OPENBARE WERKEN 1 LEGT AKSENT OP GEBOUWEN I k y2 £>*»STfT Dat de restauratie werken zelf zo lang aanslepen is enerzijds te wijten aan het feit dat het hier om een geklasseerd gebouw gaat en anderzijds aan het feit dat de werken zelf dege lijk aangepakt worden. «De res tauratie, die nu gebeurt, is weer goed voor eeuwen» zo zei de heer De Neve het zo treffend. Terwijl men van het ene stads- gebouw naar het andere geleid werd, gaf de schepen van openbare werken de nodige uit leg bij de plannen, die bestaan om het stadhuis in zijn geheel aan te pakken. Als alles slaagt zoals gepland wordt het stadhuis niet alleen een juweeltje in zijn soort, maar zal het stadsbestuur het ook klaargespeeld hebben om op één legislatuur tijd alle stad huisdiensten, die enorm uitge breid zijn sinds de fusie, in één groot gebouwenkomplex sa men te bundelen. Voor détails over al deze plannen verwijzen wij naar het artikel dat wij hier over elders publiceren. BELFORT Van het Stadhuis zelf, gaat het over de verkeersvrije Grote Markt naar het Belfort, hét symbool van onze stad. Sinds geruime tijd wordt hier, weg gestoken van alle nieuwsgie rige blikken gewerkt aan de binnenrestauratie van dit uniek monument. Het resultaat van deze werken is in één woord «prachtig»! In de kelder slaagde men erin om een aanpalende kelder, ach teraan deze welke reeds ge bruikt werd voor tentoonstel lingen vrij te maken. Meteen werd een bijkomende unieke ruimte geschapen. Op het gelijkvloers, waar door allerlei omstandigheden reeds een voorlopige expositieruimte geschapen werd voor de wer ken van kunstschilder Mare De Bruyn heeft het stadsbestuur een prachtige zaal gekreëerd. Deze zaal zal uitermate geschikt zijn voor allerlei manifestaties, niet in het minst voor tentoon stellingen zelf. Achteraan deze zaal werd een enorme betonnen trap aange bracht, die naar de eerste ver dieping leidt. Op de verdieping komt in de nabije toekomst (september 1980) de vergader zaal van de gemeenteraad. Deze vergaderzaal wordt beslist iets unieks in het land, en wie nog nooit naar de gemeente raad kwam zal beslist het kader appreciëren waarin de raadsle den zullen vergaderen. Naar Jan De Neve zelf mede deelde kaderen deze plannen ook met deze van het verkeers vrij maken van de Grote Markt. Op deze Markt, kan de bevol king ongedwongen diskussië- ren over het wel en het wee van de stad, maar op een hoger ni veau worden de politieke be slissingen getroffen, die een weerslag hebben op het beleid dat voor deze bevolking ge voerd wordt. werken binnenin het Belfort. Ook het dossier voor de restau ratie van het buitendeel is reeds klaar en naar alle waarschijn lijkheid zal hieraan volgend jaar begonnen worden. Meteen verklapte Schepen De Neve ook dat het in de bedoeling ligt te rug het oude uurwerk aan de De Belfortkelder en de kelder restaureerd. (Erik) De volgende verdieping wenst men in te richten als een levend archief van de Vlaamse sociale strijd. Hierbij stipte de schepen van Openbare Werken aan dat het muzeum van Priester Daens zou ondergebracht worden in een tweetal zalen van het oud hospitaal terwijl het archief zelf in een lokaal in de Kapellestraat zou komen. Het stadsarchief zelf zou verder in de stadsge- bouwen aan het Vredeplein bewaard blijven. Sommige van de deelnemers hebben hierop van de gelegen heid gebruik gemaakt om langs een smalle trap de zolder van het Belfort te bezichtigen. Deze zolder kan het best vergeleken worden met de omgekeerde romp van een schip en geeft als dusdanig dan ook een majes- tueuse aanblik. Een bestem ming werd er voorlopig nog niet aan gegeven. De werken, die wij nu de gele genheid hadden te bezichtigen zijn in feite enkel restauratie- achteraan werden prachtig ge- gevel een plaats te bezorgen. Alles bij elkaar hoopt de Sche pen tegen het einde van zijn ambtstermijn enkele belang rijke restauratiedossiers klaar te krijgen. Zo zijn er niet alleen de dossier van het stadhuis en het Belfort, maar het ligt ook in de bedoeling de oude café 't Baasken, met de erachterlig- gende Kunnunikkenzaal te her stellen alsook het oudste huis van de stad Aalst, met name «De Stad Antwerpen» aan te kopen en te restaureren, als monument. WOONERVEN Meteen was voor de persmen sen de tijd aangebroken om met de eigenlijke rondrit (met een gehuurde bus) te starten. Vooraf op de Grote Markt zelf belichtte de Schepen, die de rondrit leidde, nog enkele min der gekende plannen. Zo ligt het in zijn bedoeling om ook een deel van de Grote Markt voor het stadhuis, een bankin