De elfde man aan de wagen. Nationale voetbal kom petitie Nationale voetbalkompetitie HEINZ SCHÖNBERGER MAAKT HET VERSCHIL Sportkring is helemaal niet ziek De onkreukbarenV cm 22 - 2-11-1979 - Oe Voorpost KSC Hasselt-SK Beveren 1-3 Het is wellicht moeilijk in procenten uit te drukken, maar Beveren weet in ieder geval zeker hoeveel het aan Heinz Schönberger te danken heeft De voorbije maanden werd toch zo duidelijk dat de inbreng van de Duitse spelmaker bepalend is geweest voor de Wase suksessenreeks en dat de overige spelers bij zijn afwezigheid beduidend minder renderen. Op Hasselt speelde Heinz zijn tweede wedstrijd na een lange periode van onbeschikbaaiheid. Hij wierp zich op tot de beste bm ep het veld en had een voet in de drie Beverse doelpunten die een eerste uitzege opleverden. Globaal bekeken was de prestatie van SK zeker nog niet af. Maar week na week zit er een duidelijk stijgende lijn in. Bij een bedreigde klub gaan wiuueu is zelden gemakkelijk en dat blote resultaat kwam dan ook erg positief over bij spelers en trainers. Minder gelukkig was men om de reaktie van Albert die na zijn vervanging kwaad is weggelopen. Al te veel energie moet de laatste weken hamers besteed worden aan het sassen van verongelijkte spelers en het opkrikken van het mentale front Enkele over winningen in de komende thuismatchen kunnen ook daarin beterschap brengen. van een doelpunt te houden, daarna schoot Hazam onbehol pen naast toen de Beverse goa lie kansloos leek. In het aangeven van de bal wed ijverden beide teams een tijd lang in onbekwaamheid: zenu wen bij Hasselt, te weinig kon- centratie bij Beveren leken de oorzaken. Stilaan kreeg geel- blauw greep op het gebeuren en liep Hasselt er nog enkel voor spek en bonen bij. Albert had al enkele keren dreigend naastgekopt en de tandem Hofkens-Schönberger rolde het Limburgse middenveld op. Toen Heinz even voor net nalt- luur een vrijschop mocht trap pen, schilderde hij de bal op het hoofd van Stevens. Die kopte door en de op vinkenslag Ha gende Janssens lobte heel fijn tjes over Keeper Hermans en onder de lat (0-1). Vijf minuten is trillend en bevend aan deze konfrontatie begon nen. Een serie van vijf nederla gen op een rijtje en de reputatie die Beveren ondanks alles toch nog meedraagt wogen als een zware last op de Limburgse ruggen. Blauw-groen pakte wel met een uiterst stugge man dekking op Albert en Stevens uit maar slaagde er niet in die lange mannen uit het luchtruim weg te houden. Vooral de ge baarde Duitser was enorm be drijvig. Niet dat het er zo vlot aan toeging bij de Waaslan- ders. Ze verwierven wel een ruim veldoverwicht, maar de monstreerden te weinig vaart en durf om te imponeren. Ach teraan tastte men in de eerste tien minuten zelfs tweemaal mis en dat leverde telkens een Hasseltse doorbraak op: eerst kwam Pfaff tijdig uit om Ressel later stevende Cluytens met grote passen op het doel af en werd net voor het binnenkomen van de rechthoek in een catch- greep gevangen door Hox. Ste vens knalde de vrijschop door het mini-muurtje op de staan der! Hermans onderscheidde, zich nog op een loeier van Hof- kens maar stond verbauwe- reerd toen op de 38" minuut een schitterende Beverse aan val kwam aanrollen. In het steunvlak zette Schönberger een dubbelpass op met Hof- kens en ontregelde zo de hele Hasseltse afweer. Heinz ver scheen helemaal in de spits, zette een man op het verkeerde been en schoof toen gepast in de voet van Albert die beheerst in de benedenhoek afrondde (0-2). Een juweeltje! Beveren kwam nu helemaal on der stoom en speelde de thuis ploeg gemakkelijk van de kook. Vooral Hofkens bleek in zijn sas en zwoegde onver poosd in dienst van Schönber ger. Die twee hebben mekaar alvast weer gevonden. Kort voor rust dook Heinz op rechts de ruimte in, zette hoog voor en de kopslag van Janssens vloog maar