Liefhebbersbasket... of sport omdat men het niet laten kan De Voorpost - 5-10-1979 - 29 B.B.C. Magnetrol gooi naar de titel? (Eddy) krachten te n in het levi ïst ingedeeld Bo toorn, zodat zij in 5. '5-76 de «doublé In november 1970 konden oud-Okapispelers aan de drang niet weerstaan om het spel van bord en ring, eens hun levensdroom, opnieuw te beoefenen. Freddy Rhybaert, kastelein van De Hoorn op de Grote Markt en steeds vurig supporter van zijn ex-klub, spande zich voor de wagen. In een mum van tijd werd B.B.C. De Hoorn boven de doopvont gehouden, met als voornaamste spelers, Jef Troch, Jan De Neve, Carlos Corthals, Frans Van Driessche en noem maar op. Er werden vriendenwedstrijden gespeeld over het ganse land. Zo waren er verplaatsingen naar Mechelen, Roeselare, Antwerpen, Bredene, waar oud-spelers van de onderscheidene verenigingen de ex-Okapi's repliek gaven. In eigen omgeving werden de provinciale klubs, zoals BBC. Erembodegem, BBC. Haaltert, BBC. Viane, BBC. Red Boys Sint Lievens Houtem, Juventus Zottegem, The Tower Aalst en zelfs het vroegere Osiris, afgereisd, waar BBC. De Hoorn, een ideale oefenpartner was. de lente van 1973 bleken ook een paar Aalsterse amateurs bereid om met de ex-Okapi's hun zoals BBC. De Nachtwacht, een brouwsel van vroegere spelers van BBC. Black Boys Goubert, Eric De Luyck, Luc Troch, Jef Troch, Geert Bocquée, enz...; de jeugdklub Tuf leek als stuwende kracht en last but nog least Bel Isolaver, een jongere uitgave van die gestalte te kort hadden om met de nationalers te spelen, doch een degelijke ploeg vormden euristisch vlak, zij werden versterkt door de Aalsterse kappers... ,C. Terlinden hoopt op een paar positieve uitslagen. (Edddy) =N grote problemen begon- echter. Speelvelden la- er niet te rapen in Aalst, eidsrechters werden de herbergklanten onden en materieel kon ergens geleend, droom van Freddy Thy- t werd echter verwe- jkt Op 1.9.73 werd een n comité» - vergade- belegd in zijn café, waar m hemzelf ook Freddy't }n van Hugh's, Cisse •der Steen (Nacht- it), Guy Van Neck (Tuf en Willy De Smedt (The aanwezig waren. (noop werd doorgehakt, irmden het bestuur. De van Okapi kon gehuurd len, die van Black Boys neens en Tuf Tuf had terrein aan zijn jeugd- l Met vier ploegen start zij een «mini»- petitie op 1.11.73. Een maand later, kwamen twee ploegen het quar- c/rfaanvullen: Vriendenk- Bank Van Brussel en Isolaver. Hun twee af- aardigden, Ronald De n en Gilbert De Waele len een bestuurszetel in iet Aalsters Liefhebbers ketbal was gestart. Idy Thybaert stelde een lelbeker in en de eerste ipioen heette BBC h's Bel Isolaver werd pioen in 74-75, 75-76 '6-77 en veroverde de elbeker. tegen BBC. De Hoorn, dat jonge spelers, en dat zijn er hiermee zijn eerste trofee een heel pak bij Okapi bv., bemachtigde sinds hun ont- staan aan een grens, eens n klubs elf int luljssen was het aantal gestegen tot 10. Er m flen statuten opgesteld, idelijkse vergaderin- hadden plaats, een eafcomité bleek nodig. In iil. woord het werd een vo we start op kompetitie- st s. Van 1974 af werd ri leens een bekerkompe- het leven geroepen, werd in twee waarvan de beide e zjmers 1 elkaar partij de finale. De beker, verbonden was een van de Bond zelf. bereikte Bel Isola- finale. Tweemaal BBC. 74-75 luk- tweemaal verloren, i cfct.tegen Hugh's en dan staan. Zij verlengden deze titel een paar maanden ge leden door Olympia in de fi nale te verslaan. In kompetitieverband ge raakte BBC De Hoorn nooit verder dan een tweede plaats. Na een vierde opeenvolgende titel voor Bel Isolaver kwam BBC. Borghmans (het vroegere Tuf Tuf) op het voorplan. De spelersevolutie heeft niet stil gestaan en naast de «ouderen» Jef Troch (huidig coach Osiris), Eric De Luyck, Mare Cornelis, Bert Troch, Gerrit Troch, Geert Bocqué, Cisse Van der Steen, Freddy Thybaert, Geert en Koen Goubert, Mare De Saedeleer, Hed- wig De Keghel, om de voor- naamsten te noemen, kwamen