tfgrih pikfeflêdf ROOFMOORD WURGER NA GEKOORDINEERDE POLITIE-AKTIE GEVAT iPLOSSING WERKLOOSHEID EIST iTRUKTURELE MAATREGELEN Stedelijk onderwijs houdt flink stand STREEKNIEUWS Herdersem ir een flink gekoördineerde aktie van de verschillende ef&ditiediensten werd de moord op de 32-jarige vrijgezel René m der Straeten die in één van de appartementen van loge- jk entshuis «De Scheepvaart» aan de Aalsterse Frits De Wolf- li door wurging aan zijn einde kwam, waarbij men aanvanke- jk in het duister tastte in nauwelijks één dag opgelost nwerking, nauwkeurig systematisch onderzoek en krea- if deduktievermogen leidden reeds op donderdagavond rond >di 13 uur tot de aanhouding van verdachte Jozef Meirte, een soi pentwintigjarige vader van twee kinderen in de Vilander- straat nabij het Aalsterse stadspark. oners van het welbe- tement. Hij vond er René in kant volkscafé «De Scheep- irt», Louise en Charel Arijs, Iden «onze René» niet meer ien sedert maandagavond. René wel eens meer een ije wegbleef werd dit niet lerend. Het werd zulks ïhter wel als men woensdag krant onaangeroerd onder ené's deur zag liggen en te rns uit de «Pénélope» waar lené werkzaam was werd ge detoneerd om te zien of René et kwam werken. Karei Arijs dan met zijn zoon een je nemen in het apparte- nent van René. Niet door de jur te forceren, zoals hier en onffaar wel te lezen was, doch met 3d en eigen sleutel van het appar- >'i bed, naakt, de klederen op het matje. Blijkbaar alles netjes in orde. Zoals altijd trouwens. Het gerechtelijk apparaat kwam dadelijk nadat Karei de «901» had opgebeld in aktie en zowel rijkswacht, B.O.B. als de ge rechtelijke politie startten hun onderzoek. Nauwelijks een paar uur na de makabere ont dekking stapte het parket, on der leiding van onderzoeks rechter Brasseur, ter plaatse af. Daar er een partikuliere ingang voor de zeven appartementen was aan de Frits De Wolfkaai in nr. 2 (het café zelf draagt nr. 1 kon uiteraard van in het café niet gezien worden wie er in en uit de appartementen liep. Daar Van der Straeten nogal wat omgang had met mannelijke vrienden, een vaste «vriend» had hij echter niet werd ook in die kringen uitge keken, samen met de gelegen heden in het Stationskwartier, de Hopmarkt en de Korte Nieuwstraat. Tot na drie uur in de morgen was de politie in de nacht van woensdag op don derdag op stap. Ondertussen werd hun aandacht dan nog opgeëist door de dubbele schietpartij te Denderwindeke. Daar kwam de dader zich echter vanzelf te Aalst melden doch naar de wurger zou moeten ge zocht worden. Het werd een puzzel met helaas zeer weinig gegevens. Op donderdagnamiddag werd dan door de verschillende poli tiediensten ook de S.O.S. ofte Stedelijke Opsporingssek- tie werd ingeschakeld een koördinatievergadering gehou den waarbij de taken nauwkeu rig werden verdeeld. Systematisch werden een groot aantal gelegenheden bezocht en resultaten lieten zich dan ook niet wachten. Zij het voor lopig eerder vage. René zou gezien geweest zijn rond 1 uur in «De Wachtzaal» en rond 2u15 op de St.- Annabrug, hand in hand met een ander persoon. De laatste getuige was formeel. Wat was er dan gebeurd tussen 1 u. en 2u15? Nagegaan werd waar men die nacht rond dat uur nog open was en dat bleek enkel te zijn in «Skate Board» in de Majoor Claserstraat, uitgebaat door een Vietnamees en een Fran- gaise. Daar was trouwens een bruiloft gevierd geweest en op die bruiloft was René, als klant, geïnviteerd en aanwezig. Bij hem een persoon, van wie een beschrijving werd gegeven, welke overeenstemde met een vroeger reeds bekomen signa lement. Doch de naam van de man in kwestie kende men niet. Iemand opperde de mening dat de getuige op de bruiloft die man misschien kende en in de registers van de huwelijksakten ten stadhuize vond men als ge tuige Jozef Meirte, wonende