WEEK VAN HET BOS IN BRANDPUNT VAN BELANGSTELLING TE AALS' Poëzie en teater: buiten «Het woord» hebben ze niets gemeen F IKi THUIS DIEPVRIEZEN X Het belang van het natuurbehoud en de funktie van het bos —eilanden van rust en ontspanning— in het zoeken van de mens naar een natuurlijk evenwicht, hoeft nog nauwelijks benadrukt te worden. Meer dan ooit oefent het bos zijn aantrekkingskracht uit op de door stress gekwelde stellingen. In deze optiek werd door het bestuur van waters en bossen, in samenwerking met de dienst Leefmilieu en diverse milieu-minnende verenigin gen, onder het motto: «Week van Het Bos», een aktie op touw gezet om het bos in al zijn diversiteiten dichter bij de mens te brengen. Op 28 september werd deze week geopend met een dia-voorstelling en begeleidende uitleg. Dr. E. Gossens, voorzitter van stedelijk adviesraad voor het leefmilieu, ver welkomde in naam van schepen A. De Macht- Aelbrecht, de aanwe zigen en wees in een korte toespraak op het belang van dergelijke manifestaties. Gastspreker, de heer De Nil, ambtenaar bij het bestuur van waters en bossen en samensteller van het boek «Merk waardige bomen», ver duidelijkte de werking van zijn bestuur. Aan de hand van voorbeelden onderstreepte spreker het belang van de milieu verenigingen, maar leg de de vinger op een open wonde toen hij opmerkte dat men niet bij elke boomkapping moest gaan steigeren: het bos is een levend iets dan niet vanzelf groeit. Kap pingen zjn soms nodig om het bos in stand te houden, en soms uit bittere noodzaak, want waar haal je het hout vandaan voor al onze mooie, massieve eiken meubeltjes? De diavoorstelling han delde overwegend om trent de ondergroei in de bossen en toonde hoofd zakelijk beelden van po pulieren en wilgen, de kenschetsende bomen van onze Vlaamse bos sen. Daarop volgde een vlot vraaggesprek tussen spreker en publiek, waar bij tema's en vooral de aktuele «hete ijzers» zo als boomrooiingen boomchirurgie en «kan een privaatpersoon met zijn bos doen wat hij wil» aan bod kwamen. Het slotwoord van Dr. E. Goossens rondde deze eerste dag af die, on danks de relatief weinig talrijke opkomst van ge- Tntresseerden, toch als ge een geslaagde inzet van de «Week van het Bos» mag beschouwd worden. Voorde wandeling in het stadspark en het Os- broek op zondag 30 september, boden zich echter heel wat meer ge gadigden aanmen telde tot een honderdtal deel nemers. Dit bewijst eens te meer dat de echte liefhebbers verkiezen de materie van dichtbij, «ten velde», te bekijken en te bestuderen boven al het gepraat er om heen. De inleiding bij deze wandeling, werd verzorgd door de heer Luc Kiekens, voorzitter van de Werkgroep Bo men Park en Osbroek. Vooral het Osbroek ligt deze gekende Aalsterse figuur nauw aan het hart. Sinds meerdere jaren spant hij zich met een nooit aflatende ijver in voor het behoud van deze «groene long» en het nog ongerept stukje natuurschoon dat het Osbroek is. Samen met zijn werkgroep heeft hij al heel wat opmerkelijke publikaties op zijn aktie, waaronder een volledige dokumentatie van het bomenbestand, met plan, repertorium en vol ledig inventaris van het stadspark. Een op streng wetenschappelijke basis samengesteld werkje waarvan het belang op didaktisch niveau en bij de promotie van het park onschatbaar is. Het is een gids bij uitstek, voor de wandelaar die aan de hand van de genummer de naamplaatjes op bo men —terug een initia tief van deze werk groep— ogenblikkelijk weet met welke boom soort hij te maken heeft of waar hij andere spe cimen kan terugvinden. Een decennia oude vete eventjes vergeten Dat het tussen de familie Moyersoon