ZONDER PAAL EN DWARSLIGGER OVER DISCIPLINE EN EFFICIENCY De ANDERE match S.K. Sint-Niklaas - A.A. Gent 0-1 Hoe leg je in feite het Sint-Niklase verlies uit aan meer dan 8000 supporters? Dat kan je niet, je mag hoogstens de diverse kansen met elkaar vergelijken en dan de konklusies trekken. Gent scoorde éénmaal, werd een strafschop ontnomen. Sportkring keilde op de dwarsligger en de staander. Ziedaar het bilan van een wedstrijd die vooral tijdens de eerste helft bestond uit een aftasten, een zoeken naar dé opening, een gemanoeuvreer om je schaduwspeler af te schudden. Gent dat terdege wist dat Sportkring vooral op de counter sterk was. gaf zijn opponent eenvoudig de kans niet om dat «spelletje» te spelen. Trainer Noliet, die tot hiertoe aan de Watermolendreef nooit in zijn sas leek en ook nooit de volle inzet mee naar huis kon nemen, bleef deze maal wél aan de feestdis. Hij had het goed uitgekiend, precies op het vlak waar volgens ons de geelblauwen faalden: de taktiek. Een wedstrijd kan inder daad taktisch gewonnen worden. Dat is zondag ruimschoots gebleken. Of je Sportkring de steen moet werpen voor het falen ten aanschouwe van 9000 toe schouwers, is eigenlijk overdreven. Maar toch kan niet weggecijferd worden dat Zidane nergens was, dat De Raet noch Deraeve ook maar enig gevaar in de middensektor konden brengen Bovendien was het een schaduwenspel van jewelste zodat de aandach tige toeschouwer wel dege lijk de diverse koppeltjes zal opgemerkt hebben. Spijtig dat Sportkring Verstraeten diende te missen. Daardoor kwam de heroptredende Lambrechts op zijn plaats terecht. Emanuelson, dé beste man op het veld, had bijgevolg een meer terugge trokken spelpositie, zodat hij nauwelijks zijn flank kon aflopen, wedstrijdonderdeel waarin hij bovendien uiterst sterk is. Koudijzer kwam niet aan de bak. daarvoor zorgde eens te meer Luc Van Haevere. De jarige Beirinckx (28 jaar) speelde uitstekend tijdens het eerste uur maar leek fy siek uitgeblust voor de res terende partij. En dat was spijtig want de aalvlugge Heyt en zeker het raspaard Raes drongen fel aan tot de negentigste minuut. De Buffalo's pakten stevig aan: de eerste twee balbe handelingen van Sportkring betekenden voor Gent evenzoveel fouten. Scheidsrechter Van Vol- cem, schitterend op uitzon dering van dat penalty schoonheidsfoutje. liet ech ter niet met zich sollen. Hij volgde het spel van dichtbij, stormde met de bal mee en gaf al vrij vlug geel toen Heyt een poging deed om Emanuelson uit de wed strijd te stampen. Dit had voor de Surinamer heel wat minuten verzorging als ge volg. Onmiddellijk na vertrek kreeg Veyt al een unieke kans. Op aangeven van Emanuelson en via Raet. kon hij Laureyssen voor een voldongen feit zetten maar zijn goed geplaatste bal liep tergend naast. En dat was pech voor de thuisploeg die vaart in het geheel wou brengen. Daar had Gent immers niet zo heel veel zin in. Daarom ook die gekke en vaak doeltreffende fou ten. De Buffalo's betrokken bovendien hun doelman maar al te graag in het spel. De terugspeelbal was dan ook legio. Rond het halfuur dan toch een verrassend schot van Benoot dat knap door Stickens werd uitge- tipt. Ondertussen kwam Zidane maar niet tot zijn normale peil: Hanssens zorgde er voor dat hij geen schijn van kans kreeg om ook maar één voet met de bal te ver zetten. En dan gebeurde het ei zo na: Zidane even los van zijn bewaker, joeg het leder op Siru-Niklaas-GentEmmanuelson in een dribbelnummerHij was ook de beste speler (pm) de paal. Laureyssen draaide zich vliegensvlug om en plukte zo eigenlijk met heel wat geluk het leder uit de gevaarzone. Spijtig voor Sportkring dat zeker niet onderdeed voor de bezoekende ploeg, op dat moment. Na de rust een zelfde statische beeld maar daar bracht Raes dan ver andering in. Na fout van Lambrechts op Van Haecke zette Noliet zich