IgpooMede lede kort eedse brandweer zette deuren Iragewijd open KASTEEL VAN MESEN: HUIDIGE STAND DER ZAKEN eetje Amelie prijs viel te beurt aan het Mia Van Beneden, Christine nummer 223.838. Als re- Laurent. Tania Troch, servenummer werd Anne-Marie Becqué en 008.220 getrokken. De heer Sonja Van Haudenhove De Pauw uit de Hoogstraat werden als vijf eersten van bood zich spoedig aan met Stella Matutina uitgekozen, dit reservenummer. Maar Andy Van Impe, Pascal De Op het plein tegenover de rijkswacht stonden alle brandweerwagens «schietens»-klaar. Kom- mandant Gravez wenste [rig weekend stelde de Leedse brandweer haar ar- '^Saaldeuren open voor alle geïnteresseerden. De rh indweerwagens stonden netjes opgepoetst, maar y[ trekkensklaar opgesteld. Men kon ze eens van na- bij bekijken, wat ingeval van tussenkomst vaak 'jboden is. Jongens kropen even op de treeplank om vanuit een lichte bestelwa- de binnenzijde te bewonderen. In een grote ruimte gen iedereen welkom en «den de bezoekers de tekeningen bewonderen van 9 m» jeugd. Zij waren ingeleverd voor de grote te- «wedstrijd, die ter gelegenheid van de feestelijkhe- ^51 was georganiseerd. hoe groot was de verwon dering, toen mevrouw Gra- cez in naam van haar zoon het winnend nummer kwam afleveren. Zij won dus het berggeitje, wat onze bur- Tot besluit: gemeester een opmerking Wie er was heeft kunnen ontlokte: «Ja, we hebben genieten van de bereidheid Jonghe, Bart Van Impe Gunther De Backer en Mar- nik De Swaef werden de laureaten uit het kollege. 3Qïar er was meer: elke 1976: ondanks het snélle op- ind kon men in een pro- treden van de brandweer tiezaaltje terecht voor brandde de Leedse bowling puike dia-voorstelling volledig uit. De aanpalende |ir het ontstaan, de be- woningen werden wel ge- vigheid en de oefenin- vrijwaard. 15 oktober 1978: 0[Ii van de Leedse spuit- de zaal Lelie wordt geteis- ne'iten. Maandag werden terd door een brand, die ge- .p. laureaten van de wed- lukkig tijdig werd gealar- h jd met een prijs bedacht, meerd. Door een aantal i20 uur werd op het par- «oefeningen» te tonen (on- irterrein achter het kultu- der andere in de Linde- I centrum een demon- straat!!) werd weer bewe- 9!atie gegeven, die voorde zen dat de ladderwagen 9wschappen tegelijkertijd een onmisbaar onderdeel is oefening betekenden, om tot een degelijke tus- een laatste dia- senkomst in staat te zijn. Drstelling en de trekking Men rekent maar: op an- i de tombola werden de derhalve minuut kan men iren weer voor een de ladder tot 30 meter hoog u 1je gesloten. uitschuiven, zodat brand- haarden beter kunnen be- irrijke tentoonstelling: streden worden en evakua- ads van bij het binnen- ties vlugger kunnen gebeu- Jen in het arsenaal, krreg ren bezoeker een algemeen Het hoofdstuk «de Tinneleu- irzicht van de aanwezige tekens» werd eveneens n lerialen. Naast de fel- aangesneden. De lezer her- kamions, kon men innertzich nog wel: twee be- neens een massa nuttig jaarde vrouwtjes die alles J, teriaal bewonderen. De wat niet te zwaar was mee ndelijke spuitgasten wa- naar huis namen en het er graag bereid hierover (nutteloos) opstapelden. fyg te verschaffen, zodat Maria en Elvira De Geyter bezoek niet alleen in- werden echter op 18 de- natief, maar tevens zeer cember 1978 het slachtoffer rijk werd. Vele Ledena- van hun eigen verlichtings- zagen immers voor de middel: een kaars. Toen Jste keer een hitte- deze omviel in de massa rend pak, of een «een- lorren en dozen, ontstond Tidig» hefkussen. Aan de zulk een rookontwikkeling, ren en in de bovenzaal dat de