IALSTERSE RING WORDT VERNIEUWD Eerste woonerven werden gerealiseerd Meldert wordt volgend jaar omgewoeld IEUW ZWEMBAD ORDT VERDER AFGEWERKT W C.V.P. HEEFT DUBBELZINNIGE HOUDING mtdi eer dan wie ook is Schepen van Openbare Werken ch bewust van het probleem van de Aalsterse Ring. iar het hier om een rijksweg gaat kan de stad zelf niet vergaan tot een aantal vernieuwingen en modernise ren. Dank zij talrijke en bijwijlen moeilijke bespre ngen met het bestuur van Bruggen en Wegen is men toch in geslaagd om een aantal werken te laten tvoeren. die de verkeersveiligheid op de ring zullen n goede komen. eerste vernieuwing die Belgische Staat zopas aliseerde is de heraanleg in het begin van de Ge sesteenweg vanaan de ipucienenlaan tot aan de nt-Annalaan. erdoor hoopt men de ver- ersdrukte bij het begin n de Gentsesteenweg op kruispunten met de wlstraat en de Sint- malaan in belangrijke ate te ontlasten. Naar ihepen Jan De Neve me- deelde wordt het einde van deze werken voorzien rond begin november. Op dat ogenblik zullen ook de talrijke nieuwe (kastan jebomen in de grond ingep land zijn. Wat de bestaande Capu- cienenlaan en de Leo De Betunelaan betreft, wordt er voorlopig niet aan gedacht om hier tot vernieuwings- werken over te gaan. Sche pen De Neve wenst eerst een drietal jaren te wachten vooraleer dienaangaande een nieuwe beslissing te treffen. In die periode zal men zich reeds een duide lijk beeld kunnen vormen van de gevolgen van de huidige vernieuwing aan de Gentsesteenweg. Alleszins zal het verkeer ook in de toekomst op deze lanen be perkt blijven tot één rij strook. Dit moet het door gaand verkeer op deze bin nenring, dat gebruik kan maken van de parallelle Siesegemlaan, beperken. Wat de Parklaan betreft, vernamen de journalisten op de rondrit van Openbare Werken heel wat nieuwig heden. Zo is het de bedoe ling om de rechterrijstrook, gaande van het Burge meestersplein naar het rondpunt De Haring vol gend jaar nog te herleggen. Aldus zou deze dubbele rij strook omgevormd worden in een fietspad, met naast liggende parkeerstroken. De rijweg zelf zal beperkt worden tot één rijstrook. Ter hoogte van de Eikstraat en de Parkdreef (ingang van het Sportcentrum) worden verkeerslichten met een drukknop aangebracht, dit om de voetgangers de mo gelijkheid te geven de drukke Parklaan zonder ge vaar over te steken. De doorgang voor wagens ter hoogte van de Osbroek- straat zal verdwijnen en vervangen worden door een overgang voor voetgan gers. Aan de ingang van het park dichtbij het Burge meesterplein wordt een tweede verkeerslicht voor voetgangers met drukknop aangebracht. Dank zij het nieuwe fietspad, die de fiet sers die komende van de stad de richting Haring op rijden niet meer verplichten tweemaal de Parklaan over te steken, zullen al deze maatregelen in belangrijke mate de verkeersveiligheid op dit zeer drukke deel van de Aalsterse ringlaan ver hogen. Ter hoogte van het kruispunt van de Alfred Ni- chelstraat en De Gheest- straat wenst het Ministerie van Openbare Werken eveneens verkeerslichten aan te brengen. Ook aan de bouw van een nieuwe ge lijkvloerse Zeebrugbrug wordt op dit ogenblik druk gewerkt. Samen met de St. Annabrug en de nieuwe Zwarte Hoekbrug zal de stad Aalst aldus over drie moderne gelijkgrondse op haalbruggen beschikken, die samen met de viadukt ter hoogte van de Eend- MÜffS De nieuwe stadsmagazijnen in één van de hallen van het FRIAC gebouw. (Erik) elden heeft er in ons land zo vlug een mentaliteits- f