50 jaar Dekenij Kattestraat KATTESTRAAT JE HEBT ZONDER MEER ONS HART GESTOLEN! ONTHULLING ALFRED KELDERS GEDENKTEKEN TOENEMENDE KRIMINALITEIT Ring rond Aalst: onderzoek gaat verder Je kon werkelijk op de koppen lopen, maar dan wel oppassen Vrijdagavond werd de dekenij stadsbestuur. (Erik) traditioneel (in het jaar van het kind) geworden voor de prachtige vlaggen die het is er nog steeds «sans unik». En toch werd de moed niet op gegeven. 1954 bracht een spiksplinternieuwe straatver lichting en voor het eerst hoorde men er uit de, op stra tegische plaatsen opgehangen luidsprekers, vrolijke muziek en reklame voor de uitgestalde koopwaar. Als vijfde in de rij nam de hui dige deken, Jozef Van den Steen in 1969 de scepter over van Frans Steenhout die gedu rende 13 jaareen korte ver vanging door Frits Van Biezen incluis het voorzitterschap over de dekenij met een nooit aflatende ijver had waargeno men. Men was toen echter aan vernieuwing toe van wimpels, spandoeken en verlichting, maar de kas was leeg en het enthoesiasme om nieuwe fondsen te verzamelen ontbrak. Men dreigde weg te zinken in de letargie van het lijdzaam toezien en afwachten. Tot het stads bestuur in 1970 de karnaval- stoet het verbod oplegde om door de Kattestraat te trekken. Op bruuske manier werd de de kenij wakker geschud. Men wou hen kelderen, hen nekken! Grommend werd een massaal protest, met zwarte vlaggen en 'n lijkkist, omringd door deftige heren in «pitteleir», georgani seerd. En plots was de samen horigheid er weer. Men moest hecht de rangen aan mekaar sluiten en het bedrijfsleven in de straat weer nieuw leven in pompen. Er werd koortsachtig gezocht naar een volledig ver nieuwde aanpak en initiatieven, en via een kattekoppen verlich ting in '72, 'n karnavaleske seksboetiek en een feeërieke kerstverlichting kroop men langzaam maar zeker naar de 40* uitgave van de braderij, en tevens het gouden jubileum van de dekenij, 1979, toe. VIJF VOLLE DAGEN FEEST Op donderdag 4 oktober te 19 u. stipt opende de Hekelgemse harmonie St.-Cecilia onder lei ding van P. Weemaes, met zwierige marsmuziek de festivi teiten. Het lint werd plechtig doorgeknipt, het bas-reliëf van Fred Kelders waarover el ders in dit blad een uitvoeriger verslag ingehuldigd, samen de vele historische vlaggen, realisaties van de M. en F. Kie kens. Een feestelijke verlichting en al deze rijen vlaggen gaven de straat een vorstelijk uitzicht. Eens het officiële gedeelte ach ter de rug, volgde in de biertent op de parking van het Peper de straat versierden. (Erik) straatje, een eerste receptie die opgeluisterd werd door een kunstconcert ons gebracht door St-Cecilia. Dat deze muzikanten hun stiel kenden bewezen de veelvuldige aan vragen om verlengingen. Voor de kooplustigen ging de bra derij open op vrijdag te 14 u. en spoedig was de straat gevuld met drommen mensen allemaal belust op de eerste en mis schien de beste koopjes. Intus sen kon men in de feesttent ge nieten van doorlopende mu ziek, bij het drinken van een fijn wijntje of een koele, schui mende pint. Voor de gastro nomen stonden er sappige steaks of hartig gekruide «bro- chetten» op het menu. Aan al les was er gedacht. Dat de ge plande vernissage van de ten toonstelling: «schilderijen van Prins Karei van Vlaanderen», niet kon doorgaan wegens ziekte van deze laatste, bleek niet zo erg. Integendeel, het Prinselijk gemis was vlug ver geten bij het bekijken van de werken van de hand van Mark De Bruyn. Men kan zijn werken nog gaan bekijken toten met 14 oktober en het loont zeker de moeite. Zaterdag moest men reeds vroeg uit de veren want om 9 u. werd de straat reeds voor het koopgrage publiek openge steld. Massa's en massa's volk verdrongen zich rond