beide vrouwen ver men aan de hand van stikten, ondanks het snelle schillende foto's en kran- optreden van de brand- ïipels de aktiviteiten van weer. Het tragische gebeu- Leedse Brandweer als ren had plaats om 4 uur 45 .ware op de voet volgen, bij een temperatuur van min -P Is fotocopy's van de twee gradenMaar de Jitingspapieren lagen er brandweer was op post en inzage. vrijwaarde de aanpalende s. nmentaar werd doorge- woningen. We kregen g en van bezoeker tot be- eveneens beelden van een ;tjr ker. Deskundige uitleg «wespenverdelging», d gretig beluisterd. Een- waarvoor de brandweer tij- digweg: de belangstel- dens de warme maanden van de bevolking was tot 14 maal per week werd ter dan verwacht. En opgeroepen. Tenslotte za- ar goed ook! gen we nog een recent op treden: de autobrand te .•diavoorstelling: Smetlede. Het voertuig lor André De Grauwe werd onder het schuim ge- rd in de loop der jaren spoten, zodat we eens te i interessante diavoor- meer mogen gewagen van Hing gemonteerd. Tij- een snel en efficiënt optre- 1is de opendeurdagen den i het korps, kon men er Proficiat aan de spuitgas- y" 5 avond vanaf 20 uur van ten, maar ook aan de heer een lange tijd, zodat herop- lieten. De toeschouwer De Grauwe die de hele flakkeren geweerd wordt. )0< eg een degelijk overzicht voorstelling in elkaar zette. pT de verschillende tus- ikomsten en oefeningen De demonstratie- i de brandweerlieden oefeningen: ri k festiviteiten als de in- Maandagavond waren erop diging van de gloed- de parkeerterreinen achter 8 Juwe kazerne in de voor- het kultureel centrum niet lige melkfabriek (12 mei zoveel mensen samenge- werd de mensen diets 9) kregen een ver- stroomd als men wel zou maakt dat ze niet hoefden te Tde plaats. Nadien kre- durven verwachtten. Noch- Jt we beelden van ver- tans het programma was illende tussenkomsten: wel de moeite waard! Het burenkomitee opgericht voor Meetje Amelie verzamelde donderdagavond in de Grimsby om het welslagen van de filmavond over Meetje Amelie te vieren en nieuwe toekomstplannen te smeden. We wensen hen nog veel inspiratie om dergelijke eve- lementen weer op touw te zetten. (Erik) weer een bok geschoten!» De tekenwedstrijd: De drie Leedse scholen lie- van de Leedse brandweer lieden en van de deskun dige uitleg van hun kom- mandant. Wie er niet was ten zich niet onbetuigd. Elk heeft iets gemist, maar het leverden ze een hele stapel kan volgend jaar ook nog. kondigde de verschillende optredens aan. Hij wees er op dat het terrein verlicht werd door de stroom ge wekt uit een eigen genera tor. Het gebeuren werd ge opend met een soort «mode»-show. Achtereen volgens kregen we een voorstelling van het hittewe- rend, zilverkleurig pak, dat veel deed denken aan een astronautenkostuum, een imkerpak dat gebruikt wordt voor de opvang van bijen of voor deverdelging van wes pen een soort «duikerspak met luchtflessen», waar mee een brandweerman zich kan begeven in een lo kaal zonder zuurstof of ge vuld met giftige gassen. Hierna kregen de aanwezi gen een demonstratie blus sen. Dit gebeurde met de nieuwe wagen, die een in houd heeft van 2.400 liter en die werkt met hogedruk haspels. Hierdoor verkrijgt men een hoge bluskracht en een klein verbruik aan water. We kregen een hoge straal, een nevelstraal en een manstraal te zien. Met de hefkussens werd gede monstreerd hoe een ge wicht tot 2.769 kilogram kan 60 centimeter opgeheven worden. Dit is nodig voor het rechtzetten van gekantelde voertuigen. Op een hoop aangebracht zand, werd vervolgens een blik benzine leeggegoten. De omstaanders