BLEKTE KERMIS HERLEEFT HET ROND VIERKANT De Stanzachers Bommaloeters leven nog *1 Nieuwe BSP wijkklub «Be Rode Pluim» NAAR DE WONING VAN MORGEN! De kermis aan de Blekstraat te Hofstade heeft enkele jaren stilgelegen, maar heeft zich nu weten te herpak ken en dit met een vierdaagse die werd gehouden van vrijdag 19 tot en met maandag 22 oktober 1979. De vrijdagavond reeds toen het feestelijke gebeuren werd ingezet met gebulder der kanonnen, was er reeds Wat men noemt «ambiance» in de Blekstraat en in de om geving ervan. Die avond was voorbehou den voor de kaarters waar van er niet minder dan 41 waren komen opdagen. Ook al is het kaarten iets dat geschikt is voor de wat meer bezadigde leeftijd, de jeugd werd evenmin vergeten. Om hen heden ten dage een genoegen te doen moet er een disco-bar zijn. Deze was dan ook voorzien om na afloop van de kaarting voor de nodige muziek te zorgen. De kermis was toen amper begonnen en er stonden nog meerdere da gen voor de boeg, maar toch werd er al gedanst tot in de vroege uurtjes. Wie het idee het eerst heeft naar voor gebracht is een vraag die achteraf moeilijk of niet kan worden beant woord, maar hij die er aan gedacht heeft om de zater dagvoormiddag te laten be ginnen met een kop straffe zwarte koffie is beslist een slimme jongen. Het was ook nodig om die dag fris te zijn. Miss Blekte zou immers worden verkozen. Meer dan twee uur voor het voorziene aanvangsuur waren de zeer talrijke kijklustigen komen opdagen om dit hoogtepunt Na vier weken van hard werken is het er in de Ridder straat nummer 69 van gekomen, het rond vierkant. Met een dertigtal mensen werden, en dat allemaal met ei gen handen, muren weggekapt, W.C.'s geplaatst, roo fing gegoten, elektriciteit gelegd, valse plafonds ge plaatst, muren geïsoleerd, rekken en zitbanken in el kaar getimmerd, geverfd, behangen, een nooduitgang in mekaar gestoken, kussens overtrokken, waterlei ding gelegd, een toog gemetst enz. De opsomming is reeds aanzienlijk, zeker als men bedenkt dat het volledig zelf werd gedaan, maar toch is ze nog verre van kompleet. Een nieuw kafé? Het ant- nog lang niet. Net zoals bij woord op deze vraag is zo wel bevestigend als onte- kennend. Het spreekt na tuurlijk vanzelf dat er kafé zal zijn, hoe kan het ook an ders. Het zal een ontmoe tingsruimte worden voor jonge mensen. Niet alleen voor diegenen die tot de verwezenlijking van het lo kaal het hunne hebben bij gedragen maar ook voor zoveel mogelijk anderen. Dat is al iets, maar de be doeling eindigt daarmee het inrichten met een grote groep in een opperbeste verstandhouding werd sa mengewerkt, willen die zelfde organisatoren op deze wijze verder doen om aktiviteiten te organiseren, om hun inzicht in de samen leving te vergroten, om al lerhande akties te voeren en dergelijke meer. De stichters of de initiatief nemers van het rond vier kant willen samenwerken omdat zij niet goed inzien hoe er een rechtvaardige samenleving tot stand kan komen als er bazen zijn en knechten, als er konkurren- tie, ongebreidelde honger naar steeds meer en groter winst, machtskoncentra- tie... is. In die eigenaardige meetkundige figuur wil men proberen te ervaren dat het anders kan. Mocht het dan zo zijn dan is men van plan om deze ervaringen uit te dragen tot bij andere men sen en groepen die er be langstelling voor hebben. Het feit dat ze er in geslaagd zijn om op minder dan een maand tijd hun nieuwe ruimte in te richten zien de mensen achter het rond vierkant als een eerste zeer bescheiden stap in de ver wezenlijking van hetgeen zij zich tot doel hebben ge steld. Het kafé is open vanaf 2 no vember op woensdag, don-, derdag, vrijdag zaterdag en van de kermis van zo dicht mogelijk bij te wonen. Er waren vier kandidaten ko men opdagen. Vermits kandidaten een woord is dat zowel voor mannelijke als voor vrouwelijke deelne mers kan worden gebruit dient hiet onmiddellijk elke mogelijke verwarring de kop te worden ingedrukt door er dadelijk op te wijzen dat het hier ging om drie als miss verklede misters en een echte