MP Sdbumi© FONTEINTJE ERPE 0RGANIZEERT WANDELTOCHT EEN BEDEVAART DIE EEN TRIOMFTOCHT WAS UUJ »©(Tö+ OF DE ZONNESLAG VAN RAY DE SMET i Bt redaktie is niet verantwoordelijk voor de inltoud en heeft het recht de teksten in te korten. legenda- reilt en zeilt in de provincie stad Aalst (een stad die te tad Aalst (een stad die te groot is opdat iedereen ie dereen zou kennen, maarte klein om met de groot steedse middelen sensa tionele animatie te bren gen). Hij straalde ook de ty pische Aalsterse mentaliteit uit, die velen aantrok: een beetje schalks, een beetje vaartklappen zoals men toen zegde. De liefde voor zijn stad - zoals het bij goede Aalstenaars nog ge beurt, bijna op het fanatieke af - dreef altijd boven. Het mag een verwittiging zijn voor hen die stedelijke verantwoordelijkheid dra gen voor animatie op de verkeersvrije Grote Markt en andere plaatsen, dat de spontaniteit niet mag ont breken, noch de inspiratie, noch het organisatietalent, noch het Aalsters sausje. Alfred Kelders had daar geen theoriên over maar wel een splendide praktijk. Zonder moeite schrijf ik deze lofwoorden neer, al hoewel omstandigheden mij daar zouden kunnen van af houden. Zo heeft het aanbieden van het «erebur gerschap» door het sche pencollege van toendertijd (dat daarmee wat partijpoli tiek diende) aan de persoon van Alfred Kelders geen goede dienst bewezen. Een titel van ereburger kent men toch slechts toe aan iemand die men graag als burger zou zien van de eigen ge meente of stad, maar die het niet is en die men daarom op symbolische wijze en voor de eer als bur ger erkent. Zo is het toekennen van de titel van ereburger aan een eigen burger in tegenspraak met zichzelf en houdt het een overdrijving in die, zoals gezegd, in het geval Alfred Kelders een andere inspiratiebron had. Een andere omstandigheid roept een stukje geschie denis op. In het huis op de Grote Markt waar nu nog «Burgershuis» staat opge schreven, was de midden standsbond van Kelders gevestigd. Deze statutair neutrale bond wedijverde echter, naar het oordeel van sommigen, met succes in li berale gezindheid met de echte liberale vereniging uit de «Comte» zodat onder stuwkracht van de heren Bessems, De Vos, Coo- reman, mijn vader en ande ren, een christelijke ge oriënteerde organisatie tot stand kwam. Deze midden standsgroepering noemde zich, om duidelijk te zijn, de «Katholieke Middenstands bond» en plaatste deze let ters op de cafégevel achter het belfort waar de bond ge vestigd was. Het moet niet gezegd worden dat een en ander aanleiding gaf tot schermutselingen met de groep rond Kelders. Wat jaren na datum geen vooroordeel bezorgt. Wij spreken de wens uit dat de gevierde omwille van zijn onbetwistbaar Aalsters dienstbaarheid mag erkend worden. Ghis Willems Voorlichting Gevraagd? Vaak hoort men de gewone burger klagen over een te kort aan informatie. Ergens heeft hij het gevoel dat zijn lot, zijn bestaanszekerheid buiten hem om beslist wordt. Misschien heeft hij wel gelijk; maar toch maakt hij te weinig gebruik van de aangeboden gelegenhe den. Neem nu de gemeentepoli tiek van Groot-Aalst. Elke maand is er toch een «openbare» gemeente raadszitting een unfeke gelegenheid om de werking van burgemeester, sche pencollege en gemeente raadsleden mee te maken. Ik weet het de gewone bur ger blijft daar toeschouwer maar niets belet hem achte raf zijn mening te uiten. Wil hij ze niet neerpennen hij kan ze telefonisch kwijt bij