5 m "I Stedelijk advies bureau Minister Galle bij Marnix Gijsen VU ba' 'akte heel wat volk wm lotut !D. iet Be redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. alle ons aan de hand gedane oplossingen. Maar dan graag schrif telijk en verantwoord en zeker niet vergetend re kening te hóuden met de eigen broeksriem. Plet Heymans. Besparingen?! ledereen heeft de mond vol over de slechte finan- tiële toestand van de meeste steden en ge meenten. Ook onze stad ziet zich voor nooit ge ziene uitgaven geplaatst. Idereen vindt dat er nu eens erenstlg moet na gedacht worden over be sparingen. Wij, van de volksunie, staan zeker en vast achter deze idee. Wat echter niemand doet is aan tonen waar en hoe te besparen, ledereen wil besparen op deze of gene manier, indien het maar iets is waar ze zelf, of hun politieke partij, geen belang bij hebben. Want besparen is blijk baar iets wat anderen moeten doen. Of de stad moet of kan besparen en waar, dat moeten de heren van de Gemeenteraad uitma ken. We stellen echter vast dat er steeds meer en meer naar oprichten van diensten gevraagd wordt, en dat de indie ners van deze voorstel len zich nooit de vraag stellen, «naar buiten uit toch niet», of deze dien sten werkelijk noodwen dig zijn en of er de nodige fondsen voor bij een te scharrelen zijn. Wij herhalen, wij zijn voor besparingen, ern stige besparingen, maar dan op reëel gezonde basis, zonder voorbe dacht eigenbelang. We menen dat er in deze tijd van ekonomische crisis eens ernstig moet nagedacht worden over het werkelijke sociaal nut van vele geplógend- heden. Daarvoor echter is hoofdzaak een grondige mentaliteits verandering in het denken van ieder. Welzijn van de bevolking is namelijk niet altijd welzijn van de enkeling of zijn politieke partij. Besparingen zijn slechts mogelijk met Politieke moed. We wensen de raadsle den van de stad dus veel moed. Wat het O.C.M.W. be treft heeft de Raad wel echt haar best gedaan m in de begroting alle 'et strikt noodzakelijke .itgaven te weren. De ;ritiek op de zogezegde te grote kostprijs van onze wasserij is al zoveel besproken dat het stil aan afgezaagd wordt. We zullen graag de methode toepassen van deze die ons hiervoor de tover formule levert. De kost prijs van de personeels- maaltijden is eveneens aan de orde. Hoezeer we ons er over buiten, hoe zeer we ook rekenen, het spijt ons erg maar beter koop kan het niet. Dat deze post op de begroting verlieslatend is ligt voor de hand. Sociale maaltijden aan 50 fr zijn nu eenmaal niet te bereiden. De enige mogelijkheid om deze verliespost ge zond te maken is af schaffen of een driedub bele prijs vragen. Wie doet het? Terloops verwijzen we naar de meeste ministe ries die op dat gebied het voorbeeld geven en hun personeel beter koop be dienen. Toch zijn er besparingen nodig. Maar de wet op het O.C.M.W. is zo opgevat dat iedereen die het nodig heeft moet geholpen worden. Hoe men het finantieel zo klaren kan heeft de wet gever niet ingerekend. Waar kunnen wij O.C.M W. dan op besparen? Op Personeel? Op sociale tegemoetko mingen? Op het eten der zieken? enz. enz... Graag willen we alle voorstel len onderzoeken. Graag bestuderen wij JEUGDINFOBEURS inspanningen zullen weldra ook in de deelgemeente en Zaterdag 3 november a.s wijken voortgezet worden opent de Jeugdinfobeurs in rekening gehouden met de de Stedelijke Keizershallen financiële mogelijkheden, haar deuren. Op deze ma- Moge deze jeugdinfobeurs nier meent het Aalsters be- 1979, dan ook voor velen, stuur een merkwaardig zowel voor besturen, als sluitstuk voor het «Jaar van voor de jongere in het alge- het