(nfixifo piktefe®(F n memoriam rans Ie Koninck uis Moyersoen blijft in de aktualiteit NIEUWE VASTE KIOSK OP GROTE MARKT ONAANVAARDBAAR Kampioenen Rozenvink gehuldigd Vissen in de zon m it is nu geen geheim meer dat zopas de provinciale immissie voor Landschappen en Monumenten een instig advies uitgebracht betreffende de aanvraag de Werkgroep Stadsherwaardering tot klassering „de gevel van het gekende huis Moyersoen in de culèuwstraat. Het was deze werkgroep die reeds maan- en n geleden de alarmkreet slaakte voor het behoud vit, Jn deze 19-eeuwse gevel. In dit verband werden jet oiiwens heel wat-akties (de één al ludieker dan de 5 rv idere) op het getouw gezet. Denken wij maar aan de q q ntoonstelling met de 1ste Aalsterse topdag, aan het aken van het huis, enz. t ze in( ials de zaken er nu voor aan, dient de Nationale mmissie voor Monumen- en landschappen haar vies te geven, vooraleer Minister van Neder- rrüx'se Cultuur Rika De pieker haar handtekening der het klasseringsbes- otl het inderdaad nog niet. [ant de klassering van de jtq. uw van een nieuw groot- jS^ irenhuisCen A in het wa- vallen. Deze firma wil ,n2 mers op dezelfde plaats Dezelfde bron wist ons te n aantal «neo-Brugse> >vels optrekken. etI iar wij uit wel ingelichte Ka Idi bron vernamen, is de toe stand nu zo dat C en A op dit ogenblik reeds over een gunstig advies van Stede- bouw beschikt voor de bouw van dit nieuw groot warenhuis. Normaal ge sproken zou ook het stads bestuur reeds een bouw- Izal kunnen zetten. Zover vergunning moeten afgele verd hebben, maar om aller lei redenen zag C en A svel zo meteen betekent schriftelijk af van haar wette- de plannen voor de lijke mogelijkheden om in beroep te gaan tegen het uitblijven van deze bouw vergunning vertellen dat er einde deze maand (de juiste datum verklappen wij lekker niet) een belangrijke vergadering op het stadhuis plaatsheeft, waar zowat alle betrokken partijen zullen aanwezig zijn. Naast het Stadsbes tuur C en A zelf, zouden dit ondermeer zijn: afgevaar digden van Stedebouw Gent en Brussel en van de Commissies voor Monu menten en Landschappen van Gent en Brussel. Op deze vergadering zou de knoop dan definitief door gehakt worden. Ondertussen wordt niet ge start met de afbraak van de bestaande gebouwen. Bezwaren Stadsherwaar dering. Dank zij het september- oktober nummer van de stadskrant Vies Oiljst, kan iedereen de letterlijke tekst kennen van de bezwaren die de werkgroep Stads herwaardering indiende naar aanleiding van het openbaar onderzoek van de bouwaanvraag, dat in de maand juli gehouden werd. Een eerste bezwaar dat ge opperd werd is dit van de bouwlagen, dat strijdig zou zijn met het voorontwerp BPA nr. 1 Centrum dat goedgekeurd werd door de gemeenteraad op 14 fe bruari 1979. Het ingediende projekt voorziet immers een gelijkvloers met 4 verdie pingen, daar waar er nor maal slechts 3 bouwlagen en één dak zouden mogen zijn. Het teveel aan bouwla gen breekt aldus het gevel ritme van de straat. De stijl van het nieuwe ge bouw zou zeker dienen ge weigerd te worden, volgens de werkgroep, indien het stadsbestuur een beleid voert dat de bescherming van de stadsgezichten vei lig stelt. In plaats van de 19-eeuwse neo - classicis tische architektuur komt er nu een baksteen architek tuur op de Brugse Jan Tanghe-stijl. Daardoor krijgt men vol gens de indieners van het bezwaar een chaos