tossier «DRUGS» HASJIES - MARIHUANA - OPIUM Ome moderne maatschappij is bijna patologisch geïnteresseerd in het nemen van allerhande produkten, geneesmiddelen en andere. Opmerkenswaardig daarbij is dat het gebruik van een aantal dezer produkten zo diep in onze maatschappij is geworteld dat het deel uitmaakt van ons sociaal leven: we bedoelen dan het gebruik van koffie, tabak, alcohol en meer recent ook van tranquillizers (slaap en kalmeermiddelen) en zelfs san stimulerende middelen. Andere produkten worden daarentegen sociaal niet aanvaard zoals opium, morfine, heroïne, marihuana en vele andere. Hierbij kunnen we de niet onbelan- rijke vaststelling maken dat het al of niet sociaal aanvaard zijn san bepaalde stoffen soms minder te maken heeft met hun werking of duidelijk aangetoonde schadelijkheid dan wel met een zeker kuituurpatroon. In het Oosten is het roken san opium en het gebruik san marihuana gedurende duizenden jaren een sociaal aanvaard verschijnsel geweest dat alleen recent onder druk san de Westerse beschaving aan het verdwijnen is. Wij patroneren het vrij gebruik van alcohol dat bij de moslims verboden is volgens de leer san de koran. mens met de «zwakkere» drugs en beklimt hij nadat die hun werking meer en meer verlie zen, de ladder van de zwaar dere middelen. Soms van de marihuanasigaret via de ster kere hasjiesj steeds hoger tot hij in de droomwereld van de opium, morfine, heroïne of co caïne is aangeland. Onder de verslaafden in Amerika is het aantal vermogenden en zeer vermogenden vrijwel even groot als dit van minder be deelden en armen. De toename van het druggebruik in kringen van rijke families werd in vele onderzoeken vastgesteld. Ter- dwijnt, vermoeidheidsgevoe- lens worden uitgeschakeld, het denkvermogen wordt ver hoogd. Bij bovenmatig gebruik kunnen ernstige stoornissen in de bloedsomloop voorkomen die bewusteloosheid teweeg brengen. Als voorbeeld kunnen we zeggen dat vele soldaten tij dens de tweede wereldoorlog met deze middelen werden fit gehouden. Het toenemend ge bruik van dergelijke produkten, kan het begin zijn van de weg naar de marihuana-sigaret. HASJIESJ-MARIHUANA Dit uit Indische hennep gewon- droge mond, een versnelling van de hartslag en een daling van het suikergehalte in het blöed. Deze effekten zijn na 12 uur terug verdwenen. De psy chische effekten zijn zeer ver schillend, de zintuigelijke prik kels worden intenser beleefd, er treedt een gevoel van tevre denheid op met zichzelf, men heeft geen besef van tijd of ruimte (zeer gevaarlijk bij het sturen). Het geheugen voor dingen die zeer onlangs zijn ge beurd kan ook aangetast wor den, zodat iemand niet goed meer weet wat hij in het begin van de zin heeft gezegd. In het het aantal delikten gepleegd om aan het middel te komen zeer groot. Het blijft dan ook een sterk omstreden drug. In onze kuituur wordt marihuana voor namelijk gerookt in de vorm van zelfgemaakte sigaretten, hasjiesj wordt gerookt in siga retten na vermengd te zijn met gewone tabak, en in pure vorm in de pijp (onder andere de wa terpijp). Hasjiesj wordt ook ge geten in allerlei vormen. OPIUM Uit het Griekse woord «opus» (sap) ontstond de aanduiding «opium» voor het vanzelf ge- dat deze stof voor medische doeleinden werd verboden. Over morfine en heroine zullen we het later nog hebben, we bekijken eerst opium zelf. Het zowel voor de geneeskunde als voor de handel in verdovende middelen bijzonder belangrijke sap van de papaver wordt door insnijding van de vrucht ge wonnen. De «melk» druppelt er dan uit zoals bij de rubberbo men. Die dikke stroopachtige vloeistof is opium die vervol gens door indroging nog dikker gemaakt wordt. Deze stof smaakt zeer bitter. Uit deze massa worden zogenaamde Opium en opiaten: opium, heroïne en morfine. lijkheid. Volgens de mening van deskundigen zijn het be trekkelijk ongevaarlijke stoffen. Alhoewel de meningen daar over verdeeld zijn. Zo schijnt men in Amerika uit de praktijk te ondervinden dat vele mis drijven worden gepleegd onder direkte of indirekte invloed van marihuana. Daarenboven is VOLGENDE AFLEVERING: MORFINE, HEROINE, CO CAINE, EN LSD van deze papaver. Maar kort daarop ontdekte men om een voornaam bestanddeel uit opium te destilleren welke men noemde naar de griekse god Morpheus" namelijk «morfine» (daarover later meer). Andere bekende opiumderivaten zijn heroïne en codeïne. Als pijnstil lende middelen spelen de opia ten een belangrijke rol in de ge neeskunde. Hun grote gevaar schuilt echter in de snelle li chamelijke en geestelijke af hankelijkheid die ze kunnen veroorzaken. Vooral heroïne is hiervoor berucht - zo berucht inbrengen van het opiumbol letje. Opium is de drug welke men in het Verre Oosten het meest gebruikt. De uitwerking van opium op de mens is zeer verschillend. De gevolgen in het beginstadium zijn anders dan in het latere stadia. Opium kan zowel slaapverwekkend, misselijkheid, braken als lust gevoelens oproepen. De opiumrokers krijgen meestal na enige tijd ontsteking aan de mondslijmvliezen. In een later stadium treden maagklachten en chronische stoornissen in de bloedsomloop op. rete IAT ZIJN DRUGS? betrekkelijk korte tijd is de irm «drugs» een begrip ge- orden en is dit woord goed igeburgerd geraakt. Daar aar men het vroeger meestal zoi ad over verdovende midde- Tn» of «narcotica». Op zichzelf Dfbèhetgoed dat de term «verdo ende middelen» uit het taalge- ruik verdwijnt, omdat deze srm op lang niet alle stoffen die een ermee pleegt aan te duiden an toepassing is. «Verdo end» wil zeggen het bewust- jn verlagen. Dit zijn stoffen els morfine, opium, alcohol iaar van LSD, cocaïne en am- tamine is het juist dat zij het ewustzijn niet verlagen. De raag is echter of de term drugs» zo veel zeggender is. enslotte worden in het Engels lie geneesmiddelen drugs ge- Toemd. De meest bruikbare inschrijving van wat men ient te verstaan onder drugs unnen we als volgt formule- v0 en: «een drug is een stof, die ter pgenomen in het levende or- janisme, de geestes- en even- ueel lichamelijke funkties leïnvloedt en die daarom mis- iruikt wordt als genotsmid- H». NKELE BEGRIPPEN oxicomanie: In dit woord kan tien twee bestanddelen onder- dwècheiden, enerzijds «toxicum» |n anderzijds «manie». Een Dxicum is een als gift wer ende stof, en de leer der giften rordt toxicologie genoemd, ■^en toestand gekenmerkt door inrust, opgewondenheid en lerhoogde motoriek pleegt nen «manie» te noemen. Gewenning: een zodanige aan lassing van het lichaam van de lebruiker aan het gebruikte middel, dat steeds hogere do eringen van het middel nood- C zakelijk zijn om hetzelfde effekt Obekomen. Geestelijke afhankelijkheid: een zowel praktisch als weten schappelijk voorbijgestreefd. De indeling welke heden ten dage nog van toepassing is, is deze volgens de uitwerking op de menselijke geest. We kun nen alzo drugs indelen in drie grote groepen teweten: De verdovende middelen, of bewustzijnsverlagende mid delen ook wel narcotica, hyp notica of roesmiddelen ge noemd. Algemeen omschreven als de «psycholeptica». De opwekkende middelen, ook wel stimulerende middelen genoemd of nog pepmiddelen doping, kick-middelen. Alge meen omschreven als de «psycho- analeptica». De bewustzijnsverrui mende middelen, ook wel hal lucinogenen, fantastica, psy chedelische of tripmiddelen genoemd. Algemeen omschre ven als «psychodysleptica». In dit dossier zullen we de be langrijkste en meest gekende drugs grondig bespreken, hun oorsprong, gevolgen en ge bruik. HET VERLANGEN GAAT AAN DE VERSLAVING VOORAF Vanaf de vroegste tijden tot op heden heeft het verlangen van de mens naar geluk nooit afge nomen. Overal en altijd hebben mensen getracht het geluk te bereiken. Even sterk als de levensdrang, als de drang om jong te blijven en het leven te verlengen is de drang om dit aardse bestaan gelukkig te slijten. Daarom ont stonden van in de vroegste tij den geestelijke stromingen die het ontbreken van het aardse geluk trachtten te vergoeden door een oneindige zaligheid in het hiernamaals te beloven. Wat de werkelijkheid de mens onthield beloofden de gods diensten als een geschenk van de hemel. Voor vele mensen echter was de aardse last te een psychische extase te ver werven, dit door een toespit sing van het waarneembare, de verbeelding, waardoor men in een kunstmatige roes het ge lukzalige trachtte te beleven als een realiteit, een schijnbele- venis. Voorwaarde voor een droom is dat het bewustzijn ge deeltelijk wortdt uitgeschakeld. Net zoals bij een normale slaap wordt ook in de door verdoving ontstane slaap elk