Vi- landerstraat. Deze man werd dan donderda gavond rond 22u30 aan de tand gevoeld, doch hij ontkende de feiten. Een onbekende voor het gerecht was hij niet want enkele dagen voordien kwam hij in het nieuws door te Hofstade 70 fo rellen te stelen, forellen die hij dan huis aan huis aan de deur trachtte te verkopen Gevraagd naar zijn kledings stukken die hij bij de receptie droeg, bleken die in de wasma chine te zitten. Qua alibi wist zijn echtgenote te zeggen dat ze samen naar bed waren gegaan rond 22 uur doch dat haar man was opgestaan om 23 uur «om een pakje frieten te halen». Hij bleef echter weg tot rond 04.00 uur en de wetsgenees- heer situeert het overlijden tus sen 02.00 en 04.00 uur. De man viel dan ook vlug door de mand en bekende. Volgens Meirte zouden de fei ten zich als volgt hebben voor gedaan: na kennismaking in «Skate Board» zouden ze sa men naar het appartement van René getrokken zijn. «Om nog een pintje te drinken» zegde hij En dat was inderdaad gebeurd, want twee lege bierflesjes vond men in de kamer terug. Echter ook drie broeken van René waaruit men geneigd was af te leiden dat het om een roof moord ging en niet om een lustmoord. De broeken zouden gekontroleerd kunnen zijn op eventueel geld in de achterzak ken. Van zijn baas had René immers de zondag voordien een 7.000 fr. ontvangen en nauwelijks schoot er 500 fr. over. Meirte loochent echter deze versie. Volgens hem zou René na het pintje in zijn slaap kamer zijn gegaan en even la ter, gans naakt en irriterend te rug zijn gekomen. Meirte zou hierop niet zijn ingegaan en René had wel de reputatie zeer braaf en zacht te zijn maar eer der agressief in bepaalde pe rioden op seksueel gebied. Met het hemd van René zou Meirte hem dan hebben gewurgd en met een hoofdkussen ge smoord, waarna hij gewoon naar huis ging slapen. Grote slachtoffers hierbij zijn dan uiteraard de echtgenote en de twee kinderen, 5 en 3 jaar oud. Dagelijks vóór haar werk in een atelier voerde ze beide kinderen per fiets weg, terwijl haar man, die vroeger wel werkte doch nu niet meer—hij was evenmin in orde met de sociale zekerheid en stempelde niet rustig uitsliep. Eens verkocht hij zelfs, nadat de vrouw enige erfenis had ge daan, een personenwagen Dat- sun die pas werd aangekocht, voor amper 10.000 fr. De dader die geen tekens van spijt of wroeging vertoonde, werd naar Dendermonde over gebracht. Enigszins gelijkaardige geval len deden zich voor in de Ber- gemeersen met een Turk en vóór een paar jaar te fcrembo- degem. LH. tisch tot stand gekomen plan. Op het gebied van de fiskale Dit is enkel mogelijk wanneer politiek dienen eveneens grote de overheid de sleutel sektoren vera nderingen te gebeuren, kontroleert die de ontwikke- Men moet komen tot de afro ling van de ekonomie bepalen: ming van de niet produktieve financiële sektor, energie, inkomens van de topklasse ten Werkloosheid is een verschijnsel dat in de tijd waarin we [ven moeilijk weg te denken is. Maatregelen om de ekono- nie in goede banen te leiden hebben niet meer de gewenste V6 Kwerking. Om nu meer bepaald de problemen van de '9* tugdwerkloosheid toe te lichten en het publiek gevoeliger te ni| maken voor het zoeken naar gepaste oplossingen is men in Aalst overgegaan tot de oprichting van een werkgroep jeugdwerkloosheid lieraan wordt medewerking erleend door verscheidene erenigingen namelijk: de mg socialisten, abvv kad.et- kulturele centrale abvv, ommunistische jeugd en de :volutionnaire arbeidersliga. )eze werkgroep die al enige [tijd samen is heeft reeds enkele [publieke initiatieven onder- jnomen zoals pamflettenakties jen ook het inrichten van een Bnfo-stand op de Grote Markt Aalst. eze initiatieven waren, zoals buwens door de werkgroep ilf wordt toegegeven, weinig iksesvol omwille van het ge- Itk aan een degelijke