O.C.M.W. BEGROTING BEDRAAGT 251.543.701 F. MOEILIJKE TIJDEN VOOR AALSTERSE SNIJBLOEMENKWEKERS KREMATIE WORDT STEEDS POPULAIRDER PRIESTER DAENSPRIJS1980 Daensfanfare vierde feest DOE MEE AAN EUROPAMARS 8 - 19-10-1979 - De Voorpost De Aalsterse gemeenteraadsleden zijn gewoon met cijfers te spelen. «Op een miljoentje min of meer komt het niet aan op het stadhuis» is de mening van heel wat waarnemers. Een dergelijke cijferdans konden wij ook meemaken toen Schepen van Financiën Gaston Van den Eede (PVV) de OCMW begroting voor 1980 op een begrijpelijke wijze aan de raadsleden voorstelde. Be langrijk hierbij was wel dat, misschien voor de eerste maal in de geschiedenis deze begroting tot stand kwam dankzij een intens overleg tussen het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn en de dienst financiën van de stad Aalst. Dank zij deze bespreking werd er rekening gehouden met gewettigde opmer kingen van beide kanten. Men wenstte immers dat het OCMW rekening zou houden met de financiële toe stand van de stad Aalst zelf en dat alle geplande uitga ven zowel voor personeel als voor werkingskosten de gelijk verantwoord werden. Meteen zou men dienen maatregelen te nemen om de ontwikkeling van de uit batingstekorten van de gestichten en de sociale dien sten tegen te gaan. Belangrijk is dit verband is het feit dat de stadstoelage voor 1980 verminderd werd tot 73 miljoen daar waar die voor de begroting van 1979 76 miljoen bedroeg en in 1977, 79 miljoen. Schepen Van den Eede deelde allereerst mee dat de gewone begroting 1978 stoot met een boni van 15.423.053 fr. De stad zorgde er ook voor dat het OCMW voldoende voor schotten kreeg om geen thesauriemoeilijkheden te hebben. Dit bedrag vindt men terug in hoofdstuk I van de begroting. In hoofdstuk II komen alle inkomsten uit het patrimo nium voor. In hoofdstuk III vindt men de tussenkomsten van de resi denten voor onderhouds kosten in de verschillende bejaardentehuizen: rust huis St. Job voor een be drag van 20.900.000 (165 bedden). St. Lieven voor een bedrag van 11.800.000 (96 bedden) en rusthuis Hopperank te Erembode- gem voor een bedrag van 6300.000 (50 bedden). De dienst gezins- en be jaardenhulp zorgt voor in komsten van 2.500.000 in gevolge raadsbeslissingen, 31 miljoen staatstussen- komst en 720.000 staats- tussenkomst voor de dienst warme maaltijden ten huize. Het aandeel van de bezol digingen van het centraal administratief personeel bedraagt 14.599.000 fr. terwijl anderzijds de terug betalingen en tussenkom sten voor maatschappelijke dienstverlening goed is voor 10.800.000 fr. Dit is onder te verdelen in 5.100.000 fr. staatstoelage, 1.200.000 fr. vergoedingen voor geplaat ste minderjarigen en 30.000.000 terugbetalingen van borgstelling. Anderzijds heeft het OCMW nog door de staat te betalen aanuïteiten in de investe ringsuitgaven voor 24.807.250 fr. en 2.576.000 fr. terugbetaling door de verzorgingsinstellingen van opgenomen leningen. Zoals overal elders zijn de onvoorziene uitgaven in verhouding miniem (500.000 fr.) De rest van de inkomsten Het gaat de kwekers van snijbloemen uit de streek van met de werkelijkheid over- Aalst en omgeving op dit moment helemaal niet voor eenstemmen. Is die hoe de wind. De heer Lejuste, oud-burgemeester van de veelheid hoger en de kwali- deelgemeente Gijzegem en zelf dertig jaar aktief ge- teit in feite beter dan deze weest in deze sektor, gaf een overzicht van de proble- documenten laten veron- men, hun ontstaan en de voorgestelde maatregelen derstellen, dan verzwakt dit die er zouden kunnen toe bijdragen aan de problemen opnieuw de positie van de een oplossing te geven. Van de snijbloemen gaf toch een kleine vinger- pluimen, snijrozen, chry- wijzing of een tip door de santen die op de Belgi- Franse boeren te vernoe- sche markt worden aange- men die nog niet zo lang ge boden komt er 60 procent leden hun grenzen blok uit het buitenland, in hoofd- keerden voor in te voeren zaak uit Nederland. Van de varkens. 