kind» te kunnen presen- meen een spoorslag zijn om teren. Op een voor het kind kennis op te doen en en de jeugd aangepaste nieuwe horizonten te ont- wijze zal getracht worden dekken... Dikwijls én veel kan men zich de vraag stellen «Waar begint en eindigt de opdracht van een openbaar bestuur?» Er kan lang over geredetwist worden omdat nu eenmaal mensen van mening verschillen en meestal een Sociale Politieke of idio- logische ondergrond tot be sluitvorming leidt. Over iets kunnen wij het eens zijn te we ten dat een openbaar bestuur diensten moet verschaffen die efficiënt zijn en waaraan de bevolking wat heeft. Zo heb ik mij reeds de vraag gesteld, heeft het nog zin een huwelijkspremie van 500 F uit te keren door het Stadsbestuur. Als men er dieper op ingaat komt men tot de vaststelling dat dit werkelijk overbodig is. Wij moeten realist zijn. Het is beslist niet nodig aan jonge mensen een aanmoedigings premie te geven om te huwen. Trouwen doen ze heus uit ei gen beweging, zonder stimula tie van het Stadsbestuur. Trouwens aan pas gehuwden een premie toekennen van 500 F, terwijl soms een feest 100.000 F kost en meer. Is dat normaal? Bovendien moeten de belang hebbenden soms een halve dag op hun werk afwezig blijven om de luttele 500 F te komen ontvangen. Ook omtrent de geboortepre mie kan men zich dezelfde vraag stellen en er zelf nog an dere bedenkingen bij maken. negen dagen lang de jeugd te animeren, te boeien, te interesseren. Onze dank gaat eveneens naar de be reidwillige medewerking van niet minder dan 95 or ganisaties die in het jeugd werk of jongerenproblema- tiek actief zijn. Door deze massale deelname verheft het initiatief zich dan ook tot het nationale niveau. Twee studiedagen over «kinder- Eddie Monsieur VAN IS VOORLICHTEN TROUWLUSTIGEN NOODZAKELIJK Het is een gekend feit dat de doorsnee jonge mens over het algemeen gezien weinig na denkt over wat hen later kan te wachten staan, eens de feest roes achter de rug. Dan stor men de problemen op het jonge gezin af, problemen waar men soms geen blijf mee weet. Juist daarom is het zo noodza kelijk de jeugd voor te lichten vóór men in het huwelijks bootje stapt. Dit kan gebeuren via een kleine brochure die meegege ven wordt op het tijdstip dat men zich laat inschrijven om te trouwen. Men moet aandacht besteden op de mogelijkheid tot huwe- lijkskontrakt. Inlichtingen geven in verband met leningen, kopen op afbeta ling en zeker wijzen op de ge varen. Levens- en Brandverzekering van niet te onderschatten be lang, te meer daar men weet dat jong gehuwden veelvoudig worden bezocht door de agen ten van verzekeringen. Het aankopen of bouwen van een woning daar iedereen weet dat wijze raadgevingen geen overbodige luxe zijn. Ook het belichten van huurkontrakten is van niet te onderschatten be lang. En zo kan het verder. Arbeidscontract, Mutualiteit, ziektevergoeding, beveiliging tegen inbraak om niet te verge ten de voorlichting van het be lastingssysteem van de wer kende echtparen. Het spreekt vanzelf dat deze opsomming niet beperkend is en zelfs zou kunnen uitgebreid worden. Nu kan men zich de vraag stellen, is dat een opdracht voor een stadsbestuur? Ik meen van wel. Kinderen van kapitaal-krachtigen heb ben dit zeker niet nodig. Daar zorgen hun ouders wel voor. Anders is het gesteld met trouwlustigen wiens ouders er geen boel geld kunnen tegen aan gooien. Bij deze mensen zijn dergelijke wenken goude raadgevingen. Waarop wacht men dan om het te doen? Jan Van der Veken Raadslid IN EIGEN BESPARINGSBOEZEM KIJKEN Met veel interesse heb ik de B.S.P.