van stij len in de Nieuwstraat. Het derde bezwaar heeft betrekking op het Keyzer- straatje, dat één van de zeldzame woonstraten van het centrum genoemd wordt. Door de inplanting van de C en A zal deze straat over de helft van een blinde muur voorzien wor den. Vervolgens vindt men dat de parkeervoorziening in het stedebouwkundig ge heel onvoldoende is. In plaats van 16 zouden er een 60-tal parkeervoorzienin gen moeten ingepland wor den. De toegang tot het par- keergebouw zou volgens de indieners ook niet in het Keyzerstraatje mogen voorzien worden, daar dit veel te nauw is. Door het nieuwe komplex zou één van de zeldzame groenzones van het cen trum in bouwzone getrans formeerd worden, aldus de tekst. Hierbij verwijst men opnieuw naar het BPA nr. 1 «Centrum». Men spreekt ook zijn verba zing uit over het gebruik van de formule «winkelruimte met er boven woongele- genheden zonder tuin». Men stelt hierbij het veilig zijn in vraag. Hierbij wordt ook verwezen naar be staande woongelegenhe- den boven winkels, die leeg staan. Het laatste en zevende be zwaar is niet het minst be langrijke. De gevel van het huis Moyersoen heeft im mers een architektonische waarde en is opgenomen in de inventaris van de Rijks dienst voor Moumenten en Landschappen. Men vindt het een belangrijke getuige van de periode waarin Aalst ekonomisch herleefde. «Bezwaarlijk kan men een kultureel-historisch belang rijk monument offeren aan het privébelang dat het ge bouw mits verbouwing van het interieur ook als groot warenhuis kan dienen (cfr. Inno Brugge)» aldus het slot van het belangrijk bezwaar van de Werkgroep Stads herwaardering. Het laatste woord in deze zaak is beslist nog niet ge zegd. VEHE de huiskamer van Frans De Koninck in de Aalsterse Meule- sc hettestraat veel schilderijen, veel boeken, een piano en het a(iris: een zinvolle sintese van Frans' leven en aktiviteiten. ts een langdurige ziekte die hij voelde hij spontaan aan Als l engelengeduld en vol op- onderwijzer heeft hij dat zijn ren "sme tegen beter weten in, jongens voortgeleerd. In zijn nkier klagen, doormaakte, huiskring wist hij dat te realize- ie liet Frans De Koninck op 1 ren, In zijn echtgenote die hem ja Justus II. in de ouderdom steeds begrijpend wist te steu- nauwelijks 52 jaar, zijn nen en in zijn drie kinderen die ^"lenden. Zijn vele vrienden elk een gebied waarin vader zo bij de begrafenisplechtig- aktief was bestrijken, de den inderdaad bleek. school, het tekenen en de mu- hem heeft gekend weet dat ziek, leeft hij verder, steen man was, met vele pij- Ook in het C.O.V. en in het op zijn boog en met een C.E.M.O.V. maakte Frans zich Wonderlijke persoonlijkheid verdienstelijk. nc diplomeerd te Brussel, Op artistiek gebied was Frans 0 it-Thomas, werd hij een uit- immers uitermatè en alzijdig 3 Aderlijk onderwijzer Eerstin begaafd. Reeds vóór de nor parochieschool van de Meu- maalschool hadden J. Van sfichettestraat en toen die Malderen en Fr Lemaitre hem i ergenomen werd door het twee jaar in het sistematisch te- it-Maartenskollege in het 5e kenen geschoold. In de nor- >nt n dit Kollege waar hij met maalschool werd deze initiale triingen er collega'saanmoe- tekenaanleg verder gestimu- «S Bend, optimistisch, dienst- leerd, vooral door leraar— nu ti ardig en zichzelf wegschen- inspekteur tekenen Jan amd leefde. Een geboren pe- Heuninck, uit Mazenzele. Na de Le poog