nieuwe klubs met «jongeren», als Jef Arïjs (ook al 42 jaar), Paul De Neve, Philippe Ghysbrecht, Firmin De Neef, Luc Teir- linck, Léo Van der Borght, Patrick Van der Spiegel, Pa trick Van der Speeten, Mare Van Geit, Ronny Vieillefon, Ferre en Guy Van den Hauwe, Wim Possé, Danny De Boitselier, en de langste Belgische basketter Paul Van den Borre, liefst 2m.10 groot. Bij de start van de kompeti tie 79-80 telt het Aalsters Basketliefhebbersverbond 12 ploegen of een volwaar dige reeks. Over deze komende kom petitie gingen wij praten met Freddy Thybaert. de grond legger van dit verbond. Freddy, na de evolutie, die het basketbal de laatste jaren in België kent, met zijn Ameri kaanse inbreng, hoe denkt u dat jullie op liefhebbersniveau nog populariteit kunt ver werven? Wij zijn tevreden dit jaar op nieuw een status-quo te kunnen vaststellen in het aantal deelnemers voor het nieuwe seizoen. Voor ons, betekent dit, dat liefheb bersbasketbal in Aalst toe komst heeft. Immers tal van ree zitten met terreinpro blemen. De deelgemeenten van Groot-Aalst zouden hierin- een oplossing bete kenen doch verscheidene klubs gaan niet akkoord met uitbreiding tot de fusie gemeenten. Zij weigeren verdere deelneming, indien zulks gebeurt. Als reden, stellen zij de verplaatsin gen, de buitenterreinen, het late aanvangsuur van de wedstrijden, enz... Dus af wachten maar??? Nu alleen de Okapizaal nog beschikbaar is, hoe regel je de kalen der? Dit is een geweldig werk. Wij moeten ons aanpassen aan de oefenstonden en wedstrijden van alle reek sen, waarin Okapi optreedt, zowel pupillen... als eerste ploeg. Daar ligt ook de re den, waarom tal van wed strijden na21u aanvangen. met de scheidsrechters, omdat zij hun taak niet aan kunnen. Maar wat kunnen wij er aan veranderen. Wij zijn nog heel blij dat zij het willen doen, anders moch ten wij onze boel opkramen. Dit klinkt als een nood kreet. Hebt u hierom trent al kontakt gehad met de bondsleiders? Jazeker (Freddy toont een brief). Wij kunnen beroep doen op de Belgische scheidsrechters, doch dan zijn wij verplicht aan te slui ten bij de KBBBB. Hiertegen zijn wij natuurlijk gekant om volgende redenen: 1Wij willen liefhebber blij ven 2Wij zouden moeten beta len per aansluitingskaart 3. De normale vergoeding zou aan de scheidsrechters moeten betaald worden, welke natuurlijk veel hoger ligt als bij ons. 4. Een verplichte verzeke ring, enz... Zijn de aangeslotenen dan niet verzekerd? De klubs worden hierin vrij gelaten, de meesten zijn verzekerd tegen ongeval len. ledereen is verplicht verzekerd tegenover der den. De problemen tegen over scheidsrechters resulteren waarschijn- staande uit Jan Lauwers als algemeen voorzitter. Ikzelf doe de administratieve kant van de zaak en Herman Goevaert beheert de finan cies en verzorgt de public- relations. Onder ons staat een bestuursploeg samen gesteld uit één afgevaar digde per aangesloten klub. Onder dezen zijn er twee, die regelmatig het hoofd bestuur een handje toeste ken. Ik kan daarom niet ge noeg de heren Freddy't Se- yen en Gilbert De Waele, respectievelijk van Hugh's en Magnetrol, danken, voor de hulp, welke wij telkenjare opnieuw van hen verkrijgen. Deze bestuursploeg komt selektie van een andere stad. Hoe is de belangstel ling daarvoor? Vanwege de spelers is het duwen en trekken om in die selektie te geraken. Echter er komen slechts 10 spelers in aanmerking. Van publiekzijde mogen wij zeker niet klagen Steeds opnieuw is er veel volk op dergelijke wedstrijden. Wie selekteert deze ploeg? Freddy 't Seyen, Gilbert De Waele en ikzelf doen ons Stad Geraardsbergen» (nu Olympia) - speler Frans Anné kwam op 21-jarige leeftijd om het leven. De anders zo luimige Freddy Thybaert is blijkbaar onder de indruk, als hij deze herinnering ophaalt, doch hij hervat zich snel. De mooiste, ja er zijn er elk seizoen? De duels aan de top van de klassering. Een underdog die een koploper