mpuls»: bestaan er nog afdoende iddelen om krisis te lijf te gaan? ONDER DE OUDERWETSE LEESLAMP... KINDERMISHANDELING MEER DAN OOIT! aal/t»(§ 1 jaar bibliotheek H. Hart WEEK VAN HET BOS De Voorpost -19-10-1979 - 5 ze|ï week kwam een nieuw nummer van het driemaandelijks tijdschrift «Het Bestuur irbij» van de pers. ej( i op het jaar verschenen reeds vier andere, waaronder de algemene informatiebrochure, ler »ort vademecum dat alle Aalsterse wegwijs maakt in de administratie van de stad. Een !n< e leidraad die men best zorgvuldig bewaart jreerste nummer verscheen en mocht zich over de bij waardering van de bevol- kgèrheugen. '1ober 1978 verscheen de met de regelmaat van een iet aanvankelijk voor de sa il tiers nog een zoeken en tas- 3t( ar de juiste formule, thans n ze flink op weg om hun lift tot een volwaardig maga- doen uitgroeien. d EIMPULSEN... jschrift kreeg tans de ker- ijf |e naam «Impuls» mee en er ije leel wat aandacht besteed sign en lay-out, die uiterst n' |d is. De kaft is «kommercië- worden, ze trekt onmiddel- aandacht, waar ze vroeger Vi rder onpersoonlijk karakter Wie echter niets doet, kan moeilijk iets misdoen! Wat we hier willen benadrukken is het feit, dat er door het Aalsters inhoud betreft; deze drie- elijkse uitgave buigt zich over problemen van nijver- landel, land- en tuinbouw. 3S| voorgaande nummers werd bijzondere aandacht ge ien aan de bloemenpromotie j stad voert, aan nieuwe iandelsinitiatieven die in de s erden genomen, aan biolo- eb landbouw en dergelijke ontact, Topdag 5 mei, de Ekonomische Dienst van de heer vakbondskringen, bekijken dit alles urs werden onder de loep Jacaues Soittaels: maar verder ook met een scheef oog. en. En als een rode draad het ESIM, de Handelskamer, de In sommige opzichten is dit volko- !W iijdragen van en over KMO's Jonge Kamer, de regionale direk- men verantwoord. Het ligt trou- in ESIM er doorheen. teur van de BDBH. wens niet in onze bedoeling om de ei tense aandacht voor export- Met diverse mensen, afkomstig uit voor- en nadelen van de projekten ;te lering maar ook voor de pro- voornoemde organisaties en offi- die op het stadhuis worden uitge- a van jonge werklozen; er ciële instanties, werd trouwens on- dokterd, hier af te wegen hard gewerkt om een eko- langs een werkgroep gevormd Onze voornaamste vaststelling is, ch beleid op termijn uit te Deze heeft reeds enkele projekten dat er wat gebeurt! n en de dalende konjunk- op net getouw staan. Men spreeia Een socialistische burgemeester opnieuw de hoogte in te over gezamenlijke deelname aan zou de zaken ongetwijfeld anders Deze lijn kan men volgen binnen- en ouiteniandse beurzen aanpakken. Maar we leven een in liddel van de steeds weerke- en exportsamenwerking. pluralistische maatschappij of «Conjunctuurindicator», een Mochten deze plannen werkelijk- wat er voor doorgaat en ieder ite interessante spiegel van heid worden en gezien de neiging politieker gaat volgens eigen inzich- lele situatie. tot samenwerking lijkt dit beslist ten te werk. uw zeg» wijst op werkelijke niet irreëel, dan staat Aalst klaar om Om het even welke politieke koalitie ik In deze rubriek kwamen de ergste schokken van de nakende krijgt kritiek te verduren, eenvolgens de landbouwers nieuwe en waarschijnlijk nog Terecht of ten onrechte? en Marcel Claus, gemeente- zwaardere krizis met sukses op te Wie bestuurt, begaat ook fouten. id Gracienne Van Nieuwen- vangen en laarzenfabrikant Lam- Laten we op de gebeurtenissen niet aan het woord vooruitlopen en afwachten hoe het interviewde men Luk Latoir allemaal verloopt... et komputerbedrijf FEM uit Voorbarig optimisme is beslist uit stadsbestuur wordt gewérkt, em, bloemenkweker Guido den