srandering plaatsgegrepen als dit bij de wwonerven et geval geweest is. Daar waar het «woonerf» enkele iren geleden nog totaal onbekend was in ons land, is tbegrip ondertussen in de brede lagen van de bevol ing gekend, en werd het ook reeds nationaal erkend oor de uitvaardiging van een Koninklijk Besluit aarbij de aanleg en de uitvoering van een woonerf eregeld wordt. M Aalst kwamen de woon- ven tot stand nadat en- ile jaren geleden de ferkgroep Stadsherwaar- 'e »rina in het bekende blad ®c" ies Oilsjt een projekt had ne ilanceerd tot het trans formeren in een woonerf vn in een deel van de St- amielsstraat, gelegen tus- 9®v »n het Watertorenplein en 9e'{Felix De Hertstraat, jdens de rondrit van penbare Werken had de ers de gelegenheid om dit ®n- oonerf, dat bijna volledig iltooid is, te bezichtigen. 9ezi ndanks het feit dat op het so° genblik van het bezoek 5<<v >g enkele belangrijke fa- 1 ïtten ontbraken, zoals de Dlt anplantingen, die reeds )ou egewezen zijn en binnen- e v >rt zullen aangebracht ve orden, konden wij toch 'tefT seds merken dat het hier /0° meen prachtige en nuttige 1 lalisatie gaat. Dit deel van ien iSt.-Kamielsstraat leende 5 °1ch uitstekend tot het trans en rmeren in een woonerf. (en?et gaat hier namelijk om 'e''en typische woonstraat er" et vooral arbeiderswonin- 1-z in, waarvan de straat, bij lfS'sbrek aan tuinen, steeds J|9( in belangrijk facet van het 9ai onen uitgemaakt heeft. eze straat, die door het len ukker wordend verkeer roi stf stal steeds gevaarlijker werd, terug omgevormd in een leefbare buurt. Toch werd niet alle verkeer geweerd, onder meer om dat zich een tweetal han delszaken in de straat be vinden. De stad zorgde er ook voor dat van nu af aan het verkeer zich zal dienen aan te passen aan de be woners en niet omgekeerd. Dit gebeurt ondermeer door het invoeren van een boch tig wegenpatroon en door het aanbrengen van ver keersdrempels. Ook de jeugd werd niet vergeten, vermits een aantal speel- mogelijkheden in de straat zelf werden geschapen. De talrijke kinderen, die wij bij ons bezoek zagen spelen, waren het levend bewijs dat ook hier in een nood voor zien werd. Naar de Schepen van Openbare Werken Jan De Neve mededeelde ligt het in de bedoeling om een aantal identieke woningen, die ei gendom zijn van de Stede lijke Regie voor Waterbede ling, met verf op te fleurigen. Daar waar deze huizen nu in dezelfde grijze kleur ge schilderd zijn, zullen zij dank zij een nieuwe ver- fbeurt een bijkomend ver nieuwingselement in het Woonerf SL Kamieistraat (Erik) straatbeeld vertegenwoor digen Andere woonerven Het woonerf in de St.- Kamielsstraat is in feite het tweede in zijn soort, vermits de stad Aalst reeds een identiek projekt realiseerde in de Sterrestraat (tussen de Houtmarkt en de Begijn hofkerk). Voor wie nog niet de gelegenheid had om deze straat te bezichtigen, moet dringend eens naast het nieuwe «Volkshuis» aan de Houtmakrt wandelen, om met eigen ogen vast te stellen hoe een doorde weekse parkeerstraat om gevormd werd in een sa menspel van parkeer- en speelmogelijkheden en van groenvoorzieningen. Het volgende woonerf dat op het programma staat van openbare werken, is dit van de Lokerenveldstraat (tus sen de Geraardsbergses- teenweg en de Kareel- straat). Het gaat hier ge deeltelijk om het vernieu wen van een oude woon straat, deels om het aan leggen van een nieuwe straat, waar ook een totaal andere bebouwing aanwe zig is. Naar alle waarschijn lijkheid zal dit derde