net naast. HERBOREN HASSELT Beveren ging van bij het nieuwe startsignaal jagen op de bal maar werd gekonfronteerd met een plots veel vinniger en en- toesiast spelende gastheer. Dat leidde tot een feller tempo en gesmaakte nummertjes. Het moedige Hasseltse publiek ging als één man achter zijn favorieten staan en werd al BARCELONA Als Pfaff naar Barcelona gaat, komt Guy Thijs in de last. S.K. Sint-Niklaas - Racing Mechelen 1-1 Euforie in het Land van Waas met de overwinningen van S.K. Beveren en S.C. Lokeren. Op het terrein van Sportkring echter zong men een toontje lager. Er was wel de gelijke score tegen een altijd moeilijk te bekam pen tegenstander voor S.K., in casu Racing Mechelen, stand gerechtvaardigd afgedwongen tijdens de tweede periode, maar oh wee die eerste helft! Het leek alsof de geelblauwen nergens vat op kregen. Bovendien kwam het Racing-doelpunt er al in de ne gende minuut zodat iedereen verwachtte dat het gauw beloond. Van Genechten hield met een reglementaire sliding Schoofs van een haast zeker doelpunt maar de bal sprong tot bij Ressel. Eer die kon aanleggen stak Jaspers er een voet tussen, wel foutief dit keer. De wat teatraal maar over igens korrekt leidende Van Vol- cem aarzelde niet om straf schop te fluiten. Put liet Pfaff volkomen kans loos en plots was er weer een wedstrijd, iets wat zelfs de op timistische Louis Verbeeck niet had durven vermoeden (1-2). Meer nog, de bescheiden neo- eersteklasser overvleugelde zijn beroemde opponent en wist de gelijkmaker binnen be reik. Het leerde er bij dat je met lef en zelfvertrouwen verder komt dan met een steriele voor- zichtigheidspolitiek. Op de 57* minuut moest Pfaff ver uit zijn doel om zijn kamp te ontzetten voor de aanstor mende Ressel, die in een vol gende fase een inzenden van Blankenburg naast kopte. In deze fase van de strijd ontpopte de nieuwste aanwinst van Has selt zich trouwens als een erva ren strateeg en spelverdeler. Hij stuwde zijn team dat niet zozeer op klasse dan wel op een tomeloze inzet teerde. Beveren moest hoe dan ook terug plooien en ook zijn tanden laten zien. Schönberger bracht ver luchting voor Beveren met snelle counters, maar zowel Janssens als Schönberger konden het zaakje niet afma ken. Die tegenaanvallen speel den natuurlijk wel in de kaart van de ploeg die dit wapen zo goed beheerste vorig seizoen. Zo schotelde de snelle Cluytens een droomkans voor aan Ste vens, maar Bob kopte over het verlaten doel. Betaald ant woord kwam er langs Hox die prachtig kruiste naar de vrij staande Schoofs, de bal terug kreeg en dan een schicht milli meters naast het kruishout joeg. Pfaff bleef gelukkig erg attent en sekuur in de lucht. Bij het uittrappen kreeg hij van de ref echter geen respijt meer na dat hij een nummertje tijdwin- nen iets te lang had gerokken. GEKONTESTEERDE VERVANGING SK werd verder ingedrukt en was gelukkig toen een onge looflijk geharrewar voor doel niet in een treffer uitmondde. Goethals bracht Truyens in om vóór de verdediging als schok- breker te fungeren en offerde in Erwin Albert een aanvaller op. De voormalige topschutter stapte woedend van het veld. Ook Fastré werd ingehaald en die zou een bepalende rol gaan spelen. Immers, nadat Pfaff wat riskant was uitgekomen en herademde toen de wegge- punchte bal niet in z'n kooi be landde, mocht Wim Hofkens onweerstaanbaar uitbreken en werd hij door de ingekomen ex-Antwerpman uit balans ge haald. Van Volcem bleef kon- sekwent en wees naar de witte stip. Er diende nogal wat gepa- laberd eer de strafschopnemer gekend was, maar Schönber ger besloot uiteindelijk staal hard hoog in de touwen (1-3). Rekening gehouden met de nieuwe kans voor Stevens die voorlangs naast de staander mikte, had de score voor Beve ren uiteindelijk nog hoger kun nen oplopen in een periode van duidelijk Limburgs overwicht. Wie ook