grooMede TOT UW LEEDSE HOVAARDIGE BOER WIL KARNAVAL OP HOGER PEIL Leedse Rijksbasisschool VU-LEDE STELT MOTIE VOEREN, KOMEN... SCHERP Goed initiatief 12 - 2-11-1979 - De Voorpost t te publiceren: feestkomitee en de orde. Woensdag 13 februari om 11.11.11 Opening Leedse -jg uur krijgen de lareaten Voriqe vrijdag was er een uitzonderlijke bijeenkomst staan en krijgt men een rui- De vergadering besloot dan gepland te Lede. De Initiatiefnemers, de leden van de ™er publiek! meteenzeerpozitievenook orde van de Leedse Hovaardige Boer hadden de heren Voorlopig echter zit deze De Orde van de Boer deed schepenen en een delegatie van het feestkomitee uit- ntogek|kheid er nog niet in. hvee oproepen om over- genodigd op een gezamenlijke gespreksavond in de 2eer belangrijk vonden de dekte ruimten te vinden Germinal, Nieuwstraat. Naast enkele leden van het 'eden van de vergadenng voor de diverse groepen. In feestkomitee, de bestuursleden van den Boer en de het om voor het Leedse onze Voorpost verscheen (later gekomen) schepen Minnebo, werd de ontslag- evenement reklame te ma- deze oproep eveneens nemende sekretaris Roger Van Daele verontschuldigd ken. Verschillende manie- tweemaal. Toch bleek er wegens ziekte. Naar verluid zou de heer Julien De ren kwamen uit alle hoeken: van de bevolking veel ge- Cremer naar een vergadering in Aalst geweest zijn. Op het kommissariaat voor toe- volg gegeven te zijn aan het appèl waren dus Gerard Goeman en Benonl Van De nsme aanspreken om de deze oproep: er zijn enorm Lornot/o oon to vnnninan in wool moncon Hio aan no Steen de grote afwezigen. Voorzitter Corthals opende waagde dan nog even ovei de vergadering met een de financies. In dit verbanc kleine toelichting: het lijkt werden er wel enige eiser wel eigenaardig dat den gesteld: de kandidaturer Boer de schepenen en het van de groepen en hun uit- feestkomitee uitnodigt, gebeeld onderwerp, moe- Maar wij hebben deze men- ten binnen voor nieuwjaar sen reeds vaak gevraagd! In f*et blaadje van de Orde Het is absoluut nodig om zal gevraagd worden een fi samen enkele fundamen- nancieel verslag binnen te tele dingen te bespreken! leveren per groep. Na de ^|s voorlaatste punt kwam ia/:: etnot 701 in Ho Ivofooc nn Kot karnaval aan te kondigen in veel mensen die aan de hun verschillende vouw- Orde beloofd hebben te blaadjes of publicaties, la- helpen... ten afroepen op de radio en Tenslotte geven we hier in grote borden met koeien primeur de verschillende van letters plaatsen op de kamavalaktiviteiten te Lede verschillende invalswe- weer. We kregen namelijk gen... De gemeente zal de een karnavalkalender 1980 borden ter beschikking stel- én de toestemming van de len en de prinsenkamere zal voorzitter om hem bij voor ervan maken wat mogelijk is! Karnaval in het Kultureel Centrum Zaterdag 24 november: tweede karnavalbal van de Sleuren in de zaal Lelie met Danny Ficher en zijn orkest. Zaterdag 8 december: tweede kamvalbal van de Nachtuilen in de zaal Sint- Jozef te Smetlede. Zaterdag 15 december wordt de derde nacht van den Boer gevierd in de zaal Volkskring en dit vanaf 21 uur, met Inge Summerlanc en The Sonor Band. (boe- renkledij gewenst!) Zaterdag 12 januari 198C tweede karnavalbal van hei hof der prinsen in de zaal Lelie. Zaterdag 19 januari om 21 uur in de zaal Lelie: zesde Miss-Betteverkiezing met Inge Summerland en The Sonor Band. Zaterdag 26 januari houden de Gesduikers hun tweede karnavalbal in de zaal Dui- venlokaal te Wanzele. Zaterdag 9 februari om 21 uur wordt een hoogdag: in de zaal Volkskring wordt de nieuwe prins karnaval ge kozen in organisatie van het van de teken- en schilder wedstrijd voor de jeugd hun prijs aangeboden in het kul tureel centrum. Zaterdag 16 februari heeft V.C. Jong Lede haar karna valbal in de zaal Volkskring. STREEKNIEUWS Groot-Lede WAFELSLAG Op 1 en 2 