MOORSEL HULDIGDE LOKALEN IN WEEK VAN HET BOS» TE HERDERSEM lleinveetentoonstelling te Herdersem KAPELLE-KOEK TE MELDERT STREEKNIEUWS Baardegem STREEKNIEUWS Meldert H Raakte de Meldertse Rochuskapel op de wijk Nievel, mede door de vele festiviteiten die In haar schaduw plaatsvinden als de Pikkeiing van de VVV «De Faluintjesstreek», de openluchtopvoeringen van de «Claerhaegse Comedie» en de Internationale Hondenshow van de «Kynologische Vereniging Nievel-Kapel», in de hele omgeving bekend, - inbrekers uit de hoofdstad hadden ze ook reeds gevonden maar het weggenomene werd gelukkiglijk op de Brusselse Oude Markt teruggevonden de Petronellakapel, reeds enkele decennia heiaas verdwenen, is zulks uiteraard veel minder. i De Maght mocht onder het deskundig oog van schepen De Bisschop de nieuwe lokalen (Erik) St.-Stefaan met een zeventigtal jongens en E-. met een veertigtal meisjes waren verleden zon- te Moorsel in feest. Na een twintigtal jaren op van het Parochiehuis te hebben gehokt kon- ze nu immers nieuwe lokalen inhuldigen. sn drie jaar terug meisjes- re rogroep Eglantier werd 97 jericht had dit ook zijn te- ee slag op de jongensafde- a' waarvoor Eglantier een bfiulans betekende. Het voor de meisjes in de qlgensschool in het cen- va n leek echter slechts een wpdoplossing. de lokalen van de zus- school op het Steven vrij Stóren gekomen werden de sters bereid gevonden de alen aan de jeugdbewe- g te verhuren zodat van af ruime lokalen en jaèelgelegenheid voor ga iden zijn. D issen groeide ook uwe interesse van de ,rM fers voor de Chiro, en ;er niet alleen om hun deren eens een namid dag kwijt te zijn. Belangrijk is nu dat passende mensen worden gevonden die zich met hart en ziel inzetten om de kinderen waardevolle ontspanning en verder ze ker iets «voor het leven» mee te geven. Momenteel staan daar ze ker voor in Jan Van der Borght voor St.-Stefaan en Myriam De Waegeneer voor Eglantier. In de Stevenkapel ging ver leden zondagnamiddag een Eucharistieviering door met als voorganger de proost E.H Frans Hendrickx met teksten van en liederen door de jeugdigen zelfTref- fend hierbij was wel het naar voor brengen van de eigen offergaven bij de offerande. Ook voor opsmuk en versie ring van het kerkje hadden de Chiroleden gezorgd en de misteksten konden ge volgd worden in een keurige brochure. In stoet ging het dan vanaan de Kapel naar de nieuwe lo kalen met schepenen Anny De Maght en Marcel De Bisschop en raadsleden Oscar Redant en Louis Saerens. De andere plaat selijke raadsleden lieten zich verontschuldigen daar ze doende waren aan een andere aktiviteit in de Holle straat. Hoofdleider Van der Borght hield een passende toe spraak waarna het glas werd geheven op de ver dere aktiviteiten van de Moorselse Chiro. Aktivitei ten die zullen aansluiten bij wat daarna in diaprojektie werd voorgesteld. Vanaf volgende zondag zijn kinderen van 6 tot jeugdigen tot 16 en zelfs 18 jaar elke zondag te 14 u. welkom. LH Uiterlijk zou ze ongeveer het aspekt hebben gehad van de Rochuskapel met uiteraard enkele minus- kule verschillen. Ze dateert uit de 17e eeuw en werd vooral bezocht op 31 mei wan neer de Karmelieten van Aalst hier de mis kwa men opdragen. Petronella was de patro nes tegen de koorts en op de zondag in het oktaaf werd er hier dan ook een mis gelezen. Volgens een aantekening van pastoor Goetgebuer (1747-1803) is «dese ca- pelle vanouds seer ver- maert geweest alwaer door de voorspraeck van de H. Petronella veel volcks naertoe quam niet alleen van de omliggen de ghemeenten maer selfs van Antwerpen en Aelst, die aldaer door de voorspraeck van deze heilige troost ende hulp genoten in hun coort- sen». Was de Rochuskapel «Kapelleke-Peer» omdat