m KEIZER DER NIEUWELINGEN 1979: RONNY WESTELINCK JAN B0GAERT EN GUY DE VREESE TOT LAATSTE SNIK Kort Sport 3 Wm wsl DENDERMONDSE WIELERSCHOOL START OPNIEUW Benny Vermeulen Jan Bogaert: Baracchi Pierre D'Haese Oscar De Keyzer Ronny Van De Vijver Ronan Onghena Dansen voor Etienne De Beule PAUL DE BRAUWER GEWOON 0NKL0PBAAR Jan Bogaert wint Ronde van Ampurdan Ronny Westelinck na één van zijn talrijke overwinningen tijdens het afgelopen seizoen: toen e Zeelse tweedejaars nieuweling was ongetwijfeld in het voorbije seizoen één der blikvangers uitzijn egorie en die gunstige waardering heeft hij in de verf gezet met 28 overwinningen, waaronder op één de meest begeerde overwinning. De wedstrijd om de titel «Keizer der nieuwelingen» werd voor jertien dagen te Tielt door Ronny gedomineerd en uiteindelijk in een spurt met vier in zijn voordeel •slecht. Om die eer was het kruim van de wielertoekomst in spe aan de start en De Zeienaar kon zich [nigszins revancheren voor zijn daags voordien opgelopen nederlaag in het kampioenschap van beide ilaanderen en hij deed ook zijn slechte beurt in het Belgische kampioenschap vergeten. Voor zijn laatste teats in de titelrace te Nandrin kan hij gewettigde verontschuldiging inroepen. Een te lage bloeddruk kntnam hem zijn favorietenroi. Normaliter mocht hij niet aanzetten, maar hij wou zijn talrijke supporters Sliet teleurstellen met een forfait en nam dan maar liever de 60e en laatste plaats er bij. Die nare tijd is voor $onny reeds lang vergeten en het bewijs van zijn kunnen verzilverde hij achteraf met een aaneenschake- g van eerste prijzen. ry Westelinck: winnen, altijd maar winnen. Ditmaal na zijn te Dendermonde. uitschieter «Keizer der welingen» en hoogst- rschijnlijk de titel van Bkoning zijn adelbrie- die niet elkeen kan leggen aan het begin een karrieère, die zeker lelijkheden biedt. keizerstitel in een welingenkalegorie, die nlijk nog maar de aan- betekent naar wat de ersport inhoudt, is mis- en wel een overdreven adering voor de presta- loe Ronny dit allemaal ziet, geeft wel een idee otiij de zaken nog kan re ppen en zich het hoofd op hol brengen, door woorden of veelkleu- 8 slogans of betitelingen. ihter en bij de realiteit in overwinning te Tielt voor mij een wedstrijd 'n andere. Of til er niet waar aan. Het is mooi kunt winnen, vooral de besten uit de ka- irie er aan de start wa- Maar die titel hou ik ze niet achter de hand om tonen dat ik nu reeds 'eur zou zijn. Zo gemak- Ie gaat het niet. Ander- moet ik wel toegeven de 28 ovenwinningen uitzicht bieden om er door te gaan, dan bij de gjens die moeilijk in de ^en geraken. Moreel ildit alleszins wei iets. Ik er nu twee seizoenen ten en die eerste pe- aanzie ik als positief, rste seizoen won ik 8 en dit jaar had ik mij als el gesteld twintig in mee naar huis te n. Ik zit ruim over dit ital, zodat ik dik tevreden i Maar het is ook niet zo S lelijk gegaan. De voor- I imste ervaring die ik tot »n opdeed, is dat men el moet voor over heb- Vele .jongens hebben Ie mogelijkheden, maar ien kan het karakter niet tngen om er voor te le- lk hou van koersen en £r mijn leven dan ook inrichten. Veel trainen ir een gezonde levens- op nahouden is wel 'oornaamste. Als jon- betekent dit soms een opoffering, maar [dit er niet kan bijnemen, iet niet volhouden» iterkste moet winnen fny weet wat hij momen kan en niet kan en wat (sterkste wapens zijn. loet het hebben van istig