DE BRANDWEERMAN EEN IDEALIST Gulden boek van Brandweer een geschiedenis op zichzelf Nieuwe aanpassing burelen kost 2.230.802 ANTIEK ST00FH0UT WEEK VAN DE BRANDWEER De echte braderij Het gebeurde in Groot-Aalst en in het vooruitzicht van de Sinte Barbarafeesten van de week daarop. Om halftien werd verzameling geblazen in de kazerne, het korps werd er geschouwd en om tien uur stapte men naar de Sint-Jozefskerk om er de Krijgsmis bij te wonen. Het gezelschap begaf zich om kwart over elf, met de fanfare op kop, naar het Stadhuis. Daar had een bloemenhulde plaats aan de gedenkplaat van Hugo Lefèvre. Daarna stapte men via de Zout- straten en het Keizerlijk Plein opnieuw naar de brandweerka zerne. In aanwezigheid van volksver tegenwoordiger Caudron, bur gemeester D'Haeseleer, sche penen Van den Eede, De Maght, Roels en Blommaert, stadssekretaris Willems en se- kretaris Van Vaerenbergh, hoofdkommissaris Cottijn, OCMW-voorzitter Van der Speeten, oud-schepen Bogaert en verschillende gemeente raadsleden reikte brandweer- kommandant De Vidts brevet ten en eretekens uit. Ontvingen het brevet van tech- nicus-brandweervoorkoming; adjudant Jozef Ruyssinck en tic uuryeiiieeMer udiinie uc spuitgasten. (Hugo) brandweermannen Jean-Marie Van de Velde, Ronny Roeland, Marc Costers, Frangois Van Biesen, Jozef Van Haute, Jac ques Baudewijns, Rudy De Pet ter, Jos Verleysen, Frans Cher- reté, William Ruyssinck, Dirk Michiels, Iwein Vercauteren, Donald Van de Maele, Herman De Rick, Jozef De Vidts, Her man Van Gijseghem, Frangois Van Gucht, Martin Wuytens, Alfons Wijns, Jean-Pierre Gits en Willy Callebaut. BEHOEFTE AAN OPENHEID Terwijl de brandweerlui met 25 jaar dienst werden gehuldigd, zweefde een luchtballon door de strakblauwe lucht van Aalst en leidde heel even de aandacht af en niet alleen die van de kin deren. De mannen met een kwarteeuw dienst waren: Eerste sergeant Jozef Van der Eist van de bijpost Erembode- gem; brandweermannen eerste klas Roland Van Stuyvendael en Gustaaf Van der Veken, bei den van de hoofdpost Aalst. Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens van 60 jaar tra den twee leden van het korps toe tot de erewacht name lijk sergeant Lucien Meersman en korporaal Désiré Kieckens, allebei van de hoofdpost Aalst. Laatstgenoemde in Aalst beter gekend als «den Dissen» Kieckens bevoorraadde ja renlang quasi alle muzikale Aalstenaars van fonoplaten. Deze sympatieke figuur, bij wie Ook de fanfare was van de partij. (Hugo) De optocht naar de St. Jozefskerk. (Hugo) men altijd terecht kon voor om het even welk muzikaal advies, was een pionier op gebied van platenverkoop in de stad. Zijn naam is een begrip geworden en nu Dissen uit het aktieve za kenleven van Aalst verdwenen is, mogen we hem wel even in het zonnetje zetten. Vier leden van het korps ont vingen uit de handen van de burgemeester een ereteken: kapitein Remi Van Vaeren bergh, het burgerlijk kruis 2e klas; adjudant Henri Michiels, de burgerlijke medaille 1e klas; luitenant Joseph Sonck de bur gerlijke medaille 2e klas en ser geant Marcel Van Volsem de burgerlijke medaille 2e klas. Daarna nam de burgemeester het woord. Hij was bijzonder verheugd over de talrijke opkomst van de prominenten en heette iedereen van harte welkom. In het biezonder werd de aan wezigheid van ere- brandweerkommandant Philip De Paepe door de burgemees ter op prijs gesteld en hij stond er dan ook op dat deze nog zeer krasse man even naar voor zou treden, wat deze na enige aarze ling dan ook deed. «Als ik u zie,» zei de burgemeester, «dan leef ik op hoop Een ontroerend ogenblik In zijn toespraak wees de bur gemeester erop, dat het na de politie op 16 september nu de beurt was aan de brandweer om in het volle daglicht te tre den. Gedurende een volle week gaan de deuren voor het