t TOT 11 NOVEMBER: IEUGDINFOBEURS luster Denise Mollem n Gisagara ®@knipÈ ->< tu/zen k S Ev t is eindelijk binnen handbereik, het langverwachte ogen- Hu k waar elk jeugdig hartje naar popelt en waar zowat de hele ficiële en in verenigingen opgedeelde jeugdwereld van onze ld aan meewerkt.... Een naam die niet origineel is, maar een A koud waar je met de slechtste wil van de wereld niet over- ,er en kan kijken. Een Vlaamse Kermis met groots-Amerikaanse lures. Een grote pluralistische onderons. Een boog met A, eggespannen verwachtingen. Eén van de «weken van sche- Monsieur». De kroon op een jaar van het kind dat groten els een maat voor niets is gewest Kort en bondig: het is van het Deens instituut) heid met Toon Colpaert ggdinfobeurs! Tentoonstelling. 20.30 u: Pat Moore Band café (ABW), Piet Van Tittelboom A;drie tot en met elf novem- chanta11 _^Aalsterse jazz- (ACV), Fred Dielens( Min, van 19, irvan 14 uur tot 20 uur. Toe- Pre mg 20 fr. Kinderen beneden 12 jaar genieten gratis toe- of ng- 8 J ie herhalen de waslijst van !(lts renigingen niet die er de A^rktkramer uithangen. Maar zijn er heel wat, zowel M^jatselijk als nationaal gewor- jd, en de moeite loont ie ze- A rer prijzen gesproken: je kan >epi ok een abonnement kopen ""ia aarmee je zowel de tentoon- slling als alle manifestaties bijwonen. In voorverkoop Kijugdservicecentrum, Kapel straat 15, Aalst) kost die 250 In de beurs zelf 300 fr. os kosten de grote manifesta- 50 fr. Film, debat en andere einere manifestaties zijn ge- oon gratis. opsporing, behandeling en 14.00 u: tienerkabaret tijdelijk voorkomen van kindermishan- geschift (een produktie van het deling). BTK in regie van Eva Bal) met 20.00 u: voordracht: de situatie Toon Colpaert (ABW), Piet Van van het kind in de Scandinavi- Tittelboom (ACV), Fred Fred sche landen, meer bepaald in Dielens (Min. van Arbeid en Denemarken met een aksent Tewerkstelling). Willem Hou- naar het vernieuwd basison- brechts modereert, derwijs (met medewerkering 20.00 u: Debat jeugdwerkloos- rogramma Herdag 3 november 1979 00 u: officiële opening 15.00 u: kindermusical Spring Eva Bal (een produktie smaalt in opdracht van het in. van Ned. Kult. n.a.v. het iar vanhet Kind en de viering in 1000 jaar Brussel). 5.00 u: Muzikale animatie falter De Buck (Gentse Volk- sanger) f,30 u: Informatiegesprek rer kind in teater (m.m.v. de tteurs, muzikanten, kinderen Eva Bal uit de produktie pring) l|7.30 u: Optreden Kunstgroep Tkuone (Aalsterse moderne en lassieke choreografie, dansen DP aggenspel) 0.30 u: Optreden Lawi Ebbel a Ex Hole (2 Aalsterse be- 3,r snde New Wave groepen) 4 november 1979 stislLOO u: St. Maartenfeest voor ;nij )e Aalsterse kinderen met: Jo - speelgoedruilbeurs >tis - totaalspektakel fantasialand coru sprekende pop, vlugtekenaar, tud oppenspel, goochelaar, wed- ige Irijden, zang en dans). C -officieel bezoek St.-Maarten 7.00 u: volksdans 7.00 u: Optreden Joegoslavi- ?pl che groep: Korlo Vic - kinder- Vi mmatie a.d.h. van creatieve Vi ieliers rond «De Gelaarsde B it» met direkte vertaling door ou oen Alice ski 17.00-19.00 u: Jongeren in de lag erde wereld (doorlopende toe- chting en diareportages m.v. Ncos en Unicef) .00 u: tekst en poezie akting r Gustaaf De Meersman .30 uur: optreden Conny indenbos (Nederlands beste hansonnière) en Lieven 'lamse kleinkunstzanger) Als de jeugdinfobeurs als voornaam doel heeft «info brengen over wat zoal mogelijk is en bestaat», dan zal 't Klieksken daar in niet geringe mate toe bijdragen. Dit huifkarfolkge- zelschap zal er op vrijdag 9 november zijn. Niet zomaar een optreden met wat om applaus smekende Flemish folksongs. Wel met hun «instrumentenworkshop»: een heleboel oude verloren gewaande muziekinstrumenten waar je toch knappe dingen kunt uithalen. Een optreden dus, goed voor de oortjes, maar ook voor de ogen! Op vrijdagnamiddag, aanvang 14 uur. (p.d.) Arbeid en Tewerkstelling) Wil lem Houbrechts modereert. 