USA OPENDE HAAR NIEUWE LOKALEN E DERDE WERELD EN WIJ PVANGCYCLUS VOOR MENSEN N PSYCH0-S0CIALE NOOD let Daensisme te Brugge en elders OLGEND JAAR TWEEDE PRIESTER IAENSPRIJS D.F.-Mijlbeek met goochelavond Diskriminatie of niet? REI5KLUB ETAP MEDEWERKERS 11.11.11.-AKTIE GEVRAAGD Zich bewust van de financiële Schepen Monsieur benadrukte beperkingen van verenigingen trouwens dat het hier om een zoals Risa, was hij echter vol «vrij initiatief» ging. Hij vond lof voor het feit dat er, in deze het goed dat verenigingen pro- tijd van moedeloosheid, nog beren zelf iets te doen aan hun steeds mensen en groepen zijn, problemen en niet steeds alles die het aandurven om nieuwe verwachten van de overheid, wegen en oplossingen te zoe- Dit betekende volgens hem ken, en die bereid zijn daartoe niet dat de overheid bij de ver- risico's te nemen. Hierbij wezenlijking van het wei- kwam nog dat het initiatief een zijnswerk geen rol had. In dit open karakter heeft en dat ie- verband gaf hij een aantal dereen er terecht kan. voorbeelden van verwachtin gen, die de bevolking tenover- is opgericht eind 1975 zowat 4 jaar geleden en stadsbestuur, dat vertegen I onderdak in de stadsgebouwen van Jeugdhuis Kreja. woordigd was door Schepen een periode dat de werking vrij beperkt in omvang was, van de jeugd Eddie Monsieur, nenlijke aankoop van papier e.d., werd gestart met een voor de steun die zij in het ver- nerdienst door aankoop van twee minibussen. Het suk- leden steeds aan Risa bood, en an deze verhuringen van voertuigen heeft het mogelijk hij hoopte dat dit in de toe- lakt dat geld vrij kwam voor andere initiatieven, aldus komst ook zo zou blijven, ïitter Guido Moens in zijn openingstoespraak bij de Op zijn beurt feliciteerde de Idiging van de nieuwe gebouwen, die Risa sinds vrijdag Schepen de initiatiefnemers, tleden betrekt aan de H. Hartlaan nr. 30. n'et alleen omwille van het principe en de doelstellingen deze vereniging een pro- ken deze groeperingen met maar ook voor de manier indiende begin van dit jaar over voldoende werkingsmid- waarop hieraan vorm werd ge- t raam van het Bijzonder delen voor een aantal noodza- geven, lijk Kader is de evolutie kelijke vernieuwingen. Bij ge snel gegaan. Alles laat zamenlijke aankoop en beheer voorzien dat deze evolutie openen zich echter nieuwe toekomst zich zal verder mogelijkheden. Daarom, al- j. dus Guido Moens, werd Risa i de heer Moens het zo opgericht. Op dit ogenblik Dudig zegde is Risa een heeft men aldus een 6-tal ta- lisatie die diensten ver- ken, die later met nieuwe zul- t aan mensen en groepen, len uitgebreid worden. De (l zich in het Aalsterse beij- huidige taken zijn administra- cn voor jeugd- en volwas- tieve en boekhoudkundige worming, voor sport, re- hulp aan organisaties, pers en 'el «ie in de niet-commerciële publiciteit; adressenbeheer, ld* lor. animatie, grafisch bureau, rei- 33! uitgangspunt van waaruit zen en toerisme met de reis- 3e'trokken werd is de vaststel- klub Etap, en hulp bij moei- dat verenigingen en dien- lijkheden. in toenemende mate ge- Binnen afzienbare tijd wil men 'se ifronteerd worden met pro- ook een coöperatieve vennoot- men, die ze nauwelijks schap oprichten die bepaalde wa nen oplossen of waarvan semi-commerciële aktiviteiten Ste oplossing onrendabel veel zal ontwikkelen, die op ter- He rgie of tijd vergt van de mijn de financiële basis moe- antwoordelijken. Men ten vormen van Risa. Het ike hierbij aan administra- spreekt voor zichzelf dat dit ie formaliteiten, belastin- nog plannen zijn voor de toe- ^nb7ayo°üwenrk, pubSÏ ïofdot van zijn toespraak Voorzitter Guido Moens