ACHTER KILLE APPARATUUR MET EEN WARM HART MENSEN HULPVERLENING TAKEN VAN DE BRANDWEERDIENST i\ I De allernieuwste aanwinst van het brandweerkorps, de elevator. (Hugo) Het geluid van sirenes bezorgt je de koude kriebels; dat naargeestig geluid symboli- zeert inderdaad brand, overstromingen en andere rampen; je associeert het onmiddel lijk met ziekte en ongevallen, kortom, met alle mogelijke dingen waarmee de mens liefst niet wordt gekonfronteerd. Als de rode brandweerwagens met loeiende aiarmstoten door het verkeer scheuren, als het onheilssignaal van de ambulance voorbijraast, denkt iedereen onwillekeurig: «Waar gaat het heen? Wie is in nood? Zijn er gekwetsten? Doden?». Een algemeen zicht in de hospitaalwagen Mercedes. Deze wagen bevat 4 draagberries, t speciale berrie voor breuken, vaste reanimatietoestellen, grote reserve aan zuurstof, pneuma tische ijzersnijder, ontvang- en uitzendtoestel en een verbandkast. (Hugo) bode de nodige inlichtingen had kunnen doorgeven, werd deze eveneens vermoord. Op dat ogenblik tastte men vol ledig in het duister over plaats en omstandigheden van deze misdaad. Het duurde dan ook maanden vooraleer men de hand kon leggen op de dader, de haarkapper van de baron. Deze ophefmakende moord zaak lag dus aan de bazis van het uitdokteren van ons 900- systeem Want Belgische ingenieurs hebben toen het huidige sys teem dat nu al 15 jaar in gebruik is en nog steeds uniek in de hele wereld op punt gezet. In Duitsland zal eerlang ons eenvormig oproepstelsel wor den ingevoerd. Ook in Neder land en in de Verenigde Staten bestaat er belangstelling voor. Hoe werkt zo'n 900 nu eigen lijk? Vooreerst dient gezegd, dat aan ELKE oproep gevolg wordt ge geven. ciënte behandeling van hun let sels. OP ALLES VOORBEREID Alles wordt in het werk gesteld om vergissingen en mogelijk fataal tijdverlies volledig uit te schakelen. Er wordt hoege naamd niets aan het toeval overgelaten. Zo worden bijvoorbeeld ook de praatpalen langsheen de auto strade E-5 Wetteren-Aalst en deze tussen Essene en Zomer- gem automatisch mee beluis terd om zo snel mogelijk hulp te kunnen bieden waar het nodig is. Brandinstallaties van win kels, banken, scholen, fabrie ken en openbare gebouwen komen in de centrale terecht. In het Aalsters dispatchingcen- trum bevindt zich een wegen kaart, waarop alle aan de gang zijnde wegenwerken dus eventuele wegonderbrekingen en -omleidingen zijn aange duid Deze kaart wordt maande lijks bijgehouden en vaak zelfs «Waar blijven ze zo lang?» vraagt men zich af als er net een ongeval is gebeurd. Eén minuut duurt dan ongetwijfeld een eeuwigheid, maar we hebben zélf kunnen vaststellen, dat de ambulancewagen ongeveer dertig sekonden na de oproep het hulpcentrum buitenreed. Wij hebben een ganse namid dag doorgebracht in het gezel schap van de twee zeer vriende lijke en bereidwillige centralisten-van-dienst. Op dat ogenblik noteerde men reeds 7 ongevallen, 1 werkon geval, 1 zieke op de openbare weg, 13 gevallen van zieken- vervoer, 2 hulpverleningen Om een klein idee te geven van de verscheidenheid van de op roepen: iemand die onwel was geworden op straat, een man die van zijn ladder was gevallen en een vrouwtje dat zichzelf had buitengesloten en wier eten op het gasvuur stond Maar ingeval van nood rekent iedereen op de hulp van het magische getal 900. Op dat ogenblik heeft niets of niemand nog belang, alleen het eigen ik. Zo is de mens nu eenmaal. In Aalst mag men echter op beide oren slapen: «ons» hulp centrum staat, net als onze brandweer trouwens, zeer hoog gekwoteerd. Men mag hier qua efficiency de voet zet ten naast centra ais Brussel, Antwerpen, Luik en Charleroi, met dien verstande dan, dat men daar over moderner appa ratuur kan beschikken. Binnenkort zal men echter ook Om een idee te krijgen over de oproepen, die jaarlijks bij M hulpcentrum 900 binnenkomen, volgend statistiekje: 1 Totaal Verkeersongevallen 1796 Werkongevallen 124 Zieken openbare weg 789 Ziekenvervoer 5.345 Brand: hulpverlening 1.011 Inlichtingen medische aard 5.783 1. De brandbestrijding. 2. De brandvoorkoming. i- 3. Dringend vervoer van zieken of gekwetsten, slacl fers van een ongeval, die zich op de openbare bevinden. 4. Vervoer van slachtoffers van een arbeidsongeva 5. Vervoer van slachtoffers van een huishoudelijk o val en zieken aan huis. 6. Vervoer van en zorgen aan een verstikte of aan drenkeling met aanvoer van zuurstof. 7. Hulp bij ontploffing. 