'drievoudige tentoonstelling te Hofstade ude ambachten in Patronaat UUJ W©©m+ zaterdag 13 en zondag 14 oktober 1979 had in de al van het patronaat te Hofstade een drievoudige ntoonstelling plaats van schilderwerken, beeld- hi luwkunst en van de resultaten van de geïntegreerde leesrkweek van de gemeentelijke jongensschool die v« ird op touw gezet in het kader van de week van het mm is. Deze tentoonstelling werd onder grote belang- oel ailing geopend door Mevrouw De Maght, Schepen n huisvesting, grondbeleid en leefmilieu. Zij drukte ar intens genoegen uit deze avond te mogen openen "He ndat deze tentoonstelling en deze week van het bos we^at alles vertegenwoordigt'wat haar innerlijk roert melijk de natuur in al haar facetten, de kunst, am- chten en niet te vergeten de inzet van de jeugd. lilderkunst. josant van de schilder den was de Heer Jean -Jubels, geboren te Den- monde in 1907 en die J pral pentekeningen en merige pastelschilde- .in liet bewonderen. De ar- ®a' ieke begaafdheid van de l er Geubels vond haar a sprong in zijn omgang vït schilders uit de streek j» Dendermonde en de Jontbeerlijke inspiratie 'l *it hij in de omgeving van issenbroek en op de rP heldedijk met zijn pitto- notelaren. Zijn aan- )p tot de kunst werd ge- !e" nuleerd met de raad en it behulp van de Heren :ta( tes Jan en Moens Robert, beide kunstenaars uit het Dendermondse. In het jaar 1962 behaalde de Heer Geubels een eervolle ver melding in een te Brussel uitgeschreven wedstrijd voor de Generale Bank- maatschappij. Bij de pastel schilderijen hangen enkele zeer mooie stillevens en landschapszichten. Een paar van de pentekeningen zijn uitgevoerd in een bruine tint die er de echtheid aan geeft van een oude foto. Het bos. De Heer Paridaens gaf op zijn beurt enige toelichting over de wijze waarop te Hofstade de week van het bos werd opgevat en uitge voerd. De laatste jaren is in het onderwijs een verschui ving van de leerstof waar te nemen in de richting van een leerling-gericht onder wijs. De taak van de basis school bestaat er uiteraard in dat de leerlingen be paalde zaken moeten ken nen en kunnen. Eens was men de mening toegedaan dat een enkele persoon de kennis doorgaf aan de leer lingen, nu echter is men er van overtuigd dat de leerlin gen zelf aan de hand van bepaalde problemen naar de kennis van de leerkracht moeten kunnen vragen. Deze wijze van kennis over dracht laat toe dat de scho lier er stilaan toe komt zijn eigen opvattingen spontaan te verdedigen, dat ze spon taan vragen gaan stellen en zoveel mogelijk planmatig werken. Andere voordelen zijn dat ze hun zaken nakij ken en ordelijk werken, niet opgeven bij moeilijkheden, vanzelf informatiebronnen raadplegen en vooral dat ze initiatief durven nemen en in groep leren werken. Als er iets zinvols is aan dit soort onderwijs, dan is het in de eerste plaats dat het de mensen zou moeten helpen om tot bewustwording te heer Geubels stelde schilderijtjes en pentekeningen tentoon. (Hugo) rins karnaval Enrico poseerde maar al te graag bij zijn pronkstuk. Ongeveer 4,5 maand heeft ij aan dit meubel gewerkt (Hugo) komen, om de dingen niet zomaar te aanvaarden. Met deze moderne optie voor ogen ging de geïnte greerde werkweek door van 1 toten met5 oktober 1979. Dit was een van de onder wijsvormen waar in andere omstandigheden naar ken nis wordt gestreefd. Tijdens die week brachten de kinde ren achtereenvolgens een bezoek aan het staatsbos van Gontrode waar ze door de konservator de Heer Lust werden ontvangen aan het stadspark van Aalst on der begeleiding van Mej. De Wolf van de dienst leefmi lieu, aan de «kunstwerk stede Waterschoot» aan de houtzagerij «Gebroeders Van Den Nest», de firma de Somer te Hofstade, firma Van Praet te