afpoeiert. Borghmans, die aan het meesterschap van Bel Isolaver een einde maakte. Hugh's, De Hoorn, Cockpit en Olympia, die steeds in een onderlinge strijd gewikkeld zijn voor de andere ereplaatsen. Maar zij de beloften doorlopen hebben. Hun gestalte laat hun niet toe op het hoogste vlak te akteren en het mooi weer gaan maken bij een streekprovincialer ligt niet iedereen. Daarom is onze Bond een oplossing voor dergelijke spelers. Zij blij ven onder vrienden, spelen in hun eigen vertrouwde omgeving, en ondervinden een goede tegenstand van de «oude gloriën». Wat de aan de gang zijnde kompeti tie betreft, verwacht ik een zeer spannend kampioen schap. Gelet op de gedane transfers en een aantal nieuwe gezichten, verwacht ik liefst 7 klubs, waarmee rekening zal moeten ge houden worden. En de vijf overige. Zijn die te zwak? Zwak zou ik niet durven be weren, zij bezitten niet het nodige talent en gestalte om zich in het titeldebat te mengen, doch zorgen ieder jaar opnieuw voor verras singen. Zoals? Vorig seizoen nog prijkte BBC Olympia, na 8 speel dagen ongeslagen aan de leiding. De negende wed strijd ging tegen BBC 't Pompierken met 0 punten op het actief. Pompierken diende Olympia een 15 punten-nederlaag toe, en Olympia had de kracht niet meer om terug te slaan. Opvallend is wel dat het liefhebbersbasket bal niet mee gedaan heeft met de fusies. Er zijn alleen Aalsterse deelnemers. Worden hiervoor stappen on dernomen? Zulks is sedert de fusie reeds menigmaal het on derwerp van gesprekken geweest. Er zijn voor- en nadelen aan verbonden. Heden ten dage, zou het een voordeel kunnen ge noemd, daar wij met het wegvallen van de Black Boyszaal, serieus in de pu- B.B.C. De Nachtwacht, beter doen dan vorig seizoen. (Eddy) Zorba, geen meelopertje zijn. (Eddy) De stad Aalst bezit toch ook sportzalen. Waarom worden die niet gehuurd? Borgmans is de enige deel nemer. die «de Rozen» huurt van de Stad. Ook hier hebben wij uren doorge bracht om ons aan te pas sen aan de Stadskalender. Met Terlinden is zij de enige ploeg, die niet in de «Zaal Jules Heeremans» thuis- spelen. De meesten van bestuur en spelers zijn Okapisuppor ters en die blijven graag in eigen omgeving, en er wordt niet gevraagd naar de zaal in Erembodegem. Hoe speelt gij het klaar steeds scheidsrech ters te hebben voor de wedstrijden? Dat is een ander paar mou wen en onze schoen knelt nogal op dit vlak. Gezien wij geen officiële scheidsrech ters mogen oproepen (ver bod van de Belgische Bond) moeten wij jonge spelers in schakelen, die natuurlijk onder het gewenst niveau presteren. Levert zulks dan geen problemen op in wed strijden? Zeker en vast. Elk jaar weer krijgen wij klachten van klubs, voor moeilijkheden lijk ook in stopgezette matchen? Wie behan delt deze? Vroeger deden wij dat in be stuur. Het was echter heel moeilijk voor ons, daar wij allen aan een klub vastzit ten, en overmijdelijk de ene bevoordeelde tegenover de andere, of omgekeerd. Te neinde deze zaken en ook andere, want niet altijd de scheidsrechters hebben fouten, op te vangen, heb ben wij na lang en gedurig zoeken, de geschikte man gevonden in de persoon van Carlos Corthals. Deze geboren Aalstenaar is op gegroeid met het Aalsters basketleven, en heeft zowel op het veld. als ernaast, als aan de officiële tafel een ruime ervaring opgedaan. En gezien het feit dat hij vrij staat van elke klub, kan hij dan ook objectief oordelen. Vanaf het seizoen 78-79 ze telt hij als voorzitter, zowel in straf- als in scheidsrech- terskomité. Hij wordt in deze moeilijke taak keurig bijge staan door de heren Paul Van Imbeek en Roger Sterck. Welk is het huidig be stuur van ALBBV? Door de groei van ons ver bond hebben wij de zaken moeten centraliseren. Nu gaat de werking vlot met een hoofdbestuur, be samen eens per maand in algemene vergadering. Wat hebben jullie zo ie dere maand te bespreken en waar hebben die ver gaderingen plaats? Wel, zoals