GRIFFIER LOUIS D'HOUWER NAM AFSCHEID ALLE ADMINISTRATIEVE DIENSTEN KOMEN TERUG NAAR HET STADHUIS DAG VAN GROOT AALST TE WIEZE KENNEN AALSTERSE NOTARISSEN i WEL DE WET? Bij een 50-jarig ambtsjubileum 4 - 19-10-1979 - De Voorpost waren dat wel. Aalst met de «Koninklijke Fanfare Kunst en Vermaak» (het «groen kruis») o.l.v. de nieuwe dirigent trompet ter Albert Veldeman en Erembodegem met de ziele ging) of «de Draeckenieren» (zoals aangekondigd op het drukwerk), ofwel of het personen zijn die tot de drie groepen behoren, zorgde voor vrolijke, he- Lo u i s D'haeseleer van Aalst; de heer stadssekretaris Chris Willems; de heer ere-referendaris Van den Bergh; de heer Vrede rechter Moreels; de heer G. Korte, hoofdgriffier van de Rechtbank van Koophandelde heer hoofdgriffier G. Meul van de Rechtbank van koop handel te Gentde heren rechters en plaatsver- vangende-rechters van de rechtbank van koop handel te Dendermonde; de heren griffiers der rechtbanken van koop handel van de afdelin gen Dendermonde en Sint-Niklaas; de consu laire rechters van de afdeling Aalst en het personeel van de recht bank van koophandel van Dendermonde. Zelden zag men zoveel personaliteiten uit de kringen van de gerechte lijke magistratuur van het arrondissement Den dermonde op éénzelfde plechtigheid verzameld. Wie werd hier dan wel gehuldigd? Welke man stond hier in het middelpunt van de belangstelling? De persoon die op die dag centraal stond was griffier Gaston D'Houwer De heer Jean-Marie De Bruyn, inwoner van Aalst maar afkomstig van Den dermonde, noemde het een grote eer deze vie ring te mogen voorzitten tussen de heren burge meesters van beide ste den. Hij schetste de loopbaan van griffier Gaston D'Houwer, een man die een halve eeuw in dienst heeft gestaan van de magistratuur van het ar rondissement Dender monde. «Dit is niet al leen een afscheid, maar werd door de stad Aalst aangekocht om er de diensten van Finan ciën in onder te brengen. Nadat Architekt Walter Van Herreweghe een restaura tiedossier klaargemaakt had werden de diensten voorlopig ondergebracht in een gebouw aan de Hop markt. Sinds zowat één jaar is men de herstellingswer ken zelf begonnen. Gezien het hier om een geklas seerd gebouw gaat heeft de Rijksdienst voor Monumen ten en Landschappen bij dergelijke restauraties zijn zeg. Deze laatste lopen dan ook niet steeds van een le ien dakje. Een voordeel" voor de stad is dan weer het feit dat een belangrijk deel van de werken gesubsidi eerd wordt. Het Huis Van Langenhove wordt echter dusdanig onder handen ge nomen dat het gebouw weer voor enkele honder den jaren bruikbaar is. Alles bij elkaar zal deze restaura tie zowat 22 miljoen frank gekost hebben. Bij de rond gang konden wij zelf mer ken hoe ook bij dit gebouw de zolder uitstekend ge schikt blijkt om in bureel ruimte getransformeerd te worden. Ondanks de jarenlange voorbereiding van het dos sier, blijkt men echter ook hier een unieke kans verke ken te hebben. Naast het eigenlijke gebouw bevindt zich immers een doorgang, die door zijn glazen beda king, het allure van een ve randa heeft. In deze door gang heeft men het echter klaargespeeld om een reu zekoffer ten dienste van de heer Stadsontvanger in te metselen. Schepen De Neve besefte dat men hier een unieke kans gemist had, vermits deze «veran da» gemakkelijk ingericht kon geworden zijn als bij komende ingang voor de bezoekers van het stadhuis vanuit de Kappellestraat. Deze kans is echter door het bouwen van de muur van de brandkast totaal ver keken. Stadhuis Eén van de belangrijke doelstellingen van het stadsbestuur op korte ter mijn is het stadhuis zelf ge klasseerd te krijgen als mo nument. Éénmaal geklas seerd zullen heel wat res tauratiewerken immers voor subsidiering vatbaar zijn. Schepen De Neve denkt hierbij aan het herstel van de voorgevel, die nu slechts voorlopig hersteld is. Maar ook op de binnenkoer wordt aan heel wat ver nieuwingen gedacht. De bedoeling is de gevel van het stadhuis, richting Grote Markt bepleisterd te laten zoals hij nu is. Ongeveer halfweg, waar vroeger on dermeer de brandweerka zerne was en waar aan de overzijde zich de diensten van de ontvangerij bevin den wil men de gevels zijn oorspronkelijk uitzicht terug bezorgen. Ook aan