die niet enkel met zijn normaalschool volgde hij nog Bsen maar vooral door zijn vijf jaar akadernie o.l.v. JMul- 'a"n orbeeld leerde. Dat geluk deren M. Van Mulders en alsof qfl kedag moet veroverd worden dat ook nog niet volstond gg, wr zich aan anderen te geven volgde hij tegelijkertijd een bie- zondere kursus voor tekenle raars. Tekenen bleef voor Frans steeds de bezigheid waarin hij zich ten volle kon uitleven, waaraan hij zich ongestoord kon wijden. Met de resultaten van zijn teke nen en schilderen waagde hij zich aan tentoonstellingen, te Affligem driemaal en ook el ders. Steeds werd zijn werk gunstig onthaald. Het getuigde immers van grote tekenvaardigheid en warme, optimistische kleuren- tonaliteit. Liefst Vlaamse en Brabantse landschappen. Maar ook portretten In de wit-zwart tekening toonde hij wel duide lijkst in welke graad hij de te kenkunst beheerste. Verschil lende van zijn werken geraakten dan ook in privé-verzamelingen als van Koning Boudewijn, de konsul-generaal te Barcelona, de aartsbisschop van Galilea enz Van zijn tekentalent heeft Frans gebruik gemaakt zich ten dien ste te stellen. Zo bievoorbeeld in toneelgezelschappen grime ren, dekors, folders, teksten, opschriften. Van de latere kar dinaal Cardijn bewaarde hij het KAJ-gebedenboek met een ge schreven danktekst van de kar dinaal himself voor zijn mede werking aan de grafische op smuk van dit boek. Van het Gulden Boek van Can tate Domino maakte hij een uit zonderlijk dokument. Bij elke mijlpaal in het leven van het Koor werd het boek een pagina wondermooi getekend rijker. En met een variatie en aanpas sing aan tijd en bezocht land die getuigen van een rijke fantasie en een volledige beheersing van de tekentechniek. Ook op muzikaal gebied heeft Frans met zijn talenten gewoe kerd. In het Kollege richtte hij een knapenkoor op dat bij aller lei gelegenheden in binnen- en buitenland optrad en laureaat werd in de wedstrijd voor schoolkoren, uitgeschreven door de BRT. Het huidige «Can tate Domino»-koor van Michaël Ghijs heeft waarschijnlijk heel wat aan het voorbereidend werk van De Koninck te dan ken. Tot in zijn laatste maanden heeft hij trouwens lief en leed van dit beroemd koor meebe leefd en vol geestdrift nam hij deel aan vele optredens in binnen- en buitenland. Ook in de States. Paus Paulus VI, ko ningin Fabiola, de Apostolische nuntius en vele andere promi nenten plaatsten hun naamte kening met een opdracht in het fijn verzorgd «Gulden Boek» van Frans De Koninck. In het kasteel Terlinden dat ter beschikking stond van de scouts bracht Frans oud scouts weer samen, bijna alle maal en met hen vormde hij een zangkoor waar in een ontspan nen sfeer van vriendschap en gezelligheid werd gemusi ceerd. Ook op parochiaal vlak was Frans De Koninck aktief. Het sukses van de stedelijke kruis weg, ontstaan op de Sint- Jozefsparochie, is grotendeels aan hem te danken De uitbeel ding van de verschillende sta ties werden vóór een paar jaar vervangen door statische beel den met passende belichting. Van de Konincklijke Aloude Re- derijekerskaemer De Cathari- nisten was Frans eveneens werkend lid en verleden zater dag 6 oktober werd dan ook een plechtige zielemis gecelebreerd in de hoofdkerk «aen den Au- taer van Sinte Catharina». Met de abdij en het kultureel centrum Affligem leefde Frans innig mee. Trouw bezoeker en vriend kende hij elke pater en toen