-bijdragen van vorige week in deze Vrije Tribune mishandeling» en de taak doorgenomen. De toestand van «jeugdkonsulent» kun- ziet er inderdaad bedenke- nen nu reeds op een ruim lijk uit, en men is inderdaad verzekerde deelname bo- toe aan een saneringsplan gen. De kindermusical Dat betekent dat bepaalde «Spring» zal zonder twijfel projecten plaats zullen moe de massa van de Aalsterse ten ruimen voor andere, kinderen kunnen aantrek- meer voor de hand liggen- ken. Dit jaar komt Sint- de, dringender en noodza- Maarten toe in de Keizers- keiijker werken. De vraag is hallen, waardoor automa- nu welke dan wel de criteria tisch het jonge volkje bij het zullen zijn om die schifting ganse gebeuren betrokken uit te voeren, wordt. Voor de jongeren Zo hoorde ik ondertussen al werd tevens gezorgd: dat vanwege de B.S.P.- meerdere «grote optre- zijde het economisch beleid dens» zullen er voor zorgen van de Burgemeester dat ook zij in deze rijke «niet sociaal zijnde» wordt gamma van informatiemo- bestempeld, en dat is de in- gelijkheden, aan hun trek- spanningen op economisch ken komen. Het ganse op- gebied «geen maatschap- zet ontsnapt ook niet aan de pelijk nut» zouden hebben, aandacht van de BRT-radio Dat zijn natuurlijk zonder en Televisie, die dan ook meer hopeloos belache- een bestendige starrcTzal lijke stellingnames. Ik be- verzorgen. nadrukte het hier reeds ette- De verschillende wijkkomi- lijke keren: de bedrijven zijn tés, opgericht in het kader de levenscellen van onze van het «Jaar van het Kind» maatschappij. Laat men ze zullen de resultaten van hun verkommeren, dan gaat te- aktiviteiten aan de bevol- gelijk ook onze maatschap- king bekend maken. pij naarde haaien. Wanneer Tijdens de Jeugdinforbeurs, ik dan in het B.S.P.-artikel zal tevens de start gegeven lees dat «in deze tijd van worden aan 'n nieuw ini- laagconjunctuur mamoetini- tiatief, waarbij de schepe- tiatieven de frigo inmoeten» nen van de Jeugd uit gans dan voeg ik daar direct aan Vlaanderen verzocht zullen toe dat in deze tijd van laag- worden, zich aan te sluiten conjunctuur er maar één bij een werkgroep, die tot grote bekommernis mag doel zal hebben als blok van heersen: de terugkeer naar gemeenten in te spelen op een stabiele tijd die niet zo de beleidsnota van de veel zorgen baart voor de Vlaamse executieve, in- toekomst. Dat is in het be- zake de permanente vor- lang van zowel de arbei- ming, meer in het bijzonder op de afdeling «Jeugdbe leid». In dit hoofdstuk wordt o.m. gestipuleerd dat om de col- ders, de winkelier, de be drijfsleider. Dat is econo mie. Wie dus dent dat de inspanningen op econo misch gebied geen maat- lectieve voorzieningen te schappelijk nut hebben verbeteren, projekten zou- slaat de bal mis. den opgezet worden, met De vraag naar dat maat- het oog op de oprichting en subsidiëring van gemeen schappelijke jeugdservice- centra. Tevens zouden op plaatselijk vlak experimen ten aangemoedigd worden schappelijk nut kan trou wens ook gesteld worden wanneer we eventjes de uitgaven van de B.S.P.- departementen bekijken. In functie van de terugkeer om nieuwe werksoorten en naar een stabiele tijd, weg methoden te stimuleren, van deze laagconjunctuur, Ook aan speelterreinen en is het antwoord op die vraag de vorming van monitoren, niet zo evident. Zo is er bij die er voor de begeleiding voorbeeld de verfraaiing vn moeten zorgen, zou meer de Aalsterse kerkhoven aandacht besteed worden. Natuurlijk moet een kerkhof De eerste bedoeling is dan er netjes bijliggen, en na- ook, dat namens de tuurlijk hebben we allen een Vlaamse gemeenten grote eerbied voor onze standpunten zouden naar overledenen, maar ook hier voor