miss. Om 22 uur was het dan uiteindelijk zo ver dat de jury na een aantal proeven en na een geruime tijd te hebben beraadslaagd de uitslag van de verkiezing kon bekend maken. Troch Yvan werd eerste voor Janssens Roland en de Sut ter Patrick. De aanwezigen die het grootste deel van de tijd verplicht waren geweest om op hun stoel te blijven stilzit ten konden na dat hele ver- kiezingsgedoe hun benen strekken met een dans als ze er zin in hadden. De dans werd geopend door de uit baters van het lokaal name lijk Jef en Clotilde. De stoe len die niet lang voordien al lemaal bezet waren ge weest waren voor het over grote deel onbezet door toedoen van een welbe kende dans waaraan veel deelnemers tegelijk mee doen. De laatste dag, de maan dag, was voorbehouden voor de koffietafel voor de vrouwen. Op die manier hadden ze op de laatste dag van de kermis meteen ook het laatste woord. Om 18 uur begonnen de Breugel- feesten. De kop, worsten en brood die voor dergelijke feesten een noodzakelijke voorwaarde zijn werden ge schonken door de sympa- tieke beenhouwer Julien, iets dat van de zijde van de kermisgangers ten zeerste werd gewaardeerd. Aldus herleefde de Blekte kermis dank zij hoger genoemde uitbaters, en op het einde van de feestelijkheden werd er zoals gebruikelijk reeds gedacht aan het volgende jaar. DB Uitreiking van de trofeeën voor het klubkampioenschap 1979. Eerste werd Frangois Van Biesen gevolgd door Peter Hendrickx en Jos De Backer. Hier de drie laureaten met voorzitter Remi Podevijn. (Hugo) om He Ikon ost mas uni ion ion nwi vel zondag van 19 uur tot 24 uur (vrijdag en zaterdag tot 02 uur) en elke schooldag van 12 uur tot 13.30 uur. Meteen wordt aldus aan de school gaande jeugd de gelegen heid geboden om tussen de lessen door nog verder te werken aan hun inzicht en begrip van de steeds in be weging zijnde samenleving. Als ze in het vuur van een verhitte diskussie over de toenemende machtskon- centratie of de zwakke pozi- tie van de Belgische f(ank niet vergeten om tijdig naar de klaslokalen terug te ke ren zal alles er toe bijdragen hen mettertijd tot bewuste burgers te maken. A.D.B. Het is nu weeral enige tijd geleden dat we in dit blad het heuglijke nieuws konden brengen dat er een nieuwe karna- valgroep het levenslicht had gezien. De echte karnavalvier- ders zullen zich zonder enige twijfel nog wel weten te herin neren dat hier de Bommaloeters bedoeld worden. «Bij de meer dan drie miljoen woningen in ons land dateren er een heel aantal van vóór de wereldoorlog II en die zijn dringend aan aanpassing toe», verklaarde de heer Dupré afgevaardigde van het CHC, het Comité voor Hygiëne en Comfort verleden dinsdag bij de opening van de tentoonstelling «woonverbetering» in de vroegere feesthallen in de Schoolstraat. In aanwezigheid van mi nister Ludovic Moeyer- soen, raadsleden Jean Van Laethem en Paul Stockman, stadssekre- tarissen Christiaan Wil- lems en Leopold Van Vaerenbergh, tal van ambtenaren van het de partement van schepen De Maght en een aan zienlijk aantal belang: stellenden opende sche pen Marcel De Bisschop een interessante ten toonstelling waarbij zo wel kandidaat-bouwers als verbouwers en aan- passers nuttige informa tie kunnen bekomen. Schepen De Maght was verhinderd door haar ge lijktijdig vallende tus senkomst in de Oost- vlaamse Provincieraad waar ze pelitte voor vestiging van een museum van de Vlaamse Beweging te Aalst. Iets waarmee ruim dertig mil joen gepaard gaat. Ze wordt vervangen door schepen De Bisschop. Uit enquetes uitgevoerd door het stadsbestuur, dienst huisvesting, blijkt inderdaad dat heel wat woningen zelfs nog te kort schieten aan de meest elementaire vor men van hygiëne en komfort. De bevolking attent maken op de mogelijkheden om het eigen woonpartrimo- nium te verbeteren is dus een reële, en noodzake lijke taak. Een huis bete kent immers heel wat meer dan gewoon maar een onderdak. In dagdromen zou men zich voor iedereen een huis kunnen voorstellen waarin het lijkt of alle dingen als vanzelf hun plaats vinden, waarin