woon erf gerealiseerd worden in de loop van het jaar 1980. Nog twee andere projekten staan volgens Schepen van Openbare Werken Jan De Neve op stapel, met name één in de wijk Borremans (aan de Dendermondse Steenweg) en één in de omgeving van de Welle- kensstraat en de Kluis- straat. In tegenstelling met wat op heden gebeurde. wenst men bij deze nieuwe realisaties gebruik te maken van de bestaande kassei bestratingen, zodat hier mee tevens de kostprijs merkelijk kan gedrukt wor den. Het spreekt voor zich zelf dat de plannen slechts opgemaakt worden, nadat door één of andere in spraakvergadering kontakt opgenomen werd met de plaatselijke bevolking. Het zou trouwens in de bedoe ling liggen om de bevolking nog meer bij de aanleg van woonerven te betrekken, ondermeer door het zelf la ten uitvoeren van de be plantingen. Men kan alleszins besluiten dat Aalst één van de baan brekers van het land ge weest is in het aanleggen van deze nieuwe vorm van stratenaanleg. rachtstraat. een vlotte over gang van het verkeer tus sen linker- en rechteroever moeten bewerkstelligen. Het is ondertussen geen geheim meer dat op dit ogenblik druk gewerkt wordt aan het aanleggen van een middenberm op de Leopold- laan en de Heilig Hartlaan. Door het supprimeren van een aantal verkeersover- gangen (o.a. aan de Groen straat) en het aanbrengen van verkeerslichten ter hoogte van de Binnenstraat zullen deze werken ook dit deel van de stadsring heel wat veiliger gemaakt heb ben. Nieuwe ringlaan Het sprak voor zichzelf dat van de gelegenheid van de rondrit van openbare wer ken gebruik gemaakt werd om aan Schepen De Neve zijn mening te vragen om trent de sluiting van de Aals terse Ring doorheen de Os- broek. Volgens hem was dit sluitstuk van de ring nood zakelijk, en werd het prin cipe van de verbinding tus sen de Albrechtlaan en het autowegenkomplex aan de autosnelweg Oostende - Brussel algemeen aanv aard. Over het tracé zelf sprak de Schepen zich niet uit daar dit tot de bevoegd heid behoort van het Minis terie van Openbare Wer ken. De Schepen was er zich wel bewust van dat door een verkeerde politiek in het ver leden belangrijke delen van de Aalsterse ringlaan echte woonstraten geworden wa ren. Hij dacht hierbij in het bijzonder aan de Boude- wijnlaan, de Heilig Hartlaan en de Leopoldlaan. Deze toestand kan echter niet gewijzigd worden, maar wel wordt op dit ogenblik ge tracht de leefbaarheid mak simaal te verhogen. Hier voor verwijzen wij naar een aantal werken, die wij hier boven reeds aanhaalden. Wat de Boudewijnlaan be treft, weze nog vermeld dat gewerkt wordt aan de plan ning van een voetgangers- en fietstunnel ter hoogte van de Raffelgemstraat. Schepen De Neve heeft echter nog andere plannen in het achterhoofd. Om de verkeersstroom op de Bou dewijnlaan te verminderen, ligt het immers in zijn bedoe ling een nieuw tracé van de Aalsterse ring uit te werken, dat zou starten aan de Den dermondse steenweg, ter hoogte van de nieuwe afrit naar Dendermonde. over de Ledebaan en de Ge ntsesteenweg naar het nieuw verkeerskruispunt van de Siesegemlaan en de Merestraat. Het spreekt voor zichzelf dat het hier nog maar om een eerste idee gaat, waarvoor hele maal nog geen konkrete plannen bestaan. Het kan alleszins niet ont kent worden dat in de 9-jarige ambtsperiode van Schepen De Neve reeds be langrijke vernieuwingen aangebracht werden aan de Aalsterse ringlaan. Denken wij hier slechts aan de aan leg van de Siesegemlaan en de verbinding (over de