20.30 u: Café Chantant met Ber nard Nenoit (Frans Bretoense gitarist met klassieke basis) en Dave Evans (Engelse folk gi tarist) Vrijdag 9 november 1979 14.00 u.: instrumentenwork shop 't Kliekske 18.00 u: optreden KSA jeugd- fanfare 19.00 u: optreden groep Flow (Aalsterse rockgroep) 20.00 u: open gesprek over samenlevingsvormen (met ver tegenwoordigers uit de ver schillende vormen: traditioneel of alternatief huwelijk, com mune, kloostergemeen schap...) 20.30 u: optreden Dirk Stallaert en Jan Veldeman (Brabants duo in café chantant) Zaterdag 10 november 1979 14.00 u: St.-Maartenfeest vriendenkring stadspersoneel 14.00 u: film: stilte wij draaien (een film gerealiseerd door kin deren) 15.00 u: volksdans 20.00 u: de jongleurs vroeger en nu - kollectief internationale nieuwe scene Zondag 11 november 1979 14.00 u: optreden jeugd en bal let Troncon 15.00 u: volksdans 16.00 u: werking taxistop (in formatiegesprek a.d.h. van diareportage) 19.00 u: een verhaal over kin deren spel en speelgoed (dia montage en gesprek over de commercialisering van speel goed) 20.30 u: optreden Yostick en Raymond van 't Groenewoud Woensdag 7 november: Vlaanderens nieuwste pop-revelatie Toy in Aalsters midden. (Erik) Maandag 5 november 1979 groep rond Patrick Mortier. 19.00 u: film Mishandelingen «,n._crt_n 7 nnuomhar 1Q7a (van Lasse Forsberg) Woensdag 7 november 1979 20.00 u: Konfrontatie tussen 14.00-17.00 u: open informa- kollege van burgemeester en tienamiddag jeugdwerkloos- schepenen, gemeenteraad, heid jeugdraad en wijkkomites jaar 14.00 u: sexualiteitsbeleving van het kind. bij jongeren (bespreking a.d.h. 20.30 u: optreden Didier (café van tllm. een organisatie van chantant met Brusselse akoes- HA.K tische gitarist) 19 00 u: film opvoeding tot on gehoorzaamheid (van Berhart Dinsdag 6 november 1979 Bott) 9.00-17.001.: Studiedag ge- 19-00 uu: optreden The Union meentelijk jeugdbeleid (de rol Sj Srt.ïïu fi. van de plaatselijke overheid ,n hUPI±.S tt' het Gemeentelijk ieundbeleidl sche Hesle swingende rocK) het gemeentelijk jeugdbeleid) 9.00-17.00 u: Studiedag kin dermishandelingen (oorzaken, Donderdag 8 november 1979 SOLIDAIR MET HUGO RUYSSEVELDT Op het ogenblik dat we dit schrijven, is de hongersta king van Hugo Ruysseveldt (je weet wel, de zgn. beschermde werknemer die om duistere redenen buitengezet werd uit de Hobokense lood- metallurgie) voorbij. Minister De Wulf (Arbeid en Te werkstelling) beloofde immers bij te dragen om tekor ten in de wetgeving terzake te verbeteren. Ter infor matie dus maar meedelen dat de jongsocialisten Federatie-Aalst zich op 14 oktober solidair verklaar den met Hugo Ruysseveldt's poging «het willekeu rige van zijn ontslag en de lakunes in de wetgeving terzake aan de kaak te stellen d.m.v. een hongersta king». DE MAALTIJDEN VAN HET O.C.M.W. We blijven nog even bij de jongsocialisten. In hun jongste editie van «Jong Rood» schrijven ze dat ge meenteraadslid Jan Caudron eind september aan stipte wat de jongsocialisten één jaar tevoren ook al deden. Dat het onverantwoord is, gezien de put van 73 miljoen van het O.C.M.W., dat «bijvoorbeeld een schepen, een afdelingshoofd of een politiekommis- saris (zoals alle stadspersoneel), dagelijks een maal tijd van het O.C.M.W. nemen voor 50 fr., terwijl de belastingbetaler 90 fr. dient bij te passen». Met een tikje