een pluim op z'n hoed mocht steken was Eddy Jas pers, die keer op keer goed an- ticipieerde en bekwaam uitver dedigde. Mede daardoor kon SK zo vlot counteren en de overwinning veilig stellen. Dat men het op Lokeren nog erg moeilijk zou krijgen enkele dagen later, daaraan twijfelde echter geen enkele Beverse speler. Van de topvorm was men zaterdag immers nog een eind verwijderd. De ploegen: Hasselt: Hermans, Reenaers, Konings, Hox, Blankenburg, Vanhove, Noelmans, Put, Schoofs, Hazam, Ressel. Beveren: Pfaff, Jaspers, Van Genechten, Buyl, Baecke, Hof kens, Schönberger, Cluytens, Albert, Stevens, Janssens. Vervangingen: 35' Veraa i.p.v. Hazam 74' Fastré i.p.v. Reenaers en Truyens i.p.v. Albert. Doelpunten: 28' Janssens (0-1) 38' Albert (0-2) 52' Put (1-2) 81' Schönberger (1-3) Scheidsrechter: Van Volcem Toeschouwers: 7.000 Herwig STAES deurtje zou toegaan. Maar de Mechelaars bleven de aanval prediken en dat was maar goed ook. Sportkring probeerde wel het roer te doen keren, het getij was echter te zwaar tijdens de eerste vijfenveertig minuten. Dan maar gokken op die tweede helft met een meer offensieve instelling. De thuisploeg ging inderdaad met man en macht Mechelen tegemoet, wat dan uit eindelijk toch de gelijkmaker opbracht. 'Een groot aantal toeschouwers was zondag ont goocheld. En dat stak men niet onder stoelen of banken. We kunnen daar ergens inkomen want een thuiswedstrijd dien je normaliter te winnen, zeker als je een plaatsje binnen de eerste vijf op het oog hebt. We hebben het rekensommetje niet gemaakt maar geloven dat de geelblauwen evenveel punten ge haaldhebben op verplaatsing dan aan huis. Dat zal weinig ploegen gegeven zijn maar dan stelt de sup porter inderdaad de vraag waar dat thuisvoordeel dan blijft. Nu is het best mogelijk dat men Mechelen onderschat heeft. Het team haalde amper punten tot hiertoe, en verving bovendien enkele van haar vaste titulahssen. Zo speelden Opdebeeck, Van Hoof en Leysnietmee. Wél stond daar een zekere Bijloos, de topscorer in de derde klasse vorig jaar. Hij speelde toen bij Hoeselt. Ook dèar zal men misschien aan de klaagmuur staan en zich afvragen waarom Hoeselt zo 'n speler van de hand deed net op het moment dat men een klasse hoger ging spelen. Maargoed, onze zaak niet. Men moet niet komen aandraven met de bewering dat Sportkring geen kansen kreeg. Er wa ren er zelfs een vijftal die evengoed evenveel doel punten hadden kunnen opleveren. Maar dat is nu eenmaal voetbal, het knettergekke is dat een sup porter over het algemeen daar weinig begrip voor heeft. De man met de pet kijkt enkel maar naar het behalen van de overwinning, hoe en of dat wel kan en zoniet waarom, trekt hij zich weinig aan. Doelen en winnen, dèt telt. Men kan ze niet helemaal onge lijk geven. Maar voetbal is meer een spel van mense lijke faktoren dan het eenvoudige trappen tegen een bal, hoe technisch en taktisch dat ook wel kan zijn. Trainer Willems was verbolgen (enfin een beetje toch) omdat een paar persartikels hem misschien in de maag zaten. Als hij dan stelde of journalisten enkel het goede opschrijven of het omgekeerde, klinkt dat wel een beetje ontmoedigend. Maar daar is geen reden toe. Sportkring zit momenteel met een aantal faktoren geplaagd die hier en daar aan het uitlekken zijn en waarbij de supporter zich vragen stelt. Zonder daar verderop in te gaan, zien we echt geen enkele reden om aan de klaagmuur te gaan staan omwille van het verlies van dat puntje van zondag. Sportkring heeft nu wel een moeilijke pe riode voor de boeg: twee verplaatsingen (Aalst en Tongeren) en dan aan huis tegen Diest waarna Ha- relbeke moet aangedaan worden. Als Robert Wil lems poneert dat dit evengoed een acht op acht kan betekenen, heeft hij volkomen gelijk. Men moet het vel van de beer niet verkopen vooraleer de doelpun ten er binnen