DEKENIJ KATTESTRAAT: 50 JARIG JUBILEUM LANDMACHT GENT-AALST NEEMT NIEUWE INFORMATIEBUREAU'S IN GEBRUIK Autentieke ikonen te Aalst Hopprijskamp te Aalst 90-jarige gevierd in Hopperank It - J-IV-13/3 - ue vuuipusi Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Deke nij Kattestraat wordt door de leden van deze dekenij een bijzondere inspanning geleverd om aan iedereen duidelijk te maken dat de Kattestraat nog steeds even jong en dynamisch is dan vroeger. Vertegenwoordi gers van de pers waren zelfs uitgenodigd op een sou peetje om de bestuursleden de kans te geven hun rijkgevuld feestprogramma van de jubileum-viering voor te stellen. Het is reeds in 1929 dat er te betere verkoop leidt. Als Aalst een bewustwording gevolg daarvan werd in dat- ontstond onder de hande- zelfde jaar nog een han- laars dat samenwerken en delsdekenij opgericht, na- samen organiseren tot een melijk de Dekenij Katte straat. In het eerste bestuur maakte Alfred Kelders - grondligger van de Aals- terse Karnavalstoet - zich onmiddellijk verdienstelijk als de stimulator. Hij was het die er aan dacht bijzon dere verkoopsdagen te or ganiseren in de Kattestraat Meteen vond aldus de eer ste braderij plaats van zon dag 6 en maandag 7 no vember 1932. Nu is men al aan de veerstigste uitgave toe. Zoals elke organisatie doet die zich zelf respek- teert werd er een dekenij- vlag ontworpen. Deze werd op zondag 1 ok tober 1933, tijdens de tweede braderij, boven de doopvont gehouden, om daarna plechtig toever trouwd te worden aan Emiel Boone, die de taak van vlaggedrager plichtsbewust heeft vervuld. De tweede wereldoorlog doofde die feestelijkheden in de Kattestraat. In het ver- slagenboek kan men het laatste vooroorlogse «ver slag der bestuursvergade ring van 7 mei 1937» lezen, opgesteld door sekretaris Defenfe. Daarop volgde dan dit opgesteld door Paul De Waen, schatbewaarder-sekretaris, daterend van 16 november 1949. Een kalme periode van 12 jaar, waarvan 8 jaar zonder enige feestelijkheid. Van januari 1951 werd met deken Jozef Van der Vorst nieuw leven in de aktivitei- ten gebracht en volgden de braderijen elkaar weer op. In 1956 droeg Jozef Van der Vorst het voorzitterschap van de Dekenij Kattestraat over aan Frans Steenhout. De nieuwe deken zette zich onmiddellijk aan het werk om de straat in een nieuw kleedje te steken. Na een minimum van tijd sierden de eigenhandig genaaide rood-witte dekenijvlagge tjes de gevels. Jozef Van den Steen, werkend lid van reeds zeer kort na de stich ting van de Dekenij, nam in 1969 de scepter van zijn voorganger over, om aldus de vijfde Deken van de De kenij Kattestraat te worden. In de Kattestraat was alle opsmuk dringend aan ver nieuwing toe, maar het geld en aldus ook het enthou siasme ontbrak. Het is met het verbod de karnavalstoet nog door de Kattestraat te laten trekken dat er in 1970 weer leven in de brouwerij kwam De verwezenlijkin gen van de laatste jaren zijn zeer uiteenlopend, maar 1979 zal, met de viering van het 50-jarig jubileum van de Dekenij de bekroning zijn van een jarenlange sa menwerking onder de leden van het bestuur. Het programma van de hui dige braderij is goed gevuld en loopt op vijf dagen en omvat tevens de zondag wat anders niet het geval is in de Kattestraat. Men is reeds begonnen op don derdag 4 oktober waarbij men de officiële opening had te 19 uur. Hierbij wer den de historische vlaggen voorgesteld aan het pu blei k. Dit in navolging van hetgeen door de geschie denis heen steeds gebeurd is, namelijk dat Keizers en Koningen, hun blijde intrede deden in feestelijk bevlagde steden. De vier motieven die in herhaling op de vlaggen prijken, zijn geput uit het ver leden van de Kattestraat zelf en hebben dus werkelijk een betekenis in het histo risch kader welke men poogt op te roepen ter gele genheid van dit