ieder voorwerp een stuk natuurlijk dekor wordt en waarin alles is afge stemd op de funktie en op het leven van zijn bewoners. Ookw at betreft sociale woningbouw werd reeds heel wat gepresteerd wat hier getoond wordt door de drie deelnemende maatschappijen, «De Goedkope Woningen, «het Land van Aalst» en «S.V. Veilig Wonen». De stad zelf heeft ook heel wat projekten, vooront werpen waaraan eerst daags wordt gewerkt. De heer Dupré had het voor al over de dringende noodzaak van woonver betering en over de taak van het CHC op dat stuk. Vermits vaak bij de be volking onwetendheid en drempelvrees werd ge- konstateerd richt het CHC in steden en ge meenten van het Vlaam se Land tentoonstellin gen in. Zoals nu te Aalst. Ze kwamen nl van Hove en trekken van hier naar Haaltert. «Woningen moeten aan gepast worden aan de persoonlijke wensen van de bewoners, zegt hij, erbij voegend dat stu denten van technische scholen hier wel best eens hun licht konden opsteken. Het «Comité voor Hy giëne en Comfort» stelt zich uiteraard tot doel in onze woningen de hy giëne en het comfort te verbeteren Een hedendaagse wo ning op mensenmaat waarin de bewoners zich volkomen kunnen uitle ven en ontwikkelen. Wo nen omvat daarbij een heel waaier aktiviteiten: slapen, zich wassen, eten, werken, poetsen, onderhouden, bergen, studeren, spelen, zich ontspannen, knutselen, ontvangen, bespreken, een zieke verzorgen en wat al meer. Een hele opgave met de noodzakelijkheid goed na te denken, goed te overwegen en zich goed te laten inlichten. Ter gelegenheid van ver bouwing of van nieuw bouw moet de woning worden bekeken in funk tie van al deze menig vuldige aktiviteiten. Het CHC wil daarbij een hel pende hand reiken en o.a. via tentoonstellin gen inlichtingen ver schaffen. Nuttige aanbe velingen en wenken, re- glementringen en richt lijnen werden hierbij in beeld gebracht. Men vindt er voorbeelden van goede toepassingen en waarschuwingen tegen veel voorkomende fouten en leemten. Op de verschillende panelen krijgt U een overzicht van deze mate ries. Problemen die zich kun nen voordoen zijn o.m. gebrek aan ventilatie, onvoldoende verwarming (Kondensatie), te gerin ge of verblindende ver lichting, gevaarlijke elek trische installatie, geen lopend water, lekken, oude of geknoeide sani taire installatie, muur- scheuren, wanordelijk geïnstalleerde keuken of' geen badkamer. Vochtigheid Oorzaken ervan kunnen zijn: kapillariteit, door sijpeling of kondensatie. Vochtplekken kunnen worden bestreden met chape met vochtwerend cement, door drainering, door aanwenden van wa terdichte produkten, door tussenplaatsing van waterdichte folie, door injektie onder druk of ingieten van water dichte produkten door plaatsing van droogbui- zen of door chemische behandeling. Doorseipeling kan als oorzaken hebben defekte goten, dak in slechte staat, verouderd lood- en zinkwerk of aan tegen blootgestelde muren. Hiertegen kan worden opgetreden met een vochtwerende of geplas tificeerde beschermlaag of door bekleding met leien, asbest- of cement- platen of zink. Kondensatie kan zich tonen door vochtplekken op koude muren in loka len waar veel water wordt gebruikt of door losko men van verf en behang papier. Men kan ertegen ageren met ventilators en damp- kappen, met asbest- of cementplaten, hout wandbekleding met wa terdicht cement. Verlichting Voor natuurlijke verlich ting zijn grote ramen aangewezen. Gekleurd en in lood gezet glas, hoge planten vóór het raam en gesloten hou den van luiken, rolluiken en zonneblinden overdag zijn te vermijden. Er kan speciale licht- apparatuur worden ge ïnstalleerd bij het lezen, het schrijven, het op schikken, het naaien. Verlichting kan dekora- tief zijn bvb door gor dijnverlichting met buis-: lampen in de gordijn- kast, verlichting van een siervoorwerp of een gla zen kast of van een wandtapijt. Water Voor goede afloop moe ten de afvoerbuizen een stelling hebben van 2%. Om leidingsbuizen uit te sparen plaatst men liefst op het water aan te sluiten apparaten langs één muurwand. Bij het