achter de bal. Een draaiende bewe ging van het leder op een inlopende Raes: doelman Stickens had geen schijn van kans meer: 0-1. Mo ment ook waarop Sport kring wegzakte. Het draaide plots niet meer rond, te meer daar enkele spelers al aan de tweede adem bezig waren. Van Haecke werd in die pe riode niet minder dan drie maal volkomen vrij ge speeld Maar gelukkig voor de thuisspelers faalde hij evenveel, onbegrijpelijk ei genlijk Vanop de Sportkring-bank werd toen alles uitgeprobeerd. Een mutatie Lambrechts - Lo- dewijckx werd doorgevoerd maar van enige drukkings- kracht was er geen sprake. Wél hadden de geelblau wen pech toen Deraeve het leder op de dwarsligger joeg. Toen dienden er nog 7 minuten gespeeld. Maar die gelijkmaker kwam er maar niet. wat men ook probeer de... Sportkring heeft dus niet geprofiteerd om in de rangschikking op te klim men. Gent deed dat nu wel tot groot jolijt van trainer Nol- let die sinds drie jaar nog niks had kunnen rapen aan de Watermolendreef DE PLOEGEN S.K. Sint-Niklaas: Stic kens, De Daele. Lode- wijckx. Deraeve. Beirinckx, Lambrechts. Van Haevere. Sint-Niklaas-GentDe RaetZidane, De Raeve en Veyt nemen het op tegen vier verdedigers van AA Gent (pm) De Raet. Zidane, Emanuel son, Veyt. A.A. Gent: Laureyssen, Hanssens, Coenye, Be- noot, Criel, Van Haecke. Quipor, Noliet, Raes, Kou dijzer en Heyt. Doelpunt: 52' Raes (0-1) Kaarten: geel voor Heyt Wijzigingen: geen. (aanslag op Emanuelson) Toeschouwers: 8.500 en De Daele (fout op Van Scheidsrechter: De Haecke). Van Volcem. Trainers kunnen sterk ontgoocheld zijn, de moed zakt dan wel eens in de schoenen. Dat hebben we op KV Mechelen meegemaakt toen Sportkring daar de halve inzet ging wegpuren bij trainer Bulatovic, die er bijgevolg nadien maar beteuterd stond bij te kijken. Robert Willems en Cees Waeterinckx zijn van een ander soort. Zij weten dat zij keurig werk hebben geleverd maar dat de opdrachten niet wer den uitgevoerd. Aan de Watermolendreef noemen ze dat - ongedisciplineerd spelenMaar wat wil je, de ene zondag is de andere niet en als o.a. Zidane kompleet afwezig blijft, als je middenveld omge bouwd maar niet doeltreffend funktioneert. sta dan maar aan de klaagmuur. Dat brengt niks op, het is immers te laat. Stel dat je Verstraeten toch opstellen kan, dat je Lambrechts in de middensektor kan uit spelen, dan kan Emanuelson (zondag onbetwist dé beste speler van de 22) zich aanvallend beter uitle ven. Nu diende hij noodgedwongen te vaak naar achteren toe om ballen op te halen om alzo een kompleet weggedeemsterd middenveld nog wat te stofferen. En dat was broodnodig want De Raet en Deraeve bleken nergens. AA Gent vroeg dus niet beter. Wat trainer Noliet al voor de wedstrijd deed verklaren: We gaan SKSN zelfs de kans niet geven hun geliefde counters op te disselen. We plakken her en der een mannetje op een speler en klaar is Kees.- Stel bovendien dat de Sint-Niklase trainers voor de. wedstrijd nauwkeurig hebben uitgelegd hoe Raes aan doelpunten komt. Dat is vanuit het midden, bij een vrijschop of een hoekschop sterk komen inlopen. Zo gebeurde het zondag, en geen enkele speler die oog had voor die pijlsnelle ex-RWDM-pion. Bovendien, zegden Waeterinckx en Willems nog, het ging allemaal té veel in de breedte, de diepgang was kompleet zoek, niemand kon eigenlijk uitgespeeld worden. Zie maar eens hoe er vooraan op een hoop werd gespeeld, je trekt op die manier té veel spelers van de tegenpartij aan. hoe wil je dan een door braak forceren, poneert het duo nog. Al bij al heeft Sportkring een steek laten vallen. Was het intimidatie waarin Gent met heel wat fouten (27 tegenover 14 van Sportkring) zich nogal sterk toonde? Of moet het enkel op de rug van enkele mindere elementen geschreven worden? De vraag blijft open maar ergens zal het element «grotere maturiteit van Gent» wel de bovenhand