zitten. A.G. Franky De Daele, de ont dekking van dit seizoen, liep er deze maal niet bij. Hij had zich gekwetst tijdens de wedstrijd tegen Gent, liep er nog bij te Brussel (Racing Jet) maar werd er toen af genomen. Toen trainer Wil lems hem tijdens de week vroeg wat er scheelde, ant woordde de marathonman: «Ik ben gekwetst, ik kan mijn normaal spelpeil niet behalen». Lakoniek, dat helft— kijken. Amper was de wedstrijd gestart of er werd al handspel bedreven door Racing Mechelen. Men mocht verder spelen... Nadat Bijloos (topscorer vo rig jaar in de derde nationa le) doelman Stickens van heel ver uit zijn slaap had gewiegd, knalde Zidane op doel. Niet mis overigens maar Mesmaeckers toonde zich heel attent. Emanuel- son had pech toen hij zijn Aalst ontvangt zondag Sint-Niklaas. eer ook Sportkringers opeisen. Zidane ging meer bewegen, kon zich al eens gemakke lijker van zijn belager Smets losmaken. Toen 20 minuten voor tijd, voordien no teerden we een konstante druk van de thuisploeg doelman Mesmaeckers om geen handspel te bedrijven buiten de backarea de bal met het hoofd wegkopte, ving Zidane die keurig op en lobde de elfde man bij Me chelen. En dat er voor de thuisploeg nog winst inzat, moge blijken uit de aller laatste minuten toen zowel Veyt als Emanuelson tel kens Mesmaeckers op hun weg vonden, daar waar ie dereen zich afvroeg hoe dat Het ligt in 's mensen aard het eigen ego danig op poetsen of zich behaaglijk in roem en sukses te wentelei i Bij niemand komt het prettig over te worden genegeen 7 vergeten of aan de kant gezet. Geslaagde projekten, gun11 1 stige zakencijfers, opbruisende sportroem en een verheet5 lijkende pers, het sterkt de enkeling in zijn vermoeden dt tn hij onmisbaar, ja zelfs onkreukbaar wordt. The unton5 chables zij steken overal de kop op, ook op de spon (aP velden. Zij struikelen over hun eigen imago en trappen ji err op wie hen zogezegd uit evenwicht bracht. Ach, het ligt soms veel eenvoudiger. Ook de gewon hardwerkende jongen die alles voor zijn job, zijn spot doet, de sympatieke boy aan wie het allemaal voorbij lij\ te gaan, de relativerende intellektueelallemaal zijn zeil hun wiek geschoten wanneer men hun inzet of talent ii ,,j frage stelltg De ene kan dat al beter verwerken dan de andere, zal zu op sportieve wijze revancheren of gewoon het logisch van een beslissing inzien. Voor wie het kollektief primett zullen er doorgaans geen moeilijkheden rijzen. g Sterke persoonlijkheden of sportlui met vedettenallun f komen echter gemakkelijk in opstand wanneer hen vei meend onrecht wordt aangedaan. Het geval Haan deind i z nog uit bij Anderlecht of landskampioen Beveren wei gn met een gelijkaardig probleem gekonfronteerd. Een kwaï an tier vóór affluiten besliste het duo Goethals-Pauwels Ei unf win Albert van het veld te halen en de meer defensi gerichte Truyens in te brengen. Een logische beslissing |g|< waarbij we in het midden laten of nu precies de Duits ve moest vervangen worden. Erwin stapte kwaad van het veld, ging zich onmiddelhj aankleden en was al uit de kleedkamer verdwenen toen i e andere spelers zich daar aanmeldden. Een bestuurslu die de spits wou kalmeren werd afgesnauwd en hetzelfi ori- stond Robert Goethals te wachten. Dat alles speelde zit1 e af voor de ogen van de Wase en Limburgse supporters d zagen hoe een speler zijn trainer kleineerde en deze machteloos bijstond. Men vraagt zich dan nadien af waM' men de verhaaltjes uitvindt over onenigheid in het getf blauwe huishouden. Albert had zaterdag het ongelijk volledig aan zijn kaï Een profspeler dient zich in de eerste plaats aan de he opgelegde discipline te houden. Het sportief beleid is i handen van twee trainers die autonoom beslissen w speelt en wie vervangen wordt. Zij hebben daar fa motieven voor, ook al zijn die soms voor kritiek vatbaa We zijn de eersten om te