de burgemeester of de schepenen. Het relaas van de zitting verschijnt ook in de krant, in de Voorpostzodat hij niet noodzakelijk «lijfelijk» aan wezig moet zijn. Een tweede gelegenheid dan nog per deelgemeente zijn de «hoorzittingen» maar daar moet hij wel zijn drem pelvrees overwinnen. Het is merkwaardig hoe welbespraakt de doorsnee - man is aan de cafétoog maar niet «op vergaderin gen». Regelmatig verschijnt nu ook een brochure met inlich tingen over Aalst. Naast nut tige adressen en telefoons komt daar vaak degelijke in formatie in voor.... De vraag is: of dit wel gelezen wordt? Door de verschillende man datarissen worden ook po gingen tot informatie ge daan. Sommige artikels in deze politieke tribune zijn daar een voorbeeld van. Per slot van rekening heb ben wij ook allen Oren en Ogen om te weten wat er in onze stad zoal gebeurt. Toch komen er alles samen te weinig reakties of sug gesties tenzij dan van man datarissen onderling. Is de oorzaak dan toch een gebrek aan belangstelling? Maar iedereen wil toch graag weten wat er met zijn belastingsgeld gebeurt. Is het niet eerder de vrees «zijn mening» bloot te ge ven, de vrees zich belache lijk te maken. Of ligt uitein delijk de reden voor deze schijnbare onverschilligheid in een gevoel om Onmacht en berusting: «er is toch niets aan te veranderen». Het wordt tijd dat we ons bewust worden van onze macht als vrije burgers. Neen, we zullen geen we reldschokkende verande ringen invoeren maar mis schien wel merkbare stede lijke initiatieven stimuleren. Hoe klein onze bijdrage ook is ze kan leiden naar een «vruchtbare inspraak». En dat loont dan toch de moei te. Dr. Anny Dierick. ALFRED KELDERS In de stad Aalst, met haar stadhuisinflatie aan huldi gingen en recepties onder scheidt men niet altijd meer de belangrijke vieringen uit de minder belangrijke. Zo ook zou het kunnen zijn dat de betekenis van de huldi ging die de verdienstelijke dekenij van de Kattestraat op het getouw zette, van wij len Alfred Kelders, aan de openbare opinie ontsnapt. Diezelfde Kattestraat had jarenlang deze merkwaar dige Aalstenaar in haar midden. Toen het woord «stadsani- matie» nog niet was uitge vonden, deed hij er al aan. En met brio en verbeelding Onder het bas-relief van zijn beeltenis, dat opgesteld staat achter het Belfort, staan zijn verdiensten ver meld: stichter van de karna- valstoet en animator van zijn dekenij. Daarmee is £chter nog alles niet ge zegd. Hij bleek de steeds vindingrijke te zijn. de im mer nagevolgde. de Onmogelijke bokke- sprongen Reeds twee weken geleden schreven we in dezelfde ko lommen letterlijk dat «het krisiskeurslijf» sommige po litieke verantwoordelijken tot zeer eigenaardige bok- kesprongen brengt.» Bij de politieke sekretaris van de BSP-Aalst, Roger D'Hondt, is dit klaarblijkelijk in een verkeerd keelgat gescho ten. Het resultaat is dat hij nog meer bokkesprongen en kronkelingen ten tonele gaat voeren. Hij zou er zich kunnen van afmaken, zo schrijft hij, door te wijzen op enige demagogie van on- zentwege vermits wijzelf de oplossingen niet hoeven te bepalen Wie dus volgens D'Hondt niet mede aan de bestuurspit zit zou beter zwijgen of hij wordt een de magoog. Als socialistisch standpunt kan dit nogal tel len. Met één pennetrek wordt kritiek herleid tot de magogisch gelul en wordt het bepalen van oplossin gen omgedoopt, tot het al leenrecht van de bestuur ders. Intussen blijft dit kri tisch bekijken wel een