Moorsel en tot slot een geleide wandeling in het Kravaalbos te Mel- dert. Bij al deze bezoeken wer den de leerlingen in groe pen verdeeld en bepaalden ze onderling hun taken en opdrachten die er te vervul len waren. Ze noteerden hun waarnemingen, namen interviews af, verzamelden documentatie, maakten ei gen bedenkingen enz Terug in de klas werden de bevindingen van de ver schillende groepen uitge wisseld en geordend in kringgesprekken. Dat was dan het ogenblik waarop de opgedane kennis werd ver werkt in alle facetten van het onderwijs. Het grote voor deel is dat het niet gaat om een droge stof maar wel om werkelijk doorvoelde en be leefde kennis. Deze manier van handelen geeft de ge legenheid om verslagen op te stellen van de belevenis sen in plaats van de ab- strakte samengestelde tek sten van vroeger. De taal vaardigheid wordt samen met de durf beoefend door de vraaggesprekken en de gesprekken in de klas. Bij de opzoekingen in boeken en documentatie wordt er aan gefundeerd stillezen gedaan. Levende woordenschat, verklaringen van nieuwe woorden brengt echte taal verrijking mee. Voorweten schappen werd het bos be handeld als een levensge meenschap waar proefon dervindelijk het verband werd vastgesteld tussen bodem, plant, dier en kli maat. De tentoonstelling van de werkmappen was daarvan het bijzonder bekijkens- waardig resultaat; het resul taat van een nieuwe me thode die samengevat hierop neerkomt; van de doseer methode naar de zelfrealisatie. De liefde voor het bos die werd opgedaan komt zeer duidelijk tot uiting in het grote paneel vooraan in de zaal dat onder het thema «eerbied voor het bos» is volgehangen met fo to's, collages enz. Wande lend tussen het talrijke pu bliek kan men dan ook meer dan een bewonderende en waarderende opmerking opvangen. Beeldhouwen Het derde en meteen ook het laatste luik van de ten toonstelling betrof de beeldhouwwerken van En rico Le Clair. Deze kunstenaar werd geboren te Ninove in 1939, liep akademie te Hasselt en kreeg zijn eerste instrukties bij dokter Wijns. Op zijn aktieva staan onder meer restauratiewerken te Bokrijk en te Zolder. Gedurende zes jaren be kwaamde hij zich in Oosten rijk in het houtsnijden en leerde er de polychromen van de 16e en 17e eeuw. Met zijn tentoongestelde werken maakt hij van het le venloze een levend, blij vend gegeven. Met deze opmerkelijke en succesrijke tentoonstelling werd te Hofstade eens te meer het duidelijke bewijs geleverd dat men er oog heeft voor kunst, kuituur en niet in de laatste plaats de natuur. A.D.B. Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat ARTIKEL IN VOORPOST DD 29.9.79 «MINISTER GALLE HULDIGT DE RODE ROOS IN Met deze ben ik zo vrij enkele een wagen en een kleuren- bedenkingen te maken bij televisie beschikt. De bovengenoemd art. vrijheid die het kapitalisme Daar waar de steller de de mens bezorgt, trek ik vol- woorden aanhaalt van dhr. ledig in twijfel; men kijke Vic VAN DER HEYDEN naar de situatie in Chili; het (voorzitter Bond Moyson) vroegere regime van de ko en schrijft «de gemeenten die lonel in Spanje en Grieken- op het achterplan van de so- land. Als dat de vrijheid is ciale strijd staan, moeten ge- die het kapitalisme heeft holpen worden en dat ook in verwezenlijktin ieder de socialistische partij de rij- geval niet voor mij. ken moeten denken aan de ik wil de steller van bewust armen» (sic) artikel attent maken op het Deze zinsnede werd in een feit dat een socialist niet totaal verkeerd daglicht ge- langer een sukkelaar moet steld en volledig uit zijn ver band gerukt; het was zon neklaar voor de toehoor ders dat spreker hiermee bedoelde dat de gemeente die arm zijn aan infrastruk- zijn en dat hij ook wel eens een belegd broodje of toastje