AALSTERSE SCHOLENGEMEENSCHAP BREIDT WEER UIT VOORONTWERP STRUKTUURPLAN RECHTEROEVER KOMT VAN DE PERS GROBBERS VAN LEEFMILIEU OP OORLOGSPAD TEGEN LAWAAIERIGE «PATATTEN» Vervolg p 1 deze uit te besteden aan privé- aannemers. Hiervoor dient na tuurlijk het stadskader volledig bezet te zijn. Het was ook zijn mening dat er in de stadsdiensten ernstig ge werkt wordt, maar dat een ge deelte van het personeel mits een betere kontrole toch nog meer kan presteren. Ook op het nationale vlak pro beerde de BSP het volgens hem waar te maken. Als voorbeeld stelde hij minister Galle, de eerste Aalsterse socialist die het tot minister bracht, en waar de partij volgens de heer Van der Veken, met fierheid mocht naar opkijken. Minister Galle zorgde er immers voor dat heel wat dossiers, die lange tijd in de schuif bleven hangen, terug opgehaald en doorgedrukt werden. Hierbij werd duidelijk verwezen naar de subsidiërin gen die de heer Galle reeds voor het Aalsterse arrondissement én voor de stad zelf betaalde «Als Mare Galle het niet doet, blijft alles liggen,» zo werd er letterlijk gezegd. Hierbij werd allusie gemaakt op bepaalde brieven die de minister naar het stadsbestuur stuurde om deze aan te porren een aantal dos siers (zoals dit van de waterzui vering) uit te werken. Men was in de BSP duidelijk ook niet tevreden met een aan tal verklaringen, die schepen De Neve veertien dagen vroeger bij zijn rondrit met de pers, aan het adres van minister Galle ge zegd had. Zo wees schepen Hooghuys erop dat de nationale subsidiëring het mogelijk maakt om een aantal belang rijke openbare werken te reali seren. Hierbij werd ook verwe zen naar de bouw van het tweede zwembad waar de overheidssubsidies uitblijven. Mare Galle pikte op deze bewe ringen onmiddellijk in, door te verklaren dat hij een belangrijk deel van de nationale subsidië- ringskoek aan Aalst geeft, om dat Aalst in het verleden steeds verwaarloosd was geworden. «Ik ben niet verplicht aan Aalst te geven» zo zei hij letterlijk. Toch wil hij vooruitgaan, en wil hij dat het geld dat hij weggeeft goed besteed wordt. Hij dacht hierbij ook aan de waterzuiver ing, waar dringend een oplos sing moet uit de bus komen. Meteen deelde hij ook een aan tal nieuwsjes mee over dos siers waar hij tussenbeide ge komen was. Zo verklaarde de minister van het Vlaams Ge west dat het Kultureel Centrum binnen de twee jaar zal af zijn. Ook de afwerking van de ring, waar hij nog op terug kwam, vond hij noodzakelijk, zonder zich uit te spreken over de juiste ligging ervan. Voor het pro bleem van de snijbloemen had hij van zijn kollega van Finan ciën bekomen dat er aan de Belgisch-Nederlandse grens zou kunnen overgegaan wor den tot de direkte inning van het BTW-verschil dat 10 procent bedraagt. Voor het zwembad vernamen wij nog dat de kredie ten ervoor vastgelegd werden in de begroting 1980 van minis ter De Backer. Ook andere on derwerpen zoals Capucienen- laan en Leo De Bethunelaan en Zwarte Hoekbrug kwamen even aan bod. Jan De Neve bleef echter nog even hét onderwerp van het ge sprek toen BSP-voorzitter Jan Van der Veken meedeelde dat hij eerbied en ontzag had voor deze schepen (h j heeft het trouwens eens open lijk in de gemeenteraad gezegd) maar dat de schepen van Openbare Werken de inspan ningen van anderen niet mocht minimaliseren. Ringlaan Het sprak voor zichzelf dat de sluiting van de Aalsterse Ring langsheen de Osbroek één van de vragen aan minister Galle zou geweest zijn. De minister bevestigde in dit verband zijn vroeger ingenomen standpunt, en benadrukte dat zoals voor heen en als memorie opnieuw een bedrag van 850 miljoen in geschreven werd in de begro ting van Openbare Werken (mi nister