Feit is ook dat De Ware Vrienden zich de betere toonden en beslag leggen op 5 van de 6 te winnen bekers: de BLOSO-schaal, de beker van Kampioen van het Pele- ton. deze van Kampioen In dividueel, de derde plaats Individueel en de beke om de meeste vogels. Ook deze keer ging Ph. ARIJS met de titel lopen. En alsof dit nog niet genoeg was om hun meesterschap te bewij zen, vloerde hij in een ul tieme kamp om 'n beker ge schonken door de brouwerij WIEZE, zijn geduchte rivaal Willy VINCK van ST- Servatius - bij een gelijk- stand van 5 vogels op 8 voor beide kanshebbers - mede dank zij een misser van VINCK bij zijn eerste po ging, en werd drievoudig kampioen: kampioen van België, kampioen van Aalst en Clubkampioen! Een be nijdenswaardig palmares Zwaar beladen met trofe eën en menig pintje trok de overwinnende ploeg onder het zingen van «ein 't ei vandaug goe weir geweist, ein 't ei vandaug goê weir gewistde Grote De twee kursusleiders slaagden hierin dank zij de meest moderne middelen van moderne psychologi sche beïnvloeding, en vooral omdat de meeste deelnemers bezield waren met de wil om met het roken op te houden. Tot de hulpmiddelen, waar over de organisatoren be schikten behoorden on dermeer een aantal filmen, die duidelijk de nefaste in vloed van het roken op het lichaam verduidelijkten. Sommigen van deze filmen waren niet geschikt voor al té gevoelige zielen, want de eerste avond zag men •reeds een longoperatie, terwijl in de tweede film het hart getoond werd van een jonge man, die gestorven was aan een kransslaga derbreuk. Tijdens de ont wenningskuur werd niet al leen het belang benadrukt van de persoonlijkheid om met roken op te houden, maar ook het belang van een gezonder alternatieve voeding werd uiteengezet. Het was trouwens opval lend hoe tijdens de ganse kursus steeds opnieuw ge wezen werd op de relatie tussen lichaam en geest, en hoe deze twee elementen op hun beurt een relatie hebben met een aantal ge woonten, zoals roken. In dit verband kregen deelnemers trouwens heleboel praktische I mee die hen moesten h"0 pen de «moeilijke mom 1 ten» in hun ontwennin ^l kuur te overwinnen. CW wat men niet mocht do ke werd klaar en duidelijk iln eengezet. Positief eveneens dat aan efct deelnemer iedere ave n 1 een kleine versnapering ior drink aangeboden we en Deze stond steeds in rel. tm met wat er gedurende avond verteld was gew c den. te Alleszins mag het stads stuur gefeliciteerd wort 5e( met de inrichting van de anti-rook kursus, die ree voor de tweede maal Aalst plaatsgreep Diet nen die eraan deelnam {j zoals Schepen Blommai kunnen getuigen dat het derdaad mogelijk is in 5|Jec gen met de sigaret t ken. VElfnj De chef-kok van de Aalsterse O.L.V. Kliniek, de heer Piron, stimuleerde de stichting van een vereniging van Oostvlaamse grootkeukenkoks zoals trouwens reeds in West-Vlaanderen was gebeurd. "0 Koks uit ziekenhuizen, scholen, fabrieken, zelfbe dieningszaken, rustoorden e.a.m. wil men samenbren gen. Bedoeling ervan is do cumentatie te verzamelen en uit te wisselen, voor drachten te organiseren, bedrijven te bezoeken, en uiteraard ook een brede waaier aangepaste ont spanningsmogelijkheden te bezorgen. Een beroeps- of sindikale vereniging worden ligt zeker niet in de bedoe ling. 54 aspirant-leden kwamen op de stichtingsvergadering uit Aalst, Dendermonde, Eeklo, Assenede, Lokeren en Gent. Een soort arbitrage- komitee zal er over beslis sen of iemand al dan niet grootkeukenkok is. Driemaandelijks wordt het arl tijdschrift «'t verziep» uit? an geven. Het staat open n an alleen voor vakgerichte 8 ed vertenties maar tevens vc|ar< plaatsaanvragen aanbiedingen, recept verslagen enz. Grootkeukenkoks die will jn toetreden kunnen hiervo ne terecht op de voorlop! in maatschappelijke zetel 01 Aalst, Graaf van Egmont Ch de Grote Markt. en Het jaarlijks lidgeld er draagt 250 fr. tt I Ir

De Voorpost | 1979 | | pagina 8