40 procent Belgische pro- Voorlopig zal echter worden duktie wordt een vierde afgewacht in hoevere bur- voortgebracht door kwekers gemeester D'Haeseleer re- uit de streek van Aalst, zo- sultaten behaalt. Naast de dat deze instaan voor een gelijkschakeling van de tiende van het totale natio- B.T.W. naar 6 en toela- nale aanbod. Dit betekent gen die gelijkaardig zijn aan dus dat in deze streek een die van Nederland zal hij te niet gering aantal personen gelijk ook ijveren voor een in deze bezigheid een degelijke kontrole aan de broodwinning vindt. Nu is grens. Nu wordt er zo goed het juist naar Nederland met als niet nagegaan of de kwa- zijn 60 dat een verma- liteit en de hoeveelheid van nende, zelfs een beschuldi- de lading van een in België gende vinger wordt uitge- binnenkomende vrachtwa- stoken. Onze Noorderburen gen, zoals die op de doku- zijn bezig met onze markt in menten staan aangegeven, duigen te slaan, aldus de heer Lejuste. Dit komt om dat ze hun produkten recht streeks in België afzetten bij de groothandel en dit tegen prijzen die lager uitvallen dan onze prijs op de veiling. De positie van de Neder landse kwekers is echter bijzonder sterk. In tegenstel ling tot wat in ons land het geval is wordt men ginds van staatswege gesteund Zo worden toelagen ver strekt voor de bouw van ser res voor isolatie en dergelij ke. En niet in het minst kost de stookolie in Nederland niet zo veel als hier te lande waar men 7,27 frank per li ter betaalt, ten minste als de prijs intussen niet «aange past» is in opwaartse rich ting. In België bedraagt de B.T.W. 16 in Nederland slechts 6 en in Duitsland 7 Het bestuur van de snijbloemenkwekers, met voorzitter Van Langenhove. drong op alle mogelijke ma nieren aan om de B.T.W. bij ons ook op 6 te brengen, maar tot nog toe leverden deze inspanningen niet het minste resultaat op. Er kwam zelfs totaal geen reaktie vanwege de bena derde overheid. Gelukkig Belgische kweker. Zouden er echter geen re sultaten komen, dan zou er in alle ernst worden gedacht aan een aktie gelijkaardig aan die van de franse boe ren. Daarbij komt, aldus nog steeds de heer Lejuste, dat de Belgische staat niet al te geneigd is om zich voor deze kwestie in te spannen Zelfs zouden er geruchten de ronde doen om de snij- bloemenkweek te laten val len omdat er toch invoer ge noeg is en omdat onze kweek in vergelijking met die van het buitenland om zo te zeggen nog in de kin derschoenen staat. De vraag betreffende de opvolging in de bedrijven waarin op dit ogenblik nog weinig toekomst zit is dan ook aktueel. Met 38 uren per week kan een bloemen- kweker lang niet volstaan. Hij dient meer dan het dub bele te presteren, moet ka pitaal investeren en heeft zeer weinig vrije tijd aldus onze zegsman. Al deze voorwaarden trekken de jeugd maar weinig aan. De heer Lejuste hoopt dan ook dat de snijbloemen- kwekers gezamelijk, ook deze van de veiling van Brussel, zullen samenwer ken om verder te ijveren voor vermindering van de invoer, verlaging van de B.T.W., voor toelagen en scherpere kontrole aan de grens. A.D.B. zijn dan afkomstig van het Bijzonder Fonds voor Maat schappelijk Welzijn met 10.000.000 en de stad Aalst zelf met 72.948.398 fr.. Uitgaven Dikwijls nog interessanter dan de inkomsten zijn de uitgaven. Hier wordt 6.500.000 fr. voorzien voor gewone uitgaven voor de vorige dienstjaren. Het on derhoud van het patrimo nium zal ongeveer 3.177.000 kosten in 1980. De uitbatingskosten voorde rustoorden beloopt 133.045.250 