jubileum. Met de onthulling van het bas-reliëf van Alfred Kel ders, bracht het Alfred Kel- derskomitee hulde aan de stichter van de Dekenij. Men heeft daarenboven nog de bedoeling om re gelmatig aktiviteiten in te richten rond dit monument. Voor de muzikale omlijs ting werd gezorgd door de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Hekelgem die er tevens een kunstkon- cert gaf. (Over deze voorstelling van de vlaggen en de onthulling van het monument meer in onze volgende editie). Op de tweede dag zal te 14 uur de eigenlijke jubileum- braderij dan starten waarbij de deelnemende hande laars gevraagd werd hun «stand» en uitstalramen in te richten in de stijl van die dertiger jaren. Op hetzelfde ogenblik heeft de vernis sage plaats van de tentoon stelling van de werken van niemand minder dan Prins Karei van Vlaanderen. De organisatie van deze ten toonstelling heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Oorspronkelijk had men gepland deze te laten door gaan in de Kapel in de Kat testraat. Men had er reeds voor ge zorgd dat de kapel volledig opgepoetst was, zodat deze dan werkelijkbruikklaar was als tentoonstellingsruimte. Er bestonden tevens plan nen er elke maand een kul- turele altiviteit te laten in doorgaan, om aldus meer leven te krijgen in de Katte straat. De brand heeft ech ter al deze plannen ge dwarsboomd, zodat men moest uitkijken naar een andere ruimte. Dankzij de bereidwillige medewerking van het stadsbestuur heeft men dan de beschik king gekregen over de Bel fortzaal, waar dus vanaf vrijdag 5 oktober tot en met 14 oktober de tentoonstel ling zal plaats hebben. Bij gebrek aan een drankge legenheid in de Kattestraat - die er echter vroeger wel geweest is - heeft de Deke nij er dan ook voor gezorgd dat er een feesttent werd opgericht. In deze tent in het midden van de Katte straat, zal er dan vanaf 14 uur ook doorlopend muziel zijn waar de vermoeidi braderij-bezoekers even' verpozing kunnen vinden. Op zaterdag 6 oktober zal er] naast de braderij tevens; een groots jubileumbal ge-j organiseerd worden) waarop men dient te ver schijnen in kledij uit de oudi doos. Aan de kinderen wer< natuurlijk - hoe kan het ookf4 anders in het jaar van het) kind - ook gedacht. Dezei kunnen zich op zondag 1 oktober uitleven in een te kenwedstrijd en dit te 1! uur. Het thema van dezi wedstrijd is het bos. Dt deelnemers zullen inge deeld worden in drie kate goriën naargelang de leef tijd, waarvoor dan door d< jury telkens een winnaar zé aangeduid worden. De jury is samengesteld uit dri< personen namelijk feestlei der Mare De Jode, Prins En rico en Frans Kieckens ont werper van de feestvlag- gen. el De uitreiking van de prijzen ne van de tekenwedstrijd zal te y 18 uur plaats vinden. Op maandag 8 oktober, vindt dan de feestelijke slui ting van de jubileumbradeii plaats in de feesttent. Latei we hopen dat de zon van de partij zal zijn! G.D.Bytj iro Vrijdag 28 september ging in Gent de officiële opening door van het nieuwe informatiebureau van de Land macht van Gent en Aalst. In Gent is dit informatiebu reau gevestigd aan de Vrijdagmarkt in de Meersenier straat 4, in Aalst is het centrum gevestigd in de Fa briekstraat 5. Op deze akademische zitting, waarbij heel wat prominente figuren uitgenodigd waren, licht ten Luitenant - Kolonel Verstraeten en Demeuleneere het doel van deze opgerichte instellingen toe. De regeringsverklaring m.b.t. de dienstplicht van 6 maanden gaat van de hypothese uit dat er voldoende tijdelijke vrijwilligers zouden aangeworven worden om hoofdzakelijk te dienen in het Belgische Ie Korps bij onze strijdkrachten in Duitsland. Dit voldoende aantal impliceert het op peil houden en de vakatures van 3.000 vertrekkers aan te vullen en vervolgens het aantal op te drijven in funktie van de beschikbare begroting. De rekrutering