het Centrum in 1967 plechtig zou worden ingewijd was het zijn Knapenkoor dat de Konventsmis en de Akademi- sche zitting muzikaal opluis terde. Van Dom Idesbald was hij niet alleen een trouw mede werker maar een persoonlijke vriend en in Dom Bernard vond hij een ideaal klankbord voor zijn muzikale interesses. Hij was het trouwens die Dom Be rnard stimuleerde in het oprich ten van het Halleluia-Koor bij de Dames van Maria en hij was het ook die Dom Bernard stante pede verving als dirigent samen met Freddy De Sutter bij een koncertreis naar de Eeuwige Stad. In Dom Servaes, die hij zo treffend tekende u kan het zien in de tentoonstellings zaal vooraan had hij een va labele gesprekspartner over jeugdproblematiek en plasti sche kunsten. En in Heer-Abt had hij een trouw bewonderaar van zijn vele gaven. De Abt be zocht hem trouwens in de kli niek in zijn laatste dagen. Tot september 1978 heeft Frans les gegeven. Dan ging het niet meer. Voorlopig vol gens hem, want steeds was hij boordevol optimisme. «Ik denk voortdurend aan dom Bernard,» zei hij vóór het af scheid. Beide vrienden zijn trouwens aan dezelfde ziekte gestorven. Als een onvoltooide sym fonie was Frans zijn korte le ven Als kunstenaar geboren, heeft hij met volle han den het schone waar hij zo van hield. Als meesterwerk Zijn kruisweg aan God en Kerk. L.H. Het kan niet meer ontkend worden dat de aanduiding van de heer Roger D'Hondt als politiek sekretaris van de Aalsterse BSP een nieuwe wind deed waaien in deze partij. De inhoud van de artikelen in het partij weekblad Voor Allen zijn reeds een eerste bewijs hier van. Maar ook de rubriek «Standpunt» die de heer D'Hondt wekelijks publiceert wijzen in deze richting. De inhoud hiervan is dikwijls belangrijk genoeg opdat alle politieke waarnemers, en meteen de partijen zelf, er onopgemerkt zouden kunnen aan voorbij gaan. In het jongste nummer van moeten de woorden in n Kampioen 1979 vogel Flipper Rudy Geeraerts, kleine kampioen 1979 vogel Gert Julien De Swaef en zoon, koning vogel Fanny Rudy Geeraerts en kleine koning vogel Linda Herman De Smet werden zaterdag in café Norma door het Stadsbestuur in de bloemen gezet Hier op de foto schepen Eddy Monsieur samen met de voorzitter van de kommissie vrijetijds besteding Willy Van Impe, sekretaris Georges Meert en het bestuur. (Hugo) Voor Allen van 5 oktober jl. heeft Roger D'Hondt het over de soberheidspolitiek, waarop ook Minister Mare Galle tijdens zijn werkbe zoek aan de stad Aalst de nadruk legde. De BSP Aalst heeft trou wens al een tijdje geleden voorstellen bekendgemaakt om soberder om te springen met de gelden van de ge meenschap. Het grootste pakket besparingsvoorstel len komt echter automa tisch terecht bij de diensten van Openbare Werken, die onder de bevoegdheid val len van VU-schepen Jan De Neve. De Aalsterse BSP staat trouwens niet alleen met haar besparingsvoorstellen want ook de Volksunie bij monde van fraktieleider Jan Caudron en de PVV, zonder natuurlijk de CVP-oppositie te vergeten, hebben in de zelfde richting reeds voor stellen geformuleerd. «Hoe men het ook bekijkt, deze politiek is voor nie mand gunstig maar nood zakelijk» zo schrijft de heer D'Hondt letterlijk Volgens hem mag het echter geen modegril worden, maar den omgezet worden. Zo wel de Schepenen in hun beleid als de politiek partijen zelf dragen hier mede ver antwoordelijkheid. In