voor recht van de BSP-Aalst, vermits zij in haar standpun ten (wekelijks in Voor Allen) sommige zaken betreurt, waarbij wij de tranen in stromen zien vloeien. Het zou tussen haakjes mis schien heel wat positiever zijn moesten die «standpun ten» wat minder betreuren en er wat meer gaan aan doen. En waar gaan we daarmee heen als enerzijds BSP-schepen Hooghuys stelt dat «de standpunten van dhr. D'Hondt geen par tijstandpunten zijn en Roger D'Hondt niet de partij is», terwijl anderzijds diezelfde D'Hondt klaar zegt dat de «BSP wel degelijk achter zijn uitlatingen aan het a- dres van bepaalde schepe nen staat». Het zou inder daad wat minder demago gisch zijn als daar eens klare wijn werd opgediend. Het «ongelooflijk kollegiaal worden van het schepenkol lege» (zoals de burgemees ter het zei) doorheen de kri tiek kadert helemaal niet in de «pluimen» die de BSP, D'Hondt inbegrepen, haar eigen mandaatdragers op steekt en de giftige pijlen die op de anderen worden af geschoten. Roger D'Hondt heeft trouwens nog andere rare kronkels in petto. Voor hem is immers de «sober- heidspolitiek voor niemand gunstig maar noodzakelijk». Over wie de grote slachtof fers zijn en worden van de ze, door socialist D'Hondt aanvaarde, soberheidspoli- tiek geen woord. Wel een volgende loftrompet aan BSP-schepen Hooghuys die inzake soberheid een stichtend voorbeeld wordt genoemd, omdat hij nauw lettend toekijkt op alle mo gelijke verkwistingen van verbruiksmaterialen (o.m. stromen foto's op stadskos ten van alle mogelijke en onmogelijke vieringen met zichzelf als gastvedette) en aan BSP-schepen Mon sieur, die bij de opening van ae vrijetijdsweek er van heeft afgezien een receptie te houden. Dit alles getuigt van een uitermate diep gaand politiek inzicht van politieke BSP-sekretaris R. D'Hondt. En op gevaar af van nog meer voor onmogelijke de magogen versleten te wor den ook nog dit. Die andere politieke BSP-sekretaris maar dan federaal. J. Tim mermans speelt het klaar in «Voor Allen» van vorige week koudweg te schrijven «de werknemers dienen duidelijk te zien dat de aan wezigheid van de Vlaamse socialisten in de regering een beveiliging is van de ar beidersbelangen in deze moeilijke tijden». Om dit te staven kregen we allen, met medeplichtigheid van deze Vlaamse socialisten in de regering, volgend pakket in onze bus: hogere kosten voor dokter, ziekenhuisver blijf en geneesmiddelen zelf te betalen, verscherpte jacht op de werklozen, ben zineprijs naar de 20F, au tostradevignet vanaf 11.80, afschaffen van honderden stations van de NMBS, 8 miljard smeergeld aan Eu- rosystem, 5 miljard meer voor bewapening, geen vinger uitsteken naar de grote belastingsfraude van zeker 100 miljard, de ge meenten de broeksriem toe, prijsverhogingen aan de lo pende band voor levens noodzakelijke produk- ten.... en de reeks is bij lange niet af. De arbeidsbe- langen zijn inderdaad door de Vlaamse socialisten in de regering zeer goed be veiligd. JOS DE GEYTER LEEFMILIEU EN INDUSTRIËLE ONT WIKKELING Voor de eerste keer in zijn geschiedenis kan Vlaanderen, dank zij de regionalisering van een aantal materies, een eigen beleid voeren in zake natuurbehoud en leefmilieu. Vermits ook Aalst niet ontsnapt aan problemen inzake leef milieu is het nuttig even in te gaan op de kern van de zaak. Het is een vrij algemeen aanvaard idee dat één van de meest kenschetsende aspecten van het «mens»-zijn ge legen is in zijn voort schrijdende