stelling en de gekende Graaf van Vlaanderen verkeersvrij te maken en op te smukken met bomen. Deze plannen schijnen echter nog niet voor morgen te zijn. Langs het Priester Daensplein, voor de St. Martinuskerk, waar gespecifieerd werd dat het Huis Baasken nog niet aangepakt werd, omdat men vooraf de ernaastliggende school van Erasmus dient aan te kopen, ging het richting St. Kamiels- straat. Onderweg reden wij langs het eerste woonerf, dat in onze stad gerealiseerd werd, met name dit van de Sterre straat. In de St. Kamielsstraat zelf had Schepen De Neve de mogelijkheid om zijn beleid in zake woonerven te verduidelij ken. Over deze plannen hebben wij het trouwens in een aparte bijdrage. Na in de bus zelf de nodige uit leg gekregen te hebben over een aantal beslissingen van het Bestuur van Bruggen en Wegen in verband met de Aalsterse Ring ging het regelrecht naar de gebouwen van de Friac, die op dit ogenblik ingericht wor den als nieuwe stadswerkhui zen. Reeds bij een eerste rond gang blijkt welke ongelooflijke mogelijkheden de stad Aalst hier in de schoot geworpen werden. FRIAC De Friac-gebouwen werden door de stad zelf gebouwd voor de gelijkname firma met een huurkoopkontrakt. Dit kontrakt voorzag dat wanneer de Friac zou verdwenen zijn, nog voor aleer de totale bouwsom zou terugbetaald zijn, de gebouwen terug eigendom werden van de stad Aalst. Dit is wat in werke lijkheid ook gebeurde alhoewel de curatoren van de diepvrie- zenfabriek van de stad Aalst de ogenblik opgebroken liggen. De Schepen was zichtbaar fier dat Aalst de eerste stad in Vlaanderen was, die op derge lijke massale wijze de gevolgen van de voorbije strenge winter aanpakte. Hierbij maakte men dankbaar gebruik van de voor ziene subsidiëringsmogelijk heden. Straten, die aldus op dit ogenblik aangepakt worden zijn de St. Jobstraat de Bremt- straat, de Stationsstraat te Gij- zegem, terwijl ook voorheen reeds andere straten aangepakt werden als daar zijn de Water torenstraat, de Korte Hoek- straat de Groenstraat en de Le- debaan. Hierbij komen dan nog de staatswerken, zoals aan de Leo De Bethunelaan en Gentses teenweg, plus al de werken die door de nutsmaatschappijen uitgevoerd worden. De koördi- natie van deze werken loopt soms wel eens in het honderd, men hoopt de ongemakken hiervan toch zo vlug mogelijk weg te werken. Bij dit alles stipte de Schepen nog aan dat men er rekening moet mee houden, dat de aannemers slechts een zeven-tal maanden per jaar kunnen werken. ZWEMBAD Bij het bezoek aan de grond werken voor het nieuw zwem bad herhaalde de heer De Neve nogmaals zijn kritiek tegenover de CVP, inzonderheid de CVP-ministers die een aantal beloofde subsidies voor onze stad blijven weigeren. Dit blijkt echter geen beletsel te zijn om met de eigenlijke wer ken aan het zwembad en aan het nieuw aan te leggen aan grenzend park door te gaan. Duidelijk zoals steeds gaf de Schepen ook toelichting bij de ontwerpen van de toegangs wegen tot dit nieuw gebouw. WU EN AAN MtJkJEU TOE.R-, CM DE &U>Eh&TïZS> Se2£T XJ1 WC>JU)£U) SuW &AMST ri£>nx G& de Dorpstraat en de kerkhof muur. Deze Dorpstraat wordt samen met Kokerij en Klaar- haag volgend jaar onder han den genomen De kerkmuur zelf kwam reeds op de agenda van de gemeenteraad en ook hier kan na de winter begonnen worden met de restauratie. Meldert zal volgend jaar dan ook beslist een belangrijke plaats innemen in de plannen van het departement van Open bare Werken. Na een blik geworpen te hebben op de nieuwe voetpaden en aanplantingen in de Molen straat, ging de rit naar de Aals terse dreef waar ook vernieu wingen op het programma staan. EREMBODEGEMSE SPORT- SCHUUR Langs hetvliegplein, dat verder blijft bestaan ondanks de plan nen tot bouw van een nieuwe sociale woonwijk op de gron den De Bioley, bereikten wij de Zandberg en de Immerzeel- dreef, waar zoals de zovele an dere plaatsen, de voetgangers in de watten gelegd werden met een nieuw prachtig voetpad. De laatste halte van de rondrit was de nieuwe sporthal Den- derdal, die deze week vrijdag officieel geopend wordt, on danks het feit dat de omgeving nog niet kon aangelegd wor den. Deze tweede Aalsterse sporthal, die in totaal zowat 21 miljoen kostte, waarvan 6 mil joen toelagen, kan gerust een juweeltje in haar soort ge noemd worden. De gebruikers beschikken er niet alleen over ruime en gezellige kleedkamers en douches, maar ook is er een zaal voorzien waar aan ping pong of biljart kan gespeeld worden. Ook de onvermijde lijke cafetaria mocht natuurlijk niet