en de stad Aalst sinds geruime tijd niet zo goed botert weet nu al elk kind. Van daar de verwondering bij de wandelaars toen Mevr. Moyersoon met het voorstel, dat de ganse groep ook op haar eigendom kon wandelen, op de proppen kwam. Zichtbaar verrast dankte L. Kiekens Mevr. Moyer soon voor dit sympatieke voorstel maar wees er op dat hij het om bepaalde redenen, en vooral om het gebied maksimaal te beschermen, nog iets te vroeg vond om dit ge deelte nu reeds voor het grote publiek te ont sluiten. Hij is zich er echter terdege van be wust dat zo het Osbroek er nu nog ligt wel voor een groot gedeelte ver- vromd maar een even aanzienlijk deel onge schonden— dit voor een groot part te danken is aan de vasthoudendheid van de eigenaar die er steeds voor zorgde. Bij ons rees echter de vraag«Vanwaar die plotse belangstelling vanwege Mevr. Moyer soon voor de aktiviteiten in en rond het Osbroek?» Of is dit sympatieke gebaar slechts bedoeld om de «waarde» van het Osbroek, financieel ge zien dan, via het kunst matig opwekken van be langstelling, nog een ietsje te doen stijgen? Een vraag die nog niet direkt klaar en duidelijk kan beantwoord worden. En maar wandelen De veteranen van de groep L. Kiekens en P. Van den Bremt, gidsten dan hun adepten, waar onder vele nieuwe ge zichten, via het stads gedeelte, het gebied van het O.C.M.W., een klein stukje van het Osbroek, langs de orangerie van het kasteel en over het vroegere stort naar het park. Op de interes santste plaatsen werd een deskundige uitleg De Bond van Grote en Jonge Gezinnen richt op donderdag 18 oktober een voordracht met demon stratie in over thuis diepvriezen. De heer G. Van der Kuylen van de firma Covae geeft een demonstra tie waarbij verschillende diepvriespodukten worden 'klaargemaakt Een uiteenzetting over: wat is diep vriezen, waarin bestaat deze bewaringsmethode, wanneer is de aankoop van een diepvriezer verant woord, welke diepvriezer kopen, wat kan ingevroren worden en wat niet. Voorts: inpakken, ontdooien en tips om diepgevroren produkten klaar te maken. Onder de aanwezigen zal er een gratis tombola zijn. Waar? In een lokaal van 't Kapelleken,'Meuleschet- testraat, Aalst (ingang en parking op de koer van het Sint-Maarteninstituut aldaar) (Pd.) verstrekthoe het nu zit met de waterhuishou ding, de beheerswerken die nodig zijn, de paal tjes die reeds aange bracht zijn om het tracé van de Ring uit te stippelen. Gretig maakte Paul Van den Bremt van deze gelegenheid ge bruik om zijn hart eens te luchten over deze fa meuze Ring. Want wie zou het ondanks het onbetwistbaar en aan vaard feit dat er een ontlasting van het ver keer nodig is— in zijn hoofd halen de st-Marti- nuskerk af te breken om een autosnelweg aan te leggen? De Osbroek is minstens even waarde vol. Of het huidige tracé langsheen djt geklas seerde gebied de beste oplossing is trekt hij sterk in twijfel. Het een hij sterk in twijfel. Het is een echt interessante ervaring; het Osbroek de grote onbekende— werd er volledig doorge licht en voorgesteld met al zijn problematiek. De organisatoren hebben hun vooropgesteld doel, namelijk de natuur door betere kennis meer te leren waarderen, ruim schoots bereikt. Of en in de scholen dan toch nog wakker schiet? De dienst Leefmilieu, en meer bepaald zijn biolo gie Magde De Wolf, had zich voor deze week bizonder ingespannen. Meer dan 500 uitnodigin gen werden er verstuurd naar alle scholen en milieuverenigingen. Het is ontstellend te verne men dat er slechts drie scholen aan haar oproep gehoor gaven: de Vrije School, Dorp, Hofstade, de Jongensschool, Zijp straat, Hofstade en de akademie