parcours. Een cri- omloop, met vlakke en vele bochten rit Uw ik als de pest en daar ik mij niet in mijn sas Het is daarom ook dat ik die koers uitkies, waar ik mijn mogelijkheden het best kan uitdrukken. De wedstrijd moet hard en lastig ge maakt worden en daarom durf ik er nog al eens van in het begin invliegen. Ik weet dat het niet altijd een voor deel is, maar mijn lempa- rement reageert nog al eens vlugger, dan wenselijk zou zijn. Maar rijden is een kompakt peleton spreekt mij niet aan. Ik ben geen waag hals en durf geen risico's nemen. De schrik om te val len is te groot. Anderzijds besef ik voldoende, dat om te kunnen winnen ik zeker een massaspurt moet ont wijken. Een spurt met vier tot vijf man ligt me beter. Ik ben zeker geen typische spurter, die Gerrit Van der Aa wel is, ik moet het heb ben van een lange, harde spurt, die ik zelf van ver kan beginnen. Ik weet dat ik reeds meerdere keren lo comotief speelde voor an deren, die in de laatste me ters van mijn inspanning profiteren, maar dit neem ik er bij. Als ik te lang wacht, durf ik in het gedrum niet meer tot het uiterste gaan en eindigt het wel eens in het dichtknijpen van de remmen. Ik ben wie ik ben en voorlopig wil ik op die manier wel doorgaan». Alle verhoudingen in acht genomen, gaat Ronny naar de eindstreep a la Johnny De Nul: gaan en niet meer ommezien. Wie in zijn wiel geraakt heeft een grote ze gekans, maar dit gebeurt niet zo vaak. Van de 28 overwinningen, waren er 9 solonummertjes bij en één massaspurt en de rust wa ren krachtmetingen met een beperkt leidersgroepje, waar Westelinck zich de snelste, of misschien juister de sterrkste hardrijder toonde. Niet overdrijven De 16 jarige jongeman, met een ruim deel aan inhoud en naast een paar klare kijkers, een dosis gezond verstand, hoedt zich om een koers- maniak te worden. «Ik heb het aantal koersen tot het minimum beperkt en meestal hield ik het bij de twee koersen per week. Ik reed dit seizoen 64 koersen en hiermee zal ik zeker niet aan de kop staan. Ik ben er van overtuigd, dat te veel koersen geen voordeel voor de toekomst. De krachten moeten nog altijd verdeeld worden. Ook vol genp sei zoen als ik bij de juniores moet rijden, zal ik het aantal koersen beperken. Ik zie meer heil in een bestendige, maar regelmatige opgang, dan een hoogtepunt, dat achteraf verloren gaat». Ronny Westelinck zit hier mee wel op het goede spoor. Als we even zijn cij fers ontleden, dan komt hij aan een waardecijfer. In 1979 reed hij 64 wedstrij den, won er 28, was 9 keer tweede en eindigde 50 keer in de eerste vijf. Zes keer kon men hem uit de eerste tien houden. Zijn eerst sei zoen reed Westelinck 50 koersen en met 8 eerste prijzen en 25 vermeldingen in de eerste vijf. zat hij toen ook reeds goed. Winnen om de eer We wilden ook van Ronny weten, of er in de nieuwelin- genkategorie ook al aan clanvorming of combine gedacht wordt. «Bij ons wordt er gereden om het hardst en om het eerst. Winnen moet voor mij het voorrecht van de beste blijven. Wij geven elkaar geen duimbreed toe. Het komt toch ook al eens voor, dat er iemand graag in zijn gemeente wil winnen en er wel wat voor over heeft. Dergelijke mentaliteit kan ik eenvoudig niet begrijpen. Een wielrenner die een wedstrijd moet kopen, kan er volgens mij geen genoe gen aan beleven. Winnen en weten dat ge niet de bes te waart, moet geen gezel lig gevoel geven. De eer primeert nog altijd op