«Schola Gregoriana» plaatst heerlijk orgelpunt achter festival film uandeWGClC PAS VERSCHENEN «DE JEZUÏETEN TE AALST» «DE SCHAT VAN KONING SWIEBERLING» The Buddy Holly-story het linnen doel Stadspoppenteater van Aalst met MARCEL VERCAUTEREN IN OPEN KRING MERE ste en de toeede Jezu1e_ 10 - 5-10-1979 - De Voorpost Wie ooit uit de kerken het Gregoriaans heeft verbannen in de misvatting dat het volk niet begreep wat het zong heeft een artistieke aanslag gepleegd. Gregoriaans is een woord dat men in de moderne kerk alleen nog mag fluisteren. Wie het graag hoort, is bijna een marginale geworden. Het staat pro gressief een tekst in de volkstaal binnen het keurslijf van een negro-spiritual te wringen. En het lijkt erop alsof de desacrali- Deze week komen in onze bioskopen een paar belang rijke films uit Eerst en vooral de film van Claude Chabrol «Violette Nozière», welke te zien was op het filmfestival van Cannes vorig jaar. Deze film verdient zeker als film van de week besproken te worden, doch daar wijzelf deze prent nog niet konden bekijken zullen we van de gelegenheid deze week gebruik maken om deze te gaan zien. zatie het eerste programmapunt is van een ters. Kommuniebanken sieren salons, kandelaars dienen om grond voor de klank van de hemel. De Paashymne 'Salve, sfeer te scheppen in de woonkamers, graduales staan zo fraai «Schola Gregoriana». Er was festa dies' begeleidde de exo- gelaat verraadt geen expressie, de hemel?» met het triomfante- nun houding lijkt die van ver- lijke 'Ita vernet' (wees gerust, geestelijkte mensen (en zegt Hij komt weer) en het drievou- ,nen niet van het Gregoriaans dige Alleluia. De hymne 'Veni dat het onaards klinkt?), maar Creator' is een plechtige lof- zoveel meer diepgang zit in de zang, maar ook een indrin- warmte van hun vertolking, gende smeekbede. Voor mij is Vreugde galmt men niet uit, het de herinnering aan een ver met verdriet loopt men niet te verleden, aan dagen van dro- koop, gevoelens zitten in een men en illuzies, vol nieuwe ge- intonatie, een nuance. Men zou zichten, nieuwe boeken, kunnen opwerpen: «Concinite» nieuwe hoop. zingt zwieriger, scherper afge lijnd, met rijkere kontrastwer- De 'Schola Gregoriana' zong king. Ik moet bekennen: ik hoor het gebed gelijkmoedig en se- beide koren even graag. Na het reen en ik miste soms de kracht beluisteren van Karei Aerts' die kan uitgaan van een volk in meisjeskoor was er vreugde, nood. Uit dezelfde geest is de na het horen van de «Schola sequentia 'Veni, sancte Spiri- Gregoriana» stilte. Maar «de tus'geboren. Bijna opdringerig gustibus non disputatur», over is de aanroeping in een litanie smaak en kleur diskussieert van imperatieven: reinig wat men niet. Hielden we allemaal onzuiver is, besproei wat ver- Athena» van regisseur George uitsluitend van Mahler of Stra- dord is, genees wat gewond is, Pan Cosmatos, met onder an- vinsky of de Beatles, het zou buig wat hard is, verwarm wat dere Roger Moore, Telly Sava- een monotoon wereldje wor- koud is, herberg wat op dool- las, Claudia Cardinale en David den. tocht is. Niet het uitschreeuwen Niven in de hoofdrol. Deze nuu, w „1U11UI1 Ter zake nu. Meldert was een van de smeekbede ontroert prent kwam enkele weken gele- slaagde imitatie is hij een ge- uitstekende keuze voor het hier, maar de herhaling met den in België uit en is nu te zien droomd vertolker voor de rol. laatste koncert van het festival, zachte aandrang. Het koor be- in het Feestpaleis. fj|m laveert tussen het oude De verstilde sfeer van het dorp- sloot met de communio'Factus Gezien de rolbezetting zou rnen «jhe Glenn Miller