opende in aanwezigheid ,an schepen Eddy Monsieur het nieuwe RISA ee i, enz. Anderzij beschik- dankte de heer Moens nog het kantoor. oa i "ISS. Het nieuwe RISA kantoor aan de H. Hartlaan. (Rik) weet het. In een «Wereldwinkel» vind je o.a. een informatie over de «derde wereld» en zelfs de wereld want het onderscheid Is niet altijd te :ecpken. Wereldwinkel-Aalst vestigt er speciaal de ran idacht op dat men er steeds inlichtingen kan komen aangaande «Informatief Spelmateriaal» en wiijico». Iteco Gent, kondigt in kader van zijn vor- dei ngsprogramma 1979 tweetal basiskur- nefssen aan. Deze zijn doeld voor al wie zich 'e eresseert aan de we- n®jldsituaite, o.a. voor eraan denkt als ont- wikkelingshelp(st)er te gaan werken in de Derde Wereld. Naast een des kundige begeleiding zal en/oor gezorgd worden zoveel mogelijk de eigen ervaringen en verwach tingen van de deelne mers te betrekken op volgende tema's: analyse van de eko- nomische verhoudingen, door het uitdiepen van één bepaald aspekt. historische en politieke achtergronden van de wereldproblematiek voorstelling van be staande alternatieven en bespreking van inhoud/ betekenis van een recht vaardiger samenleving met mensen die er kon- kreet aan werken. Elke basiskursus omvat vier weekends. De kur- sus gegeven te Opwijk vangt aan op 13 oktober, de kursus gegeven te Sint-Martens Bodegem op 20 oktober. Het deel- nemingsgeld bedraagt 3.000 fr per persoon. Te storten op rekening nr. 736-4020264 van Iteco Gent. Inschrijvingen (incl. geboortedatum) zo vlug mogelijk toe te sturen aan Iteco, Oude Houtlei 19, 9.000 Gent. Informatief spel materiaal is een plura listische werkgroep, ge groeid uit KSA-VKSJ, welke materiaal vervaar digt waarmee men op een speelse wijze aan politieke vorming kan doen bij tieners en jon geren. De werkgroep is aktief op drie vlakken; publikaties: aktivi teiten boeken («spelend werken aan bevrijding», «zo spelen groepen»,...) mappen, brosjures, in formatieve spelen (MNC- spel; Lottospel Wonen; Wereldvoedselspel staan van de overheid heeft. Hij dacht hierbij aan de infra- struktuur, aan hulpmiddelen voor de verenigingen, aan fi nanciële ondersteuning, aan kinderopvang tijdens de va kantie, enz. Die wensen van de bevolking waren gegrond, maar hij vond toch dat men realistische moest zijn, en dat men moest weten dat de over heid geen mirakels kon doen. De bevolking moest beseffen dat de verwezenlijking van deze welzijnsvoorzieningen slechts relatief langzaam kan gaan, omwille zoals Risa zelf aan de slag gaan, en niet berus ten in de toestand. Zoals ge bruikelijk werden hierop een aantal personaliteiten in de bloemetjes gezet. Naast de Schepen voor de Jeugd hadden ook de Heer Pastoor van de Heilig Hartparochie, de voor zitters van de Stedelijke ad viesraden voor de Jeugd en de Vrije Tijd en BSP-sekretaris de heer D'Hondt eraan gehou den op de plechtigheid aanwe zig te zijn. Naar wij achteraf van Guido Moens vernamen, vormt Risa op dit ogenblik zowat het ver lengstuk van het stedelijk Jeugdinfocentrum inde Kapel- lestraat. Daar waar deze laatste beperkt is door allerlei finan ciële en administratieve re gels, neemt Risa zowat alle ta ken op zich die de aangesloten verenigingen, en ook partiku- lieren, niet individueel aan kunnen. Zo beschikt men op dit ogenblik over een up-to- date gehouden adressenlijst van circa 3000 personen en 1000 kulturele, sport- en jeugd organisaties, scholen, vrije-, tijdsklubs, e.a. uit het Aals terse. Het Regionaal Informatie en Servicecentrum te Aalst wordt beheerd door een raad die op dit ogenblik samengesteld is uit de heren Guido en Mare