Mathot). Nog steeds denkt men op de diensten van Bruggen en Wegen aan een viadukt, ondermeer wegens het feit dat een tunnel één vierde meer zou kosten. De heer Galle bleef erbij dat de ring een ge schenk van 850 miljoen voor de stad zou zijn. Anderzijds was hij er wel van overtuigd dat men de «natuur» niet mocht schenden. De Ring mag niet door de Osbroek gaan, zei hij in dit verband. Op dit ogenblik wordt, zoals gekend, gewerkt aan een herkomst-bestemmingsstudie. De resultaten van deze studie zullen ten gepasten tijde pu bliek gemaakt worden. Ook andere Aalsterse onder werpen kwamen nog aan bod op de perskonferentie. Zo werd ondermeer van minister Galle vernomen dat hij tussenbeide gekomen was bij zijn kollega minister Ramaeckers, om de tuin van het Domein Schelfhout open te stellen vooro het pu bliek. Dit zou wel binnen be paalde uren gebeuren omdat in de gebouwen zelf aan de Zon- nestraat een internaat geves tigd is. Een probleem, dat niet onoverkomelijk is, is dit van het onderhoud van de tuin. Natio nale Opvoeding kan dit niet doen, maar de stad Aalst even tueel wel. Inhakend op dit onderwerp werd de huisvesting van het of ficieel onderwijs in Aalst be sproken. De gebouwen van het Lyceum aan de Pontstraat en Zonnestraat vond de Minister erbarmelijk. Binnenkort mag dan ook verwacht worden dat deze aan de Zonnestraat zullen afgekeurd worden. Vermits de minister herhaalde malen wees op de luchtvervui ling en het lawaai aan de Zee- bergbrug, werd hem ook een vraag gesteld over de asfalt- plant aan diezelfde brug. Ook hier blijken onderzoeken en tussenkomsten o.m. bij de mi nister van Arbeid en tewerk stelling aan de gang. Met alle punten die onlangs door de Werkgroep Leefmilieu Aalst in een open brief aan de minister werden medegedeeld is de mi nister en zijn administratie trouwens bezig. «Men mag echter niet vergeten dat ik nog maar zeven maanden minister ben,» aldus de heer Galle. Ook een aantal nationale on derwerpen werden te Baarde- gem behandeld. Wij denken hierbij aan het verbod op de vangst van de houtsnip, aan de week van het Bos, aan de instal latie van kernraketten in België, aan een brief van een ambte naar van de Bond Moyson, aan de vervuiling van het water, aan de subsidiëringspolitiek, aan de gewestelijke investerings maatschappijen, enz. Hierop hopen wij trouwens in een la tere bijdrage terug te komen. Het slot van de avond, te Baar- degem, was zowat als het be gin. Opnieuw was het de plaat selijke politiek die centraal stond. In dit verband konden de pers mensen vernemen dat de Aals terse BSP op dit ogenblik reeds werkt aan de voorbereiding van de volgende gemeenteraads verkiezingen. Vooral aan het programma (niet zozeer aan de lijsten) wordt nu al gesleuteld. Men mag immers niet vergeten dat de huidige legislatuur reeds halfweg is, en dat zoals Jan Van der Veken het zo treffend stelde: men zijn matras moet keren, zoals in het leger! De partij schijnt ook gelukkig te zijn met de keuze van Roger D'Hondt als politiek sekretaris. Af en toe gaat hij, volgens de BSP-voorzitter, wel een stapje te ver, maar dat zal wel te wijten zijn aan zijn jeugdige over moed. De heer Van der Veken aarzelde hierbij zelfs niet de heer D'Hondt te vergelijken met wat Karei Van Miert op natio naal vlak doet. Alleszins was er volgens hem, met de nieuwe politieke sekretaris, een be langrijke renovatie gekomen. Wat de artikelen betreft die de heer D'Hondt regelmatig in Voor Allen doet verschijnen, zei de heer Van der Veken, dat de BSP niet moet zwijgen als er iets mis loopt in de meerder heid. De voorzitter wees loops ook op het belang Jongsocialisten in de p Ie «Wij zijn blij dat de Jongst »e listen leven,» zo zei hij lettei