van bekwame onderofficieren en offi cieren, zowel tijdelijk als beroeps, mag evenmin uit het oog verloren worden. Het is precies de opdracht van de thans bestaande Informa tiebureaus negen in het to taal verspreid over het ganse land, van Infosermi te Brussel en van het Infobureau van het CRS (Klein Kasteeltje) om aan de burgersektor alle in formatie te verschaffen met be trekking tot de rekrutering en de militaire dienst. Vragen van be langstellenden over militieaan gelegenheden. zij het dat die tot de bevoegdheid van het Minis terie van Binnenlandse Zaken behoren, en over andere krijgsmachtdelen (LUM, ZM, MD) worden daarom niet ont weken en in de mate van het mogelijke beantwoord. Indien geen voldoening kan gegeven worden, verwijst men de be langhebbende naar gespeciali seerde bureaus eigen aan de krijgsmachtdelen en naar de militiebureaus In de Provincie Oost- Vlaanderen zijn alle eenheden potentiële informatieverstrek kers, maar in steden zoals Gent en Aalst voelde men een groei ende behoefte een specifiek bureau te kreëren. Deel uitma kend van het Provinciecom mando heeft het Informatiecen trum van Gent tot heden zijn taak naar behoren vervuld De vestiging aan de Vrijdag markt in de Meerseniersstraat 4, in volle stadscentrum en in een winkelpand zal het publiek toelaten zonder omhaal «over de vloer» te komen om er zich vrijblijvend te informeren. In Aalst is het bureau eveneens in het centrum van de stad ge vestigd in de Fabriekstraat 5 Het personeel dat deel uit maakt van het Bureau Gent, nl. 1ste wachtmeester Tempels en Korporaal Sols en dit van Info LM Aalst nl. 1 Sergeant - Majoor Luycx en Korporaal De Waegneer zijn bevoegd en ge specialiseerd. Een periodieke bijscholing en het regelmatig ontvangen van richtlijnen, uit gevaardigd door de Staf Land macht. zorgen ervoor dat zij steeds over informatie uit eer ste hand beschikken. Het ver nieuwde infobureau van de Landmacht Gent zal voor het publiek toegankelijk zijn op werkdagen van 09u30 tot 17u30 Er kan bovendien op het personeel een beroep worden gedaan na de diensturen en za terdagmorgen op afspraak Folders, brochures kunnen ook telefonisch besteld worden zonder dat er een verplaatsing naar het bureau noodzakelijk is. Na overleg en op afspraak ver leent het personeel zijn mede werking aan informatieverga deringen op scholen, voor jeugdgroeperingen cn klubs. Buiten het gesproken woord en het leesmateriaal kan men te vens beschikken over 16 mm - filmen en weldra over video- kassettes voor kleur-TV en dia's met betrekking tot de meest gevraagde funkties in de Landmacht Uit het voorgaande blijkt dat er van deze bureaus meer ver wacht wordt dan het wachten op bezoekers. Naast de pas sieve informatieverstrekking wordt beoogd de actieve infor matieverstrekking te bevorde ren. Goede relaties met en een optimale verstandhouding tus sen de organisaties en dien sten die te maken hebben met problemen van tewerkstelling en militie, in het kader waarvan men ook de sociale problema tiek moet zien. is dan ook een noodzaak De inlichtingen zullen dus niet alleen de voordelen van cfienstneming in één of andere ambtengroep naar voren schuiven, maar eerlijkheids halve ook durven gewagen van de verplichtingen en de dispo- nibiliteit in binnen- en buiten land die de vooropgestelde kar- rière met zich meebrengt De landmacht, luchtmacht of zeemacht kan niet altijd werk in eigen streek beloven. Dit bete kent dat de kandidaat rekening zal moeten houden met aan passingsmogelijkheden, niet al leen van zichzelf, maar even eens van zijn aanstaande, ver loofde of echtgenote, of in het geval van de vrouw voor haar verloofde of echtgenoot. De dienst Informatie en Public Relations kon onlangs zijn waaier van mogelijkheden nog uitbreiden met een specifieke ekspo-wagen, volledig uitge rust met de nodige