Story» met splein, het gedemte licht achter est repente', een biezonder op het eerste gezicht denken james Stewart en de dramado- de glasramen, de ingetogen- aanschouwelijke voorstelling dat we met een superproduktie cumentaires van ABC of NBC- heid van de toehoorders schie- van de plotse komst van de hei- te doen hebben, doch men television. Dit wil zeggen de Wat de andere films betreft deze hebben we wel gezien. Eerst wil ik nog een woord kwijt over de film «Escape to sical, aangelengd met disco- suksesnummers. «The Buddy Holly Story» is in teressanter dan dat. Muzikaal beperkt de film zich tot de mu ziek van Buddy Holly, Gary Bussey die de hoofdrol vertolkt weet dat muzikaal ook best waar te maken en met zijn ge- ligui uu uuguwiuii II^IU VUI1 U U IUVMUUIUUIO vJVIMV VUII uv jgiw.uv .w.i.v. iviviivivn. wn uwygu.. .v aantal nieuwlich- pen een bijna ideale achter- lige Geest en het gedruis uit de komt bedrogen uit. voor ons is fjim durft de melodramatische I. i i ic-r-,iin~ihot aan Hura niittoln70 film IIP - Ii* j. op een antieke kast een massa volk, er waren rijen dus van de twaalf. Het lied prominenten onder wie Jan deinde uit, de sfeer van ingeto- Briers, leidsman van het festi- genheid bleef, het applaus val. De barokke putti in de kerk kwam na een moment van aar keken glimlachend toe toen de zeling slechts sekonden later. «Schola Gregoriana» van de Sint-Salvatorskatedraal uit De mensen hadden begrepen. Brugge zijn intrede deed, ge- Woorden van lof mogen hier ruisloos bijna, bescheiden, een niet ontbreken aan het adres groep van twaalf (een sym- van Kristiaan Van Ingelgem. In bool?), op het eerste gezicht zijn intermezzi op orgel wist hij monniken van strenge ascese, zich telkens weer in de geest in werkelijkheid mensen zoals van het gebeuren in te leven, jij en ik, die zinvol hun vrije tijd het een dure nutteloze film. De vedetten die er in meespelen lopen er slaperig bij en Roger Moore defileert als mannequin in plaats van als akteur. De oor log wordt in deze film voorge steld als een gigantische grap, met versterking van dure mid delen, een legertje onverschil lige sterren en het rezultaat is walgelijk! Meer willen we over deze film niet kwijt. De andere zaal van de bioskoop brengt ons daarentegen de levensge schiedenis van Buddy Holly, het roek-idool uit het begin van biografische gegevens (die de oude films goed maakte) niet aan, maar langs de andere kant vertekent men de reële gege vens (om er toch wat drama in te krijgen) zodat de film in feite tussen twee stoelen valt. «The Buddy Holly Story» heeft echter veel meer dan «Grease» enig gevoel voor de echte rock and roll-sfeer van die dagen. Deze film heeft een echte kijk op de jaren vijftig (een echt grijs beeld). Natuurlijk kan deze film niet vergeleken worden met bij- ik op wacht zitten in de vertol king verweven: warme en toch gedempte gevoeligheid, ge bondenheid, goede opbouw van de melodische lijn, een fresko van de zachte Fra Ange- lico, niet de mystieke gloed van niet in zachte pastelkleuren, El Greco. maar vol verrassingen en sterk in die geest gaat het verder. De getekend reliëf. Men kan zijn gezichten van de twaalf blijven opvatting betwisten en de be- roerloos, maar niet koud, Ro- wijzen zijn er: sommigen liggen ger Deruwe laat de stemmen plat van bewondering, anderen probleemloos zweven over een is nooit fel of hevig, zijn'gevoe- verhuizen hem. Maar hij dwingt gamma van gevoeligheden. De lens zijn nooit extravert, zijn re- je te luisteren en dat betekent lange vokaliste in het woord liëf eerder glooiend dan scherp wat. 