Tot slot weze nog vermeit het in de bedoeling ligt val Aalsterse BSP om regelt de pers uit te nodigen vool onderhoud. Wij hopen lei soonlijk dat het nog meern moge gebeuren, omdat de dan de mogelijkheid krijgtw in alle openheid, vragen te an len over een aantal belangerf plaatselijke, gewestelijke et W tionale feiten. ult Van Nadat de rijksmiddenschool te Lede een nieuwbouw kreeg toegewezen (de ruwbouw is reeds voltooid!) was het vorige zaterdag de beurt aan het Koninklijk Ateneum Denderleeuw om fier een eerste steenlegging te vieren. Inderdaad voorziet men het volgend jaar een reusachtige bouw van een nieuwe middenschool op de Kouterbaan. Onder de uitgenodigde prominenten herkenden we volksvertegenwoordigers, burgemeesters en schepe nen. Zeker gingen de heren ministers Raemakers en Galle niet onopgemerkt Vervolg p 1 Deze ring, maar ook andere problemen, zoals vb. aanleg van groene ruimten en rekrea- tiecentra, openbaar ven/oer, renovatie van bepaalde buurten e.a. worden in het dokument uitvoerig behandeld. Aldus stelt men ook dat de toe komstgerichte verbetering van de wijk op de eerste plaats een zaak is van de mensen die er wonen. Op zijn minst moet er dus voor gezorgd worden dat de bevolking zich kan uitspre ken over hoe zij haar toekom stige woonomgeving wil. Dat konkreet mogelijk te maken lijkt het wijkkomitee een elemen taire plicht van de plaatselijke overheid. Hoe, en op welke wijze dit moet gebeuren, moet nog bepaald worden. Waarom? Op -de vraag waarom dit voor ontwerp struktuurplan werd, worden verschillende redenen opgesomd, Vooreerst is de rechteroever lange tijd van ur banisatie verstoken gebleven. Slechts in 1878 werd de Arend- school aan de Binnenstraat op gericht en gebeurde de aanleg van de eerste geplaveide stra ten. Anderzijds bestaan voor het gebied slechts totaal verou derde BPA's van de verschil lende buurten. Hieraan wordt blijkbaar toch gewerkt. Een ander argument is de op til zijnde funktieverandering van het Stedelijk Hospitaal. Bij het opmaken van nieuwe BPA's moet het bij K,B. ver schenen Gewestplan Aalst- Ninove-Geraardsbergen rich tinggevend zijn. Hierbij wordt benadrukt dat het voorontwerp struktuurplan Rechteroever een logische voortzetting is van het struk tuurplan Aalst-Centrum welke nu reeds in fase van ontwerp BPA's getreden is. Het struk tuurplan vormt trouwens een belangrijke bijdrage tot de ver wezenlijking van het Struktuur plan Groot-Aalst. Het wijkkomitee Rechteroever herhaalt trouwens haar zorg, die betrekking heeft op de ver keersveiligheid op de Grote Ring en het gebrek aan speel ruimte. Het voorontwerp wil trouwens bijdragen tot de informatie en de sensibilisering van de bevol king. Het ligt in de bedoeling van de initiatiefnemers om de voorge stelde ideeën voor te leggen aan het wijkkomitee Aalst Rechter-oever dat representa tief is voor de socio-kulturele verenigingen op deze kant van de Dender, aan de Commissie van Openbare Werken en Ruim telijke Ordening en aan de Ver- keerskommissie. Ook aan een aantal partikuliere verenigingen zoals Vies Oilsjt-Werkgroep Stadsherwaardering, Raldes en Werkgroep Leefmilieu Aalst, de Dekenij Moorselbaan- Hoveniersstraat en het WAK- monument wordt niet verge ten Doelstellingen Het eerste doel van dit voor ontwerp is op de rechteroever leefbare wijken te schappen met het behoud van de overwe gende woonfunktie voor een gemengde bevolking, waarbij men bedoelt dat alle leeftijds groepen en kategoriën er aan- Vervolg p 1 Gobbers: Een belangrijke opdracht Dat de job van die Gobbers voor ons van werkelijk belang is, heeft men intussen al begre pen. Bij die «patattenmar- chang» bijvoorbeeld, stelden ze vast dat de maksimaal toege laten norm van 60 dB (decibel) dit staat voor de eenheid van geluidsdruk ruimschoots overschreden werd. Hij produ ceert namelijk 72 73 dB, ge meten aan de poort van de halle. 