aanrecht, liefst met twee spoelbakken, een afdruiprek, een ra tioneel kranenstel en een werkvlak langs beide zij den hoort zeker een reuk- afsnijder. Een hydrofoorgroep kan interessant zijn bij op vang van regen- en put- saters voor woningen zonder waterdistributie of voor waterleiding met onvoldoende druk. Bij centrale verwarming is een water ontkalker aan te raden. Plaatsen is wel betrekkelijk goed koop doch men moet regelmatig de kristallen vernieuwen. Een waterverzachter is duur qua aankoop maar profijtiger in het ge bruik daar alleen de zouten moeten worden bijgevuld. Gas Aangeraden is alleen toestellen te kopen die het keurmerk van de «Ko ninklijke Vereniging der Belgische Gasvaklieden» dragen. Regelmatig na zicht is aan te raden. Wanneer U een gasgeur waarneemt blijf van de electriciteit, rook niet, sluit de toevoer af, open deuren en vensters en ga na of alle kranen behoorlijk gesloten zijn. Keukeninrichting De keuken moet door haar funktie en vormge ving passen in het kader van de andere plaatsen in de woning. Zeven funkties erin zijn ontvangst en bewaren Omtrent deze karnavalgroep is het intussen tijd echter nog he lemaal niet stilgevallen. In tegendeel zelfs. Op 27 oktober 1979 werd er door diegenen die zich voor de zaak met hart en ziel inzetten een grote bak- schieting ingericht in het Volkshuis aan de Blektestraat te Hofstade. Nu is het zo wat gebruikelijk dat alle of toch de meeste van dergelijke aktivi teiten op de aanplakbiljetten worden aangekondigd als zijnde groots of reuze. In dit betrokken geval echter was deze term niet misplaatst. Het werd daar in het Volkshuis een zeer gezellige avond met een bakschieting naar honderd panklare kippen. Daarnaast was er ook wel een belotting op het programma gezet, maar de meeste aandacht ging toch uit naar het gevogelte ai was dat ondertussen wel van de pluimen ontdaan. Ze zouden in het andere geval ook maar moeilijk panklaar kunnen ge noemd worden. Aanvankelijk had hel er noch tans naar uit gezien dat het een kalme en rustige avond zou worden met de woorden niet gering, die een beetje een ver zachtend karakter of een betere klank hebben. Er werd door de Bommaloeters zelfs reeds re kening gehouden met een grandioze mislukking. Het leek er echter op of iedereen had met elkaar afgesproken om slechts op een bepaald uur te komen opdagen. Waar de zaal even voordien een trieste en verlaten indruk had gemaakt was ze minder dan een half uur later bijna te klein om de meer dan honderd aanwezigen een plaats te kun nen bieden. Het duurde niet lang of er waren uitsluitend staanplaatsen ter beschikking, maar spijtig genoeg gaf dit geen recht op een verminde ring van de prijs van een kon- sumptie. Zij die verplicht wa ren op de been te blijven had den dan wel het grote voordeel dat ze in de onmiddellijke om geving van de bierbron konden blijven rondhangen om aldus vlugger bediend te worden want er waren handen te kort om iedereen even vlug van het uv >erb nodige te kunnen voorzien. Het sukses is uiteindelijk i Per groot geworden dat in mind dan geen tijd alle honderd ki; pen weg waren. Zelfs op d Pas moment zijn er nog veel mei ns< sen die nog steeds op hun zitten te wachten. Dat het bit ten opnieuw al klaar aan worden was vooraleer de li ste de deur uitging zal dan <x niemand verbazen. Het t* stuur van de Aalsterse Karn valvereniging De Bommalo ters houdt er dan ook aan h dank uit te drukken tegenot hun peter en hun meter nam «j- lijkdeHeerPippaarKamieli Mevrouw Troch Clotilde, niet in het minst tegenover i diegenen die er het hunne hei ben toe bijgedragen om dei avond te maken tot wat hij gi worden is. Tihi van eetwaren, het bergen van die waren, wassen, spoelen en bereiden van de eetwaren, keukenbe reidingen, kóken, was sen van de vaat en bij horende aktiviteiten zo men elders over geen ruimte beschikt las het wassen, het strijken, naaien, enz. Belangrijk zijn de opstel lingsmogelijkheden voor meubels en toestellen en aangepaste ruimten voor de bewegingen. Sanitaire lokalen Afvoerleidingen van bad of