Moens, Guido De Koek, Pa trick De Smet, Michel De Gols, Luc De Blieck, en Mark Van der Schueren. Wie meer inlichtingen wel over Risa zelf of over de Reisklub Etap kan in het vervolg steeds terecht in de stemmig ingerichte lokalen van deze beide v.z.w.'s gele gen juist naast de Heilig Hart- kerk, Heilig Hartlaan, 30 te Aalst. VEHE School, Spel met gren- «samenlevingsspelen». zen..), een diamontage. Service-verlening: be- De nieuwste publikatie is geleiden van spelen en een bundeling Derde- weekends, avonden, kur- Wereldspelen. sussen, en in klassikaal Provinciale en natio- verband: het mee-ont- nale vormingskursussen werpen van een spel, infostands en animatie.. Hier is het kontaktadres: Fruitmarkt 30, 3.500 Hasselt. Tel. 011/ 22.83.32 pd a' we noteren dat M.O.M. Aalst een opvangcyclus janiseert voor mensen in psycho-sociale nood, dan iet iet daar wat uitleg bij. gaat hierom. «Duizenden in ons land hebben te ve npen met stress gaande tot zelfs zenuwinzinkin- n, een nieuw verschijnsel eigen geworden aan onze nte atschappij en onze manier van leven. Velen gera- nl W niet meer genezen en zien het niet meer zitten, it Och is er een uitweg. Waar rustkuren en medikamen- hdn hebben gefaald kan een woord van opbeuring, een aangestoken hand, een eenvoudig gesprek wonderen irti nichten. Hulp van lotgenoten is in dit opzicht meest liljopeltreffend». ju» er situeert M.O.M. zich. jaar) reeds 7 afdelingen flens onder mensen» is groepeert: Leuven, Antwer pen vzw die in zijn korte be- pen, Gent, Brugge, Kortrijk, vei en) nog niet eens twee Hasselt en l.b.n.l. Aalst. Vanuit de slechte ervarin gen die men (niet altijd, maar toch vaak) had met psychiaters en instellingen, zocht men naareen nieuwe, een andere weg. De vereni ging wil een zelfhulporgani satie zijn voor mensen die in psycho-sociale nood, be halve dan zij die onder be stendige medische kontrole moeten staan of harddrug gebruikers (wiens proble men zodanig zijn dat ze het bestaan en de werking van de vereniging in gevaar zouden brengen). Men tracht elkaar te stimuleren, te ondersteunen om iets aan zijn situatie te verande ren en men wisselt persoon lijke ervaringen met elkaar uit. Dit gebeurt op de kon- taktavonden. Deze kontaktavonden be staan meestal uit twee de len. In een formeel gedeelte wordt een gastspreker (pro fessional) gevraagd om in formatie te verstrekken over een onderwerp dat door de leden zelf bepaald wordt. In het informele gedeelte wor den ervaringen uitgewis seld vanuit de groep zelf. Voor nieuwe belangstellen den start deze maand in Aalst een reeks trainings avonden. Zoals uit het voorgaande al duidelijk moet zijn, wordt het een kleine groep terapie waarin stapsgewijze en systema tisch problemen doorge praat worden en door onder linge hulp realistische toe komstverwachtingen opge bouwd worden. De cyclus loopt een twaalf tal weken, telkens op woensdagavond in lokaal HAK-Pijpesteel, Houtmarkt 5, Aalst. Inschrijvingen zo vlug mogelijk elke woens dagavond op hogervermeld adres. Telefonisch: 053- 21.67.77. (P-d.) Startte de eerste vergadering in de feestzaal van het stadhuis met slechts een paar tientallen mensen waarvan enkele dan nog van buiten Groot-Aalst, ook de vergadering in het Jeugd-Service-Centrum in de Kapellestraat was weinig bemoedigend. Niettegenstaande alle jeugdorganisaties en een aantal volwassenenorgani saties waarvan werd ver moed dat ze zouden kun nen belangstelling hebben werden uitgenodigd, kwa men slechts 8 personen op dagen. Een massa mensen voor deze aktie samen krijgen blijkt dus onmogelijk. Toch werd beslist er het bijltje niet bij neer te leggen doch