'Domini'van de graduale wordt Zo ook wat de Schola Grego- met zwier overbrugd. Het'sci- riana betreft. Hun interpretatie mus Christum surrexisse', het leunt aan bij de abdij van So- hoogtepunt in de sequantia lesmes (dit is geen kritiek, 'Victimae paschali', is een uit- maar een kompliment). Ze zin- jng van waar geloof. De extati- gen zuiver, gebonden, enigs- sche passage'Praecedam vos' vond de strijkers in de interpre- zins terughoudend (wat voor reikt naar de hemel, tatie van zijn voorgangers wat sommigen gelijk staat met vlak te zoetgevooisd en te salonach- of monotoon) en biezonder Biezonder mooi is de breed tig. Hij herschiep het werk eenvoudig (maar vraag eens deinende melodie in het viri bijna maakte van schoonheid aan een pianist om de eenvoud Galilaei«Mannen van üaiiiea, expressie, borstelde een doek, van Mozart te verklanken). Hun wat staart gij verwonderd naar J.J voorbeeld een «American Graf- besteden. Het programma be- Zijn improvizatie op het 'Veni de zestiger jaren. fjti» die eveneens een nauw- vat de Gregoriaanse gezangen Creator' was een staaltje van De klank wordt steeds belang- keurig bee|d opbangt van deze voor Pasen en Pinksteren, mu- sfeerschepping. Zijn vertolking rijk in Amerikaanse films Er tjjd Muziek en voornamelijk van het werk van de Poolse zijn de spektakulaire effekten rock and roll-liefhebbers ko- monnik Johannes van Lublin die via de Dolby-systemen mo- men zeker aan hun trekken. De telkens een pareltje van inter- gelijk zijn, denken we maar aan regjsseur Van deze film is Steve pretatiekunst: nu eens plecht- Star Wars en Close Encoun- pasb zoals we reeds hoger- oulwu U11 tv,llull,a. statig als in het 'Victimae pa- ters, men gebruikt steeds meer vermeid zegden is deze film te Deinzetvanhet«Resurrexi»is schali laudes'dan weer pasto- verbeterde technieken om de zien jn bet Feestpaleis in de geen triomfkreet, maar een raai als in het tweestemmige muziek goed te laten uitkomen, viaanderenstraat, deze bios- wijsvinger naar het mysterie. 'Agnus redemit oves' of vir- Dit werd reeds handig uitgebuit koop heeft het dujde|jjk Voor Het Alleluia ademt de geest van tuoos als in de versieringen van in «Grease» en «Saturday Night muzjka|e films, denken we Solesmes. De kwaliteiten waar het introitus de spiritu Sancto Fever» die een gevolg zijn van maar aan «Saturday Night Fe- ziek van een zeldzame verfij ning en nuancering, want in funktie van dramatische ge beurtenissen als verrijzenis, af scheid en zending. met reminiscenties aan Praeto- rius. W.D.B. Kristiaan Van Ingelgem aan het orgel. (Hugo) Gregoriaans is voor mij vanuit een religieuze optiek eenvoud en wijding en ingetogenheid. Maar daarbuiten is het zui ver muzikaal gezien een hoge vorm van kunst. Zijn kleur afgetekend Over stijlopvattingen in de mu ziek is het laatste woord nog niet gezegd. Ik denk aan een recente opname van Vivaldi's «Vier seizoenen». Harnoncourt de groeiende invloed van de „Grease„ en «The Last muziekbusiness in het filmbe- yy^» welke er reeds eerder te rijf. leder genre waar muziek in zjen waren zit wordt uitgebuit. «Grease» is r_ daar het voorbeeld van een mu- Van E.H. Pastoor Jozef De Brouwer, die reeds menige ^^^^deren fn dorpsmonografie o.a. die van Hofstade op zijn aktief heeft en tevens een specialist is in de geschiedenis heffi van de van het godsdienstig leven in het land van Aalst gedu- de en J hier. rende de 17e en 18e eeuw verscheen zopas een lijvig boekdeel van 328 bladzijden over «De Jezuïeten te verscheidene Aalst», een uitgave van het Genootschap voor Aals- normeringentussendeeer. door overschrijving op prk .tenstjchting te Aalst (1773 °p-0S72é9-33 of bij de 1831j werd aandacht be- boekhandel. tevat vol- steed en een 60-tal bladzij- gende hoofdstukken: 1. Overzicht van de toe stand van de stad Aalst en van het Land van Aalst ge durende de behandelde pe riode 2. terse Geschiedenis. Het is het eerste deel van een trilogie en behandelt de aktiviteiten van de Jezuï eten in de stad en in het Land van Aalst van 1620 tot 1733van de Stichting tot de Opheffing. Een tweede deel zal de werkzaamheden binnen en buiten het Kollege tussen 1831 en 1980 verslaan en verschijnt in 1980. Derde en laatste deel, streefdatum publikatie mid den 1981, zal gewijd zijn aan de leerlingen en hun verdere bedrijvigheid in het openbaar leven. Zo worden o.m. al de foto's van retorika van 1879 tot heden en al de klasfoto's van het jaar 1980 gereproduceerd. Deel I, te verkrijgen bij het Genootschap, Albert Lié- nartstraat 23 te 9000 Aalst tegen de prijs van 1200 fr den besteed aan het There- siaans kollege, aan het «col lége municipal» onder de Franse overheersing, aan het bloeiende kollege onder kanunnik Van Crom- Stichtmg van het kollege brugghe en aan de kwij- 'e9® nende Hollandse school 3 Groei van de instelling f 1825 4 Het kollegeleven in hei Boekdee| |Sluit af met een algemeen en te Aalst in het regjSter van plaats- en per- biezonder soonsnamen wat dan weer 5 De uitstraling van hef kol- interessant kan 2ijn voor lege Apostolaat van Je- genealogisch onderzoek. Voor de eerste maal werd zuieten in stad en Land van pjermec|e een grondig en Aalst 7. De bouw van de Jezuïe tenkerk wetenschappelijk onder zoek over één van de meest belangrijke onderwijsinstel- 8 De verhouding van de |ingen in de streek van Aalst Jezuïeten tot de St.- en jn pr0VjnCje gereali- Maartenskollegiale seerd 9. Het door de paters ver- lh Op zondag 7 oktober a.s. start het Stadspoppenteater van Aalst De kalender der voorstellin- zijn tweede reeks voorstellingen van het speeljaar 1979 met «De Schat van Koning Swieberling» in de Stadsschouwburg, Vrijheidstraat 65. Het belooft weer heel erg span nend te worden, oordeel zelf maar: Kwik, de held van het Aalsterse Stadspoppenteater, is op reis. Onderweg ontmoet hij Koning Swieberling, Die man heeft een onmetelijk fortuin vergaard, maar stel je even voor, hij weet niet wat hij met al dat geld moet aanvangen! Kwik weet natuur lijk wel raad, doch hij krijgt het al vlug aan de stok met een stelletje bandieten, die het op de schat gemunt hebben Bijna delft de onverschrokken Kwik toch het onderspit, maar er komt onverwacht hulp opda gen. Zal alles tenslotte goed af lopen? Daar zit het publiek van het begin tot het einde vol spanning op te wachten en bo vendien krijgt het de kans om dappë? mee te doen! Wie van onze kinderen zou dèt willeo missen? Zondag 7 oktober 1979, Stads schouwburg Vrijheidstraat 65 te Aalst. Zondag 14 oktober, Gemeente school Dorpsstraat 30 te Baar- Zondag 21 oktober, Refter Ge meenteschool, G. De Schep perstraat te Erembodegem. Zondag 28 oktober Gemeente school, Damkouter 6 te Gijze- gem. Zondag 4 november Gemeen teschool, Grote Baan 209 te Herdersem. Zondag 11 november geen vertoning! Zondag 18 november Gemeen teschool, Zijpstraat 49 te Hof- stade. Zondag 25 november Gemeen teschool, Dorpstraat 15 te Mel dert. Zondag 2 december, Gemeen teschool, Kaalberg 1 te Moor- sel. Zondag 9 december, Gemeen teschool, Edixvelde te Nieu- werkerken. Zondag 16 december, Gemeen teschool, Binnenstraat 157 te Aalst Aanvang: telkens om 10 uur. Toegangsprijs: 30 fr. Voor alle inlichtingen: tijdens de kantooruren: Dienst Kui tuur, Kattestraat 33 te 9300 Aalst. Tel. 053-21.57.51, toe