tijdsbewust zijn volkomen opgehevenIn de droomwereld bestaat geen tijd. Door ingewikkelde proefne mingen werd ontdekt dat de dromer vele voorvallen, die zich alleen over weken, maan den of jaren kunnen afspelen, in enkele seconden «samen perste». Maar terwijl in de normale slaap het prettige en het onaangename slechts zover gaan als de slaper kan verdra gen want bij een te heftige droomwerking treedt het ont waken in, al of niet met gevoe lens van lust, verdriet of angst blijft de verdoofde in zijn droomwereld gevangen, hoe zijn visoenen dan ook mo gen zijn. De aan drugs ver slaafde zal meestal dat middel nemen dat zijn speciale wens «vervult». Het merendeel der gebruikers zoekt het middel waaraan men gewend is. Het "genot van een drug dat de toe stand oproept waarin niets meer te wensen valt welis waar alleen in de droomwereld waarin het bewustzijn wordt uitgeschakeld vervult alle verlangen. Juist daarom kan de mens die eenmaal de «uitweg» heeft gevonden uit een werke lijkheid die hij niet kan hante ren, nauwelijks meer die zo «gemakkelijk» bereikbare eufo rie missen. Om haar iedere keer weer te bemachtigen en tot een duurzame toestand te maken moet hij steeds weer dat geluk gevend vergif nemen. Na en kele herhalingen waarvan het Een heroïne-injektie. vanuit de psychische struktuur legeven gevoel niet goed te kunnen funktioneren als mens, skefzonder het middel ten opzichte ko waarvan de afhankelijkheid be staat. (heflichamelijke afhankelijkheid: een zodanige aanpassing van het lichaam van de gebruiker aan het gebruikte middel dat het staken van het gebruik er van ernstige lichamelijke ver- :onif schijnselen (onthoudingsver schijnselen) tot gevolg heeft. nej indeling van de drugs sou Men kan op verschillende jronden drugs indelen. Dit vol gens de chemische samenstel ling, volgens de botanische oorsprong, volgens de wette lijke status of op nog andere jronden meer. In de zestiger jaren maakte men de indeling volgens het begrip «soft» of <Hard», deze indeling werd zwaar om alleen door de kracht van het geloof in een ge luk in het hiernamaals te kun nen worden gedragen. Ze na men hun toevlucht tot verschil lende aardse hulpmiddeltjes om het «eeuwige hemelse ge luk» te bemachtigen. Deze be geerten deed zich niet alleen voor bij de armen maar ook bij de rijken die intensivering van hun gelukgevoelen zochten met aanvullende prikkels. Al van in de vroegste tijden waar de po gingen om de lustgevoelens te vergroten zeer veelzijdig. Aan vankelijk kwamen de sexuele en erotische prikkels op de eerste plaats. Later kwamen daar af wijkingen van het driftleven bij, waarvan men reeeds spreekt in het gebeuren van Sodom en Gomorra. Totaal anders dan deze door de zintuigen ervaren, hoorbare, tastbare en zichtbare aardse gevoelens trachtte men aantal individueel heel afwij kend kan zijn, zal hij met ver wondering constateren dat zijn droomwereld niet dezelfde «in tensiteit» heeft als voorheen. De duur van de droom verkort. De lust- wellust - of vrijheids- gevoelens zijn minder duidelijk te ervarne. De raad van meer ervaren druggebruikers of ook wel het eigen initiatief leidt dan tot verhoging van het «rant soen» of tot een vermeerdering van het aantal porties. Met de eerste vermeerdering van de drugrantsoenen begint de ei genlijke verslaving. De ervaring leert dat alleen mensen met een buitengewone wilskracht en een grondige wijziging van het eigen leefmilieu in staat zjijn na een ontwenningskuur van niet in herhaling te vallen. Het me rendeel der verslaafden blijft verslaafd. Meestal begint de in zijn leven ergens mislukte Prikken en wegwezen. wijl echter de min of meer «mis lukten» naar de drugs grijpen omdat ze minstens een illusie van het geluk willen bereiken, komen de rijken ertoe uit een soort «overzadiging». Omdat ze vrijwel alle bevredi ging kennen en al hun wensen ongeveer volledig vervuld vin den. Filmsterren, toneelspelers en pop-idolen die verslaafd zijn geraakt vormen een andere ka- tegorie. Vermoedelijk proberen ze de ondraagbare spanning die ze nodig hebben om hun roem, de basis van hun miljoeninko men, te bereiken en te behou den in.de droomwereld van de narcotische verdoving te ont vluchten. Maar afgezien van die gevallen is er nog een andere verslaving die de middelste en