de kra men. In de lucht hing de echte kermissfeer. Sissende witte en zwarte pensen, geurige verse wafels en mattetaarten werden bij honderden verorberd. In tussen draaiden aan het spit voor tientallen kijklustigen, een tweetal varkentjes knisperend en knetterend vrolijk om en om vakkundig door een tweetal koks doorprikt en met een lek ker sausje overgoten. Het evenement van de dag werd echter het groots opgezette ju bileumbal in kledij uit de oude doos. Reeds om 22 u. diende men de propvolle biertent voor de nog steeds opdagende bal gasten te sluiten. Het bal met het tema «De derti ger Jaren» als leitmotiv zal wel vele ouderen met weemoed aan ««hun» goeie ouwe tijd herin nerd hebben. Voor ons was het alsof we de opnamen van een Charleston-film «live» mochten bijwonen. En zaten in die derti ger jaren al die Amerikanen door de drooglegging te zuch ten en te smeken om hun «natje», aan dit kostelijke vocht was hier geen gebrek, het was alleen een probleem voor de kelners om zich door die massa dansende, uitgelaten balgasten heen te persen, «en we gaan nog niet naar huis.brulde men ons ach terna toen wij dit wel deden, en dat was al in de heel kleine uurt jes. Zondag bleek een herhaling van wat er zich de vorige dag tijdens de massale verkoop afspeelde. Een tekenwedstrijd in de na middag zorgde er echter voor, dat ook de kleinsten aan bod kwamen. Ze tekenden en schil derden maar bossen en nog eens bossen, maar allen wer den beloond, was het dan niet met een prijs, het glunderende gezichtje van die krullekop die ook zijn naam door alle luid sprekers hoorde omroepen was reeds een prijs op zich zelf. De maandag en laatste braderij-dag werd door de meer dan tevreden winkeliers afge sloten met een gezamelijk etentje in de biertent. Het werd me het etentje wel. Door de in overvloed aangeboden steaks en brochetten tuimelden de prijzen voor deze schotels pijlsnel de diepte in. Waar men eerst voor een schotel 230 F vroeg, kreeg men deze later bij een aankoop van 10 stuks aan het verwaarloosbare sommetje van 20 F. Maar geen nood, het Aalsterse middenstand heeft geen studiedagen over ge meentelijke promotie nodig: er valt voor hen nog nauwelijks iets te leren. Het geheim van hun sukses schuilt ongetwijfeld in hun unieke manier van sa menwerken. Dat men in Aalst van zijn buur nog niet vlug ja loers is bleek eens te meer uit de vele wensen voor een «den derende braderij» die men in de Kattestraat van de andere de kenijen mocht ontvangen. Was deze samenwerking vroeger overwegend gebaseerd op tra ditie en toeval, de huidige jubi leumviering kan er slechts toe bijdragen een nog hechtere band te scheppen tussen al de leden van de dekenij zelf, en tussen de dekenijen onderling. Het ekonomische optimisme van de zestiger jaren heeft een aantal begrippen doen ontstaan zoals agressieve verkoop, ver koopspromotie, verkoops technieken en doorgevoerde reklame. Men ging er van uit dat volstond kwaliteitsproduk- ten te bezitten en die op agres sieve wijze aan de man te bren gen. Dat deze filosofie voor de toekomst een nieuwe dimensie inhoudt lijdt geen twijfel. Het marketing-idee van vandaag moet het meer hebben van een direkt inspelen op de wensen en behoeften van de klant. Het vereist echter een zeer nauwe, menselijke relatie met deze klant: een duidelijke voor sprong van de winkelier ten overstaan van de grootwaren huizen en de distributieketens. Terecht spreekt men hier van een sociale marketing, waarin men via een oprechte, informa tie promotie waarin het be lang van de klant een belang rijke rol speelt het door de verbruiker gewenste produkt zoekt. Vandaag zaken doen is meer dan alleen maar goederen aan de man brengen. Van een éénzijdige ekonomische