spoorweg en de Dender) tussen de Boudewijnlaan en de Heilig Hartlaan. Den ken wij slechts aan de ver nieuwing van de Parklaan, samen met het aanbrengen van een nieuwe aange paste verlichting langs de ganse lengte van de ring laan. Denken wij tenslotte aan de talrijke werken, die op dit ogenblik een aanvang namen. VEHE Vele inwoners van de deelgemeenten hebben dikwijls de indruk dat zij sinds de fusie van Groot-Aalst in de vergeethoek gedrukt werden. Deze indruk zal volgend jaar voor de deelgemeente Meldert zeker niet meer aan de waarheid beantwoorden. fndanks de slechte toegangsweg vanaf de Albrecht- ian kreeg de pers toch de gelegenheid om de werf van [et nieuw stedelijk zwembad te bezoeken. Het ge- reksonderwerp bij uitstek was ontegensprekelijk let feit dat de stad Aalst nog steeds geen subsidies icht ontvangen voor de bouw van dit bad, ondanks [et feit dat Minister De Backer deze toelagen reeds neel toezegde. Volgens Schepen van Openbare erken Jan De Neve was dit echter geen beletsel om #et de bouw ervan verder te gaan. Zopas keurde de [emeenteraad immers een lening goed van 100 mil- die zal moeten volstaan om de ruwbouw en de Iwerking te bekostigen. Volgens zijn gegevens zou tte lening trouwens ondertussen reeds goedge- Murd zijn door het provinciebestuur. pikel voor de technische in- aparte lening dienen aan- astruktuur (zoals water- gegaan te worden livering, enz.) zal nog een Eenmaal de stad Aalst ech- i ter de beloofde subsidies van het Ministerie van Ne derlandse Kuituur zal ont vangen hebben zal een be langrijk deel van deze le ning van 100 miljoen in éénmaal kunnen afgelost worden. Deze mogelijkheid werd expliciet in het le- ningskontrakt voorzien. Als toelichting bij de ten toongestelde plannen wist de Schepen van Openbare Werken te melden dat de basisopvattingen van de bouw van dit tweede zwem bad reeds dateren van 1970. In 1973 zelf (zijnde 6 jaar geleden) werden de Wat eens zal uitgroeien tot een zwembad. (Erik) plannen dan uitgetekend. Gedurende jaren werd de stad dan in de onzekerheid gelaten, en nu men eindelijk met de werken gestart is, wordt de stad volgens de Schepen door de CVP op nieuw gefopt. Nochtans kon de Schepen zich een brief herinneren die getekend werd door alle CVP- gemeenteraadsleden en CVP-parlementairen van het arrondissement waarop aangedrongen wordt bij de minister op de subsidiering van de bouw van de zo noodzakelijke sociale voor ziening. In deze brief werd er trouwens op gewezen dat het hier om een initiatief ging van de toenmalige Schepen voor Sociale Za ken Henri Van der Veken Anderzijds doen de CVP- ministers blijkbaar alles om de stad Aalst de beloofde toelagen te weigeren. Dit zou volgens de heer Jan De Neve gebeuren omdat «Aalst geen meerderheid heeft die konform is aan de ideeën van de CVP-staat». Schepen De Neve zag hierin trouwens het zoveel ste bewijs van het feit dat de gemeentelijke autonomie niet meer bestaat. Als ander voorbeeld haalde hij het feit aan van een aantal bijzon dere plannen van aanleg, waar door het stadsbestuur jaren aan gewerkt wordt, en die met één pennetrek van de kaart gevegen worden. Hij was dan ook van mening dat het stadsbestuur di kwijls met het hoofd tegen de muur loopt. Dit alles belet blijkbaar toch niet dat de stad Aalst ijverig verder werkt aan een aantal projekten, zoals het nieuwe zwembad. Wat dit laatste betreft, wordt ook de omge ving niet vergeten. Zoals bekend ligt het in de bedoe ling om in het gebied gele gen tussen