mochten na een demonstratie, zelf de CO 2-blussers ter hand nemen om zelf eens te oe fenen. Met dit afkoelings- maneuver (aan de basis der vlammen) spuit men een temperatuur van min zeven tig graden op de vlammen, zodat het vuur eigenlijk «bevriest». De poederblus ser daarentegen zorgt voor een afscherming van de lucht, zodat de vlammen gaan doven bij gebrek aan zuurstof. Aan de zijde van het park spoot men bij wijze van de monstratie een oude wagen vol met schuim. Deze schuimblusser wordt even eens gebruikt bij kelder- branden, brand in een scheepsruimte of bij bran dende tanks Het effekt leek echter wel ef ficiënt. Het schuim houdt vrezen: de brandweerlieden kunnen snel en bekwaam doelgericht optreden. Me nigeen verwierf een zeker vertrouwen in het korps! De tombola: Aan het feestelijk gebeuren tekeningen in verband met Ook dan heten de spuitgas- binnen de opendeurdagen de brandweer in. De jury ten iedereen welkom. Een was eveneens een tombola moet voor een zeer moei- hartelijk proficiat voor de gepaard. De enige en uit- lijke taak gestaan hebben, leiding. Hoewel boze ton- stekende eerste prijs was De zaak kreeg echter wel gen beweren dat de burge een sierlijke berggeit. Het een aangename wending, meester ervan profiteert om dier stond te kijk naast het toen bekend raakte dat elke zoveel mogelijk materialen arsenaal. Menig lotje werd school vijf winnaars en tien te kunnen laten goedkeu- verkocht, gezien de prijs eervolle vermeldingen toe- ren, zijn wij ervan overtuigd zeer laag lag. Voor slechts gewezen kreeg. De win- dat een volwaardig korps 20 frank kreeg men de kans naars waren dan ook in de als dit van Lede inderdaad het sierlijk dier mee naar wolken met de verworven goed MOET uitgerust zijn, huis te nemen. Na de de- prijzen. gezien de grootte van de ge- monstratie werd overge- In de rijksbesisschool kre- meente en het aantal op gaan tot de trekking van het gen Carine D'Haese, Danny roepen. In nood kent men winnend nummer. Hiervoor Van Haudenhove, Geert toch zijn. «vrienden- werd een willekeurige jon- Impens, Els Coppens en gen uit het publiek ge- Wim Vergeylen een ere- vraagd. Filip Keppens trok plaats. Zij werden repektie- dan ook op verzoek twee- velijk onderscheiden met nummers uit de doos. De een prachtig kado. ders? red- RDV Op maandag 1 oktober ging in het Leedse Kulturele Centrum de derde koördinatievergadering door, waarop de voorzitter en sekretarissen van de verschillende ra den werden uitgenodigd. Op de agenda stonden vol gende punten: goedkeuring van het verslag van de vorige vergadering dd. 17 augustus, het bedrag der publici- teitskosten: hoe verdelen aan de diverse raden, op punt- steliing van de plaatselijke 11.11.11 -aktie, de evaluatie van aktiviteiten en het financieel verslag van het jeugd weekend van begin september (jeugdraad) en de inven taris van de gebruikte gemeentelijke lokalen. Wij hopen in de nabije toekomst hierover een verslag te kunnen publiceren. Ouders, die de muzikale vermogens van hun kinderen willen tot ontwikkeling laten komen, kunnen terecht bij de waarnemende direkteur van de gemeentelijke muziek school, de heer J. Heirmans. Hij noteert alle inschrijvingen en herinschrijvingen elke woensdag en zaterdag vanaf 13u30. Op de andere weekdagen vanaf 17 uur. Na het welslagen van een eerste jaar notenleer, mag on middellijk begonnen worden met het aanleren van een bepaald instrument: piano, viool, gitaar, trompet, klarinet of cello. Er worden ook lessen notenleer en solozang, diktie en voordrachtkunst gegeven. De volwassenen komen