aktie is men overgegaan naar een wel overwogen maatschappelijk gebeuren en dit in ieders be lang. Het verschijnen van een nieuw winkelcentrum in de Kat testraat zal zonder twijfel nog meer «Schwung» in hun van vitaliteit bruisende dekenij brengen. Vijftig jaar dekenij Kattestraat. Een jubileumviering onver- geieujK— ais apoteose van een welgevuld verleden. Katte straat, je hebt zonder meer ons hart gestolen! R.S. Het Alfred Kelders komité, dat op 10 januari 1978 werd gesticht door acht leden van de Kattestraat, stelt zich tot doel, haar eredeken en stichter van de dekenij Kat testraat in 1929, Alfred Kelders, een verdiende hulde te brengen, door hem als het ware terug tot leven te roepen door de onthulling van een monument ter zij ner ere. Dit gebeurde op Donderdag 4 oktober in aan wezigheid van de heer burgemeester en vele andere prominenten. Er was zelfs een afvaardiging van de dekenij Molenstraat aanwezig, die zich bijzonder liet opmerken door het feit dat ze een soort ««schrijn» meedroeg op de schouders. Hierop kon men het vol gende lezen: ««In plaats van onze kat te sturen zoals prinsen wel eens doen, wensen wij aan onze geburen honderd jaar en veel geluk en poen». dekenij ge Dekenij Molenstraat stuurden niet hun kat maar kwamen heel sympatiek de wensen, natuurlijk vergezeld van de nodige attributen. (Erik) tekenwedstrijd. (Erik) kon er af. De verkoop was nog nooit zo goed geweest, de dy namische inzet van het dekenij- bestuur werd vorstelijk be loond. Een beter en grootser eerbewijs dan deze grandioze braderij kon men Fred Kelders niet brengen; een Fred Kelders die tijdens zijn eerste braderij zijn kraam ondersteboven zag lopen maar er honderden schaapsvachten van de hand HET DEKENUBESTUUR OP HET STADHUIS Dit verslag ware niet volledig zo we de receptie vergaten, aan geboden door het stadsbestuur aan de jubilerende dekenij. In zijn opmerkelijke toespraak wees burgemeester L. D'haese- leer op het enorme belang van de promotie van het kommer- cieel en sociaal leven van de stad, waaraan deze dekenij een ruime bijdrage heeft geleverd. Dat men zelfs in de pers mocht lezen dat de burgemeester van Vilvoorde, niet alleen zelf liever winkelt in Aalst een winkel hart met een schat aan city winkels dan in Brussel, maar ook nadrukkelijk beweert dat de handelsdruk van Brussel afneemt in het voordeel van Antwerpen, Mechelen en... Aalst, treft wel biezonder. De Nadien werd het monument voorgesteld dat voorlopig achter het Belfort staat Het is een w van Fons Huylebroeck. (Erik) Het was de heer Mare De dig Gezelschap ««Voor Taal straat. De heer burgemeesj Jode, sekretaris van het en Vrijheid», eresekretaris ter dankte de bewoners va| komité en tevens feestleider van het syndikaat van de de Kattestraat om hun ii van de jubileumviering van Verenigde Vleeshouwers, spanningen en blijken de dekenij Kattestraat die feestbestuurdervandestad waardering die zij betoni als eerste het woord nam Aalsten nog bestuurslid van voorde persoon van de g om de nodige hulde te verscheidene andere ver- huldigde. Het moet voord! brengen aan Alfred Kelders, enigingen. Het is aan deze familie een riem onder h£t' Laatstgenoemde die in Fred Kelders dat de stad hart zijn dit te mogen mee»1* 1956 op 82 jarige leeftijd Aalst, om zijn talrijke ver- maken. Wat betreft overleed, behoort tot de gro- diensten, de grootste eer «zwarte vlek» in de KattejjJ bewees door hem tot ere- straatwaarde heer Mare D| burger te vereffen. Jode in zijn toespraak nad Het gedenkteken is een bas verwees, deed de burgd relief van de gehuldigde; meester de belofte dat allc| een meesterwerk van de spoedig in orde zou kom ten onder de Aalstenaars. Hij was een geboren leids man, die talrijke