november wordt er door de WKS-VVKM Lede een reusach tige wafeislag georganizeerd. Wees erbij: 12 frank per wafel, maar tien voor honderd frank. Smullen maar! TONEELVOORSTELLING Op 2 november, om 20 uur, in de zaal Volkskring: een komedie «een Zaterdag 23 februari is er heel trouw vrouwtjeongeveer» door het Westvlaams teater Anti- om 14.30 uur in de zaal Ma- gone uit Kortrijk. Ingang: 80 frank. ricollen een vijfde kinder- 'n de hoofdrollen: Lien Smolders, Aria Theys, en andere bekende karnaval voorzien. vedetten. Dezelfde avond wordt om informatieavond 18 uur de befaamde kara- Op 2 november (dus hedenavond) wordt er door de Leedse Jeugdraad jr mellenworp gehouden op een informatieavond ingericht in het jeugdhuis De Schaar, Markizaatstr. het Dorp. te Lede. Vanaf 20 uur kan men er terecht voor een dia-reeks van hei Zondag 24 februari worden Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking en voor de dia' alle burgers van het land van Quintijn over India en Nepal. Nadien kunnen vragen gesteld wor- uitgenodigd tot het bekijken den- van de 28ste karnavalstoet sint-maartenfeest doorheen de Straten van Qp 3 november houdt de Kon. Harmonie Sinte-Cecilia haar jaarlijks Lede. Maandag 25 februan Sint-Maartensfeest. Om 16.15 u. gaat St.-Maarten rond langs de Startom 15.30 uur de vierde Nieuwstraat, Katstraat, Koning Albertlaan, Bellaertstraat, Kleine Ora- boerenmaandag met een megangweg, Kasteeldreef, Dorp, Nieuwstraat naar het harmonielokaal eir OptOCht van de Leedse in de Nieuwstraat 32. Om 17 uur: verwelkoming van de Sint in hel groepen. lokaal.Om 17.15u. worden alle kinderen verwacht op het poppenteater En tenslotte nog dit: Hou jij Danny met de opvoering van «De Schone Slaapster»Nadien volgt een van Lêe karnaval? Sluit dan gcschenkenbedeling. Sint-Maarten brengt een grote voorraad prachtig aan bij het beschermkomi- 'P"'8"11 en snoep mee! tee van de Orde. Door Uw filmvoorstelling Steun beleeft Lede een nog Op 4 november wordt U verwacht in het jeugdhuis Leeuwerik voor de grotere karnaval en als ere lid geniet U gratis inkom op ieder feest dat de Orde in richt. Doen dus! RDV. eir koördineren van enkele uur- lijke prijs zal nadien gestort vertegenwoordigen, wandelt te Herzele Wij hopen dat een samen- stoet zal in de kafees op het werking in het vervolg ver- dorp een stencil uitgehan- der zal doorgevoerd wor- 9en worden met de volg den, dan alleen maar het orde van uitslag. De gelde- regelingen. Wij wensen worden op een rekening, namelijk ook een degelijke aangeduid door de groepen samenwerking voor de zelf- Zoals de vorige jaren prinsenverkiezing, en ho- krijgt de origineelste groep pen in de toekomst nog weer een originele en nauwer te kunnen samen- unieke vlag, die verder de werken. stimulans moet zijn voor In verband met de eigenlijke een uitgebreid denkwerk, stoet werden twee vragen Schepen Minnebo meende gesteld: Het feestkomitee dat men de prijs niet teveel werd verzocht het financieel mocht verhogen, gezien de aandeel van de groepen op tijd van besparingen waarin te trekken. Verder werd ge- wij leven. Na een serie sproken over «wat te begin- voorstellen en tegenvoor- nen met de Wichelse groe- stellen werd door de heer pen?» die naar verluid zeker Guy Van Loken (onder ver beneden het peil van de voorzitter feestkomitee) be- Leedse groepen zitten. Men sloten dat de sommen voor gaf het voorbeeld van de de verschillende groepen Padvinders, die zich vorig wel verhoogd zouden wor- jaar zelfs voordeden als een den, Leedse groep. Op het voorstel of de stoet Om als Leedse groep te niet in 'n deelgemeente kon worden erkend en gesubsi- vertrekken, kregen we een dieerd, is het nodig dat de paarkrachtige«neens».Het vergaderingen in een vast eerste argument was, welke lokaal gehouden worden, deelgemeente? Vervolgens dat in Groot-Lede moet ge- meenden