eveneens aan hun trekken in de leergangen voor volwasse nen. Het onderwijs is volledig kosteloos. Het tenniskampioenschap te Lede is gespeeld. Bij de heren won Troghs Peter de trofee en de tinnen schotel. Tweede werd Troghs Rudy, gevolgd door Willy Gabriëls en Frank D'Haese. Zij gingen naar huis met een kleiner, maar evenmin te versmaden aandenken. Bij de dames werd mevrouw Elisabeth Gabriëls eerste, voor Nicole De Neef. Toch een hartelijk proficiat aan de 49 spelers die van start gingen. Over het ondertussen berucht geworden kasteel van koop. Dus niettegen- Mesen is reeds veel gepalaberd en de geïnteresseer- staande het dekreet van 19 den horen hier iets of lezen daar wat. Om een eigenlijk juni '78 betreffende de overzicht van de jongste «geschiedenis» te maken, openbare biblioteken, is het moet men in de berichtgeving voldoende snoeien. Dat voor de gemeente onmoge- het kasteel tijdens de voorbije maand gebruikt werd lijk het domein aan te kopen als dekor voor een Vlaamse film, weet onderhand elke en te restaureren, zonder Ledenaar. Maar is het nu definitief beslist? Zal het de zeer grote participatie kasteel aangekocht worden? Krijgt Lede een volwaar- van het Rijk, en vooral dan dig park? Wie beteelt de aankoop en het onderhoud? in de zin van mede- Wie zorgtvoor de nodige herstellingen? Zo kan men te eigenaar.» Lede honderd en twee vragen horen stellen. Daarom Op 2 augustus is er een be vonden wij het eens interessant om een overzicht van spreking van de resultaten overeenkomst getroffen te worden, niet alleen tussen de mogelijke partners, maar eveneens tussen de verko pers. Een eventuele ge rechtelijke onteigening kan niet geduld worden, gezien de tijdslimiet. Nog voor de winter moet een overeen komst tot stand gekomen zijn: er moeten voorlopige herstellingen aan de daken uitgevoerd worden, te- de besprekingen terzake te geve/ voor zover ze nu van de stuurgroep op het neinde verder verval te kabinet van Nederlandse voorkomen. beslissing en geven dan opdracht aan het aankoop- kommitee om te onderhan delen en aan te kopen. Na dat de verdeelsleutel van de te dragen kosten en aande len zal opgemaakt zijn, neemt elke van de partners een definitief besluit. Indien zulks kan gebeuren, wor den nog dit jaar de daken voorlopig hersteld. Dit is een streefdoel van het mi nisterie van Kuituur, dat na de winter niet meer geïnte- Kasteel of Markizaat bj17M School vleugelbj 1905 Schoolvleugel.bj 1905 Kapel bj 1905 Hollands ftjviIjoenbj 1922 Orangene bj 1785 Stallen bj - 1785 Tot slot kregen de om- staanders nog even kippe- vel: twee brandweerlieden beklommen de 30- meterhoge ladder. Door deze demonstratie werd zeker een doel bereikt: het Op 22 januari 1979 startten de besprekingen met een definitief karakter. Op de vergadering van de stuur groep «Koninklijk Gesticht van Mesen te Lede», die onder het voorzitterschap van professor L.P. Suetens aktief is, waren er verte genwoordigers van de kommissie van de koniro- Jclijke stichting, van het mi nisterie van openbare wer ken (dienst groenplan en dienst gebouwen), het aan- koopkommitee van het mi nisterie van financiën. Ook het ministerie van Neder landse kuituur, de rijks dienstvoor monumenten en landschappen en de bur gemeester van Lede waren het Ministerie van Volksge- Kuituur Deze resultaten er aanwezig. De aanwezi- zondheid en Leefmilieu uit- kunnen ondergebracht gen werden beurtelings ge- genodigd. De deelnemers worden in zes punten: Het polst naar de eventuele konden een diaprojektie gesticht van Mesen vraagt mogelijkheden tot