de mis er gelezen werd een hele week lang in de periode dat de eerste peren rijp waren, de Petronellakapel heette in de volksmond «Kapelle- ke-Koek». Dit omdat er in het oktaaf van de heilige kramen stonden waar de kinderen al eens een koek konden kopen. De kapel, opgetrokken in rode baksteen en afge boord met witte zand steen, was verre van een architekturaal meester werk maar speelde toch een niet te onderschat ten rol in het leven van onze voorouders, vooral dan die van Meldert en Baardegem. De kapel stond boven op de kop van «den berg», een uitloper van het Kra- vaalbos, tussen sparren en houtgewas. Voor de kapel was een pleintje, nauwelijks drie meter breed. De kinderen konden er hun hart opha len door in de berm potaarde te graven en ermede dan «mannekes» of knikkers te maken. Gedurende wereldoorlog I was de kapel in verval. Na deze wereldkrijg heerste er woningnood en de toenmalige pas toor, waarvan boze ton gen beweerden dat hij zich niet graag verplaat ste, zou de kapel als godshuis hebben willen afschrijven. Voor de som van 3000 fr. werd ze dan door de pastoor verkocht aan «Jean den Brusse- leir» (nee, uiteraard niet Jean Roels). Deze nam er het dak af, verlaagde het gebouw en betrok het als woning. «Gielen van Lansens» maakte hem echter zoda nig benauwd dat het er toch zo hevig kon waaien op die hoogte en dat hij maar eens moest wach ten tot er een storm kwam aanrukken die de kapel gewoon zou weg maaien, deed Jean het gebouwtje van de hand. De kapel werd gewoon gesloopt en de dennen uitgeroeid zodat momen teel van het hele geval niets meer te zien is. Wei werd in de omgeving, even voorbij «Dictus- sens», een klein kapel letje door de bevolking van de wijk gebouwd. Toen de kapel ging ge- De kapel van de Heilige Petronella naar een tekening van de Baardegemse kunstschilder Jozef De Bie. (LH) sloopt worden zouden Het is in deze kapel dat ontelbare aantallen rup sen bezit hebben geno men van de hele omge ving, velden, huizen tot 1666 de doos werd gedeponeerd waaruit men de relikwieën van de H. Margareta nam in in de kelders toe. Een tegenwoordigheid o.m. ware plaag. Een straf van van pastoor T. Robijns Ons Heer, dacht men. Toen later op een plaats in de buurt een kinema- van Meldert, pastoor Ae- gidius Lemmens van Moorsel, pastoor Johan- zaal omverwaaide sprak Baptist Bernartius van de volksmond weer van Hekelgem en pastoor «straf». Stephanus De Smet van Die tijd is nu gelukkig Mazenzele. lang voorbij. LH heilige (Erik) Zondag 7 oktober wordt wel een drukke wandeldag in de van werktuigen allerhande. Nu streek. Te Meldert organizeert het stadsbestuur een wande- er minder nood is aan deze za ling door het Kravaalbos, te Herdersem houdt de Dorpsraad een ken kan de els zich dan ook wandeling naar de Moorselse Boezebroeken en de lokale beter ontwikkelen. Verder is het VTB-afdeling plande reeds geruime tijd terug een wandeltocht vochtig gebied van de «Bieze- naar het Pajottenland. broeken» doorstreept met beekjes en vindt men er tal van Herdersem isofschoon ge- bied de «Biezebroeken». De wateraders zodat voor de wan- fusioneerd met Aalst toch «Biezebroeken» is een vochtig delaar enige voorzichtigheid nog een van die zeldzame dorp- gebied, omgeven door vrucht- geboden is. Volgens het Ge- jes die hoegenaamd niets inge- bare akkers. Op de droogste, westplan geklasseerd als na- boet hebben van hun fris lande- de hoogst gelegen plaatsen, lijk karakter en serene rust. Dat werden kanadapopulieren aan- de bewoners het niet helemaal geplant en in de lagere en voch- eens zijn met' de gemeentefu- tiger gebieden vindt men wil- sies en hun eigen aard graag gen en elzen. De els, vroeger aard niet worden gedaan doch