verschillende le- vestigd zijn. Verder moeten den van de vergadering, dat of de voorzitter of de sekre- niet de stoet naar de men- taris zeker de helft van de sen moest, maar de men- ingeschreven leden Lede sen naar de stoet! bewonen. Tenslotte werd Ne een diskussie over het met een algemeenheid van hoe en hoeveel verzekeren, stemmen aangenomen, dat met een toelichting waarom het toezicht hierop zal moe- het noodzakelijk bleek, ten verscherpt worden, om kwam de Boerenmaandag misbruiken te voorkomen, ter sprake. Aan de schepen Indien de Wichelse groepen werd gevraagd of de foor- toch zouden opdagen, zou- reiziger niet mochten blijven den de organizatoren ze tot de maandag. Hierop gaf opstellen in het begin van Minnebo een bevestigend de stoet. Aldus groeit de antwoord, maar stelde dui- stoet naar een verbetering, delijk dat het marktplein met als klimaks de win- moest ontruimd zijn op nende groep van vorig jaar dinsdag voor 7 uur 's mor- Ma'ar, zeggen de jongens gens! Geen enkele foorman van de Leedse Boer, als we wenst 's nachts af te breken hier twintig groepen heb- en een dikke verdienste ben, hebben we hun aan- voor die mensen zit er die wezjgheid niet nodig! dag ook niet in! Tot slot werd dan de volg- Toch wenst de Orde de orde van de komende maandag meer attratief te stoet vastgelegd als volgt: maken, buiten de (onvolle- de officiëlen. zijnde politie de prins, de keizer, de Orde van den Boer, de prinsen- kamers, gevolgd door de vreemde groepen en ten slotte de Leedse groepen met de winnaars 1979 ach teraan. In dit verband kun nen we zeker zeggen dat de laatsten de eersten zuller Corhals dige) stoet die voor de tweede maal uitgaat. De hoofdbetrachting van de Orde is wel op die maandag meer volk naar het centrum te krijgen Misschien kan men over een paar jaren de schoolhoofden ertoe bewe gen de lessen op te schor ten om drie uur. In dat geval en dat is ontegensprekelijk, zullen de molens wel blijven ter tafel: «Welk is de taak van een prins en een Miss Bette?» Gevraagd werd om Lede in andere gemeenten maar zoals de keizer zei Met lege handen ergens toekomen is niet prettig, vooral niet als ge ter plaatse iets aangeboden krijgt!» De vraag werd dan gesteld of het feestkomitee niet een paar reservemedailles wou ter beschikking stellen, wat volgens de heer Van Loken niet in het minst moei lijkheden zou scheppen. Toch meent men dat een eventuele uitnodiging steeds moet beantwoord worden, zowel een uitnodi ging van buiten de ge meente als één van de bloedgevers, op een kam pioenviering of noem maar op.... Wat betreft de prinsenver kiezing, die dit jaar het pa radepaardje van de Orde moet worden, heeft men dezelfde reglementen als de vorige jaren vooropges teld. Het enige wat gewijzigd werd is dat de verschillende groepen gebruik moeten ma ken van dezelfde klankin stallatie en dit om de massa draden en het over en weer geloop op de scène te verminderen ren. ue kandidaten zullen verder verplicht worden de generale repetitie bij te wo nen. Het doel hiervan is tweevoudig: de geluidsin stallatie testen en de zaal «verkennen». De wens van de Orde van de Leedse Hovaardige Boer is eenvoudig maar gewaar deerd: «Het verkiezen van een prins, mag niet ontaar den in een roep- en zuippa- tij. Het moet wel een heel programma worden!» Het geheel van voorge stelde reglementen is dan ook van die aard dat het borg staat voor een hogere kwaliteit van de avond. Op vraag van Keizer Pa- dova zullen de prinsenlich filmvoorstelling van «M.A.C.H.». Afspraak om 20 uur. FEESTNAMIDDAG VOOR BEJAARDEN Op maandag 5 november wordt aan alle gepensioneerden van Groot- W Lede een feestnamiddag aangeboden in de zaal Volkskring. Het bestuur jge van de bejaardenraad zorgt voor lekkere koeken met koffie en eet 5m aangename muziek. Deelnemers van buitenwijken en van de deelge- .