kunnen schuiven, rijst de vraag naar het maat- waardoor de Vlaamse ge- schappelijk nut. Waar ligt de westregering voor concrete waardenschaal en de crite- voorstellen zou geplaatst ria om iets als maatschap- worden, qua subsidiëring, pelijk nuttig te bestempe- Bij deze jeugdinfobeurs len? kunnen wij in Aalst, ook fier Andërzijds is er het niet- terugblikken op één jaar sociaal-genoeg-zijnde van werking van het jeugdservi- het economisch beleid, cecentrum in de Kapelle- Realiteit is dat dit beleid niet straat. Dit initiatief dat in socialer kan dan het nu Vlaanderen nog niet veel reeds is. Dat bleek trou- zijns gelijke kent, blijkt vol- wens ook uit hetgeen de strekt aan bepaalde noden heer Kieboom, adviseur van van de jonge mens tege- Minister-president Van Agt, moet te komen. Gemiddeld vorige week in het Kasteel 25 30 bezoeken daags Terlinden vertelde, toen hij bewijzen zijn noodzaak en het had over de «extreme de positieve kritieken van betrokkenheid van het Aals bezoekers inzake de terse stadsbestuur aan- dienstverlening soms gaande het maatschappe- schril in tegenstelling met lijk, sociaal en economisch andere stadsdiensten leven». Het economisch be- getuigen van zijn deugde- leid is inderdaad zeer soci- lijkheid. aal omdat het uitgaat van de Op deze manier wordt uitein- verwachtingen van de men- delijk eerst tegemoetgeko- sen zelf. men aan heel wat vragen Hoe dikwijls werd er aan de die ontstaan bij niet- betrokkenen niet gevraagd: georganiseerde jongeren, «Hoe doen we het?» en bij de jonge volwassene. «Wat denkt U ervan» en Dat ook dit opzet in de insti- «Heeft U voorstellen?», tuten voor maatschappelijk Inspraak en voorlichting werk niet onopgemerkt worden intens doorge- voorbijgegaan is, bewijzen voerd. Onlangs nog werd de aanvragen die wij reeds een avond georganiseerd mochten ontvangen om voor alle bedrijfsleiders, studenten een praktijk- Daarna kwam er nog een stage te laten doorbrengen, avond voor de landbouwers Hoofdopgave voor de toe- en een avond waarop alle komst, bij deze jeugdinfo- bloementelers waren uitge- beurs, blijft zonder twijfel de nodigd. verder uitbouw van de Wanneer we daarentegen speel- en ravotterreinen; het beleid van de BSP- alsookvan rekreatieterreinen departementen bekijken, in Groot-Aalst. Het speel- dan kunnen we ons terecht plein van het stadspark kent de vraag stellen waar nu op het ogenblik een volle- juist de sociale gerichtheid dige vernieuwing, met ei- ervan te vinden is. Nu zou er gentijdse speeltuigen. Deze bijvoorbeeld iets positiefs kunnen gedaan worden voor de consument. Zeer goed, maar dan ook DOEN a.u.b. Aangaande de besparingen en het «in de frigo stoppen van mamoetinitiatieven, toch ook eerst eentjes in ei gen boezem kijken. Voor de fusie was er enkel het departement «sport». Dit is nu uitgegroeid en aangevuld met afdelingen zoals «jeugd», «vrije tijd» en «gezinszorg». Dit BSP- departement is dus mas saal uitgegroeid met de ge volgen vandien: de - daarom niet steeds overbo dige - reusachtige uitgaven, ledereen denkt dat hij be spaart, en in het geval van de BSP was men blijkbaar fier te kunnen zeggen dat «de socialisten meer voelen voor besparingen dan voor belastingen» («meer voelen voor» is niet gelijk aan «ik verkies»). Eerst dient sommigen on der hen echter uitgelegd wat werkelijk wenselijk en wat echt noodzakelijk is. La ten ze eerst in eigen bespa ringsboezem kijken alvo rens andere initiatieven af te breken en ze «in de frigo te stoppen». Willy Van Renterghem Recepties, besparingen, belastingen Het aantal ontvangsten, dat het Aalsters stadsbestuur met de regelmaat van een