MET REM1 VINCK OP HET OORLOGSPAD J TIJDSCHRIFTEN VAN BIJ ONS DE GESCHIEDENIS VAN HOF SOMERGEM 65 jaar terug IN DE SCHADUW VAN DE GROTE... DISCRIMINATIE Rebus De Voorpost - 28-9-1979 - 9 ent huis dat aan de Moorselbaan te Aalst het ispimmer 211 draagt, «schiëf rechtover» de nieuwe 'ijkjang van de O.L.V.-Kliniek, is niet zó maar een b ning als de vele andere, is eerder een polyvalent geval. Uiteraard is het st en vooral de woning van het kranig echtpaar ick, 85-ers die flink op weg zijn naar hun iwfeest. Tevens ook jarenlang zetel van het <|retariaat van de Aalsterse NSB-vereniging maar atelier van een amateur-schilder die buiten een ~f'(portret waarop hij drager is van niet minder dan eretekens 'k was nogal een stoute jongen in tijd», -stout dan in de betekenis van bevreest) zich vooral heeft toegelegd, en nog gelijks toelegt, op het konterfeiten van oude jouwen, pleinen en straten van het vroegere st. Als tentoonstellingsruimte krijgt de woning t'iVj$ian nog een dimensie bij. ,n hllder na heel het vroegere w 1st is er, keurig als en etijdsbs^eding ge- de richting Oudenaarde illderd, te zien en als „„K.„ gevestigde drogerij Tay- mans sneuvelde de Ger maan, i Namiddags kwam uit sdanig is het alvast is een tentoonstelling het teken van ««Aalst leger» waard ziet U er o.m. het Ifort in 1910, Dirk irtens nog met de iheining errond in 00, de Borse van Am- irdam in 1910, een Dht op de Grote Markt een liedjeszanger er in aktie in 1900, de •Martinuskerk, het Be nhof, de Hopmarkt, de n pesmarkt, de oude minder, de Werf in 1825, oudste huis in 1890, Molenstraatpoort in 3 vjóö, Moutstraat en (rkensmarkt in 1900, ort Station, de Kat, de >ve uitmarkt, de Zeeberg- digug, de Brusselsesteen- g, de Tir, de Kerk van jlbeek, Molen en Wa- molen van de Moor- Ibaan, de Bergemeer- n en het Oud-station, Tragel en de Mere- 'aat. Allen dan rond de uwwisseling. n ander genre dan «100 Aalsterse ge- gden» in beeld. ereldoorlog 1 echter een raviatille- ringsklolonne beveiligd door een detachement infanterie. Aan de «Vijf Huizen» kwamen ze aan de Gent sesteenweg en werden er eerder toevallig onder vuur genomen door een eenheid voetvolk ko mend uit richting Gent. In het gevecht dat volgde hielden de Duitsers de bovenhand, echter niet zonder zware verliezen te hebben geleden. Om zich te wreken staken ze tal van huizen van die buurt in brand en ver moorden een aantal burgers, o.a. brouwer Van Droogenbroeck. An dere burgers namen ze mee om zich te be schermen en trachtte zodoende Aalst via de Steenweg te bereiken. Aan het kasteel van Muylem vielen ze echter in een ander hinderlaag van Belgische vrijwil ligers, verdoken in de parallellopende Oude Gentbaan. Weer brak een hevig geweervuur los en totaal verrast, vluchtten de Duitsers door de velden naar Nieuwerker- ken, steeds de burgers gijzelend. Hun gerij, zeven wagens bespannen met in totaal elf paarden, lieten ze onbeheerd op de Steen weg achter. Er was niet alleen een rijdende veld keuken die achteraf de eerste rollende keuken van het Belgisch leger zou worden. Er waren wagens met grijs brood met vlees, met allerlei proviand en uitrustings stukken en ook met wapens. Ook de Belgische vrij willigers trokken zich terug over de Onegemen en via Lede en Serskamp bereikten ze Wetteren waar ze op de linker oever legerden. Nabij de tweesprong Oude Gentbaan- Gentse steenweg, in de nabij heid van de St-Annakerk, stond toendertijd de Aal sterse velodroom waarop zelfs Cyriel Van Hau- waert regelmatig evolu eerde. Deze «piste» was opgericht op 6 oktober 1910 met een kapitaal van 30.000 fr. Van boven in de tribune hadden Remi Vinck (die ook nog gekoerst had) en enkele makkers van de klas 14 maar nog steeds burger, ze zouden pas enkele weken later inge lijfd kunnen worden in het 8e Linieregiment te Lint bij Willebroek—, het vuurgevecht gevolgd. Tot hun grote verwon dering zagen ze de on beheerde wagens staan. Hun besluit was dan ook vlug genomen. In enkele sprongen waren Remi Vinck, Fans Boxtael, Ka- rel De