willen behouder*, blijkt nog uit veel te vinden in onze streken aan het bomen- en plantenbe- een gedenkplaat in 1976 aan- werd te veel gerooid enerzijds stand mag wel worden geraakt, gebracht aan de gevel van het als brandhout en anderzijds als Alleen de klassering als reser- gemeentehuis: «Herdersem rondhout voor het vervaardigen vaat biedt hierbij immers een 868-1976— Hier wonen 2600 Meiviskoppen»Dat de Herder- semnaars die spotnaam beko men hebben danken ze aan het feit dat vroeger tijdens de mei- kermis, veel visleurders uit Ma- riekerke en omstreken naar hier meivis kwamen verkopen, een vissoort die er destijds blijkbaar veel werd gegeten. Om hun ei genheid trachten te bewaren en hun belangen gehoor te laten tuurgebied worden de «Bieze broeken» enigszins maar niet volledig beschermd. Gebouwd of aan landbouw mag er uiter- volledige bescherming en hier voor ijveren lijkt dan ook zinvol. Een gedeelte van de wandel tocht loopt over het Alfons De Cockpad. Alfons De Cock, een Herdersemnaar, wordt be schouwd als de grondlegger van de wetenschappelijke fol klore of volkskunde in Vlaande ren. Ook het Monnikhof, een grote hoeve die destijds te Her dersem de kerri vormde van het bezit van de abdij van Affligem wordt aangedaan. Jammer ge noeg is er van deze hoeve niet zo heel veel meer overgeble ven; enkel een oude schuur en een gedeelte van het woonhuis kunnen ons de vervlogen heer lijkheid van de hoeve, die des tijds de streek beheerste, laten vermoeden. Tijdens en na de wandeltocht zijn verrassingen voorzien voor iedere deelnemer. De Dorpsraad-Herdersem hoopt op zondag 7 oktober in zeer gunstige weersomstandighe den veel natuurliefhebbers te mogen begroeten. Gestart wordt in de kantine van Patro-Herdersem (Grote baan) en de aankomst heeft plaats op het voetbalveld van SK Herder sem. De afstand bedraagt on geveer 8 kilometer. LH. ETENTJE Na de suksessen van de vorige twee jaren organiseert Chiro Joepie weer een etentje en dit op zaterdag 6 en zondag 7 oktober. Soep, friet met stoofvlees of kip, appelmoes, mokka en gebak. Prijs 200 F. Kinderschotel aan 150 F. vinden werd na de fusie met zaterdag vanaf 20 u. en zondag van 12 tot 15 uur. Groot-Aalst een goedwerkende Dorpsraad opgericht. In deze optiek organizeert de Dorpsraad-Herdersem in sa- Mis in de kapel van de wijk Steven begaf men zich in optocht naar de nieuwe OSCAR Hoop in de Toekomst brengt een komedie van Claude Magnicr, «Oscar» ménmrüng'mèt "deminister eMndi,°p„9,'. 'i J1'e° l6november van het Vlaamse Gewest en de Mecr de,a,li b,er V.V.V De Faluintjesstreek op zondag 7 oktober een wandel tocht die in het teken staat van de «Week van fUt Bos». De tocht gaat naar het natuurge- BOUWFEESTEN De VVKS St.-Margareta organiseert de vierde Bouwfeesten voor ver dere afwerking van de lokalen «'t Kastrolleken». Deze festiviteiten gaan door in en rond de Parochiezaal op 19, 20 en 21 oktober. Het programma ziet eruit als volgt: Vrijdag 19 oktober: grote belotterswedstrijd in de parochiezaal vanaf 20 u. Zaterdag 20 okt.: vanaf 14 u. autowas en te 20 u. dans- en drankgele genheid en bodega. Zondag 21 okt.: vanaf 10 u. verdere autowas van 12 tot 15 u. groot eetfestijn met mosselen of kip met friet. Te 13 u. grote fïetsrally Verder in de namiddag boogschutterswedstrijd 's Avonds nog eet- en dansgelegenheid. Iedereen is er van harte welkom. Reeds nu kan worden gesteld dat de vijfde en laatste bouwfeesten zullen plaatshebben op 4, 5 en 6 juli 1980. ZITDAG Schepen Antoon Blommaert, schepen van personeel en volksgezond heid, houdt zitdag te Baardegem in het dienstcentrum op dinsdag 16 oktober van 18.30 u tot 19.30 u ir de eerste poging kreeg de afdeling Groot-Aalst i de Dierenbescherming