boze, doch in Aalst schijnt men Stadhuisbedienden en stadswerk en Steen uit Massemen, Ar- erin geslaagd te zijn, ondanks alles lieden krijgen vaak lachend een raet en René De Wit van de heel wat mensen te stimuleren, veeg uit de pan. »e platenzaak Solbernol. al- Men raakt stilaan uit de letargie en Op het stadhuis wérkt men niet, in»under uitzondering jonge het uitzichtloze pessimisme heeft men IS, ZIT of LIGT er, naargelang n die zich onverschrokken plaats gemaakt voor een gematigd zijn persoonlijk temperament, ndig gingen vestigen en op optimisme Hetzelfde geldt voor mannen en anier het levend bewijs vor- Mocht men er in Aalst in slagen een vrouwen, die werkzaam zijn op mi- an het feit, dat ook in deze exportcel in het leven te roepen, nisteries en in het algemeen wor- ke tijden nieuwe initiatieven dan zou dit voor het bedrijfsleven in den alle mensen, die bureelwerk rsé gedoemd zijn om al vlug de stad inderdaad letterlijk en fi- verrichten of ook degenen die in het n_ twijnen guurlijk nieuwe horizonten openen, onderwijs staan, niet als zeer werk- adsbestuur heeft het afgelo- In dat verband zijn de «10 geboden zame eksemplaren van de mense- ar dus heel wat bijgedragen van de exporteur» van BDBH- lijke soort beschouwd in alle mogelijke inii.atieven direkteur Schollaert een richtsnoer «Recht op luiheid» is de veelzeg- idnomisch en kommervieel voor de bedrijfsleiders die aan ex- gende titel van het boek, waarvan ieuwe impulsen te geven en port doen of overwegen ermee te de naam van de auteur ons ont- ook op weg om daarin te beginnen. snapt is. Het tijdschrift van het Aalsters Heeft niet ieder mens recht op wat stadsbestuur publiceert die 10 ge- verpozing tijdens zijn dagtaak, ook IWERKEN boden en het nog |onge, maar ge- als hij die overwegend in zittende geruime tijd hebben de in- zaghebbende veertiendaagse tijd- houdinq verricht? ngen. die het Aalsters schrift «De Bed rijf skrant» (onderti- Hersenwerk wordt ten onzent nog estuur levert om het tel' «het communicatiemedium steeds met een scpetisch oog be s-en bedrijfsleven in en om voor het Vlaamse bedrijfsleven») keken. Zonder «brains» gaat het Iop te peppen, de aandacht nam ze onmiddellijk over. nochtans niet. ten van het ESIM. Men kan toch onmogelijk ontken- rf staat voor «Ekonomisch E,GEM L0F STINKT nen. dat er een heleboel mensen liaal Instituut voor de Mid- Een Vlaams spreekwoord zegt zijn, die begaan zijn met het lot van nd» en wie «Het Bestuur nogal kernachtig, dat men het wie- hun medemens en voortdurend rbij» regelmatig gelezen rookvat niet te hard in eigen rich- nadenken om oplossingen te vin- zal onderhand wel de bete- ting mag zwaaien Dit veroorzaakt den voor de problemen, die ook in n het nut van deze instelling namelijk een kwalijke reaktie in de onze tijd steeds prangerder tot ui- i leren kennen en waarde- eigen neusgaten Iting komen Dat het stadsbestuur in zijn tijd- mei van dit jaar kwam een schrift zijn onverdroten aktie ten skonsulent van het ESIM, de voordeel van handel en ekonomie os Moens, zich spontaan bij in het daglicht plaatst is in feite een Onder deze titel bespreekt «Im- neester D'haeseleer aanbie- normale zaak. Wat op dit gebied puls» de problemen van de jonge i de Aalsterse bedrijven te wordt gepresteerd komt naar bui- werkzoekenden en brengt één van in en van deskundig advies tenuit niet bijster spektakulair over. de mogelijkheden naar voor om in bij problemen van allerlei De resultaten zijn uiteraard nooit zo hieraan te verhelpen zichtbaar als wat bijvoorbeeld door 38% van de werklozen in deze stad intussen werkelijkheid ge- Openbare Werken, Leefmilieu, Kul- zijn jongeren. 