faluintjes Week van het bos in de Faluintjes DWERGPOEDEL EN DOBBERMAN WORDEN KAMPIOEN VOETBALKLUB PATRO HERDERSEM 20 JAAR JONG Beeldhouwer Alfons Van den Bossche te Affligem 157 honden in Boplaco NIEUWS UIT HET MAJORETTENDORP JUBILEUM K0NSERT Voorpost Sint Rochus Aalst richtte een grootse hondenwedstrijd in, als tegenpool van de nationale hondenkeuring. Nauwkeurig werd elke hond door de jury gekeurd op gestalte, vacht, tanden en manier van lopen. (Erik) Voor de laatste dag van de «Week van het Bos» werden in de Faluintjesdorpen twee wandelingen georganizeerd. Een door het stadsbestuur dat het Meldertse Kravaalbos als aktieter- rein had uitgekozen en een van de Herdersemse Dorpsraad in samenwerking met de minister van het Vlaamse Gewest Mare Galle en de V.V.V. «De Faluintjesstreek» naar de Moorselse Biezebroeken. Voor elk van beide wandelingen waren er ruim 100 wandellustigen, profiterend van een heerlijk oktoberzon- netje, opgekomen. Door het Kravaal Norbert De Meester, konserva- tor van het deel van het Kra vaalbos dat eigendom is van notaris Breckpot en ten dienste staat van deze ornitologische vereniging de andere twee eigenaars zijn de heren Leclerc en Leboeuf mocht ruim 100 wandelaars begroeten waaron der stadsontvanger Paul Wailly, Fritz Kieckens van de Werkgroep «Bomen-Park», Van Bellingen van de stedelijke groendienst, schoolhoofd Ka- miel Langendries die graag wat meer wilde vernemen over het Kravaal, Gustaaf De Luyck, de langeafstandsmarsjeerder en vele anderen. De Putstraat stond ten andere «vol auto's». De Meester noemde het Kra vaalbos, sinds de 11de eeuw zeker eigendom van de abdij van Affligem, een overblijfsel van het vroegere Kolenbran derswoud, samen met Buggenhout-bos en Neigem- bos. Meer gelokaliseerd is het een relikt van het «Ascerholt», het bos rond Asse, dat zich momenteel uitstrekt over een deel van Asse, Mazenzele en Meldert, niet zo ver van de drassige Faluintjesstreek. Het Kravaal noemt hij een waardevol bezit met een zeer merkwaardige fauna en flora die zeker de moeite lonen dit gebied veilig te stellen voor de komende generaties. Vooral omdat er in België dan reeds zo weinig bossen zijn. De meeste bevinden zich dan nog in Wal lonië en samen met West- Vlaanderen met slechts een 2 procent van het areaal komt onze provincie met 4 procent er eerder mager uit. Reden te meer om in te zien dat het op passen geblazen is, vooral als men dan beseft dat de meeste van die bossen7n privé-bezit en voor het publiek niet toeganke lijk zijn. Iets waaraan Mare Galle wil trachten wat te doen. Onderweg verstrekte de gids in teressante uitleg over alles en nog wat. Zo toonde hij bv. alle soorten paddestoelen en be schreef hun kenmerken waarbij eetbaarheid uiteraard belang rijkst waren. Ook een hele verzameling bla deren van alle slag had hij sa men gebracht waarbij hij ze dan identificeerde. Weinig gezang van vogels was er wel, gezien het de moment is van de vogel trek. Wel nam men enkele prooivogels waar en uit hun braakballen kon hij afleiden welke diertjes hun slachtoffers waren geweest. De Biezebroeken De Dorpsraad van de entiteit der 2600 Meiviskoppen, in de betrachting het dorpseigene te bewaren, had in het kader van de Week van het Bos een wan deling gepland naar de Bieze broeken, een der zeldzame overgebleven bosgedeelten van de omgeving. Een vochtig na tuurgebied omgeven door vruchtbare akkers, te bereiken