greep op de natuur. In zijn mogelijk heid om de natuur aan te passen aan zijn eigen behoeften, en niet omge keerd. Nochtans is men de laatste jaren tot de overtuiging gekomen, dat hierbij het in stand houden van een gezond ecologisch evenwicht niet uit het oog mag verloren worden. Beheersing van de na tuur mag geen wanbe heer worden. Meestal worden de pro blemen van het natuur behoud en het leefmilieu in één adem genoemd. Toch is het nodig een duidelijk onderscheid te maken tussen de twee. In hooggeindustriali- seerde en dichtbevolkte landen, zoals België zijn op vele plaatsen lucht, water en bodem zodanig ver van hun gezonde evenwichtstoestand ver wijderd geraadt, dat men dringend «curatieve» maatregelen heeft moe ten treffen en in de toekomst nog zal moe ten treffen. Zowel de beleidsverantwoorde lijken als het grote pu bliek zijn, vooral sinds de publicatie van het rapport van de «club van Rome», bijzonder ge voelig geworden voor dergelijke problemen van het leefmilieu. Middelen werden vrijge maakt en technieken in gezet om te herstellen wat verontreinigd, be schadigd of gedegra deerd werd. Achteraf beschouwd is deze politiek echter vooral ten goede geko men aan diegenen die voor een groot deel aan de basis lagen van deze natuurvervuiling maar die zich op'schrandere wijze aan de nieuwe stroming hebben weten aan te passen. Nochtans kan gesteld worden dat deze cura tieve maatregelen slechts een facet zijn van het beleid inzake onze natuurlijke omgeving, en dan nog het minst be langrijke facet! Meer en meer moet immers de nadruk ge legd worden op het natuurbehoud, op de ac tieve beveiliging van wat nog natuurlijk, zuiver en ongerept is gebleven omdat wij allen weten dat dit laatste, éénmaal beschadigd of verdwe nen, dikwijls onvervang baar is. In die zin kan men zeggen dat het unieke van de mens niet zozeer ligt in de aanpassing van de omgeving aan zijn behoeften, maar wel in het vooruitplannen, in het voorzien van de gevolgen van een derge lijke aanpassing. Zo be keken wordt het belang rijkste facet van een beleid het preventieve luik. Preventief in die zin dat de aanpassing van de omgeving dusdanig ge schiedt dat nadien geen situatie zal ontstaan waarin «herstellende» maatregelen noodzake lijk zijn. De normen die hiervoor zullen moeten gesteld worden aan lucht-water-, en bodem verontreiniging zijn ech ter veel hoger en het zal tevens veel moeilijker zijn de bevolking hier voor ontvankelijk te ma ken, omdat hier het on middellijk gevaar voor de gezondheid veel minder groot is. Nochtans is het dringend nodig om in Vlaanderen aan het Natuurbehoud een ver hoogde prioriteit te ge ven. Immers door het succes van bepaalde «herstel lende» maatregelen ont staat de paradoxale si tuatie dat zij precies de diepere problematiek van het natuurbehoud helpen verbergen. Daarom is het nodig bij elke industriële vestiging of elke nieuwe wegen aanleg de sociaaleko- nomische voordelen grondig af te wegen tegen de eventuele eco logische schade die kan aangericht worden. marcgalle MINISTER VAN HET VLAAMSE GEWEST. Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat «WEERSTAND UITMOORDEN» De open brief van burgemeester D'Haeseleer om de afwezigheid op de 21-juli-viering aan te klagen van praktisch alle gemeenteraadsleden, heeft lang nagezinderd. Tussen kommunisten- leider Ray De Smet en Volksunie-parlementa riër Jan Caudron heeft die brief in deze kolom men zelfs tot een boks- partij geleid, waarbij de zachtmoedige kom- munist plots meppen onder de gordel ging uitdelen, met ijzer in zijn bokshandschoenen. De ze man die ik graag als vriend zou gehad heb ben, deed nu plots zo danig aan geschiedenis- verdraaiing, dat hij waar schijnlijk een voor dit jaar zeldzame zonneslag heeft opgelopen. Het meest ben ik ver ontrust omdat niemand reageerde, van de velen die zouden moeten. De jeugd slikt aldus een eenzijdig relaas over de oorlogsjaren, dat over de kollaboratie straffe din gen vertelt die vroeger nooit werden beweerd. Als Aalstenaar heb ik altijd alle wel en wee in mijn stad van dichtbij gevolgd. Ongevraagd wil ik mij mengen in het debat, en verklaar al direct dat Ray De Smet geenszins het recht heeft te spreken namens «de» weerstand. Hoogstens namens de kommunis- tische weerstanders, die daarom niet minder eer baar zijn, maar die pas na de Duitse agressie tegen Rusland in 1942 aan weerstand begonnen te denken. Gewoon om dat het duivelse niet- aanvalspakt tussen Hit- Ier en Stalin van 23 augustus 1939 hen alle De reis of moeten wij «bedevaart» zeggen, van de Paus naar Ierland en de Verenigde Staten is uitgegroeid tot een buitengewoon en enigszins onverwacht succes. Wellicht heeft nog nooit een mens op zo weinig dagen tot zo veel mensen gesproken, mensen die allen in volle vrijheid zijn komen luisteren. Na Mexico, Polen en nu deze twee voornoemde landen stellen somige mensen zich de vraag of de volgende bezoeken nog in stijgende lijn kunnen gaan. Voor ons, katholieken, en voor alle gelovige mensen is deze reis wel verheu gend: zij duidt zeer duideijk aan dat ook de moderne mens gevoelig is voor het godsdienstige; men kan toch immers de persoon van een paus niet zien los van wat en wie hij vertegenwoordigt? Zeker speelt ook hier de massapsychologie een rol; maar dat alleen verklaart toch de zeer grote belangstel ling niet. persoonlijke veiligheid waarborgde. Hun hou ding was menselijk. PATRIOTTEN Maar ik moet terugko men op de afwezigheid van gemeenteraadsleden en onderstrepen hoe de demokratie te Aalst ge weld wordt aangedaan door de partijtucht. De meeste raadsleden zijn bekwaam en idealist, doch ontgoocheld over hun rol van stern- machine. Op alle offi ciële plechtigheden der jongste jaren waren er daardoor gemiddeld nog amper twee komma ne gen (2,9) aanwezig op 43, en dat is niet veel. Hadden zij redenen om de vertoning van de jongste 21e juli bij te wonen? Ik betreur het voor hoogstaande figu ren als Pietsier, De Schaepdrijver, Buekens, Verhulst en vele andere, maar in naam van de vaderlandsliefde zijn te Aalst al veel bescha mende dingen gebeurd. Twee oud-voorzitters van het verbond der vader landlievende verenigin gen hebben een gerech telijk dossier. Eén van de gehuldigden op 21 juli werd in juli 1957 ver oordeeld door het hof van beroep te Brussel, wegens onvaderlands gedrag. En toen die zelfde i.v.m. een weer standsheldendaad van lang nè de Duitse be zetting in "de gevangenis terechtkwam, schreef Wat zal er nu van dat alles overblijven? Zal er in Nood- lerland minder worden ge moord? Zullen protestante en katho lieken in Belfast aan tafel gaan zitten om ten koste van veel tot een redelijke op lossing te komen? Het is opvallend dat de paus in de V.S vooral problemen heeft behandeld die met het leven en het huwelijk in be trekking staan in zijn toe spraken tot priesters en re ligieuzen waren het natuur lijk andere problemen: het celibaat, de