cynisme voegt de redaktie eraan toe: «Als ie mand nu in 1980, 1981, 1982,nog eens hetzelfde zegt, zal er dan misschien eens aan gedacht worden een logischer oplossing te zoeken voor de maaltijden van het stadspersoneel?» PROJEKTEN KING De betoelaging die het Aalsters stadsbestuur aan de stedelijke jeugdraad jaarlijks schenkt, bedraagt 400.000 fr. momenteel. Vorig jaar werd het voorstel aangenomen om 10% daarvan te besteden aan een projekt van ontwikkelingssamenwerking. Op de vol gende Algemene Vergadering van de Jeugdraad, (december) zal beslist worden of dit ook vandejaar zal gebeuren. Indien ja, dan zal eveneens op die vergadering een of meerdere konkrete projekten ge kozen worden. Wie iets zinvols weet, moet dit dus ten laatste op die A.V. voorgesteld worden. SLECHTE TOESTAND RAVOTTERREINEN Op de jongste A.V. van de Aalsterse jeugdraad (9 oktober) werd de slechte toestand van de ravotter- reinen «Biekorf» en «Slotje» aan de kaak gesteld. Schepen Monsieur, die aanwezig was. antwoordde dat dit inderdaad een kwestie is waar nog veel moet aan veranderd worden (o.a. het onderhoudsperso neel dat onder de bevoegdheid van een andere schepen ressorteert). Hij beloofde verbetering. Er werd ook gewezen op de inplanting van speel pleintjes die liefst in de nabijheid van woonwijken gebeurt. Dit is niet het geval met de «Biekorf» omwille ONTWIKKELINGSSAMEN WER- van de Ring die de woonwijken ervan afsnijdt. Men noemde dit dan ook geen gelukkige keuze. INVENTARISATIE VAN DE VOORDELEN DIE JEUGDORGANISATIES GENIETEN Er is lang gediskussieerd in jeugdraadkringen rond een voorstel van kristelijke organisaties om een in ventaris op te stellen van de hulp, de voordelen, die bepaalde organisaties ontvangen van stadswege. Terecht wees het bestuur van de jeugdraad erop dat een inventarisatie globaal moet bekeken worden. Ook andere instanties (ministerie, parochies, poli tieke partijen, mutualiteiten...) bieden een dienstver lening en de hulp van één daarvan (in casu de stede lijke overheid) kan als aanvulling gezien worden van de bestaande dienstverlening. Ook hier werd rond gediskussieerd (waar dienen vergaderingen anders voor?) en uit de bus kwam een kwasi-unaniem aan vaard kompromis: «de Algemene Vergadering van de Jeugdraad vraagt aan het stadsbestuur om zo spoe dig mogelijk over te gaan tot een,algemene inventari satie (max. 2 jaar) en om de gegevens inzake dienst verlening van de stad aan jeugdorganisaties prioritair te behandelen (max. termijn 2 a 3 maanden)». INDIVIDUELE BETOELAGINGEN Op die jeugdraadvergadering van 9 oktober vroeg E.H. Michel Beckaert (momenteel vertegenwoordi ger van Jeugdraad Sint-Jozef) aan het bestuur te onderzoeken of er, naast de reeds goedgekeurde regeling voor betoelaging van kadervormingsaktivi- teiten, nog supplementaire betoelaging kan verstrekt worden. Op 27 november zal het bestuur hierover beraadslagen. GROEPEN OP DE JEUGDINFOBEURS Op de jeugdinfobeurs zijn een aantal interessante opvoeringen voor groepen kinderen en jongeren. Als ze, in school- of verenigingsverband een bezoek brengen aan één van de volgende manifestaties krij gen ze een korting van 20% (de toegangsprijs van 50 fr. wordt teruggebracht tot 40 fr.). Dit geldt voor de kindermusical Spring o.l.v. Eva Bal (zaterdag 3 november om 15 u., vooral geschikt voor 6 - 14-jarigen), voor het tienerkabaret Tijdelijk Ge schikt o.l.v. Eva Bal (donderdag 8 november om 14 u., vooral geschikt voor 12 - 16-jarigen), de instru mentenworkshop 't Kliekske op vrijdag 9 november om 14 u. (vooral geschikt voor twaalfjarigen en ou der) en de Jongleurs vroeger en nu door het kollektief de