via de Pontweg of de Gud- straat. Op de hoogste gelegen plaatsen, de droogste uiter aard, werden de kanadapopu- lieren aangeplant en in de la gere en dus vochtiger gedeel ten vindt men wilgen en elzen. Vroeger was de els in groot aantal in onze kontreien te vin den, doch enerzijds als brand hout en anderzijds als rondhout vóór het vervaardigen van al lerhande werktuigen werd hij veel gerooid. Momenteel is er wel minder nood aan dergelijke zaken en kan de els zich dan ook beter ontwikkelen. In de Biezebroeken vindt men tal van beekjes en wateraders zodat enige voorzichtigheid bij de wandelaar wel geboden is. Geklasseerd als natuurgebied volgens het gewestplan worden deze Biezebroeken dan wel enigszins beschermd. Aan landbouw of aan bouwen mag zelfs niet worden gedaan doch het plantenbestand mag wel worden aangeraakt. Alleen klassering als reservaat zou vol ledige bescherming garande ren en ijveren hiervoor blijkt dan ook zinvol. De 135 deelnemers aan deze wandeltrip werden bij de aan vang goed gedokumenteerd. Zo kreeg iedereen een beschrij ving van de tocht, alles en nog wat over de les en keurige plan netjes van het Alfons De Cock- wandelpad en van.de wande- Regelmatig blijft Herdersem, algemeen erkend «Ma- jorettendorp», in het nieuws met denderende presta- H°LDEevANdDEN STEEN. 12 jaar oud, was reeds vier maal Provinciale Kampioene en werd voor de derde keer Nationale Kampioene. Tevens werd ze laureate van de Olympiade. In het Kampioenschap Twirling '79-'80 juniores be haalde ze schitterende kwoteringen. 90 op de moeilijkheidsgraad, 88 qua vaardigheid en even eens 88 voor algemene uitvoering brachten haar met 2 stiekvallen inkluis 103,7 punten op 120 op waarmede ze triomfeerde, Juryleden waren D. De Brouwer, P. Hofke, A, De Brouwer en JM De Wever. De eerste zaterdag van november wordt ze dan ook te Aalst op het stadhuis ontvangen. Ook Kris Van den Steen wist zich te onderscheiden. Hij werd inderdaad provinciaal kampioen der senio res - jongens. Te Liezele behaalde Herdersem in het Belgisch Kampioenschap de eerste prijs met team van vijf en de tweede prijs met team van zeven. Karine Arts werd in het Groot-Hertogdom de beste geklasseerd met de kleine stick en Gerda Cami de beste met de grote stick. Samen wonnen ze dan nog de eerste prijs voor duo's. Op 24 november gaat te Serain de «Canne de cris- tal» door met de wiselbeker van minister Guy Mathot. Herdersem doet zeker al met minimum 4 leden mee. Wegens zijn buitengewone prestatie op het Oost vlaams solistentornooi werd Gert Coppens aange duid om de provincie te vertegenwoordigen op het Nationaal Jeugdsolistentornooi te Willebroek op za terdag 20 oktober. LH Verleden zaterdag was het een hoogdag voor de Herdersemse voetbalploeg Patro. Men vierde er inderdaad het twintigjarig bestaan. En dit zoals het hoorde. In de vijftiger jaren speelden te Herdersem twee ploegen zo maar wat voetbal, de KWB en Jong-KAJ. Pastoor Van Vlemmeren besloot er wat vorm aan te geven, riep enkele belanghebbenden sa men en uit beide groepen ontstond Patro met het leeuwenaandeel voor Jong- KAJ want men wilde immers een jonge ploeg. De beste elementen van de KWB werden uiteraard ingescha keld. Zo ging men van start in het KVS. Lange tijd verliep alles nogal op een laag pitje doch in ivo/ behaalde men een eerste suses: een tweede plaats. Men promoveerde naar eerste klasse doch slecht voor de duur van