voor Schone Kunsten. Of onderken nen de andere school hoofden het belang niet /an dergelijke geleide wandelingen. De erva- ing, opgedaan door de onvermoeibare Magda De Wolf, leerde ons dat de jeugd, ondanks het negatief beeld dat men er ons steeds over op hangt, enorm in de door haar verschafte uitleg geTnteresseeerd bleek. Sommigen hadden zelfs hun bandrecorder om de hals. De vragen waren niet van de lucht, en het is meer dan duidelijk dat deze direkte manier van aanpakken enorme voor delen biedt tegenover het saaie schoolbanken gedoe. Milieuwaardering is in de eerste plaats een kwestie van opvoe ding, dus een zaak van het gezin en niet in het minst van de scholen. Vanwaar dus dit tekort aan belangstelling? Even het overwegen door be trokkenen dik waard! Voor de wandeling van zondag 7 oktober in het Kravaalbos daagden eveneens meer dan hon derd liefhebbers op. Het sukses van de wandel tocht doorheen het Park zal daar wel niet vreemd aan geweest zijn. Het werd een mooie bekro ning van een rijk gevulde week. Rijk aan inspan ningen en voor velen nieuwe kennis en erva ring. Men leerde er de stilte, de fauna en de flora te waarderen. Men leerde er de eerbied voor bomen en struiken en de minste onder de ontel bare plantjes. Men leer de er dat we ons erf goed van onschat bare waarde op allerlei gebied— voor de ko mende generaties dienen in stand te houden, te verbeteren, uit te brei den. Voor onze kinde ren da ouders van mor gen. Hoe moet het nu verder? Dat de Aalsterse milieu verenigingen de laatste tijd biezonder aktief zijn geweest zal men wel doorheen hun verschil lende akties opgemerkt hebben. Meer dan ooit dienen zij hun krachten te bundelen om niet alleen aan «milieu-kon testatie» te gaan doen, dan wel door positieve suggesties en akties, onze milieubewustwor ding te stimuleren. Het is niet voldoende om elke overheidsaktie ne gatief te gaan beoorde len als men er niets voor in de plaats kan stellen. Dat een hand-in-hand gaan van een privé- initiatief met een over heidsinitiatief meer tast bare resultaten afwerpt dan het louter uiten van kritiek, bewees een aktie op gang gebracht door de Werkgroep Stadsher- waardering, samen met de Werkgroep Bomen Park en de stedelijke Groendienst: in de bin nenstad werden door de ze groepen een 70-tal nieuwe bomen aange plant. Milieuzorg is ech ter niet alleen een zaak van bomen planten. Er zijn de sluikstorten, de water- en luchtveront reinigingen, de lawaai hinder. Maar toch mag men zich niet blindsta ren op de gevolgen al leen, met een volledige miskenning van de oor zaken Er dient gezocht naar een kompromis tussen natuurbescherming en welvaartsbehoudeen vergelijk tussen wat de milieubeweging mini maal kan aanvaarden en wat de overheid maksi maal kan garanderen met de mans als centrale figuur in de natuur. Daarom is inspraak ver eist. Ook op dit vlak werd door genoemde groepn reeds heel wat bereikt. Terug was het Luc Kie kens die hier het baan brekend werk verrichtte, en door zijn fijnzinnige diplomatie vele deuren opende naar een infor meel gesprek met kwasi alle betrokken instan ties. Het ware meer dan alleerv maar spijtig deze moeizaam opgebouwde kontakten niet tot het uiterste uit te buiten, of domweg door onbezon nen akties steriel te maken. Ook de overheid —die naar onze be scheiden mening toch ook maar uit mensen «D< zoals jij en ik is gesteld— kan niet alll verantwoordelijk wot gesteld voor de huii milieuproblematiek; elke burger is tei medeverantwoordelijl de oplossing ligt halve in een hariL_ nieuze samenwerk tussen deze overheid de bevolking. Dus ons! Laten we er sai 1 werk van maken, loont echt