nieuwe Internationale Scene (op zaterdag 10 no vember om 20.30 u., vooral geschikt voor 14-jarigen en ouder). Men moet wel met minstens 20 personen aanwezig zijn. Kaarten kunnen vooraf besteld of afgehaald worden op het sekretariaat van de jeugdinfobeurs, Patrick De Smedt, Kapellestraat 15, 9300 Aalst. (Tel. 053- 77.34.23). (p.d.) Jawel, de dame uit Nederland die zo graag roosjes aan roosjes en chansons aan haar publiek geeft, komt naar Aalst Voor slechts 50 frankjes en in de Keizershallen ter gelegenheid van de Jeugdinfobeurs. Ook gezette vol wassenen zijn welkom natuurlijk! In het voorprogramma staat ook een «naam»: Lieven (Waaslander met mooie intimistische luisterliederen). Zondagavond 4 november om 20.30 uur! (p.d.) j Streekgenoten in Rwanda voor ontwikkelingshulp., no Vorige week konden we een interview publi ceren met Toni Dohogne-Frieda Adriaenssens die klnesistarbeid verrichten in dat land. Vandaag een bijdrage over de Aalsterse zuster Denise Mollem, f, die eveneens in Rwanda (nl. in Gisagara) werkzaam js. (P.D.) Rwanda een zuster Vlamingen die nogal opzoeken is niet zo graag een babbelke simpel als het lijkt: mijn slaan. Ze bleken twee ige gegeven was haar zusters Denise te kennen Jostbus: B.P. 110, Buta- in Butare, één bij de Maar daar zijt ge witte en één bij de zwarte zuster. De ene was Cana dese, dus het zou de tweede wel wezen en die werkte in Gisagara. De inderdaad niet zoveel mee. Ivan, een vriend van mij die in de hoofdstad Kigali logeert, kwam mij weg werd in 't lang en in opzoeken in Rubona. Hij 't breed uitgelegd, en de bad een wagen geleend rit werd een «schokken- en zo geraakten we in de» ervaring. Butare. Voor verdere in- Zuster Denise was blij lichtingen trokken we verrast toen ze ons zag oaar de broeders Flori aankomen. Bezoek van ius en Amandinus, twee streekgenoten kreeg ze hier ook niet alle dagen. Ze maakte indruk op mij lief en toch doortastend, met klare blauwe ogen, steeds lachend. We maakten een wandelin getje. We gingen langs de bescheiden ge bouwtjes uit pot-au-pot (klei) en pijlers uit bak steen, en door de groententuin, alles pro per en goed onderhou den. En de zuster begon te vertellen: «Nu is dat allemaal schoon, hé? Maar ge moest dat ge zien hebben toen we hier toekwamen!» Zij werkt bij de zwarte zusters, de kongregatle van Abisera Maria (zij die hun hoop op Maria heb ben gevestigd), opge richt door een Rwandese priester uit eenvoudige plattelandsmeisjes. Al les ging van start met een geweldige inzet en offervaardigheid: hun doel was de zorg voor ouden van dagen, zie ken, gehandikapten, ver schoppelingen. Maar er ontbrak iets essentieels: opleiding. De zusters konden noch lezen, noch schrijven. Ook naaien, hygiëne, geneesmide- len waren onbekend. Hierdoor werd geen boekhouding bijgehou den en subsidies bleven ook al snel achterwege. De huisvesting en kledij werden verwaarloosd, kortom, het draaide niet meer. Op initiatief van de Rwandese bisschoppen werden dan de witte zusters aangesproken. Deze orde is de vrouwe lijke kant van de «Witte paters van Afrika». Zij hebben een speciale re gel, In die zin dat elk werk dat ze aanvatten moet overgaan in zwarte handen. Zij leggen de basis en zorgen voor de opleiding. Zo heeft zus ter Denise gans haar leven in het onderwijs gestaan, als witte zuster. De «zwarte zusters» wa ren in 't begin niet erg enthoesiast: ze dachten dat de blanken weer alles gingen overnemen, maar ze konden overtuigd wor den, mede door die regel. Zo is zuster Denise dan naar Gisagara gekomen, om de opleiding van de zwarte zusters te ver zorgen. Samen met haar werken en nog een Hollandse en een