één jaar want bij het einde van dit seizoen had men uitgere kend één puntje te weinig om niette degraderen. Ondertussen werden wel in lagere regionen lauweren ge oogst doch men moest wach ten tot verleden jaar om terug kampioen te worden ling naar de Biezebroeken zelf. Dat er dan achteraf binst de wandeling geen kommentaar meer werd verstrekt kon dan door deze dokumenten worden ondervangen. Een gedeelte van de wandeling die begon aan het voetballokaal van Patro Her dersem aan de Grote Baan liep over het Alfons De Cock- wandelpad waarover de Fede ratie voor Toerisme in Oost- Vlaanderen van de hand van J. Lehoucq een keurige folder pu bliceerde. I n 1850 werd Alfons De Cock te Herdersem als zoon van een ongediplomeerde «onderwij zer» geboren. Hijzelf gedi plomeerd te Lier volgt zijn vader te Herdersem op doch wordt in 1878 schoolhoofd te Denderleeuw. In zijn vrije tijd werkt hij onverdroten aan het verzamelen van legenden, sa gen en spreuken die hij dan la ter wetenschappelijk wilde verwerken. Hij wordt dan ook terecht als grondlegger van de wetenschappelijke folklore en de volkskunde beschouwd. Gewandeld werd er verder langs het Monnikhof, een grote hoeve die destijds de kern vormde van het bezit van Affli gem te Herdersem. Deze werd er bestuurd door een magister, een homeiermonnik vanwaar de naam Monnikhof. Een be langrijk deel van de opbrengst van deze hoeve werd aange wend tot liefdadige doeleinden. Tijdens de Kruistochten werd het Monnikhof dan ook van bie- zondere belasting vrijgesteld. Van 1300 tot 1781 werd de hoeve verhuurd.Momenteel rest echter alleen nog een oude schuur en een deel van het woonhuis van de hoeve die des tijds in de streek toonaange vend was. Na de hierboven geciteerde Biezebroeken kwam men nog langs de kapel van den Bos kant, heus niet de enige ge tuige van het Herdersemse volksgeloof. Want men kan van hieruit een hele «Kapelle- ommegang» volgen. Eindpunt van deze tocht was het voetbalveld van SK Herder sem. In de loop van de wande ling werden de wandelaars ech ter reeds bedacht op 5 repen chokolade en wafelen gebakken door oud-burgemeester An- toon Muylaert, lid van het feestkomitee Hubert De Neef en Mathieu Saeys en kabinetsatta ché van minister Galle Gilbert De Cort zorgden voor di ploma's in het kader van de ak- tie «Week van het Bos». LH. Niets van aantrekken en een lekker dutje doen. (Erik) Kleine hondjes een aantrekkingskracht voor groot en klein. (Erik) Vandaag vrijdag wordt de tentoonstelling van werken van kunstschilder Alfons Van den Bossche in het Kul- tureel Centrum Affligem geopend. Spreker en inleider is hierbij Prof. Dr. Frans Vyncke van de RUG. De expo blijft toegankelijk tot en met zondag 28 oktober op zaterdagen van 14.30 tot 20 u. en op zondagen van 11 tot 13 en dan eveneens van 14.30 tot 20 u. Bij het begin van wereldoor log II te Anderlecht geboren specialiseerde Alfons Van den Bossche zich na zijn studietijd te Aalst, in de houtsnijkunst. Meer be paald skulptuur van mobi lair. Beroepsmatig verliet hij echter deze branche en wijdde zich volledig aan de beeldhouwkunst o.l.v. Mare De Bruyn te Aalst. De overgang van de vroe gere meubelskulptuur naar de latere rondskulptuur rea liseerde hij op het terrein van het bas-reliëf. Hij opteerde dan voor een meer abstrakte vormgeving doordat waarnemingen in de natuur bij hem remini scenties oproepen van dier lijke, plantaardige of organi sche