de BSP is dit. volgens de auteur reeds gebeurt, en is de socialistische schepen Edgard Hooghuys is dit ver band een stichtend voor beeld. Bijna alle werken ge beuren met eigen stadsper- soneel De Schepen kijkt trouwens nauwlettend toe op alle mogelijke verkwis tingen van verbruiksmate- rialen. Ook Schepen Mon sieur gaf het voorbeeld door geen receptie te houden bij de opening van de week voor de vrije tijd en door de katalogus van deze mani festatie te publiceren in de vorm van een sober ge drukte index van alles wat er te zien was. Nochtans dient volgens de BSP-sekretaris het pakket van besparingsmaatrege len nog bestendig aan te groeien. Daarom is de optie van het beleidvoeren be langrijk. Enkel het beleid op lange termijn waarborgt enige kontrole op de uitga ven zodat de financiële weerslag ervan zichtbaar wordt. De tekst van het «Stand punt» gaat in deze zin ver der met de woorden: «Door het Schepenkollege in haar geheel moeten prioriteiten vastgelegd worden. Het is bijvoorbeeld onaanvaard baar dat men nu zou over gaan tot het installeren van een vaste kiosk op de Grote Markt! Dat kan bespaard worden» De oppositie kan van haar kant konstruktief meewer- xen door bij haar partijgeno ten ministers op subsidies aan te dringen. In dit ver band klaagt Schepen De Neve regelmatig over het niet loyaal zijn van de CVP tegenover het stadsbestuur door systematisch subsi dies te weigeren of af te remmen. Hij dacht hierbij vooral aan het nieuwe zwembad en aan het kultu reel centrum. Volgens de heer D'Hondt moet men er bij de mini- striële instanties blijven op aandringen om de nodige fondsen te bemachtigen. Hierdoor kunnen de stede lijke uitgave enigszins ge- kompenseerd worden. Hierbij wordt herinnerd aan de miljoenen staatstussen- komsten die Minister Galle reeds naar Aalst bracht. Tot daar zowat de inhoud van het belangrijk artikel van BSP sekretaris D'Hondt. Bij de voorstelling van de stadsbegroting 1980 zal iedereen kunnen vast stellen in hoeverre deze so berheidspolitiek in daden zal worden omgezet. f .'V/PHF GEIF MOR BEZZE ZJERAAR! 'k Peis da Zjeraar, woor dat er hierboven spraok van es, de lésten toyd nimmer 'n wetj lanst welke kant dat 'n bezze moe geiven.en dat er dorboy al gralèk veil sleit komt op die bézze! Want gelèk as meh naa ne gank goon, door 'n es gin teigenhaven nimmer oon geloeif ek. Allei, pak na ne kier de proyzen van d' értiekelen die allemaan alle daogen noeideg heit. En vergelèkt de die ne kier meh 't zélde van oever, lodj ons mor zeggen, twie joor... 'k Geloeif dagge nog al ne kier zetj verschieten. Al pertank da ze noor die honderd daogen da ze ver leide joor gekwalsterd hemmen vér on eh goeverne- ment te geraoken, ons beloefd hemmen da 't ne kier gralèk goed gink goon. Kom, den heinink gink ooit de boeimen loeipen en de gebreen deufkes ginken azoei in onze mond vliegen... Mor va serrewoerdeg zollen de mensjen al veil liever hemmen dat er ma- zoet of naft ooit de boeimen kwamp geloeipen va plek van heinink en booiten de turkse titteldooiven die ne ghielen dag zuveil lawoyt maoken 'n vliegen der hier ni veil dooiven ni mier zonder ne rink oon en dedie 'n meigde ni breen... Dedie moeten poeng opbringen! Den dag va n vandaog es 't aal moeneka dat de klok sloot.Zuveil meigelèk verdienen want allemaan hei zuveil meigelèk vandoeng... ver zuveil meigelèk te betolen on de fiskes. Want den dienen 