de achtergevels van de stadsgebouwen ge legen in de Kappellestraat wenst men verbouwingen te doen, die het geheel een harmonischer en mooier uitzicht dienen te geven. Het stadsbestuur denkt er hierbij aan een aantal sto rende elementen in deze gevels te doen verdwijnen, zoals een liftkoker, een bakstenen gevel, enz. Ook de tuin achter het Huis van Langenhove en het bu relen van openbare werken, wenst men volledig herinte- rechten en op te smukken. Administratieve diensten Daar waar nu heel wat ad ministratieve diensten van de stad her en der verspreid werden ingevolge de fusie, is het de bedoeling om op middellange termijn terug een concentratie van de diensten te verkrijgen in één en hetzelfde gebouwen- komplex. De ingang van het Stadhuis zelf, die nu ge vormd wordt door een soort van muur in glas wenst Schepen De Neve geleide lijk in zijn oorspronkelijke staat te herstellen. Het ge bouw waar de vroegere brandweerkazerne was, denkt hij in die mate te res taureren dat dit kan inge richt worden als bureel voor de dienst bevolking. Ook de zolder zou dusdanig inge richt worden dat er be paalde burelen van deze dienst kunnen geïnstalleerd worden. Wie dus later op het Stadhuis zal komen, zal dus de belangrijkste dien sten, die het meeste kontakt hebben met de bevolking zoals Burgerlijke Stand en Bevolking onmiddellijk aan zijn rechterzijde aantreffen. Waar zich nu de dienst be volking bevindt (in de Katte- straat) komen dan automa tisch burelen vrij, die kun nen ingenomen worden door de diensten van de heer Schepen Blommaert (Personeel en Volksge zondheid), die nu aan de Capucienenlaan gehuis vest zijn. Met de verhuis van het per soneel van Financiën naar het Hotel Van Langenhove bekomt men aldus de con centratie van de stadsdien sten in één komplex. Het spreekt voor zichzelf dat er ook nog heel huisves tingsmogelijkheden ver scholen zitten in de talrijke zolders, die nu nog vrij en vervallen zijn. Wij denken hierbij aan deze van het ei genlijke landhuis zelf en aan deze die gelegen zijn boven de linkervleugel van de bin nenkoer. Alles bij elkaar hoopt Sche pen De Neve met deze wer ken klaar te zijn binnen drie jaar, wat meteen zou bete kenen dat de eerste legisla tuur sinds de fusie van Groot-Aalst erin zou ge slaagd zijn om alle perso neelsleden een degelijk en aangepast onderkomen ter beschikking te stellen. Dat het met vele van deze plan nen menens is moge blijken uit het feit dat de Schepen de bedoeling heeft om nog voor het einde van het jaar het restauratiedossier van de oude brandweerkazerne voor de gemeenteraad te brengen. tevens een vijftigjarig ambtsjubileum» zei de heer De Bruyn «en dat is beslist een unieke ge beurtenis te noemen.» Dat impliceert inder daad, dat griffier D'Hou wer al de magistraten van het arrondissement heeft weten benoemen, en al de advokaten die ingeschreven zijn op de tabel van de Orde van Advokaten hun eerste stappen heeft weten zet ten aan de balie. Toen Louis D'Houwer in 1929 zijn carrière op de recht bank begon, werden de vonnissen nog in de Franse taal opgesteld en alles werd nog met de pen geschreven. Achtereenvolgens heeft hij te Aalst als voor zitter gekend: de heren Odilon Van der Schue- ren, Jozef Boreman —die nadien in 1947 tot burgemeester van Aalst werd 'benoemd— Ray mond De Schaepdrijver, Charles Schuermans, Pierre Meganck... Alle maal mensen die een brok Aalsterse geschie denis vertegenwoordi gen. «Uw gedienstigheid, vriendelijkheid en een voud, niet alleen tegen over het ganse griffie- personeel, neen mij steeds getroffen. Geen enkele inspanning om de taak van uw kollega's te verlichten was U te veel.