toebehoren Voor deze gelegenheid werd de wagen opgesteld op de Vrij dagmarkt. De leiding vraagt natuurlijk niet beter dan dat er veelvuldig op deze nieuwe dienstverlening een beroep zal gedaan worden Inden er belangstellende groepen een konferencier wensen uit te nodigen, kan vol doening gegeven worden dmv. het sprekersbureau langs de informatiebureaus om Uiteindelijk heeft de Comman dant van de Binnenlandse Strijdkrachten een nota ver spreid waarin gepreciseerd wordt dat de eenheden het als een eer beschouwen bezoek te ontvangen van belangstellen den; het leven van elke dag zal hierbij getoond worden, zonder specifieke shows of demonstra ties te organiseren. II. Aanwerving bij de Land macht De leiding is zich bewust van de moeilijkheden die een burger ondervindt om wegwijs te gera ken in de wirwar van mogelijk heden die er bestaan om dienst Vorige week was het feest in het rusthuis De Hopperank. Irene De Bolle vierde haar 90e verjaardag. Zij werd op 21 juli 1889 geboren, en is van 1 augustus 1977 in het rustoord. Zij kreeg van de voorzitter van het OCMW, Martin Van Der Speeten een bloemstuk aangebo den. (Erik) te nemen als officier, onderoffi cier of vrijwilliger. Daarom ge ven we nu een overzicht van de mogelijke richtingen. Deze komplexiteit vloeit voort uit de wet van 13 juli '76, die het statuut van het personeel van de strijdkrachten vast legt. Het doel van die wet was enerzijds te zorgen voor een voortdu rende verjonging van het p»er- soneel door de invoering van het tijdelijke kader en ander zijds de waaier van mogelijk heden zo groot mogelijk te ma ken. Vooraleer te kunnen spreken over de rekrutering is het bijge volg noodzakelijk een beetje klaarheid te brengen in de mo gelijkheden, De Landmacht omvat een beroepskader voor: officieren onderofficieren vrijwilligers een tijdelijk kader voor: officieren onderofficieren vrijwilligers een aanvullingskader voor: officieren onderofficieren A. Waarover gaat het nu? a) Er is eerst en vooral het be roepskader. Wie hiervan deel uitmaakt mag dienen tot de leeftijdsgrens, en kan mits te voldoen aan de no dige voorwaarden alle graden van een categorie (hetzij offi cier. onderofficier of vrijwilliger) behalen. Het kader der beroepsofficie ren en onderofficieren is recht streeks toegankelijk voor bur gers. b) Vervolgens is er het tijde lijk kader Men richt zich hier tot kandida ten die een beperkte carrière willen aangaan hetzij als offi cier, onderofficier of vrijwilliger. De minimum duur is twee jaar en een totaal van tien jaar mag in geen geval overschreden worden De behaalde graad zal afhan gen van de duur van de presta tie. Dit kader is toegankelijk voor burgers. c) Tenslotte is ei het aanvul lingskader Hier wordt aan de tijdelijke vrij- wiligers, onderofficieren en of ficieren, de mogelijkheid gebo den te dienen tot de leeftijds grens. Als resumé mag men dus zeg gen dat een burger de volgende mogelijkheden heeft: 1. Beroepsofficier 2. Tijdelijk Officier 3. Beroepsonderofficier 4 Tijdelijk onderofficier 5. Tijdelijk vrijwilliger B. De aanwervingen 1. De beroepsofficieren Ze worden aangeworven via de Koninklijke Militaire School. Elk jaar verschijnen de open gestelde plaatsen in het «Staatsblad». Voor 1980 is dit nog niet ge beurd, maar men mag aanne men dat het totaal der plaatsen voor de Landmacht ongeveer 140 zal bedragen Om toegelaten te worden dient men een genees kundig onderzoek te onder gaan: psychotechnische en proeven van lichamelijke ge schiktheid afleggen, en deel nemen aan een toelatingswed strijd. (eind hoger mid. ond.) De school vangt aan begin sep tember. 