1. Waar er vroeger slechts tuur enzovoort wordt verwezenlijkt. Jonge werklieden en afgestudeer- 1IM -bedrijfskonsulent voor Allerlei vergaderingen, het schrij- den, die met de handen in de provincie Oost-Vlaanderen ven van artikelen en het samenstel- schoot machteloos moeten toezien left Aalst nu een dergelijke len van het tijdschrift, het leggen hoe hun uren in ledigheid voorbij- laar voor zich alleen. Twee van kontakten, het formuleren van tikken. Hun hooggestemde ver sper week staat hij ten dienste voorstellen allemaal «slechts» wachtingen, die zij in het leven [lTiAalsterse winkels en bedrij- praat- en denkwerk.hadden gesteld, werden wel wreed k jongste tijd heeft iedereen Bovendien valt het af te wachten, of verstoord door de zware ekonomi- ir£fcnd vol over de zo noodzake- dit allemaal wel zijn vruchten zal sche krizis die onze Westerse we- ömenwerking» afwerpen! reld momenteel teistert. nood zeer nijpend wordt Eigenlijk een ondankbare taak Wij kijken de toekomst van onze a'1 tmen het begrip konkurrentie Maar de mensen, die er zich voor kinderen bezorgt tegemoet Veel tg de pejoratieve betekenis inzetten, zijn sterk gemotiveerd en hoop kunnen wij hen niet geven voorgoed te willen begra- geloven in het uiteindelijk welsla- Maar we mogen die hoop toch niet o gen van hun opzet. zonder meer opgeven. ja,wgmaar. Zij kregen trouwens lof toege- Oplossingen zijn er immers altijd te rekteur van de Belgische zwaaid uit een onverdachte hoek: vinden n vopr Buitenlandse Handel de heer Alfons Scheertinck, Direk- De man-in - de - straat zal in de P* I), de knappe Vlaamse top- teur - Coördinator voor exportbe- toekomst met vrouw en kinderen >ol naar Maurice Schollaert vordering en Verbindingsdiplomaat soberder moeten gaan leven bbdaarover reeds tijdens de met de Belgische Dienst voor de Maar ook de overheid zal zijn uitga- |f lering van 10 september jl. Buitenlandse Handel, heeft zich ven moeten besnoeien, vooral in de tadhuize. Nood dwingt dus reeds herhaaldelijk in lovende be- sektoren waar dat nodig is. Dus ar nog steeds woordingen uitgelaten over de in- niet in de eerste plaats de sociale ordt echter hoogtijd dat win- itiatieven van het Aalsters Stads- sektor. bedrijven over hun individua- bestuur. Zieken, gepensionneerden, gehan- ie en soms zelfs ronduit Deze man is niet de eerste de beste, dikapten en minder-bedeelden mo- bsche aanpak heenstappen en en bovendien maakt hij deel uit van gen niet het slachtoffer worden van 'helpen om te overleven. de CVP-familie. Een ambtenaar die een a-sociale politiek? zich als één van de weinigen steeds Ook de werklozen niet, van wie het als dusdanig gedraagt. Zonder overgrote deel niets liever verlangt enige vooringenomenheid, dus in dan van «den dop» af te raken, alle objektiviteit... Vergeten we tenslotte de gastar hoe? 3 beiders niet, die in betere dagen inhoud van .Impuls, bliikt "*mE* hierheen werden gelokt en nu maar lelijk, welke richtinq burge- Uit linkse hoek zal na,uurliik wel al te vaak in mensonwaardige om- her D'haeseleer en zijn mede- kritiek r'lzen °P de ongetwijfeld li- standigheden moeten leven, ers uit willen berale politiek van burgemeester Hoofdzaak is nu, dat er wordt ge- medewerkers wordt bedoeld' D'haeseleer tracht om nieuwe werkgelegenhe- knst Organisatie - Informatie Socialisten, kommunisten, den te scheppen. De werkloosheid be heer Louis Kiekens en de kristen-demokraten. mensen uit neemt onrustwekkende afmetingen JONG, WERKLOOS? TOCH NOG EEN TOEKOMST! tTY FIRST? !even inderdaad, ten wat er nog te redden valt. aan en de oplossingen voor dit pro bleem liggen niet zó maar voor de hand. We moeten er hardnekkig en overpoosd blijven naar zoeken. De titel: «Jong, werkloos? Toch nog een toekomst!» mag geen ijdel gezwets