te roeien met de riemen waar over men beschikt. Andermaal werden de jeugdorganisaties aange schreven en gevraagd of ze al dan niet aan de aktie op 11 november (of op 10 no vember, een zaterdag) wil len medewerken. Gevraagd werd hun hoeveel personen ze zouden kunnen ter be schikking stellen voor deze geldinzameling, leder lid van de stuurgroep wil zoveel mogelijk vol wassenen en volwasse nenorganisaties erbij trach ten te betrekken. Ook de pers wordt er bij ingescha keld en een oproep met in te vullen strook verschijnt in de Stadsberichten». Nadat de ingevulde stroken tegen 15 oktober binnen zijn wordt de aktie verder ge pland. Vast staat reeds alles zins dat gezien het aantal medewerkers niet zo den derend zal zijn er wordt ge werkt met een kaartsys teem en aan het NCOS zal gevraagd worden het aantal kaarten per persoon niet te beperken. Qua projektkeuze werd ge opteerd voor nr. 690- Senegal, nl. een «vor mingscentrum voor toe komstige jongeren te Djibe- lor» omdat zulks o.a. best kadert in de aktie «Jaar van het Kind». De volgende vergadering heeft plaats in het Jeugd- servicecentrum op woens dag 17 oktober te 20 u. LH 10C Aalst uiteraard de typische Daensstad waar de laatste 2U tnsdag gehouden werd op 17 juni II., ook de afdeling Leuven ,rtf lid dit jaar een Daensavond in «de Proletaar» in samenwer- •"imet het C.S.C. Luc Delafortrie voerde er na Sylvain Libert woord en belichtte uitvoerig wat het Daensisme heeft lekend in zijn tijd en wat het te betekenen kan hebben in tijd. Verleden maandag 8 oktober organizeerde deze afdeling dan een debat over «Hoe zal het toekomstige Vlaanderen eruit zien?» met deelname van Rik Boel, Maurits Coppieters en Jan Verroken. Voor begin fe bruari 1980 wordt er een grootse Daenstentoonstelling voorzien. Te Mechelen werd een voorlo pig bestuur van de Priester Daenskring opgericht met Ste- faan Delafortrie als voorzitter. In het Mechelse Cultureel Cen trum volgt dan een Daensten toonstelling in maart-april 1980. Ook een debatavond werd gepland. De afdeling wil zich vooral toeleggen op de so ciale problematiek met o.m. iar de jury getuigde stonden de ingezonden werken tr2 oor de eerste Priester Daensprijs in 1977 op hoog keau. Dit jaar werd dan ook beslist een tweede editie cr rvan te laten doorgaan in 1980. Het reglement werd n Ngzins aangepast en de jury verruimd. In 't vervolg 32 ordt de Prijs om de drie jaar uitgeschreven. Ingezon- OÜ(j »n kan worden een niet gepubliceerd werk of een ,ni matschappelijk projekt. 3nl) Set-gepubliceerd werk den uitoefenen op de ont- 3re( »r de Daensistische be- wikkeling van de Christen - eging, algemeen of in een Demokratie. Ook nog over epaald gewest. Ofwel be- de betekenis van sommige zjjfiten van personen die in gedachten van de Daensis- |teI! fDaensistische beweging tische beweging, sociaal, her Bn belangrijke rol speel- politiek, nationaal, religieus. chai m Ofwel de verhouding Een maatschappelijk pro- elichten tussen Daen- jekt waarbij het Daensis- nd( sme en instellingen als de tisch gedachtengoed kan M Bering, het parlement, de worden toegepast of waar- ee? ferk of met andere bewe- bij sociale ontvoogding in "gen als socialisme, Daensistische zin kan wor- ,t isten-demokratie, libera- den gerealiseerd. •*mn. konservatieve partij, Deze projekten dienen ns-Nationalisme. kleinschalig te zijn A over verschijnselen, In 1980 zal de Prijs worden tbeurtenissen personen, toegekend voor een nieuw Stellingen die invloed gepubliceerd werk. Voor 1 tbben uitgeoefend of kon- januari 1980 dienen ma- Al nuskripten te worden ge- Langdorp-Aarschot, met stuurd naar het Priester