8. Bevrijden van personen opgesloten in liften. 9. Afhalen van een op een dak gevluchte persoon, zonder wanneer het om een zwakzinnige gaat. 10. Bevrijding van onder puin of afbraak bedolven pet nen. 11Bevrijding van een onder of in een voertuig geklei persoon. 12. Bevrijding van geëlektrokuteerde personen. 13. Bevrijding van rioolwerkers (verstikking in riool] 14. Ophalen van een persoon uit een put, kanaal enz. 15. Tussenkomst bij belemmering op de rijweg, bij gei voor personen of goederen. 16. Bevrijden van een persoon die met een der ledemi in een machine geklemd zit. 17. Leegpompen van kelders ingevolge overstromin lek van de waterleiding die onder de openbare geïnstalleerd is. 18. Interventie in een gebouw bij ontsnapping van schi lijke gassen. 19. Tussenkomst bij ontsnapping van stoom in een bouw. 20. Tussenkomst bij een oververhitte verwarmingskelzo 21Luchtverversing van lokalen waar rook, gas of ko makend mengsel is binnengedrongen. 22. Interventie voor een vliegtuig dat in moeilijkhefli verkeert. 23. Interventie bij overstroming of ramp. 24. Neutralizering van een laag koolwaterstofverbindinja. zuur. 25. Opsporen van een radioaktieve bron die gevaar opleveren voor de bevolking, overeenkomstig kon lijk besluit van 25.2.1963. 26. Onschadelijk maken of vernielen (eventueel met' dewerking van een imker) van wespen- en bijennrf of -zwermen die gevaar meebrengen voor person M 27. Het nemen van maatregelen ter voorkoming van ofjfli in het algemeen. 28. Interventie in alle gevallen in het algemeen, ter scherming van de mensen, dieren of goederen Ondanks het feit, dat hier vaak over leven of dood van mensen wordt beslist, zijn er individuen die de 900 opbellen voor de grap! Weliswaar worden de zo genaamde «nutteloze ritten» terugbetaald door het ministe rie van Volksgezondheid en Ge zin, maar soms gaan kostbare sekonden verloren en sterft een mens op het kille beton Vaak staat de «900» bloot aan onrechtvaardige kritiek. Hier loopt elke oproep voor de 900 binnen, meteen wordt alles op band opgenomen. Deze centrale bedient 3 zones: 051, 052 en 053. (Hugo) wekelijks, dit aan de hand van in Aalst uiira-moderne rapporten van de rijkswacht, kommunikatiemiddelen kun- Men beschikt er over alle moge- nen in gebruik nemen, lijke gegevens van de gemeen- Hoe geraffineerd de elektroni- ten plus natuurlijk het grond- sche apparatuur echter ook plan, alles blijft steeds ter moge zijn, er zijn steeds men- plaatse, zodat alle nodige in- sen nodig om ze te bedienen, lichtingen ten gepasten tijde Mensen met een hart. kunnen worden overgeseind. Een groot hart voor de mede- Men beschikt over twee bin- mens die in nood verkeert, nenkomende en twee uitgaande En dèt is het wat we op de eer- lijnen en er zijn ook recht- ste verdieping van de Vrijheid- streekse lijnen met de regie, straat 65 hebben ontdekt, rijkswacht en politie. In de na- Het heeft ons met een gevoel bije toekomst worden dat twin- van dankbaarheid vervuld, erkende ziekenhuis. Enkel in- tig lijnen. De twee luistertafels, Deze naamloze mensen achter dien een dokter in de ambulan- die momenteel nog in gebruik hun kille luistertafels, voortdu- zijn, worden eerlang vervangen rend gekonfronteerd met men- door vier ultramoderne tafels, selijk leed, zij mogen nooit fa- voorzien van de allernieuwste technische snufjes. Geen overdreven luxe. De moderne automobilist, de voorzichtige en ook de roeke loze, mag er gerust in zijn: als hem een ongeval overkomt zorgen de mensen van de dienst 900 dat binnen de kortst mogelijke tijd hulp wordt gebo den. In de zone Aalst staan 41 ambu- ledere oproep en de daaropvol gende handelingen worden op band geregistreerd, gelijktijdig met de sprekende klok. Met alle handelingen wordt be doeld. vertrek van de ambu lance, aankomst ervan op de plaats van het ongeval, vertrek naar en aankomst in het zie kenhuis, tenslotte het zich op nieuw beschikbaar stellen van de ambulanciers. Bij ongevallen worden de eerste zorgen aan de slachtoffers toe gediend in het dichtstbijzijnde cewagen heeft plaatsgenomen, kan op zijn verzoek of op dat van de patiënt naar een ander ziekenhuis worden 5 Er wordt steeds rekening ge houden met de aard van de kwetsuren, naargelang het zie kenhuis daartoe ingericht is. Vanuit de ambulance wordt het ziekenhuis bij ernstige gevallen gewaarschuwd dat de zieken wagen op komst is, zodat men voorbereid is tot het opnemen van de gewonde(n) en de effi- len. Hun aandacht mag geen se- konde