zijn. We zijn het onze kinderen ver schuldigd hun toekomst te waar borgen. Hoe kunnen we ons tegen over hen anders nog verantwoor den, wanneer we ze voortdurend aansporen om naar school te gaan en hen zeggen, dat ze hun best moeten doen om later «een goede positie» te bekleden in de maat schappij? Voelen wij ons dan niet een beetje als leugenaars, die hen allerlei mooie dingen voorspiegelen terwijl we toch heel goed weten, dat ze nooit werkelijkfieia zuuen woroen. De JMO (Jonge Mini Onderneming) zou misschien één van de oplos singen kunnen zijn. Een JMO is een jongerenonderne- ming voor het spreekt voor zichzelf jonge werkzoekenden. Daar wordt er naar gestreefd om hen de smaak bij te brengen voor zelfstandig werken of voor het spe len van een verantwoordelijke rol in een onderneming. Alleszins voor deze jongelui op zoek naar werk een zinvoller poging dan het BTK, dat eigenlijk slechts een middel is om de werkloosheidsstatistieken te drukken. De JMO in «De Morgen» zonder omwegen «school voor kapitalis ten» genoemd is ook een po ging om de heropleving van de kleinschaligheid te bevorderen. Met dit alles houdt de Aalsterse overheid zich bezig. En dat mag wel even onder de aan dacht van het publiek worden ge bracht. AALST, WINKELSTAD AANTREKKINGSKRACHT In een bijdrage voor de reeds ge noemde «Bedrijfskrant» wees de heer De Bock, burgemeester van Vilvoorde, op de afnemende han- delsdruk van Brussel die volgens hem «niet volledig wordt opgevan gen door Vilvoorde, want we on dervinden nu meer druk van Me- chelen, Antwerpen en Aalst. Ik ga liever daar in een chique magazijn dan in Brussel, waar ik Frans moet spreken». Tot daar de Vilvoordse burgerva der, een man met gezonde Vlaamse refleksen. Niet alleen omdat Frans wauwelen bij ons niet hoeft, heeft Aalst aan aantrekkingskracht bijgewonnen. Ook de inventiviteit en het dina- misme van de winkeliers hebben er veel toe bijgedragen, dat Aalst een attraktiepool is geworden voor niet minder dan 200.000 kooplustigen. De braderijen in het centrum van de stad, maar ook erbuiten denk maar even aan die van de Kool straat en van Molendries en Hoven ierstraat trekken meer dan el ders de aandacht van de potentiële kopers. De Topdag van 5 mei vorig jaar betekende een totnogtoe onge kende samenwerking tussen Mid- denstandsverbond, dekenijen en stadsbestuur, die tot een nooit voorheen gezien sukses uitgroeide. Er was dit jaar ook een tweede Top dag voorzien op 27 oktober. Dit vond echter geen doorgang en we vonden het een gelukkige beslis sing. De tweede Topdag komt er echter wél. Op 10 mei '80. En we horen het brein van de diverse be trokkenen als koortsachtig sputte ren. Het wordt een grootse manifesta tie. Het warme winkelhart van Aalst zal bonzen van vreugde. De geslaagde topdag van 5 mei laatstleden wordt geluk kig herhaald. Volgend jaar op 10 mei, op moederdag, staat Aalst terug op stelten. Deze maal zou de dekenij Koolstraat eveneens deelnemen aan de feestelijkheden. Of de dekenij Varkensmarkt - Hovenierstraat eveneens van de partij zal zijn is nog niet bekend. Minister Galle zorgde ervoor dat een subsidie van 3.037.800 F wordt voorzien voor de restauratiewerken aan de glas- en vensterramen van de monumentale kerk van O.L.