voorbe- iding. Het eerstvolgend in- jatief van de werkgroep is het lichten van een stand op de figd-infobeurs van 3 tot 11 wember in de Keizershallen. ierbij blijft het echter niet, tuit op de stand zelf worden jg een tweetal manifestaties iland. Zo zullen de jeugdige lozen op 7 november in gelegenheid gesteld worden i op de stand hun problemen or te leggen aan de vak safgevaardigden die zul- D aanwezig zijn. De vol- ade dag, 8 november, wordt de stand een debat georgani- erd tussen vertegenwoordi- ïs van de vakbonden en een 'gevaardigde van het ministe- van tewerkstelling en ar- m beid met als tema de algemene «erkloosheid maar meer in het "jzonder de jeugdwerkloos- eid. De vertegenwoordiger *mhet A.B.V.V. zal de Heer Colpaert zijn, voor het A.C.V. is dit de Heer P. Van Tittelboom en voor het minis- trie de Heer F. Dielens. Als debatleider zal W. Hau- rcchts, regisseur bij de I.R.T., optreden, ïer gelegenheid van dit debat leen brochure over de werk- :id, die een realizatie is de werkgroep, voorgesteld len, hierna een kort over- pt van de inhoud)en zal ook in het bijzonder de toe- in Aalst worden onder- du. Men is van plan de igroep in de toekomst nog te breiden. Daartoe heeft reeds kontakt opgen omen Ude K.A.J. die zich echter iopig nog niet wil binden, de eerstvolgende verga ing toch wel wil bijwonen, Ier als waarnemer. «SIER WERKLOOS- PEid volgt een beknopte "gave van de visie van de tgroep jeugdwerkloosheid :rband met de oorzaken en voorgestelde oplossingen de werkloosheid zoals die 'de brochure vermeld staan. •orzaken van de werkloos- ktid fc werkloosheid in het alge meen en ook de krisis zijn geen toevallige verschijnselen maar een gevolg van ons ekono- misch systeem, waar men een individueel ongeordend stre ven naar maksimale winsten vaststelt. Belangrijk hierbij is de steeds verder gaande auto- matizering, nu ook al in de ter tiaire sektor, waarbij er echter onvoldoende tewerkstelling tot stand komt die deze ver vanging van arbeiders door machines kompenseert. De toenemende koncentratie van de middelen in handen van be paalde groepen waar men juist een aanzienlijke vertraging in de vraag naar verbruiksgoede- ren vaststeld heeft een depres sief effekt. Dit effekt kan niet volledig worden opgevangen door de herverdeling van de inkomens. Door het ontbreken van een investeringsbeleid ontstaat er een investerings- chaos en een dalende winst voet. Sommige sektoren ma ken van hun machtspositie misbruik en versterken de in flatie en het begrotingstekort van de overheid. Zij verzwak ken aldus de konkurrentie- kracht van onze ekonomie en beperken de geldelijke midde len die beschikbaar zijn voor het initiatief van de overheid. Dit laatste wordt eveneens in de hand gewerkt door een steeds toenemende belasting ontduiking. Tot slot belem mert de onderwaardering van de dollar sinds 1974 de kon- kurrentiepositieven een aantal Europese industrieën. Voor de jeugdwerkloosheid bestaat nog een aantal speci fieke oorzaken. Vooreerst streeft men er in bijna alle lan den naar de bestaande arbeids plaatsen zo veel mogelijk te beschermen. Dit betekent dat in deze fase van de ontwikke ling waar de bazen geen nieuwe arbeidsplaatsen schep pen, de jongeren aan de kant blijven staan. Onderwijs en beroepsopleiding zijn in vele gevallen volslagen ontoerei kend. Meer dan de helft van de werkzoekenden, tevens ook de langst werklozen, heeft slechts lagere school doorlopen. Bo vendien is het onderwijs zeer eenzijdig gericht zodat het aanpassingsvermogen aan de snel wisselende vereisten van de moderne technologie sterk beperkt is. Werkloze jongeren geraken moeilijk aan een baan zolang ze nog niet in dienst geweest zijn. Jongeren vallen in de lagere loonkategorieën. Patroons proberen zich van hen te ontdoen wanneer zij de leeftijd hebben bereikt waarop ze recht