verslappen, niets maar dan ook niets mag hen onver schillig laten. In de bikkelharde maatschappij waarin we leven en waar egoïsme en onverschilligheid hoogtij vieren, een haast on menselijke opgave C.A.T. i Bij brand, ongeval of ramp is de meest doeltreffende ir nier om brandweer of ambulance te verwittigen te telefoij ren naar het nummer 9 0 0 U kan het Hulpcentrum 900 ook oproepen als U wil wete wie de dienstdoende geneesheer is; wie de dienstdoende apoteker is; wie de dienst voorziet bij de water-, gas-, stroom- elektriciteitsbedelingsnetten; hoe U een veearts kan bereiken; hoe U het «Antigifcentrum» kan kontakteren, zot ad voor inlichtingen als voor andere medewerking; n» wat U moet doen bij het ontdekken van ontplofb|h' tuigen. Indien U een oproep doet: - blijf steeds kalm, luister naar de vragen die de centra^ U stelt en wacht altijd tot U aansluiting krijgt; i oproep wordt altijd beantwoord, doch de lijnen kunr ltac overbelast zijn door meerdere groepen; vermeld klaar en duidelijk: 1Gemeente (de benaming van vóór de fuzies); 2. Straat en nummer (eventueel met richtpunt, kerk, pompstation); Lu De reden waarom U de 900 opbelt (ongeval, bra Qe weqnemen van wespennest, ziekenvervoer). iei Bij een verkeersongeval dient U tevens te vermelden, en is hoogst belangrijk, of er eventueel personen in het voen tuig gekneld zijn: dit vereist speciaal brandweermateri Pfi om de slachtoffers te bevrijden. Bij brand vermeldt U precies wat er in brand staat: voorbeelden: woonhuis - dak elektriciteitsbrand (hoogspanningskabien) boerderij - stallingen - tankwagen met benzine of gas. Hoe het echter ook zij, voor alle oproepen voor brandwi ch en ambulance, al dan niet dringend, hoeft U slechts n nummer te vormen 900! en lancewagens ter beschikking, waaronder een klinomobil, waarin kleine chirurgische in grepen kunnen worden uitge voerd. Deze wagens kunnen te recht in 12 verzorgingsinrich tingen. Bij diverse oproepen wordt vanuit Aalst de sirene op gang gebracht. De nieuwe centrale bijna klaar om in dienst genomen te worden. (Hugo) GEEN OGENBLIK RUST Mensen blijven stilstaan op straat. Binnenshuis spitst men de oren. Vensters en deuren worden opengetrokken, men kijkt nieuwsgierig uit naar de plaats des onheils UNIEK EENVORMIG OPROEPSTELSEL De «900» is er weer Zo zegt het de volksmond. Dat is natuurlijk fout. «900» is de naam van het dispatching-centrum, een cen trale waar binnenkomende op roepen worden gecentralizeerd en naar de gepaste plaats over geseind. «900» is het eenvormig op roepstelsel dat werd opgericht door de wet van 8 juli 1964. Het omvat zowat 16 centrales in België, opgesteld in de kazer nes van de belangrijkste brandweerkorpsen van het land. In Aalst is het adres van de Brandweer en de 900: Vrijheid straat 65. Naast Gent is Aalst de enige centrale in Oost-Vlaanderen. In Brabant is er enkel één in Brus sel. De centrale van Aalst bestrijkt de telefoonzones 052 - 053 - 054 en omvatte vóór de fuzies niet minder dan 164 gemeen ten Op de kaart is het aantal ge meenten sedert 1976 vermin derd, doch de oppervlakte van de zone is echter dezelfde ge bleven en grosso modo aan te duiden tussen Sint-Niklaas en Edingen. Het is de taak van de centrale in de kortst mogelijke tijd de no dige hulp ter plaatse te sturen, hetzij brandweer, hetzij ambu lance. Dit oproepsysteem is enig ter wereld, want bij iedere oproep verschijnt het telefoonnummer van de oproeper op het scherm in de centrale, zodat via een rechtstreekse lijn met de RTT binnen ongeveer dertig sekon den het adres van het desbe treffend nummer kan worden gelokalizeerd Het systeem heeft het voordeel dat misbruiken kunnen worden tegengegaan en vooral dat men onmiddellijk naar de juiste plaats kan rijden, ook als de oproeper niet meer in staat is om inlichtingen door te geven. MOORD OP EEN BARON Eigenlijk heeft het oproepstel sel 900 zijn ontstaan te danken aan een dramatisch voorval in de vijftiger jaren In Elsene werd een baron ver moord. De moord werd door een verschrikte dienstbode vastgesteld, die onmiddellijk de politie verwittigde. De moorde naar bevond zich echter nog ter plaatse en vooraleer de dienst- Op de centrale werkt men 24 uur op 24, in ploegendienst, en tijdens de weekends kent men er praktisch geen rust. Tussen alle oproepen door die 100% aandacht en kon- centratie opeisen van de centra listen moeten ook nog de maandelijkse statistieken wor den bijgehouden.

De Voorpost | 1979 | | pagina 10