rol van de vrouw in de kerk, de taak van de theologen. Wij heb ben deze dagen mensen het blad je van Ray De Smet op 20 januari 1948: «De Kommunistische partij protesteert heftig tegen de willekeurige aanhouding van Het ging toen om de tweede weerstandsmoord op een achtbaar Aalstenaar, voorbereid door een op hitsende affiche «Nu is het genoeg» met een dikke tricolore band rond. Wie zijn de andere abon nees op vaderlandse vieringen? Zoals overal is dat een mengeling van idealisten, opportunis ten en profiteurs. De borst vol dekoraties geeft geen recht om weg te lopen voor de Vlaamse Leeuw. Van de 110.000 Ijzerkruisen werden er 50.000 teveel uitgedeeld. Een menigte mannen uit de achtste linies van de oorlog 14-18 hebben het Oorlogskruis bekomen vóór verscheidene dui zenden vuursoldaten, in zekere gevallen zelfs bij lottrekking. De medaille van de Strijder-Vrijwil liger 14-18 werd, on danks haar naam, ook verleend voor 2 jaar aanwezigheid in niet strijdende eenheden. De Nationale Orden met Zwaarden werden in dui zenden gevallen ver leend aan zogenaamde strijders die nooit de vijand zagen. Voor het invaliditeitspensioen tel den de feiten die zich voordeden tot 30 sep tember 1919. Duizend driehonderd hebben hun invaliditeit trouwens in Nederland opgedaan. Maar anderzijds loopt daar ten stadhuize een vrolijke schepen die op een officiële plechtig heid verklaarde«Wij zijn de mannen die in de jaren 28/29 de Bel gische vlag openbaar verbrandden. Ik ben ook veroordeeld om een af- fische te hebben be vuild. Dat ging niet om de affiche maar wel om het plakbriefje waarop gedrukt stond: Niet Bel gië maar Vlaanderen is mijn Vaderland.» WEERSTAND Over echte zuivere weer standsdaden die te Aalst werden gesteld zonder het risiko van Duitse weerwraak op onschul dige gijzelaars, kan niet veel gepocht worden. De officiële chef van de bijzonderste weer- standsgroep bleef tot 6 september ondergedo ken op 7 km. van Aalst, alhoewel de stad werd bevrijd te 23 u. 45' op 3 september. In plaats van alle gezagdragers was enkel de weerstander Idès De Jonghe die nacht ten stadhuize prezent ontmoet die vonden dat de paus vooral in de V.S. te weinig over rechtvaardig heid en vrede heeft gespro ken, de toespraak in de UNO buiten beschouwing gelaten. Wij begrijpen deze zienswijze; maar wij mogen toh niet vergeten dat ieder toespraak een soort gele genheidstoespraak is in dergelijke omtandigheden. De spreker in Chicago b.v. denkt niet aan u of aan mij uit Aalst, maar aan de men sen die daar voor hem staan; het zijn hun proble men, hun noden die hem voor de geest staan. In de radio hebben wij van daag gehoord dat sommi gen verwonderd waren ieu' deze paus achter de en en i cliek «humanae vitian staat. Dat kan toch niet °uv ders? Zelfs moest de pi er een andere mening o n<c nahouden als Paulus ak( zesde, dan zou hij dat ze niet kunnen verklaren ine a'£ gelegenheidstoespraak. aar zijn rede tot de theologen 3mi de paus het duidelijk: theologen, moogt en m studeren en naar oplost 1 gen zoeken voor alle rr*nci: sen problemen; maar lck beslissingen worden i de door u genomen, dat is lz< taak van hen die dat totl bevoegdheid hebben. Ianl De grote gedachte die paus Jan-Paul voorzat, dat technische vooruitgj niet het belangrijkste is v are de mens; alle technis< v ontwikkelingen kunnen 2 tegen de mens keren: m< riële vooruitgang zou moe ve hand in hand gaan met 1 aar rele vooruitgang in ons s ven naar het goede; l name van vrijheid m gepaard gaan met toena van medeverantwoordel 1 heid en trouw; groei macht moet samengt i met groei in medemen 1 lijkheid en dienstbaarhe I C.