ontbreken. Eén spijtig ele ment is misschien het feit dat er steeds het kunstlicht dient ge speeld te worden, maar vol gens Schepen De Neve is n noodzakelijk om geen sch wen in de speelhalle zelf te gen. Na de opening van nieuwe halle volgende vn |n' zullen wij beslist meer dé an over deze halle kunnen ge\ ;n Langs de nieuw aangek B f parking aan het Eremb;^ gems Station ging de weg tf L naar de Grote Markt. Dat een aantal gemeenten, aangedaan werden en dat aantal werken niet bezs werden vonden wij persoo dan weer typisch voor de «t L waarop tijdens de ganse roi georganiseerd was». Dit lette echter niet dat de jou listen terug een enorme v )rj aan informatie konden ve or melen, en dat het departen ,ei van openbare werken voo 'ri zoveelste maal bewees «I sociale taak» aan te kunnen komt niet alleen door de oi puttelijke inzet van Sche m Jan De Neve, maar evens door een nooit aflatende van een tros medewer) waarvan een aantal ervan, de twee stadsingenieurs, ganse rondrit zelf begeleidden Wij hopen alleen maar daf Schepen volgend jaar het toesiasme zal terugvinden) in het verleden van deze roi van Openbare Werken sts één van dé officieuse stat venementen van het maakt. De kluis van de stad Aalst (Erik) terugbetaling eisen van alle reeds gestorte sommen. Vol gens de heer De Neve blijkt er op dit vlak echter geen pro bleem te zijn, daar de stad Aalst het lopend proces toch zal win nen, en aldus de gebouwen gratis zal in haar bezit krijgen. «Er is geen twijfel aan dat wij het proces winnen» zo zei hij letterlijk. Dit proces belet het stadsbes tuur echter niet om ijverig te werken aan de aanpassing van de bestaande lokalen voor de werkhuizen, die hier kortelings een onderkomen zullen vinden. In de gebouwen komen aldus de burelen voor de diensthoof den van het werkliedenperso- neel, komt eveneens de schrijnwerkerij, de smidse en de garage van de stadOok is er voldoende ruimte, die ingericht wordt als sanitair, als stortba den en als kleedkamers. Ook een enorme opslagruimte voor alle materiaal wordt op dit ogenblik klaargemaakt. Naast de bestaande gebouwen wil de stad in de toekomst ook aangrenzende percelen aan werven, dit om er de loodsen voor de vrachtwagens te bou wen. Aan de kant van de Ber- gemeersenstraat wil men weer een conciërgewoning aanbren gen, alsook een gebouw dat kan dienst doen als personeels- refter voor alle stadspersoneel. Als alles verloopt naar wens voorziet men de verhuis van de Hoge Vesten naar de Albrecht- laan op het einde van dit jaar. Dan zal het personeel eindelijk de beschikking krijgen van loka len, die beantwoorden aan de noden van deze tijd. De volgende halte van de rond rit was de bouw van het nieuw zwembad. Ondertussen had de Schepen reeds kort benadrukt waarom er zoveel straten op dit FALUINTJES Ondertussen was het reeds bijna middag geworden. In de oorspronkelijke plannen was voorzien dat de pers ook .een bezoek zou brengen aan de bouw van de nieuwe Zwarte Hoekbrug, maar hier werd om niet gekende redenen van afge zien. De rit ging dan maar richting Moorsel en Baardegem. On derweg gaf, zoals steeds, Schepen De Neve de nodige uit leg over een aantal werken, die niet bezocht werden maar die toch belangrijk waren voor zijn departement Voor Herdersem signaleerde hij aldus de aanleg van een rekreatiezone aan het disgenaat, waar de oude brug van Wieze opgebouwd werd. In Moorsel zelf werd gesigna leerd dat het stadsbestuur vooral gewerkt had aan de mo dernisering en aanpassing van de twee gemeentelijke scholen. Ook werd langs het gekende Waterkasteel gereden, dat ook op dit ogenblik gerestaureerd werd, en waar de stad Aalst een belangrijke inbreng in de res tauratiekosten draagt. Ook dit gebouw belooft na herstelling een juweeltje in zijn soort te worden. In Baardegem zelf werd halt gehouden, om er de innerlijke mens te versterken. Hier ver namen wij dat het in de bedoe ling ligt om kortelings te starten met het herstel van de pastorij en met de inrichting van het dorpsplein als verkeersvrij ontmoetingscentrum. Zoals voor een aantal andere punten, wordt ook hier dieper op ingegaan in een apart arti kel. Na de middag startte het tweede deel van de rit in Mel dert, waar gereden werd langs binnenruimten. achtergevel Langehove: volledige restauratie voor van Weinigen hebben dit reeds gezien. Het dak van het Belfort, net het geraamte van omgekeerd schip. (Erik) Zo waren de zolders van het stadhuis vroeger. (Erik) Hoe het nu is geworden. Knap werk. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 10