gaan hebben op het volle loon. Zoals voor de jeugdigen zijn er ook voor de vrouwen eigen problemen. De vrouwelijke tewerkstelling is gekoncen- treerd in enkele scktoren die juist sterk getroffen worden door de krisis zoals tekstiel en kleding. Vrouwelijke arbeids krachten worden beschouwd als een reserve voor de ar beidsmarkt. Men werft ze aan bij hoogkonjunktuur en men ontslaat ze weer bij laagkon- junktuur. Vrouwen zijn slach toffer van een onaangepaste opleiding en beroepsoriënte ring. Verschillende «typische vrouwelijke afdelingen» in het onderwijs (snit, naad) bieden nog weinig kansen op een werkaanbieding. Deze niet aangepaste beroepsopleiding maakt ook een herplaatsing na afdanking uiterst moeilijk. Vrouwen vertonen steeds meer de neiging om aktief deel te nemen aan het ekonomisch le ven. Daardoor is het tekort aan arbeidsplaatsen groter gewor den. Overheidsmaatregelen Het «Plan - Spitaels» van 1978 voorzag in de alge/nene be strijding van de werkloosheid, maar bevatte ook enkele zaken specifiek voor de jeugdwerk loosheid, die op het huidige ogenblik door iedereen ge noegzaam bekend zijn. Tegen de stages voor de jongeren heeft de werkgroep echter be zwaren van dubbele aard. Eerst en vooral is het ontoe laatbaar dat deze jongeren slechts 90% van het normale loon ontvangen. Vermits zij meestal volwaardige arbeid verrichten (wat in tegenstel ling is met de wet) moeten zij het volledige loon ontvangen. Bovendien ontvangt de werk gever voor een zeker percen tage stagiairs een premie van 30.000 F per stageplaats. Deze tijdelijke tewerkstelling geeft slechts zelden aanleiding tot definitieve indienstneming of tot aanvullende tewerkstel ling. Ofwel werden de sta giairs na afloop van hun kon- trakt vervangen door nieuwe stagiairs, ofwel vervangen zij arbeiders die om een of andere reden het bedrijf verlaten heb ben. Het werk kan immers net zo goed goedkoper door sta giairs worden gedaan. De praktijk leert ook dat een reeks werkkrachten wordt afgedankt onder het mom van ekonomi- sche reorganisatie om de taak te laten overnemen door sta giairs. Zelden kan men spre ken over het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Heel wat jonge mensen zijn momenteel tewerkgesteld in het bijzonder tijdelijk kader. Vooreerst gaat het hier om tij delijke arbeidsplaatsen, wat op zichzelf reeds verwerpelijk is, gezien een behoorlijk aantal die plaatsen werkelijk noodza kelijk zijn gebleken, voorna melijk in de welzijnssektor. Bovendien worden heel wat jonge werklozen verplicht een werk aan te nemen dat hele maal niet overeenstemt met hun beroepsopleiding. Daarbij komt dan nog dat hun bezoldi gingsregime dikwijls onrecht vaardig is. Globaal gezien kunnen we stellen dat het plan - Spitaels de aangroei van de werkloos heid in de loop van 1978 in sterke mate geremd heeft. Evenwel betekent dit op lange termijn geen oplossing. Er is immers dringend behoefte aan nieuwe en volwaardige arbeids plaatsen die een definitief ka rakter vertonen. Het plan De Wulf evenals het plan Califice die tevens moe ten bijdragen in de strijd tegen de werkloosheid zijn volgens de werkgroep in hun huidige vorm onaanvaardbaar. Oplossingen voorgesteld door de werkgroep Een oplossing van het werklo- zenprobleem kan slechts ge vonden worden in een rèeks strukturele maatregelen die het kapitalistisch systeem funda menteel veranderen. De te werkstellingspolitiek moet ge- bazeerd zijn op een demokrati- sche, dwingende en soepele planning met als doel onder andere de volledige en beter tewerkstelling in de eigen streek. België blijft afhankelijk van het buitenland en moet dus een weldoordachte import- en ex- portpolitiek voeren. De invoer dient stelselmatig afgeremd te worden, dus met gunstige uit- voerperspektieven, moeten gesocialiseerd worden. Het toegepast wetenschappelijk