-Vrouw te Hofstade. Tuur De Sutter, Herdersems B.S.P. gemeenteraadslid neemt ontslag als raadslid. Eerste opvolger is Eddy Die- rickx doch hij is reeds O.C.M.W. raadslid Wie Tuur De Sutter zal opvolgen is ons niet bekend. STEENTJE BU Bij dit alles is het toch verheugend te noemen, dat in Aalst de handen in elkaar worden geslagen. De Kleine en Middelgrote onder nemingen, de middenstanders, het stadsbestuur, de hele bevolking van de stad werkt steeds meer sa men om van Aalst een meer leef bare stad te maken. Denken we maar even aan het ver keersvrij maken van de Grote Markt en van de Zoutstraten, door het de partement Openbare Werken, die eerlang zullen volgen. De passende verfraaiingen door de dienst leefmi lieu, de stadsanimatie door de kul- tuurdienst hebben er eveneens heel wat toe bijgedragen om Aalst een ziel te geven en een menselijker ge laat. Maar ook op andere gebieden tin telt Aalst van initiatieven. Na de geslaagde Jaarbeurs waren de Keizershallen het dekor van een Hobby- en Vrijetijdstentoonstel- ling, een uniek evenement in ons land. En binnenkort is er alweer de Jeugdinfobeurs, weer een splinter nieuw initiatief. Aalst gonst van bedrijvigheid. Het lijkt wel of alle Aalstenaars wakker geschoten zijn en vastbes loten om van hun stad een der meest attraktieve leefgemeen schappen van Vlaanderen te ma ken. C.A.T. Maar als het volk zélf van goede wil is, kan het in de buurt van het H. Hart terecht bij H. Meert, Driesleutelstraat 51. Moeilijker is dat niet. De uitleenuren maandag van 17.30 tot Ja, het is reeds twaalf maanden geleden, dat de wijkbiblioteek H. Hart van de oude en muffe lokalen in de Dr. de Moorstraat verhuisde naar de nieuwbouv in het nummer 51 van de Drie Sleutelstraat. De allesbehalve komfortabele behuizing was voordien nochtans geen beletsel geweest voor de suksesvolle werking van deze stedelijke wijkbiblio teek. Thans echter, in het intieme kader van de nieuwe lokalen, heeft het «bijhuis» H. Hart een nog grotere vlucht genomen en zijn de toekomstperspektieven bijzonder hoopgevend Geestdriftige lezers Zo entoeziast zijn de lezers van de wijk over «hun biblioteek», dat een viertal onder hen spon taan het programma van de viering van vijf okto ber gingen ronddragen in de buurt. De viering van deze eerste verjaardag stond open voor alle lezers, ook de nieuw ingeschre venen. De laatste twee dagen mocht men overi gens heel wat nieuwe inschrijvingen noteren. Ondanks het barslechte weer mocht men zich die avond, zelf over een grote belangstelling ver heugen. Van 17.30 tot 20.30 uur werden alle kinderen be dacht met ballons. Ook de nietlezertjes kregen er eentje in de pollen ge stopt. Een kinderhand is gauw gevuld, zegt men. Maar er was bovendien ook kleur- en tekenwed strijd voorzien voor de jeugd. Voor de kinderen tussen 5 en 8 jaar werd het een kleurwedstrijd, voor de kategrorie van 8 tot 15 jaar een tekenwed strijd, allebei rond het tema Sint-Maarten. De 16e november wordt de uitslag van deze wed strijd bekend gemaakt. Alle tekeningen worden vóór 1 november bij de inrichters verwacht. Er zijn talrijke mooie prijzen voorzien, die de beste inzendingen zullen bekronen. Als toemaatje worden de beste werkjes gedurende de tweede helft van de maand no vember tentoongesteld Het volk weer leren lezen Mensen uit de volkrijke buurt rond de H. Hart- kerk die nog geen kennis hebben gemaakt met hun wijkbiblioteek, mo gen daar beslist niet langer meer mee wach ten. Inschrijving en ontlening zijn kosteloos voor ieder een. In het totaal zijn er 8.000 boeken beschikbaar voor volwassenen, jeugd en ook voor de allerkleinste lezertjes zijn grote-letter- boeken voorradig! Voor elk wat wils. Hen drik Conscience zou in onze tijd zijn volk op nieuw moeten leren le- 20.30 uur. woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. vrijdag van 17.30 tot 20.30 uur. Met de lange winteravon den vóór de deur en binnenshuis de saaie en lullige tv-program- ma's, biedt het lezen van een boek een aangenaam alternatief. Khusjes ge- Het stemt een beetje dromerig. Is het inderdaad geen aanlokkelijk perspektief om zich heerlijk ouder wets te laten meevoeren op de rustig drijvende