verenigin gen zoniet stichtte dan toch groot hielp worden. Zo was hij in de eerste hand van de Aalsterse kun- plaats stichter van de deke- stenaar Alfons Huyle- nij Kattestraat, een dekenij broeck. Het Aalsterse die momenteel haar 50 jang stadsbestuur verleende jubileum viert. Hij was, sa- haar onontbeerlijke mede- men met Gustaaf De Stob- werking door het gedenkte- beleir eveneens de stichter ken voorlopig te plaatsen mag zijn voor deze en (M,on van de Aalsterse karnaval- achter het Belfort tot het in toekomstige generatie ün stoet. Verder staat op zijn de toekomst zijn definitieve handelaars, palmares: het erevoorzit- bestemming krijgt op het G.D.I terschap van het Koninklijk pleintje achter de gerestau- Letter- en Toneelkun- reerde kapel in de Katte- De kleinzoon van Af Kelders deelde ons slotte mede dat de far ten zeerste verheugd over dit initiatief en h< dat dit beeld een symt Kattestraat op een receptie in de trouwzaal ontvangen door het i jS Na even het beeld van vroegere Jfc rijkswachters met zware snor te Jifc hebben opgeroepen, waarbij ons even een populaire heden daagse schlager voor de geest De beeltenis van Alfred Kelders, stichter van dekenij Katte- komt, verheugt de kapitein zich straat (Erik) jn de flinke opkomst, blijk van 1 waardering voor de taken die de wmffii rijkswacht zijn opgedragen en de manier waarop ze zich van mi lm pf; I»deze taken weet te kwijten De 1 M toekomst ziet hij evenwel niet mk liü& W7f' ^pBl dige slachtoffers momenteel Wat betreft de kriminaliteit neemt de trend van geweld en agressiviteit steeds toe en ma nifesteren zich reeds tekenen van naderend terrorisme Qua handhaving van de orde is de hedendaagse ekonomische toestand met de ingewikkelde sociale problematiek niet be- vordelijk voor een rustig kli maat en bij kommunautaire rel len zijn de eerste schoten he laas reeds gevallen. De kapitein besluit met te stel len dat we, zonder het al te somber te willen inzien, toch rekening dienen te houden met de harde realiteit waarmede we inderdaad dagelijks worden ge- konfronteerd Met een drink en een bezoek aan het café onderaan is de kous echter nog verre van af. Op zaterdag 20 oktober heeft Kapitein Michiels legt bloemen neer aan de gedenkplaat ter het feestmaal plaats in de sa- nagedachtenis van adjudant Fernand Bouckenaere. (Hugo) 'ons Carlton en voor het Jaar lijks groot Nachtbal van de Rijkswacht nodigen U de rijks- wachtkommandant van het dis- trikt Aalst en de voorzitter van het nationaal syndikaat van het rijkswachtpersoneel reeds nu uit. Dit dansfeest heeft plaatsW Wieze in de Oktoberhalle mi u medewerking van het dans-( oberbayernorkest, de «Emi Blaaskapelle» Aanvang 211 Inkom 80 F. Lr In overeenstemming met mijn standpunt dat een eventuele sluiting van de ring rond Aalst slechts kan uitgevoerd worden na grondig onderzoek van de si- tuatie en het afwegen van alle mogelijke altenatieven ben ik in kontakt getreden met Minister Mathot om hem te vragen een grondige verkeerstechnische^ studie te maken over de situatie in het stadscentrum en de dichtbewoonde buitenwijken. Deze studie zal moeten uitwijzen of de aanleg van het sluitstuk van de Ring momenteel verantwoord is. Naast een verkeerstelling heb ik Minister Mathot ook gevraagd een herkomst-bestemmingsonderzoek uit te voeren. Hierbij wordt aan bestuurders gevraagd waar zij vandaan komen en waar ze naartoe rijden. Ook dit onderzoek moet ons gegevens verschaffen over de nuttigheid van de Ring. In een brief van 1 oktober laat Minister Mathot weten dat hij aan zijn diensten opdracht gegeven heeft het door mij gevraagde onderzoek te laten uitvoeren Mij houden onze lezers hiervan op de hoogte. Marc GALLE

De Voorpost | 1979 | | pagina 4