onderzoek aan de universitei ten, dient in funktie van deze overheidsbedrijven herdacht te worden. Het industriëel apparaat dient zich te ontwikkelen volgens de krachtlijnen van een demokra- vervoer. Een openbare holding met uit gebreide mogelijkheden en bevoegdheden moet die sekto ren waar het privé-kapitaal in gebreke blijft ontsluiten, en ook in de toekomst gerichte en winstgevende bedrijven initai- tieven nemen. De politiek van de holding in dit verband moet er in bestaan een aantal kompe- titieve overheidsbedrijven tot stand te brengen. Zoals bekend weegt de inflatie zwaar op de werkgelegenheid. De overheid dient daarom wat de handel betreft, werk te ma ken van een bindende prijspo litiek en van de beperking van distributiemarges. Beoefe naars van sommige vrije be roepen zoals notarissen, advo- katen, dokters, tandartsen en apothekers, moeten tewerk gesteld worden in overheids dienst. De overheid moet in grijpen waar privé-groepen misbruik maken van hun machtspositie. Arbeiderskon- trole, alsovergangsfase tot zelfbeheer is noodzakelijk om juridische maatregelen inzake prijsvorming echt effektief te maken en onverantwoorde winstvorming te beletten. Het industrieel apparaat dient zich zoals gezegd te ontwikkelen volgens een demokratisch tot stand gekomen plan. Dit is en kel mogelijk wanneer de ge meenschap de financiering kontroleert. Nu beheerst de fi nanciële sektor rechtstreeks of onrechtstreeks het Belgisch industriëel apparaat, dus moet de financieel sektor gesociali seerd worden. voordele van sommige groe pen zoals onder andere de werklozen wat een stimulans voor de vraag en de tewerkstel ling zal betekenen. Dit veron derstelt dat de ontduiking van de belasting met de grootste kracht wordt bestreden, een strijd die ook om andere rede nen noodzakelijk is. De fiskale politiek moet ten slotte ook een instrument worden ter oriënte ring van de produktie. Ook op het gebied van de jeugdwerkloosheid is een in grijpen noodzakelijk. De jeugd moet beter op het later beroepsleven voorbereid wor den. Het onderwijs moet zo ruim mogelijk vormen en niet opleiden tot vakidioten. Sa men met een inhoudelijk en een metodologisch herdenken van het onderwijs dringt zich de verlenging van de leerplicht tot 16 jaar en later tot 18 jaar op. Het stelsel van de kredietu ren moet uitgebouwd worden en zekerder gemaakt worden, zodat wie ze opneemt niet kan ontslagen worden. Schoolver laters moeten onmiddellijk recht op werklozenvergoeding krijgen. De speciale loonkate gorieën voor jonge arbeiders moeten afgeschaft worden. Wettelijke bepalingen ten slotte moeten verhinderen dat de diensttijd een beletsel is om aan een betrekking te geraken. Tot zover de bondige voorstel ling van dit dossier dat echter uitgebreider zal besproken worden ter gelegenheid van bovengenoemd debat in de Keizershallen. G.D.B. Nu de dertigste schooldag, deze waarop het aantal leerlingen definitief wordt vastgesteld geldend voor de betoelaging, voorbij is volgt hierbij een kort over zicht van de toestand in het Aalsters Stedelijk Onder wijs. Dadelijk opvallend hierbij is dat qua leerlingen men heeft stand gehouden en dat het aantal betrek kingen, mede door het verlagen van de behoudsnor- men. zelfs is vermeerderd. Zo heeft men nu reeds vier direkteurs zonder klas, nl in Klein-Aalst in de Binnen straat en aan het Vredeplein en verder ook te Erembo- degem en Hofstade. Nieuwe kleuterklassen zijn er in de Binnenstraat (twee!) en in de gefusioneerde school Vredeplein. Kerre- broek. Nieuwe klassen in het basis onderwijs kwamen er in dé Binnehstraat, in Hofstade - Gijzégem en in Erembode- gem met 39 in het eerste leerjaar, (een achtste klas). Wel verloor Moorsel Kaal- berg de bedreigde klas doch de éénklassige school te Ediksvelde kreeg een BTK-er. Hierbij dan de leerlingen aantallen bij het begin van het schooljaar Binnenstraat: 222 kleu ters en 265 lager Vrijheidsstraat (gefu sioneerde school): 69 kleu ters en 72 lager. Kerre- broek: 40 kleuters. Ediksvelde: 25 kleuters en 30 lager Hofstade - Gijzegem: 133 te Hofstade en 76 te Gijzegem Erembodegem 44 kleu ters in het Dorp en 32 op de Zavel. 