NNIGE DAG VAN HET KIND OP DE ST.-JANSPAROCHIE MANEGE DE HOEFSLAG BEZORGT KINDEREN ONVERGETELIJKE NAMIDDAG SOLDAAT K •renDit jaar mocht je geen enkel onderwerp „eren zonder steeds gekonfronteerd te worden slogan «Jaar van het Kind». Vooral met veel ge le woorden soms uit het verkeerde keelgat men zich nu eens intensief over hun problemen en. Geen kind had om dit jaar gevraagd en nog Ier om de talrijke officiële plechtigheden die eer- op een volwassen-kermis gingen lijken, met recep- n speeches in overvloed. Op St.-Jan (Immerzeel) it men er anders over: geen jaar, geen maand, r slechts één dag uitsluitend van en met het Kind. B het idee geboren was het nog maar een kleine ir de verwezenlijking. Op zondag 30 september dan zo ver. deelnamen, wisselden el kaar af. Waar je normaal op straat niet met krijt mag schrijven, waren er om en bij de 200 vakken voorzien gans de straat vol waarin onze jeudige talen ten zich eens duchtig kon den uitleven. Ingespannen werd er geschetst, ge kleurd, uitgewist en terug herbegonnen om toch maar met de mooiste tekening voor de dag te komen. s lekker van profiteren om op straat te mogen tekenen want het Jaar van het Kind loopt ten einde. (Erik) pracht initiatief dat ook een groot sukses kende. (Erik) iS' was het weertje wel j|| VerschiU Ie aktiviteiten waaraan Petruske liet zich ook tweehonderd kinderen inschrijven om mee te dingen aan de tekenwedstrijd. (Erik) Voor hen die over andere talenten dan tekenen be schikten stond een podium klaar: het Free Podium. Je kon er vrij vertellen, zingen, moppen tappen, wat je ook maar wenste. Een duo van de allerkleinsten overwon nen het eerst hun drempel vrees, en toen was er geen houden meer aan. Een def tig uitgedoste Peter RO- WIES, praatte al hun krea- ties op een prettige manier, vlot aan elkaar, terwijl een buitenmaatse veldwachter werkloos moest toekijken: ondanks veel gedrum bleek het jonge volkje heel gedis ciplineerd. Ook een pik zwarte Bomma ontbrak niet op het appel en was in een mum van tijd van zijn al even zwarte zoetigheden Boelaboela's zoals men ze noemde verlost. Bij ge brek aan voorraad mocht hij vanop een terrasje de verdere festiviteiten vol gen: een lekker pilsje bleek zijn beloning en daaraan was nog lang geen gebrek. Een zevental vendelzwaai- ers van de alomgekende groep ALKUONE zorgden voor een kleurige noot, en vergastten ons op een technisch perfekt afge werkte demonstratie van hun kunnen. Vlaggen wer den met één machtige stoot de lucht ingezwierd en feil loos terug weer opgevan gen. Men waagde zich zelfs aan bravourstukjes: zwaaien met een dergelijk zwaar vaandel terwijl men zich in evenwicht moet hou den op de gebogen rug van een makker verdiende wel een ekstra applausje. Intus sen had «Kloin Peitrisken» (alias Fons JANSSENS) zich van 'n krasse zestiger naar een rosse tienjarige bengel getransformeerd. Zijn tussenkomsten op het Free Podium bezorgden ons soms de slappe lach. vooral toen hij Hilde RO- WIES ging bijstaan, die in tussen alle moeite van de wereld had om genoeg mannelijke vertegenwoor digers bijeen te scharrelen voor de «Haak-in»-dans. Samen gaven ze een show van «gat-schudden» weg, waarbij we soms vreesden dat de stukken in de gebu- ren gingen vliegen. Maar de maat zat er in, en toen was het nog maar een kleine overgang naar de volks dansen waar een 150-tal knechtekens en meidekens op meeslepende tonen van Slavische muziek lustig kringetjes draaiden. Het werd een jofel gedoe onder een schalks stralende zon die de bezwete huppelende deelnemers slechts, aan spoorde nog een rondje meer te draaien. Voor hen die geen belangstelling hadden én voor dansen èn voor tekenen was er nog de kindermarkt, waar men al les en nog wat via een ruil handel kwijt kon. Van pop pen zonder kop, bedui melde beeldverhalen, knal bommetjes tot twee jonge poesjes toe. Eén dezer kat jes kon het rumoer blijkbaar niet al te zeer op prijs stellen en nam vlug de benen. Het bleef de ganse namiddag zoek. Of het nu al terecht is? is? Ook voor de hongerige maagjes en het waren er vele werd intussen ge zorgd. Drukke, bezige han den van de K.A.V.