aankoop, bekijken en kregen een uit- een vlugge oplossing, de gezien de Kommissie tot gebreide kaft. die een hoop gemeente treedt op als overgemaakt aan het Minis- beheer, niet meer in staat is dokumentatie bevat over hoofdmotor maar niet als terie van Nederlandse Kul de kosten van verder on- het gesticht van Mesen. De enige partner voor de aan- derhoud te blijven dragen, besluiten van deze verga- schaffing. een deel van de De Kommissie wil zich dan dering: het OCMW is niet gebouwen zou moeten ook ontmaken van het ge- geïnteresseerd. Ook an- overgenomen worden door sticht om met de opbrengst dere openbare diensten en andere overheidsdiensten, ervan haar sociale doelstel- ministeries tonen geen be- indien een regeling door de lingen na te streven. langstelling, alleen de dien- gemeente haalbaar is doet De heer burgemeester Gra- sten «Groenplan» en «Op- deze zeker mee, de oplos- vez legde toen volgende gravingen» laten een posi- sing moet gezocht worden toneelliefhebbers: even aandacht verklaring af: «De ge- tief geluid horen. Er werd op in een samenwerking en meente heeft wel belang- gewezen dat de restaura- samenaanschaffing met het stelling, maar het geheel is tiekosten geweldig hoog ministerie van kuituur (ge- te omvangrijk. Er werd wel kunnen oplopen en dat bouwen) en het Groenplan gedacht aan het verwerven deze onderneming voor de (domeinen), op de provincie van het park en een ge- gemeente onoverkomelijke moet blijkbaar niet gere- deelte van de gebouwen, financiële gevolgen zal kend worden en de afbraak De belangstelling hiervoor hebben. van een gedeelte der ge- is mettertijd sterk afgeno- Hieromtrent worden dan bouwen moet vermeden men, daar men de behoefte enkele geraamde getallen worden, aan gebouwen op andere naar voren geschoven: Vijf dagen later komt er te wijzen heeft opgevangen, dringende dakwerken: 41 a Lede een bericht toe: de Op dat ogenblik was er een 42 miljoen, andere sum- volgende vergadering zal in socio-kulturele studie in uit- miere herstellingen komen de eigen gemeente plaats voering, met een uitgebreid rond de acht miljoen. De to- vinden op 10 augustus met onderzoek naar behoefte taliteit van de herstellingen de volgende genodigden: aan gebouwen. wordt geraamd op een 250 ministerie van Nederlandse Kuituur, rijksdienst voor monumenten en land schappen, het aankoop- kommiteit, Groenplan, de dienst opgravingen en het schepenkollege. Op deze De Gemeenteraad sprak zich positief uit over deze voorstellen en dit werd tuur en aan Openbare Wer ken. Beide ministeries ne men daarop een principiële resseerd zou zijn. Het ge volg hiervan? Dan zouden de eigenaars zelf moeten instaan voor het behoud van het domein van Mesen. De herklassering zou hier van wel een gevolg kunnen zijn. RDV, De koninklijke vereniging - Vreugd in Deugd- voert op 13 en 14 oktober «lïilde en 't kleine wonder- op. Het stuk werd geschreven door Kurt Sellynck en wordt geregiseerd door Tuur Van Den Brulle De beide voorstellingen gaan door in de zaal Volkskring, om 20 uur. Wie kaarten bij voorbaat wil kopen betaalt slechts 75 F en kan deze verkrijgen vanaf 7 oktober om 10 uur in kafee De Volkskring. <•- Vrijdag 2 november kan men terecht in de Volkskring Lede voor de opvoering van «Een heel trouw vrouwtje. ongeveer-. Deze komedie van Jacques Bernard wordt opgevoerd door het Westvlaams teater Antigonee uit Kortrijk. In de hoofdrollen zien we Lien Smolders, Aria Theys, Piet Balfoort, Oswald Maes, Dré Vandaele en Kristiaan Lagast. Het geheel is georganiseerd door de Kulturele Vereniging «De Rank» Lede. Kaarten