mag nuttigen, daarom is hij zeker nog geen kapitalist. Kapitalisten zijn zij die over tuur-dus over geen lokalen de produktiemiddelen be- of burelen beschikken van schikken en hiervan gebruik Bond Moyson - moeten ge holpen worden door de «rij kere» gemeenten die wel over deze accommodatie beschikken. Met het verslag van de toe- (misbruik) maken om nog meer winsten te maken en er zelfs niet voor terug dein zen hiervoor de arbeiders uit te buiten cfr. ontwikke lingslanden Dit doet niets af spraak van dhr. Van Her- aan de mooie dag die de zele H. - voorzitter ABVV- werd ook een loopje geno men. Spreker heeft inderdaad een scherpe uitval gedaan tegen HET KAPITALISME. De kommentaar van de ver slaggever «Het kapitalisme dat bijna al de kameraden die staan te luisteren in een wagen laat rijden, naar kleu rentelevisies laat kijken en dat hen vooral de vrijheid geeft,om te gaan en te staan waar ze willen, te denken en te zeggen wat ze willen, datzelfde kapita lisme wordt sterk aangeval len» (sic). Het is zeker NIET het kapita lisme, maar de jaren lange strijd van de socialisten en hun vakbond dat de mens «een menswaardiger be staan» heeft bezorgd en er tevens voor gezorgd heeft dat ook een arbeider over Blekte kermis: Op 19, 20, 21 en 22 oktober 1979. Vrijdag 19 oktober; grote bclotting, 1.000 fr vooruit inleg i café. Aanvang te 20 uur in Volkshuis. Zaterdag 20 oktober: opening van de kermis met kanongebulde te 19 uur. 20 uur: verkiezing van Miss Blekte in zaal de Rode Roos. 21 uur: Volksbal. Inkom gratis. Zondag 21 oktober: 15 uur: tienernamiddag. Inkom gratis. 19 uur: Volksbal. Maandag 22 oktober: 15 uur: koffietafel voor de vrouwen. 18 uur: Breugelfeesten. 19 uur: gezellig samenzijn. Gedurende de kermisdagen verzorgde muziek van D.J. Eddy er Rudy «Drive in». De Landhuisvrienden: De kampioenenviering met uitgebreid eetmaal voor alle leden, echtgeno(o)t(e) en kinderen gaat door op zaterdag 13 oktober om 20 uur in het klublokaal «café 't Landhuis», Kortenhoekstraat te Hofstade. Elk lid ontvangt eveneens een waardevol geschenk. Het volgende kampioen schap begint op zaterdag 20 oktober om 20 uur. Nieuwe leden zijn steeds welkom. Groot Nachtbal: Zaal Kantien, Steenberg Hofstade. Op vrijdag 9 november 1979. Ingericht door de voetbalklub S.C. Wils kracht. Orkest «The Swinging Band». Aanvang 21 uur. Toe gang 60 frank. S.V.V. Hofstade: De gepensioneerdenbond organiseert een uitstap naar de IJsrevue in het sportpaleis te Antwerpen op 9 november 1979 te 18.30 uur. Prijs: 350 fr. per persoon, kinderen tot 14 jaar 225 fr. Inschrijven tot 1 november in café Volkshuis. socialisten te Hofstade be leefden ter gelegenheid van de inhuldiging van het Volkshuis. De politieke ver antwoordelijke DIERICKX Eddy BSP-Hofstade Er moet worden opge merkt dat reeds in de aan hef van het artikel over de inhuldiging van het Volkshuis werd gezegd dat de socialistische par tij van Hofstade te kam pen had met een ontoe reikende huisvesting en dito akkomodatie. Wan neer dan verder de Heer Van Der Heyden wordt aangehaald dan is het om te benadrukken dat hij sprak over de nieuwe struktuur van de Bond Moyson, over de ketting van lokalen die overal ter beschikking staan, over de nieuwe schakel die'het Volkshuis in deze ketting is, over de volmaaktheid van de inrichting enz. Het is onmiddellijk aanslui tend op deze woorden en dus in dat verband dat de zin komt die de po litiek verantwoordelijke van de B.S.P.-Hofstade, losgemaakt van zijn plaats in het gehele arti kel, aanhaalt. De zin die er in het artikel dd. 29.9.79 op volgt wordt duidelijk niet in de mond gelegd van de spreker maar is niet meer dan het verder doortrekken van een zelfde gedachte naar een ruimer kader. Niet alleen de woorden maar ook de geest van de toespraak van de Bond Moyerson- voorzitter werden juist weergegeven zodat er geen sprake kan zijn van iets uit het verband ruk ken. Er wordt ook de opmer king, zelfs het verwijt ge maakt, dat met de toe spraak van de A.B.V.V.