|Q meenten zullen opgehaald worden. Het feest gaat door in samenwerking met de gemeentelijke overheid. Tijdens het gebeuren zullen postkaarten" ten voordele van de 11.11.11 .-aktie aangeboden worden. OPHALING GROF HUISVUIL Het grof huisvuil zal inde deelgemeente Lede opgehaald worden, samen met het gewone huisvuil, op maandag 5 en dinsdag 6 november, straten waar het gewoon huisvuil opgehaald wordt. Alle niet verplaats bare of zeer moeilijk te verpakken verplaatsbare gebruiksvoorwerpen zoals fietsen, matrassen en dergelijke, zullen die dagen meegenomen worden. •Dn WIJNPROEFAVOND VTB Op 10 november gaat in de zaal Eden-Roe de vijfde wijnproefavond van gjj de VTB-VAB Lede door. Het gekozen tema is voor deze avond: de Zuidfranse wijnen. Deelnameprijs leden VTB-VAB: 275 frank, niet- leden betalen 300 frank. Inschrijven verplicht, aantal plaatsen beperkt >11 onmiddellijk inschrijven dus aanbevolen. (Roger Quintijn, Nieuwstra* ;|Q| 19 te Lede. tel. 70.01.71). 1 „g 11. II. 11.-VOETBALNAMIDDAG n0 Op 10 november gaat op de terreinen van de A-plocg van VC Jong Lede 1®' een eerste voetbalnamiddag door tussen de leden van de Sportraad en FC Central. De match begint om 16 uur. Om 14 uur kan dc voetballiefheb' (ld ber reeds terecht voor de match tussen Jong Lede en FC Smetlede. De integrale opbrengst gaat naar de 11.11.11 .-aktie van de gemeente. f(jg Iedereen welkom! j KORTE NIEUWSJES Op 10 november zullen in alle deelgemeenten de 11.11.11 -postkaarteÉ door vrijwilligers huis-aan-huis aangeboden worden. Ontvang dezt DM mensen vriendelijk. Uw medewerking wordt verwacht! Op 11.11: 11 uur: opening van het Leedse karnavalgebeuren in het kultureel centrum op het Dorp te Lede. Organizatie: Leedse Hovaardig! Boer. Even vlug alle vragen lezen en dan op stap. (Rik) wachters gestopt, zodat de deelnemende jeugd geen hinder van het Voor de eerste maal organizeerde de rijksbasis- De start werd gegeven verkeer ondervond. On- school Herzele een grote wandeltocht. Het initiatief om 14 uur in de lokalen derweg werd er nog een werd reeds lang besproken: «Er moet in het kader van de school aan de verrassing voorzien: de van het jaar van het kind Iets gebeuren!» De eerste Houtemstraat. Een drie- kinderen kregen een idee bleek te kostelijk: een poppenkast of een honderdtal kinderen, be- flesje chocomelk aange- filmvoorstelling krijgen niet het gewenste volk geleid door een respek- boden en de leerkrachten en komen duur uit. Een personeelslid van de tabel aantal volwasse- kregen een biertje. Som- Herzeelse school opperde het voorstel om een wandeltocht te organiseren. nen, tien Deze gedachte won stil- oen. Aite leerlingen uit verir'SsoewwHIke33^ aan veld en men begon alle rijksbasisscholen gen Se^de deelne" te organiseren! Dank zij van Oost-Vlaanderen Ss ge Jme tenSe" de plaatselijke VTB-VAB werden uitgenodigd om pïo?*® TL'".?? begonnen aan de migen werden wel moe, kilometer lange anderen kloegen over bleinen op de voeten, maar over het algemeen genomen werd het een heerlijke (lange) wande ling, waar veel plezier afdeling bestaat er reeds vorige woensdag mee te nenanlX e^Hrtln ""9h Waar c P e2'er geruime tijd een -Twee wandelen. Alle sportieve ,orf n'*®'ore"J SS?? «erd gemaakt. Eveneens Molenpad» en dit werd leerkrachten en ouders h voorzien een pluspunt zien we in door de organiserende werden eveneens uitge- Soor bevolode86'P®* .beBelelden door de partij geschikt bevon- nodigd mee te wandelen. oor bevoe9de rijks- leerkrachten, die «hun» kinderen eens op een andere wijze zagen waardoor het kontakt leraar-leerling inniger werd Tegen halfzes kwamen de laatste deelnemers aan op de speelplaats van de organizerende school. Gelukkig had de regen zich «ingehoudem en was het niet overdre ven koud. Iedere deelne mer kreeg een prettig aandoend lintje opge speld en elke school ging naar huis met een mooie