Neef, Hendrik Van Mulders, Spillebaut, Spins, Suys en Rogghé bij de wagens, beklom men we en menden de wagens naar het centrum van de stad. Grote konsternatie ech ter op de Grote Markt bij de aankomst van derge lijk hybried konvooi. Overheid, politie en be volking zag ons liefst zo snel mogelijk vertrekken, bang voor represailles. Remi Vinck, die de eerste wagen de veld keuken leidde, trok dan ook met zijn gevolg zo spoedig mogelijk naar Dendermonde waar men hoopte het Belgisch le ger te kunnen vervoegen. Bij het binnenkomen van Hofstade regende het echter pijpestelen en Remi vond niet beter dan een (Duitse) kapoot aan te trekken en om het hoofd droog te houden een dito helm op te zetten. Het werd dan weieen eigenaardige be doeling en overal langs de weg ging de bevol king op de vlucht want «den Duits is daar. Ik heb ze zelf gezien!» Het werd stilaan duister en aan de Appelsepoort stonden twee piotten op wacht die, alvorens het hazenpad te kiezen, een paar schoten in onze richting losten. De stad zelf, totaal plat gebrand, was een dam pende puinhoop. In de kelder van het gemeente huis, bij een pover kaarsje, vonden we dienstdoend burgemees ter, kommandant van de brandweer Ramelot. Onder zijn geleide kwa- De 85-jarisc- rtemi Vinck bij een paar van zijn schilderijen. (LH) men we in verbinding met het Belgisch leger aan de linkeroever van de Schelde. De veerbrug was echter gesprongen en lag gedeeltelijk in 't water. De genie had dan ook de hele nacht werk om de brug in orde te krijgen, 's Morgens kon den dan de zeven wa gens overgemaakt wor- dan aan het Belgisch leger dat meteen zijn eerste rollende keuken had waarbij de soldaten zich dadelijk aan de lekkere soep konden te goed doen. Later zou het Belgisch leger de veld keuken veralgemenen, meestal door een koppel muilezels dan voortge trokken. Dit alles is nu vijfen zestig jaar geleden. Remi Vinck zou het uiteraard fel interesseren moest hij van een van zjn vroegere deelnemers aan deze stunt enig bericht krijgen. LH De huidige lezersmarkt wordt overspoeld door kranten, tijdschriften en publikaties van de meest uiteenlopende aard. Iedere vereniging, verbond of fanklub die zichzelf respekteert, geeft zijn eigen blaadje uit. Deze week bespreken we enkele van deze bescheiden uitgaven. Bescheicfen, doch soms het lezen meer dan waard. ,rrTami Vinck, heel zijn 'en doende geweest ,nt,i veekoopman en dus g.'tte jongen die het ippen van de zweep terlijk en figuurlijk rnt heeft ons echter it uitgenodigd om over n hobbys te spreken. ènmin over zijn ver- enstelijke sekreta- atswerk waarmee hij Ie kameraden-oudstrij- irs met raad en daad jstond. él om ons iets te rtellen dat nu juist 65 ,n ir geleden gebeurd is €i waarbij hij, in een (izarenstuk, de hoofdrol i h rtolkte. mfe laten hem dan ook lini&ag aan het woord. C e oorlog was pas doi'kele weken uitgebro- k i n en we ondervonden v reeds de miserie van. etet grootste gedeelte won ons land was reeds ngior de Duitsers ver- we ierd ondanks de weer- eli and van ons leger dat wel qua manschappen i qua materieel in een terste minderheid ^oest strijden. Nog °T ledde in september 114 de oorlog over vele ibieden in ons arm |je( ideke. Zo was Ant- irpen nog steeds vrij na( ch stond aan voort el irende aanvalsakties 5n de vijand bloot. b' 'st zelf verkeerde op it moment in een over- /B ngspositie. Het was eds enkele keren bezet iweest en weinige uren er verlaten. l zaterdag 12 septem- §h was het wekelijkse arktdag doch weinig jitg amers waren opgeko men. Er heerste immers e a eds gebrek aan vele ;voaren. 