« Die woorden kwamen voorzitter De Bruyn recht uit het hart. «Uw heengaan spijt mij» voegde hij er tenslotte nog aan toe «en ik ben ervan overtuigd dat op deze rechtbank van koophandel nog dikwijls zal gesproken worden over, de tijd van Mijn heer D'Houwer!» Maar ik ben echter terzelfdertijd ook gelukkig U samen met uw echtgenote een welverdiende rust te kun nen toewensen. Deze rust zal zeker voor U geen «niet-aktiviteit» be tekenen. Uw blakende gezondheid en uw all round interesse staan daar borg voor...» Om de besluiten las de heer De Bruyn een ont roerende brief voor van dé heer Ere-leidend-grif- fier Willems, dit in ant woord op de uitnodi ging om hier vandaag aanwezig te zijn. Stadssekretaris Willems, zoon van voornoemde magistraat, begon zijn toespraak met de woor den: «Mijn vader laat U zeggen dat hij met zijn gedachten en gevoelens op dit ogenblik bij U is.» Ook hij liet zich in dezelfde zin uit over de buitengewone mense lijke kwaliteiten van de scheidende ambtenaar en overhandigde hem als bijvende blijk van waar dering vanwege een vroegere kollega een kunstalbum, gewijd aan de onlangs overleden kunstschildere Maurice Schelck. Ellebogenwerk Burgemeester D'Haese- leer had het over de inderdaad zeer merk waardige carrière van Louis D'Houwer. Heel klein begonnen als hulp- bediende bij de recht bank van koophandel heeft hij, in niet minder dan 8 schreden, de hoogste top bereikt die in zijn loopbaan reali seerbaar was. In 1929 als hulpbediende gestart, heeft hij in 1970 de hoogste promotie be reikt als griffier van de rechtbank van koophan del. Veel mensen bouwen die carrière op ten koste van veel ellebogenwerk. Maar het wonder in de carrière van griffier D'houwer is, dat hij een man is die hetze» bereikt heeft door gestadige bescheidt® heid, eenvoud, vriei10 lijkheid en gedienif8 heid ten overstaan zijn medewerkers en (je lega's. Terwijl heel mensen een werke metamorfose onder#' wanneer ze een tr hoger op de ladder men te staan, Louis D'houwer stejar volkomen dezelfde, op de laatste dag. Dergelijke persoonlij^ den zijn in deze tijd zelden te vinden. Bij alles is het haast nie le geloven dat hij 50 dief1, jaren achter de rug hejf terwijl hij er zelf nai%, lijks 50 jaar jong uitzi Het gebeurt niet zo vurd dat met dergelijke un mitiet de loftron j, wordt gestoken, r zelden ook werden rechter woorden gesjjvo ken. Ere-griffier Gas D'houwer zal bij al d< nen die hem tijdens lange loopbaan heb gekend, een onuiti bare indruk nalaten, levend bewijs, dat uorr voud en het gew menselijk-zijn ook in ze dagen door iederfae, op prijs worden geste te' C.i De V.V.V.-Wieze is er zeker niet vreemd aan dat het aantal bezoekers dat in 1956 op negen dagen werd ontvangen en 30.000 bedroeg is uitgedeind tot 16 dagen met niet minder dan 300.000 bezoekers verleden jaar. Hoeveel het er nu precies dit jaar zuilen geweest zijn konden we nog niet vernemen. Initiatieven om het aan- een typisch Aalsters tal op te vijzelen wer- spektakel te genieten den er anders zeker vol- was. doende genomen. Zo Keizer Kamiel, voor de gebeurde de voorope- gelegenheid (althans op ning dit jaar plechtig in het drukwerk) bevorderd onze keizerlijke stede tot «Keizer Karei» wat met een optocht door hem deed verklaren dat een aantal belangrijke hij «het ver geschopt straten en was het at- had», was er present met traktiepark nogmaals zijn Dansmariekens. aan uitbreiding toe. Zorgde hij voor opwar- Gepensioneerdenbon- ming via karnaval liede den en vro uwen veren i- ren, de meisjes zwierden gingen zorger er voor dat met de beentjes dat het ook de namiddagen vol- een aard had. Na deze ledig kunnen worden in- groep deed de Herder- geschakeld en met bus- semse Harmonie o.l.v. sen van alle slag worden Jef Coppens haar intrede feestvierders uit alle Bel- in de halle waarvan de gische kontreien maar gangen te eng bleken, ook in massa uit onze Was Herdersem er, we- buurlanden aangevoerd, gens het optreden mid- Buiten de feeststoeten den in de week (dins- en de eucharistieviering dag 9 oktober) niet opgeluisterd door een kompleet, toch was het Beierse muziekkapel een indrukwekkende werden «avonden» geor- groep die niet alleen ganiseerd. Zo de avond speelde maar zorgde van Groot-Dendermon- voor gesmaakte shows, de, van Groot-Lebbeke, vooral van Kampioene van de broederschap van Hilde Van den Steen die de Maitrank en uiter- ook in halle A veel aard ook van Groot- sukses oogstte. Was de Aalst. Daarvoor werd Fanfare St.