- voorzitter een loopje zou zijn genomen. Het bekriti seerde verslag schreef dat deze persoon zwaar uitviel tegen het kapita lisme. Dit is juist. Schrij ver van het ingezonden stuk geeft dit zelf toe, maar wanneer hij daarna argumenteert dat het niet het kapitalisme is die voor wagens en televisies zorgt, maar dat het de so cialistische vakbonds- strijd is die voor een menswaardig bestaan zorgt, dan is dit de vertol king van zijn zienswijze op een bepaald gegeven. Dan wordt dit een politiek dispuut met de klassieke produktiemiddelen en de uitbuiting. Daarover kan iedereen zeggen en den ken wat hij wil, tenminste bij ons, zonder te moeten vrezen dat dit zal worden beschouwd als een straf bare negatieve houding tegenover de staat. Het ingezonden stuk spreekt over de «kommentaar» van de verslaggever zo dat het overduidelijk was dat de gewraakte zin niet werd toegeschreven aan de Heer Van Herzele. Bij gevolg is kommentaar geven op een toespraak helemaal niet het zelfde als er een loopje mee ne men. De B.S.P. verantwoorde lijke trekt de vrijheid die het kapitalisme de mens bezorgt in twijfel en ze hoeft voor hem niet. Het is wellicht overbodig te verwijzen naar de Unie van de Socialistische So vjetrepublieken en haar sattelieten die er onder worden gehouden, waar ijzeren gordijnen nodig zijn om te beletten dat men zijn land ontvlucht. Dat is onvrijheid die niet eens in twijfel kan getrok ken worden. Tenslotte werd nergens beweerd dat een socialist een sukkelaar zou moeten zijn of dat hij geen belegd broodje zou mogen eten. Integendeel, elke zege ning van het kapitalisme wordt hem gegund, zodat de attendering in het in gezonden stuk nergens op slaat. Hoe dan ook, ie dereen heeft in deze kwestie zijn eigen me ning. Ook Winston Chur chill had die toen hij zei: «De grootste ondeugd van het kapitalisme is haar onevenredige verde ling van de goede dingen des levens, de grootste ondeugd van het socia lisme is haar evenredige verdeling van de onge makken». iansluiting op de Hofstaadse week van het bos werd ie zaal van het patronaat een tentoonstelling geor- liseerd van oude ambachten. De klompenmaker die n op de grote markt te Aalst reeds aan het werk had men zien was ook op zondag 14 oktober druk in de er, gadegeslagen door talrijke belangstellenden, or hem is het in elk geval een zware werkdag ge- rden te zien aan de massa houtkrullen die aan zijn rm! iten lag. Af en toe moet hij een van zijn eigen hoenen uitdoen om een klomp die bijna afgewerkt is aan te passen. rste de ambachten zoals het klompenmaken stonden in het mid- Ipunt van de belangstelling. (Hugo) >lle< Het resultaat is telkens dat er hier en daar toch nog iets af moet totdat het afgewerkt produkt aan de voet gego ten lijkt. De heer DE Brou wer is bezig de klompen te versieren met een gloeiende bout. Hij brandt er versierin gen in, de naam van het dorp en de datum. Vele leer lingen die misschien bij hem in de klas zitten staan er op te kijken wellicht met de ge dachte dat die meester van hen toch alles kan. Op de stand waar de leer- bewerker bezig is ligt een prachtige kollektie voor werpen te kijk en te koop. Handtassen, sleutelhan gers, armbanden en derge lijke. Ook daar is het moge lijk in slechts enkele minu ten tijd van een doodge woon stuk leer een eigen voorwerp met een persoon lijk tintje te laten vervaardi gen. Zo een mooie armband met de eigen naam er in is iets dat vooral voorde meis jes veel aantrekkingskracht heeft. De man heeft het