fr. wat enorm is vergeleken met de in komsten (zijnde ongeveer 73.220.000 fr). Voor het rustoord St. Job voorziet men aldus volgend jaar 35.226.500 fr. uitgaven, voor St. Lieven 33.051.500 fr. uitgaven en voor Hoppe rank 18.583.250 fr. De dienst gezins- en bejaar denhulp kost het OCMW anderzijds 37.566.000 fr. en de bedeling voor maaltijden 8.618.000 fr. De bestuurskosten worden in 1980 geschat op 43.419.000 fr Hieronder is zowat alles inbegrepen, be zoldigingen van het perso neel van de centrale admi nistratie, vast en tijdelijk personeel sociale dienst, alsmede de pensioenen van gewezen voorzitters en personeel. Ook de verschil lende bureaukosten (ver warming, verlichting, enz.) dienen hierbij begrepen. Ook de steunverlening on der alle mogelijke vormen kost het OCMW veel met name 30.485.000 fr per jaar. Een instelling zonder schul den is niet denkbaar in ons land, maar een buiten staander knippert wel eens met de ogen als het bedrag van de schuld van het Aals- ters OCMW ziet, met name 34.867.450 fr. Bijna de helft van dit bedrag omvat intres ten op leningen namelijk 16.616.000 fr. De onvoorziene uitgaven zijn heel wat lager dan de onvoorziene ontvangsten met name 50.000 fr. Aldus komt in het geheel tot een totale som van ont vangsten en uitgaven van 251.543.701 fr. zodat de begroting sluitend is. Opmerkingen De Schepen van Financiën liet in zijn uiteenzetting niet na een aantal opmerkingen naar voor te brengen. Zo stelde hij vast dat de staats- toelagen voor de dienst gezins- en bejaardenhulp gevoelig gestegen is met name 31 miljoen in 1980, tegenover 22,5 miljoen in 1979 en 15 miljoen in 1978. Anderzijds was hij van me ning dat de uitgaven voor de was, linnen en kleding nog steeds aan de hoge kant lag: spijts hij er reeds twee maal de aandacht op trok dat hier merkelijke bespa ringen kunnen gedaan wor den. Ook de intrestlasten op op- te* nemen kredietverlenin gen schoot onrustwekkend de hoogte in daar deze ste gen van 2.383.000 fr. tot 16,6 miljoen in 1980. Dit was volgens de schepen te wijten aan de nieuwe opge nomen en op te nemen le ningen voor de heropbouw van het afgebrand pand en het nieuw ziekenhuis. Buitengewone begroting In de ontvangsten op de bui tengewone begroting vindt men de kredietverlening op staatstussenkomst in de in vesteringsuitgaven voor de technische uitrusting van het nieuw ziekenhuis met 162 miljoen frank. Ook be vinden zich bij deze post 81 miljoen leningen op te ne men door het OCMW zelf. Tenslotte kon men nog 12,5 miljoen vermelden als over- storting van de lening opge nomen door het gemeente bestuur voor de technische uitrusting van de bouw ter vervanging van het afge brand kloosterpand. Bij de uitgaven vermeldde Schepen Van den Eede 16.310.000 fr. voor verwer ving en verbetering van het patrimonium, alsook 270 miljoen voor de technische uitrusting van het nieuw zie kenhuis, gedekt door 162 miljoen staatstoelage. 27 miljoen stadstoelage en 81 miljoen eigen aandeel van het OCMW. De buitengewone begroting 1980 sluit met een boni van 15.900.240 fr. De Schepen meende dan ook dat onder voorbehoud van de steeds terugkerende aanbeveling i.v.m. de uitbatingskosten van de wasserij, beide be grotingen konden goedge keurd worden. St. Elisabethziekenhuis Naast de begroing van het OCMW zelf werd ook deze van het ziekenhuis aan de goedkeuring van de ge meenteraad onderworpen De vorige begroting 1979 stoot met 370 miljoen aan inkomsten en 429 miljoen aan uitgaven, wat dus een tekort betekende van 32 mil joen. Voor 1980 voorziet men een tekort van 25.360.000 fr. Dit geraamd budgetair tekort zal door de diensten van het Ministerie van Volksgezondheid wor den bepaald volgens de wettelijke normen. Het dient gedeeltelijk overgenomen te