beamen dat zoiets niet ma uitlopen in een diktatoriaal gezag waarin spelers mon dood worden gehouden, maar we menen dat onder h regimePauwels-Goethals inspraak zeker geen ijl woord is. Een speler die een kwartier vóór tijd wordt vervangt moet zoiets niet noodzakelijk beschouwen als een blamag voor zijn prestatie en dat was zaterdag zeker niet it geval. Wel speelde het belang van de ploeg, de klub du de oefenmeesters wilden een belangrijke uitzege veiln stellen. De betrokken speler had des te minder reden a klagen aangezien hij naar ons weten sinds zijn verblijfi Beveren haast nooit werd vervangen. Het ergste evenwel was zijn kolerieke en uitdagende reu tie post factum, in het openbaar en tegenover iemand i zijn werkgever vertegenwoordigde. Dat zijn ploeg g wonnen had en zijn maats hadden gezwoegd voor i premie waarin hij gul deelt, kon Erwin blijkbaar ni deren. Een goeienavond kon er niet meer af. Erwin Albert is een klasbak. een karakterspeler, een h onmisbare schakel in het geel-blauw geheel, ook draafde hij dit seizoen nog niet op volle toeren. Dat ge hem echter nog niet het allure van de onkreukbare Erwin zat niet in de spelersbus die Sportkring 's avon laat weer naar het Waasland voerde. De historie krij voor hem ongetwijfeld nog een staartje nou mogelijk was. Maar een dubbeltje heeft nog altijd twee kanten. Een doelman kan de oorzaak zijn van een doelpunt maar kan er ook in allerlei omstandigheden een aantal verijdelen En dat gebeurde met de Me- chelse keeper... De ploegen S.K. Sint-Niklaas: Stic kens, Lodewijckx, Verstrae- ten, Deraeve, Beirinckx, Lambrechts, Van Haevere, De Raet, Zidane, Emanuel son en Veyt. Racing Mechelen: Mes maeckers, Smets, Struyf, Claes, De Smedt, Moons. Van Gremberghe, Caes, Eisen, Bijloos, De Keyzer. Doelpunten: 9' Bijloos (0- 1) en 70' Zidane (1-1). Kaarten: geel voor De Key zer (natrappen op Bei rinckx). Wijzigingen: 46' Moons i.p.v. Van Vaerenbergh en 77' Van der Veen i.p.v. De Zidane buitte in de twet Keyzer. helft een foutje in de Scheidsrechter: de heer bezoekende verdedigingj Laenens. (Sint-Niklaas-RC MecheÜ André Govaert j.j).(pm) Danny Veyt komt enkele centimeters te kort om de voorzet van De Raet in het Mechelse doel te duwen (St.-Niklaas-RC Mechelen l-l). (pm) kopbal op de dwarsligger- maar ook die werd ver zag uiteenspatten zodat de kwanseld. Waarbij het rus bal terug het veld inging, ten geblazen was. Maar het had even goed in Mechelen bleef fris van de de kooi kunnen zijn. Wat la- lever spelen. Het had bo ter trapte Zidane, op aange- vendien altijd een mannetje ven van De Raet een vrij- vrij en bewegingsvoetbal schop pardoes op de doel- was legio. Bi] Sportkring man, waarna Veyt bij de re- ging het eerder stroef, er prise het zijnet trof Dat alles was eenvoudig geen diep- speelde zich af binnen het gang, de spitsen werden eerste halfuur. Waarmee amper aangespeeld zodat we maar bedoelen dat men zich enkel kon ver- Sint-Niklaas gemakkelijk op kneukelen in partikuliere ak- winst kon klimmen, indien ties. Maar daar kwam ver- het weliswaar wat meer ge- andering in. Toonden Van luk had gehad. Haevere en Verstraeten Het derde kwartuur kreeg zich veruit de besten op het Veyt zelfs een droomkans veld. dan kwamen andere wel. maar eigenlijk geen goede zaak voor een elftal als er een speler tussen- loopt die een verborgen kwetsuur blijkt te hebben. Dan maar Deraeve inge bracht, die het verre van fameus deed. Wat op zich al een handicap is vermits Deraeve in het middensek- tor akteert, precies het ploegonderdeel dat er zeer zwakjes voorkomt. Nou kan je zeuren en blijven zeuren. Een supporter doet dat wel eens. Maar men kan toch niet naast volgende Sportkringkansen afge dwongen in de eerste Vier aanvallers van Sportkring tegen zes bezoekende verdedigers (St.-Niklaas-RC Mechelt (pm)

De Voorpost | 1979 | | pagina 22