173 in het lager on derwijs. Oude Gentbaan: 104 kleuters met mogelijkheid tot ontdubbelen doch ge brek aan lokalen. Hoveniersstraat: 51 kleuters Faluintjes: Baardegem: 30 lager Herdersem: 50 kleuters en 75 lager Meldert: 72 lager Moorsel Kaalberg: 57 Moorsel Herbergstraat: 34 kleuters en 74 lager. Of ook voor de scholen in de Faluintjesgemeenten een fusionering komt is nog verre van uitgemaakt. Aller hande faktoren, administra tieve, organisatorische, wel licht politieke maar vooral pedagogische spelen er in derdaad in mee. Rationali seringsnormen zijn echter wel interessanter en vroeg of laat zien we die fusie er tóch komen. In het kunstonderwijs is Aalst aan een stijgende lijn toe. In de Akademie voor Muziek. Ballet en Toneel is er een aangroei van ruim 150 en komt men met een totaal van 1.856 leerlingen. De Akademie voor Schone Kunsten telt er 120 in de dagschool en 594 in de af deling sociaal - kulturele promotie. LH WIE S FAAT... zal 't zèn as 't er binnen ienegste joren zal kenne gezeid werren: in Olsjt hein, awei, door was 't er in den toyd ne gralèkke sjikke Karnaval woor dat et 't alle kanten va geklapt wird... Naa werd er oeik oever geklapt zee, mor ni in de zin damme wajjer zolle willen. Want vér de moment ge- ive men on de booitestonjers eh gedacht oever ons stad en oever de Karnaval die die zélste stad tot veir booiten de grenzjen bekost gemokt heit, woor dam men alles balven hoeiveerdeg moeten over zèn! Jonges toch, hoe es da toch meigelèk? In 't zélste joor dammen hier achter 't Belfort eh stambeldj inho- len van ien van de stichters van dénnen Karnaval, lote men toe dat er wel on't zélste zjiel getrokke werd zee, mor van 'k weit ni hoeveil kanten tegeloyk. En tèn moet er vanoygest attoyd ienen zèn knoeselen omsloon. En 't es wel allicht pleziereg zee as men in de Veirpost kennen 'n tiekeninksken zing woor dat er boy stoot da nen biskop ne koyzer kaan omveirda- ven... mor ik 'n kaan dor toch ni noyg meh lache zee. let woor dat er zoeiveil mensjen joren heer droyvoei- ren on gedoon hemmen ver op te baan, en naa spreik ek verom oever onze karnaval, moe na in iene kier op den afroyzer gezetj werren deir ienegste ander mensjen, pier allien mor omdad den ienen of den anderen aal 't déksel nor zoyne kant wiltj trekken! 'n Tristég affeere, zei 'k ik. Pas op hein, ik 'n wil hiergien pèrtie trekken vér den ienen of vér den anderen, ik 'n kom tissen die kwèddelen ni tissen, doboy, ik 'n hem der niet in te zing en imand zènne vooile was booiten hangen, da moet 'n zelf mor doeng. Ik zing dad allien mor vanooit 't standpoentj van imand die aal zé leven dènne karnaval zing groeien heit, der zelf meh mei- gedoon heit, as kleine gast en noding oeik nog 'n betjen en die naa moe konstateiren dammen op eh poentj gekomme woren dammen hoeiveerdeg mochte zèn vér 't gein dat «'t volk van Olsjt» en door wil en spesjoool op hoameren, meigelèk gemokt heit! 't Fiestkommetoyt hei zèn devoeiren gedoon. De verschillege groepen zeikes en vast al eiven noyg, mor ja... hoe mier dat er here zeg willen in te zeggen hemmen, hoe mier verschillege gedachten dat er zèn. En vanoyges hoe mier kans dat er es dat die gedachten al ne kier bosjen! Mor tèn zol toch 't ge zond verstand al ne kier meige meiklappen hein. 