klok voor alle mogelijke en onmogelijke gelegenheden organiseert, blijft de pennen bevruchten van enkele ou welijke dorpspolitiekers. Ghis Willems, CVP- fraktieleider in de gemeen teraad, volksvertegen woordiger en in zijn vrije uren ook nog woordvoerder in de Sunvalley, heeft dit zeer diepgaand debat ge opend. Volksvertegen woordiger Willy Van Ren terghem, schoonzoon van burgemeester D'Haeseleer en bij diens gratie in de poli tieke arena geworpen, heeft de handschoen opgeno men. De eerste wil minder recepties, de tweede ver dedigt uiteraard het D'Hae- seleriaans beleid van zo veel mogelijk publiciteit voor eigen stal Beiden voeren argumenten aan ter verde diging van hun stelling over dit wereldschokkend pro bleem. Hun pennegevecht blijft daarbij zo nemeloos plat dat wij ons afvragen waar het gezond verstand is gebleven. Voor ons deel mag het gerust dat mensen of groeperingen, die zich op één of andere manier ver dienstelijk hebben gemaakt of in de kijker gewrongen, daan/oor ook de speciale waardering van het stads bestuur meekrijgen zelfs via een officiële receptie die aan de stad iets mag kos ten. Daar lopen wij wel in het spoor van Willy Van Ren terghem. Dat er daarmee soms wordt overdreven, daarover moeten we dan weer Ghis Willems in het ge lijk stellen. Waar beide pen- neridders echter met geen woord over reppen, en dat is oneindig veel fundamen teler, is het feit dat over der gelijke politieke onbenullig heid zelfs geen redetwisten zou bestaan als de centrale overheid niet de financiële nek van de gemeenten aan het omwringen was. Dat heeft geen van beide woordvoerders tot nu toe klaar en duidelijk durven stellen. Ze hebben zich in tegendeel volledig geïnstal leerd in de zogeheten kri- sispolitiek en aanvaarden de toegesnoerde riem die hen van bovenaf wordt aangetrokken. Besparen, bezuinigen is het grote slagwoord en daarom gaan ze het maar even uitvechten over het aantal recepties die ten stadhuize worden afge werkt. Van BSP-zijde luidt de klok al niet veel anders. De stadskas, zo schrijft schepen Hooghuys, is in bedenkelijke toestand en noopt tot een sanerings plan. Daarom wordt er mo menteel met de hakbijl ge werkt. In zijn saneringsijver stelt Hooghuys afschaffing voor van een reeks ge meentelijke premies zoals voor geboorte of huwelijk (hierin volgt hij gedwee en gretig een voorstel van PVV-raadslid Redant) en stelt de opportuniteit van andere premies en subsi dies in vraag. Hij heeft daarbij nog een waslijst, naar eigen woorden «niet beperkend» klaar van pos ten waarop dringend moet worden bespaard. En dat moet zo omdat o.m. de se dert de afgelopen maanden goedgekeurde personeels- kaders moeten worden ge vuld en voor het stadsper- soneel de 38-uren week dient ingevoerd. Hij vergeet daarbij te stellen dat die ka deruitbreiding noodzakelijk en door de wetgever ver plicht is en dat in de praktijk het grootste deel van het stadspersoneel nu reeds aan het regime van de 37,5 urenweek staat. En als voor Hooghuys zijn verschei dene besparingsvoorstellen nog niet voldoende de stadsfinancies saneren en dat zullen ze niet) dan zijn volgens hem de socialisten bereid hun verantwoorde lijkheid te nemen voor het verhogen of invoeren van ieuwe belastingen. Daar mee zijn we er bijna zeker van dat het stedelijke «hak- bijlkomitee» niet alleen zal hakken maar ook nieuwe lasten aan de bevolking op leggen. Dit alles dan, noch van Van Renterghem, noch van Willems, noch van Hooghuys, zonder ook maar de stem te verheffen tegen het centraal gezag dat de stad wurgt, de dota ties aan de gemeenten drastisch afremt, tot hogere belastingen verplicht, met