het Hoe zit het met de doping bij de nieuwelingen? «Ik denk dat het bij ons nog niet te diep is ingeworteld. Er zijn regelmatige kontro- les, misschien wel te weinig, maar toch. Ik zelf werd dit seizoen drie keer voor kon- trole opgeroepen. Ik meen dat men bij ons, aan de ba sis, er moet mee beginnen en er streng op toekijken, maar naar het schijnt zijn de expertisen nog al duur en worden ze nog eens tot het minimum beperkt». Zegekoning of niet? De strijd om het grootst aan tal overwinningen, was tij den het laatste koersweek- end het spanningsele ment. Wie zou het halen Ronny Westelinck of de Limburger Bruno Geuens. Ronny opteerde voor de moeilijke wedstrijden en zijn konkurrent kon het voor ei gen volk waarmaken. Geuens scoorde 'n twee op twee en Ronny was twee keer tweede. Eigenlijk een ongelukkig seizoenslot. Za terdag te Gemblours mistte hij de start. Een gebroken schoenveter was de aanlei ding tot de miserie. Ronny moest terug en vertrok 30 seconden na de anderen. In zegevierde hij in Hamme. Naast hem staat, duidelijk ontgoocheld, de nummer drie Dirk Van Raemdonck die nochtans een kanjer van een koers reed. een hels tempo moest hij één ronde lang achtervolgen om aansluiting te krijgen en de volgende ronde lag hij reeds alleen voorop. Een moeilijk parcours met veel partijen om glibberige kasseiwegen maanden hem wel tot voor zichtigheid aan. In de spurt moest hij wegens een val juist voor hem, vanuit stil stand vertrekken en strandde op enkele centi meter. De slotkoers te Ter- nat zou hij de puntjes op de «i» zetten. Hij was de koersmakec-en in de spurt bergop, een kolfje naar zijn hand, was hij zo zeker, dat hij de verkeerde kant op keek en op de meet werd geklopt. Het is nu afwachten wat de definitieve eindstand geeft. Volgens bepaalde bronnen heeft Westelinck met 28 het hoogst aantal overwinningen en anderen geven Geuens de titel. Wat het eindelijk wordt, daar blijft Ronny niet over piekeren, want hij heeft zijn gedachten gezet op de Bel gische crosstitel die begin november te Maurage te winnen. Een spik splinter nieuw crossmachien stond klaar in de woonkamer, om een viertal crossen te rijden en dan te mikken op toch een tricolore trui, als klein ood om van een verdiende winterrust te genieten, en in de beste omstandigheden in 1980 aan het juniores- hoofdstuk te beginnen. BENO Sinds lang is in wielermiddens de Dendermondse wielerschool geen ijdel begrip. In de loop van haar vijftienjarig bestaan hebben reeds honderden ren ners deze wielerschool bezocht en vele provinciale e'n nationale kampioenen verklaren hun suksessen in niet geringe mate aan de progressieve konditie- trainingen tijdens de wintermaanden. Dit jaar werd het ei zo na een wereldtitel op de weg voor de Hamse internationale dame Jenny De Smet. Nu vrijdag 19 oktober om 19.30 u. worden opnieuw talrijke renners ver acht in de mooie sportzaal van de Abdijschool aan de Dijkstraat 52 in Dendermonde. Het wordt in ieder geval voor fysical trainer Mare Heirman en voor sportpater Hildebert De Meyer een blij weerzien van hun geliefde vaste leerlingen en wellicht ook een aangename kennismaking met vele nieuwe gezich ten. Wie zich in de periode van oktober tot februari de vrijdagavond kan vrijmaken is alvast welkom. Het inschrijvingsgeld voor de ganse cyklus bedraagt zeshonderd frank. Er weze hierbij aangestipt dat in deze wielerschool alleen renners kunnen worden ingeschreven op