2. De tijdelijke officieren Ze worden eveneens, in prin cipe eens per jaar, aangewor ven; de opengestelde plaatsen verschijnen in het «Staats blad» Om te mogen deelnemen moet men een diploma of getuig schrift hebben van volledig ho ger middelbaar onderwijs. De plaatsen voor 1980 zijn nog niet gekend (100 200) Men legt dezelfde proeven af als de beroepsofficieren, be halve dat de toelatingswed strijd, zich beperkt tot een ma- turiteitsproef De scholen vangen aan begin oktober. 3. De beroepsonderoffi cieren De aanwerving gebeurt even eens eens per jaar, namelijk in september - oktober Hier is de waaier van mogelijk heden bijzonder groot. Indien men technisch aange legd is kan men via de «techni sche school te Saffraanberg» een gehomologeerd diploma A2 in electriciteit of mechanica behalen De vorming in die school duurt drie jaar. De «school voor onderofficie ren» te Zedelgem levert een gehomologeerd diploma A2 in sociale en militaire weten schappen af De vorming duurt twee jaar en één trimester. Men is echter niet verplicht een diploma A2 te behalen. Indien de lange studieduur afschrikt kan men zich beperken tot een korte vorming, men zal dan rechtstreeks in een wapen- school ingelijfd worden De schiftingsproeven bestaan uit een medisch onderzoek, psychotechnische proeven en een wetenschappelijk exa mengedeelte dat handelt over de 1ste taal en wiskunde van het niveau lager middelbaar onderwijs. Men kan aan de mogelijke kan didaten enkel de raad geven zich te richten hetzij tot een school voor onderofficieren, hetzij tot een informatiebureau zoals dit Men zal er met de kandidaat alle mogelijkheden bespreken, de nodige docu mentatie geven en hem helpen bij de samenstelling van het in schrijvingsdossier 4. Tijdelijk onderofficier Indien men niet rechtstreeks tot het beroepskader wil toetreden biedt het tijdelijk kader een op lossing. De toelatingsproeven zijn iden tiek aan deze van de beroeps onderofficieren. Men wordt rechtstreeks aangeworven voor een welbepaalde functie. De schoolopleiding duurt zes maanden. Ook hier wordt aan de kandi daat de raad gegeven zich te richten tot een informatiebu reau De openstelling gebeurt eens per jaar en de opleiding begint in oktober C. Gewone vrijwilligers Wat nu tenslotte de gewone vrijwilligers botreft gebeuren de aanwervingen op perma nente wijze, en dit in functie van de toegestane budgettaire middelen. Er valt op te merken dat de kandidaat een garnizoen en een functie kiest. Hij is daar van op de hoogte en verklaart zich akkoord. Hij is er dan ook toe gehouden deze funktie te bekleden voor de ganse duur van een dienstverbintenis. De datum van inlijving is afhan kelijk van de te volgen kursus- sen. De burger kan zich enkel kan didaat stellen als tijdelijke vrij williger. Dit is een goede zaak. De vrij willigers hebben hierdoor de gelegenheid te zien waarover het gaat vooraleer ze zich voor de rest van hun leven binden Anderzijds wordt er vastgesteld dat er daardoor een grote door stroming van vrijwilligers ont staat wat ontegensprekelijk de natie dichter bij het leger brengt D. Overgangen Tenslotte valt er nog een woordje te zeggen over de «overgangen» Het personeel behorend tot het tijdelijke kader kan na verloop vantijd toetreden tot het aanvul lingskader of tot het beroeps kader. Die mogelijkheid wordt geboden vanaf het zesde jaar Mits batig gerangschikt te zijn in een vergelijkend examen kan de tijdelijke officier overgaan naar het aanvullinqskader, hij kan dan dienen tot de leeftijds grens en kan ten hoogste kapi tein - commandant worden Vanaf het 6de jaar kan hij mits batig gerangschikt te zijn in een vergelijkend examen en na +1één jaar cursus overgaan naar het kader der beroepsoffi cieren. Op dat ogenblik staan alle gra den voor hem open Aan de tijdelijke onderofficieren worden vanaf het zesde jaar dezelfde mogelijkheden gebo den. Zij kunnen dus overgaan hetzij tot het kader der beroepson derofficieren hetzij tot het kader der aanvullingsonderofficieren. Zij genieten dan van een stabili teit van betrekking. De