'k Weit ni wie dat er da gezond verstand nog heit... of mankeirt... En swansjtegt vroyve^z'op 'n ander in heer fiemen en zegge ze: wajjer zélle wajjer agaa ne kier die ajooinen den boord af doeng, lotj heer mor keikelen! En dorom zol ek mor ien dinge vraogen on degein die 't schoentjen willen oontrekken, peis ne kier op 't gein dat den Ingelsmaan zeit: moor breens, menieren, moor breens! Woor da 'k oeik ni goe van oever 'n kaan dad es iet da 'k van de weik hoeire vertellen hem. Zé, ge zee 't gon rap weiten woroever. Eh madammeken dad oever ienegte weiken iveranst iet geleizen hooi oever 'n optreiden, in 't kader van da festival van Vlonjeren, gelèk as ze da zu schoein zeggen, zol geren mier geweiten hemmen woor en wannier dat er ne zeike ren èrtist kwamp optreiden en woor da ze most zèn vér koorten te koeipen. En ja, ze 'n hooi ni beiter gevonnen as doveir nor 't stadhoois te bellen, 't Was zjust gien stoakink in den tellefong en ze zat op den ienen of den andere burao op 't stadhoois. Door heer geval bloeitgeleid, mor ja, domei 'n wist ze nog attoyd nimmendalen zee. Wantdenne mensjen den andere kant van den drood krabtegen hoeirboor in zèn hoor enJa madammeken, 'kzol a ni kenne zeggen zee op welke nimmeroe dagge doveir moetj zèn. 'n Kejje goy vantoyd nimmani die dor zitj? - Joo 'k menier, den dienen... - Jaanwatte, madammeken, den dienen 'n kaan ek ni zee. Mor 'n zol da vantoyd ni afhangen van menier de scheipenen zelf? - Ja, da kaan zèn. - Awel, 'k zal a ne kier deirgeiven... - 'n Betjen gekroak en gekrasj en da madammeken kroygt imand on de loyn wie 'n wetj ze nog ni, mor 't was imand meh 'n hieze stemme. Da geval verom ne kier in 't lank en in 't bried géksplikeird en wedje wa da z' as antwoerd kreig? In schoein beschaofd Olsjters? Aanja, wacht insj hein, 'k zal hier ne kier zing, want dad 'n zei meh niet zee. (Geroeffel va papier) Nie madammenken, 'k vin der hier niet oever zee. 'n Zol da niveranst niet zèn in d'ien of d'ander priveizool? Nie? Ja, 't spatj meh, mor' ik persoeinlèk 'n kaan der a niet mier oever zeggen. En de persoein die hem dor spesjool meh beizeg haaft 'n es hier ni. Wedje wa dagge doetj? Schrob meh ne kier alles op 'n brifken hein. En ge zetj garan tie binnen ienegste daogen antwoerd kroygen... - Want ge moetj weiten hein, madammeken, iest en veraal, telefoneiren kost veil sengen... en ten twieden wèrt da schrikkelèk op mèn zeinen zee... Tablao! En woor gebeird zèn! DOLF. DE TOREN Schaakavond in café St.-Antonius op vrijdag 9 november te 20 u. PARTIJ FE EST Jaarlijks feestmaal van de BSP op zaterdag 3 november te 18 u. Koude schotel, serp. aardappelen, groentekrans, varkens- en rundsge braad, koffie en gebak. Lede gemeenschappelijke aktie, BSP, SW: 120 fr. Gepensioneerden GSG: 80 fr. FEESTKALENDER 20 jan.: St.-Antoniuskermis 27 apr.: Kapellekermis 20 - 27 juli: Week van de Landelijkheid 3 aug.: Broeksiraatkermis 10 aug.: A. De Cockstraatkermis 6 - 8 sept.: Volkstuinexpo en Kleinveetentoonstelling 7-14 sept.: Kermis TOMBOLA WTC «RODE DUIVELS» Hierbij de lijst der winnende nummers. Prijzen af te halen tot 1 decem ber 1979 in "t lokaal, Kapelleommegang 10. POPPENKAST Het Aalsters reizend stadspoppenteater treedt zondag 4 november op te Herdersem in de gemeenteschool. Grote Baan 209. Aanvang te 10 u. Inkom 30 fr. Gebracht wordt «De schat van koning Swieberling» KUNSTAVOND In het Brouwershuis te Wieze kunstavond van VTB «Najaar van Hellas, met Anton van Wilderode kijken naar Griekenland». De gedichten worden gezegd door Kris Yserbijt en Jef De Medts in een muzikale aanpassing van Fernand Van Durme. Diamontage door Herman Bos- teels. Toegang voor leden: 40 fr. Niet-leden betalen 60 fr. ST.-MAARTENFEEST Vertrek te 18 u. bij de abdij Affligem voor een avondwandeling met uitgeholde bicten. Te 20 u ontvangst door St.-Maarten en zijn gevolg. Deelname itfde kosten 125 fr. per persoon. WANDELING Op zondag 11 november met de VTB-afdeling te Wieze in samenwer king met BLOSO. Start bij de kerk te 14 u.

De Voorpost | 1979 | | pagina 3