60 dB kan je vergelijken met iemand die gedurende een ganse dag naast jou zit te snate ren. Je zou van minder de ze nuwen krijgen. Maar 73 dB is al merkelijk meer dan snateren: het is alsof men je voor een dove aanziet en onafgebroken aan je oor ligt te roepen. Ho rendol kan je van zowat alles worden, maar een ganse dag te moeten leven naast silo's waarin ze, vanaf het ogenblik dat je je ene luie oog moeizaam opentrekt om die ratelende wekker eens venijnig te bekij ken, tot wanneer je datzelfde oog op dezelfde wekker gericht, om te zien of ie wel juist is afge- 'Jeld, op even moeizame wijze tracht open tehouden, altijd maar weer «patatten» storten, dat i*. het einde. De burenklacht blijkt in dit geval meer dan ge grond. Zelfs de kwaadwillige opzet van de handelaar kan hier niet ontkend worden. Het bleek dat met gesloten poorten net ge luidsniveau zelfs tot onder het wettelijk toegelaten maksimum bleef. En zelfs met open poor ten is het probleem nog op te lossen met een minimum aan investering. Het laten bekleden van de metalen silowanden met een geluidsabsorberend mate riaal zal wel geen zo belangrijke finnciële strop betekenen voor de welgevulde beurs van de be trokken «marsjang». Het zijn echter niet alleen deze kleinere bedrijven die door onze Gob bers bezocht en onderzocht worden. Eén van hun belang rijke klanten een vazal van dikke Amerikaanse multinatio nals kan hier over meespre ken. Regelmatig gaan ze er hun meetapparatuur opstellen. Re gelmatig delen ze de dirktie hun bevindingen mee. Hangt er van af of deze laatste zich al dan niet koöperatief toont, toch weten ze dat ze heel dichtbij in hun doen en laten door onze jon gens gevolgd worden en dit be sef alleen al impliceert dat ze al het nodige zullen doen om hun lawaaiproduktie binnen - de laagst mogelijke normen te nouden. En toch zijn het in de grond rezultaten die ons onop gemerkt voorbijgaan.Dat het in onze buurt kalmer, rustiger geworden is; dat het er merke lijk beter is geworden realizeren we ons meestal niet. Slechts wanneer er te veel heibel is gaan we steigeren. Met de Gobbers bespeelt Leefmilieu en zijn niet minder aktieve Sche pen, A. De Maght, én het juiste instrument en betokkelen ze de juiste snaar. Aktief op elk terrein Sinds de Gobbers daadwerke lijk optreden, hebben ze niet al leen te maken gehad met la waaihinder. Naast de talrijke sluikstorten weliswaar min der talrijk dan vroegerof zul len we het ooit nog eens leren? voerden ze onderzoeken uit bij firma's die op andere wijze osn milieu verstoren Een meubelfabrikant die zijn zaag meel zo maar in een aftands, antiek oventje verbrandt waar uit gedurende deze kwalijk rie kende operatie dikke wolken verstikkende, zwarte rook gul pen, zit nu opgescheept met bermen van dit goedje. Ook hij zal zich dienen aan te passen om op efficiënte en milieu vriendelijke wijze van zijn pro- duktieresen af te raken. Zoals eenieder van zijn kollega's trouwens. Nochtans, en on danks het feit dat de Stedelijke Diensten en Leefmilieu in het biezonder hier terug een ganse waaier van mogelijkheden ter beschikking stellen, waaron der: bedrijfsvuil, kontainers, zakken, meerdere wekelijkse ophalingen, toont men zich ook bij deze handelaar weinig koö peratief, soms wel onbegrijpe lijk, want buiten de genoemde mogelijkheden bij de rein igingsdiensten, konie toch wel een producent van spaanders platen kontakteren die het goedje best en gratis wil opha len. Het vereist misschien wel een voorsorteren van de afval, maar dat is er toch op het vlak