de moeite! °ntl Itt Op zaterdag 29 september bracht de toneelgroep Nieuw Leven een aantal gedichten en een eenakter onder de titel Poëzieavond. Om straks niet de kans te lopen het kind met het bad water weg te gooien, wil ik vooraf duidelijk stellen dat ik het geweldig appreciëer dat een jong gezelschap het verder durft te zoeken dan vlak bij de deur. Poëzie heeft namelijk nog steeds niet de reputatie populair te zijn en als dat dan voor een stuk nog met eigen teksten gebeurt, wordt het dubbel interessant. Ook voor de eenakter heeft men niet uit het bestaande repertoire geput, maar aan de hand van bestaande en zelfge maakte teksten een soort collage gemaakt. Het gedeelte poëzie. Bij de bekende namen citeer ik Jan Blokker Jr, Robert Long, Herman Van Veen, Hans Andreus. De overige teksten, die van eigen bo dem dus, waren van Adi Van Eeckhoorn, Paul Cop- pens, Hilde Temmerman, en Chris Zerr. De meeste teksten werden verzameld rond de idee dood en onbe grip, jonge liefde en mislukt idealisme. Niet zo meteen onderwerpen waar je de dag door mee geconfron teerd wordt en waarschijn lijk ligt hier de hoofdoorzaak dat het op de duur vermoei end gaat werken. Naar mijn gevoel bleef men te veel in het zelfde kringetje draaien. Ik beweer niet dat je met dergelijke onderwerpen niet tot een boeiend geheel kan komen, doch dan moet er wel een duidelijke lijn in ste ken, die je steeds verder naar een klimax voert. Die lijn heb ik hier gemist. Wel licht heeft men ook zelf wel aangevoeld dat het pro gramma te zwaar dreigde te worden en heeft men bij wijze van rustpunt hier en daar een lichter dingetje in geschakeld. Weer eens een goed principe, alleen heeft men de verkeerde teksten gekozen. Hilde Temmer man zal best wel weten wat schrijven is, maar ze heeft vermoedelijk teveel Annie M.G. Schmidt gelezen. Je kan niet beweren dat het slechtgemaakte gedichten zijn. Het klinkt allemaal wel vlot en leuk, doch de ideeën zijn versleten. Dat déja-vue gevoel raak je trouwens de hele avond niet kwijt Ak koord dat de jeugd moet vechten voor haar plaats, heel dikwijls niet begrepen wordt en voortdurend op verzet stuit. Ik ben het er volkomen mee eens dat heel wat dingen verkeerd lopen in deze wereld maar het soort recht-voor- zijn- raapse revolutie is al een hele tijd voorbij gestreefd De mensen springen niet meer verontwaardigd recht omdat ze uitgescholden worden Men heeft allang begrepen dat je de brutale waarheid het beste ont kracht door ze af te nemen in dank en er eventueel mee te sympatizeren. Zolang je de macht niet in handen hebt kan je niets forceren. Denk maar even aan het warme applaus waarmee de geviseerde groep een uur aanklacht heeft be dacht. Wat verder de eigen teksten betreft, zijn het vooral deze van Adi Van Eeckhoorn die erin slagen je honger naar meer te sti muleren Zonder de grote woorden te hanteren lukt het haar een sfeer te scheppen waar je even stil bij wordt. Bij de monoloog van Chris Zerr daarentegen vraag je je voortdurend af «waar heb ik dit al eens eer der gehoord?». Toon Her mans? Neerlands Hoop? Jan Cremer misschien? Er is natuurlijk niets nieuws onder de zon en er zal altijd wel wat blijven hangen van wat je leest of hoort en dat is niet eens zo erg, doch het vraagt meer moed om twin tig teksten te schrijven en ze dan weer te vernietigen, dan om één tekst voor het publiek te brengen en daarop dan te flippen. Zo vond ik het eveneens een verkeerde keuze om over bekende liedjesteksten van Robert Long en Herman Van Veen voor te schotelen als gedichten. Het feit dat ze daarvoor niet werden ge maakt nog terzijde gelaten, is het een haast onmoge