in voorverkoop 60 F, aan de kassa: 80 F. Men kan zich wenden tot Leon Durieux, Kloosterstraat, Lede; Wim Van Win, Steenstraat Lede; Deloor Francois, Steenstraat Lede; Brantegem Edwin Lindestraat 10 Lede of tot Gcntil Christiaens, Papegemstraat te Papegem. In dit verband zal de vraag miljoen. Ook het Leeds ge- onderzocht worden, naar de meentebestuur had ramin- mogelijkheden van de ge- gen klaar. De heer burge- bouwen van het gesticht.» meester detailleerde deze: Op 8 februari bezoekt de voor aankoop, verbouwin- gemeenteraad van Lede gen, restauratie en akko- het kompleks. Zij worden modatie blijft er na aftrek vergadering werden vergezeld door de heren van de subsidies 53 en een sultaten bekend gemaakt Wijnants (hoofd van de half miljoen ten laste van de van de besprekingen op het dienst kulturele infrastruk- gemeente. Voor de meu- kabinet van Nederlandse OKTOBER: DE MAAND VAN DE BALS 6 oktober: Nacht van Oordegem in de zaal Sint-Martini Grote Steen weg te Oordegem De gastvedette is Joe Harris. Inkom: 100 frank. Gratis tombola met de toegangskaarten. 13 oktober: Bal van schepen Jules Hendrickx, ingericht door de V.U.- Lcde in de zaal Club (ex - Brouwershuis) Rammelstraat te Lede. Orkest André Baert. Toegangsprijs: voorverkoop 50 F en aan de kassa 80 F. 20 oktober: Nachtbal ingericht door de drumhand en de jeugdafdeling van de Koninklijke Harmonie Sint-Martinus Oordegem in de gelijkna mige feestzaal op de Grote Steenweg. Deuren om 20 uur. Het ensemble tuur van het ministerie van bels voorziet men een 15 Kuituur: De aankoop van on™!^ ty a r> m;iinnn hni l,„,J".27 oktober: Vi|fde 1D. van de Chiro-Nclc II Vijfde T.D. van de Chiro-Ncle in de zaal De Club, Rammel- straat te Lede. Aanvang 19.30u. Pret verzekerd met D J. Jósken. Inkom 40 F., in voorverkoop 29,75 F. Nederlandse Kuituur). Bo- miljoen en voor het perso- het park en de tuin, zal ge- gaert en Vermeiren. Dit be- neel (eksploitatie) een schieden door het ministe- zoek moet elkeen toelaten kleine tien miljoen per jaar. rie van openbare werken, zich een grondig idee te Met bijkomende kosten dienst Groenplan. De ge- verschaffen van de omvang voor bijvoorbeeld verwar- bouwen worden deels ge- van het gebouw, na te gaan ming, raamde de gemeente kocht door de gemeente en welke mogelijke bestem- de jaarlijkse last op 24 mil- deels door Nederlandse mingen er kunnen aan ge- joen, wat te zwaar zou zijn Kuituur, bestemd voor de geven worden en de moge- Daarom besluit de heer dienst opgravingen. Hier- lijke toelagen te bespreken. Gravez: «Zonder hulp van aan zijn echter een reeks Op 12 maart volgt een buitenuit kan de gemeente voorwaarden gekoppeld: tweede vergadering van de dit niet aan. tenzij de ge- het voorstel is door de par- stuurgroep Hierop waren meente zich kan beperken tijen te nemen of te laten! of bij sekretarTs De VuystG. Lange wccstraat 46 ie Lede (70.30.36). De._, eveneens het OCMW en tot een gedeeltelijke aan- Verder dient er een vlugge prijzendeiing gaai door in Eden-Roe omstreeks 19 u»r HENGELWEDSTRIJD Op zondag 7 oktober worden alle hengelaars verwacht op de grote hengel wedstrijd, ingericht door de gemeentelijke sportraad met de me dewerking van de vissersklub -Golden Bliek» De wedstrijd gaat door op de visrijke vijver gelegen aan «Eden-Roe» Stcenland te Lede. Er is een trofee en een prijzenpakket van 6.000 F te winnen. Men vist in reeksen naar zuiver gewicht. De eerste reeks start om 12.30 u. Inleg: 50 F. Inschrijvingen tot 11.30 u. in kafee De Grafmaker, Molenstraat Lede

De Voorpost | 1979 | | pagina 13