met zijn talrijke letterstempels zeer druk om aan de grote vraag te kunnen voldoen. De belangstelling voor zijn kunstig handwerk is zelfs dermate groot dat hij meer maals zijn alaam uit handen van de omstaanders moet nemen wil hij zijn bezigheid kunnen verder zetten. Vlak achter de ingangspoort van het patronaat is de man- denvlechter bezig de laatste hand te leggen aan een rie ten stoeltje. Hij zit buiten niet omdat er in de zaal geen plaats zou zijn maar omdat men hem va'nop de straat kan bezig zien. Van bij zijn werkplaats verder naar de toonzaal is het dan maar een een klein stapje. Het is misschien wef*een oud ambacht dat manden vlechten, maar er wordt niettemin de verzekering gegeven dat het niet alleen ter gelegenheid van derge lijke tentoonstellingen is dat het beoefend wordt. Inte gendeel, het is nog steeds een dagelijkse bezigheid. Dat is trouwens duidelijk genoeg te merken aan de vaardigheid en de snelheid waarmee de stengels ver werkt worden. Niet alleen de mandenvlechter zelfver- richt handwerk, ook zijn echtgenote is er mee bezig. Ze breidt een pull-over die de komende winter dienst zal moeten doen. In het eerst zaaltje is Enrico met een van zijn vele beitels be zig te schaven aan ëen beeld terwijl de heer Jean Geubels wordt weggeroepen om uitleg te geven bij een van zijn schilderwerken dat niet lang nadien verandert van eigenaar. Van de 43 tentoongestelde schilderwerken, pen- en houtskooltekeningen werd een niet onaanzienlijk aan tal verkocht. Vooral onder werpen van Hofstade zelf, zoals bijvoorbeeld de kerk kenden veel belangstelling, vanzelfsprekend omdat dit dadelijk herkenbare zaken zijn die bijgevolg veel meer aanspreken dan een welis waar even mooi uitge voerde tekening maar van een vreemde kerk of ge bouw. In dezelfde zaal van het pa tronaat had de dag ervoor een filmvoorstelling plaats van Heidi. De film had voor een opkomst gezorgd die meer dan voldoende was om de zaal te vullen. Daarom deed het wel enigszins vreemd aan dat er om zo te zeggen geen en kele belangstelling bestond voor de avonturen die op het witte doek werden be leefd. Het leek meer op een televisie die ergens in de hoek van de huiskamer staat te spelen zonder dat er eigenlijk iemand naar aan het kijken is. Dit onmisken baar gemis aan belangstel ling is wellicht te verklaren door een dubbele omstan digheid. Eersten vooral was de zaal niet verduisterd, wellicht om praktische re- hoog bovén het podium aangebracht. Een beter ac commodatie lag natuurlijk niet het bereik van de orga nisatoren die hier dan ook geen kritiek mogen in lezen, maar het hielp zeker niet mee om de beste omstan digheden te verwezenlijken. Ten tweede was het publiek niet in staat om mee te leven met datgene wat zich voor hen aan het afspelen was. De gehele aktie ontplooide zich vóór hen zonder dat ze deel hadden aan de loop van de gebeurtenissen. Op dat gebied was bijvoorbeeld de opvoering van Gorlo de Vrijbuiter een veel beter ge slaagde namiddag, vermits zoals we ook toen schre ven, de kinderen niet voor het toneel maar er midden in zaten. Hoe dan ook, deze voorstelling heeft niet in het minst afbreuk kunnen doen aan hetgeen in de voorbije week gepresteerd is ge worden. Hoofdzaak was immers hetgeen verricht werd tij dens de studiebezoeken die werden gebracht aan bos sen en bedrijven het werk dat er in de klas is uit voort gevloeid en dat werd ver richt op een nieuwe manier van onderwijs verschaffen, een manier die nader wordt toegelicht in een andere bij drage in dit nummer. A.D.B. Ook de leerbewerker genoot heel wat belangstelling. (Hugo) De mandenvlechter in volle aktie. (Hugo) STREEKNIEUWS Hofstade De voorpost -19-10-1979 - 15 denen, en het doek was

De Voorpost | 1979 | | pagina 15