van respekt voor zijn mede mens en zijn leefmilieu, dik aan verdiend. Hoe dan ook, deze voorvalletjes bewijzen eens te meer dat men niet bij de pakken zitten blijft. Men doet er wat aan of men tracht er minstens toch wat aan te doen en dit laatste alleen al moeten we in dank afnemen. Sluikstorten, lawaaiproducen- ten, milieuverstoorders wees op uw hoede: ONZE immer waakzame GOBBERS zijn altijd op het oorlogspad! wezig moeten kunnen zijn. Ten tweede wensen de ontwer pers een evenwicht te schep pen tussen de aanleg van nieuwe wijken en de renovatie (zijnde de vernieuwing en hel herstel) van oude wijken Indien geen aandacht aan dit evenwicht wordt besteed dreigt een verkrotting van het oude stadsgedeelte ten overstaan van een grote uitbreiding van sociale woningen aan de rand van de stad. Hierbij wordt ver wezen naar het Gewestplan waar verschillende uitbrei dingsmogelijkheden, zoals Ho- rebekeveld aanwezig zijn. Het accent zou veeleer op reno vatie moeten liggen, aldus het werkdokument. met als gevol gen, dat nieuwe BPA's gewenst zijn, dat er een versoepeling moet komen van de administra tieve geplogenheden (vb. vlot ter en sneller vergunning ver krijgen voor aanbouw van een veranda) en dat de buurtgeest de kosten kan drukken en prak tische problemen oplossen. Een aannemer zal aldus goed koper werken als hij op het zelfde ogenblik drie gevels mag opknappen i.p.v. slechts één enkele. Het derde doel van het struk tuurplan is het scheppen van ontmoetingsruimten en groen- zones, die de kans op wonen buiten de voordeur mogelijk maakt. Dit alles moet dan wel ingepast worden in een verantwoord verkeersschema dat optimale mogelijkheden beoogt zowel voor de voetganger als voor fietser en auto. Het spreekt voor zichzelf dat het voorontwerp struktuurplan Rechteroever slechts het karak ter van voorlopigheid heeft en dat, desnoods na veldwerk, vatbaar is voor aanvullingen. Niettemin kan nu reeds gesteld worden dat dit werkdokument in de komende jaren instrument zal zijn voor het opstellen van een aangepast overheidsbeleid inzake openbare werken, sport en jeugd en leefmilieu voor de wijken Heilige Hart en Mijlbeek. Het spreekt voor zichzelf dat wij op dit voorontwerp struktuur plan, dat er gelegenheid van de eerste jeugdinfobeurs voor de eerste maal aan het publiek zal worden voorgesteld, nog uit voerig zullen terugkomen, leder facet, dat door de initia tiefnemers onder de loep ge nomen werd, hopen wij in de mate van het mogelijk weer te geven, zodat iedere geïnteres seerde ook langs dit weekblad om de mogelijkheid krijgt om zijn op- en aanmerkingen te formuleren. VEHE naar buiten. Zij werden door i de heren Luystermans, Van Drogenbroek, Van Dorpel en Scheers waardig ont- vangen in de daartoe, ver- r sierde «eetzaal» op de Kou terbaan. Er waren nog zo veel vooraanstaanden, dat we aan een volledige 'lijst niet durven te beginnen. Feit is dat de ontvangst om 15 uur iets eerder gebeurde dan voorzien. Iets later hield de heer H. Van Droogenbroeck,voor zitter van de Vriendenkring een kort welkomstwoord. Hij heette in naam van de hele scholengemeenschap iedereen welkom op deze eerste-steenlegging. Hij benadrukte dat de meeste pioniers van ons rijkson derwijs er niet meer zijn, om te delen in de vreugde van een eerste-steenlegging. Het rijksonderwijs is nooit gespaard gebleven: men startte te Denderleeuw wel zonder materialen! Toch bleek er een enorme groei vast te stellen. Door een enorm groot aantal aktivitei- ten werd de groei van de school waargemaakt De nieuwe gebouwen, aldus de voorzitter, waren een blijk van waardering vanwege de minister. Het betekent een hoeksteen voor de toe komst van het rijksonder wijs. Wij nodigen