lijke zaak om zowel het pu bliek als de voordrager los te maken van melodie en ingebouwd metrum. Ulrich D'Haese mag dan al een goeie stem en prima zeg ging hebben, de opdracht was zoniet onmogelijk, dan toch te zwaar. Blijven dan nog Lut Espenhout en Jozef Decock. Voor Lut Espen hout kan ik kort zijn. Ze heeft het niet. Er is geen over dracht, het blijft allemaal te intiem en te braaf Een an dere keer misschien? Bij Jozef Decock komt er wel wat in de zaal, maar het blijft tamelijk onafgewerkt Wel licht had ook hij niet de juiste teksten. Wat is dan de con clusie? Het blijft een lof waardig initiatief en een goeie poging, maar mis schien kon het wel nuttig zijn om zich in het vervolg te laten bijstaan of adviseren door mensen die iets beter met het medium vertrouwd zijn. Tenslotte vond ik ook de scenische vormgeving te monotoon. Het decor met al uminiumfolie was wel mooi, doch kreeg te weinig funk tie. De belichting daarte genover was helemaal niet goed je kreeg geen enkei gezicht te zien en werd zo monotoon gehanteerd, dat het op de duur op de heupen ging werken. Ver der werden de gedichten begeleid op muziek, die hoewel goed gekozen eveneens de zelfde tekor ten vertoonde als de tek sten: geen originaliteit. Er waren niet alleen gedich ten, er werden ook nog twee liedjes gezongen. Aid Van Eeckhoorn, die reeds be wezen had alles te hebben om een goede declamatrice en dichteres te worden was nog eens h"eel genietbaar waar het om zingen ging. Een warme stem en goeie zangtechniek. Jammer dat het niet altijd even ver staanbaar was. Voor het tweede liedje had men naast de gitaarbegeleiding van Chris Zerr ook nog een viool voorzien, doch beide instrumenten waren zo slecht op mekaar afge stemd dat het hier hoogst ongenietbaar werd. De eenakter: DE GRENS Het verhaal speelt zich af in de derde wereldoorlog. Een oorlog waarin atoomwa pens alles en iedereen ver nietigen. Alle mogelijke krachten, worden gemobili seerd. Een jonge kerel, Mat thias, weigert te vechten vlucht met zijn meisje An- Een voordracht van de toneelvereniging Nieuw Leven. (Hugo) drea. ~De zee betekent het einde van hun vlucht. Daar is de grens en meteen ook het einde van hun leven. Nog een laatste maal dro men en dan is alles voorbij. Op het verlaten strand schreeuwen Matthias en Andrea hun haat uit tegen het geweld. Ze vervloeken de oorlog en de maat schappij die dit mogelijk heeft gemaakt. Hoewel hun idealisme ijzersterk is zijn ze net als iedereen bang om te sterven. De atoombom valt. Ze sterven hand in hand. Met teksten van Steven Stone, Paul Coppens. Sir Henry, WW-VIM, H. Wan- delseck en Ines heeft men gepoogd een «maatschap pij - kritische - poëtische eenakter» te kreeëren met nagenoeg dezelfde bedoe ling als het poëzie- gedeelte. Waar de gedich ten nog een beetje geloof waardig bleken, moet ik hier jammer genoeg besluiten dat het een giller werd. De pathos werd met kilo's aan gevoerd, bewegingen wer den krampen, de teksten pamfletten en de enscene ring een persifflage. Paul Coppens heeft ongetwijfeld energie te koop, doch duide lijk ideeën tekort. De nozem met de vuile bek werd jaren geleden al glorieus ten grave gedragen en de bas ketpantoffels als laatste eerbewijs bovenop gelegd. Zijn eeuwige meisje met blik in de verte en haren in de wind werd nog enig respijt gegund. Ze werd het dank bare startsein voor de winstgevende postercul tuur. Het geviseerde esta blishment leidde eens te meer het gevaar in veilige banen door het te sublime ren. Het idool was geboren, de venwarring totaal. En het heeft blijkbaar gewerkt. Ook hier worden het bruisende zeeën, verlaten stranden, liefkozende