vermelding «Priester Daens- Daensfonds, Oude Mechel- prijs 1980». sebaan 633 te 3240 De jury bestaat hoofdzake lijk uit universiteitsprofesso ren van Leiden, Nijmegen, Gent, Brussel, Antwerpen en Leuven. Tegen hun be slissing geen verhaal. De prijs die 10.000 fr. be draagt, zal worden uitge reikt te Aalst op 15 juni 1980. LH ouden van dagen en gehandi capten. Te Outer en te Denderhoutem hadden herdenkingen plaats. Te Brugge gaat vandaag vrijdag een huidezitting door in de balkonzaal van het Provinciaal Hof op de Markt. Nadat, in het kader van de Minnebo- herdenking, prof. Dr. Romain Van Eenoo van de RUG over B. Minnebo heeft gesproken en een koperensemble is opgetre den volgt een sonorama onder de titel Het Daensisme te Brugge. Vanaf 13 oktober tot en met 11 november loopt een tentoon stelling «Daensisme te Brugge» met souvenirs en do- kumenten in de benedenzaal. Deze tentoonstelling is elke dag open van 9u30 tot 12 en van 13u30 tot 18 uur, gratis. Er is een katalogus (48 blz.) ver krijgbaar. Het sonorama staat vanaf 13 oktober ter beschikking van alle sociale en kulturele verenigin gen en scholen in het Vlaamse land. Het duurt 50 minuten en de projektie gebeurt in over vloeiing en is ondersteund door aangepaste muziek en tekst. Mifo-Brugge komt ter plaatse met de vereiste apparatuur. In lichtingen en voorwaarden: Stedelijke Dienst voor Cultuur, Burg 2 te Brugge. LH. Het Davidsfonds afdeling Aalst-Mijlbeek presenteerde zopas weer haar nieuw programma voor het seizoen 1979-1980. Zoals vorige jaren werd ook dit jaar op geen inspanning gekeken om een kwaliteitsprogramma te brengen, dat zowel jong als oud moet kunnen bevredi gen. toeristische avond over de Provence. Het spreekt voor zichzelf dat het Davidsfonds- Mijlbeek ook, de kinderen niet mocht vergeten in het jaar van het kind. Zo meldt men op 16 februari 1980 een groot privé verkleed Karnavalbal en de ganse reeks van festiviteiten wordt volgende zaterdag ingezet met een goochelavond van Waldy en Conny, samen met een optreden van «De Apostelen». Zoals steeds hebben de fes tiviteiten plaats in de paro chiale feestzaal van het St. Maarteninstituut te Aalst- Mijlbeek, Moorselbaan 128. VEHE Naar jaarlijkse traditie is er op 22 december een famili aal kerstfeest. De kleinkunst- avond grijpt ditmaal plaats op 15 maart 1980 met de groep «De Speleman». Het reizen zit ook al in het bloed van de Aalsterse Da- vidsfondsers, vermits men op 21, 22 en 23 maart een driedaagse reis onder neemt naar Normandië, en op zondg 25 mei de traditio nele pinksterreis heeft. Om in de sfeer te komen organi seert men op 17 november ek een 2de wijnavond en op zaterdag 23 februari een k. In ons blad van 28 september laatstleden verscheen een foto onder de titel «diskriminatie». Hierop stond een verkeersbord afgebeeld met verboden doorgang naar de Kalfstraat en omleiding via de Geraards- bergsestraat. Hierop werd echter een uitzondering gemaakt voor voertuigen van de brouwerij De Gheest. In een recht op antwoord verklaarde de heer Marcel Moens van de brouwerij in kwestie ons dat er abso luut geen sprake kan zijn van diskriminatie. Bij de aanvang van de werken werd door de brouwerij bij de politie officiële toelating bekomen om nog steeds met haar voertuigen de Kalfstraat in te rijden. Het is im mers ondenkbaar dat de onderneming gedurende 40 dagen, wat de geschatte duur der werken is, zijn deuren zou moeten sluiten! Bovendien, aldus de heer Moens, geldt de uitzonde ring niet enkel voor de voertuigen van de brouwerij De Gheest, maar tevens voor de bewoners van de Kalfstraat. G.D.B.

De Voorpost | 1979 | | pagina 9