Franse zuster. Hun taak ligt erg breedalfabetisatie, boekhouden, naaien, hygiëne, enz. Alles in het perspektief van dit binnenkort over te laten aan de zwarte zusters. Zij lijkt mij, op een rustige manier heel enthoesiast. ZE spreekt graag over «haar meisjes»: «Het zijn brave meisjes, met een blij karakter. Dat is ook nodig als ge heel uw leven in de miserie werkt.» Want dat is de bedoeling: de zusters werken altijd bij de armsten, bij de ver schoppelingen. Zij doen dat bij de mentaal ge handikapten in Nobera (Kigali) en Butare, bij de gehandikapten in Gata- gare, bij de bejaarden hier en elders... Steeds doen zij het vuile werk: wassen, lichaamsver zorging, zandvlooien van onder de nagels halen, enz. De zusters in dat werk zijn ongeschoold, en worden dus in die insti tuten slecht betaald 2.000 - 3.000 fr per maand. Ook daarvoor is opleiding belangrijk: als gediplomeerde ver pleegster krijgen ze 6.000 - 7.000 Rfr. Dit is ook niet om over naar huis te schrijven, maar men kan er al iets van overhouden. uit is Er is de jeugdinfobeurs. maar tussen haakjes daar houdt het niet bij op: Sint-Annazaal (Roklijf, Aalst) Jeugd en Ballet Trongon voert «De Schone Slaap ster» van Peter Tschaikowsky op. Er zijn twee voor stellingen: zaterdag 3 en zondag 4 november. Op zaterdag om 19.30u en op zondag om 18.30u. De inkom is vrij voor wie een lidkaart heeft. Deze kan men bekomen bij de leerlingen van de school of op het sekretariaat (mw. Van De Vondel, Terlindendreef 4, Aalst - tel. 053-0467) tegen de prijs van 80 fr. (kinderen) of 120 fr. (volwassenen). Zaal 't Kapelleken (Meuleschettestraat, Aalst) Zon 4: Smulijkpraatavond van Chiro Maeva Tanu (Ijzerenwegstraat 1, Aalst) Vrij 2: 20u: vergadering Motoklub Cobra. Motorfans altijd welkom. Zat 3: vanaf 14u retrospektieve «Englebert Humper- dinck». Zon 4: autotocht naar Het Atomium te Brussel. Ver trek aan de klub om 13u. Stadsschouwburg (Vredeplein) Zon 4filmvoorstelling «De man uit Marmer» (A. Waj- da) om 20.30u (organisatie: Antrakt). Ypsillon (Meuleschettestraat) Zat 3: fuif van poppenteater KLAK Zon 4: 20u: filmvoorstelling Airport 77 (S.O.S. 747 - avonturenfilm) Inkom voor niet-leden 60 fr., 40 fr. voor leden. Gemeenteschool (Grote Baan 209, Herdersem) Zon 4: 10u 's morgens: het stadsooppenteater van Aalst voert op: «De schat van koning Swieberling». Toegangsprijs 30 fr. Zonnestraat Vrij 16: 20u: film «Pat Garet en Billy the Kid». Inkom voor niet-leden 60 fr. Leden betalen 40 fr. 11 november Verjaardag van Sint-Maarten, 11.11.11 .-aktie en in de vooravond een anti-oorlogsfakkeltocht. C.S.V. 't Fabrieksken (Burchtstraat 20, Aalst) Zat 10: fuif ten voordele van de 11.11.11.-aktie. (PD) broodnodig: voor al de bejaarden samen (zo'n tweehonderdtal) krijgen ze elk jaar 80.000 Rfr., terwijl ze voor elke be jaarde minstens 1.500 Rfr. per maand nodig hebben. Ze gaan dan ook overal aankloppen om hulp. Het is een mooi plaatsje, Gisagara, en er wonen vriendelijke mensen. Het lijkt goed te gaan, het evolueert. Maar ondanks haarenthoeisasme en de konstante glimlach, moet het zuster Denise toch van het hart «Rwanda is een arm landje, en er is eigenlijk geen uitweg!» Hugo De Groote Rubona, 19 oktober Nawoord: Wie graag voor deze zuster en haar werk wat wil doen is misschien gebaat met volgende adressen Zuster Denise Mol lem, B.P. 110, Butare, Rwanda. Fam. Mollem, Oude Gentbaan 20, 9.300 Aalst (het adres van haar broer) de achterlinie, p.a. Valerius De Saedeleer- strtaat 24, 9.300 Aalst, (da's de Aalsterse orga nisatie die zich wil inzetten voor missiona rissen en missiezusters uit eigen streek) pd

De Voorpost | 1979 | | pagina 17