bovenste lagen van de zogenaamde kul- tuurstaat aantast, die wellicht minder ernstige gevolgen heeft, maar toch zeer gevaarlijk is. Men gebruikt in deze krin gen de zogenaamde «vitali zes» en hun antipoden de «tranquillizers». Het gebruik van deze geenszins onschul dige middelen heeft in Amerika en nu ook in ons land reeds bedenkelijke afmetingen aan genomen. Vele van deze kalmerings- en pepmiddelen bevatten chemische verbindin gen welke schadelijk zijn voor het lichaam. Ook als ze niet duidelijk tot verslaving leiden treedt er toch een sterke ge wenning op die stellig niet ge makkelijk is af te leren. De voornaamste oorzaak van deze tendens is ons jachtig leven geworden. In de privé- nijverheid de onderlinge kon- kurrentiestrijd, het steeds meer produceren en steeds meer presteren dat ten top wordt ge dreven ten koste van soms de gezondheid. Om de uitwerking van dit alles dan te boven te komen worden dan kalmerings tabletten geslikt. Een hachelijk vicieuze cirkel. Het voornaam ste bestanddeel van deze mid delen is «benzidrine». Waarvan de chemische samenstelling gelijk is aan deze van «pervi- tine» een produkt dat sterk ge geerd is in wielrennermiddens. De behoefte aan slaap ver- nen en reeds duizenden jaren verspreide historische verdo vende middel behoort ook nu nog tot de meest gebruikte drugs. Marihuana en hasjiesj, afkomstig van de Cannabis sa- tiva plant, behoren tot de roesmiddelen. Van deze twee is hasjiesj de gevaarlijkste omdat deze drug alle remmen doet verdwijnen. Marihuana is het bovenste gedeelte van de vrouwelijke jennepplant. De werkzame bestanddelen bevin den zich vooral in een kleverig hars dat men aantreft op de bo venste delen van de vrouwelijke plant. Dit hars kan afzonderlijk bereid worden en draagt de Arabische naam hasjiesj. Ter wijl marihuana essentieel ge rookt wordt al of niet vermengd met tabak, wordt hasj gerookt of langs de mond ingenomen. De moeilijkheden bij de beoor deling van het effekt van has jiesj of marihuana is dat de werking van deze stoffen zo kan verschillen. Zoals eerder ge schreven wordt het aktieve deel van de Indische hennep ge vormd door de hars van de bloeiende toppen. De verhou ding in marihuana tussen la gere bladeren ea de bloeiende toppen bepaalt de werkings kracht. Verder geven planten die bijvoorbeeld in Mexico en India groeien waarschijnlijk een krachtiger werking, dan die uit koudere streken. De ervaring van de gebruikers is in elk geval dat de kwaliteit van hasj en ma rihuana sterk kan verschillen. Wanneer de hennep gerookt wordt, treedt het effekt vrijwel direkt op. Voor de gebruikers heeft dit het voordeel dat zij hun «high» in de hand kunnen hou den. Bij het eten van de hennep wordt het effekt pas een uur later merkbaar, zodat bijvoor beeld kan blijken dat men te veel heeft gebruikt om het nog plezierig te kunnen vinden. Het effekt van hennep op het li chaam is onder andere het ver wijden van de bloedvaatjes van de oogslijmvliezen, waardoor deze rood worden, een pupil vergroting, het tranen van de ogen, een overgevoeligheid voor licht (vandaar het veelal dragen van een zonnebril), een Indische hennep: marihuana en hasjiesj. algemeen raakt men na het ge bruik van hennep in een diepe slaap Soms ontstaat een ge voel van paniek of treden hallu cinaties op. In tegenstelling tot alcohol bestaan er bij hennep echter geen specifieke vormen van krankzinnigbheid die uit het gebruik ervan kunnen voort vloeien. Hasjiesj en marihuana geven geen gewenning en vor men geen lichamelijke afhanke- stremde, bittersmakende witte sap afkomstig uit de papaver somniferum De wortels de bloemen, het zaad en de olie van deze slaapverwekkende papaver zijn merkwaardiger wijs onschadelijk. De stof waar het allemaal om te doen is is het ingedikte sap dat men verkrijgt door de nog niet geheel rijpe zaadbollen te kerven. Tot 1800 was opium het enige produkt «broden» gekneed in verschil lende grootten, voor het eigen lijke gebruik van de opiumro kers worden bolletjes gekneed die in een speciale pijp passen. Het kauwen of eten van de opium is veel minder gebruike lijk. Opium wordt gerookt in lange bamboepijpen, in diverse uitvoeringen. De pijpen hebben een bijzondere vorm en een pij- pekop die geschikt is voor het

De Voorpost | 1979 | | pagina 11