tijdelijke vrijwilligers kunnen vanaf het zesde jaar beroeps- vrijwilliger worden wat ook aan hen de stabiliteit van betrekking de garandeert. Om te eindigen weze nog ve roe meld dat de wet van 13 juli 197 |ei de mogelijkheid voorzien hee sl< dat de beroepsvrijwilligers aar vullingsonderofficier en de bf nu roepsonderofficieren aanvi lingsofficier zouden kunnew worden zonder normale weg volgen. Men spreekt dan vam' overgangen door sociale prcfcdc motie. Zoals ik U in het begin gezt heb zijn er dus heel wat mog&er lijkheden. Het is precies osje opdracht der informatief* jp reaus de kancSdaten raad I geven en te helpen bij hun kei 9 Uitzonderlijk werd er dit ja I6l' een bijkomende werving va tijdelijke officieren voorzien. D 1S5 aanvragen moeten echter vól uw 05 oktober in de Staf Lam macht toekomen. GVd Naar aanleiding van de opening van het Oost-West Ontmoetingscentrum, afgekort AWOC, van de vereniging zonder winstoogmerk SPES, de organi satie die ijvert voor de christenen in Europa, wordt er een tentoonstelling georganiseerd van autentieke ikonen. Deze tentoonstelling gaat door op zaterdag 6 oktober 1979 van 9 uur tot 19 uur en op zondag 7 oktober 1979 van 15 tot 18 uur. d< nd< dei de Een dag vroeger, name lijk op vrijdag 5 oktober zal deze tentoonstelling worden ingeleid door niemand minder dan Professor Doktor E. Voordeckers. Hij is de titularis van de leerstoel in de Byzantinistiek aan de Gentse Rijksuniversi teit en aan de Leuvense Katholieke Universiteit, dus zonder enige twijfel een algemeen erkend deskundige op het be trokken terrein. Deze tentoonstelling gaat door in het Oost-West Ontmoetingscentrum aan de Gentsestraat, 109 te Aalst. Meteen viert de VZW SPES (Societas Pro Ecclesia Speranti) ook het vijftiende uitgavejaar van haar informatieme dium namelijk «De stem van de Hoop». Viermaal per jaar wordt dit blad toegestuurd aan weldoe ners en belangstellend personen. Het bevj vooral informatie e nieuws over het leven e het werk van de Kerk Oost-Europa. Op zondag 7 oktobf 1979 is er ook. een danl eucharistieviering mi muzikale omlijsting. Di ze zal doorgaan in c kapel van de Zustei Klarissen, aan de Sin Annalaan te Aalst om 1 u30. Vrienden en sympi thisanten van SPES zij op al die aktiviteiten va harte uitgenodigd. Hie mee wil de vereniging haar doelstelling nastreide ven die er namelijk bestaat een brug te slaaj tussen Oost en West. ADfa Wanneer u deze regels onder ogen krijgt is de Hopprijskamp te Aalst juist voorbij. Immers, op donderdag 4 oktober vanaf 9 uur heeft die plaats in de vroegere gebouwen Friac, A1 Rechtlaan, nu stadsgebouwen. Deze prijskamp heeft plaats voor de 34e maal sinds het einde van Wereldoorlog II. Deze belangrijke hopma- nifestatie, die tot doel heeft de hopkultuur in het Aalsterse in de ak- tualiteit te stellen en tevens een bijdrage te leveren tot verdeling van de inlandse hop, heeft plaats onder de auspi ciën van de stad Aalst en met medewerking van de Aalsterse Brouwerij, de Handelskamer van Aalst en Gewest, de bevoegde Hogere Instanties en het Hopverbond. Alle hopplanters uit het Gewest Aalst-Asse mo gen aan deze prijskamp deelnemen met zelf ge teelde hop van de varië teiten Hallertau, Saaz, Northnern-Brewer, Bre- wers-Gold en Record. Het aantal balen is onbe perkt. Er zal een deelna mepremie worden toege kend van 250 fr. voor de 1e baal, 100 fr. voor de 2e en de 3e en 50 fr. voor de 4e en onbeperkt vol gende. De balen mogen reeds daags voordien ter plaatse worden gr bracht. Er is een ruinf plaats voor lossen A. laden van de hop voor zien. Aan deze prijskanf zijn talrijke prijzen va bonden en bovendia zullen aan de laureata diploma's worden ovet handigd. De prijskanf wordt besloten met 1 hoptraktement aangebt den door de Hopkomnia| en de Aalsterse brouw rij.

De Voorpost | 1979 | | pagina 14