stel 245. Na de kantooruren: de h. L. Meesens, Binnenstraat 278 te 9300 Aalst. Tel. 053-21.28.58, C.A.T. Schola Gregoriane o.l.v. Roger Deruwe. (Hugo) t Van 13 oktober tot 21 oktober stelt Aalstenaar Marce Vercauteren zijn schilderijen tentoon in «'t Mereiand» Nijverheidsstraat 40 te Mere. U wordt vriendelijk uitge nodigd tot de vernissage op 12 oktober om 20.30 uur Deze opening wordt opgeluisterd door het koor «Singhe fro» uit Mere. Inleider R. Van de Plas en de officiële opening gebeurt door burgemeester P. De Lat Wie houd van de natuur mag deze tentoonstelling niet missen (Erik) Een en al oor voor deze prachtige gezangen. (Hugo) Cinema Feestpaleis Zaal 1 In de grote zaal «Escape to Athena», de suksesfilm George P. Cosmatos met in de hoofdrollen Roger Telly Savalas, David Niven, Claudia Cardinale en nog andere bekenden. Cinema Feestpaleis Zaal 2 Eveneens een film die zeker het bekijken waard is, is Buddy Holly Story». Lees de rubriek «Film van de Cinema Palace Benedenzaal In de benedenzaal loopt de Clint Eastwoodfilm «Zacht hard en knettergek» nog voor een tweede week door. Cinema Palace Studio Alvorens deze week over te schakelen naar de nieuwe films, drie in het totaal, wil ik het toch even kort hebben over wat Aalst binnen zeer korte termijn aan filmpatrimonium zal aanwinnen. Naast een vrij rijke keuze in de huidige vijf zalen van Aalst, zal binnen de zes maand de keuze nog vergroot worden, aangezien de beide cinemauitbaters elk nog met een derde, kleinere zaal zullen van start gaan. Eind oktober, begin november, gaat de derde zaal van cinema Feestpaleis open. Met haar kapaciteit van 70 zit plaatsen streeft deze zaal er naar de goede films, die het kommercieel beginnen af te laten, langer in Aalst te hou den. Daarnaast zal ook gepoogd worden de minder kom- merciële films aan bod te laten komen. Binnenkort komen wij uitvoeriger op dit projekt terug. Ook cinema Palace stuurde reeds een bouwaanvraag bin nen voor het uitbouwen van de derde zaal met ongeveer identieke doelstellingen. De kapaciteit van deze zaal wordt voorzien voor 96 zitplaatsen. Het openstellen van de hier is echter maar pas voorzien voor begin volgend jaar. Hierover ter gepaster tijde eveneens meer informatie. Deze week opmerkelijk goede films in Aalst. Of het kom merciële suksessen zullen worden is natuurlijk nog eei andere vraag. Topper in deze zaal is echter de prijswinnaa van Claude Chabrol «Violetta Noziere», een film die gesi tueerd is rond 1933, het jaar van de zaak Stravinsky, he jaar waarin Hitier aan de macht kwam. Het proces Violette Noziere, waarover de film handelt behandelt een vader moord. Destijds wekte deze zaak in gans Frankrijk afschuv en verontwaardiging. Hoofdvedette in deze film is Isabelle Huppert. Violette Noziere, achttien jaar oud, slaagt er, na een eersti poging enkele maanden voordien in, haar vader en moede te vergiftigen. Baptiste Noziere, mechanicien bij de PLMjBü sterft, maar Germaine, de moeder, wordt op het nippertje - gered en gaat haar dochter op meedogenloze wijze voor he gerecht slepen. Het waarom van deze misdaad is echter gekompliceerd Naar de uiterlijke omstandigheden te oordelen had Violetti alles om gelukkig te zijn. Haar ouders wilden niets anden dan goed voor haar en zij hoopten dat een goede studie eei rijke partij en een geborgen geluk zou opleveren. Het liej echter allemaal anders. Claude Chabrol probeerde over di i onderwerp dat nu vijftig jaar geleden overal in Frankrijk eer storm van haat deed opwaaien, een klaarder licht te wer pen. Hierin is Chabrol geslaagd.

De Voorpost | 1979 | | pagina 10