de vroegere spoorwegbedding naar Moorsel, de Albrechtlaan. de Apostelstraat en de Be- rgekouter een nieuw park aan te leggen. Zoals met zovele andere projekten gebeurt, zullen de plannen voor dit nieuw park door ei gen stadspersoneel uitge tekend worden De bedoe ling hierbij is het bestaande groen maksimaal te integre ren in het park. Bestaande bomen zullen dus niet de plaats moeten ruimen voor nieuwe aanplantingen. Doorheen dit park zullen fiets- enwandelpaderaange- legd worden in de richting van de Apostelstraat en de Schendelbeekhofstraat. dit om de gebruikers van het zwembad een maksimale veiligheid te bezorgen. De eigenlijke toegang wordt gerealiseerd langs een nieuw aan te leggen baan op de oude spoorwegbed ding tussen de Albrechtlaan en de Bergekouter. Zelfs indien de nieuwe zwemkom niet meer onder deze bestuursmeerderheid zal kunnen ingehuldigd worden, zal het ontegen sprekelijk dank zij de inzet en de wil van de huidige Schepen van Openbare Werken Jan De Neve zijn. dat Aalst eindelijk zal be schikken over een aange paste moderne zwemgele- genheid een stad van 80.000 inwoners waardig. Tijdens een rondrit met de pers deelde Schepen van Openbare Werken Jan De Neve immers mee dat na de winterperiode zal gestart worden met de heraanleg van één van de belangrijk ste straten van deze ge meente met name de Klaarhaag, Kokerij en Dorpstraat, tot aan de kerk. Zoals bekend wordt bij deze vemieuwingswerken de zelfde bestrating (kasseien) gebruikt als deze die er nu ligt. Men is immers van oor deel dat het typisch landelijk karakter van Meldert hier door maksimaal zal benad rukt blijven. Ongeveer gelijktijdig wordt ook gestart met het herstel van de kerkhofmuur, die zich nu in een vervallen toe stand bevindt. Schepen De Neve merkte in dit verband op dat zopas een inspraak vergadering plaatsgehad heeft, om een oplossing fe zoeken voor een aantal graftomben, die tijdens de werken zullen dienen te verhuizen. Tijdens de rondrit konden de persmensen zich trou wens met eigen ogen over tuigen van het prachtige voetpad dat reeds lang sheen de Molenstraat aan gelegd werd. Van de gele genheid werd gebruik ge maakt om deze straat van een grote hoeveelheid nieuwe beplantingen te voorzien. Binnen enkele ja ren moeten deze bomen een typisch cachet aan de straat geven. De heer De Neve was blijkbaar minder gelukkig met het feit dat deze beplantingen afkom stig waren uit de Osbroek. Vele bomen schijnen im mers niet tot bloei gekomen te zijn. Hij liet doorscheme ren dat het soms toch nog beter is nieuwe degelijke bomen aan te kopen bij een planter. Aan het uiteinde van deze straat tot aan de scheidingsmuur van de ab dij van Affligem wil men vol gend jaar overgaan tot de heraanleg van de Aalsterse dreef. Naast de rijweg zelf zal de stad Aalst er een fiet spad en een voetpad aan leggen. Ook hier zullen be plantingen er moeten voor zorgen dat het dreefkarak- ter van deze weg terug ver wezenlijkt wordt. Op lan gere termijn wil het stads bestuur dan overgaan tot het aanleggen van eer- fiets- en voetpad vanaan het rekreatiecentrum op de Zandberg, ter hoogte van de Affligemdreef tot aan de abdij van Affligem zelf. Het zou hier om een veilige fiets- en wandelweg gaan, die evenwijdig zou lopen aan de Affligemdreef en de Aalsterse Dreef. Meteen zou ook alle gemotoriseerd verkeer van en naar Meldert heel wat veiliger worden. VEHE Het prachtige moderne ïhterieur van de sportschuur. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 11