worden in de eigen stadsbegroting voor het aandeel dat de stad zal moeten tussenkomen in dit tekort. Bij de ontvangsten is de in vordering van kosten bij de mutualiteiten met 268 mil joen de belangrijkste post. Het aandeel van de honora ria van de geneesheren be draagt 37,5 miljoen.. Bij de uitgaven zijn de bij zonderste posten de uitga ven voor het personeel. Het verplegend personeel met 244 mensen komt hier op de eerste 161.080.000 fr. gevo door de wedden voor werkliedenpersoneel man) met 77.200.000 fr administratief personeel bestaat uit 64 leden i volgend jaar 50.804.OOC aan wedden, en het per ei neel van de apotheek ie bestaat uit 8 eenhei 4.387.000 fr. Aan pens nen dient het OCMW i nog eens 5.549.000 fr y betalen. De bevoorradingskredie ia belopen 81.824.000 fr. Ook hier was de Schèj van oordeel dat een aa g vaststellingen noodzak i waren Aldus is de fiiftt ciële last van de kredif ta pening bij het Gemee rk krediet een zware p |e Voor 1980 is voorzien je aan interesten alleen ir deze rekening niet min fc dan 17.825.000 zal mo« i betaald worden. fd 29.6.1979 was het d( k< reeds tot 230.000.000 ie derdaad 230 miljoen!!) stegen waan/oor 7,75 e te rest moet betaald word ej De kostprijs voor de n van het ziekenhuis in la V.O.V. bedraagt 27 fr. BTW per kilo. In de eig h wasserij van het OCI hospitaal is deze kostf ile 110 fr. per kilo iv De kostprijs van de n« dagmalen in de refter, 9 nomen door niet resider >t, is 140 fr. waarvoor slei i 50 fr. tussenkomst vraagd wordt. De Schepen wees erop het reeds voor de de fl maal was dat hij de i dacht vestigde op d twee laatste punten op welke belangrijke bespa gen zouden kunnen gedi worden, Ook de verschillende fi tieleiders, die na hem woord voeren waren i e mening dat er in het OCI nog heel wat besparini mogelijk waren, maar daBn over hebben wij het in i lc aparte bijdrage VE»"9 iel Het Priester Daensfonds, instelling van openbaar nut, zetel Aalst met korrespondentieadres Oude Mechelsebaan 633 te 3240 Langdorp (031/77.24.49) schrijft weer een prijs uit voor een niet-gepubli- ceerd werk over het Daenisme en het verband met andere stromingen in Vlaanderen. In 1980 wordt op 15 juni opnieuw een prijs van 30.000 fr toegekend. De jury ervoor is samen- rol speelden belichtien. gesteld uit Dr. H.P.M. Betrekkingen van Dean- Tijdens de maandelijkse perskonferentie gaf Schepen voor de Burgerlijke Stand Edgard Hooghuys (BSP) een aantal gegevens over de nieuwe interkommunale voor Krematie waar de stad Aalst korte tijd geleden bij aansloot. Op de eerste vergadering van deze nieuwe provinciale vereniging werd Bestendig Afgevaardig de, de heer Matthys verkozen als voorzitter en werd na Schepen van de Stad Gent Mevr. Mortier, als eerste ondervoorzitter onze eigen Schepen Hooghuys ver kozen als tweede ondervoorzitter. Volgens de Schepen kent ook in Oost-Vlaanderen de krematie een steeds groter sukses, en was de oprich ting van een eigen verbran dingsoven dringend nood zakelijk. De plannen voor de oprichting van een derge lijke oven zijn trouwens reeds ver gevorderd. In het Gentse wordt op dit ogen blik uitgekeken naar een geschikte vestigingsplaats, maar Schepen Hooghuys wenste in dit verband geen nadere details te geven, daar men de bevolking niet bij voorbaat wenst ongerust te maken. Nochtans, zo preciseerde Schepen, is een verbrandingsoven geen hinderlijke inrichting. De schouw ervan verspreidt zelfs geen rook. Als alles naar wens verloopt hoopt men de bouw van de nieuwe oven binnen de drie jaar klaar te zijn. Zoals het hoort vond de spreker het noodzakelijk nogmaals de voordelen van een dergelijke vorm van be graving in herinnering te brengen. Niet alleen is het heel wat hygiënischer dan de klassieke manier, maar tevens