-vrouwen mengden, bakten en strooi den intussen stapels geu rige flensjes. Maar nooit snel genoeg voor de sliert wachtende liefhebbers. Terwijl men op het Free Po dium verder lustig moppen debiteerde en met schorre keeltjes het «Klein Kleuter ken» er nog maar eens doorgedraaid werd, begon de jury aan zijn zwaarste opgave van de dag: het keu ren van een 200-tal teke ningen. Hubert Vinck, Maria Heirman en Stanny Van As- sche kweten zich echter op voortreffelijke wijze van hun taak. Er werden in elke leef tijdsgroep een tiental win naars aangeduid, die elk een mooie prijs mochten kiezen: zo hoort het! Het konterfeitsel van «Kloin Peitrisken» werd buiten de wedstrijd met een eervolle vermelding beloond. Deze prijsuitreiking betekende meteen het einde van het «officiële» gedeelte van deze biezonder geslaagde en vooral zonnige Dag van het Kind! Pater Guido, Her man, Firmin, Erik, de stu wende krachten achter de schermen, samen met de mensen van Kring-13 en de K.A.V. en allen die zich on vermoeid ingezet hebben om er «ZO'N» dag van te maken zullen zich zeker door al die voldane gezich tjes bedankt weten. Een of ficieel Jaar van het Kind zal deze wereld natuurlijk niet op zijn kop zetten, maar op St.-Jan werd wel een stap in de goede richting gezet: en daar was het ook om te doen! R.S. Zelf een toneeltje opvoeren. (Erik) En een dansje placeren. (Erik) vroegere eigenaar van de manége Kamiel De Windt ide centrale figuur van deze kindernamiddag. Deze 'arige grijsaard, met een even grijze snor en dito Ird, deed ons werkelijk aan de Weense rijschool ken, zoals hij daar midden in de manége stond met op en in rok. ids juni II. heeft hij de zaken overgedragen aan zijn ér Annie en schoonzoon Toon De Paepe. beroep gedaan op de Chiro van Erondegem, die de be geleiding uitstekend ver zorgden. De optocht werd gevormd door het trommelkorps SKVV Erpe Mere, een prachtige huifkar met aan Kamiel De Wint op de bok en ontelbare bengels op de kar de weg op naar de Manége. (MJ) [hen vooral opviel was, zoveel kinderen inte- e toonden voor paar- Het grootste deel van leerlingen-ruiters zijn jeugdig Nu vonden b en Annie zulks een 'goede reden om nog ir gelegenheid te geven de jeugd uit de omge- om nader kennis te md en m t het paard. Hit sproot dan ook het 'lief om in het kader van het Jaar van het Kind, deze prachtige namiddag te or ganiseren. Dit werd zelfs zo interessant bevonden, dat zelfs de BRT-televisie te gast was om opnamen te maken voor het programma Tip Top van Nonkel Bob Ongeveer 160 kinderen wa ren paraat aan de kerk te Erondegem om stoetsge wijs naar de manége af te zakken. Om de zaken in goede orde te houden werd boord Annie De Windt met echtgenoot Tuur De Paepe, die met zijn weelderige baard, een onvervalste uit gave van vader Abraham is en natuurlijk rijmeester Ka miel, de kinderruiters van de manége, de jeugdjiu- jitsuklub AKA JAMA uit Welle en de aanwezige kin deren. In de afspanning aangeko men, begon het eigenlijke programma. Rijmeester Kamiel gaf een zadelde monstratie en vervolgens werden de kinderen inge deeld in 2 groepen. De jongsten (-7 jaar) mochten hun ideeën botvieren in een tekenwedstrijd en de oude ren gingen naar de manége voor spelletjes en rijkun stexhibities. Eerst werd door 14 jonge ruiters verschillende rij proeven gedaan in spel vorm, zoals ballonnetjes- prik, dooskesstek- of te werpen met ballen naar blikken dozen, en dan een slalom of hindernissen- koers. De bedoeling was deze proeven af te leggen zonder fouten en in de kortst mogelijke tijd. Hierover waakten de aanwezige kin deren, die zelf jury speelden en ook de punten toeken den. Na afloop presenteerden de 14 kinderruiters hun kennis met het uitvoeren van een carrousel. Met zijn allen, brachten zij de onmogelijk ste danspasjes op hun paard op de tonen van Weense muziek. Voor deze exhibitie had het veertiental liefst twee maanden geoe fend en dat was merkbaar. Dan volgde de voltige. De ruiters bewezen hoe ge makkelijk het is, op en af een paard te springen zelfs al lopende. Een speciaal nummer was wel, wat een kind kan ver wezenlijken op een zeer korte periode, met dressure