stortbad bij voorkeur met aatding verbonden. Warmwaterproduktie mogelijk door ogenblik kelijke produktie, door akkumulatie (met gas of elektriciteit) of door ge mengde muurgenerators op gas. In de badkamer mag geen enkel elektrisch toestel zich in het bereik bevinden van de persoon die het bad neemt en moet de inlaatopening voor frisse lucht zich zo laag mogelijk bevinden en zulks zonder regel baar te zijn. Verwarming Te onderscheiden vol gens de energiebron in hout, houtskool, steen kool, gas, elektriciteit of stookolie. Volgens het warmte transportmiddel: lucht, water, stoom, olie. Volgens het verwar mingslichaam: radiato ren, konvektoren, pijpen en afgeleide types. Naar het aantal warmte bronnen: afzonderlijke vuurhaarden, integrale verwarming, centrale verwarming, wijkver- warming, stadsverwar ming. Isolatie Isolatie schept in de woning een gevoel van behaaglijkheid en ver mindert het warmtever lies. Zolderingen, buitenmu ren, beglaasde opper vlakten, buitendeuren, daken, rolluikkasten, schouwspouwen en muurbalken achter radia toren komen voor isola tie in aanmerking. Isoleren kan men met minerale vezels, kurk, houtvezels, geperst stro, vlasvezel, kunstschuim, vermiculiet of perliet, cellenglas, isolerende beglazing, tochtbanden. Waarop hebt U recht? Bij nieuwbouw op een bouwpremie een provinciale hy- potekaire lening een isolatiepremie een premie voor het plaatsen van een regen put. een premie voor bouw van woning voor minder- validen een aankooppremie. Bij verbouwing een saneringspremie een premie voor aan passen van woningen voor minder-validen. Andere premies: slooptoelage verhuis-en installatie premie huurtoelage toelage voor het verla ten van een ongezonde woning. plaatsen van tele foonaansluiting bij be jaarden. In de tentoonstelling vindt U druksels met détails over vele van deze tegemoetkomingen, zo wel wat betreft de voor waarden als de te veer- vullen pleegvormen. Maatschappijen De drie aan de expo deelnemende maa! schappijen, S.V. Veil g| Wonen, het Land va j, Aalst, en De Goedkop n Woningen tonen in beel jge en tekst een indrukwe^mi kende lijkst realisatie^v allerhande in de heiige streek. Verder vindt U im interessante folders ov< rcfc alle onderdelen van hafloe bouwbedrijf. Deze tentoonstelling de Schoolstraat, link£rci achteraan richtin Meuleschuttekapel blijf 'e toegankelijk tot en m«us Allerheiligen. Elke da| 'v van 10 tot 12 en van 14tc 17 uur. Op zaterdagen zon- en feestdagen tot 2 J. uur. p De negentig jarige Maria Van Biesen in St-Lieven gehuldigd door O.C.M.W.-voorzitter Van der Speeten. (LH.) gc Met een «formidabele grote kaarting» start vanavond de nieuwe BSP wijkklub «De Rode Pluim», gevestigd in de Geldhofstraat nr. 64. Het is meteen de vijfde in de reeks waar de sympatisanten van de Aalsterse BSP terecht kunnen. Andere zijn deze van Drie Velden, deze van Henri Flips op St. Anna, de wijkklub Steenhout in de Binnenstraat en de buurtge meenschap Park Watertoren. Het ligt in de bedoeling om nog een tweetal andere wijkklubs op te richten in het voormalig klein Aalst. Samengevoegd met de par- dersom het volk aan het tijlokalen beschikken de so- woord te laten over hun ei- cialistennuover 15ontmoe- 9en 9rote en k'e|ne proble- tingsplaatsen in Groot- men. Maar dat zijn plannen Aalst! voor later. De socialisten willen in de De nieuwe wijkklub start toekomst de mogelijkheid vanavond met een traditio- onderzoeken om via deze nele belotting en een tombo- lokalen politieke informatie 'a- Er is 1.000 frank vooruit te laten doorstromen en an- te winnen en de inleg be- fe't draagt 30 frank. Versdi u, lende mandatarissen v0 n' de partij hebben aangekof w digd op de opening aanwt zig te zullen zijn. Wekelijks, op woensdage fQ| van 18 uur tot 19 uur, won er in het wijklokaal aan so B) ciaal dienstbetoon gedaai Dat wordt afwisselend vet zorgd door gemeenteraad lid Gracienne van Niev wenborghen R?SJ» D'Hondt politiek sekretai van de partij. Het lidmaa schap van deze nieuw wijkklub bedraagt 120 flF per jaar.

De Voorpost | 1979 | | pagina 14