wolkjes van je eigen verbeelding of je te laten meeslepen op de brui sende golven van de wildste avonturen, in Tnstalleerd onder de leeslamp in de gezellig warme huiskamer, in een hoekje met een boekje. Lekker lui liggen lezen. Slogans die het boek bedrijf lang geleden lan ceerde. plaats van stomweg naar het koele medium tele visie te zitten staren tot je er suf van wordt? De uurtjes vliegen voor bij en met een tevreden gevoel leg je het boek opzij. Pas dan voel je hoe moeite en vaak bezit van je nemen. Met voldoening schuif je tussen de lakens, onder de warme dekens, een wonderlijke droomwe reld tegemoet. Ten onrechte had men het boek reeds afge schreven. Want het gedrukte woord is stilaan op weg om zijn verloren plaats te her overen. Dat kan niet anders dan ons verheu gen. Het lezen van een boek verrijkt onze kennis en onze verbeeldings kracht. Geen tijd om te lezen? Laat ons lachen! De moderne mens be schikt over heel wat vrije uurtjes, waar hij dood gewoon geen raad mee weet. Laat hij eens een boek proberen. Het kost niets. En het brengt ons zoveel bij.... C.A.T. Ter gelegenheid van de stedelijke jeugd-infobeurs organiseert het Aalsters Sociaal Overleg op dinsdag 6 november in de Keizershallen een studiedag over «Kindermishandeling», dit naast de permanente tentoonstelling met deelname van allerhande plaatselijke, provinciale en nationale jeugdorgani saties. Na de verwelkoming te 9 uur door voorzitter ASO Jan Wouters volgt een voordracht met diaprojektie door Dr. Verbeke kinderarts over fysische kinder mishandeling en na de koffiepauze spreekte vertrouwensarts Dr Van de Velde (Amsterdam) over de toestand bij onze noorderburen. Vanaf 14 uur komt de eigen vroegere jeugder- heer Serrus, substituut- varingen, in een slecht procureur des Konings huwelijk, in vervreem- te Dendermonde aan het ding, ongewenstheid van woord over de justitiële het kind of in teleurstel- aanpak bij kindermis- ling dat het kind niet ideaalbeeld dat ze zich ervan hadden gevormd. Het is nochtans zeer belangrijk geweld op Mishandeling spruit im- kinderen ten spoedigste mers niet zozeer uit haat te kunnen opsporen en handeling. Kindermishandeling is een maatschappijver schijnsel dat momenteel veel aandacht krijgt. Vele welzijnsmedewer- kers werden met deze problematiek gekonfron- teerd. Daardoor dan ook steeds groeiende inte resse voor het mishan delde kind en het gezin waarvan het deel uit maakt. De praktijk zou uitwijzen dat kindermishandeling nu meer voorkomt dan ooit. De samenleving zelf stelt immers grotere eisen aan ouders en op voeders die kunnen over belast worden en hun «rol» minder ontspannen vervullen. Daaruit kun nen dan relatiestoornis sen ontstaan tussen ouders en kinderen of ouders onderling. Bij de ouders zijn de wortels van hun gedrag t.o.v. hun kinderen vaak te onderkennen in een beantwoordt aan het of sadisme doch veeleer uit onmacht ten opzichte van het kind zelf en de ermee gepaard gaande soms uitzichtloze pro blematiek. In vroegere affektieve verwaarlozing of in ont wikkelingsstoornissen liggen dan vaak de oor zaken van wantrouwen, agressiviteit of afgewen de houding van het kind. «Kindermishandeling» vaststellen is geen ge makkelijke taak, ook niet voor welzijnswerkers. snel hulp te kunnen bieden. Elk welzijnsme- dewerker dient daartoe op de hoogte te zijn van deze problematiek en een beginnend inzicht te hebben wat de bege leiding van de betrokken personen ten goede komt. Op de studie-dag wordt gelegenheid geboden in kontakt te komen met mensen uit de praktijk waarbij U met uw vragen terecht kan. LH Afsluiting van de week van het bos te Herdersem: wandeling door de Biezenbroeken.

De Voorpost | 1979 | | pagina 5