'n speltj oeik ni mis. Want ja, woorzolle z' het anders allemol bleiven holen? Per eksempel ver de sjoffeurs te betolen die meh onze menieren de scheipenen ne ghielen dag van hierteg nor doorteg moeten bollen. En 'r13 ..g oeverdag ni, tèn es 't 's nachs.tot eh stiksken iA u'ei nacht vantoyd. Want binsjt lupt here konteur! Allei, heer ieren die ze moeten betoldj werren. En astablieft jonges, 'n peist na ni dat dad azoei mor ienegte irkes zèn die nie 'n tellen. Want verleide weik hem ek meh dor iet loten in mèn oeir feizelen, 'k mandjegen da 'k achterwesjoever op mennen booik viel. En 't schantj da 't gin lollekes zèn zee, want 't kwamp norvolges da 'k vernoemen hem van imand die 't kost weiten. Want hoyzelf hooi der joren in 't spel gezeiten woor da ze de poeng van 't stad in de goten haven... As 't woor es, en de lésten toyd 'n moeje van nimmendalen nimmer verschieten, awei, tèn es 't toch iet woor dagge toch nog ne kier kentj van verschieten... Z' hemmen meh lote grooin hoeveil dad azoei ne sjoffeur alle monjen, d' ien deir d' ander, mag oproa- pen.En 'k grodjegen azoei, vér véil te zeggen, ghïel verzichtekes 'n dikke dertegdoezjed ballekes... Zooiver hein! Mor jaan mèn hortje... 't Schantj da 'k er azoei mor 'n tfoyftegoezjed neivest was. Jaja, tissen de taggeteg en en de twie-en-taggetegdoezjed per mondj! 'k Zol wille sollesteiren ofdat er dor gi klein plosjken oepen es as sjoffeurMor ja, die jonges moeten tèn ghiel zeikes oeik veil ieren kloppen, peis ek, mor dad 'n es ver moy gin beletjsel zee. Dat doen ek naa oeik en doboy, 'k hem nog veil Veirposten die 'k moen ooitleizen binsjt dat die menieren in serjeize konferensje zèn... Gelèk as denne kier as ze meh ghiel den ankloe iveranst nor 'n vergérink mosten woor dat er most geklapt werren oever de proys van 't krontjeswoter of den ellentrik, da ben ek vergeiten... As ge goy na peist da z' allemol tegoor in ienen ottomobil gekroepen zèn... ge moetj insj kommen. Elk in de zoynen en elk meh zennen oygenen sjof feur, alle voyf... en die ieren mor loeipen jongesen wajjer mor lammeren.. Lodj z' ons naa nog komme vertellen zee, dammen moeten bezooinegen. Gelèk as geer in Brissel woor da z' allemol zoei goed oever- ienTot as 't begost te slabbaken. en da ze gewoor wirten da ze in 't strétjen zonder enje verzaldj zèn. En na beginne z' al meh stillekesoon here kazak te kie ren en van zolle me nog meidoeng of zolle men ooitstappen? En de koesj meh vierkantege widen deir 'n ander lote voesjtrekken? Ondertissen kejje nog in Olsjt a hért opholen meh 's aoves thoois op 't plang dammen allemol oever nen toyd in ons bis gekreigen hemmen, oon te tiekenen lans woor dagge meiren al of niet nog deir kentj. Want 'k peis da z' het op 't stadhoois zelf nimmer 'n weiten. 'k Peis ni dagge in ghiel 't stad nog ting stroten kentj vinnen woor dat er ni den ienen of den anderen on 't omdoeng es... Meh barrilkes en tjoeppeneizen en plakoten van alle soerten. En zoek geh tèn mor anne weg. Sertoe naa da ze binnen 't kert nog de Zjiebeirgse brigge oeik gon afslootten... En da moet toch oeik allemol betoldj werren. Geif mor bézze jongesen holdj ze mor al boeven! DOLF. Naar jaarlijkse gewoonte had er in de visrijke vijver van 't Vissershof te Erembodegem een hengelwedstrijd plaats. Een dubbele pret, de vis beet goed en het was prachtig weer. (Hugo)

De Voorpost | 1979 | | pagina 3