U uit, al dus de heer Van Drogen- broeck, op het rendez-vous van 1 september 1981 voor de openstelling van de ge bouwen. Na deze toespraak werden een zeer groot aantal men sen geëkskuseerd voor hun afwezigheid De heer studieprefekt, mijnheer Luystermans, meende dat een eerste steenlegging niet gauw sa menvalt meteen inhuldiging van een nieuw gebouw in eenzelfde school. Hij herin nerde eraan dat het niet on gelegen kwam even te her inneren aan het feit dat de nieuwe eetzaal een einde heeft gesteld aan een jaren lange aanslepende en be schamende toestand, waarbij de kinderen ver plicht werden hun boter hammetjes te verorberen in een vochtige kelder van de school. De heer Van Droogen broeck werd in de huldiging betrokken: hij was de bouwpromotor van het Denderleeuwse Rijkson- Minister Ramaeckers mocht de nieuw schoolgebouw te Dender derwijs. Hij heeft zowat zijn hele leven gebouwd! En nu nog is hij niet zinnens bij de pakken te gaan neerzitten, want hij weet dat er op de Kouter nog plaats is voor een sportzaal! «Nieuwe gebouwen zonder leerlingen, zijn ook niet al les» aldus de prefekt. Daarom heb ik er aan ge houden hen hier uit te nodi gen. Sommigen onder hen zullen hun laatste studieja ren nog in dit gebouw door brengen. Maar ik zeg ze dat hier wordt gebouwd voor hen en dat ze onder geen beding, de school mogen ontrouw worden. Na zijn woorden van dank aan ver schillende personen die de bouw mogelijk hebben ge maakt, nodigde de heer Luystermans de heer minis ter uit tot het metselen van een eerste steen Deze droeg de vermelding: «Op 27 oktober werd deze eer ste steen gelegd door J. Raemaeckers, minister van Nationale Opvoeding». De heer Minister nam na deze korte plechtigheid het woord. Hij sprak voor de vuist weg: Deze eerste steen is een bouwen aan de toekomst. De voorzitter van de vrien denkring liet ons even te rugdenken aan de strijd van onze voorgangers. Maar vandaag gaat ons rijkson derwijs vooruit! Wij willen immers mensen vormen die zelf hun toekomst kiezen! In ons demokratisch land is dit echter zeer moeilijk. Onze demokratie eist steeds een respekt voor elkander Het moet voor onze jeugd zeer moeilijk zijn in deze maat schappij te leven! Een maatschappij van geweld, ongelijkheid en onrecht vaardigheid... Als verantwoordelijk minis ter voor Nederlandstalige rijksonderwijs, voel ik me vaak alleen. Een minister eerste steen leggen vani leeuw. (Erik) moet kunnen rekenei het onderwijzend pi neel, «de werkers tei de»! Wij kunnen samen zo voor de opgang van rijksonderwijs! Mijnheer de prefekt: het moment aangebi om vele mensen te danfcfi Zo bijvoorbeeld de lafcki der pioniers, de heer tfgi Droogenbroeck. die z»or aanwezig zal zijn bij de ciële opening. Of ik minister nog zal bij z een andere vraag! In naam van alle genei en in mijn eigen naam, ik alle personeel dat heeft ingezet voor ons onderwijs. Ik hoop het gebouw z kunnen komen inhuld Maar wat betreft de voor een sportcentrum ik nu reeds zeggen da antwoord van de mir «ja» is! Na het uitreiken val bloemen aan de ver; lende hoogwaardigh bekleders, werd aar aanwezigen een drink geboden De heer mil werd gevraagd de nk refter van de school t€ hullen, een mooi werl de heer architekt Boel. dit gebouwtje wordt bewezen dat de staats sten goed werk kunne veren De heer minister trok ti een bijzondere korte p tigheid de vlag van de en de prefekt vroeg ie een plaats te nemen vtx beloofde champagne. Wij verlieten stilletjes" eetzaal. De genodif konden nog rekenen op uitstekend banket. Hoofdzaak is toch da nieuwe gebouwen de< onthuld of ingehuldigd den! too De gedenksteen in de nieuwe refter werd door minister Ramaeckers onthuld. (Erik)

De Voorpost | 1979 | | pagina 4