ver toon van hun vergunningskaart van de Kon. Belgi sche Wielerbond, alsook renners die volgend sei zoen als eerstejaarsnieuwelingen zullen aantreden. EDM Dinsdag werd in Putte- Kapellen een slotpunt gezet achter een zwaar, lang en voor sommigen erg suksesrijk wie- Ierseizoen. Onze streekrenners moesten het in het jongste «wegwee keinde» met twee zeges stel len. Het is normaal: de mees ten hebben de fiets voor een poosje aan de kram gehangen en rusten uit. Jan Bogaert werd eindwinnaar in de Ronde van Amperdam. Guy De Vreese, de belofte volle nieuweling uit Erembo- degem, bleef echter doordu wen tot de laatste snik. Hij won in Temat. Onze profs reden ook nog een beetje hier en daar. Ronald De Witte was vijfde in de klas sieke Ronde van Lombardije en ook Lucien Van Impe reed daar de kilometers rond: 28ste. Etienne Van der Helst was achtste in Sombreffe, Frans VCan Vlierberghe achtste te Boom, Patrick Lerno 14de in Boom en 18* in Sombreffe, Ronny Van de Vijver 15e in Boom, waar Albert Van Vlier berghe 20e en Richard Buc- kacki 24* was. Junior Luc Lemmens was toch ook weer in «de kop»: tweede te Erembodegem en vierde in Herzele. Voor debutant Gerrit Van der Aa werd het een derde prijs te Haasdonk waar Patrick Van Wetter tweede was. Ronny Mettepenningen zegde het met een zesde prijs in Haasdonk, Patrick Van Hul was daar achtste. Luc Van Geyt was achtste te Herzele en negende in Erem bodegem. Voor Johnny De Dobbelaer werd het een tiende plaats te Haasdonk. Nieuweling Danny Janssens was in Melsele tweede. Ook Ronny Westerlinck wilde tot de allerlaatste dagen op de bres blijven. Vandaar dat hij nog twee keer in het zadel klom. Twee tweede plaatsen werden het voor de «Keizer der Nieu welingen»: een in Gembloux en een te Temat. Lieven Brackman was tweemaal in Melsele en werd er tweede en negende. Gaston Mathijssens, derde te Melsele, Stefaan Koppen, vierde in Waar- damme, Johan Meersman, vierde in Melsele, Gaston Pie- ters, vijfde en tiende te Mel sele, Peter Burms, zevende te Melsele. Gunther Smet ze vende en achtste te Melsele, en Nico Leus, vijfde en achtste te Gembloux, waren ook op hun best. Benny Vermeulen heeft een kanjer van een seizoen achter de rug. Deze topamateur wordt zondagvoormiddag 28 oktober officieel gehuldigd in het gemeentehuis te Sint Gillis- Waas. Een verdiende beloning eigenlijk, (mm) Jan Bogaert legt er het bijltje nog niet bij neer. Samen met Benny Van Brabant, een andere stevige knaap, neemt hij deel aan de kleine Trodeo Baracchi, een ploegentijdrit over 75 kilometer, (mm) Pierre D'Haese kan echt het fietsen niet laten. De Lede naar uit Impe doet het nu weer bij de vrijetijdskoereurs. In Lotenhulle won Pierre tijdens het voorbije weekeinde een veldrit. (mm) Dat Oscar De Keyzer alles heeft om op de wielerbanen een vedette te worden, is geen geheim. In Rotterdam was hij met Bart Huveneers derde in een tijdrit, achter Guido Van Meel- Crabbe en Pronk - Minnebo, allemaal grote namen. Zaterdag 20 oktober koerst Oscar op de wieler baan te Gent en 's anderendaags in Rotterdam, (mm) Ronny Van de Vijver streed op de voorposten tijdens de door 89 profs betwiste sluitingsprijs te Putte- Kapellen. Hij finishte er als zesde, (mm) De Oostvlaamse profkampioen Ronan Onghena, een be loftevolle jongere, ging niet ongemerkt door de laatste kermisrit van het wielerseizoenHij finishte met het mini- pelotonnetje dat achter Frans Van Looy en