's Morgens waren lie Duitse motorrijders !pt« It centum, richting Ni- we, doorgereden, maar md de middag kwam wH Sn van die estafetten leen terug. Op de hoek °P' in de Grote Markt en el out straat botste hij ,nt chter onverhoeds op an Belgische patrouille, en kort vuurgevecht olgde en op de stoep •an de destijds aldaar «Berichtenbiad» van de Vriendenkring van de Stad Aalst Om de twee maand geeft de Vriendenkring van het Aalsters stadspersoneel een berichtenbiad uit. Het eerste post-vakantie- nummer kwam zojuist van de pers. Uit het «Ten Geleide» van voorzitter Roland Dua blijkt over duidelijk de nostalgie naar het voorbije dolce farniente, al dan niet aan zuiderse stranden genoten. De gewenste kadans is nog niet bereikt: de plannen zijn er, maar nog niet in de definitieve vorm gegoten. Wie ech ter de dinamische be- stuurslui van de Vrien denkring kent, is er gerust in. Dat loopt wel los! Die dames en heren zijn van alle markten thuis en op diverse fronten ak- tief: getuige daarvan is. dat er reeds een kippén- kaarting op de agenda staat. Die belotting gaat door op vrijdag 5 oktober te 20 uur in de refter van de stadsschool aan het Vredeplein. Er is «slechts» plaats voorzien voor maksimum 100 kaartlustigen! Veertien dagen later reist men naar het Brugse Boudewijnpark om er de schaatsen aan te binden en zich op glad ijs te wagen. De start is dus wel degelijk gegeven. Bij het nieuwe seizoen kijkt men gewoonlijk nog even achterom naar de voorbije aktiviteiten. Zo wordt de traditionele reis naar Meerhout van 30 juni jl. door «de reporter ter plaatse» op humoristische wijze on der de loep genomen. Aanvankelijk waren de voetballende Vrienden kringen er ginder niet ■v voor alles bestaat wel een achterdeurtje! (Erik) bijster gerust in. Zonder hun vedetten, die niet waren komen opdagen, moesten ze partij geven aan de ploeg van Eesaert Mol, een formatie die tweede was geëindigd in de kompetitie van een plaatselijk liefhebbers- verbond! Dat beloofde dus niet veel goeds voor de bezoekers. Uiteindelijk werd het 1-4 voor de Aalstenaars. Zonder de vedetten. Men kan zich voorstellen wat «een hart» de overwin naars hadden! Een andere belevenis is de reis naar Fantasialand geweest. Daar vertelt stadssekretaris en ere voorzitter van de Vrien denkring Ghis Willems over. Met onverholen ge noegen beleeft hij op nieuw die tweedaagse reis naar Europa's groot ste pret- en avonturen- park, gelegen tussen Keulen en Koblenz. Twee splinternieuwe luk- se-autobussen brachten 90 Vriendenkringers met bekwame spoed naar Duitsland. De rumoerige Aalste naars, die het gewoon zijn om altijd en overal lol te maken, zijn graag- geziene gasten. Want zij «kennen hun wereld» en hun grappen en grollen blijven steeds binnen de perken van het fatsoen. Die twee dagen in Duits land vlogen dan ook voorbij. Bij de terugreis zei de buschauffeur dat hij zelden met zo'n aan genaam gezelschap op de baan was geweest... Een referentie voor het Aalsters stadspersoneel! Hun piekfijn verzorgd berichtenbiad verdient trouwens ook een pluim pje, want naast de voor noemde rubrieken krijgt de lezer als toemaatje een aantrekkelijk kruis woordraadsel, waaraan een prijsverbonden is. 't Akaveiken... is de naam van het «officieel bloiken van het Oilsjters Karnavalver- bond». Het is een ge stencild periodiekje dat «verschantj ast past», zoals onder de titel ver meld staat. De kernidee van dit blaadje van het Aalsters Karnavalverbond is het om o.a. te trachten de kosten te drukken door onderlinge samenwer king tussen de karnaval- groepen. Bij het bouwen van praalwagens bv. wordt door de groepen afzonderlijk materiaal aangekocht, dat niet steeds allemaal wordt gebruikt. Op die manier gaan een heleboel nog goed bruikbare materia len verloren. Wij komen op dit tijd schrift meer uitgebreid terug in onze nieuwe rubriek «Karn aval f abet waarmee wij in oktober starten en die onafgebro ken elke week het karna- valgebeuren op de voet zal volgen tot... 17 fe bruari 1980! «Fanclub Inge Summer- land and the Sonor Band» We ontvingen het drie maandelijks tijdschrift van Inge Summerland en haar Sonor Band. Een simpatiek blaadje. In het nummer 10 wordt de vernieuwde formatie voorgesteld, die de rug gesteun zal worden van Inge gedurende de ko mende jaren. Verder lezen we de tekst van de «nederlandstali- ge» toespraak van een Waals kandidaat bij de Europese verkiezingen. Voor wie van fietstoch ten houdt, staat een fietsroute