vormen. Met zijn rijke verbeelding komt hij tot monumentale konstrukties met een over vloed van organische door elkaar wemelende vormen. Door zijn grondige kennis van alle houtsoorten toont hij steeds eerbied voor de kwaliteit van het gebruikte materiaal. Een subtiel beeld van evenwicht tracht hij te bereiken door een belang rijke rol toe te bedelen aan het licht, licht dat hij meer spiritueel dan fysisch aan voelt. Zoals de wisselende aspek- ten van mens en dier zoekt Van den Bossche de fun damentele wet in het zich eeuwig bewegen van de na tuurkrachten. Na de lof die Van den Bossche zowel na tionaal als internationaal mocht oogsten met o.m. tentoonstellingen in Parijs en Siegen en in ons land te Oostende en Gent wordt ook te Affligem veel waar dering en belangstelling voor zijn werk verwacht. LH en weer in overgangsklasse te geraken. Verleden zaterdag was er eerst een eucharistieviering met offer voor de afge storven leden waarna op het voetbalveld twee ploegen oudspelers mekaar partijl gaven. Op de receptie te 18 uur met een 150-tal genodigden over handigde provincieraadslid Alois Van den Bossche, uit naam van minister Rae- maeckers van Nationale Op voeding, een beker aan de jubilerende klub. Het hoofd bestuur van KVS was verte genwoordigd door de heer Bogaert die een bloemstuk aanbood, geste die herhaald werd door mw Van Gijse- ghem, voorzitster van de Herdersemse Wijksport- raad. Ook de Beheerraad van het Parochiaal Centrum bleef niet achterwege en schonk bloemen. Na de receptie volgde een eetmaal voor een 200-tal gasten, spelers, oud-spelers, leden en simptisanten waar na uiteraard een gezellig samenzijn volgde. Klap op de vuurpijl. Daags na de viering, verleden zon dag dus, behaalde Patro in de vjerde wedstrijd van dit seizoen haar eerste over winning! LH alle Ie C.A.C.'s. Keurders waren M. Verpoucke Duitse Herders F. Steeg mans v^/e Belgische Herders, chelaars, Tervurensefie Groenendalers en Ch uv chows. A. Van Thourn,st voor Vlaamse vee<p vers. Y. Van Langenalj voor Cockers Spans Ierse setters, Schq£ Collier, Schnauze Boxers en Duitse gen. Buelens voor tugese herdershont New-Foundlanders Leonbergers, St nardshonden, Alaskjjrr Husky's en andere. JVerveeken Bulldogs, Terriere De hele dag was henc een drukte van beljuri en, met enige vertrag kon dan volgende slag worden mei deeld: Kampioen van België Kleine rassen: Ben Marandy van Thoifl® Robert uit Geetbets Grote rassenBaron 't Zwartveld, van zelfde eigenaar. vde fe el uv _Pr "fyr< j lei «op het aantal deelnemende honden (157), op keuze, akkomodatie en versiering van de zaal ruime Boplacohallen, nu gemeentehuis van fusiegemeente Hekelgem-Essene-Teralfene) vooral op onze prijzenstand (ereprijzen, beke plaketten, trofeeën en medailles voor een gezami lijke waarde van ruim 60.000 fr) ben ik zeker fie|| zegt onze penningmeester van de organiseren), Aalsterste Koninklijke Hondenkiub St.-Rochus, heer M. De Goedt, samen met zijn echtgenoar sekretaresse A. De Goedt zowat de spil waarroer het geheel draait. «over de opkomst meer speciaal van de honden liefhebbers van de streek zelf, minder», voegt hij erbij en «qua aantal deelnemers heb ik waar schijnlijk té hoog gemikt alhoewel de grote ruim ten gezellig vol zaten». Ook in de verbonden van hondenliefhebbers zijn er immers wel spannin gen en heersen niet altijd konkorderende opvattin gen. Naar de heer De Goedt ons vertelt heeft elk van de drie natio nale verbonden van het Vlaamse land zowat zijn eigen specialiteit. Zo zou «St.