Fedor Den Hertog aanzat. Vijfde. Prima, (mm) Zaterdag 20 oktober organiseert de supportersklub van de Hamse wielrenner Etienne De Beule een dansavond in de zaal Vlaamse Schouwburg. Etienne De Beule die een goed seizoen achter de rug heeft, nodigt dan ook alle sportliefhebbers van Hamme en omgeving uit op deze avond. Daar het feestgebeuren zich afspeelt in de zaal Vlaamse Schouwburg is het sukses verzekerd en voor een aangename avond zal «Dreken Roos» wel zorgen. De sportliefhebbers zullen zeker niet nalaten even langs te lopen om hun sympatie te betonen met een van de beste wielrenners uit ons gewest. Uw steun kan een wielrenner best gebruiken en zaterdag wordt u de kans geboden het aangename aan het nuttige te paren. Uw aanwezigheid zal voor Etienne een stimulans zijn om in de toekomst nog beter te presteren. Eerste dans om 19.30 u. A. De Wit De meeste topamateurs» hebben afgehaakt. Ze weten of ze al dan niet een plaatsje in het prof gild krijgen. En leven rustig naar de winter en het dolce far niente toe. Jan Bogaert niet. Die trok zelfs nog de landsgrenzen over om deel te nemen aan de Ronde van Ampurdan. In de eind stand had hij uitgereknd vijftig sekonden voorsprong op de Nederlander Hogervorst en een kleine minuut op Be nny Van Brabant, nog een van de betere Belgische ama teurs tijdens het afgelopen zomerseizoen. De Nederlanders hadden nochtans alles op alles gezet tijdens de ploegentijdrit over 50 kilometer om de Belgen een hak te zetten. Ze reden de beste tijd, doch de voor sprong van de Keesjes was te klein om Bogaert uit de kop te rijden. De laatste etappe, van Vilabertran naar Figue- ras, ging naar de Hollander Van Lamoen. De - Belskess en niet in het minst Jan Bogaert zelf, keken evenwel goed uit hun doppen en vermeden een verrassende counter van de op vinkenslag Imiggende Noorderburen. Die zege was nog het orgelpunt niet voor sterke Jan uit Temse. Hij betwist zaterdag ook nog-de kleine Trofeo Baracchi-, (mm) Paul De Brauwer heeft zijn nieuwe veldritkampagne uit stekend voorbereid in de laat ste amateurskoersen. Daarna kwam er ook wat loopwerk bij En akrobatie. Het heeft de tweevoudige kampioen van Oost-Vlaanderen baat ge bracht. De twee wedstrijden die hij tijdens het afgelopen weekeinde aanpakte, werden evenveel overwinningen. In Wetteren moest hij eerst felle tegenstand breken. Doch ten slotte bleek niemand be stand in het spoor van hoog blonde Paul te blijven. De Schacht benaderde hem het dichtst, doch liep toch bijna een halve minuut achter de Brauwer binnen. Een De Brauwe: Jie niet eens het on derste uit de kan had gehaald. In Opbrakel werd eenzelfde scenario geschreven. Paul ging er op het goeie- moment op zijn eentje vandoor. Hoe Geirland en de andere achter volgers zwoegden en zweet ten, ze kwamen geen stap dich terbij. Paul Lauwaert deed het even eens prima. De amateur uit Stckene startte bij de B's te startte bij de A'crossers. Voor Voor Gilbert Cattoir werd het Putte en kwam als nummer de Schoonaardenaar werd het jn Opbrakel een 20* plaats, en vier door de finish. een elfde prijs. Hans D Haese Bruno Vehent startte bij de C's Omer De Paepe haalde in Wet- was ook in Wetteren en fi- te Wetteren. Hij werd zesde, teren een rugnummer af en nishte als 15e. Marc Govaerts won te Haasdonk de junioreskoers v Van der Aa. (dw) r Patrick Van Wetter en debutant Gerrit De Voorpost - 19-10-1979 - 29

De Voorpost | 1979 | | pagina 29