helpt het de ge meenten het hoofd te bie den aan het steeds groter gebrek aan plaats op de kerkhoven. Een niet te ver onachtzamen voordeel is eveneens de kostprijs. Deze is in normale omstan digheden de helft goedko per dan de klassieke begra fenis. Dit komt niet alleen doordat de kist van een eenvoudige houtsoort is, die vlug brandt, maar ook de plechtigheid op zichzelf is heel wat goedkoper. Mis schien ligt daar trouwens de reden dat de krematie in het Aalsterse door de begrafe nisondernemers niet erg gepropageerd wordt, dit in tegenstelling met andere steden zoals St Nikildi waar het aantal lijkverbi w dingen met rasse schre stijgt. In Aalst vonden e 1 1979 tot op heden slei 15 krematies plaats, IAF geen grote stijging is opzichte van de gaande jaren. De Schepen van de Buri lijke Stand sprak de hooj dat ook in Groot-Aalst nenkort de voor somr mensen nieuwe en iel ongewone vorm van bei w ven dezelfde stijgeI trend zou kennen als ds* in andere identieke stee VE»ra Goddijn, A.Z., Leiden Dr. G. Provoost, R.U.G. Aalter, Dr. J.H» Roes Kat Univ. Nijmegen, adj-kon- sisme met instellingen als de regering, het parlement, de kerk of bewegingen als het so- servatoren van het ar- cialisme, de kristen-de- chief en museum van het Vlaamse kultuurleven L. Simons, Antwerpen, Prof. mokratie, het liberalis me, de konservatieve partij, het Vlaamse Van Eeno nationalisme kunnen R.U.G., Gent, Pof Dr. F. Van Hemelrijkck, UFSAI Brussel, Prof L. Wils KU-Leuven en Prof E. Witte, V.U.B. De manuskripten dienen worden beschreven. Ook de plaats van de aktie van de Daensistische be weging in de Vlaamse ontvoogdingsbeweging. Eveneens kan het werk in twee exemplaren vóór handelen over verschijn- 1 januari 1980 te worden selen, gebeurtenissen, te worden ingestuurd zegt mijnheer Lejuste zet met op het adres ver burgemeester D'Haeseleer melding «Priester Daens- zich volledig in voor deze prjjS -jgso» naar het zaak, waardoor hij meteen Priester Daensfonds, ook de bewondering wegd- 0ude Mechelsebaan 633 raagt van deze oud- te 3240 Langdorp-Aar burgemeester van Gi|ze- schot Daar kunnen ook gem. Op woensdag 26 septem ber 1979 belegde de bur gemeester een vergadering omdat hij van de problemen terzake op de hoogte is Op die vergadering (die nog meer belangstelling had moeten wekken vermits ze ten slotte werd gehouden in hun eigen belang) werd het woord gevoerd door een niet nader genoemde per- alle bijkomende inlich tingen worden bekomen. Het reglement voorziet voor deze om de drie jaar uitgeschreven prijs dat het gaat om een niet-ge- publiceerd werk over het Daensisme in het alge meen of in een bepaald gewest van Vlaanderen, Wallonië of Nederland. Het kan ook één of meer soon. Deze laatste ziet personen die in de Daen- weinig heil in de zaak maar sistische beweging een personen, instellingen die invloed hebben uit geoefend of konden uit oefenen op de ontwik keling van de Kristen- demokratie zoals ze bin nen de Daensistische be weging werd opgevat. Tenslotte kan worden gehandeld over de be tekenis van sommige gedachten van de Daen- sisitische beweging de heden of morgen so ciaal, ekonomisch, poli tiek, nationaal of reli gieus nog kunnen gel den. Het werk kan zijn histo rische, ën sociogra fische of een interdes- ciplinaire benadering van het gekozen onderwerp. Ook kan het een maat schappelijk projekt zijn waarbij het Daensistisch gedachtengoed daad werkelijk wordt toege past of dat de sociale ontvoogding, in de geest van de Daensistische beweging, tracht te re aliseren. Deze projekten dienen kleinschalig te zijn. In 1980 zullen projekten evenwel niet aan bod komen daar de Raad van Beheer voor volgend jaar opteerden voor een niet- gepubliceerd werk. Ingezonden manuskrip ten blijven eigendom