van ongeveer 42 km. uitgestippeld in de omgeving van Aalst. Wie wil aansluiten bij de fanklub van Inge Sum merland kan dit doen via: André Van Hauwer- meiren, Rijkhofstraat 112, 9412 Erpe-Mere. Of beter nog, tijdens het groot fan bal in de zaal Zanzibar te Erpe-Mere op zaterdag 29 september a.s. C.A.T. Tegenwoordig plaatst men ook al rebussen op de open bare weg. Geïnteresseerden kunnen de oplossing sturen naar het gemeentebestuur dienst openbare werken. (Erik) In de jubelbrochure uitgegeven ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Gewestelijke Landmaatschappij «Ons Zonnig Huis» geeft stadsarchivaris Karei Baert enkele histo rische gegevens over het fameuse «Hof Somergem» waar de sociale bouwmaatschappij in de jaren 1955 tot 1958 haar eerste projekt realiseerde. Het Hof te Somerghem heeft waarschijnlijk zijn oprichting te danken aan de familie «van Somergem» waarvan enkele leden in het openbaar leven van de 15e en 16e eeuw een zeer representatieve rol ver vulden. Diederik van Zomerghem was gehuwd met Kathelijne vander Dylft uit een vooraanstaande familie. Hij bezat een huis in de Kapellestraat en een bos «te Somerghem». Hij was schepen te Aalst in 1405, 1406, 1414, 1416, 1417, 1420 en 1421. In 1414 werd hij naar Gent ge stuurd om de graanhandel te regelen. Hij legde de grondslag van het fortuin waarop de fami lie verdèr bouwde. Zijn zoon Philips, gehuwd met Elisabeth van Heetvelde, pachtte van 1445 tot 1450 de bier- en wijn- assize te Haaltert, Mere, Erembodegem, Moorsel en Herdersem Naast de erfenis van zijn vader bezat hij twee huizen in de Nieuwstraat, verder nog de «Hoygaert» in de Zoutstraat en een «lochting» voorbij de Nieuwstraatpoort. Zijn open baar optreden bestreek een lange periode: eerst stadsont vanger in 1429, daarop het schependom in 1434, 1436, 1438, 1446, 1448, 1450, 1453, 1454, 1461 en 1463. Hij ondernam o.a. een paar rei zen naar Gent: in 1445 om de graanuitvoer te regelen, en in 1451 om versterking voor de stad aan te vragen. Zijn zoon Ghiselbrecht gehuwd met Bar bara van den Broucke, was lid van het prestigieuse gilde van St. Joris. Hij kwam in dienst van de graaf van Vlaanderen als ontvanger van de spijker in 1485 en 1496. In 1484 en 1490 was hij sche pen in Aalst. In de 16e eeuw waren het Everaard, Joost en Jan, die schepenfunkties in de stad waarnamen. In dezelfde eeuw ging het pand over aan de fami lie de Liere of van Liere van Antwerpen, en bleef ruim 200 jaar in hun bezit. Dit geslacht werd evenwel meestal van Im- merzele genaamd; vandaar de nog bestaande Immerzeel- dreef. Marie de Lannoy, weduwe van Jan van Immerzele, burggraaf van Aalst, verhuurde in 1537 het goed aan Hendrik Fasseel, Ghijsbrecht van Loo woonde er in 1542; in 1650 heette de eige naar Engelbertus van Immerze le; Johannes Geldhof overleed erin 1658entenjare 1750 werd het gehuurd door Pieter Van der Gucht. In de Besloten Tijd zaten hier trouwens verschei dene priesters verstoken. Op het einde van de 18e eeuw was het omwald buitenverblijf, groot 245 roeden, in het bezit van de prins Salm-Salm, graaf van Hoogstraten. Het stadsarchief bewaart een met waterverf ge kleurde pentekening van de bezittingen van deze prins te Aalst omstreeks 1780. De per celen zijn genummerd en voor zien van hun toponimische naam. In de hoek, rechts van deze parcellaire kaart, werd een afzonderlijke detailteke ning aangebracht van enkele stukken grond gelegen aan de Oude Dender. Aangegeven zijn «deburgt van Aelst», «Den Dijck», «De Werf» en «d'hooge Vesten». Het bos van de prins van Salm-Salm, in 1808 keizer lijk .domein, werd na openbare aanbesteding praktisch gans uitgekapt. Men verkocht 300 eiken, 54 beuken. 8 essen en 5 populieren, waarmee het laat ste deel van het Affligembos verdween. Somergem werd nadien het bezit van baron Lo- dewijk de Béthune. Het speel- of jachthuis kwam in 't bezit van baron de la Kethulle, die het verkocht aan de familie David - Fischbach - Malacord. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 9