trofee. Waarach tig een geslaagde middag voor groot en klein! RDV Het Volksuniebestuur van Lede is niet belust op ten in de kleuren van de sensatie of op ophitsende initiatieven. Het heeft gemeente (geel-blauw) gewacht tot de heropening van het politieke jaar en gemaakt worden in de op e openingsrede van de eerste minister Martens plaats van een trikolor lint en WOorden die hij zou wijden aan de problemen zoals het vorig jaar. jn voeren en Komen... Deze problemen zouden er volgens de Volksunie (en terecht) niet mogen zijn! We citeren: «De Voerstreek, de Vlaamse school in Komen, Linkebeek en noem maar op!» Wij citeren verder: Te Erpe kende de autoinspektie ingericht door de VAB een groot sukses. Wie zeker w spelen kon net voor de winter nog eens extra zijn wagen laten kontroleren. (Rik) «Eerste minister Martens langen van de Vlamin- is openlijk voorbijgegaan gen in dit land verde- aan de eis van onze digt, wat nogmaals werd Vlaamse mensen: de gelijkberechtiging voor iedereen in dit Vlaande ren ondankbare land, geregeerd door «hun eigen kiezers verradende partijen» met de schul dige medewerking van een ondankbaar ko ningshuis!» Het VU-bestuur van Le de, onder voorzitter schap van de heer Ghis- lain Hendrickx, stelt vast bewezen rond wat ge beurt in Komen en in de Voerstreek. Volgens hetzelfde be-* stuur heeft een deel van de Vlaamse pers de inspanningen van de VU in dit verband gemini maliseerd, genegeerd of zelfs afgekeurd als een volksopruiming. Daar enboven durven de Vlaamse politici de in spanningen van de VU dat de Vlaamse rege- nog kwalijk nemen ook! ringspartijen CVP en De Waalse pers daaren- BSP onder de druk van tegen staat als één blok Franstalige kollega's^ achter de opruiers als de Vlamingen in Komen Happart, achter schiet- niet durven of niet willen grage toekomstige mo geven waar zij wettelijk gelijke moordenaars en recht op hebben. achter de briefschrijven- Het bestuur meent dat de (met chantage en de VU de enige partij is dreigend met geweld) die daadwerkelijk de be- wallinganten in Komen. Het VU-bestuur roept alle Vlamingen, Vlaamse politici, drukkingsgroe pen en persmedia op om alle akties ten voordele van bedreigde gebieden en dito personen in Vlaanderen te stenen, om hun aanvallen te richten op hen die Vlaan deren bedreigen en be driegen in de plaats van hen aan te vallen die Vlaanderen daadwerke lijk verdedigen. Het VU-bestuur van Lede betreurt dat drukkings groepen in Vlaanderen socio-kulturele instellin gen, jeugd- en studen tenorganisaties, wer kersorganisaties, en vooral nu in het Jaar van het Kind, de Bond van Grote en Jonge gezin nen, vrouwenorganisa ties, ouderverenigingen enzovoort, niet een krachtdadiger taal heb ben gesproken of in het geheel niets van zich hebben laten horen, ter wijl zij bij andere ge legenheden niet uit de pers op de affiche wa ren! Tot slot heeft het VU- bestuur nog enkele ei sen: aangezien de facili teiten toch alleen maar dienen ten voordele van de franstaligen en niet gelden als de Vlamingen van dat recht willen ge bruik maken, dienen de ze faciliteiten volledig in alle Vlaamse gemeenten te worden afgeschaft. Verder eisen de VU-men- sen nog dat alle frans- talige scholen in .Vlaan deren onmiddellijk zou den gesloten worden en dat de geldkraan van Vlaanderen naar Wal lonië zou (meteen) wor den dichtgedraaid Ondertussen heeft de Leedse gemeenteraad de motie Komen goedge keurd: de tekst luidde als volgt: «De gemeen-6rs tereaad van Lede is verontwaardigd en be- V zorgd om de terreuf JN' waarvan Vlaanderen het slachtoffer is. De men sen in Komen hebben het recht op een Vlaamse, school voor hun kinde- ren, want het betreft hier Vlaams grondgebied. Def8 motie gaf tegelijkertijd een afkeuring van hetpn! gebruikte geweld weer. RDV SCHERVEN) BRENGEN) GELUK ang tat' naa

De Voorpost | 1979 | | pagina 12