de ene hand terugneemt wat de ander heeft gege ven, de stedelijke initiatie ven beknot, de subsidiekra nen slechts sporadisch opent, steeds meer ver plichtingen op de rug van de steden schuift zonder iets ernstigs in de plaats te ge ven en van de gemeente lijke zelfstandigheid een la chertje maakt. Met derge lijke politiek moeten de ste den failliet. Wie dit niet ziet is stekeblind, wie niet ste keblind is en toch niets zegt keurt impliciet dergelijke gedoe goed. Het één noch het andere is te waarderen. Jos De Geyter Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is. korry niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekort Publikatie betekent met dat de redaktie achter de inhoud staal Afhands anti-kommunisme raakt me niet, Pol Een laatste kort woord aan Pol De Paepe. Ik kreeg loo hem een verzoenende brief twee dagen vóór het schijnen van «De Voorpost» en waarin hij me niett mededeelt dat hij me in dit blad zal antwoorden. |k in dezelfde geest die brief beantwoord, en het et wat ik in zijn artikel naar mijn hoofd krijg, is een lijk wijzing naar Rusland en naar het Oosten, wat m zaak niets te zien heeft. En me ook ijskoud laat altijd leren en van iedereen, ook inzake de verdedl van de onafhankelijkheid, de vrijheid en de soTsse veroveringen van ons volk, de vraag is echter of P Paepe na dit weeral daartoe de geschikte man is deren dan ik schijnen dit ook te betwijfelen. ,Sam Ik stel inderdaad steeds belangrijke gebeurtenisa t. de politieke kontekst van het moment waarop beurden of gebeuren. Wanneer ik op bepaalde Pol De Paepe gestelde zaken niet ben ingegaar was het ofwel omdat anderen daar eventueel hui antwoordelijkheid moesten nemen, ofwel omc« sommige oude wonden van beide zijden niet openscheuren. Maar ik blijf er bij dat P. De P degelijke geschiedenisboeken moet ter hand ne nagaan wat er intussen in het beoordelen van def geëvolueerd is, en zich minder moet vertrouwe zijn zorgvuldig bijgehouden «dokumentatie» stedelijke schandaaltjes, waarvan ik van hem de copy kreeg van één «dokument» anno 1957! t J maar dat ligt in mijn aard niet. 1 H Nog twee zinnetjes: als Pol als lid van een kon daar jarenlang onwetend is gebleven over wat daar gel Rn i de, en dat hij niet kon goedkeuren, dan was hij naïef of niet moedig genoeg, maar ik geef hei absolutie. Voor wat de grond van de zaak betreft, nestie, ik ben ervoor dat men de sociale gevolge de repressie na 1944 een rechtvaardige regeling j maar de spons vagen over de nazi-kolaboratie, i en zeker nu niet wanneer het fascisme ook in onsj weer de kop opsteekt. Ray De P.S.: Mijn geprefereerde drank is niet vodka, Pol; een «Tijpke» van Wieze, en dat over uwe hemel zali niet opgaan, want dat zal erwel enen zijn voor de «w< kende» en alle goden en heren vrezende kleinburgi zwijgende meerderheid. Over wat er volgt als ik mij uitklop, maak ik me trouwens weinig zorgen. Ik t «gralijk» gerust in. Minister Mare Galle was natuurlijk aanwezig op de huldiging van de 80-jarige schrijve! Marnix Gijsen. Mare Galle is immers sinds jaar en dag bevriend met de auteur. Hij maakt! rond Gijsen een TV-film die onlangs op de B.R.T. werd heruitgezonden en is verantwoof delijk voor het uitgeven van het «Verzameld Werk» van de auteur. Zaterdagavond had in de FFR het bal van de Volksunie plaats. De organisatoren mod n op heel wat belangstelling rekenen. Het wordt een traditie dat elk jaar in de bar een d ciale cocktail wordt gebrouwd. Het serum Anti Happart smaakte heel lekker. Ook prt Enrico was van de partij en wist de stemming nog op te drijven. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 2