halen. Daarmee gingen voorzitter De Corte en sekretaris William Heyman overigens volledig akkoord. AG 44 - 19-10-1979 - De Voorpost Paul De Moor keek naar Sint-Niklaas-AA Gent met de ogen van een voetbalanalfabeet Voorzichtig, en met de nodige omzichtigheid verwissel ik mijn sandaaltjes voor warmere boots. Na enig getreuzel trek ik een warmere trui aan om zeker geen koude te lijden gedurende de komende uurtjes. Deze zondagmiddag deel ik met duizende andere mensen, want op de zevende dag rust iedereen behalve de voetballers. Voor mij wordt hel een onvoorspelbaar avon tuur De laatste match zag ik ruim tien jaar terug op Brugge toen ouwe ratten als Carteus en Thio nog op de mat ronddoolden. De blauw-witte AA Gent-sjaal hing wapperend uit het raam, dan send en krullend op het ritme van de wind. Zonder afspraak of enige aan leiding worden we plots om stuwd door wagens voorzien van alle mogelijke en vooral onmogelijke Gent-emblemen De topwedstrijd van de dag is voor mij definitief van start ge floten, het kon mij eigenlijk he lemaal niet schelen of het nu Sportkring Sint-Niklaas zou zijn of de Buffalo's die de twee te verdienen punten in de wacht zouden slepen, maar ik voelde wel iets groeien (zoals ik bij voorbaat weet dat ik aan een verkoudheid ten prooi zal vallen). Ik kon moeilijk wen nen aan het idee van verbon denheid met deze drieste voet balaanhangers, ergens onbe reikbaar was mijn lot met het hunne verbonden. De voet balmicrobe bestond die echt Had ze mij, voetballeek, te grazen genomen in een onbe waakt ogenblik? Bij de ingang van het stadion werden mijn arme oren geteis terd door een overmatig aantal decibels die uit toeters, claxons, sirenes, ratels, trommels, ontsproten. Een heel gamma van de meest we reldvreemde lawaaitoestellen trok aan mijn verwonderde ogen voorbij. Toen ik onthutst mijn toegangsbewijs liet be wonderen stootte een stuurse vlaggestok tegen mijn voor hoofd aan, automatisch knikte ik vriendelijk terug naar een jonge argeloze knaap. Zoe kend naar de Gentse spionkop strompelde ik de trappen naar de tribunes op. Mijn eerste blik op de sportweide en op het dampende publiek gaf me een shock. Voor de eerste keer in mijn nog prille leven besefte ik -au fondhoe de kristenen zich in een leeuwenkuil moeten gevoeld hebben. Ik murwde me tussen de bonte voetbalschare, een toeter schalde verrukt in mijn linkeroor, een kramp overspoelde mijn vege lijf. Terwijl de fanfare hese muziek rondstrooide brulde de blauwwitte koorfamilie «Allez de blauwe Ondertussen breidde de me nigte zich nog uit en ik dacht aan die gevleugelde woorden van de Nederlandse cabaretier Seth Gaaikema - Voetbalsta dions zijn net sponzen. Ze zui gen alle mensen naar binnen of naar de beeldbuis toe». Een hevig fan sprong met volle overtuiging op mijn teen toen zijn ploeg het veld op kwam gestormd. Die teen koos on middellijk de kant van de -blauwen - De andere lenen bleven wit, gelukkig waren ze aan hel oog van de tegenpartij onttrokken. Nadat de rituelen, die blijkbaar vereist zijn om de wedstrijd te starten, door spe lers en scheidsrechter vervuld waren, brak hel entoesiasme' pas goed los. Sint-Niklaas ge huld in geel-blauwe kleuren nam het initiatief in handen, de supporters ondersteunden de bulkende aanvallen op het Ge ntse doel met gezang en getoe- ter. De Gentenaar, die net nog de sterkte en de stoere kracht van het Gentse kolleklief in homerische lofzangen ver haald had. verviel in een diep stilzwijgen. Die links van mij tastte angstig naar zijn sigaret ten, liet het pakje uit zijn hand glijden om het vloekend uit een stel voeten op te vissen. Een wervelende aanval van de Gen tenaars, waarbij Raes met miste, sloeg opnieuw het vuur in de pan. Een hemels dribbe lende Emanuelson werd door de Gentse verdediger Heyt on barmhartig de grond inge boord. Even dacht ik dat de