pu bliek open. Aan dergelijke openheid is vandaag de dag enorm veel behoefte. Hij schet ste het algemeen beleid dat thans in deze stad gevoerd wordt in de betekenis van «vooruitzien op lange termijn» en waarin de rol van de Brand weer bijzonder veelomvattend is. «Het gaat niet alleen om brand bestrijding, maar ook om brandpreventie. Hij verzorgt het vervoer van slachtoffers na een ongeval, hij treedt op bij overstromingen of rampen, vernietigt zelfs wespennesten en nog véél meer, zóveel meer dat ik aan alle inwoners de gou den raad geef om het nummer 900 in het achterhoofd te hou den bij alle mogelijke proble men zoals bijvoorbeeld zelfs het informeren naar de dokter of apoteker van wacht gedu rende het weekeinde». Hij onderstreepte verder dat het stadsbestuur en alle inwoners aan het brandweerkorps enorm veel dank verschuldigd zijn, want de brandweerman is on betwistbaar een idealist, die Dagelijks was er in het zaaltje van de manschappen de projektie voorzien van twee films, gerealizeerd door Roland Van Vaerenbergh en van een dia-montage, die werd verwezenlijkt door de Dienst Organizatie- Deze montage van lichtbeelden over 18 voertuigen en de mo- geeft een treffend overzicht van dernste uitrusting die de moei de betekenis van de brandweer lijkste opdrachten tot een goed en de Dienst 900. einde helpen brengen. Wij beperken ons deze week tot De taak van de Brandweer- de brandweer en komen vol- dienst omvat meer dan brand- gende week in een uitgebreid bestrijding. Hij verzorgt het artikel terug op «de 900». vervoer van de slachtoffers na Het korps van Aalst is over drie een ongeval, zowel op de weg, kazernes gespreid: de hoofd- thuis, als op het werk. Hij levert post Aalst en de bijposten hulp bij ontploffingen, treedt op Moorsel en Erembodegem. Het bij overstromingen of rampen, staat onder leiding van korps- vernielt eventueel wespennes- kommandant De Vidts en be- ten. staat momenteel uit 52 profes- Ook een radio-aktieve bron die sionelen en 115 vrijwilligers, gevaar oplevert voor de bevol- Het huidig effektief van het king, kan opgespoord worden. Aalsters Brandweerkorps. Dit zijn enkele taken van de Het korps bedient Nieuw-Aalst Brandweer ter bescherming en o.m. de entiteiten Erpe- van mensen, dieren of goede- Mere en Haaltert. ren. Van de oudste ladderwagen tot De Brandweer speelt ook een de splinternieuwe elevator: het belangrijke rol in de brandpre- korps kan in totaal beschikken ventie. Regelmatig worden Vele politieke figuren waren aanwezig tijdens de feestdag der brandweerlieden. (Hugo) zich hard inspant om de nodige deskundigheid en vaardighe den te ontwikkelen. Tenslotte bracht hij nog een eresaluut aan de gehuldigde brandweerlui. De plechtigheid werd besloten op de tonen van de Brabangonne en de Vlaamse Leeuw en gelukkig was er deze keer niemand die boos wegliep. De aanwezigen werden dan uit genodigd op de receptie in de turnzaal van de kazerne en maakten er dankbaar gebruik van. Na deze informele receptie was er nog een koncert voorzien op het Vredeplein, door de fanfare van de brandweer onder leiding van Mare De Cock. Onder een stralende septem- berzon klonken de meesle pende tonen waartoe dirigent De Cock zelf één brok mu ziek zijn muzikanten inspi reerde. De belangstelling lag spijtig genoeg aan de lage kant. De meeste mensen zaten reeds in de omliggende kafeetjes op de «Kat» of waren in het voor uitzicht van de voetbalderby tussen Eendracht Aalst en AA Gent reeds naar huis om er het wi«en9Marc D^Coc? en zijrl De l™senieester en enkele officieren vel aandacht tijdens de opstelling san het korps. muzikanten graag nog eens te- Onder hen bevond zich de on- zikant sinds 1928. Méér dan Een levend bewijs van de rughoren op een gunstiger tijd- verslijtbare Polydoor Sonck, 75 een halve eeuw met