paartjes, gende wijsvinger en kr tige vuisten. Een gekc beer is potsierlijk en leuke attraktie. Men is duidelijk verloren gek. Dat is niet zo verwondel Er zijn inderdaad geen tingwijzers en geen r aan wie je de weg kan gen, want die zit binnei zelf. Kwestie is je eerstl ernstig te bezinnen. licht kom je dan vlug genfrnd tot de conclusie dat defr t tale vernietiging niet een stroboskoop wordt! suggereerd Nog even de medewei Lut Espenhout, Ui D'Haese, Adi Van El ten hoorn, Jozef De Cock, Temmerman, Chris Hilde Lievens, Frangoi! Cock, Eddy Poep, My De Vleeschauwer, Lm Kindermans. De algemene leiding rustte bij: Paul Coppei JAN DHC Zaterdag 13 oktober te 9.30u. start op het vroeger voetbalplein Eendracht Nieuwkerken een penalty- bokaalwedstrijd. Inrichters hiervan zijn de wijksportraad van Nieuwerkerken; Eendracht Nieuwerkerken, Turn- klub Gym, tennisklub Naeleveld, kaatsklub Denderzo- nen, Blosogangmaker en de Wielerklub De Ware Crossers. raden kan je het veiligstp 1 lichtingen vragen bij voorzitter van betreffeij wijksportraad. D. Trofeeën tja. taar elii Voorafgaandelijk werd een vergadering belegd voor de voorzitters van de wijksport- raden Groot Aalst op 12.9. Teneinde het doel en de aard van zo'n penalty bokaal te begrijpen laten wij U een samenvatting van het verslag van deze vergade ring doorlezen. A. Tijdschema penafty bokaal: Ten vroegste vanaf woens dag 26-9, geeft de sport- dienst de deelnemerslijsten door aan de diverse wijk- sportraden. Deze lijsten dienen afgegeven aan de voorzitters ervan die de juiste datum van schifting dienden op te geven. Elke deelnemer ontvangt een inschrijvingskaart, ver schillend van kleur, naarge lang de reeks waartoe de deelnemers behoren, (rood voor cat. 8-10 jaar; geel voor 10-12 j. wit voor 12- 14 jaar; blauw voor de kat. 14-15 jaar). Met deze kaart dienen de deelnemers zich aan te bie den op de schiftingen die doorgaan vanaf 13-10 tot en met 10-11. Van elke reeks gaan de 3 beste naar de halve finale Dit alles hangt af van het aantal doelpunten die een deelnemer in de kortstmo- gelijke tijd kan maken Het aantal halve finalisten komt op 312. B. Wat houdt de penalty bokaal in? er zijn 8 kategoriën voorzien de af te leggen proef: zo snel mogelijk drie doelpun ten trachten te skoren (max. tijd is 3 minuten). slalom parkoers: de wijksporten zullen zoveel mogelijk trachten een uni form parkoers aan te leg gen. Door elke kategorie is een ander parkoers voorzien. Het komt enkel op de doel punten aan. Voor de meisjes is een apart slalomparkoers voorzien. C. Schiftingen: Voor Erembodegem gaan de schiftingen door op het terrein van S.K. Erembode gem. Voor Nieuwerkerken op het plein van Eendracht Nieu werkerken. Voor Moorsel is het terrein OK maar er bestaat nog geen vaste planning tot hier toe.' Voor de andere wijksport- De Sportdienst aangevraagde trofeeën! stickers van Bloso verde 1001 onder de wijkspor,tw' den.deze laatsten dier 9'n zelf voor prijzen en trofern r< te zorgen. (Wat onderl *in sen gebeurd is) E. Stickers oné Door Rechteroever Ne*1"'' werd voorgesteld een zamelijke sticker te la a,s drukken. Allen gingen met dit voor- j01" akkoord. Over de uitdë |re en-of verkoop van !ve stickers volgt later nieu» Mogen wij nog even v R melden dat de deelna aan de penalty-bokaal ledig gratis is; ieder die teresseerd is kan zich steeds laten inschrijven, schrijvingen worden L aanvaard tot op de wij," strijddagd zelf 13 oktol ek Tee Voor verdere inlichtin aanmeldingen en dergel meer kan je terecht bij I rin n HGeert -p Bremtsti 217 te Nieuwerkerken- 053-21.96.75. well tucl

De Voorpost | 1979 | | pagina 10