overdekte staantribune het zou begeven toen de Gentenaars stampvoetend een scheids rechterlijke beslissing betwist- Sint-Niklaas-Gent. Het Gentse legioen bestormt het veld (pm) ten. Een arbiter is dat een per soon die zichzelf martelt Ik ben het zeker dat die kerel vol angstgevoelens van de éne zondag naar de andere toe- beeft». De arme man. Van Volcem in dit geval, werd uit erst bruut behandeld door beide partijenHij speelde niet alleen legen de tweeëntwintig balgoochelaars, hij moest het ook opnemen tegen het dui zendkoppige publiek, dat hem zeker niet in het voetbalhart droeg. Geef toe, het is en blijft een ongelijke strijd, waarbij de winnaar niet altijd gelijk heeft. De wedstrijd ging onge nadig verder. Het hart der Gen- tenaars klapte dicht wanneer Zidane de bal tegen de paal duwde. Aan de overkant knalde iemand tegen de witte staak, rumoer dus. Ik had de indruk, en een voetbalkenner was het met me eens, dat de wedstrijd gedragen wordt door snelheidsveranderingen. Het leek er soms op alsof het publiek wakker school en de spelers vleugels kregen. De fanfare verscheen nog even aan de oppervlakte wanneer de spelers een welverdiend bakje koffie naar binnen werk ten, ik lustte er ook wel een. Ik bemerkte dal ik reeds geruime tijd met mijn vest in mijn ar men stond rond te draaienTot groot vertier stapte een blauw-witte vlag met het IVase muziekkorps mee. Warme broodjes werden naar binnen gewerkt, een goeie pils deed de rest wel Ik informeerde naar De Meester, de sponsor van AA Gent die in de cel zijn da gen aftelt, maar niemand achtte dit feit belangrijk ge noeg om er een boom over op te zetten. «De Meester is nog Sint-Niklaas-Gent. Wel akrobatisch. maar niet efficiënt van Zidane (pm) Ni geen koning voetbal in Gent.» gers stiller naarmate het einde opdoffer te venverken. merkte iemand op. Bulderend naderde. Sportkring joeg naar enkele bloedneus werd in t applaus en laaiend vreugdege- bet gelijkstellend doelpunt, witte zakdoek verborgen. H zang steeg naar de blauwe he- terwijl de counterende Buf- publiek liet zijn a/keuring d\ mei op wanneer de ploegen uit falo's niet tot scoren konden delijk blijken. De dien JT de kleedkamers duikelden, komen. Ik leefde meer en meer doende agent was zichtha met de match mee, in het kol- ontgoocheld over het slot w Terwijl ik de slapers uit miin ogen streek, tikte Rttes de bal r"me *7" Ohhertve- zijn voelbalnamtddagjc II met hel hoofd voorbij een ver- ""-fSesleard. he, feest bleef btj wet, heen er. veer omo vvrnvr liet ittr'n t tt Ir' tiet - rnon "it li -n/'hl u <o a tti stornde Stickens. Overal ziek, geloei, gezang, ging verder. De menigte da- roep, en ik zocht de weg rtc verde wanneer de arbiter het de uitgang, of liever ik »vd ii J t" scdeêuw. wimpels werden -Gent naar eer- eruit geduwd. Later werdi hoog geduwd, in he, gewoel M h" vestme, .hoe-ts-het-mogel werd ik heen en weer geslin gerd, mijn vest kwam op de Opgehitste Sportkringers wa- het daar blijkbaar niet met ogen» aan een onderzoek M derworpen. Ik deed mijn V "grond terecht en deed dienst "»s- bietflesjes en ander ma- haal. maar toen mem als trampoline voor de sprin- «riool werden door woesteemge aandacht aan me wM IJ gende menigte Een sigaret handen naar ons geslingerd, ik schenken, npte ik hel m jj versierde mijn jasje met een drukte mijn zwaar geteisterde Ook dat is voetbal Tl. leuk gaatje. Voorspeler Van «P hoofd. Hier en hei Haecke haalde enkele malen kreeg iemand een zware "c W ongelukkig uit wat hem erg 1" kwalijk werd genomen door zijn clan die nog meer doel- punten op het scorebord wilde zien. Een beetje droef, maar 9 supporters zijn bikkelhard. Iemand brulde luidop -Da g'er uk nie meugt op stoefen wou», wat iedereen beaamde. Wie het luidst roept heeft gelijk op een voetbalterrein. Noch- j j lans werden de Stroppendra-

De Voorpost | 1979 | | pagina 44