-Cecilia niet zelfs een speciale in- present en werd ze toch, spanning gedaan vermits waarschijnlijk wegens elk Groot-Aalsters gezin een kommunikatiestoor- twee kosteloze inkom- nis, herhaaldelijk naar kaarten in halle A ont- het podium geroepen, vinn r.r jp C eerst Aalst en Erembodegem In het jongste nr. van het Infoblad van de Werkgr. Leefmilieu Aalst wordt nogmaals ingegaan dp een aantal nota riële berichten, die leden van de werkgroep in een plaatselijk reklameblad ontdekten. Het ging hier on dermeer om de verkoop van «vakantiegrond» en «Beleggingsgrond». WLA was van oordeel dat deze berichten misleidend waren voor de bevolking. On dertussen is de groep in het bezit gekomen van de Wet van 10 augustus 1978 «Tot toevoeging van een artikel 63 bis I» bij de wet van 29 maart 1962 hou dende organisatie van de ruimtelijke ordening en de stedebouw. Omdat men van oordeel is dat sommige notarissen uit de streek deze wet blijkbaar (no) niet kennen publiceert WLA de tekst integraal. Art 2 van deze nieuwe wet, die goedgekeurd werd in het parlement, vermeldt aldus dat in de reklame be- ganisatie van deze dag van Groot-Aalst waarop we ook schepen Marcel De Bisschop en zijn joviale voorganger gewe zen schepen Gilbert Bourlon, nog in de run ning en vroeg of laat laborerend aan een come-back, was dat waar het begin was aan gekondigd te 18.30 uur, ruim één uur en een kwartier later werd, voor aleer men ermee begon Ook de Kon. Fanfare van het A.C.W. Aalst was van de partij. (Hugo) Fanfare St.-Cecilia (de liberalen) o.l.v. Ray mond Merckx. Beiden zorgden voor een reeks daverende marsen. Een aantal Aalstenaars, waarvan moeilijk schijnt uit te maken te zijn of het de leden van het feest- komitee (volgens hun kledij) zijn, of leden van het «Chorum Alostum Imperiale» (zo het niet ter kelende en amoureuze liederen in de halle C waarbij voorzitter Frans Wouters, cantor Daniël Jacobus, orkestleider Odilon Mortier en de Meldertse Aalstenaar Frans Lievens zich on derscheidden. Ook op het podium in de grote halle, maar dan slechts voor één song. Schaduwvlek op de or- waardoor, nadat het or kest dan in de namid dag van dienst was er de brui had aan gegeven, er een dode periode ont stond die helaas veel té lang duurde. Schaduwvlek eveneens om het zachtjes uit te drukken op het geheel was dan zeker het mas sale gevecht in de bier hal le, een afrekening naar men zegt onder de foorkramers, waarbij op een bepaald moment een honderdtal mensen be trokken geraakten. Ook een aantal jongeren die boven hun theewater schenen maakten herrie waarbij de eigen orde dienst en de rijkswach ters van dienst van Den dermonde versterking moesten vragen en alle brigades van het distrikt en de mobiele groep uit Gent werden opgeroepen om weer de rust te herstellen. Ook het optreden van een aantal Britten in de Bierhalle veroorzaakte heel wat deining. Meestal komen ze te Wieze aan na reeds te veel te hebben geprofi teerd van de tax-free drinks op de boot zodat het glas of de bierpot die er dan nog bijkomt de «beker doet overlopen». Alleszins is het wel zo dat winkeliers bij het zien van Engelse buren op groepen zo vlug mo gelijk sluiten. Waarom het ook nodig is dat een aantal lieden in de halle met bloot bo venlijf rondlopen blijft ons een raadsel. Het zijn juist deze lui die de nochtans zo goed bedoelde verbroedering onder het reuzefresco «Alle Menschen werden Brüder» in het gedrang brengen. Misschien zou den de organisatoren daar evenveel belang kunnen in stellen, als in het nauwkeurig toekijken of geen enkele bierpot verdwijnt, kontrole die ook tot zeer eigenaar! toestanden aanleid, kan geven vooral all ii jongelui bij de uitg op de loop slagen, ternagezet door handhavers en nadaC lopers, soms nogal hi|, handig worden «gepal i), blijkt dat ze absol ik geen pot bij hebt Gewoon maar spuiter treffende verkoop, de verhuring voor meer dan ne-ld gen jaar of de vestiging van een erfpacht of van een u opstalrecht met betrekking tot onroerende goederen,jr de notaris de meest recente stedebouwkundige be- et stemming van die goederen ONDUBBELZINNIG en- moet aanduiden met gebruik van de benamingen in zoals voorgeschreven in artikelen 2, 3 en 4 van het,fai K B. van 28 december 1972 betreffende de inrichtingrSf en de toepassing van de ontwerp-gewestplannen en °n de gewestplannen. n(j De notaris moet tevens omstandig melding maken )n| van de vigerende vergunningen of de stedebouw- an kundige attesten, die op de te verkopen goederen ke betrekking hebben. rs Het spreekt voor zichzelf dat WLA geen verder kom- 'w mentaar over deze wet diende te geven, '8 VEHE l iei

De Voorpost | 1979 | | pagina 4