[ De voetbalklub FC Fonteintje Erpe organizeert zaterdag 20 oktober een wandeltocht, waaraan iedereen kan deelne men. De afstand bedraagt 10 km over Erpe - Overimpe- Lede - Erpe. De inschrijvingen hebben plaats van 13.30 u. tot 15 uur op het terrein van de voetbalklub Krevelhoek- straat te Erpe. Na de aankomst zijn er nog behendighdeid- sproeven voorzien voor het geval er ex-aequo's zouden zijn voor de machtswisseling In hetzelfde bureau lag de enige Duitse soldaat die te Aalst ooit werd gevangen, al uren zijn roes uit te slapen in een hoek. Wel twee uur nadat de eerste twee bloemen overladen ge vechtswagens uit de Zoutstraat kwamen gere den, stapte een grote groep al dan niet echte weerstanders met opge heven vuist de koer van het stadhuis op. Ze zouden dan gauw aan laattijdige weerstand be ginnen, o.a. door een koncentratiekamp in de Pupillenschool op te richten, met tal van gruwelen tegenover stadsgenoten waarvan de meesten voordien en ook later eenieders ach ting genoten. Nadien kregen we op roerige kommunistische betogingen te Brussel met «Demany au pou- voir» en zou minister Edg^rd Lal Iemand ver klaren dat de Russische legers als bevrijders van België zouden onthaald worden Op dat ogen blik waren Estland, Let land, Litauren, Polen, Tsecho-Slovakijke en Hongarije nog vrije lan den. JAN CAUDRON EEN MOORDENAAR? Volksvertegenwoordiger Caudron was drie jaar oud toen de oorlog be gon. Waarom moest Ray De Smet dan letterlijk schrijven: «We willen Jan Caudron zeggen dat precies hij, met zijn stellingen, de beoorde ling van de weerstand best aan anderen kan overlaten. Over de weerstand oordelen wij weerstanders zelf, en niet degenen die hem liefst zonder onder scheid tot de laatste man zouden hebben uitge moord!» Hoeveel van zelfs de echte kollaborateurs, en van méér dan drie jaar oud, hebben geprobeerd de weerstand uit te moorden? De Smet ver algemeent geen beetje. Dat de Duitsers afsc{|,e| welijke gruweldad Ujs pleegden, werd door ganse wereld slechts van maand na de B Je gische bevrijding ven i'a' men, maar dat waren(fjde allicht Duitsers die moorden van de Rus! 'u: hadden geleerd in Ka 1 en ze gründlich hebt overtroffen. CONCENTRATIE KAMPEN iet tzoi erli Weerstand is in princ edel maar mag tot g ij. nieuwe vergiftiging md< de jeugd leiden. Daar als slot een opfriss|ch voor kommunisten na 35 jaar nog haatgevoelens roni n pen. In het weekblad tembre» schreven ti arc ontsnapten uit een c centratiekamp nl. Le S° en Jacques Broussi® 1945 over «de schan orl lige medeplichtig^ van zekere gevang® J_ die samen met de nl bewakers hun mede vangenen folterden, ze Belgische bewak behoorden alle tot zelfde politieke partij waren onbetwistb meer sectair dan SS'ers zelf. Hun fol praktijken gingen zo' dat meer dan één vangene thans beke wij hebben minder lijden gehad van SS'ers dan van zek onzer medegevi genen.» Wie waren die manm Een achtenswaardig snapte uit datzei kamp schreef in de ft de Vaan van dinst 29mei 1945: «Tal kameraden die niet onze rangen stonden len thans begrijl waarom het noodzake was op de sleutelpos der kampleiding hospitaal en eld mannen te plaatsen stalen zenuwen en wankelbare vastberad heid.» Laat vaderlandslie eindelijk synoniem den van liefde. POL DE P/

De Voorpost | 1979 | | pagina 2