muziek kracht van onze stip en plaats. jaar en nog steeds op post, mu- door 't leven. pompiers Informatie van het Stadhuis. De tekst bij de dia's gesproken door Roland Van Vaerenbergh: een schaafde stem, een onberispelijke uitspraak, die tijdens de jongste Jaarbeurs al zo voortreffelijk d demonstraties gehouden. Kattestraat van totale verw Door de technische dienst wor- ting worden gered. De m den aanvalsplannen ontworpen schilderingen en kostbare voor scholen en grote gebou- torische glasramen bleven wen. De kortste weg, het aantal takt. De schade van deze I gangen en nooduitgangen, het jaar oude kapel bleef dus aantal mensen dat normaal perkt, aanwezig is, de verschillende In 1978 werden 116 perso strategieën: alles wordt in acht door de Aalsterse brandwi genomen en met de kleinste de- mannen gered of weggebrat - tails wordt rekening gehouden. De patroonheilige van Verder beschikt men over een Brandweer is Sinte Barbari kode voor gevaarlijk vervoer. Haar naamfeest is dé dag Bij rampen kan ook beroep ge- hulde te brengen en te verb daan worden op de burgerlijke deren, zoals reeds gebeier bescherming en andere groe- niet het Franse Pontoise en pen om de wederzijdse hulpver lening te bevorderen. Een al gemeen rampenplan ligt ter studie en zal eerstdaags in voege treden. Dank zij het efficiënt optreden Een waardige apoteoze vafks van de brandweerdienst kon «Week van de Brandweer» ve onlangs de H.Geestkapel in de H°nc Duitse Böblingen, ervarin d n uitwisselen is immers eenjietji rijking. Op zaterdag 6 oktober a.sldiër dit opnieuw gebeuren. De gemeenteraad van 27 september ji. diende haar goedkeuring te hechten aan zomaar eventjes vier agendapunten die betrekking hadden op de inrichting en verfraaiing van een deel van de stadsburelen. Het bestuur heeft trouwens de laatste jaren heel wat aandacht besteed aan een nieuwe huisvesting van de administratieve diensten. Niet alleen was er een opvang van de vroegere stedelijke diensten, maar door de fusie drong zich ook een uitbreiding op. Ook was er het bijkomend probleem van de opvang en huisvesting van de bijkomende diensten ingevolge de tewerkstelling van tewerkgestelde werklozen en van deze mensen die werkzaam zijn in het kader van het plan Spitaels. betere prijzen had, ge zien de materialen aan gekocht werden via o- penbare of beperkte aan bestedingen. Voor een totaal bedrag van 2.230.802 fr. kocht men aldus veluxramen, parketvloer, houtachtige platen en hout aan voor de inrichting van de zolder van de diensten van Openbare Werken. Voor de algemene admi nistratie werd een onder handse overeenkomst goedgekeurd voor het uitvoeren van schrijnwer ken en het plaatsen van wanden. Het spreekt voor zichzelf dat de oppositie tegen deze agendapunten heel wat kritiek had, maar hiervoor verwijzen wij naar het algemeen ver slag van de gemeente raad zelf. VEHE Volgens de Schepen van Openbare Werken kon er in dit verband, gedacht worden aan een eventué- le nieuwbouw, te plan nen in het kader van het huidige komplex van het stadhuis, of eventueel zelfs een ontwerp te bekijken daar buiten uit. Het stadsbestuur heeft duidelijk geopteerd om, in de mate van het mogelijke, de beschikba re ruimten in het huidige stadhuiskomplex te valo riseren en ter beschik king te stellen. Dit gebeurde om volgen de redenen. Door het eventueel onderzoeken van een nieuwbouw zou men ergens een ver vreemdend element gaan inbrengen, daar waar el- elkeen gedurende jaren de huidige stadsgebou- wen kent zowel langs de kant van de Grote Markt als van de Kattestraat en de Kapellestraat. Hier door bekomt men het behoud van een specifie ke sfeer. Anderzijds blijkt het ook zo te zijn, dat wat de werksfeer betreft in deze oude gebouwen, deze zeker aangenamer is. Men heeft er niet het onpersoonlijk karakter