van een paard. De klein zoon des huizes Geert De Windt, slechts 12 jaar oud voerde een dressuurnum- mer op met een driejarig paard, dat slechts één week in de manége toe kwam. Op 7 dagen heeft hij dat paard volledig naar zijn hand gezet. Peter Kamiel stond er voldaan glimla chend bij. De jeugdjiu-jitsu AKA JAMA Welle vervolgde met een prachtige demonstratie en ten bewijze van zelfverde diging: de meisjes overtrof fen de jongens. Er stond ook een dia- projektie op het programma over «Een dag uit het leven van een paard en een kind», dewelke de jeugd een prachtig idee gaf, hoe leuk het kan zijn een paard een ganse dag onderzijn hoede te hebben. Onder begeleiding van rij meester Kamiel mochten alle aanwezigen even paardje rijden op een zorg vuldig uitgekozen paard, wat meteen een buiten kansje bleek voor de ou ders. om hun lievelingen op de gevoelige plaat vast te leggen. In de vooravond werd dan overgegaan tot de prijsuit reiking. Eerst kwamen de jongsten aan de beurt voor hun tekenwedstrijd en dan volgens de kinderenruiters voor hun rijproeven. Voor de tekenwedstrijd werden alle kleintjes ey- aequo geklasseerd. Zij ont vingen prachtige prijzen, geschonken door de ASLK, Minister Mare Galle en door de manége zelf. De rijproeven gaven vol gende uitslag: 1Geert De Windt en Kathy Vlasschaert 2. Hilde De Dijcker 3. Guy Hendrickx 4. Katrien Rupus en Ann Hendrickx 5. Patricia Van Neck en Inge De Keghel 6 Filip Rupus en Ann Roe- landt 7. Christa Van Langenhove 8. Heidi Roggeman en Ca- rine De Vijlder 9. Nadia Van Neck De eersten ontvingen als prijs een scrabble-spel, een sporttas en een ping- pongset. De tweede een ping-pongset en een lees boek. De overigen werden bedacht met leesboeken, springkoorden, puzzels, te kengerief, enz.... Tot slot van deze prachtige dag, mochten de kleinsten, zo fier als een gieter, hun te kenkunsten aan elkaar en aan de aanwezigen tonen, in de vorm van een kleine tentoonstelling. Wij praten nog even "na met de inrichters en kwamen te weten, dat iedereen bij hen terecht kan om paard te le ren rijden of dressuur in te studeren; velen denken echter dat de prijs iets ex clusiefs is. Zulks is zeker niet geval in de Hoefslg in Erondegem. Tegen een zeer sociale prijs van 180 fr.-uur kan men er alles le ren, betreffende omgang met het paard. De liefheb bers moeten er echter reke ning meehouden, dat zelfs moeten instaan voor de verzorging, het zadelen, en het onderhoud van hun paard. Rijmeester Kamiel verwacht hen in elk geval met ongeduld. Armand Van Hauwermei- ren Ik heb er weer een gezien. Eigenlijk drie in een keer. H'et was, en ik had bijna maanden ge schreven, maar het zal wel jaren geleden zijn. En dronken dat ze waren. Zo door en door, zo godverloren dron ken, dat dit woord eigenlijk nog als com pliment bedoeld is. En daar lag hij De onbekende soldaat. Te Aalst in de I Kattestraat, op een kelderafdekplaat. Zo weggelopen uit het gedicht van Jan, die er dode honden en nachtmerries bij een droomde. Zijn muts lag open en bloot, omgekeerd, een eind verder op de stoep. Net alsof hij elk ogenblik aan het bedelen ging slaan. En de twee andere probeerden hem overeind te halen. Maar zo te zien zou het nog wel een poos duren, want ze hadden zelf al last genoeg om rechtop te blijven. En iedereen die voorbij ging bleef staan. En ze lachten en ze knikten met het hoofd naar elkaar. Zo van 'zie eens, kijk eens Maar 't is raar, niemand scheen het erg te vinden. Want we worden allemaal geboren met een baksteen in de maag. Er blijft dus maar weinig plaats voor ba jonetten over. En ze zongen hun repertoire nog eens over. Het zelfde lied dat ons vaders ook al zongen. Het klonk een beetje uit de maat, en de toon was ook niet zuiver. Maar op het einde waren ze er alle drie, en ze riepen het tegelijk. Je weet wel dat van de smeerlappen. En een was er die naar mij keek en vroeg, weet je wat ik morgen ga doen maat? En omdat ik niets zei, zei hij het maar. Ik ga doppen maat Ik ben ancien, ze hebben mij niet meer nodig. Ik ben weer in de maatschappij. Ik ben terug. Ik ben terug. Niets. Fr. Caudron

De Voorpost | 1979 | | pagina 7