vna het Fonds dat ze kan laten publiceren. Voorde bekroonde geldt de prijs als auteurshonorarium. Voor niet-bekroonde werken gelden de ge bruikelijke honoraria. Over ingezonden, niet- gepubliceerde werken behouden de auteurs het volle publikatierecht. Tegen de uitspraak van de jury is geen verhaal. Uit overwegingen van kwaliteit kan deze jury ook beslissen de prijs niet toe te kennen. In dat geval wordt een nieuwe prijs uitgeschreven voor 1981. LH De Daensistische Fanfare «Tot Heil des Volks», verle den jaar onder voorzitterschap van de Baardegemse ex-schepen Gust De Boeck heropgericht, vierde ver leden zaterdag feest in de Daenistische vlag gewijd met als meter Mw Willy Alloo en als peter de heer De Wit zaliger, nu opgevolgd door zoon Gilbert. De fanfare die regelmatig repeteert, na een drietal weken debuut verder onder de dinamische chef Jozef De Schrijver die de fanfare wel wilde op gang trekken doch dadelijk erbij voegde dat naar een jongere kracht diende te worden uitgezien. Jongere kracht die dan niemand minder werd dan de dirigent van reeds ver schillende maatschappijen, Albert Veldeman uit Hofsta- de. De fanfare bestaat mis schien wel uit een gedeelte VU - aanhangers maar stelt zich Daensistisch op. onaf hankelijk tegenover de par tijen zodat er leden bij zijn van allerhande pluimage Het feest had wel met duch tige konkurrentie af te reke nen Op het zelfde ogenblik hadden inderdaad plaats het Bal Marc Galle in de Keizershallen. de PVV-Bal te Moorsel, het VU-feest te Lede, het CVP-etentje in «'t Apostelken», een feest van de zwemklub Neptunus in de FFR-feestzaal e m a Bij ons bezoek was de op komst dan verre van den derend In afwachting hiel den de «Midnight Specials» er de stemming in en daarna kwamen Ann Christy die de volgende dag te Buggenhout zou fii en de Aalsterse Prir caemere aan bod Volgende aktiviteiten #re de Fanfgare zijn een hi vo van de slachtoffers van olj ide wereldoorlogen «h Nieuwerkerken op Allert II ligen met start te 10 uu' 2). het Dorpsplein en een aan Priester Daens opfcn kerkhof te Aalst op zater I' 4 november met start te >5 uur aan lokaal «De Ija Vlaanderenstraat 13 Aalst hfc Volgende lente, meer bepaald van 28 maart tot 12 april 1980, kan U de achtste editie van de nu wel reeds alomgekende en burgerrecht verworven hebbende «EUROPA-MARS» meemaken. Doel ervan; de bevolking sensibiliseren voor de één- making van ons zo verdeeld Europa. Voor een menselij ker. een vrijer en een meer solidair Europa. Voor de broederlijkheid over de grenzen heen en voor het respekt van mekaar in onze diversiteit. Vanuit een dozijn steden wordt inderdaad te voet konvergerend gestapt naar Straatsburg. Men kan im mers vertrekken uit Brussel, Maastricht, Genova. Aosta. Ravenna. Zürich. Milano. Caen. Canterbury. Stutgart, Luxemburg of Nancy. Onder het beschermheer schap van ministers, parle mentairen, burgerlijke- en geestelijke overheden, en met medewerking van Eu ropese diensten, spoorwe gen en steden wordt het immers weer een Europese manifestatie van formaat Voor nadere inlichtingen kan U best terecht bij Paul Cliquet, Fr. Stroobantstraat 30 te 1060 Brussel. De deelname kost van 3300 tpt 7700 fr.. naargelang de af stand en het aantal dagen. Vanuit Brussel is het de hooqste som. U kan beter ingelicht wor den op de INFORMATIE VERGADERING nu zater dag 20 oktober te 15 u op de Raad der Europese ge meenten, Charlemagne- laan.30 te 1040 Brussel, (bij het rondplein Schurfj metro Schumann, get van de Europese Gem schap) U krijgt er alle mogelijk^ formatie en U kan er lid' den van de wandel Daarmee zijt U bij het] ROPA IN BEWEGING Over Europa spreke| reeds iets Helpen bij tl punt stellen van de ni<| strukturen is beter.

De Voorpost | 1979 | | pagina 8