van een moderne admi nistratieve building. Dit kan alleen maar ten goede komen aan de omgeving waarin de tal rijke administratieve me dewerkers dienen te wer ken. Op deze wijze kun nen ze hun taak ook beter uitvoeren. Daarom kwamen via het departe ment van Openbare Wer ken de jongste maanden op de gemeenteraad ver schillende ontwerpen om over té gaan tot de aankoop van materialen. De meeste werken die nu reeds werden uitgevoerd in de geschetste optiek tot huisvesting van de administratie, gebeur den door eigen perso neel en met medewer king van een gespeciali seerde firma Willems. Deze verklaarde zich ak koord om de materialen, door het stadsbestuur aangekocht te verwer ken. Dit bracht volgens het stadsbestuur mee dat men toch heel wat Liefhebbers van antiek zullen intussen wel weten dat één onzer dorpsherders op dit gebied als een autoriteit, een echte kei, kan worden beschouwd. Men heeft reeds een fijne neus en een heleboel vakkennis nodig om «echte» antiek van kitsch te onderscheiden en hem bij de vele onkundige oudjes in hun stallen en hun zolders (tussen stapels rommel) op te duikelen. Tot wat deze speurtochten allemaal kunnen leiden, er voer deze zakenman-pastoor tot eigen scha en schande mogen we wel zeggen bij het op touw zetten van zo'n «handeltje». Deze waar gebeurde feiten speelden zich af in één onzer deelgemeenten, en omwille van de diskretie zullen we de namen van de betrokkenen maar best onder een pseudoniem ver schuilen. De familie Janssens specializeertzich in het ophalen voor de stedelijke rei nigingsdiensten kunnen ter plaatse zijn van grof huis vuil. Oud ijzer, meubeltjes en dergelijke zaken meer worden reeds bij het ochtendkrieken op hun aanhangwagentje geladen en voor doorverkoop naar hun opslagplaats gevoerd. Bij één zijner speurtochten naar echte deugdelijke «marchandise» bemerkte onze antiekhandelaar tot zijn grote ontsteltenis dat men in een méér dan honderd jaar oud kastje een konijnenhok gemaakt had. Zijn hart bloedde toen hij eraan dacht hoeveel duizendjes er hier verloren gin gen. Bij nadertoezicht bleek het kastje van de transformatie toch niet al te veel te hebben geleden en waren er slechts lut tele frankskens nodig om het in zijn oorspronkelijke toestand te herstellen. Als doorwinterd za kenman wist hij beter dan wie ook dat men het ijzer moest smeden terwijl het heet was, en ging direkt tot de aanval over. Frontaal, maar met de hem zo eigen nodige takt. Op de vraag van Janssens of dit kastje hem nu werkelijk interesseerde, antwoordde hij koudweg: «Nou ja, al was het maar voor het mooie goede stoofhout, want voor iets anders deugde het toch niet meer.» Neen, kopen wou hij het niet, maar hij had wel een interessant voorstel: in ruil voor het kastje zou hij op zijn kosten, een drietal konij nenhokjes door een vakman la ten metselen. En of Janssens tevreden was met deze ruil! Dit ging het beste zaakje van de dag worden. De hokjes een maal klaar en de konijntjes ver huisd, meende een dolgeluk kige Janssens dat hij de vrien delijke pastoor voor zijn edel moedig gebaar toch nog èxtra diende te bedanken: het kastje hakte hij in heel kleine gelijke mootjes stoofhout en ging het propertjes in zakken verpakt, persoonlijk bij E.H. Pastoor af leveren. Of deze laatste met zijn «gou den zaakje» bij het zien van dit antieke stoofhout ook nog in zijn nopjes was? Wie zei ook weer: «Wie een put graaft...»? Wij Aalstenaars zouden zeggen «'t es wél be- f! I 1I*™ Braderij Molenstraat en zoals de affiches vermelden inderdaad de echte braderi Bemerk de nieuwe bevlagging. Zit Hedwig Van Holsbeeck daar voor iets achter? (Eri Ondanks de vraag van de dekenij aan het stadsbestuur om de Koninkstraat op te ruimei bleef het een echte mesthoop. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 6