ik al eerder ver melde, hebben wij geen vaste verblijfplaats. Wij hebben een beurtrol inge steld, en bezoeken iedere maand het lokaal van een ploeg. Zo worden ongeveer 10 lokalen per jaar aange daan. Wat wij te vertellen hebben? Elke maand opnieuw zijn er voldoende fieten, om aan de diverse afgevaardigden mede te delen, zoais de ge troffen uitspraken van het strafkomité, wijzigingen ka lender, uitgesproken for faits, plannen van aktivitei- ten buiten kompetitie, echt zaken genoeg om een ver gadering noodzakelijk te maken. Planning en nevenakti- viteiten, wat bedoelt ge hiermee? Begrijp mijn woorden niet verkeerd. Het zijn geen «neven»-aktiviteiten, het gaat wel degelijk over bas ketball. Elk jaar opnieuw organise ren wij na afloop van de heenronde een vrienden wedstrijd tussen een selëk- tie van ons verbond en een best er iets van te maken en met de hulp van alle ploe gen, komen wij tot een sterk tiental. Wordt er gewonnen, dan is het zo! (en Freddy steekt zijn duim omhoog), wordt er verloren, dan heb ben wij de neus opgegeten. Zijn er nog andere akti- viteiten? Van tijd tot tijd steken wij onze voeten eens onder ta fel, om eens heerlijk te gaan eten. Ik dien er echter wel op te wijzen, de bondskas blijft hiervoor onaange roerd. leder betaalt uit zijn eigen zak. Laat ons zeggen een gezellig onder-onsje. En dan zijn er nog tal van organisaties door de klubs zelf, die onderling tomooien inrichten. Zo is Magnetrol al aan zijn zesde uitgave toe. Terlinden reeds 4, Pom pierken 3 en Borghmans dat op voorbije paasmaandag zijn 2° editie presenteerde Hoe wordt het verbond financieel rechtgehou- den? Hoofdzakelijk door de jaar lijkse bijdrage van de klubs. Is er geen stadssubsi- die? Laat ons liefst over wat an ders praten!!! Opvallend is wel dat alle klubs naast hun originele benaming een firmanaam mee - ragen. Wordt er ge- sponserd? Sponsoren is nogal een groot woord. De ploegen zijn al heel tevreden dat zij hun uitrustingen gratis krij gen van één of andere fir ma. Verder gaat dit volgens mij niet. Freddy, in uw nu bijna 10-jarige ervaring op amateursvlak moet er wel een heel droevig moment geweest zijn en ook wel een heel mooi. Droevig is één feit, dat wij nooit zullen vergeten; dit was het overlijden van een 4 van de beste spelers uit de kompetitie en ook een vriend voor iedereen, «De het plezantste uit ons be staan is volgens mij twee jaar geleden gebeurd. BBC. The Fox geraakte onmoge lijk nog aan de vereiste vijf man om een wedstrijd aan te vangen, zodat het wed strijd op wedstrijd diende forfait te geven, wat uitein delijk dan ook geleid heeft tot de definitieve ver dwijning. De tegenstrever moest telkenmale heel laat voor die wedstrijden opko men, en tenslotte bleek zulks dan tevergeefs. Er werd dan een wedstrijd ge organiseerd, The Fox de reserven van de bezoekers tegen de bezoekers, Na tuurlijk was niet iedereen hiermee gediend en Roland De Smedt, de lokaalhouder van Fox vond er wat op. Hij gaf forfait voor elke wed strijd en liet een vrienden- wedstrijd spelen, versterkt met de Amerikaanse kleur ling van Royal IV Ander- lecht, Cobb; op deze manier werden tal van wedstrijden gewonnen. Voor de tegen strevers van The Fox, was het een attractie tegen een Amerikaan op te treden. Het publiek, hoe karig ook, be leefde er wat aan. Freddy, nu wij het toch over die Amerikanen hebben, mogen wij ons de ene of de andere dag er aan verwachten dat een ploeg een Ameri kaan zal opstellen in liefhebbersbasketbal? Echt waar, ik zie het niet zit ten. Maar met de Freddy weet men nooit??? Freddy's vrouw Norma De Buck, dochter van onze oud-voetbalinternationaal, krijgt het druk in het café en Freddy verontschuldigt zich om zijn dagtaak verder naar behoren uit te voeren, want nog andere klanten willen uit zijn mond vernemen, hoe goed of slecht Okapi het voorbije week-ènd pres teerde. ARMAND VAN HAUWER- MEIREN

De Voorpost | 1979 | | pagina 29