-Hubertus», waarbij ook de Kynologische Vereniging Nievelkapel behoort die onlangs met een ware topper uitpak te, best zijn voor het organiseren van tentoon stellingen terwijl het Na tionaal Verbond van Bel gische Kynologen» en het «Verbond der Bel gische Kennels» het meer moeten hebben van africhten tot volledige gehoorzaamheid terwijl de «Belgische Kynolo gen» meer moed bij de af te richten honden be tracht. Toch waren er 157 hon den wat in dit «Verbond» zeker een rekord bete kent. De infrastruktuur was er prima met veel ruimte, keurige ringen met een grote verering, alles met metalen af sluitingen, en verder een zestigtal hokken voor de honden en zelfs was er voor hen toiletmogelijk heid. Bij deze Nationale Ten toonstelling van honden van alle rassen was een C.A.C. te bekomen. Een «C.A.C.» een fel be trachte titel, is de af korting in de taal van Molière van «Certificat d'Aptitude au Champion- nat», een «getuigschrift van bekwaamheid tot het kampioenschap». Alle honden die drie derge lijke «C.A.C.'s» hebben gewonnen komen in de loop van de 24 maand in aanmerking om deel te nemen aan het Belgisch Kampioenschap. De vele honden die er werkelijk letterlijk en fi guurlijk in de watten werden gelegd en vari eerden van dwergjes tot reuzedieren werden ver deeld in jeugdklas (van 6 9 maand), overgangs klasse (9 18 maand), open klas (vanaf 18 maand), koppelklas (reu en teef van zelfde eige naar) en groepsklas (mi nimaal 3 honden van het zelfde ras gekweekt door dezelfde fokker). Kwamen in aanmerking voor de eindrondes in de jeugdklas alle 1e «zeer goed» in de overgangs klasse alle 1e uitmun tend en in de open klas den [L\ Jeugdklas Grote rassen 1. Duck (Vanderstukli Budingen) 2. Debora (Bonaf|tD Aarschot) 3. Dominique (Bre* Ruisbroek) Overgangsklas: wini Canero (Maessen, B schaat) kleine rassen 1. Beauty (Reniers. leden) 2. Knudde De Busjidc Olen) 3. Cyrus de Maro (h son, A wans) Grote rassen 1. Canero (Maess^, Brasschaat) 2. Cato (Stevens, L$>ni ken) 3. Condor (Plyson, f selare) Openklas: winnaar of Marandy (Thomas bert, Geetbets) 2. Hupyder (LabaL^ Roeselare) 3. Special Brogtn (Janssens, Borgerhoi Grote rassen 1Baron van 't Zw veld (Thomas Rob Geetbets) 2. Lorenzo's Anka (LjB lis, Roeselare) 3. Chico (De bie, ne) Koppelklas: Chan Killa von der Mü( fichte (Defranck, Ro( lare) Groepsklas: drie Du herders (Fits André) Oost-Vlaanderen do-James Rob (Hu ff Corthals, Aalst) Antwerpen: Canero 't Carolinadal (MaessL, Brasschaat) Het Koninklijk Parafonenkoor uit Opdorp viert dit jaar zijl 140® verjaardag. Ze behoren daarmee tot de oudste kult! rele verenigingen van het land. Om deze viering luister bij zetten geven ze een jubileumkonsert waarbij Kristiaan Vai Ingelgem gastspeler aan het orgel is. Het koor «Musica Nova» uit Boom o.l.v. Roger Leens di ongetwijfeld een van de beste huidige Vlaamse koren zingt er vanaf 20u30. Op het programma staat werk van Mendelssohn, PeteiKlui Benoit, J. Van Nuffel, Vic Nees e.a. Vrijdag 19 oktoberlr 20u30 in de parochiekerk te Opdorp. Twee dagen later is er eveneens door dezelfde jubilaif georganizeerd een koorfestival met optredens uit Opdorp. Buggenhout, Herdersem, Londerzeel e.a. Dit echter in de zaal Eldorado vanaf 18 uur, Dries Opdorp. Zondag 2t oktober. D Lu Biof

De Voorpost | 1979 | | pagina 14