te Herdersem aan de intw^g een twintigtal exposanten, kinderen tot 12 lr met hun troeteldier(en). «Niet zo fantastisch maar Ch bevredigend», zegt ons voorzitter Frangois De ^cker. Bedoeling was vooral de kinderen met dieren ta vertrouwd te maken en zo bescherming ervan te Imuleren. aangezochte dierenarts zijn kat had gestuurd werd de jury gevormd door het aan wezige publiek zelf. Om énige vergelijkingsba sis te hebben werden ten toongestelde dieren onder verdeeld in. huisdieren, neerhofdieren en hoefachti- gen. Ook voor het best ver zorgde dier zou een ereprijs worden toegekend. Sche- (unstigd door een heer- lei honden, katten, geiten, nazomers zonnetje zag kippen, vogels, konijnen en lopdeachterkoeraller- zelfs een pony. Daar de pen Monsieur kon dan ook trofeeën, plaketten van de stad en boekenpakketten uitreiken aan de laureaten: Ronny De Wolf uit Herder sem voor de hoefachtigen; Ilse Duquet uit Aalst voor haar huisdier; Chris Ver hoeven uit Herdersem voor haar neerhofdier; Albert Vereecken uit Aalst voor de beste verzorging Samen met ondervoorzitter Henri Huylebroeck die ook ver antwoordelijk was voor de organisatie van deze ten toonstelling, sekretaris Spi- taels Alfons uit Dender- monde en kommissaris Frangois Vereecken wil voorzitter De Backer verder nu vóór de winterperiode nog nestkastjes voor vogels hangen in parken en bos sen en verder dolende die ren opnemen, gekwetste verzorgen en afgestane trachten te plaatsen. Aan de Pontweg is trou wens reeds een asiel in wording. LH PAROCHIECENTRUM Ontvangen U dit week-end Mathilde en Alfons De Boeck. DANSLESSEN Vanaf volgende zondag 7 oktober worden er in de zaal Wwe. Van Mol «Ons Huis» Dorp, danslessen gegeven elke zondagavond. Aanvang 20 u. Einde rond 22 u. 60 F per les of 600 F voor de reeks van 10 lessen. Moderne dansen worden aangeleerd voor jonge mensen en mensen die zich jong voelen en eens graag ritmisch de beentjes uitslaan. KRAVAALRUITERS Boerenpensenkermis van de Landelijke Ruiterijvereniging -De Kra- vaalruiters» op zaterdag 6 oktober vanaf 20 u. en op zondag 7 oktober vanaf 12 u. Deze festiviteit, met tombola, disco-bar en dansgelegen heid, heeft plaats in de turnzaal van de gemeentelijke jongensschool. SCHEPEN VAN DEN EEDE Gaston Van den Eede, schepen van financiën, houdt zitdag in het dienstcentrum op dinsdag 16 oktober van 18.30 u. tot 19.30 u. TURNLESSEN De KVLV organiseert terug haar jaarlijkse turnlessen op woensdaga vond. Eerste les woensdag 10 oktober cn verder eikc woensdag. Reeks van 10 lessen 250 F. Inschrijven bij een bestuurslid. TENTOONSTELLING Op vrijdag 12 oktober in het Kultureel Centrum Affligem opening van de tentoonstelling van werken van beeldhouwer Alfons Van den Bos sche GENEESKUNDE «Goed gebruik maken van geneeskunde» waarde van huisarts en specia list, gebruik en misbruik van geneesmiddelen. Voordracht en bespreking in het Parochiecentrum op zondag 21 oktober te 15 u. Organisatie KVLV. «GEBEDSKETEN» In de parochie wordt opnieuw een «gebedsketen» verspreid. Hierin komen bedreigingen voor zo met de de brieven niet verder verspreidt. De pastoor vraagt er geen enkele waarde aan te hechten en. in plaats van de brieven verder te sturen ze naar de papiermand te verwijzen. Verti kaal klasseren! tet kader van de week van vrijetijdsbesteding werd een kleinveetentoonstelling ingericht te Wersem. (Erik) Wie heeft nu het mooiste diertje? ledereen natuurlijk! (Erik) WANDELEN IN KRAVAALBOS In het kader van de «Week van het Bos» organiseert het Aalstcrs stadsbestuur op zondag 7 oktober, sluiting van de «Weck»een geleide wandeling in het Kravaalbos. Samenkomst te 15 u. aan het Hof te Putte. Putstraat.

De Voorpost | 1979 | | pagina 15